Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα γράψει κι εχθές ότι σ'η καμπύλη ζαχάρου στη μία ώρα η τιμή μου ήταν 191. Εσείς που είχατε ανεβασμένη τιμή τι κάνατε; Και πόσο ανεβασμένη ήταν;

Εμένα ήταν 188 και με εντολή του γιατρού μου έκλεισα ραντεβού σε ενδοκρινολόγο..

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Κοίτα για μένα πρώτιστο είναι να μην αγχώνεται η έγκυος. Αν εσένα σε κάνει να νιώθεις καλά εννοείται και να ρωτάς και να ζητάς χίλιες δυο πληροφορίες. Αφού αυτό σε καθησυχάζει. Στην τελική, η δουλειά είναι του γιατρού να σου τα λέει όλα και να έχεις πλήρη εικόνα.

Αυτό που λέω εγώ, βασίζεται περισσότερο στην εμπειρία μου. Στην προσωπική. Επειδή έχω περάσει από την δική σου φάση, όπου όλα είναι άγνωστα και πρωτόγνωρα και έζησα και τα καλά και τα στραβά. Και οδηγήθηκα τώρα στην άποψη ότι όσο λιγότερα ιατρικά, τόσο το καλύτερο. Για μαμά και μωρό

Να ας πούμε απ' την ώρα που έμαθα το βάρος μου πέρασε και άγχος και όλα..τώρα όσον αφορά το τράχηλο απ' τη μια θέλω να μάθω απ' την άλλη καλά κάνει και δε μου λέει γιατί ήδη αγχώθηκα πολύ με αυτό το θέμα όταν είδα ότι άρχισε να κονταινει απότομα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είχα γράψει κι εχθές ότι σ'η καμπύλη ζαχάρου στη μία ώρα η τιμή μου ήταν 191. Εσείς που είχατε ανεβασμένη τιμή τι κάνατε; Και πόσο ανεβασμένη ήταν;

Εμενα ηταν λιγοτερο απο σενα 183! Δεν εχει σημασια το ποσο παραπανω ειναι σημασια εχει οτι ειναι παραπανω απο το οριο! Που ειναι 180! Οποια κοπελα εχει εστω και μια τιμη πανω απο το οριο λεμε οτι παρουσιασε διαβητη κυησης και αμεσως η εγκυμοσύνη παιρνει βαρύτητα κινδύνου! Ομως μη σε τρομάζει! Η σωστη αντιμετώπιση ειναι το παν! Θελει να κοψεις γλυκα, αλευρα, ψωμια, λιπαρα! Να αυξήσεις πρωτεινη να προσεχεις τους υδατανθρακες γιατι αυτοι ανεβαζουν! Μπες σε ομαδα διαβήτη κυησης στο φμπ! Και το πιο βασικο! Ξεκινα να μετρας με μηχανακι το ζαχαρο σου μολις ξυπνήσεις (νηστειας) 1 ωρα μετα το πρωινο, 1 ωρα μετα το μεσημεριανο, 1 ωρα μετα το βραδύνο! Επισης συχνα γευματα δλδ ανα 2-3 ωρες εννοώντας οτι θα φας κ σνακ αναμεσα στα βασικά γευματα! 2-3 φρουτα ημερησίως και ζυγισμενες ποσοτητες! Πρεπει να μιλησεις με ενδοκρινολογο να σε κατευθυνει! Οτι αλλο θες ρωτα με! Δε χαιρομαι καθόλου που γνωριζω αλλα το περναω δεύτερη φορα! 

  • Ευχαριστώ 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2022 at 12:44 ΜΜ, nairobi είπε:

Σου είπε ποτε θα την επαναλάβεις; έστω και μια παθολογικη τιμή απο τις 3 σημαίνει διαβητης κυησης! Κανονικά πρεπει να πας ενδοκρινολογο να σε κατευθυνει! Εγω έχω και κανω διατροφή και μετρησεις και δοξα το Θεό το κραταω μεσα στα ορια!! 

Τελικά δν την επανέλαβα, εκανα νηστείας κ γλυκοζιλιωμενη που βγήκαν πολύ καλές. Η γυναικολογος μ είπε ότι δεν έχω διαβήτη κυησης κ να μην ανησυχώ..  απτην άλλη εγώ είχα ήδη μιλήσει με την ενδοκρινολογο μου λόγω κ του θυρεοειδή κ την ενημέρωσα κ για τις τιμές, έκλεισα ραντεβού κ θα πάω από βδομάδα να με δει. Η αλήθεια είναι ότι κ από άλλους έχω ακούσει ότι δεν κάνουν καμπυλη αν το ζαχαρο νηστείας βγαίνει καλο.. απτην άλλη καλό είναι να ξέρεις για να είσαι κ πιο προσεκτικός τι να πω.. πάντως κ εγώ έχω διαβάσει έστω κ μια τιμή εκτός ορίων είναι διαβήτης κυησης, τι να πω..  θα ακούσω την ενδοκρινολογο κ ο,τι μ πει.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Τελικά δν την επανέλαβα, εκανα νηστείας κ γλυκοζιλιωμενη που βγήκαν πολύ καλές. Η γυναικολογος μ είπε ότι δεν έχω διαβήτη κυησης κ να μην ανησυχώ..  απτην άλλη εγώ είχα ήδη μιλήσει με την ενδοκρινολογο μου λόγω κ του θυρεοειδή κ την ενημέρωσα κ για τις τιμές, έκλεισα ραντεβού κ θα πάω από βδομάδα να με δει. Η αλήθεια είναι ότι κ από άλλους έχω ακούσει ότι δεν κάνουν καμπυλη αν το ζαχαρο νηστείας βγαίνει καλο.. απτην άλλη καλό είναι να ξέρεις για να είσαι κ πιο προσεκτικός τι να πω.. πάντως κ εγώ έχω διαβάσει έστω κ μια τιμή εκτός ορίων είναι διαβήτης κυησης, τι να πω..  θα ακούσω την ενδοκρινολογο κ ο,τι μ πει.. 

