Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα απ' το πρωί που ξύπνησα έχω ένα μόνιμο πόνο χαμηλά στη κοιλιά κυρίως απ' την αριστερή πλευρά. Είναι έντονος όμως και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Σας πιάνουν κι εσάς τέτοιοι πόνοι ή να ανησυχήσω;

Μπορει  να ειναι το εντερο..εχεις προβλημα με την δυσκηλιοτητα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 44 λεπτά , Geo22 είπε:

Βρε κορίτσια μια ερώτηση και συγνώμη κιόλας..εδώ και μια βδομάδα κάθε μέρα κάνω διάρροια..το έχει καμία άλλη;

Εγώ. Από τη δυσκοιλιότητα έχω περάσει στο αντίθετο ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, καλή εγκυμοσύνη να έχετε κορίτσια! Να σας πω τι γίνεται να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Παίρνω μαγνήσιο και βάζω και κρεμα vasclor κάθε βράδυ γιατί έχω λίγη βλενη στον τράχηλο, έπαιρνα και utrogestan αλλά μου τα σταμάτησε ο γιατρός. Εδώ και κάποιες μέρες γίνεται σκληρή η κοιλιά μ, άλλες με πόνο άλλες όχι, αλλά σεν φεύγει μετά από δευτερόλεπτα όπως λένε ότι ότι είναι οι συσπάσεις, μπορεί να κρατήσει αρκετή ώρα. Αυτό είχε ξανασυμβεί όταν ήμουν 17-18 εβδομάδα τώρα είμαι 21++ και ξανά άρχισε. Όταν στις τότε εβδομάδες με ειχε δει  γιατρός είπε ότι δεν βλέπει σύσπαση και ο τράχηλος ήταν καλός, ίσως φταίει και το έντερο μου είπε. Η κοιλιά μου σκληραίνει στο κέντρο. Οποία ξέρει να μου πει την γνώμη τς, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aniia είπε:

Καλησπέρα, καλή εγκυμοσύνη να έχετε κορίτσια! Να σας πω τι γίνεται να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Παίρνω μαγνήσιο και βάζω και κρεμα vasclor κάθε βράδυ γιατί έχω λίγη βλενη στον τράχηλο, έπαιρνα και utrogestan αλλά μου τα σταμάτησε ο γιατρός. Εδώ και κάποιες μέρες γίνεται σκληρή η κοιλιά μ, άλλες με πόνο άλλες όχι, αλλά σεν φεύγει μετά από δευτερόλεπτα όπως λένε ότι ότι είναι οι συσπάσεις, μπορεί να κρατήσει αρκετή ώρα. Αυτό είχε ξανασυμβεί όταν ήμουν 17-18 εβδομάδα τώρα είμαι 21++ και ξανά άρχισε. Όταν στις τότε εβδομάδες με ειχε δει  γιατρός είπε ότι δεν βλέπει σύσπαση και ο τράχηλος ήταν καλός, ίσως φταίει και το έντερο μου είπε. Η κοιλιά μου σκληραίνει στο κέντρο. Οποία ξέρει να μου πει την γνώμη τς, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Κορίτσι μου το παθαίνω και εγώ και είναι το έντερο..βέβαια μου είπε πως αν το νιώθω συνέχεια να πάω να με βλέπει για συσπάσεις και ας με είχε ξανά δει και δεν ήταν..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Καλησπέρα, καλή εγκυμοσύνη να έχετε κορίτσια! Να σας πω τι γίνεται να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Παίρνω μαγνήσιο και βάζω και κρεμα vasclor κάθε βράδυ γιατί έχω λίγη βλενη στον τράχηλο, έπαιρνα και utrogestan αλλά μου τα σταμάτησε ο γιατρός. Εδώ και κάποιες μέρες γίνεται σκληρή η κοιλιά μ, άλλες με πόνο άλλες όχι, αλλά σεν φεύγει μετά από δευτερόλεπτα όπως λένε ότι ότι είναι οι συσπάσεις, μπορεί να κρατήσει αρκετή ώρα. Αυτό είχε ξανασυμβεί όταν ήμουν 17-18 εβδομάδα τώρα είμαι 21++ και ξανά άρχισε. Όταν στις τότε εβδομάδες με ειχε δει  γιατρός είπε ότι δεν βλέπει σύσπαση και ο τράχηλος ήταν καλός, ίσως φταίει και το έντερο μου είπε. Η κοιλιά μου σκληραίνει στο κέντρο. Οποία ξέρει να μου πει την γνώμη τς, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Και εγω το εχω παθει αυτο πριν απο καποιες εβδομαδες..ειναι το εντερο..

11 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Και εγώ κορίτσια τελευταία αν και έχω δυσκοιλιότητα τυχαίνει κάποιες μέρες ενδιάμεσα να κάνω διάρροια..

