Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Troia είπε:

Ο Κελλάρης είναι ο πιο ουδέτερος από όλους, δηλ. δεν ξέρω πολλά, ξέρω μόνο ότι σε μία φίλη μου που έκανε προσπάθεια μαζί του ήταν πιεστικός, δηλ. την πίεζε να προχωρήσει εδώ και τώρα κτλ.

Κοριτσι μου σε μενα ποτε δεν το κανε αυτο κι ηταν κι ενας λογος που τον επελεξα.Δε με πιεσε καθολου ουτε με εφερε σε δυσκολη θεση για την ηλικία μου.Ομως η καθεμιά μας έχει διαφορετικά όρια. Ας πούμε δεν γίνεται να μη σου πει καθόλου και κάποια στιγμή ο γιατρός ότι θα πρέπει εντός κάποιων μηνών να προχωρήσεις σε εξωσωματική.

5 ώρες πρίν, DIMIFEB είπε:

καλημερα και παλι . Ηθελα να ρωτησω αν έχει καμιά σας εμπειρία από  τους γιατρούς    ΚΕΛΛΑΡΗ κ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ??????θελω να παρω και μια τριτη αποψη περαν του ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ κ ΚΟΥΡΤΗ......

Ηθελα να ρωτησω αν έχει καμιά σας εμπειρία από  τους γιατρούς    ΚΕΛΛΑΡΗ κ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ??????θελω να παρω και μια τριτη αποψη περαν του ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ κ ΚΟΥΡΤΗ......

Εγω ειμαι στον Κελλαρη.Ειναι φοβερος ανθρωπος κ γιατρος.Αν θες κατι αλλο ρωτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια μ ..ηθελα να κανω κ γω μια ερωτηση αν ειναι ευκολο κ γνωριζετε ..γινεται να εισαι εγκυος να ποναει το στηθος καθε μερα πολυ κ ξαφνικα στην εβδομη εβδομαδα να κοπει μαχαιρι ο πονος ;; Μηπως αυτο σημαινει κατι κακο για την εξελιξη της εγκυμοσυνης;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angot είπε:

Στην εγκυμοσυνη το ειχα στην αρχή. Μετα στο 3ο μήνα άρχισε να σταματάει και τωρα από τη 2η μερα της αποξεσης συμβαίνει αυτό! Μαλλον είναι οι ορμονες ή ότι κάνει συσπάσεις η μητρα και αιματωνεται το σημειο περισσότερο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο

Παίρνεις mitrotan για να καθαρίσει η μητρα? Έχει λογική αυτό που λες. Απλά στην αποξεση δε θυμάμαι να μου είχε συμβεί 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Eternity είπε:

Παίρνεις mitrotan για να καθαρίσει η μητρα? Έχει λογική αυτό που λες. Απλά στην αποξεση δε θυμάμαι να μου είχε συμβεί 

Ναι μου εχει δώσει 3 την ημερα αλλά με πειραξαν και εκανα αναφυλαξια οπότε τα σταματησα σήμερα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Angot είπε:

Ναι μου εχει δώσει 3 την ημερα αλλά με πειραξαν και εκανα αναφυλαξια οπότε τα σταματησα σήμερα! 

Όπως και να χει θα καθαρίσεις σύντομα. Πριν ξεκινήσετε προσπάθεια, να κάνεις υπέρηχο να δεις ότι έχεις καθαρίσει καλά. Σύντομα όλο αυτό που πέρασες θα είναι παρελθόν. Συγκεντρωμενη στο στόχο σου! Είναι πολύ σημαντικό ότι είσαι νέα κοπέλα και δε νιώθεις το χρόνο να σε κυνηγάει. 

