Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Τί όρια για γλυκόζη το πρωί κ μετά τα γεύματα σας έχει δώσει ο Ενδοκρινολογος όσες εμφανίσατε διαβήτη? 

Νηστείας 93 Μεταγευματικά 135

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Εγώ πήγα σήμερα και μου είπε. Νηστείας μέχρι 95, μια ώρα μετά το φαγητό 140 ή δύο ώρες μετά το φαγητό 120.

Κορίτσια εσάς ο ενδοκρινολόγος σας είπε να μετράτε μετά το φαγητό στη μία ώρα ή στις δύο;

Στη μια ώρα μου είπε! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , nairobi είπε:

Νηστείας 93 Μεταγευματικά 135

Στη μια ώρα μου είπε! 

Να, αυτό εννοώ... Ο καθένας δίνει αλλά όρια? Δηλαδή όσοι είμαστε στη μέση τι να υποθέσουμε???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , MeliD είπε:

Να, αυτό εννοώ... Ο καθένας δίνει αλλά όρια? Δηλαδή όσοι είμαστε στη μέση τι να υποθέσουμε???

Ναι δεν έχω ιδέα γιατί γίνεται αυτό! Σε μια άλλη που πήγαινα μου εδινε νηστείας 92! μεταγευματικο το ιδιο! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Τί όρια για γλυκόζη το πρωί κ μετά τα γεύματα σας έχει δώσει ο Ενδοκρινολογος όσες εμφανίσατε διαβήτη? 

Εγώ σήμερα πήγα ενδοκρινολόγο..μου είπε μέτρηση μια φορά τη βδομάδα μόνο νηστική 90-95 όριο, σε ένα μήνα επανεξέταση καμπύλης (δε θα αντέξω πάλι) και αυστηρή διατροφή που με έστειλε στη διατροφολόγο και κοντεύω να πεθάνω με τόσο μικρά γεύματα..

πρίν από 43 λεπτά , Laky είπε:

Μου είπε πως αν ξεπερνάω της νηστείας είναι ανησυχητικο. Γιατί μετά το φαγητό μπορώ να φτιάξω με δίαιτα ενώ το πρωινό θέλει ρύθμιση με ινσουλίνη. Στην ουσία μου είπε πως σχεδόν πάντα ρυθμίζεται με δίαιτα και αν οι 2 στις 3 μετρήσεις υπερβαίνουν τα όρια τότε πρέπει να κάνεις ινσουλίνη. Επίσης μου είπε να συνεχίσω να μετράω και να προσέχω όσο μπορώ ( εγώ δε ξεπερνάω τα όρια, μόνο σπάνια έχει τύχει) γιατί το σάκχαρο ανεβαίνει ως την 35η εβδομάδα.

Το 96 που λες νηστείας είναι ακριβώς στα όρια. Οπότε να το προσέξεις. Επίσης 146 έχεις μετά δύο ώρες ή μια? Α! Μου είπε επίσης να μη τρώω ποτέ στο πρωινό γλυκό. Κι αν θέλω γλυκό να το τρώω το απόγευμα. 

Εμένα μου έβγαλε τελείως το γλυκό και φρούτα 2 την ημέρα..που χωρίς αυτά δε μπορώ..και εννοείται να μη πλησιάσω σύκα και σταφύλι όπως και ότι τρώω από τυροκομικά να είναι λάιτ και ζυμαρικά και ψωμί μόνο ολικής..χάλια μαύρα δηλαδή γιατί τίποτα από αυτά δε τρώω..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..πως είστε; Εγώ χάλια..είχα χθες κάτι έντονα πονακια χαμηλά που μου είπαν πως θα τα έχω τώρα μιας και κονταινει ο τράχηλος αλλά το ξημέρωμα πήγα τουαλέτα και είχα μια σταγόνα αίμα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/9/2022 at 1:46 ΠΜ, nairobi είπε:

Να πω τον πόνο μου! Αυπνία αλλά ταυτόχρονα νυστάζω, ξυπνάω κάθε φορά που αλλαζω πλευρό και νιώθω να πονάνε πλευρά, ισχία, κοιλίτσα, ξυπνάω το πρωί και νιώθω σαν να έχω φάει ξύλο, πιασμένη παντού! Θυμάμαι στο πρώτο όταν ήμουν 8ο με 9ο ένιωθα τα ίδια και στεναχωριόμουν που νύχτωνε και έπρεπε να περάσω ξανά τα ίδια! Τώρα αυτό ξεκινησε πολύ νωρίτερα! Μμμμάλιστα! Τελικά όπως λένε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Ποιά συμπάσχει; εύχομαι καμία!!! 

