Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

30 minutes ago, Troia said:

Καλημέρα,

Δεν έχω εμπειρία με κανέναν από αυτούς αλλά: απ᾽όσα έχω διαβάσει εδώ όλα αυτά τα χρόνια

Ο Τσιριγώτης κάνει επιθετικό μάρκετινγκ για να σε πείσει να προχωρήσεις με ξένα ωάρια. Είναι πολύ καλός γιατρός, αλλά θα παίξει με την ψυχολογία σου για να σε πείσει και θεωρώ ότι το κάνει γιατί είναι η πιο εύκολη λύση γι᾽αυτόν. Αν δεν θέλεις να το κάνεις, μην ξαναασχοληθείς, υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί γιατροί στην Αθήνα για να απευθυνθείς.

Ο Κούρτης είναι επίσης πολύ καλός γιατρός και πολύ μεθοδικός στην προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς. Έχει πολλές επιτυχίες με ξένα ωάρια, αλλά ξέρω και κοπέλα που πέτυχε μαζί του με τα δικά της. Λένε ότι είναι και πολύ καλός άνθρωπος. Συμφωνώ απόλυτα μαζί του να προσπαθήσεις με τα δικά σου αρχικά (με φυσικούς ενδεχομένως). Από τους 4 εγώ αυτόν θα διάλεγα με τα δικά μου εννοεόται!

Για το Σφακιανούδη όσες γράφουν, λένε τα καλύτερα. Όσες όμως έχουν παράπονο, δεν γράφουν, με αποτέλεσμα τα αρνητικά να μην πολυακούγονται. Έχει μεγάλη εμπειρία στους φυσικούς που εσύ το θέλεις αυτό, αλλά έχει εμμονή με την ἐνδομητρίτιδα᾽ και τις αντιβιώσεις και αυτό μπορεί να σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Ο Κελλάρης είναι ο πιο ουδέτερος από όλους, δηλ. δεν ξέρω πολλά, ξέρω μόνο ότι σε μία φίλη μου που έκανε προσπάθεια μαζί του ήταν πιεστικός, δηλ. την πίεζε να προχωρήσει εδώ και τώρα κτλ.

Αλλά εγώ θα σου δώσω μια εντελώς διαφορετική προοπτική. Εφόσον δεν μένεις έγκυος φυσικά θα ακολουθήσεις τα εξής βήματα:

1) Θα πας στο τμ. αποβολών του Έλενα (κι ας μην έχεις αποβολές) να σε ψάξουν.

2) Ο σύζυγός σου θα πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο που να ασχολείται με τα ανδρολογικά να τον ψάξουν κι αυτόν

3) Στο βήμα νο.1 θα σου κάνουν και ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά θα σε στείλουν και για καλλιέργεια και για υπέρηχο ενδεχομένως. Μπορεί να σε παραπέμψουν και σε ενδοκρινολόγο αν δουν κάτι, καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη έτσι κι αλλιώς σε αυτή την ειδικότητα.

4) Δεν θα επιτρέψεις σε κανέναν να σου πει ότι δεν έχεις καλά ωάρια και να προσπαθήσεις με ξένα. Δεν θα πιστέψεις αυτό που θα σου πουν ότι η ποιότητα των ωαρίων μας είναι γενετικά προκαθορισμένη. Το θέμα αυτό μπορώ να σου το αναλύσω όσο δεν πάει, αλλά εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις το βιβλίο it starts with the egg και να δεις πώς μπορείς να τη βελτιώσεις. Ταυτόχρονα δες και τον οδηγό διατροφής από το site to make a mommy. Η διατροφή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Ζήτα από την Οικονομοπούλου (στο τμ. αποβολών του Έλενα) να σου πει όσα περισσότερα ξέρει περί lifestyle και ποιότητα ωαρίων. Τα όσα διαβάσεις θα τα εφαρμόσεις για τουλάχιστον 3 μήνες. Τόσο θέλουν τα ωάρια να ωριμάσουν

