Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Linoula είπε:

@κοτοπουλάκι εγώ δυστυχώς ανέτρεψα τις πιθανότητες δεν σημαίνει αυτό συμβαίνει συχνά. Η αλήθεια είναι ότι ισως αυτή την κουβέντα να μην την έκανα με φίλες μου που είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη για να μην τις αγχωσω χωρίς λόγο. Νιώθω ότι έχω αγχωσει πολλές εγκυουλες..

Ο μόνος λόγος που το ανέφερα ήταν γιατί νιώθω ότι παρά τρίχα γλίτωσα από το να φέρω στον κόσμο ένα παιδί που θα βασανιζοταν στη ζωή του. Κι επειδή πολλές φορές διαπιστώνω απ' την πλευρά των γυναικολόγων μια χαλαρότητα ως προς τα ποσοστά ήθελα να πω ότι αν μια κοπέλα έχει μεγάλο ποσοστο για τρισωμιες στην αυχενική δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάται την τροφοβλάστη η την αμνιοπαρακέντηση. Κι εμένα πολύτιμη ήταν η κύηση από εξωσωματική μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών και ακριβώς τα ίδια άκουγα: γιατί να διακινδυνευσω έστω και για αυτό το 1% για αποβολή αφού η αυχενική ήταν καλή. Όταν ο γιατρός είναι έμπειρος τίποτα δεν διακινδυνεύεις. Για τον φόβο όμως αυτό της αποβολής το αποτέλεσμα για μένα θα ήταν ένα μωρό με χίλια δυο προβλήματα. 

Έκανες το καλύτερο κ σε θαυμάζω γι’ αυτό, δεν επαναπαύθηκες στο καλό ποσοστό σου αλλά το έψαξες περισσότερο. 

Είμαι ακόμα μπερδεμένη αλλά θα τη βρω την άκρη μου. Προς το παρόν είδα στον υπέρηχο ένα ανθρωπάκι να μου κουνάει το χεράκι του. Ελπίζω αυτό το ανθρωπάκι να γεννηθεί κ να με χαιρετάει για πολλά χρόνια ακόμα..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , Angot είπε:

Κοπέλα μου εσύ έχεις αλλά παιδάκια; σε ρωταω γτ όπως ξέρεις είναι πρόσφατο για μένα... Και έχω αγχωθει λίγο με το ποοοοοτε θα μπορέσω πάλι να κανω παιδακι.... 

Δεν έχω δυστυχώς. Εσυ είσαι όμως μικρή και αυτό που συνέβη δεν λέει τίποτα για την πορεία σου. Ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Έτσι δες το κι όλα θα πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Linoula είπε:

Δεν έχω δυστυχώς. Εσυ είσαι όμως μικρή και αυτό που συνέβη δεν λέει τίποτα για την πορεία σου. Ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Έτσι δες το κι όλα θα πάνε καλά!

Έχω καταλήξει πως η ηλικία δεν παίζει τλκ και τόσο ρόλο. Στο κατά πόσο θα είναι το παιδάκι γερό. Και μενα το θεωρούσαν δύσκολο να έχω τόσο χάλια αυχενική, να όμως που είχα! Ευχομαι να τα καταφέρουμε και να κάνουμε γερά μπεμπακια και γρήγορα.  Ποσο εισαι αν επιτρέπεται; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

Έχω καταλήξει πως η ηλικία δεν παίζει τλκ και τόσο ρόλο. Στο κατά πόσο θα είναι το παιδάκι γερό. Και μενα το θεωρούσαν δύσκολο να έχω τόσο χάλια αυχενική, να όμως που είχα! Ευχομαι να τα καταφέρουμε και να κάνουμε γερά μπεμπακια και γρήγορα.  Ποσο εισαι αν επιτρέπεται; 

Είμαι 38 γλυκιά μου @Angot! Δεν το βάζω κάτω το προσπαθω. Είχα κι άλλες ατυχίες μετά. Όμως για σένα το ηλικιακό το αναφέρω γιατί έχεις μπόλικο χρόνο μπροστά σου για προσπάθειες! Δεν θα σου ξανασυμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, κοτοπουλάκι said:

Γεια σας κορίτσια,

Πήγα σήμερα στο γιατρό κ τελικά μου έκανε σήμερα την αυχενική. Ο γιατρός έμεινε ευχαριστημένος,

σας λέω τι βρήκε να μου πείτε μια γνώμη κ εσείς.