Και εγω ειχα δυσκοιλιοτητα αλλα με εχει βοηθησει ο σιδηρος που περνω τωρα τελευταια..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες! Εγώ μαγνήσιο παίρνω το trofocard max 3 φορές τη μέρα κ μ είπε ο γιατρός ως και 4 χαπάκια τη μέρα (+1 δλδ). Χτες το βράδυ με έπιασαν 3 φορές κάτι σαν συσπασεις (δεν ξέρω αλήθεια να τις ξεχωρίζω....). Αυτό που ένιωσα ήταν σαν να πετρωνει η κοιλιά όλη κ πόνος σε όλη τη κοιλιά που κράτησε κάμποσο κ μετά χαλάρωσε για κάνα 10λεπτο κ μετά ξανά παλι το ίδιο. "Χτύπησα" λοιπόν το 4ο trofocard κ ηρέμησα... Δεν πήρα το γιατρό τηλ γτ δεν με ξαναέπιασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 19 λεπτά , Nj__ είπε:

Καλησπερα σε όλες! Εγώ μαγνήσιο παίρνω το trofocard max 3 φορές τη μέρα κ μ είπε ο γιατρός ως και 4 χαπάκια τη μέρα (+1 δλδ). Χτες το βράδυ με έπιασαν 3 φορές κάτι σαν συσπασεις (δεν ξέρω αλήθεια να τις ξεχωρίζω....). Αυτό που ένιωσα ήταν σαν να πετρωνει η κοιλιά όλη κ πόνος σε όλη τη κοιλιά που κράτησε κάμποσο κ μετά χαλάρωσε για κάνα 10λεπτο κ μετά ξανά παλι το ίδιο. "Χτύπησα" λοιπόν το 4ο trofocard κ ηρέμησα... Δεν πήρα το γιατρό τηλ γτ δεν με ξαναέπιασε.

Εγώ όταν ρώτησα πως θα ξεχωρίσω τις συσπάσεις γιατί είμαι πρωτάρα και δε ξέρω αυτό ακριβώς μου είχε πει..το πέτρωμα στη κοιλιά..για λίγο όμως και ξανά το ίδιο..όχι συνεχόμενα..

πρίν από 2 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε καταλαβαίνετε το μωρό?

Εγώ σχεδόν όλη μέρα κάθε μέρα εκτός από κάποια πρωινά..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Geo22 είπε:

Εγώ όταν ρώτησα πως θα ξεχωρίσω τις συσπάσεις γιατί είμαι πρωτάρα και δε ξέρω αυτό ακριβώς μου είχε πει..το πέτρωμα στη κοιλιά..για λίγο όμως και ξανά το ίδιο..όχι συνεχόμενα..

Εγώ σχεδόν όλη μέρα κάθε μέρα εκτός από κάποια πρωινά..

Αα τι ωραία!εγώ το νιωθω κάθε βράδυ σίγουρα και από εκεί και πέρα μπορεί να το ακούσω τα ξημερώματα ή το πρωί ή το μεσημέρι.Δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ!βέβαια πότε δεν το ένιωθα περισσότερο αλλά θα ρωτήσω τον γιατρό μου .

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2022 at 12:38 ΜΜ, Nj__ είπε:

Πήγαμε κ το είδαμε το συγκεκριμένο, πολύ καλο έχω να πω! Το μονο π μ χάλασε ειναι ότι δν δινει ούτε καν ποδοσακο... Όλα εξτρά! 

Καλημέρα! Βρε κορίτσια έχω κάμποσες μέρες μια ατονια.. Έκανα κ αιματολογικες κ έδειχναν να έπεσε ο αιμαυοκριτης μου τελικά... (ήταν στα ύψη γενικά χωρίς σίδηρο). Ο γιατρός μ είπε θα πάρω σίδηρο τελικά.. Βοηθάει; πως τον παίρνουμε; έχετε κανενα τιπ; 

Εγώ τον παίρνω πρωί και μεσημέρι μαζί με ένα ποτήρι χυμό από στημένο πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση. Και αποχή 2 ώρες πρίν και 2 ώρες μετά από γαλακτοκομικά. Επίσης συχνά ο σίδηρος φέρνει δυσκοιλιοτητα. Οπότε φρόντισε να ενισχύσεις τη διατροφή σου με φυτικές ίνες. Εμένα με βοηθάει να τρώω κάθε μέρα κεφιρ που έχει πρεβιοτικα ή γιαούρτι Activia 

On 29/8/2022 at 5:44 ΜΜ, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Εγω σημερα ειχα ραντεβου στην μαια για τσεκ απ και υπερηχο αλλα μονο τσεκ απ καναμε γιατι δεν ηταν η μαια που κανει τους υπερηχους και θα παω το σαββατο να κανω υπερηχο..τις ειπα για τα πονακια που εχω καποιες φορες μου εδωσε μαγνησιο..εγω πηρα βιταμινες που ειναι μαγνησιο και ασβεστιο μαζι..ποσες απο εσας περνεται μαγνησιο;

Εγώ 4 παίρνω και τρώω και μπανάνα κάθε μέρα για το κάλιο αλλά διαφορά δεν βλέπω 

On 29/8/2022 at 11:47 ΜΜ, Irini__ είπε:

Κορίτσια εγώ πήγα σήμερα στην ενδοκρινολογο! Όλα καλά, μου έδωσε να μετριεμαι για αρχή 4 φορές τη μέρα κ μετά θα το μειώσουμε, μ εδωσε κ διατροφή, τώρα στο περίπου θα την ακολουθήσω να έχω ένα μπούσουλα κ γενικα η γιατρός δε με αγχωσε, θεωρεί ότι όλα θα είναι εντάξει..  παρολαυτα ανήκω κ εγώ στην κατηγορία του διαβήτη κυησης έστω με τη μία μόνο τιμή υψηλότερα.. μου έδωσε όρια το πρωί νηστικη κάτω από 92 και μια ώρα μετά το φαγητό κάτω από 135 κ σήμερα πρώτη μέρα οι μετρήσεις ήταν μια χαρά!

Μαγνησιο ποιο σκεύασμα παίρνετε? Γτ εγώ παίρνω το solumag Forte είναι φιαλίδιο κ είναι αρκετά γλυκό αν κ γράφει ότι δεν έχει ζάχαρη κ έλεγα να δοκίμαζα κάποιο άλλο. Μου φέρνει λίγο αηδία..

Τροφοκαρντ 4 χάπια την ημέρα 

On 30/8/2022 at 2:07 ΜΜ, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα απ' το πρωί που ξύπνησα έχω ένα μόνιμο πόνο χαμηλά στη κοιλιά κυρίως απ' την αριστερή πλευρά. Είναι έντονος όμως και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Σας πιάνουν κι εσάς τέτοιοι πόνοι ή να ανησυχήσω;

Εμένα με πιάνει όταν θέλω να πάω τουαλέτα αλλά ο γιατρός μου έχει πει ότι μπορεί να είναι και κράμπα 

17 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Βρε κορίτσια μια ερώτηση και συγνώμη κιόλας..εδώ και μια βδομάδα κάθε μέρα κάνω διάρροια..το έχει καμία άλλη;

Μπορεί να ευθύνεται ο σίδηρος αν παίρνεις. Συνήθως φέρνει δυσκοιλιοτητα αλλά σε κάποιες φέρνει το αντίθετο 

1 ώρα πρίν, ArtemisΚ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε καταλαβαίνετε το μωρό?

Συνέχεια! Αφού υπάρχουν στιγμές που τον παρακαλάω να σταματήσει χαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2022 at 2:15 ΜΜ, Laky είπε:

Εγώ παίρνω 3 την ημέρα γιατί έπεφτε πάρα πολύ. Ξεκίνησα με 40 αιμοτοκριτη και μετά από δύο φορές την ημέρα είχε φτάσει 33. Τώρα σταθεροποιήθηκε στα 34 με τρία συμπληρώματα την ημέρα και νιώθω μια χαρά. Θα τον παίρνει το πρωί πρίν φας.

Να σε ρωτήσω κάτι... 3 σίδηρο την ημέρα? Ποιο παίρνεις αν επιτρέπεται? Έπαιρνα 2 legofer με 40 ml σίδηρο κ μου το άλλαξε σε 2 ferrosanol με 100ml σίδηρο το καθένα κ αναρωτιόμουν μήπως είναι πολύ... αν κ η φεριτινη κ ο αιματοκρίτης μου είναι πολύ χαμηλά...

Επίσης, παίρνει καμία από εσάς κορίτσια βιταμίνη β12?

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Καλησπέρα, καλή εγκυμοσύνη να έχετε κορίτσια! Να σας πω τι γίνεται να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Παίρνω μαγνήσιο και βάζω και κρεμα vasclor κάθε βράδυ γιατί έχω λίγη βλενη στον τράχηλο, έπαιρνα και utrogestan αλλά μου τα σταμάτησε ο γιατρός. Εδώ και κάποιες μέρες γίνεται σκληρή η κοιλιά μ, άλλες με πόνο άλλες όχι, αλλά σεν φεύγει μετά από δευτερόλεπτα όπως λένε ότι ότι είναι οι συσπάσεις, μπορεί να κρατήσει αρκετή ώρα. Αυτό είχε ξανασυμβεί όταν ήμουν 17-18 εβδομάδα τώρα είμαι 21++ και ξανά άρχισε. Όταν στις τότε εβδομάδες με ειχε δει  γιατρός είπε ότι δεν βλέπει σύσπαση και ο τράχηλος ήταν καλός, ίσως φταίει και το έντερο μου είπε. Η κοιλιά μου σκληραίνει στο κέντρο. Οποία ξέρει να μου πει την γνώμη τς, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Ακριβώς ότι περιγράφεις άρχισα να έχω και εγώ από την 27 βδομάδα αισίως έχω φτάσει στην 32. Περνώ adalat γαι τις συσπάσεις και βάζω κολπική προγεστερονη. Υπομονή προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και εμένα ο τράχηλος την τελευταία φορά ήταν καλό 34mm.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...