5) Ταυτόχρονα κάνε μερικά ραντεβού με εξωσωματιστές, μπαίνε εδώ να ρωτάς ό,τι θέλεις, γιατί υπάρχει μεγάλη εμπειρία και μπορείς να αποφύγεις τις κακοτοπιές. Τσέκαρε τα όσα σου λένε και να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αυτοί είναι πρώτα έμποροι και μετά γιατροί. Με τον καιρό θα έχεις αναπτυξει τα κριτήριά σου και θα μπορείς να καταλάβεις ποιος σου ταιριάζει και ποιος όχι. Διασταύρωνε πράγματα που θα σου λένε και με την Οικονομοπούλου, αυτή είναι ανεξάρτητη και δεν έχει κάτι να κερδίσει από εσένα. Οπότε θα σου μιλήσει αντικειμενικά.

Όλα θα πάνε καλά αρκεί να κάνεις καλή προετοιμασία και να μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις. Είμαστε εδώ για ό,τι θέλεις. Αν θέλεις να σου στείλω το υλικό που σου είπα για διάβασμα, πες μου.

σε ευχαριστώ παρα πολυ ήσουν κατατοπιστικότατη!

Αν θέλεις μπορείς να μ πείς τον δικό σου γιατρό και αν μπορεις να μ στείλεις το υλικό να το μελετήσω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, Pagor said:

Ξύπνησα σήμερα το πρωί κ είδα όλα τα όμορφα μυνήματα σας...σας ευχαριστώ από τα βαθύ της ψυχή μου για όλες τις ευχές σας...εύχομαι κ προσεύχομαι κ εγώ καθημερινά...από εμένα κ το μικρό σπορακι μου σας στέλνουμε όλοι μας την αγάπη κ σε όλες τις ευχές ανταποδίδουμε με την ευχή κ προσευχή καμία κοπέλα να μην στεναχωρηθεί ξανά..να είναι όλες με γεμάτες κοιλιτσες κ μόνο απο ευτυχια να λάμπει το πρόσωπο σας ..Να είστε καλά κορίτσια μου...!!!

Συγχαρητήρια. Εύχομαι να έχεις μια όμορφη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ζαργαναρα είπε:

Καλημέρα κορίτσια και πάλι!την Δευτέρα έκανα ωοληψια την Παρασκευή έκανα ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ 4 ημερών μετά από μια ώρα αναμονής όταν σηκώθηκα και πήγα τουαλέτα ειδα λίγες σταγόνες αίμα και το πρωί το Σαββάτου πάλι τα ίδια από εκεί και μετά τίποτα.υπαρχει περίπτωση να είναι το αίμα της εμφύτευσης που λένε?αλλά τόσο σύντομα?η απλά είναι οι τραυματισμοί από την ωοληψια?σε εσάς έχει τύχει να έχετε αιμα....

 

Καλά αποτελέσματα σε όλες μας 

Όχι δεν ειναι εμφύτευσης, ειναι απο τον καθετηρα που εγινε η ετ. Το έμβρυο εμφυτεύεται απο την έκτη έως την ένατη μερα της ζωής του. Την ωοληψια δηλαδη που ςιναι μερα μηδέν.

3 ώρες πρίν, DIMIFEB είπε:

καλημερα και παλι . Ηθελα να ρωτησω αν έχει καμιά σας εμπειρία από  τους γιατρούς    ΚΕΛΛΑΡΗ κ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ??????θελω να παρω και μια τριτη αποψη περαν του ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ κ ΚΟΥΡΤΗ......

Ηθελα να ρωτησω αν έχει καμιά σας εμπειρία από  τους γιατρούς    ΚΕΛΛΑΡΗ κ ΣΦΑΚΙΑΝΟΥΔΗ??????θελω να παρω και μια τριτη αποψη περαν του ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ κ ΚΟΥΡΤΗ......