Αυχενική διαφάνεια 1,5mm

ρινικό οστό: απεικονίζεται

καρδιακή λειτουργία 160 παλμοί/λεπτό

Τρισωμία 21: 1/644

Τρισωμία 18: 1/935

Τρισωμία 13: 1/17072

Μου πήρε αίμα για pappA και nipt

Μάλλον για αγοράκι φαίνεται

Μεγάλη μου φαίνεται η πιθανότητα 1/644 για down. Ο γιατρός λέει πως είναι μια χαρά και να περιμένουμε τα αποτελέσματα από το αίμα. Όμως είδα ότι ο τροφοβλάστης γίνεται μέχρι τη 14η βδομάδα, το nipt δεν θα έχει βγει μέχρι τότε οπότε θα πρέπει να πάμε για αμνιοπαρακέντηση στον 5ο μήνα κ αν τότε βγει πρόβλημα στο παιδί θα πρέπει να γίνει κανονική γέννα. Χάλια μαύρα.

Δεν ξέρω τι να κάνω..

 

Γλυκό μου κορίτσι, περίμενε μετά την Papp-A που θα βγουν οι τροποποιημένες πιθανότητες για τη δική σου εγκυμοσύνη. Τα ποσοστά ανά ηλικία από μόνα τους δεν λένε απολύτως τίποτα.

Βήμα-βήμα και όλα καλά θα πάνε!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Linoula είπε:

Είμαι 38 γλυκιά μου @Angot! Δεν το βάζω κάτω το προσπαθω. Είχα κι άλλες ατυχίες μετά. Όμως για σένα το ηλικιακό το αναφέρω γιατί έχεις μπόλικο χρόνο μπροστά σου για προσπάθειες! Δεν θα σου ξανασυμβεί. 

Εεε μικρή είσαι και συ. Όπως το είπες νομιζα οτι εισαι μεγαλύτερη! Μπράβο για τη δύναμη σου.. Θα τα καταφέρεις, εχεις πείσμα και θέληση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Angot σε μένα συνέβη ακριβώς ένα χρόνο πριν. Ειλικρινά ο χρόνος απαλύνει τον πόνο. Πάντα θα σκεφτομαστε αυτές τις καρδούλες που χτύπησαν για λίγο μέσα μας όμως όλα αυτά πίστεψε με μας ωριμάζουν και για σένα το πιστεύω ακράδαντα ως τριτος απ' έξω ότι θα τα καταφέρεις. Είναι λογικό τον πρώτο καιρό να νιώθεις ότι βρίσκεσαι σ' έναν κυκεώνα. Πίστεψέ με θα έρθει η ώρα που θα νιώθεις πολύ καλά και πολύ πιο δυνατή σαν άνθρωπος απ' ότι πριν. Θα είσαι περήφανη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Linoula είπε:

@Angot σε μένα συνέβη ακριβώς ένα χρόνο πριν. Ειλικρινά ο χρόνος απαλύνει τον πόνο. Πάντα θα σκεφτομαστε αυτές τις καρδούλες που χτύπησαν για λίγο μέσα μας όμως όλα αυτά πίστεψε με μας ωριμάζουν και για σένα το πιστεύω ακράδαντα ως τριτος απ' έξω ότι θα τα καταφέρεις. Είναι λογικό τον πρώτο καιρό να νιώθεις ότι βρίσκεσαι σ' έναν κυκεώνα. Πίστεψέ με θα έρθει η ώρα που θα νιώθεις πολύ καλά και πολύ πιο δυνατή σαν άνθρωπος απ' ότι πριν. Θα είσαι περήφανη 

Δεν ξέρω αν θα περασει, αν θα το απαλύνει ο χρόνος ή αν θα τα καταφέρω... Ξέρω όμως ότι δε θα είμαι ποτέ πάλι η ίδια. Κάτι μέσα μου εχει αλλαξει! Δεν μπορώ να καταλάβω ακόμη όμως τι είναι! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Αχ πες μου τέτοια να ανέβω! Εγώ είμαι με κοβιντ 5 μέρες,  ακυρώθηκε η εμβρυομετσφορα που είχα τέλος του μήνα...κ σήμερα ανέβασε πυρετό κ ο σύντροφος μου . Ο γιατρός μου πε Σεπτέμβρη τώρα ετ, . Αποτι ξέρω αυτός ο κύκλος πάει χαμένος γιατί είχα κάνει 21η μέρα αβερκαπ για καταστολή, αλλά τουλάχιστον να έχω ελπίδες μπας κ πιάσουμε φυσικά τον αυγουστο ! Ελπίζω δηλαδή να μην γίνει λόγω κοβιντ ακόμη πιο χάλια το σπερμα αλλά να βελτιωθεί σαν το δικό σας 