Εμένα είχε συμβεί στα 35,5 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια , τι κάνετε ? Είμαι πάρα πολύ μπερδεμένη και δε ξέρω πως να ξεμπερδευτω ούτε τη να σκεφτώ ,ο άντρας μου ,μου λέει να ακολουθήσω το ένστικτο μου και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αν και πιστεύω πάντα θα φοβάμαι αν δεν πετυχει η πρώτη εξωσωματική ( που ξέρω ότι μπορεί και να μη πετύχει με τη πρώτη ) ότι "α, αν είχα πάει εκεί λες να ήταν άλλιως?" , Αυτό το αν με τρώει ... Οι γύρω μου με μπερδεύουν περισσότερο γιατί επειδή είναι παλιό κέντρο όλοι μιλάνε για εκείνο και το κύριο Χριστοφ. στο embryolab , μιλάω για Θεσσαλονίκη πάντα και μέσω μιας κοπέλας εδώ που μου μίλησε για το Γένεσις και το κύριο σταυρ..κη δε ξέρω και αν κάνει να λέω τα ονόματα έκανα ένα ραντεβού μαζί του που αλήθεια σαν άνθρωπος γιατρός συμπεριφορά μου άρεσε πάρα πολύ ενοιωσα πιο άνετα και στον άντρα μου επίσης , ενοιωσα καλύτερα έφυγα χωρίς να έχω απορίες μου τα εξήγησε όλα μου έδωσε πιθανότητες ότι θα πετύχουμε σχετικά εύκολα απ' όσο πιστεύει ,ενώ στο άλλο ήταν online ραντεβού πιο πολύ εγώ ρωτούσα δε μου εξηγούσε εκείνος εγώ ρωταγα ήταν πιο απρόσιτος δεν ενοιωσα άνεση να το πώ  ετσι αλλά μετράει μόνο αυτό τελικά ? Δυστυχώς είναι ένας χώρος που δεν τον γνωρίζουμε και τελικά πάντα υπάρχει ο φόβος... 

Συγνώμη για το σεντόνι απλά έχω πελαγωσει και προσπαθώ κάπως να ξεμπερδευτω ... Πιστεύω πάντα θα έχω την αμφιβολία οποίο και αν διαλέξω αν κάτι πάει στραβά αλλα αν υπάρχει κάποια έξτρα γνώμη αν κάποιο κορίτσι είναι από Θεσσαλονίκη και έχει πάει σε κάποιο από αυτά.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Eternity είπε:

Όπως και να χει θα καθαρίσεις σύντομα. Πριν ξεκινήσετε προσπάθεια, να κάνεις υπέρηχο να δεις ότι έχεις καθαρίσει καλά. Σύντομα όλο αυτό που πέρασες θα είναι παρελθόν. Συγκεντρωμενη στο στόχο σου! Είναι πολύ σημαντικό ότι είσαι νέα κοπέλα και δε νιώθεις το χρόνο να σε κυνηγάει. 

Εμένα είχε συμβεί στα 35,5 

Ναι βέβαια σε 15 μερες θα παω να με δει, να μας πει τα αποτελέσματα του καρυοτυπου και να μας δώσει και μας οδηγίες. Απλως ετυχε αυτό, το καλοκαίρι θα λείπει και ο άντρας μ σε ταξίδι οπότε παει ένα 2μηνο χαμένο από άποψη προσπαθειών. Και μια καλή ευκαιρία να χαλαρώσουμε και να ανακαμψουμε!  Εσένα παλινδρομησε; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Angot είπε:

Ναι βέβαια σε 15 μερες θα παω να με δει, να μας πει τα αποτελέσματα του καρυοτυπου και να μας δώσει και μας οδηγίες. Απλως ετυχε αυτό, το καλοκαίρι θα λείπει και ο άντρας μ σε ταξίδι οπότε παει ένα 2μηνο χαμένο από άποψη προσπαθειών. Και μια καλή ευκαιρία να χαλαρώσουμε και να ανακαμψουμε! 

Σε νιώθω που βιάζεσαι να ξεκινήσεις τη νέα σας προσπάθεια. Εγώ δεν είχα ακούσει το γιατρό μου και βιαστηκα να προσπαθήσω γρήγορα , έμεινα έγκυος και το έχασα πάλι. Καλά, εγώ εκεί που δεν εμενα για χρόνια έγκυος, μετά εμένα σε κάθε προσπάθεια! 

Κορίτσι μου είσαι πολύ κοντά στο όνειρό σου, να χαρείς τώρα το καλοκαίρι και θα δεις ο καιρός θα περάσει γρήγορα! 

Ποτέ δεν ξεχνάω τις αποβολές που είχα και σίγουρα είμαι άλλος άνθρωπος από τότε, ευτυχώς όμως ένας καλύτερος άνθρωπος, ευλογημένη για το γιο μου που ήρθε μετά στη ζωή μας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Eternity είπε:

Σε νιώθω που βιάζεσαι να ξεκινήσεις τη νέα σας προσπάθεια. Εγώ δεν είχα ακούσει το γιατρό μου και βιαστηκα να προσπαθήσω γρήγορα , έμεινα έγκυος και το έχασα πάλι. Καλά, εγώ εκεί που δεν εμενα για χρόνια έγκυος, μετά εμένα σε κάθε προσπάθεια! 

