Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

      Οι εξετάσεις για την θρομβοφιλια δεν αλλάζουν αν είχες κάνει πριν δύο χρόνια δεν έχει θρομβολια . Είναι γονιδιακές εξετάσεις Κ είναι στάνταρ από τότε που γεννήθηκες 

      Συμφωνώ! @η ζωή είναι όμορφη οι εξετάσεις θρομβοφιλιας δεν αλλάζουν. Ρώτησε γιατρό αλλά είμαι σίγουρη. @Angot εύχομαι ότι καλύτερο!!!! 🙏

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. έφαγα το βράδυ σουτζουκάκια και λουκουνικα και σηκώθηκα σήμερα κι είχα ζάχαρο 106, και μετά το πρωινό που έφαγα, λίγο μαύρο ψωμί με γαλοπούλα, κασέρι και χυμό πορτοκάλι 161!!!! Εγκεφαλικό έπαθα! Παρα πολύ δεν είναι;;;

Εγώ το χω πάθει αυτό με το 160 μετά από ένα τοστ το βράδυ και το χα πάθει 3 φορές και το κοψα το τοστ  ,αλλη μια που χα φαει μετα τις 10, 5 κομματια πιτσα η γουρουνα ειχε παει 200 και ζαλιζομουν οπότε πάνε όλα αυτά το βράδυ και την βγάζω με σαλάτα  .Δεν πιστεύω η 1 φορά να είναι ανησυχητική αλλά ρώτα τον γιατρό σου . Και της νηστείας είναι από το βράδυ γι αυτό και ανεβασμενο θεωρώ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πήγα εχθές στο νοσοκομείο που θα γεννήσω, να ανοίξω καρτέλα.. με εξετασε η γιατρός, όλα καλά με το μωρό, 29+3 εβδομάδων 1470.. με καισαρική θα γεννήσω λογικά κάπου στις 38 εβδομάδες αν όλα είναι καλά κ δε χρειαστει να γεννήσω νωρίτερα. Μου είπε κ για το εμβόλιο του κοκκυτη, εντύπωση μου έκανε γιατί ο δικός μου ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι ακόμα. Κ εγώ όλο ξεχνάω να τον ρωτήσω.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Eleniarch είπε:

Εγώ πήγα εχθές στο νοσοκομείο που θα γεννήσω, να ανοίξω καρτέλα.. με εξετασε η γιατρός, όλα καλά με το μωρό, 29+3 εβδομάδων 1470.. με καισαρική θα γεννήσω λογικά κάπου στις 38 εβδομάδες αν όλα είναι καλά κ δε χρειαστει να γεννήσω νωρίτερα. Μου είπε κ για το εμβόλιο του κοκκυτη, εντύπωση μου έκανε γιατί ο δικός μου ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι ακόμα. Κ εγώ όλο ξεχνάω να τον ρωτήσω.. 

Για το εμβολιο και εμενα μου εχουν πει εδω αλλα ακομα δεν το εχω κανει ειναι μεχρι στις 34 εβδομαδες..να σας πω την αληθεια φοβαμαι να το κανω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , elena93 είπε:

Για το εμβολιο και εμενα μου εχουν πει εδω αλλα ακομα δεν το εχω κανει ειναι μεχρι στις 34 εβδομαδες..να σας πω την αληθεια φοβαμαι να το κανω

Και εγώ σχετικά με το εμβόλιο του κοκκυτη αποφάσισα να μην το κάνω..φοβάμαι και εγώ και ο άντρας μου..

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μια μέρα πίνω: Σίδηρο, φυλλικό, μαγνήσιο, ασβέστιο, Β12, σίδηρο σε χάπι, ξανά σίδηρο, μαγνήσιο και μια φορά τη βδομάδα D3! Τι να φάω βρε κορίτσια χορταίνω χάπια και αμπούλες! Ήθελα να τα πω!! 

1 hour ago, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. έφαγα το βράδυ σουτζουκάκια και λουκουνικα και σηκώθηκα σήμερα κι είχα ζάχαρο 106, και μετά το πρωινό που έφαγα, λίγο μαύρο ψωμί με γαλοπούλα, κασέρι και χυμό πορτοκάλι 161!!!! Εγκεφαλικό έπαθα! Παρα πολύ δεν είναι;;;

Σουτζουκάκια και λουκάνικα μπορεί να περιέχουν ζάχαρη, κάποιας μορφής άμυλο ή ψωμί! Προτίμησε καθαρό κρέας χοιρινό, κοτόπουλο σε σουβλάκι (εννοώ το καλαμάκι) , μπριζόλες, πανσέτες ακόμη και γύρο μπορείς να δοκιμάσεις! Εμένα δεν με ανεβάζει! Και καλύτερα όχι για βράδυ! Αν θες κρέας το βράδυ καλύτερα κοτόπουλο όποιο σημείο θες! Όσο για το χυμό πορτοκάλι συνίσταται μισό ποτήρι το πολύ! Ή αν θες πρόσθεσε και νεράκι για μεγαλύτερη ποσότητα!! 1 φέτα ψωμί στο βραδυνό ή μια φρυγανιά ακόμη καλύτερα! Τρωω αγγουροντοματα με πιπερια μιλνερ γαλοπουλα αυγο λαδι αλάτι ξυδι και μια φρυγανια wasa τριμμένη για βραδυνό και προ υπνου λιγα καρύδια!! Το νηστείας μου έτσι ειναι 84-88! 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , elena93 είπε:

Για το εμβολιο και εμενα μου εχουν πει εδω αλλα ακομα δεν το εχω κανει ειναι μεχρι στις 34 εβδομαδες..να σας πω την αληθεια φοβαμαι να το κανω

Εγώ νομίζω πως θα το κάνω. Από άποψη αντισωμάτων γτ κ η μικρή θα πηγαίνει νηπιαγωγείο κ όσο να πεις θα είναι περίοδος ιώσεων και κοβιντ κ ότι μπορώ να αποφύγω από αυτή την άποψη θα το αποφύγω 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Matina87 είπε:

Και εγώ σχετικά με το εμβόλιο του κοκκυτη αποφάσισα να μην το κάνω..φοβάμαι και εγώ και ο άντρας μου..

Εδω λενε αντιθετος καλυτερα να το κανεις να πρει αντισωματα το μωρο..αλλα δεν ξερω φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , nairobi είπε:

Μέσα σε μια μέρα πίνω: Σίδηρο, φυλλικό, μαγνήσιο, ασβέστιο, Β12, σίδηρο σε χάπι, ξανά σίδηρο, μαγνήσιο και μια φορά τη βδομάδα D3! Τι να φάω βρε κορίτσια χορταίνω χάπια και αμπούλες! Ήθελα να τα πω!! 

Σουτζουκάκια και λουκάνικα μπορεί να περιέχουν ζάχαρη, κάποιας μορφής άμυλο ή ψωμί! Προτίμησε καθαρό κρέας χοιρινό, κοτόπουλο σε σουβλάκι (εννοώ το καλαμάκι) , μπριζόλες, πανσέτες ακόμη και γύρο μπορείς να δοκιμάσεις! Εμένα δεν με ανεβάζει! Και καλύτερα όχι για βράδυ! Αν θες κρέας το βράδυ καλύτερα κοτόπουλο όποιο σημείο θες! Όσο για το χυμό πορτοκάλι συνίσταται μισό ποτήρι το πολύ! Ή αν θες πρόσθεσε και νεράκι για μεγαλύτερη ποσότητα!! 1 φέτα ψωμί στο βραδυνό ή μια φρυγανιά ακόμη καλύτερα! Τρωω αγγουροντοματα με πιπερια μιλνερ γαλοπουλα αυγο λαδι αλάτι ξυδι και μια φρυγανια wasa τριμμένη για βραδυνό και προ υπνου λιγα καρύδια!! Το νηστείας μου έτσι ειναι 84-88! 

Τα ίδια πέρνουμε,  με το τσουβάλι τα χάπια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Eleniarch είπε:

Εγώ νομίζω πως θα το κάνω. Από άποψη αντισωμάτων γτ κ η μικρή θα πηγαίνει νηπιαγωγείο κ όσο να πεις θα είναι περίοδος ιώσεων και κοβιντ κ ότι μπορώ να αποφύγω από αυτή την άποψη θα το αποφύγω 

Εμενα ειναι το πρωτο δεν εχω αλλο παιδι..για να πεις οτι υπαρχει περιπτωση να κολλησει απο αλλο παιδι..δεν ξερω τι θα κανω απο την μια θελω για να παρει αντισωματα το μωρο αλλα απο την αλλη φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleniarch είπε:

Εγώ πήγα εχθές στο νοσοκομείο που θα γεννήσω, να ανοίξω καρτέλα.. με εξετασε η γιατρός, όλα καλά με το μωρό, 29+3 εβδομάδων 1470.. με καισαρική θα γεννήσω λογικά κάπου στις 38 εβδομάδες αν όλα είναι καλά κ δε χρειαστει να γεννήσω νωρίτερα. Μου είπε κ για το εμβόλιο του κοκκυτη, εντύπωση μου έκανε γιατί ο δικός μου ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι ακόμα. Κ εγώ όλο ξεχνάω να τον ρωτήσω.. 

Αν επιτρέπεται γιατί θα γεννήσεις τη 38η εβδομάδα με καισαρική;  

Όσο για το εμβόλιο του κοκκυτη εμένα ο γιατρός μου αν δε τον ρωτούσα δε θα το ανέφερε κάν. Είναι σχετικά νέα μόδα μου είπε κι έτσι δε το σκέφτηκα κάν να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

27+5 ήταν 975 και σήμερα που ξανά πήγα 29+4 ήταν 1266..