Για να αναθαρρήσεις σου λέω ότι έμεινα έγκυος φυσικά τον αμέσως επόμενο κύκλο μετά από νόσηση κόβιντ και των δυο μας! Και το έχω ξανακούσει! Περαστικά σας και καλή τύχη!! :wink: :x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Αχ πες μου τέτοια να ανέβω! Εγώ είμαι με κοβιντ 5 μέρες,  ακυρώθηκε η εμβρυομετσφορα που είχα τέλος του μήνα...κ σήμερα ανέβασε πυρετό κ ο σύντροφος μου . Ο γιατρός μου πε Σεπτέμβρη τώρα ετ, . Αποτι ξέρω αυτός ο κύκλος πάει χαμένος γιατί είχα κάνει 21η μέρα αβερκαπ για καταστολή, αλλά τουλάχιστον να έχω ελπίδες μπας κ πιάσουμε φυσικά τον αυγουστο ! Ελπίζω δηλαδή να μην γίνει λόγω κοβιντ ακόμη πιο χάλια το σπερμα αλλά να βελτιωθεί σαν το δικό σας 

Κοπέλα μου άσχετα με την εξέλιξη και γω έμεινα έγκυος με ivf βέβαια, λίγο μετά τον κοβιντ μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Pagor είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου ...θα ήθελα να σας ρωτήσω κ αν ξέρει κάποια κοπέλα...εχθές 3-4 μέρες πριν τον περίοδο έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης ...θα μου πεις γιατί ...γιατί κάτι με έτρωγε κ ξαφνικά τι να δω..2 ροζ γραμμές θετικό...άχνη η μία αλλά θετικό ..έκλαψα τόσο πολύ...ύστερα από 5 χρόνια με τόσα που περάσαμε...με τον καρκίνο πριν 3 χρονια με τόσες δύσκολες  κ πικρές καταστάσεις που θα ήθελα κανένας άνθρωπος να μην τις ζήσει με με...με όλα...κ ξαφνικά ένα θαύμα ..ένα θαύμα κοριτσια..ακόμα δεν το εχω πιστέψει..σήμερα 2-3 μέρες πριν την περίοδο πήγα το πρωί κ έκανα χοριακη..15,10 η τιμή...μου είπε η γιατρός μου ότι είναι θετική..αλλά χαμηλά ..να κάνω άλλη την ερχόμενη Τετάρτη που ουσιαστικά θα ήταν κ η πρώτη μέρα καθυστερήσεις ..μου είπε ότι λογικά είναι χαμηλά γιατί την έκανα πριν ακόμα κ από την καθυστέρηση..Εσείς τι λέτε???Απλά λέω έχουμε τελικά αυτή την ευκαιρία??? Έχει τόσο πικραθεί κ φοβηθεί η καρδιά μας που φοβάμαι να χαρώ ..Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο ..αλλά από εχθές κλαίω κ νομίζω ότι κοιμάμαι...μας αγκάλιαζαν σήμερα οι γονείς μας έκλαιγαν κ εγώ τους κοιταγα κ έλεγα για εμάς?? 

Μπράβο κορίτσι!!!! Ώρα για ευχάριστα στη ζωή σας. Καλέ είσαι ακόμα 3 μέρες πριν την περίοδο, λογικό να είναι χαμηλά η χοριακη. Προς το παρόν δες τη θετική πλευρά, είναι θετικό. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, DIMIFEB είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, θα σας πω εν ολίγοις την ιστορία μου και θα ήθεαα  αν κάποια από εσάς έχεινα μοιραστείτε την ιστορία σας μαζί μου με τους ανωτέρω γιατρούς.

Ετών 41 με ΑΜΗ σχεδόν μηδενική 0,01.