Τι τιμές είχες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Τι τιμές είχες εσύ;

Βρε αγάπες προχθές που πήγα νοσοκομείο με είδε ο βοηθός της γιατρού μου γιατί η ίδια είχε τοκετό και κάτι συζητούσαμε και μου είπε αν μου πει ο ενδοκρινολόγος πως έχω διαβήτη και μου πει για ινσουλίνη να μη δεχτώ από τώρα..να του πω.. "να το πάμε σιγά σιγά; Δίαιτα κάνα δυο βδομάδες και να το ξανά δούμε μετά;" Εσάς ποια η εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Geo22 είπε:

Βρε αγάπες προχθές που πήγα νοσοκομείο με είδε ο βοηθός της γιατρού μου γιατί η ίδια είχε τοκετό και κάτι συζητούσαμε και μου είπε αν μου πει ο ενδοκρινολόγος πως έχω διαβήτη και μου πει για ινσουλίνη να μη δεχτώ από τώρα..να του πω.. "να το πάμε σιγά σιγά; Δίαιτα κάνα δυο βδομάδες και να το ξανά δούμε μετά;" Εσάς ποια η εμπειρία σας;

Πολύ σπάνια κάποια έγκυος χρειάζεται ινσουλίνη. Εννοείται ότι αυτές που φτάνουν στην ινσουλίνη έχουν πρώτα δοκιμάσει να το ρίξουν με διατροφή. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Τι τιμές είχες εσύ;

Νηστείας 79, πρώτη ώρα 158 και 2η ώρα 185

πρίν από 45 λεπτά , Geo22 είπε:

Βρε αγάπες προχθές που πήγα νοσοκομείο με είδε ο βοηθός της γιατρού μου γιατί η ίδια είχε τοκετό και κάτι συζητούσαμε και μου είπε αν μου πει ο ενδοκρινολόγος πως έχω διαβήτη και μου πει για ινσουλίνη να μη δεχτώ από τώρα..να του πω.. "να το πάμε σιγά σιγά; Δίαιτα κάνα δυο βδομάδες και να το ξανά δούμε μετά;" Εσάς ποια η εμπειρία σας;

Μέχρι στιγμής περιμένω να δω την ενδοκρινολογο από βδομάδα. Η γυναικολογος μ όπως είπα είναι χαλαρή.. θέλω να μιλήσω ξανά μαζί της.. θέλω να πιστεύω ότι με διατροφή θα είναι οκ.. θύμισε μου είχες υψηλές τιμές στην καμπυλη σε όλες τις μετρήσεις? Γτ για ινσουλίνη λογικό αυτό που σου είπανε, πρώτα το βλέπεις με διατροφή και μετρήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ εννοώ ποιες τιμές δε πρέπει να υπερβαίνεις μετά το φαγητό; Μια ώρα μετά τα γεύματα δε πρέπει να γίνεται η μέτρηση; Αυτά τα όρια εννοώ. Μέχρι πόσο πρέπει να είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια εγώ εννοώ ποιες τιμές δε πρέπει να υπερβαίνεις μετά το φαγητό; Μια ώρα μετά τα γεύματα δε πρέπει να γίνεται η μέτρηση; Αυτά τα όρια εννοώ. Μέχρι πόσο πρέπει να είναι;

Ναι αποσο ξέρω μια ώρα μετά τα γεύματα..  βέβαια στη δική μ περίπτωση μια ώρα μετά από τη γλυκόζη ήταν μια χαρά, στις 2 ώρες ανέβηκε, άρα ίσως θα πρέπει να μετράω μια με δύο ώρες μετά..  νομίζω τα όρια είναι όχι πάνω από 130.. ανάλογα τι κρίνει ο κάθε γιατρός βέβαια.. θα πας σε ενδοκρινολογο?

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια εγώ εννοώ ποιες τιμές δε πρέπει να υπερβαίνεις μετά το φαγητό; Μια ώρα μετά τα γεύματα δε πρέπει να γίνεται η μέτρηση; Αυτά τα όρια εννοώ. Μέχρι πόσο πρέπει να είναι;

Επειδή ταλαιπωρουμαι απο την αρχη της εγκυμοσύνης και. Μετριεμαι 5 φορες την ημέρα θα σου πω οτι το οριο είναι 125-130 μια ωρα μετά το φαγητό. Νηστείας κάτω απο 90-95.Αν δεν έκανες και διατροφή μια χαρά είσαι. Αν περιορίσεις και λιγο ψωμιά μακαρόνια κλπ και τρως και λιγο ολικής θα είσαι τέλεια 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως βρε κορίτσια όσες είχατε αυξημενη καμπυλη, είχε καμία σας στη δεύτερη ώρα μόνο αυξημενη τιμη? Ή μόνο σε εμένα η νηστείας κ η πρώτη ωρα ήταν μια χαρά κ η δεύτερη ανέβηκε? Πολύ παράξενο..  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...