29+4 1266 γραμμάρια και όλα πολύ καλά..τα πονακια τελικά δεν είναι απ' το τράχηλο αλλά είναι το κεφαλάκι της κάτω και με πιέζει..έχει αρχίσει και παίρνει θέση..τράχηλο μου είπε θα μετρήσουμε σε 2 βδομάδες μαζί με την doppler και αγχώθηκα λίγο γιατί πριν 2 βδομάδες ήταν ήδη 27..τώρα όσον αφορά την οξονη αυτή τη φορά βρέθηκε και σε μένα αλλά δεν ανησυχούμε είπε..ειναι απ' το ζάχαρο..

Εμένα μου είπε 1 μέτρηση μια φορά τη βδομάδα νηστική και εχθές που έκανα ήταν 90..

Μπράβο μια χαρά τα πάει το νινί! Μην αγχώνεσαι απλά όσο μπορείς χαλαρά από κινήσεις! Κι εγώ νιώθω πίεση κ πόνο σαν να με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα και έχω την εντύπωση ότι μου κλωτσάει την ουροδόχο γι' αυτό! Σε μια βδομάδα έχω υπέρηχο κι εγώ θα είμαι 28+5! Να δω πόσο θα μεγάλωσε την είχα αφήσει 820 γραμμάρια!! Για την οξόνη που λες δεν μου το σχολίασε στο μήνυμα αλλά θα την ρωτήσω και από κοντά! Από ότι διαβάζω είναι επειδή κάνω διατροφή και τρώω λιγότερους υδατάνθρακες!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , elena93 είπε:

Εμενα ειναι το πρωτο δεν εχω αλλο παιδι..για να πεις οτι υπαρχει περιπτωση να κολλησει απο αλλο παιδι..δεν ξερω τι θα κανω απο την μια θελω για να παρει αντισωματα το μωρο αλλα απο την αλλη φοβαμαι

Σε καταλαβαίνω.. έχεις περιθώριο ακόμα όπως και να έχει. Συζήτησε το και με το γιατρό σου φυσικά. Κ η καθεμιά μας θέλει σίγουρα το καλύτερο και για την ίδια και για το μωράκι.. εάν κάτι σε αγχωνει κ το φοβάσαι είναι απόλυτα κατανοητό κι φυσιολογικό νομίζω..

πρίν από 9 λεπτά , Laky είπε:

Αν επιτρέπεται γιατί θα γεννήσεις τη 38η εβδομάδα με καισαρική;

Είχα κάνει κ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου καισαρική.. αν κ έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε,κ θεωρητικά δεν υπάρχει κάποια ένδειξη για καισαρική και τώρα. Από επιλογή το έκανα τότε , κ από επιλογή το κάνω κ τώρα ( υπάρχει λόγος προσωπικός - οικογενειακος) που δεν θέλω φυσιολογικό τοκετό. Όσον αφορά τις εβδομάδες, δεν είναι κ κάτι σίγουρο εντελώς. Είπαμε γύρω στις 38 εβδομάδες απλά, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι . Ιδανικά θα ήθελα να το πάω όσο περισσότερο μπορώ, το τι αντοχές θα έχω μέχρι τότε με την κοιλιά τούμπανο είναι άλλο θέμα ..

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έχει τρελαθεί στο λόξιγκα εδώ και καμιά δεκαριά μέρες και έχει πολύ πλάκα που κινείται ρυθμικά το κάτω μέρος της κοιλιάς! 

Εγώ κορίτσια έχω βγει σε άδεια και απολαμβάνω ξεκούραση και την εγκυμοσύνη! 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Ο μικρός μου έχει τρελαθεί στο λόξιγκα εδώ και καμιά δεκαριά μέρες και έχει πολύ πλάκα που κινείται ρυθμικά το κάτω μέρος της κοιλιάς! 

Εγώ κορίτσια έχω βγει σε άδεια και απολαμβάνω ξεκούραση και την εγκυμοσύνη! 

Και εγω το αισθανομαι εχει πολυ πλακα..τυχερουλα..εγω στις 6 οκτωμβριου θα αρχισω την αδεια..εσυ ποσο εβδομαδων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eleniarch είπε:

Εγώ νομίζω πως θα το κάνω. Από άποψη αντισωμάτων γτ κ η μικρή θα πηγαίνει νηπιαγωγείο κ όσο να πεις θα είναι περίοδος ιώσεων και κοβιντ κ ότι μπορώ να αποφύγω από αυτή την άποψη θα το αποφύγω 

Και εγώ το έκανα το εμβόλιο με το παιδί θα συνεχίσει κανονικά να την πηγαίνεις εμένα που μίλησα κ με την παιδίατρο μου είπε όλο τον Νοέμβρη να μην πάει καθόλου προνηπιο θα πάμε φετος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...