Παρούσα! Και εγώ δυσκολεύομαι με τον ύπνο και γενικά με το κάτσε σήκω. Αφού σκέφτομαι να περάσω το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου όρθια αλλά μάλλον δεν θα μου βγει χαχα

20 ώρες πρίν, Laky είπε:

Περαστικά βρε κορίτσια. Το να πω! Μετά σου λένε η ωραιότερη περίοδος.... Τραγική μπορώ να πω εγώ!!!! Μέχρι να φτάσουμε να πάρουμε γερά παιδάκια στην αγκαλιά μας, μας έχει βγει η ψυχή. 

Εγώ κορίτσια μου εχθές 28+2 πήγα για υπέρηχο και ο μικρός είναι 1290. Μεγάλωσε! Ήρθα Θεσσαλονίκη και πήγα σ ένα γιατρό που συζήτησα μαζί του για να γεννήσω στο Παπαγεωργίου κι όχι στο Γένεσις. Μου είπε πως αν προλάβουμε τη 39η εβδομάδα και δε σπάσουν τα νερά μου ίσως το προγραμματίσουμε. Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία; Επίσης ρε κορίτσια εσείς οι πιο παλιές μαμάδες ξέρετε πότε περίπου συνήθως σπάνε τα νερά;

Με ποιο γιατρό μίλησες; Άντρας ή γυναίκα; Εμένα με παρακολουθεί γυναίκα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πάμε μαζί στον τοκετό. Το πότε θα σπάσουν τα νερά εξαρτάται εντελώς από το μωρό... 

πρίν από 11 λεπτά , Geo22 είπε:

Καλημέρα..πως είστε; Εγώ χάλια..είχα χθες κάτι έντονα πονακια χαμηλά που μου είπαν πως θα τα έχω τώρα μιας και κονταινει ο τράχηλος αλλά το ξημέρωμα πήγα τουαλέτα και είχα μια σταγόνα αίμα..

Μήπως να μιλούσες με το γιατρό; 

  • Χαχα 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Geo22 είπε:

Καλημέρα..πως είστε; Εγώ χάλια..είχα χθες κάτι έντονα πονακια χαμηλά που μου είπαν πως θα τα έχω τώρα μιας και κονταινει ο τράχηλος αλλά το ξημέρωμα πήγα τουαλέτα και είχα μια σταγόνα αίμα..

Καλημερα κοριτσι μου.. γνωμη μου παρε τηλτον γιατρο..χθες που σας ειπα οτι ειχα αυτον τον πονο η μαια το πρωτο που ρωτησε ειναι αν εχω αιμα..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Καλημέρα..πως είστε; Εγώ χάλια..είχα χθες κάτι έντονα πονακια χαμηλά που μου είπαν πως θα τα έχω τώρα μιας και κονταινει ο τράχηλος αλλά το ξημέρωμα πήγα τουαλέτα και είχα μια σταγόνα αίμα..

Καλημέρα κορίτσι μου!πώς είσαι;περαστικά εύχομαι να μην είναι τίποτα!!μίλησες μήπως με τον γιατρό σου;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Παρούσα! Και εγώ δυσκολεύομαι με τον ύπνο και γενικά με το κάτσε σήκω. Αφού σκέφτομαι να περάσω το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου όρθια αλλά μάλλον δεν θα μου βγει χαχα

Με ποιο γιατρό μίλησες; Άντρας ή γυναίκα; Εμένα με παρακολουθεί γυναίκα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πάμε μαζί στον τοκετό. Το πότε θα σπάσουν τα νερά εξαρτάται εντελώς από το μωρό... 

Μήπως να μιλούσες με το γιατρό; 

Καλημέρα! Το σκεφτόμουν χτες δεν μπορούσε να υπάρχει ένα όρθιο κρεβάτι;;; χαχα  δεν αντέχω, δεν βολεύομαι καθόλου, μουδιάζουν τα πόδια και σηκώνομαι περπατάω σαν το φάντασμα να ηρεμήσω!! 

2 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Καλημέρα..πως είστε; Εγώ χάλια..είχα χθες κάτι έντονα πονακια χαμηλά που μου είπαν πως θα τα έχω τώρα μιας και κονταινει ο τράχηλος αλλά το ξημέρωμα πήγα τουαλέτα και είχα μια σταγόνα αίμα..

Περαστικό να είναι! Πες μας νέα! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2022 at 3:56 ΜΜ, Laky είπε:

Μου είπε πως αν ξεπερνάω της νηστείας είναι ανησυχητικο. Γιατί μετά το φαγητό μπορώ να φτιάξω με δίαιτα ενώ το πρωινό θέλει ρύθμιση με ινσουλίνη. Στην ουσία μου είπε πως σχεδόν πάντα ρυθμίζεται με δίαιτα και αν οι 2 στις 3 μετρήσεις υπερβαίνουν τα όρια τότε πρέπει να κάνεις ινσουλίνη. Επίσης μου είπε να συνεχίσω να μετράω και να προσέχω όσο μπορώ ( εγώ δε ξεπερνάω τα όρια, μόνο σπάνια έχει τύχει) γιατί το σάκχαρο ανεβαίνει ως την 35η εβδομάδα.