Εγω ειμα με Σφακ θα τολμήσω να πω οτι δεν θα σε αφήσει να πας με δανεικά.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2022 at 9:14 AM, DIMIFEB said:

Καλησπέρα κορίτσια, θα σας πω εν ολίγοις την ιστορία μου και θα ήθεαα  αν κάποια από εσάς έχεινα μοιραστείτε την ιστορία σας μαζί μου με τους ανωτέρω γιατρούς.

Ετών 41 με ΑΜΗ σχεδόν μηδενική 0,01.

Η επι σειρά ετών γυναικολόγος μ μου απέκλεισε εντελώς την πιθανότητα του να μείνω έγκυος φυσιολογικά καθώς επίσης και με την διαδικασία της εξωσωματικής θα είχα  ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας. Μου έκανε λόγο για την δωρεά και ξεκίνησα να συζητώ με κοπέλες στο φορουμ δωρεα ωαρίων όπου κ μ σύστησαν τους 2 γιατρούς ΤΣΙΡΙΓΩΤΗ και ΚΟΥΡΤΗ.

Ο πρώτος που επισκέφτηκα ήταν ο Τσιριγώτης, πολυ αναλυτικός μ έδωσε ενα μεγάλο πακέτο εξετάσεων να κάνω εγω και ο συντροφός μου. Εκεινος δεν μ εκανε καμια κουβεντα για εξωσωματική με τα δικά μου ωαρια και μπήκε κατευθειαν στην κουβέντα περι δανεικών. Δεν λεω μας κράτησε πολύ ωρα μ πηρε κ αιμα για να επαναλάβει ξανά την ΑΜΗ λέγοντάς μου δεν θα με χρεώσει γιαυτο αλλα το κόστος της συνολικής επίσκεψης έφτασε τα 150ευρω (όχι και λίγα). Τελος πάντων μην σας τα πολυλογώ φεύγοντας μείναμε ευχαριστημένοι από την άποψη οτι ηταν πολυ αναλυτικός και διαβασμένος, γνώστης του κλάδου του και μείναμε στο να κάνω τις εξετάσεις και να μας ξαναδεί.Συνολικό κόστος δωρεας στα 5000 εκτος απο ολα τα υπόλοιπα φαρμακα κτλ.

Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε τον ΚΟΥΡΤΗ. Τι να πω βρε κορίτσια έχω μπερδευτεί. Μας είπε να προσπαθήσουμε με τα δικά μου και σε καμία περίπτωση με δανεικά, μ είπε επι λέξη σε αυτην την ηλικία δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τα δανεικά, ιδιαίτερα αν δεν έχεις κάνει καμία προσπάθεια με τα δικά σου.Και ένα ωάριο μ λεεί να βγάλεις σε κάθε ωοληψια είναι ΚΑΤΙ.Μου έδωσε και εκείνος κάποιες εξετάσεις κ θα με ξαναδει να μ κάνει κ έναν υπέρηχο στην ωορηξία. Συνολικό κοστος στα 3000 για 3 ωοληψιες.

Αυτό π με μπέρδεψε ειναι ότι άκουσα 2 εντελώς διαφορετικα πράγματα ο δε Τσιριγώτης κατευθείαν ΔΑΝΕΙΚΑ κ ο δε Κούρτης ανένδοτος στο να μην παώ με  ΔΑΝΕΙΚΑ.

έχει καμιά σας εμπειρια σε εξωσωματικη με τους συγκεκριμενους γιατρούς γιατι εχουμε πελαγώσει και όπως καταλαβαίνετε δεν υπαρχει χρόνος ούτε και χρήματα για χάσιμο!!

Σου εύχομαι καλή αρχή και καλή τύχη σε ό, τι κι αν αποφασίσεις. Σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα που άνοιξες αλλά δεν ξέρω αν το έχεις δει οπότε τα γραφω κι εδώ.

