Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!όσες είναι να γεννησετε στο Παπαγεωργίου ή στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη μήπως γνωρίζετε αν δίνουν λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε μαζί μας;

Εγώ δε ξέρω αν θα γεννήσω στο Παπαγεωργίου και δεν έχω ιδέα αν δίνεται λίστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/9/2022 at 1:57 ΜΜ, MeliD είπε:

Τί όρια για γλυκόζη το πρωί κ μετά τα γεύματα σας έχει δώσει ο Ενδοκρινολογος όσες εμφανίσατε διαβήτη? 

92 νηστείας και 135 μια ώρα μετά το φαγητό. Στις 2 δε χρειάζεται να κάνω. Σύνολο 4 μετρήσεις τη μέρα για λίγο καιρό μέχρι να τις μειώσουμε. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Η δε γυναικολογος μου θεωρεί ότι δεν έχω τπτ κ τζάμπα μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία. Μου ειπε να το κάνω για λίγο κ μετα να σταματήσω τις μετρήσεις..  το αποδίδει σε πιθανό λάθος εργαστηρίου γτ είναι λίγο περίεργο η πρώτη ώρα στην καμπυλη να ήταν πολύ καλή κ η δεύτερη πάνω απτά όρια..  απλά η ενδοκρινολόγος, λόγω κ ιστορικού της μητέρας μ θελει να το πάμε λίγο by the book..κ μ είπε όταν με ξαναδεί μετά τη γεννα θα κάνω πάλι καμπυλη.. πφφ.. εμπλεξα! διατροφή για να είμαι ειλικρινής δεν κάνω απλά προσπαθώ οσο μπορώ να προσέχω..

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

92 νηστείας και 135 μια ώρα μετά το φαγητό. Στις 2 δε χρειάζεται να κάνω. Σύνολο 4 μετρήσεις τη μέρα για λίγο καιρό μέχρι να τις μειώσουμε. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Η δε γυναικολογος μου θεωρεί ότι δεν έχω τπτ κ τζάμπα μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία. Μου ειπε να το κάνω για λίγο κ μετα να σταματήσω τις μετρήσεις..  το αποδίδει σε πιθανό λάθος εργαστηρίου γτ είναι λίγο περίεργο η πρώτη ώρα στην καμπυλη να ήταν πολύ καλή κ η δεύτερη πάνω απτά όρια..  απλά η ενδοκρινολόγος, λόγω κ ιστορικού της μητέρας μ θελει να το πάμε λίγο by the book..κ μ είπε όταν με ξαναδεί μετά τη γεννα θα κάνω πάλι καμπυλη.. πφφ.. εμπλεξα! διατροφή για να είμαι ειλικρινής δεν κάνω απλά προσπαθώ οσο μπορώ να προσέχω..

Εμένα πάλι ενώ 10 μέρες που έκανα διατροφή (Όχι αυστηρά με διατροφολόγο,αλλά τη κλασσική που δίνει ο γιατρός για να ακολουθείς πάνω κάτω στο διαβητη - ούτε σε Ενδοκρινολογο πήγα μετριέμαι μόνη μου) ήμουν καλά αλλά είχα κάποιες μετρήσεις αυξημένες ( πχ αν έβαζα παραπάνω δημητριακά ή 2 αντί 1 φέτα μαύρο ψωμι) ξαφνικά εδώ κ 3 μέρες έπεσε γενικά... Δηλαδή κάτω από 90 νηστείας κ μετά τα γεύματα ενώ έφαγα παραπάνω  μου έδωσε 95 (!) ακόμα κ μετά από σοκολάτα ή φρούτα αρκετά  (με στέκια μεν σοκολάτα δε).  Λέτε απλά ρυθμιστηκε ή να ανησυχησω??? Απότομα έγινε. Πάντως νιώθω ήδη καλύτερα. Ίσως να ανέβηκε λίγο κ ο αιματοκρίτης μου κ να μετράει...

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2022 at 7:43 ΜΜ, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!όσες είναι να γεννησετε στο Παπαγεωργίου ή στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη μήπως γνωρίζετε αν δίνουν λίστα με τα πράγματα που θα πρέπει να έχουμε μαζί μας;

Καλησπέρα. Εμένα στο Παπαγεωργίου με παρακολουθούν αλλά θα γεννήσω σε όποιο εφημερευει. Για λίστα δεν ξέρω. Θα τους ρωτήσω στο ραντεβού του Οκτωβρίου. Ακόμα είναι νωρίς 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Καλησπέρα. Εμένα στο Παπαγεωργίου με παρακολουθούν αλλά θα γεννήσω σε όποιο εφημερευει. Για λίστα δεν ξέρω. Θα τους ρωτήσω στο ραντεβού του Οκτωβρίου. Ακόμα είναι νωρίς 