Κορίτσι μου είσαι πολύ κοντά στο όνειρό σου, να χαρείς τώρα το καλοκαίρι και θα δεις ο καιρός θα περάσει γρήγορα! 

Ποτέ δεν ξεχνάω τις αποβολές που είχα και σίγουρα είμαι άλλος άνθρωπος από τότε, ευτυχώς όμως ένας καλύτερος άνθρωπος, ευλογημένη για το γιο μου που ήρθε μετά στη ζωή μας. 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου να είναι γερό! Ο γιατρός ειπε απο την 1η περίοδο και έπειτα μπορώ να ξεκινήσω προσπάθεια! Τι να πω! 

Ελπίζω κ γω να γίνω καλύτερος άνθρωπος και να μη μου βγει ζηλια η κατι παρόμοιο! Η ξαδερφη μ που έχασε το 1ο της παιδάκι για ένα 2μηνο περίπου, έβλεπε έγκυο και άλλαζε δρόμο! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Angot είπε:

Να σου ζήσει το παιδάκι σου να είναι γερό! Ο γιατρός ειπε απο την 1η περίοδο και έπειτα μπορώ να ξεκινήσω προσπάθεια! Τι να πω! 

Ελπίζω κ γω να γίνω καλύτερος άνθρωπος και να μη μου βγει ζηλια η κατι παρόμοιο! Η ξαδερφη μ που έχασε το 1ο της παιδάκι για ένα 2μηνο περίπου, έβλεπε έγκυο και άλλαζε δρόμο! 

Η μία περίοδος μου φαίνεται πολύ σύντομο χρονικό διάστημα αλλά αυτός ξέρει. Μπορεί κι εμένα να ήταν τυχαία ξανά η αποβολή. 

Η ζήλια είναι άνθρωπινο συναίσθημα, δεν είναι ότι θέλεις το κακό του άλλου απλά δεν καταλαβαίνεις γιατί εσύ πρέπει να περάσεις τόσο πόνο για να αποκτήσεις κάτι που άλλες γυναίκες αποκτούν πανεύκολα απολαμβάνοντας και τον έρωτα! 

Κι εγώ τότε ούτε έγκυο ήθελα να βλέπω, ούτε μωρά, ούτε σε βαφτίσεις πήγαινα ούτε πουθενά! Με μια ψυχολόγο που είχα μιλήσει, μου είχε πει θα κάνεις όπως ακριβώς νιώθεις και δε θα καταπιεζεσαι. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

Να σου ζήσει το παιδάκι σου να είναι γερό! Ο γιατρός ειπε απο την 1η περίοδο και έπειτα μπορώ να ξεκινήσω προσπάθεια! Τι να πω! 

Ελπίζω κ γω να γίνω καλύτερος άνθρωπος και να μη μου βγει ζηλια η κατι παρόμοιο! Η ξαδερφη μ που έχασε το 1ο της παιδάκι για ένα 2μηνο περίπου, έβλεπε έγκυο και άλλαζε δρόμο! 

@Angot να μην νιώθεις τύψεις για κανένα συναίσθημα σου γλυκιά μου. Είναι απολύτως φυσιολογικό να σκέφτεσαι πόσο κοντά έφτασες σε αυτό που ήθελες και να φαντάζεσαι πως θα ήταν να συνεχιζες να είσαι στην θέση κάθε εγκύου που συναντάς. Τύψεις να νιώθουμε για τον φθόνο άλλο το ένα άλλο το αλλο! Να αγκαλιάσεις όλα όσα νιώθεις και θα νιώσεις και να κλάψεις και να ζηλέψεις. Θα έρθει η στιγμή που θα μείνουν όλα αυτά πίσω. Εγω αν και έχω δικη μου θεωρία για το πώς αντιλαμβάνομαι την θρησκεία πάντα ανάβω ένα κεράκι γι'αυτό το κοριτσάκι μου. Κι είναι πολύ λυτρωτικο.