Η επι σειρά ετών γυναικολόγος μ μου απέκλεισε εντελώς την πιθανότητα του να μείνω έγκυος φυσιολογικά καθώς επίσης και με την διαδικασία της εξωσωματικής θα είχα  ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Μου έκανε λόγο για την δωρεά και ξεκίνησα να συζητώ με κοπέλες στο φορουμ δωρεα ωαρίων όπου κ μ σύστησαν τους 2 γιατρούς ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ και ΚΟΥΡΤΗ.

Ο πρώτος που επισκέφτηκα ήταν ο Τσιριγώτης, πολυ αναλυτικός μ έδωσε ενα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω εγω και ο συντροφός μου. Εκεινος δεν μ εκανε καμια κουβεντα για εξωσωματική με τα δικά μου ωαρια και μπήκε κατευθειαν στην κουβέντα περι δανεικών. Δεν λεω μας κράτησε πολύ ωρα μ πηρε κ αιμα για να επαναλάβει ξανά την ΑΜΗ λέγοντάς μου δεν θα με χρεώσει γιαυτο αλλα το κόστος της συνολικής επίσκεψης έφτασε τα 150ευρω (όχι και λίγα). Τελος πάντων μην σας τα πολυλογώ φεύγοντας μείναμε ευχαριστημένοι από την άποψη οτι ηταν πολυ αναλυτικός και διαβασμένος, γνώστης του κλάδου του και μείναμε στο να κάνω τις εξετάσεις και να μας ξαναδεί.Συνολικό κόστος δωρεας στα 5000 εκτος απο ολα τα υπόλοιπα φαρμακα κτλ.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε τον ΚΟΥΡΤΗ. Τι να πω βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί. Μας είπε να προσπαθήσουμε με τα δικά μου και σε καμία περίπτωση με δανεικά, μ είπε επι λέξη σε αυτην την ηλικία δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τα δανεικά, ιδιαίτερα αν δεν έχεις κάνει καμία προσπάθεια με τα δικά σου.Και ένα ωάριο μ λεεί να βγάλεις σε κάθε ωοληψια είναι ΚΑΤΙ.Μου έδωσε και εκείνος κάποιες εξετάσεις κ θα με ξαναδει να μ κάνει κ έναν υπέρηχο στην ωορηξία. Συνολικό κοστος στα 3000 για 3 ωοληψιες.

Αυτό π με μπέρδεψε ειναι ότι άκουσα 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα ο δε Τσιριγώτης κατευθείαν ΔΑΝΕΙΚΑ κ ο δε Κούρτης ανένδοτος στο να μην παώ με  ΔΑΝΕΙΚΑ.

έχει καμιά σας εμπειρια σε εξωσωματικη με τους συγκεκριμενους γιατρούς γιατι εχουμε πελαγώσει και όπως καταλαβαίνετε δεν υπαρχει χρόνος ούτε και χρήματα για χάσιμο!!

Καλησπέρα κορίτσι μου! Δυστυχώς δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω, κι εγώ στη θέση σου θα είχα μπερδευτεί και μάλλον θα προχωρούσα με αυτόν που θα μου ενέπνεε περισσότερη εμπιστοσύνη. Αν και μάλλον για αρχή θα δοκίμαζα να δω τη δυναμική των ωοθηκών μου, για να είμαι σίγουρη, γιατί μάλλον μόνο δοκιμάζοντας θα δεις τι είναι καλύτερο για σένα. Πάντως, υπάρχει ειδικό τόπικ λίγο παρακάτω για τη δωρεά ωαρίων, όπου εκεί θα πάρεις σίγουρα πιο βοηθητικές απαντήσεις απ' ότι εδώ. Οτι κι αν αποφασίσεις εύχομαι να έχεις την τύχη με το μέρος σου και να γίνεις σύντομα μανούλα! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, DIMIFEB είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ξανα και σευχαριστω για την απαντηση κ εμενα μ ειπε να παρω καποια χαπια ισως πριν την ωοληψια. Για τους γιατρούς που ανέφερα γνωρίζεις κατι τους έχεις ακουστα?

σευχαριστω πολυ θα το ξεκαθαρισω το οικονομικο

Όχι κοριτσι μου δεν τους ξερω τους συγκεκριμένους, αν κάποια άλλη κοπέλα ξέρει ας βοηθήσει. Οι περισσότεροι είναι καλοί γιατροί για να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και το πιο σημαντικό είναι με ποιον εσυ θα αισθάνεσαι ασφαλής, σιγουριά  και οτι έχει καταλάβει τις δικές σου ανάγκες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...