Και εγώ σε όποιο εφημερεύει θα γεννήσω κορίτσια..ο γιατρός μου είναι στο Ιπποκράτειο θα προτιμούσα να τύχει εκεί αλλά και στα δύο είναι πολύ καλά.. σκέφτομαι να ρωτήσω τον γιατρό μου αν ξέρει για λίστα όταν πάω 27 Σεπτεμβρίου γιατί θα κλείνω την 35η εβδομάδα και θέλω να τα έχω έτοιμα για κάθε ενδεχόμενο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα! 28η εβδομάδα και η κοιλιά μου είναι τεράστια! Μοιαζει σαν να είμαι στον ένατο! Δεν ξέρω αν φταίει το αυξημένο αμνιακό ή ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη! Κιλά δεν έχω βάλει είμαι όσο ξεκίνησα άρα αν βάλεις το μωρό και το αμνιακό και γενικά είμαι και πιο κάτω από όσο ξεκίνησα! Βασικά είχα βάλει 4 και τα έχασα από τη διατροφή! Τέλος πάντων το θέμα μου είναι ότι πονάει πολύ η μέση! Φοράει καμία κοπέλα ζώνη στήριξης; έχω σχεδόν δυο μήνες ακόμα αν όλα πάνε καλά!! Πόσο πια θα μεγαλώσει η κοιλιά;

@Geo22 πως είσαι κορίτσι μου με το αίμα που είδες;; 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , nairobi είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 28η εβδομάδα και η κοιλιά μου είναι τεράστια! Μοιαζει σαν να είμαι στον ένατο! Δεν ξέρω αν φταίει το αυξημένο αμνιακό ή ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη! Κιλά δεν έχω βάλει είμαι όσο ξεκίνησα άρα αν βάλεις το μωρό και το αμνιακό και γενικά είμαι και πιο κάτω από όσο ξεκίνησα! Βασικά είχα βάλει 4 και τα έχασα από τη διατροφή! Τέλος πάντων το θέμα μου είναι ότι πονάει πολύ η μέση! Φοράει καμία κοπέλα ζώνη στήριξης; έχω σχεδόν δυο μήνες ακόμα αν όλα πάνε καλά!! Πόσο πια θα μεγαλώσει η κοιλιά;

@Geo22 πως είσαι κορίτσι μου με το αίμα που είδες;; 

Αχ αυτό το "δεν έβαλα κιλά" ή "έχασα κιλά", ακόμα περισσότερο, μαχαίρια στην καρδιά! Χαχα

Για την μέση, εμένα γιατρός μου είχε πει να αποφεύγω τις ζώνες γιατί επαναπαύεται η μέση και δεν δυναμώνει. Θα σου πρότεινα ασκήσεις εκγύμνασης και γενικά περπάτημα 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Αχ αυτό το "δεν έβαλα κιλά" ή "έχασα κιλά", ακόμα περισσότερο, μαχαίρια στην καρδιά! Χαχα

Για την μέση, εμένα γιατρός μου είχε πει να αποφεύγω τις ζώνες γιατί επαναπαύεται η μέση και δεν δυναμώνει. Θα σου πρότεινα ασκήσεις εκγύμνασης και γενικά περπάτημα 

Έχω αγώνα μεγάλο κι εγώ μετά την εγκυμοσύνη κι ας μην πήρα κιλά! Είχα φροντίσει να τα πάρω από πριν! Χαχα 

Θα την ρωτήσω κι εγώ στις 15 που θα πάω! Περπάτημα πολύ δύσκολο εδώ που είμαι και με το πρόγραμμα που έχουμε! Όσο για τις ασκήσεις θα δω κανένα βιντεάκι μήπως και μου κάνουν τίποτα!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πάρει 8,5 μέχρι τώρα και μάλλον είναι πολλά ακόμα είμαι 30η εβδομάδα .Πως γίνεται να μην παιρνετεε!πείτε μου και μένα!

Άσε είμαι σε απελπιστική κατάσταση! Δεν τρώω και λιμπίζομαι τα πάντα! Τα νεύρα μου στο Θεό!! Αλλά αναγκαστικά! Ότι και να φάω παραπάνω με ανεβάζει το ζάχαρο! 