Επίσης να σου πω ότι στην πρώτη μου αποξεση που ήταν μεγαλουτσικο το μωρό ο γιατρός μου είχε πει να περιμένουμε 3 μηνες. Στην πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος. Μετά την δεύτερη αποξεση που έγινε στην 10η εβδομάδα μου είπε να προσπαθήσω στο μήνα και αμέσως επίσης έμεινα έγκυος. Με φυσικό τρόπο και τις 2 φορές. Δεν προχώρησαν αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα! Σε σένα κιόλας που είσαι και μικρότερη οι πιθανότητες να ξανασυμβεί αν έχετε και καλο καρυότυπο είναι πολύ μικρές. 

Σου στέλνω τεράστια αγκαλια και έχει πίστη ότι όλα θα συμβούν κάποια στιγμή όπως τα έχεις φανταστεί 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, κοτοπουλάκι είπε:

ευχαριστώ happiness,

το pappA θα βγει σε μια βδομάδα, τα ποσοστά που είπα είναι μόνο αυτά που έβγαλε ο υπέρηχος. Μακάρι να είναι μικρότερα με το pappA. 

Μου είπε ότι το nipt καλύπτει τις πιθανότητες για down μαζί με την αυχενική κ το pappA. Βέβαια αν αυτά φέρουν αμφιλεγόμενο αποτέλεσμα θα κάνουμε αμνιοπαρακέντηση. 

Δεν θέλω κ να τον πολυαμφισβητήσω, ξέρω ότι έχει μεγάλη εμπειρία κ βλέπει πολλές εγκύους. Να δω τι θα βγάλουν οι αιματολογικές κ θα το ξανασυζητήσουμε.

Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω αυτές τις μέρες.

Κι έλεγα ότι θα ήταν κοριτσάκι αν θυμάσαι, αλλά μάλλον προς αγοράκι φέρνει. Δεν είμαι τόσο καλή τελικά στις μαντεψιές. Δεν με πειράζει όμως, αρκεί να είναι γερό, υγιές μωρό, όλα τ’ άλλα περισσεύουν. Να δούμε και τι φύλο θα βγει το δικό σου, σε λίγο πλησιάζει η αυχενική σου! 

μακάρι να έχω καλύτερα νέα να σας πω το επόμενο Σάββατο που θα έχει βγει το pappA. 

Δε το λέω για να αμφισβητήσεις το γιατρό σου, ούτε καν!! Καλά κάνεις και του έχεις εμπιστοσύνη! Απλά καλό είναι να γνωρίζεις τα δεδομένα, ώστε να κάνεις αυτό με το οποίο θα είσαι εσύ πιο ήσυχη! Για ντάουν το NIPT δίνει πολύ μεγάλο ποσοστό εγκυρότητας, δε νομίζω όμως ότι ισχύει το ίδιο με όλα τα υπόλοιπα σύνδρομα. Καλά αποτελέσματα να έχεις, που θα έχεις! Όσο για το φύλο, μπορεί να αλλάξει αν δεν σας είπε σίγουρα! Εγώ το ξεπέρασα, δεν έχω πια καμία έγνοια για το φύλλο, μόνο παρακαλάω να είναι γερό... Τρέμω στην ιδέα όσο πλησιάζουν οι μέρες για την αυχενική!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Eternity

@Linoula

Σας ευχαριστω και τις 2 τόσο μα τόσο πολύ. Νομίζω ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του, εμενα μ ειπε 1 περίοδο. Εκείνης της είχε πει 2 ή 3 περιόδους! Δεν ξέρω! Με μπερδεύει αυτό καλα αν κάνω εξωσωματικη θα έχουν περάσει 3 μηνες έτσι κ αλλιώς γτ θα πήγαινε από Σεπτέμβρη. Αν τύχει και μείνω έγκυος νωρίτερα θα είναι με φυσιολογικη σύλληψη. Λετε να είμαι τόσο τυχερή; 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, DIMIFEB είπε:

καλημερα και παλι . Ηθελα να ρωτησω αν έχει καμιά σας εμπειρία από  τους γιατρούς    ΚΕΛΛΑΡΗ κ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ??????θελω να παρω και μια τριτη αποψη περαν του ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ κ ΚΟΥΡΤΗ......

Ηθελα να ρωτησω αν έχει καμιά σας εμπειρία από  τους γιατρούς    ΚΕΛΛΑΡΗ κ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ??????θελω να παρω και μια τριτη αποψη περαν του ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ κ ΚΟΥΡΤΗ......

