Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Όσες κάνατε καμπυλη βγήκαν όλα φυσιολογικά? Εγώ έκανα κ μια τιμή για την ακρίβεια η δεύτερη ώρα βγήκε τσιμπημένη ρε γμτ, για την ακρίβεια 185 με όριο 153! Κ λογικά θα την επαναλάβω αποτι μ είπε κ η γιατρός σνιφ σνιφ! Να φανταστείτε έμαθα τα αποτελέσματα την ώρα π πήγαινα να φάω ένα ωραιότατο γλυκό κ φυσικά το άφησα στην άκρη! :( δεν είχα ποτέ θέμα με ζαχαρο πως έγινε αυτό δεν ξέρω.. 

Θυμιστε μ εχει καμία σας θέμα με ζαχαρο? Τι κάνετε εννοώ από διατροφή ή παίρνετε κ κανένα χάπι?

Εγώ τη πάτησα έτσι στη καμπυλη ζαχαρου πριν 10 μέρες.ελεγχαμε ως τώρα πάντα γλυκόζη κ το κρυφό ζάχαρο κ δεν είχα τίποτα. Κ ξαφνικά στη καμπυλη ανέβασα τη πρώτη ώρα 200 με όριο 160 έγραφε κ τη δεύτερη 109 με όριο 100. Βέβαια μου έκανε εντύπωση γιατί από ότι είδα εδώ μέσα κ διάβασα μετά το όριο τη πρώτη ώρα είναι 180. Κ γενικά δε κατάλαβα τι παίζει με τα όρια κ ο καθένας δίνει διαφορετικά! Από τότε μετριέμαι κ προσέχω τη διατροφή αλλά δε δείχνει να έχω θέμα πέρα από 1 μέτρηση κ το πρωινό νηστείας που λένε που μου είναι συνήθως 94-98 κ λένε κάποιοι καλό να είναι κάτω από 95 αν κάτι καμπυλη ζαχαρου το νηστειας (προ φαγητου) το έδειχνε ως 115 φυσιολογικό . Ότι να'ναι, δε ξέρεις τι να πιστεψεις... Δεν είμαι όμως για ινσουλίνη απλά πρέπει μάλλον να ξεχάσω τα γλυκά για ένα 3μηνο... αλλά κ εγώ μπερδευομαι με τα όρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια είμαι από τις Μάνου Δεκεμβρίου. Μπαίνω στο θέμα σας γιατί διαβάζω ότι κάποιες εχετε θέμα με τον τράχηλο. Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα από νωρίς τράχηλο γύρω στο 2 με χοάνη και τον κρατήσαμε σταθερά με ξεκούραση και glopir προς τις τελευταίες εβδομάδες για τις συσπάσεις. Σε αυτή την εγκυμοσύνη εδώ και λίγες μέρες έχω πόνο χαμηλά το νιώθω σαν τεράστιο βάρος που βαραίνει προς τα κάτω στον κόλπο και ταυτόχρονα φτάνει μέχρι τους προσαγωγούς. Το είπα στον γιατρό μου γιατί είναι εκτός αυτές τις μέρες και μου είπε να πάω αύριο στο Ρέα να κάνω υπερήχο με ένα συνεργάτη του οπωσδήποτε γιατί φοβάται για τον τράχηλο μιας και έχω ιστορικό. Οποία έχει θέμα με τον τράχηλο αντιμετωπίζει τέτοιους είδους πόνο; Ανησυχώ και έχω πολύ αγωνία για αύριο. Ο γιατρός επιστρέφει Τετάρτη και έτσι κι αλλιώς έχω και τότε ραντεβού μαζί του.

Εμένα λόγω τραχήλου που κονταινει μου είπε πως θα τα έχω πλέον τα πονακια χαμηλά..

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Αν εσένα σε βοηθάει να ρωτήσεις τα πάντα. Γιατί αν είσαι μέσα στο άγχος και το φόβο; Πες του ότι θέλω να ξέρω γιατί αλλιώς σκέφτομαι τα χειρότερα και τέλος. Δε θα απολογηθείς κιόλας!