Δεν έχω επισκεφθεί τον Κουρτη αλλά μόνο τον Τσιριγωτη όχι όμως με δωρεά, με δικά μου . Εκτός από την amh σου έκανε υπέρηχο; Αυτός πάντα δίνει ιδιαίτερη βάση και στην εικόνα των ωοθηκών. Είδε ωοθυλακια; Τι σου είπε; Συνήθως όταν βλέπει καλή εικόνα προτείνει δοκιμή ειδικά όταν δεν έχουν γίνει άλλες προσπάθειες. Τα κορίτσια

@Condios και @Ελισάβετ καπ 2 έχουν εμπειρία από το συγκεκριμένο γιατρό από όσο έχω δει. 

Το ραντεβού του είναι ακριβό αλλά εμένα ήταν το πιο αναλυτικό ραντεβού που έχω κάνει. Έχω δώσει σε άλλο ραντεβού 170€ όπου το γιατρό τον είδα 5 λεπτά και τα υπόλοιπα 40 σημείωνε η μαία του το ιστορικό μου στον υπολογιστή. 

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα άξιζε να προσπαθήσεις με δικά σου έστω και μια φορά για να μην έχεις την απορία στο μέλλον τι θα συνέβαινε. Αυτό βέβαια είναι καθαρά δική σας απόφαση. 

Καλή τύχη σε ό, τι κι αν αποφασίσεις κι ελπίζω να αποκτήσεις σύντομα ένα ή δύο αν το θέλεις υγιή μωράκια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Minnie7 είπε:

Σου εύχομαι καλή αρχή και καλή τύχη σε ό, τι κι αν αποφασίσεις. Σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα που άνοιξες αλλά δεν ξέρω αν το έχεις δει οπότε τα γραφω κι εδώ.

Δεν έχω επισκεφθεί τον Κουρτη αλλά μόνο τον Τσιριγωτη όχι όμως με δωρεά, με δικά μου . Εκτός από την amh σου έκανε υπέρηχο; Αυτός πάντα δίνει ιδιαίτερη βάση και στην εικόνα των ωοθηκών. Είδε ωοθυλακια; Τι σου είπε; Συνήθως όταν βλέπει καλή εικόνα προτείνει δοκιμή ειδικά όταν δεν έχουν γίνει άλλες προσπάθειες. Τα κορίτσια

@Condios και @Ελισάβετ καπ 2 έχουν εμπειρία από το συγκεκριμένο γιατρό από όσο έχω δει. 

Το ραντεβού του είναι ακριβό αλλά εμένα ήταν το πιο αναλυτικό ραντεβού που έχω κάνει. Έχω δώσει σε άλλο ραντεβού 170€ όπου το γιατρό τον είδα 5 λεπτά και τα υπόλοιπα 40 σημείωνε η μαία του το ιστορικό μου στον υπολογιστή. 

Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι αν έχεις την οικονομική δυνατότητα θα άξιζε να προσπαθήσεις με δικά σου έστω και μια φορά για να μην έχεις την απορία στο μέλλον τι θα συνέβαινε. Αυτό βέβαια είναι καθαρά δική σας απόφαση. 

Καλή τύχη σε ό, τι κι αν αποφασίσεις κι ελπίζω να αποκτήσεις σύντομα ένα ή δύο αν το θέλεις υγιή μωράκια! 

Καλησπέρα κορίτσι μου ευχαριστώ που μου έκανες ταγκ της έγραψα στο θέμα που άνοιξε. Το είδα από χθες αλλά δεν είχα προλάβει να της γράψω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 minutes ago, Ελισάβετ καπ 2 said:

Καλησπέρα κορίτσι μου ευχαριστώ που μου έκανες ταγκ της έγραψα στο θέμα που άνοιξε. Το είδα από χθες αλλά δεν είχα προλάβει να της γράψω. 