Ο Κελλ. είναι ο γιατρός μου! Όχι ο γιατρός που με είχε αναλάβει στις εξωσωματικές (εκεί είχα άλλον, που λόγω γνωριμίας πολύ στενής με συγγενικό μου πρόσωπο επέλεξα να κάνω τις εξωσωματικές μαζί του). Τον Κελ. τον είχα πριν τις εξωσωματικές και τώρα που είμαι έγκυος επέστρεψα σ' αυτόν και έχω να πω μόνο τα καλύτερα! Σαν άνθρωπος και σαν γιατρός είναι εξαιρετικός! Τον συστείνω! Αξίζει να πας σε αυτόν για δεύτερη/τρίτη γνώμη και ξέρω ήδη τι θα σου πει: να δοκιμάσεις με δικά σου θα σου πει 100%. Στο λέω με κλειστά μάτια, γιατί όταν σκεφτόμουν κι εγώ να πάω με δανεικά είχα ζητήσει τη γνώμη του και εν ολίγοις μου είχε πει ότι στη δική μου περίπτωση και ύστερα από τόσες εξωσωματικές, πίστευε ότι μπορεί να είναι μια επιλογή που θα μας βοηθήσει. Μου ξεκαθάρισε όμως ότι δεν θα μου έλεγε το ίδιο πράγμα αν πήγαινα πρώτη φορά σ' αυτόν στα 43 μου και αν δεν είχα δοκιμάσει πρώτα με δικά μου θα πρότεινε οπωσδήποτε να δοκιμάσουμε τη δυναμική μου πρώτα. 

6 ώρες πρίν, Troia είπε:

Καλημέρα,

Δεν έχω εμπειρία με κανέναν από αυτούς αλλά: απ᾽όσα έχω διαβάσει εδώ όλα αυτά τα χρόνια

Ο Τσιριγώτης κάνει επιθετικό μάρκετινγκ για να σε πείσει να προχωρήσεις με ξένα ωάρια. Είναι πολύ καλός γιατρός, αλλά θα παίξει με την ψυχολογία σου για να σε πείσει και θεωρώ ότι το κάνει γιατί είναι η πιο εύκολη λύση γι᾽αυτόν. Αν δεν θέλεις να το κάνεις, μην ξαναασχοληθείς, υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί γιατροί στην Αθήνα για να απευθυνθείς.

Ο Κούρτης είναι επίσης πολύ καλός γιατρός και πολύ μεθοδικός στην προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς. Έχει πολλές επιτυχίες με ξένα ωάρια, αλλά ξέρω και κοπέλα που πέτυχε μαζί του με τα δικά της. Λένε ότι είναι και πολύ καλός άνθρωπος. Συμφωνώ απόλυτα μαζί του να προσπαθήσεις με τα δικά σου αρχικά (με φυσικούς ενδεχομένως). Από τους 4 εγώ αυτόν θα διάλεγα με τα δικά μου εννοεόται!

Για το Σφακιανούδη όσες γράφουν, λένε τα καλύτερα. Όσες όμως έχουν παράπονο, δεν γράφουν, με αποτέλεσμα τα αρνητικά να μην πολυακούγονται. Έχει μεγάλη εμπειρία στους φυσικούς που εσύ το θέλεις αυτό, αλλά έχει εμμονή με την ἐνδομητρίτιδα᾽ και τις αντιβιώσεις και αυτό μπορεί να σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Ο Κελλάρης είναι ο πιο ουδέτερος από όλους, δηλ. δεν ξέρω πολλά, ξέρω μόνο ότι σε μία φίλη μου που έκανε προσπάθεια μαζί του ήταν πιεστικός, δηλ. την πίεζε να προχωρήσει εδώ και τώρα κτλ.

Αλλά εγώ θα σου δώσω μια εντελώς διαφορετική προοπτική. Εφόσον δεν μένεις έγκυος φυσικά θα ακολουθήσεις τα εξής βήματα:

1) Θα πας στο τμ. αποβολών του Έλενα (κι ας μην έχεις αποβολές) να σε ψάξουν.

2) Ο σύζυγός σου θα πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο που να ασχολείται με τα ανδρολογικά να τον ψάξουν κι αυτόν

3) Στο βήμα νο.1 θα σου κάνουν και ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά θα σε στείλουν και για καλλιέργεια και για υπέρηχο ενδεχομένως. Μπορεί να σε παραπέμψουν και σε ενδοκρινολόγο αν δουν κάτι, καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη έτσι κι αλλιώς σε αυτή την ειδικότητα.

