Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι... 3 σίδηρο την ημέρα? Ποιο παίρνεις αν επιτρέπεται? Έπαιρνα 2 legofer με 40 ml σίδηρο κ μου το άλλαξε σε 2 ferrosanol με 100ml σίδηρο το καθένα κ αναρωτιόμουν μήπως είναι πολύ... αν κ η φεριτινη κ ο αιματοκρίτης μου είναι πολύ χαμηλά...

Επίσης, παίρνει καμία από εσάς κορίτσια βιταμίνη β12?

Έχω ανεπάρκεια! Παίρνω της solgar B12! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Lenast είπε:

Ακριβώς ότι περιγράφεις άρχισα να έχω και εγώ από την 27 βδομάδα αισίως έχω φτάσει στην 32. Περνώ adalat γαι τις συσπάσεις και βάζω κολπική προγεστερονη. Υπομονή προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και εμένα ο τράχηλος την τελευταία φορά ήταν καλό 34mm.

Εμένα τελευταία φορά ήταν 27..αύριο έχω ενδοκρινολόγο λόγω αυξημένης καμπύλης και την άλλη Τετάρτη γυναικολόγο για υπέρηχο και να δούμε τον τράχηλο..αν κοντυνε κι άλλο να βάλουμε πεσό..

Link to comment
Share on other sites

Να πω τον πόνο μου! Αυπνία αλλά ταυτόχρονα νυστάζω, ξυπνάω κάθε φορά που αλλαζω πλευρό και νιώθω να πονάνε πλευρά, ισχία, κοιλίτσα, ξυπνάω το πρωί και νιώθω σαν να έχω φάει ξύλο, πιασμένη παντού! Θυμάμαι στο πρώτο όταν ήμουν 8ο με 9ο ένιωθα τα ίδια και στεναχωριόμουν που νύχτωνε και έπρεπε να περάσω ξανά τα ίδια! Τώρα αυτό ξεκινησε πολύ νωρίτερα! Μμμμάλιστα! Τελικά όπως λένε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Ποιά συμπάσχει; εύχομαι καμία!!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Να πω τον πόνο μου! Αυπνία αλλά ταυτόχρονα νυστάζω, ξυπνάω κάθε φορά που αλλαζω πλευρό και νιώθω να πονάνε πλευρά, ισχία, κοιλίτσα, ξυπνάω το πρωί και νιώθω σαν να έχω φάει ξύλο, πιασμένη παντού! Θυμάμαι στο πρώτο όταν ήμουν 8ο με 9ο ένιωθα τα ίδια και στεναχωριόμουν που νύχτωνε και έπρεπε να περάσω ξανά τα ίδια! Τώρα αυτό ξεκινησε πολύ νωρίτερα! Μμμμάλιστα! Τελικά όπως λένε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Ποιά συμπάσχει; εύχομαι καμία!!! 

Καλημέρα!!κ εγώ σήμερα από το ξημέρωμα δεν μπόρεσα να κοιμηθω με έχει πιάσει ένας πόνος δεξιά χαμηλά στην κοιλιά και στη λεκάνη και δεν μπόρεσα να ηρεμήσω..σήμερα μπαίνω 32η εβδομάδα σκέφτομαι μήπως ανοίγει η λεκάνη για να πάρει θέση ο μπεμπούλης σιγά σιγά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Να πω τον πόνο μου! Αυπνία αλλά ταυτόχρονα νυστάζω, ξυπνάω κάθε φορά που αλλαζω πλευρό και νιώθω να πονάνε πλευρά, ισχία, κοιλίτσα, ξυπνάω το πρωί και νιώθω σαν να έχω φάει ξύλο, πιασμένη παντού! Θυμάμαι στο πρώτο όταν ήμουν 8ο με 9ο ένιωθα τα ίδια και στεναχωριόμουν που νύχτωνε και έπρεπε να περάσω ξανά τα ίδια! Τώρα αυτό ξεκινησε πολύ νωρίτερα! Μμμμάλιστα! Τελικά όπως λένε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Ποιά συμπάσχει; εύχομαι καμία!!! 