Καλησπέρα, κορίτσι μου! Έκανα copy paste το post μου  για να το δει η κοπέλα δεν ήξερα αν το είχε δει, είχα ξεχάσει να την κάνω quote,ελπιζω να μη σε πίεσα :) Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Minnie7 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσι μου! Έκανα copy paste το post μου  για να το δει η κοπέλα δεν ήξερα αν το είχε δει, είχα ξεχάσει να την κάνω quote,ελπιζω να μη σε πίεσα :) Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! 

Όχι κορίτσι μου προς θεού τι λες. Από χθες ήθελα να της γράψω αλλά δεν πρόλαβα. Ευχαριστώ για τις ευχές σου 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα 

Η ψυχολογία μου είναι ποτέ έτσι, ποτε αλλιως. Εχω συζητήσει και με τον αντρα μου και είπαμε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και δεν μ πει ο γιατρός να περιμένω να πάμε Αύγουστο για ωοληψια και αν πανε ολα καλα από Σεπτέμβρη να παω για εμβρυομεταφορα... Ελπιζω να είμαι πάλι τυχερή, στο πρώτο καμματι της προσπαθείας. Σε περίπου 10 μερες θα βγει και ο καρυοτυπος του μωρού, και θα πάμε και μεις να κάνουμε για να ξέρουμε! 

Anyway ήθελα να ρωτήσω τα κοριτσια που έκαναν αποξεση κωριως, αν μετά είχαν τρομερα ανεβασμένη λίμπιντο. Κοριτσια ψυχολογία για σεξ δεν έχω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου , αλλα το σώμα μου είναι λες και βλέπω όλη μέρα τσόντες (σορρυ κ ολας) .. Για να μη σχολιάσω τα όνειρα.

Είναι φυσιολογικό ή να πάρω τη μαία; 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 

Η ψυχολογία μου είναι ποτέ έτσι, ποτε αλλιως. Εχω συζητήσει και με τον αντρα μου και είπαμε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και δεν μ πει ο γιατρός να περιμένω να πάμε Αύγουστο για ωοληψια και αν πανε ολα καλα από Σεπτέμβρη να παω για εμβρυομεταφορα... Ελπιζω να είμαι πάλι τυχερή, στο πρώτο καμματι της προσπαθείας. Σε περίπου 10 μερες θα βγει και ο καρυοτυπος του μωρού, και θα πάμε και μεις να κάνουμε για να ξέρουμε! 

Anyway ήθελα να ρωτήσω τα κοριτσια που έκαναν αποξεση κωριως, αν μετά είχαν τρομερα ανεβασμένη λίμπιντο. Κοριτσια ψυχολογία για σεξ δεν έχω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου , αλλα το σώμα μου είναι λες και βλέπω όλη μέρα τσόντες (σορρυ κ ολας) .. Για να μη σχολιάσω τα όνειρα.

Είναι φυσιολογικό ή να πάρω τη μαία; 

Όταν πέθανε η κόρη μου ειχα όρεξη για σεξ. Από τη μια να κοντεύω να χάσω το μυαλό μου και από την άλλη να θέλω σεξ.

Η ψυχολόγος μου είχε πει τότε ότι είναι φυσιολογικό. Οποτε εισαι οκ.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 28 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 

Η ψυχολογία μου είναι ποτέ έτσι, ποτε αλλιως. Εχω συζητήσει και με τον αντρα μου και είπαμε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και δεν μ πει ο γιατρός να περιμένω να πάμε Αύγουστο για ωοληψια και αν πανε ολα καλα από Σεπτέμβρη να παω για εμβρυομεταφορα... Ελπιζω να είμαι πάλι τυχερή, στο πρώτο καμματι της προσπαθείας. Σε περίπου 10 μερες θα βγει και ο καρυοτυπος του μωρού, και θα πάμε και μεις να κάνουμε για να ξέρουμε! 