4) Δεν θα επιτρέψεις σε κανέναν να σου πει ότι δεν έχεις καλά ωάρια και να προσπαθήσεις με ξένα. Δεν θα πιστέψεις αυτό που θα σου πουν ότι η ποιότητα των ωαρίων μας είναι γενετικά προκαθορισμένη. Το θέμα αυτό μπορώ να σου το αναλύσω όσο δεν πάει, αλλά εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις το βιβλίο it starts with the egg και να δεις πώς μπορείς να τη βελτιώσεις. Ταυτόχρονα δες και τον οδηγό διατροφής από το site to make a mommy. Η διατροφή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Ζήτα από την Οικονομοπούλου (στο τμ. αποβολών του Έλενα) να σου πει όσα περισσότερα ξέρει περί lifestyle και ποιότητα ωαρίων. Τα όσα διαβάσεις θα τα εφαρμόσεις για τουλάχιστον 3 μήνες. Τόσο θέλουν τα ωάρια να ωριμάσουν

5) Ταυτόχρονα κάνε μερικά ραντεβού με εξωσωματιστές, μπαίνε εδώ να ρωτάς ό,τι θέλεις, γιατί υπάρχει μεγάλη εμπειρία και μπορείς να αποφύγεις τις κακοτοπιές. Τσέκαρε τα όσα σου λένε και να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αυτοί είναι πρώτα έμποροι και μετά γιατροί. Με τον καιρό θα έχεις αναπτυξει τα κριτήριά σου και θα μπορείς να καταλάβεις ποιος σου ταιριάζει και ποιος όχι. Διασταύρωνε πράγματα που θα σου λένε και με την Οικονομοπούλου, αυτή είναι ανεξάρτητη και δεν έχει κάτι να κερδίσει από εσένα. Οπότε θα σου μιλήσει αντικειμενικά.

Όλα θα πάνε καλά αρκεί να κάνεις καλή προετοιμασία και να μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις. Είμαστε εδώ για ό,τι θέλεις. Αν θέλεις να σου στείλω το υλικό που σου είπα για διάβασμα, πες μου.

Η δική μου εμπειρία με τον Κελλ. πάντως δεν έχει καμία σχέση με της φίλης σου. Σκέψου ότι πριν απευθυνθώ σε αυτόν, ήμουν σε έναν άλλο γυναικολόγο πολύ καλό μεν, αλλά με πίεζε και γι' αυτό έφυγα. Και μόλις πήγα στον Κελλ. πήρα μεγάλη ανάσα και στήριξη, κάθε άλλο παρά πίεση! Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, γιατί ειλικρινά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που ακούω, είναι μήπως επειδή έχει πολύ δουλειά της μετέφερε το δικό του στρες και γι' αυτό ένιωθε πίεση.

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 

Η ψυχολογία μου είναι ποτέ έτσι, ποτε αλλιως. Εχω συζητήσει και με τον αντρα μου και είπαμε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και δεν μ πει ο γιατρός να περιμένω να πάμε Αύγουστο για ωοληψια και αν πανε ολα καλα από Σεπτέμβρη να παω για εμβρυομεταφορα... Ελπιζω να είμαι πάλι τυχερή, στο πρώτο καμματι της προσπαθείας. Σε περίπου 10 μερες θα βγει και ο καρυοτυπος του μωρού, και θα πάμε και μεις να κάνουμε για να ξέρουμε! 

Anyway ήθελα να ρωτήσω τα κοριτσια που έκαναν αποξεση κωριως, αν μετά είχαν τρομερα ανεβασμένη λίμπιντο. Κοριτσια ψυχολογία για σεξ δεν έχω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου , αλλα το σώμα μου είναι λες και βλέπω όλη μέρα τσόντες (σορρυ κ ολας) .. Για να μη σχολιάσω τα όνειρα.

Είναι φυσιολογικό ή να πάρω τη μαία; 

Χωρίς να έχω περάσει όλο αυτό που περνάς εσύ τώρα, όλα όσα λες μου φαίνονται πολύ φυσικά. Βασικά θα το έλεγα αυτό για οτιδήποτε (σχεδόν!!) κι αν έλεγες τώρα. Πέρασες μεγάλο σοκ σε ψυχή και σώμα και αυτό βγαίνει με πολλούς τρόπους. Για την ωοληψία που λες, δεν έχετε καθόλου έμβρυα ή θα την κάνεις συμπληρωματικά? Σου εύχομαι κι εγώ να είσαι πολύ τυχερή από εδώ και πέρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...