Τώρα ετοιμάζομαι να πάω..το καλό που της θέλω να μου πει..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MeliD είπε:

Εγώ τη πάτησα έτσι στη καμπυλη ζαχαρου πριν 10 μέρες.ελεγχαμε ως τώρα πάντα γλυκόζη κ το κρυφό ζάχαρο κ δεν είχα τίποτα. Κ ξαφνικά στη καμπυλη ανέβασα τη πρώτη ώρα 200 με όριο 160 έγραφε κ τη δεύτερη 109 με όριο 100. Βέβαια μου έκανε εντύπωση γιατί από ότι είδα εδώ μέσα κ διάβασα μετά το όριο τη πρώτη ώρα είναι 180. Κ γενικά δε κατάλαβα τι παίζει με τα όρια κ ο καθένας δίνει διαφορετικά! Από τότε μετριέμαι κ προσέχω τη διατροφή αλλά δε δείχνει να έχω θέμα πέρα από 1 μέτρηση κ το πρωινό νηστείας που λένε που μου είναι συνήθως 94-98 κ λένε κάποιοι καλό να είναι κάτω από 95 αν κάτι καμπυλη ζαχαρου το νηστειας (προ φαγητου) το έδειχνε ως 115 φυσιολογικό . Ότι να'ναι, δε ξέρεις τι να πιστεψεις... Δεν είμαι όμως για ινσουλίνη απλά πρέπει μάλλον να ξεχάσω τα γλυκά για ένα 3μηνο... αλλά κ εγώ μπερδευομαι με τα όρια...

Δοκίμασε 1 χουφτίτσα καρύδια προ ύπνου! Κρατούν το ζάχαρο χαμηλά κατα τη διάρκεια της νύχτας που αυτό είναι και το πιο σημαντικό! Όποτε το κάνω το ζάχαρο το πρωι ειναι κατω απο 90! 

  • Μου αρέσει 3

url%5D

Link to comment
Share on other sites

@Nj__

@Geo22 ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις εμπειρίες σας. Από ότι κατάλαβα κάτι τέτοιο μάλλον μου συμβαίνει και μένα για δεύτερη φορά. Ουφ! Εγώ είμαι σήμερα 23+4. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Αύριο μεσημέρι θα ξέρω τι γίνεται και αφού το έχουμε υπό παρακολούθηση θα προλάβουμε ότι κι γίνει πιστεύω!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εγώ ρε κορίτσια έχω κάνει τάμα στον Άγιο Ραφαήλ οπότε τον μικρό θα τον πω Ραφαήλ. Ήθελα να φωνάξω και του πατέρα μου που τον έχασα Περισυ. Να τον φωνάξουμε δηλαδή Ραφαήλ - Παναγιώτη. Αλλά όλοι μου λένε να μην πω δύο ονόματα και το παιδί θα με βρίζει μεθαύριο που θα γράφει μια ώρα ένα όνομα. Αλλά μου έρχεται κι άσχημο να μην φωνάξω το όνομα του πατέρα μου. Του είχα μεγάλη αδυναμία.Εσείς τι λέτε;

Άλκηστη, Αριάδνη, Νεφέλη.... Δεν ξέρω νομίζω πολλά μου έρχονται!!!!

Εγώ δεν το έχω καθόλου με εκκλησίες, τάματα και τα συναφή. Η κουμπάρα μου όμως το είχε τάξει το παιδί, το προσπαθούσε 6 χρόνια. Όταν είπε στον καλόγερο ότι θέλει να του δώσει δύο ονόματα ένα για το τάμα και ένα του πεθερού, ο καλόγερος την προέτρεψε να βάλει μόνο του πεθερού και ότι ο Θεός δεν τα αξιολογεί αυτά. Κάπως έτσι. Δεν ρωτάς και εσύ κάποιον από την εκκλησία σου που να τον εμπιστεύεσαι; 

Από κοριτσίστικα ονόματα μου αρέσει το Χαριτίνη. Έτσι έλεγαν την προγιαγιά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά κορίτσια!ο τραχηλος σχεδόν ίδιος από 2,73 πήγε 2,69 ,μου έκανε και κολπική καλλιέργεια να μαστε σίγουροι για τα υγρά που έχω. Η μπέμπα είναι αισίως 1151 γραμμαρια 27+6 σήμερα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τα αποτελέσματα απ' τη καμπύλη. Το πρώτο 83, μετά μια ώρα 191 και μετά από μια ώρα ακόμη 131. Είναι πολύ πάνω απ' τα όρια; Επίσης από διατροφή τι δεν πρέπει να τρώω;