Εγώ συμπάσχω..  τελικά εκτός από τις ανεπάρκειες μας ( βλ. Β12) ταιριάζουμε κ σ αυτό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηρα την μαια τηλ και θα παω σε λιγο..εχω αφοριτους πονους απο την δεξια μερια..φοβαμε και σκωλικοηδιτιδα γιατι εχω χρόνια..οταν ειμαι ξαπλωμενη δεν ποναω πονο οταν περπαταω και ειμαι ορθια..ξεκινησα να παω στην δουλεια και εμεινα στο δρομο καθομουν σε οποιο παγκακι εβλεπα γιατι δεν αντεχα..

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια πηρα την μαια τηλ και θα παω σε λιγο..εχω αφοριτους πονους απο την δεξια μερια..φοβαμε και σκωλικοηδιτιδα γιατι εχω χρόνια..οταν ειμαι ξαπλωμενη δεν ποναω πονο οταν περπαταω και ειμαι ορθια..ξεκινησα να παω στην δουλεια και εμεινα στο δρομο καθομουν σε οποιο παγκακι εβλεπα γιατι δεν αντεχα..

Περαστικό να είναι!! Πες μας νεα!!! Όπως το περιγράφεις μου θυμίζει πόνο κύστης! Η εκτός και έχεις κανένα ινομύωμα που σε πονάει; η κολικός εντέρου; τι να πω! Πάντως εύχομαι να μην έχει σχέση με το μωρό και να είναι όλα καλά στο τέλος!! 

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα!!κ εγώ σήμερα από το ξημέρωμα δεν μπόρεσα να κοιμηθω με έχει πιάσει ένας πόνος δεξιά χαμηλά στην κοιλιά και στη λεκάνη και δεν μπόρεσα να ηρεμήσω..σήμερα μπαίνω 32η εβδομάδα σκέφτομαι μήπως ανοίγει η λεκάνη για να πάρει θέση ο μπεμπούλης σιγά σιγά;

Σίγουρα θα έχει σχέση!! Εγώ ειμαι 27η! Ούτε με 10 μαξιλάρια δεν μπορω να κοιμηθώ σωστά!! Εμένα η μέση σήμερα χάλια!! 

1 hour ago, MeliD είπε:

Εγώ συμπάσχω..  τελικά εκτός από τις ανεπάρκειες μας ( βλ. Β12) ταιριάζουμε κ σ αυτό...

Λυπάμαι γλυκιά μου! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα..με το μωρο ολα μια χαρα οι χτυποι..μου ειπε ξεκουραση μονο..σημερα και αυριο δεν θα παω δουλεια..μου ειπε οτι μαλλον ειναι μυικο επειδη μεγαλωνει η μητρα και συνηθως οι πονοι ειναι απο την μια πλευρα ή μπορει να ειχε παρει μια αβολη θεση το μωρο εκεινη την ωρα και γι'αυτο να πονουσες

πρίν από 28 λεπτά , nairobi είπε:

Περαστικό να είναι!! Πες μας νεα!!! Όπως το περιγράφεις μου θυμίζει πόνο κύστης! Η εκτός και έχεις κανένα ινομύωμα που σε πονάει; η κολικός εντέρου; τι να πω! Πάντως εύχομαι να μην έχει σχέση με το μωρό και να είναι όλα καλά στο τέλος!! 

Σίγουρα θα έχει σχέση!! Εγώ ειμαι 27η! Ούτε με 10 μαξιλάρια δεν μπορω να κοιμηθώ σωστά!! Εμένα η μέση σήμερα χάλια!! 

Λυπάμαι γλυκιά μου! 

Για ινομυωμα δεν μου εχουν πει τιποτα οταν εχω κανει υπερηχο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elena93 είπε:

Μολις γυρισα..με το μωρο ολα μια χαρα οι χτυποι..μου ειπε ξεκουραση μονο..σημερα και αυριο δεν θα παω δουλεια..μου ειπε οτι μαλλον ειναι μυικο επειδη μεγαλωνει η μητρα και συνηθως οι πονοι ειναι απο την μια πλευρα ή μπορει να ειχε παρει μια αβολη θεση το μωρο εκεινη την ωρα και γι'αυτο να πονουσες

Για ινομυωμα δεν μου εχουν πει τιποτα οταν εχω κανει υπερηχο

Εντάξει ωραία τουλάχιστον ηρέμησες αφού είναι καλά το μωρό! Εμένα ο γιος μου με κλωτσούσε δεξιά κάτω απο το στήθος στο θώρακα και θυμάμαι δεν μπορούσα να μιλήσω απο τον πόνο και αυτό για μέρες!! Ξεκουράσου!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικά βρε κορίτσια. Το να πω! Μετά σου λένε η ωραιότερη περίοδος.... Τραγική μπορώ να πω εγώ!!!! Μέχρι να φτάσουμε να πάρουμε γερά παιδάκια στην αγκαλιά μας, μας έχει βγει η ψυχή. 