Anyway ήθελα να ρωτήσω τα κοριτσια που έκαναν αποξεση κωριως, αν μετά είχαν τρομερα ανεβασμένη λίμπιντο. Κοριτσια ψυχολογία για σεξ δεν έχω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου , αλλα το σώμα μου είναι λες και βλέπω όλη μέρα τσόντες (σορρυ κ ολας) .. Για να μη σχολιάσω τα όνειρα.

Είναι φυσιολογικό ή να πάρω τη μαία; 

Υποθέτω ότι σου συμβαίνει επειδή είχες να κάνεις καιρό σεξ. Ορμόνες βέβαια ειν’ αυτές ο,τι θέλουν κάνουν.. 

Εγώ δεν θυμάμαι πως ήμουν πέρσι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Troia είπε:

Καλημέρα,

Δεν έχω εμπειρία με κανέναν από αυτούς αλλά: απ᾽όσα έχω διαβάσει εδώ όλα αυτά τα χρόνια

Ο Τσιριγώτης κάνει επιθετικό μάρκετινγκ για να σε πείσει να προχωρήσεις με ξένα ωάρια. Είναι πολύ καλός γιατρός, αλλά θα παίξει με την ψυχολογία σου για να σε πείσει και θεωρώ ότι το κάνει γιατί είναι η πιο εύκολη λύση γι᾽αυτόν. Αν δεν θέλεις να το κάνεις, μην ξαναασχοληθείς, υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί γιατροί στην Αθήνα για να απευθυνθείς.

Ο Κούρτης είναι επίσης πολύ καλός γιατρός και πολύ μεθοδικός στην προετοιμασία της εμβρυομεταφοράς. Έχει πολλές επιτυχίες με ξένα ωάρια, αλλά ξέρω και κοπέλα που πέτυχε μαζί του με τα δικά της. Λένε ότι είναι και πολύ καλός άνθρωπος. Συμφωνώ απόλυτα μαζί του να προσπαθήσεις με τα δικά σου αρχικά (με φυσικούς ενδεχομένως). Από τους 4 εγώ αυτόν θα διάλεγα με τα δικά μου εννοεόται!

Για το Σφακιανούδη όσες γράφουν, λένε τα καλύτερα. Όσες όμως έχουν παράπονο, δεν γράφουν, με αποτέλεσμα τα αρνητικά να μην πολυακούγονται. Έχει μεγάλη εμπειρία στους φυσικούς που εσύ το θέλεις αυτό, αλλά έχει εμμονή με την ἐνδομητρίτιδα᾽ και τις αντιβιώσεις και αυτό μπορεί να σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Ο Κελλάρης είναι ο πιο ουδέτερος από όλους, δηλ. δεν ξέρω πολλά, ξέρω μόνο ότι σε μία φίλη μου που έκανε προσπάθεια μαζί του ήταν πιεστικός, δηλ. την πίεζε να προχωρήσει εδώ και τώρα κτλ.

Αλλά εγώ θα σου δώσω μια εντελώς διαφορετική προοπτική. Εφόσον δεν μένεις έγκυος φυσικά θα ακολουθήσεις τα εξής βήματα:

1) Θα πας στο τμ. αποβολών του Έλενα (κι ας μην έχεις αποβολές) να σε ψάξουν.

2) Ο σύζυγός σου θα πάει σε εξειδικευμένο ουρολόγο που να ασχολείται με τα ανδρολογικά να τον ψάξουν κι αυτόν

3) Στο βήμα νο.1 θα σου κάνουν και ορμονολογικές εξετάσεις, αλλά θα σε στείλουν και για καλλιέργεια και για υπέρηχο ενδεχομένως. Μπορεί να σε παραπέμψουν και σε ενδοκρινολόγο αν δουν κάτι, καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη έτσι κι αλλιώς σε αυτή την ειδικότητα.