  • Χαχα 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 2/9/2022 at 5:44 ΜΜ, marpi91 είπε:

Να σου πω κι εγώ τα ωραία τα δικά μου εδώ στην Ελλάδα, είμαι ελεύθερη επαγγελματίας, πληρώνω εφορία και εφκα (ένσημα και ασφάλεια) αλλά ΔΕΝ δικαιούμαι κανένα κρατικό επίδομα πέραν αυτού του 2χιλιαρου που παίρνουν όλοι. Μόνο αν ήμουν ιδιωτική υπάλληλος θα έπαιρνα επίδομα τοκετού, λοχειας κλπ κλπ.. Εμ τα πληρώνω όλο μόνη μου, δεν παίρνω και ευρώ τσακιστό μετά. Που σημαίνει ότι εγώ για κάμποσο καιρό δεν θα έχω εισόδημα αλλά η δόση στον εφκα θα πρέπει να πληρωθεί για να έχω ένσημα! Το που θα τα βρω, δεν τους απασχολεί!!! 

 

πρίν από 4 λεπτά , nairobi είπε:

Άσε είμαι σε απελπιστική κατάσταση! Δεν τρώω και λιμπίζομαι τα πάντα! Τα νεύρα μου στο Θεό!! Αλλά αναγκαστικά! Ότι και να φάω παραπάνω με ανεβάζει το ζάχαρο! 

Και γω δεν πολύ τρώω βλακειες λόγω σακχαρου παίρνω και χάπι ,αλλά όσο να ναι ξεφεύγω κάποιες φορές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, nairobi said:

Κορίτσια καλημέρα! 28η εβδομάδα και η κοιλιά μου είναι τεράστια! Μοιαζει σαν να είμαι στον ένατο! Δεν ξέρω αν φταίει το αυξημένο αμνιακό ή ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη! Κιλά δεν έχω βάλει είμαι όσο ξεκίνησα άρα αν βάλεις το μωρό και το αμνιακό και γενικά είμαι και πιο κάτω από όσο ξεκίνησα! Βασικά είχα βάλει 4 και τα έχασα από τη διατροφή! Τέλος πάντων το θέμα μου είναι ότι πονάει πολύ η μέση! Φοράει καμία κοπέλα ζώνη στήριξης; έχω σχεδόν δυο μήνες ακόμα αν όλα πάνε καλά!! Πόσο πια θα μεγαλώσει η κοιλιά;

@Geo22 πως είσαι κορίτσι μου με το αίμα που είδες;; 

Καλησπερα και εγώ έχω αυξημένο αμνιακό και είμαι στην 32 εβδομάδα !Σου είπαν από που μπορεί να οφείλεται ; Εμένα δεν ξέρουν μια αυξάνεται μια πέφτει αύριο έχω πάλι επαναληπτικές εξετάσεις :/ .Σου είπε τι να προσέξεις ;Εμένα μέχρι να βγουν οι εξετάσεις μου είπε να κάνω πάλι αυστηρή διατροφή και θα δούμε και την Παρασκευή στην γ επιπέδου 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πάρει 8,5 μέχρι τώρα και μάλλον είναι πολλά ακόμα είμαι 30η εβδομάδα .Πως γίνεται να μην παιρνετεε!πείτε μου και μένα!

Πολλά είναι τα 8,5???? Χαχαχαχα εγώ έχω πάρει 17!!!

Επίσης ξεκινάω κι εγώ να προσέχω γιατί μέτρησα μια εβδομάδα το σάκχαρο μου συστηματικα, και ξεφεύγει αρκετές φορές!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Εγώ κορίτσια έχω πάρει 8,5 μέχρι τώρα και μάλλον είναι πολλά ακόμα είμαι 30η εβδομάδα .Πως γίνεται να μην παιρνετεε!πείτε μου και μένα!

Άψογα είσαι με 8,5 κιλά! 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Πω πω βλέπω αυτά π λέτε για κιλά κ σκέφτομαι το φαΐ... Βασικά όλα τα συνδυαζω με το φαγητό κ τώρα τελευταία με το γαλακτομπουρεκο! 

Εντμτξ να ρωτήσω τα κορίτσια που θα γεννήσουν σε δημόσιο, πως γίνεται ακριβως; σας παρακολουθεί κάποιος γιατρός που είναι εκεί ή ιδιώτης κ απλά θα πάτε σε εφημερία οποίου έχει; βασικά πολλά νοσοκομεία έχει η Θεσσαλονίκη πως ξέρεις που θα κάτσει η μέρα της γέννας; Ρωταω καθώς πολύ το σκέφτομαι αλλά με φοβίζει το ότι δεν έχω καμία απολύτως ιδέα για το πως γίνεται, αν πρέπει να πας να ανοίξεις καρτέλα σε όλα ή αν πας σε εφημερια κ τελειώσει η εφημερια τι γίνεται; (Βολιωτισσα είμαι & μένω κάποια χρόνια Θεσσαλονίκη.. μόνο από Αχιλλοπούλειο ξέρω...) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...