Εγώ κορίτσια μου εχθές 28+2 πήγα για υπέρηχο και ο μικρός είναι 1290. Μεγάλωσε! Ήρθα Θεσσαλονίκη και πήγα σ ένα γιατρό που συζήτησα μαζί του για να γεννήσω στο Παπαγεωργίου κι όχι στο Γένεσις. Μου είπε πως αν προλάβουμε τη 39η εβδομάδα και δε σπάσουν τα νερά μου ίσως το προγραμματίσουμε. Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία; Επίσης ρε κορίτσια εσείς οι πιο παλιές μαμάδες ξέρετε πότε περίπου συνήθως σπάνε τα νερά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , MeliD είπε:

Τί όρια για γλυκόζη το πρωί κ μετά τα γεύματα σας έχει δώσει ο Ενδοκρινολογος όσες εμφανίσατε διαβήτη? 

Εγώ πήγα σήμερα και μου είπε. Νηστείας μέχρι 95, μια ώρα μετά το φαγητό 140 ή δύο ώρες μετά το φαγητό 120.

Κορίτσια εσάς ο ενδοκρινολόγος σας είπε να μετράτε μετά το φαγητό στη μία ώρα ή στις δύο;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Εγώ πήγα σήμερα και μου είπε. Νηστείας μέχρι 95, μια ώρα μετά το φαγητό 140 ή δύο ώρες μετά το φαγητό 120.

Κορίτσια εσάς ο ενδοκρινολόγος σας είπε να μετράτε μετά το φαγητό στη μία ώρα ή στις δύο;

Εγω δεν έχω πάει ακόμη,  μετρώ μόνη μου γιατί έχω ρα ντεβου την επόμενη εβδομάδα. Άλλη έγκυος που πήγε μου είπε στη 1, ο παθολογος μου κ ο φαρμακοποιός μ είπαν στις 2, τι να πεις...

1 hour ago, Laky είπε:

Εγώ πήγα σήμερα και μου είπε. Νηστείας μέχρι 95, μια ώρα μετά το φαγητό 140 ή δύο ώρες μετά το φαγητό 120.

Κορίτσια εσάς ο ενδοκρινολόγος σας είπε να μετράτε μετά το φαγητό στη μία ώρα ή στις δύο;

Σου είπε πχ αν είναι τόσο ανησυχητικό αν τα ξεπερνάς για λιγο ? Πχ 96 νηστείας 145 μετά φαγητού?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , MeliD είπε:

Εγω δεν έχω πάει ακόμη,  μετρώ μόνη μου γιατί έχω ρα ντεβου την επόμενη εβδομάδα. Άλλη έγκυος που πήγε μου είπε στη 1, ο παθολογος μου κ ο φαρμακοποιός μ είπαν στις 2, τι να πεις...

Σου είπε πχ αν είναι τόσο ανησυχητικό αν τα ξεπερνάς για λιγο ? Πχ 96 νηστείας 145 μετά φαγητού?

Μου είπε πως αν ξεπερνάω της νηστείας είναι ανησυχητικο. Γιατί μετά το φαγητό μπορώ να φτιάξω με δίαιτα ενώ το πρωινό θέλει ρύθμιση με ινσουλίνη. Στην ουσία μου είπε πως σχεδόν πάντα ρυθμίζεται με δίαιτα και αν οι 2 στις 3 μετρήσεις υπερβαίνουν τα όρια τότε πρέπει να κάνεις ινσουλίνη. Επίσης μου είπε να συνεχίσω να μετράω και να προσέχω όσο μπορώ ( εγώ δε ξεπερνάω τα όρια, μόνο σπάνια έχει τύχει) γιατί το σάκχαρο ανεβαίνει ως την 35η εβδομάδα.

Το 96 που λες νηστείας είναι ακριβώς στα όρια. Οπότε να το προσέξεις. Επίσης 146 έχεις μετά δύο ώρες ή μια? Α! Μου είπε επίσης να μη τρώω ποτέ στο πρωινό γλυκό. Κι αν θέλω γλυκό να το τρώω το απόγευμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...