4) Δεν θα επιτρέψεις σε κανέναν να σου πει ότι δεν έχεις καλά ωάρια και να προσπαθήσεις με ξένα. Δεν θα πιστέψεις αυτό που θα σου πουν ότι η ποιότητα των ωαρίων μας είναι γενετικά προκαθορισμένη. Το θέμα αυτό μπορώ να σου το αναλύσω όσο δεν πάει, αλλά εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις το βιβλίο it starts with the egg και να δεις πώς μπορείς να τη βελτιώσεις. Ταυτόχρονα δες και τον οδηγό διατροφής από το site to make a mommy. Η διατροφή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Ζήτα από την Οικονομοπούλου (στο τμ. αποβολών του Έλενα) να σου πει όσα περισσότερα ξέρει περί lifestyle και ποιότητα ωαρίων. Τα όσα διαβάσεις θα τα εφαρμόσεις για τουλάχιστον 3 μήνες. Τόσο θέλουν τα ωάρια να ωριμάσουν

5) Ταυτόχρονα κάνε μερικά ραντεβού με εξωσωματιστές, μπαίνε εδώ να ρωτάς ό,τι θέλεις, γιατί υπάρχει μεγάλη εμπειρία και μπορείς να αποφύγεις τις κακοτοπιές. Τσέκαρε τα όσα σου λένε και να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αυτοί είναι πρώτα έμποροι και μετά γιατροί. Με τον καιρό θα έχεις αναπτυξει τα κριτήριά σου και θα μπορείς να καταλάβεις ποιος σου ταιριάζει και ποιος όχι. Διασταύρωνε πράγματα που θα σου λένε και με την Οικονομοπούλου, αυτή είναι ανεξάρτητη και δεν έχει κάτι να κερδίσει από εσένα. Οπότε θα σου μιλήσει αντικειμενικά.

Όλα θα πάνε καλά αρκεί να κάνεις καλή προετοιμασία και να μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις. Είμαστε εδώ για ό,τι θέλεις. Αν θέλεις να σου στείλω το υλικό που σου είπα για διάβασμα, πες μου.

Ήθελα αν μπορείς να μου δώσεις κι εμένα το υλικό που λες. Το βιβλίο καλώς να το πάρω αλλά λόγω αγγλικών θα αργήσω να το τελειώσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα 

Η ψυχολογία μου είναι ποτέ έτσι, ποτε αλλιως. Εχω συζητήσει και με τον αντρα μου και είπαμε αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και δεν μ πει ο γιατρός να περιμένω να πάμε Αύγουστο για ωοληψια και αν πανε ολα καλα από Σεπτέμβρη να παω για εμβρυομεταφορα... Ελπιζω να είμαι πάλι τυχερή, στο πρώτο καμματι της προσπαθείας. Σε περίπου 10 μερες θα βγει και ο καρυοτυπος του μωρού, και θα πάμε και μεις να κάνουμε για να ξέρουμε! 

Anyway ήθελα να ρωτήσω τα κοριτσια που έκαναν αποξεση κωριως, αν μετά είχαν τρομερα ανεβασμένη λίμπιντο. Κοριτσια ψυχολογία για σεξ δεν έχω, δεν είμαι και στα καλύτερα μου , αλλα το σώμα μου είναι λες και βλέπω όλη μέρα τσόντες (σορρυ κ ολας) .. Για να μη σχολιάσω τα όνειρα.

Είναι φυσιολογικό ή να πάρω τη μαία; 

Νομιζω ότι φταίνε οι ορμόνες. Στην εγκυμοσύνη μου είχα αυτό που περιγράφεις. Στην αποξεση όχι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Eternity είπε:

Νομιζω ότι φταίνε οι ορμόνες. Στην εγκυμοσύνη μου είχα αυτό που περιγράφεις. Στην αποξεση όχι. 

Στην εγκυμοσυνη το ειχα στην αρχή. Μετα στο 3ο μήνα άρχισε να σταματάει και τωρα από τη 2η μερα της αποξεσης συμβαίνει αυτό! Μαλλον είναι οι ορμονες ή ότι κάνει συσπάσεις η μητρα και αιματωνεται το σημειο περισσότερο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...