2 ώρες πρίν, Margr είπε:

Εγώ δεν το έχω καθόλου με εκκλησίες, τάματα και τα συναφή. Η κουμπάρα μου όμως το είχε τάξει το παιδί, το προσπαθούσε 6 χρόνια. Όταν είπε στον καλόγερο ότι θέλει να του δώσει δύο ονόματα ένα για το τάμα και ένα του πεθερού, ο καλόγερος την προέτρεψε να βάλει μόνο του πεθερού και ότι ο Θεός δεν τα αξιολογεί αυτά. Κάπως έτσι. Δεν ρωτάς και εσύ κάποιον από την εκκλησία σου που να τον εμπιστεύεσαι; 

Από κοριτσίστικα ονόματα μου αρέσει το Χαριτίνη. Έτσι έλεγαν την προγιαγιά μου. 

Μάλλον αυτή ήταν απλά η άποψη του συγκεκριμένου καλόγερου... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

@Nj__

@Geo22 ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις εμπειρίες σας. Από ότι κατάλαβα κάτι τέτοιο μάλλον μου συμβαίνει και μένα για δεύτερη φορά. Ουφ! Εγώ είμαι σήμερα 23+4. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Αύριο μεσημέρι θα ξέρω τι γίνεται και αφού το έχουμε υπό παρακολούθηση θα προλάβουμε ότι κι γίνει πιστεύω!

Ναι ναι μην αγχώνεσαι..όλα καλά θα είναι..και να είναι κάτι θα το προλάβεις και νωρίς..εγώ πρόσφατα είδα το πρόβλημα με το τράχηλο και είμαι ήδη 27+5

1 ώρα πρίν, ArtemisΚ είπε:

Όλα καλά κορίτσια!ο τραχηλος σχεδόν ίδιος από 2,73 πήγε 2,69 ,μου έκανε και κολπική καλλιέργεια να μαστε σίγουροι για τα υγρά που έχω. Η μπέμπα είναι αισίως 1151 γραμμαρια 27+6 σήμερα.

Εγώ με βάση περιόδου είμαι 27+5 και με βάση υπερήχου 26+5 και η μπέμπα σήμερα είναι 975 γραμμάρια..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Δοκίμασε 1 χουφτίτσα καρύδια προ ύπνου! Κρατούν το ζάχαρο χαμηλά κατα τη διάρκεια της νύχτας που αυτό είναι και το πιο σημαντικό! Όποτε το κάνω το ζάχαρο το πρωι ειναι κατω απο 90! 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ,  Θα το δοκιμάσω...  Μα, έχω σκάσει! Είναι λογικό να έχω μετά από κύριο γεύμα 92 μέχρι 110 κ το πρωι νηστικη 98??? Πώς γίνεται? Δηλαδή δεν ανεβαίνει με το φαΐ αλλά ανεβαίνει το βράδυ μόνο του??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 43 λεπτά , Geo22 είπε:

Ναι ναι μην αγχώνεσαι..όλα καλά θα είναι..και να είναι κάτι θα το προλάβεις και νωρίς..εγώ πρόσφατα είδα το πρόβλημα με το τράχηλο και είμαι ήδη 27+5

Εγώ με βάση περιόδου είμαι 27+5 και με βάση υπερήχου 26+5 και η μπέμπα σήμερα είναι 975 γραμμάρια..

Μια χαρά όλα δηλαδή!μπράβο μπράβο!εμένα με έβγαλε 4 μέρες μπροστά είδα σήμερα άρα 28+3 αλλά αυτά αλλάζουν συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Όλα καλά Η μικρή μεγαλώνει μία χαρά είναι 820 γραμμάρια είμαι 25+ 5 ο τράχηλος είναι κλειστός τον είδε μία χαρά τον μέτρησε 3,14 οπότε ηρέμησα λιγάκι!! Το αμνιακό δεν έχει αυξηθεί, ωστόσο ακόμα κυμαίνεται στα ανώτατα όρια !Αλλά εφόσον ελέγχω με διατροφή το ζάχαρο δεν είναι κάτι που ανησυχεί τη γιατρό και γενικά από την εικόνα μου είπε ότι επίσης δεν ανησυχεί για πρόωρο!! τώρα ξανά θα με δει στις 15 Σεπτεμβρίου! ! Ουφ!! 