Το 96 που λες νηστείας είναι ακριβώς στα όρια. Οπότε να το προσέξεις. Επίσης 146 έχεις μετά δύο ώρες ή μια? Α! Μου είπε επίσης να μη τρώω ποτέ στο πρωινό γλυκό. Κι αν θέλω γλυκό να το τρώω το απόγευμα. 

Το πρωινό τελικά το ανέβαζε η βιταμίνη c που έπινα το ξημέρωμα μαζί με το σίδηρο κατ' εντολή του αιματολογου. Τώρα το περνώ πιο αργά, πριν το πρωινό αλλά αφού μετρήσω πρώτα νηστείας κ 3 μέρες τώρα είναι οκ 88-91-92. Το πρωινό καμία φορά ξεπερνάει τα όρια μόνο (140 κ κάτι) όταν βάζω λίγο παραπάνω δημητριακά ή ψωμί... κ αναρωτιέμαι αξίζει γι αυτό να ανησύχησα κ να πάω σε διαβητολογο? Πχ Τώρα απόγευμα έφαγα μέχρι κ κέικ που εφτιαξα με μαύρο αλεύρι, κακαο κ στεβια  κ δεν ανέβηκε... Κορίτσια κουράστηκα με τους γιατρούς, ειλικρινά... θεωρείτε ότι είναι απαραίτητος ο διαβητολογος αν μπορώ μόνη μου να μετράω κ να το κρατάω εντός ορίων πάνω κάτω? 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Το πρωινό τελικά το ανέβαζε η βιταμίνη c που έπινα το ξημέρωμα μαζί με το σίδηρο κατ' εντολή του αιματολογου. Τώρα το περνώ πιο αργά, πριν το πρωινό αλλά αφού μετρήσω πρώτα νηστείας κ 3 μέρες τώρα είναι οκ 88-91-92. Το πρωινό καμία φορά ξεπερνάει τα όρια μόνο (140 κ κάτι) όταν βάζω λίγο παραπάνω δημητριακά ή ψωμί... κ αναρωτιέμαι αξίζει γι αυτό να ανησύχησα κ να πάω σε διαβητολογο? Πχ Τώρα απόγευμα έφαγα μέχρι κ κέικ που εφτιαξα με μαύρο αλεύρι, κακαο κ στεβια  κ δεν ανέβηκε... Κορίτσια κουράστηκα με τους γιατρούς, ειλικρινά... θεωρείτε ότι είναι απαραίτητος ο διαβητολογος αν μπορώ μόνη μου να μετράω κ να το κρατάω εντός ορίων πάνω κάτω? 

 

Όχι δεν είναι. Κι αυτός αυτό θα σου πει. Να μετράς. Δε θα σου κάνει κάτι άλλο. Αν οι μετρήσεις σου είναι μέσα στα όρια είσαι οκ. Για να φτάσεις να πάρεις ινσουλίνη πρέπει τα δύο τρίτα των μετρήσεων και κυρίως της νηστείας να ξεπερνάει τα όρια. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2022 at 9:25 ΠΜ, Marianthi27 είπε:

Παρούσα! Και εγώ δυσκολεύομαι με τον ύπνο και γενικά με το κάτσε σήκω. Αφού σκέφτομαι να περάσω το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης μου όρθια αλλά μάλλον δεν θα μου βγει χαχα

Με ποιο γιατρό μίλησες; Άντρας ή γυναίκα; Εμένα με παρακολουθεί γυναίκα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πάμε μαζί στον τοκετό. Το πότε θα σπάσουν τα νερά εξαρτάται εντελώς από το μωρό... 

Μήπως να μιλούσες με το γιατρό; 

Με τον κ. Τζεβελέκη Βασ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Laky είπε:

Με τον κ. Τζεβελέκη Βασ.

Καλησπέρα κορίτσια!όσες είναι να γεννησετε στο Παπαγεωργίου ή στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη μήπως γνωρίζετε αν δίνουν λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε μαζί μας;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου είμαι ακόμα με πονακια λόγω τραχήλου αλλά αίμα δε ξανά είδα..η γιατρός μου είπε να το παρακολουθώ και αν ξανά δω να πάω αμέσως να τη βρω χωρίς να τη πάρω καν τηλέφωνο..μάλλον ήταν από κούραση..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...