1 ώρα πρίν, MeliD είπε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ,  Θα το δοκιμάσω...  Μα, έχω σκάσει! Είναι λογικό να έχω μετά από κύριο γεύμα 92 μέχρι 110 κ το πρωι νηστικη 98??? Πώς γίνεται? Δηλαδή δεν ανεβαίνει με το φαΐ αλλά ανεβαίνει το βράδυ μόνο του??

Είναι τόσο αψυχολόγητος  ο διαβήτης Και ειδικά το νηστείας είναι το χειρότερο! Γενικά δεν πρέπει να μένεις νηστική πάρα πολλές ώρες δηλαδή αν το τελευταίο σου γεύμα είναι π.χ. 8:00 και κοιμάσαι 12 καλό είναι προ ύπνου να βάλεις κάτι στο στόμα σου όπως μία φέτα τυρί μία χούφτα καρύδια μισό φρούτο ένα ποτήρι γάλα! ! και όσον αφορά το βραδινό γεύμα καλό θα είναι να τρως π.χ. μία φέτα ψωμί μόνο όχι παραπάνω δηλαδή απέφυγε το τοστ και γενικά κοίτα στις συσκευασίες στα συστατικά πόσουε υδατάνθρακες σου δίνει μία φέτα από  ψωμί ή φρυγανιά!  Εγώ υπολογίζω σε κάθε γεύμα περίπου 25 γραμμάρια υδατάνθρακα το πολύ 30 από λαχανικά άμυλο για να είμαι μέσα στις μετρήσεις και για να μην επηρεάζεται και το πρωινό μου το νηστείας δηλαδή! Ψάξε στο ίντερνετ και για άλλες τροφές χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη το οποίο σημαίνει ότι αργεί να διασπαστεί και να απελευθερώσει σάκχαρα αν η τροφή πράγμα που σημαίνει ότι κρατάει το ζάχαρο του αίματος ου χαμηλό και είναι καλό να συμπεριλαμβάνει σε κάποιο από αυτά στο βραδινό σου για να έχει ο οργανισμός σου όλη τη νύχτα να καίει ας πούμε!! Ελπίζω να βοήθησα γράφω με φωνητικό για αυτό είναι κάπως το κείμενο! 

  • Μου αρέσει 3

url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ArtemisΚ είπε:

Μια χαρά όλα δηλαδή!μπράβο μπράβο!εμένα με έβγαλε 4 μέρες μπροστά είδα σήμερα άρα 28+3 αλλά αυτά αλλάζουν συνέχεια.

Ναι γι αυτό το πάω και εγώ με βάση περιόδου απ' το να αλλάζω συνέχεια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Λες να μην αγχώνομαι Ε; Φοβάμαι να σου πω μη ζαλίσω και τη γιατρό μου με το πες πες αλλά έτσι ξεαγχωνομαι τι να κάνω;

Κοίτα για μένα πρώτιστο είναι να μην αγχώνεται η έγκυος. Αν εσένα σε κάνει να νιώθεις καλά εννοείται και να ρωτάς και να ζητάς χίλιες δυο πληροφορίες. Αφού αυτό σε καθησυχάζει. Στην τελική, η δουλειά είναι του γιατρού να σου τα λέει όλα και να έχεις πλήρη εικόνα.

Αυτό που λέω εγώ, βασίζεται περισσότερο στην εμπειρία μου. Στην προσωπική. Επειδή έχω περάσει από την δική σου φάση, όπου όλα είναι άγνωστα και πρωτόγνωρα και έζησα και τα καλά και τα στραβά. Και οδηγήθηκα τώρα στην άποψη ότι όσο λιγότερα ιατρικά, τόσο το καλύτερο. Για μαμά και μωρό


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...