Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 8/9/2022 at 12:25 ΠΜ, nairobi είπε:

Έχω 3/12 εσυ;;; Αλλά πιστεύω μέχρι 15 Νοεμβρίου θα έχω γεννήσει! Σκέφτηκες να πάρεις δική σου μαία; κι εγώ αγχώνομαι για τις μαίες της βάρδιας και το είπα στη γιατρό και μου είπε να μην αγχώνομαι γιατί θα είναι μαζί μου! Τώρα δεν κατάλαβα τι εννοεί από την αρχή ως το τέλος; είναι δυνατόν; θα την ξαναρωτήσω!

Καλά στη Γενική που γέννησα πέτυχα μια Χίτλερ, μια αδιάφορη και μια ψυχάρα! Οπότε είναι λαχείο τι θα πετύχεις! Η Χίτλερ μου έκανε και τη μέθοδο Κριστελερ  και με σακάτεψε αλλά δεν πρόλαβα να αντιδράσω, δεν με ενημέρωσαν! Δεν ξέρω για έξτρα μαία! Είναι συν 250 ευρώ! 

20/11 έχω εγώ, βέβαια να δούμε πως θα είναι ο πλακουντας μου, ελπίζω να έχει ανέβει στο επόμενο ραντεβου με τη γιατρό μου, διαφορετικά παίζει προγραμματισμένη καισαρική σνιφ σνιφ άρα νωρίτερα.. να δούμε! Λες να συμπεσουμε? Εσύ πας για καισαρική κ πιστεύεις νωρίτερα? Στην πρώτη μου γεννα 40&1 γέννησα, πήρα όλο το μήνα..

Κορίτσια κ εγώ δεν ετοίμασα τπτ, δλδ τι να ετοιμάσω ζούμε μια κατάσταση χαοτική, γίνεται ανακαίνιση στο σπίτι για να μπούμε, μένουμε στους γονείς μου, ελπίζω να έχει τελειώσει μέχρι 20-25 Οκτωβρίου κ να μην έχω γεννήσει μέχρι τότε..  αλλά στην πρώτη γεννα τα είχα όλα έτοιμα από πολυυυ πριν οπότε σας καταλαβαίνω.. τωρα κ να θέλω είναι όλα σε κούτες.. αύριο κλείνω την 30η εβδομάδα..  αχ σαν να αγχώθηκα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εγω πριν ειδα ολα τα πραγματα που εχω αγορασει..δεν ξερω αν ειναι αρκετα τα ρουχα και σχετικα με τα νουμερα που εχω παρει..μπουρνοζόπετσετες εχω παρει 6 κουβερτουλες 2..και δεν ξερω ποσα σεντονακια να παρω..δεν ξερω αλλα με εχει πιασει αγχος..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε!τα μωρά μας χρειάζονται πρώτα από όλα εμάς αντε και κάνα 2 βασικά πραγματάκια για τις πρώτες μέρες.Με το καλό να μας έρθουν υγιέστατα και όλα τα άλλα βρίσκονται!:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια σας πονάνε κι εσάς οι αστράγαλοι πολύ; Είναι στιγμές ειδικά όταν ξαπλώνω και μετά που σηκώνομαι και δε μπορώ να περπατήσω. Δεν είναι ακόμα νωρίς για αυτό;

Ίσως να παίζει ρόλο το πόση ώρα ήσουν όρθια? Γενικά το κέντρο βάρους μας αλλάζει, χαλαρώνουν λίγο παραπάνω οι αρθρώσεις,ίσως να είναι φυσιολογικό.. έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα πέρα από πόνο πχ πρήξιμο? Εγώ έχω γενικά πονους περισσότερο στη μέση μου, όσο για τα πόδια μόνο εάν περπατήσω παραπάνω από όσο μπορώ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

20/11 έχω εγώ, βέβαια να δούμε πως θα είναι ο πλακουντας μου, ελπίζω να έχει ανέβει στο επόμενο ραντεβου με τη γιατρό μου, διαφορετικά παίζει προγραμματισμένη καισαρική σνιφ σνιφ άρα νωρίτερα.. να δούμε! Λες να συμπεσουμε? Εσύ πας για καισαρική κ πιστεύεις νωρίτερα? Στην πρώτη μου γεννα 40&1 γέννησα, πήρα όλο το μήνα..

Κορίτσια κ εγώ δεν ετοίμασα τπτ, δλδ τι να ετοιμάσω ζούμε μια κατάσταση χαοτική, γίνεται ανακαίνιση στο σπίτι για να μπούμε, μένουμε στους γονείς μου, ελπίζω να έχει τελειώσει μέχρι 20-25 Οκτωβρίου κ να μην έχω γεννήσει μέχρι τότε..  αλλά στην πρώτη γεννα τα είχα όλα έτοιμα από πολυυυ πριν οπότε σας καταλαβαίνω.. τωρα κ να θέλω είναι όλα σε κούτες.. αύριο κλείνω την 30η εβδομάδα..  αχ σαν να αγχώθηκα.. 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τον πλακούντα! Όχι φυσιολογικά πάω εκτός απροόπτου! Απλώς στην πρώτη εγκυμοσύνη πηγα 37+6 και γεννησα 38! Και η μαμά μου μου είπε ότι και τις δύο μας γέννησε στις 38 βδομάδες! Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό! Το άλλο είναι το αυξημένο αμνιακό για το οποίο ήδη φοβάμαι για προωρότητα!! Ή το άλλο που λένε για διαβήτη οτι μεχρι τις 39 στο παίρνουν το μωρό! Ξέρω πως υπάρχουν αντιρρήσεις πάνω σε αυτό! Η γιατρός πάντως δεν μου είπε τίποτα τέτοιο! Ο προηγούμενος που είχα στο πρώτο, μου είχε κλείσει ραντεβου για πρόκληση στις 39 αλλά μας έκανε έκπληξη ο μικρούλης! Μπορεί και να συμπέσουμε! Δεν ξέρεις ποτέ!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια σας πονάνε κι εσάς οι αστράγαλοι πολύ; Είναι στιγμές ειδικά όταν ξαπλώνω και μετά που σηκώνομαι και δε μπορώ να περπατήσω. Δεν είναι ακόμα νωρίς για αυτό;

Ίσως έχει να κάνει και με τα επιπλέον κιλά. Αν επιβαρύνεται το μυοσκελετικο σύστημα. Δοκίμασε να κάνεις ασκησουλες να ενδυναμωσεις τους μύες 

12 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια εγω πριν ειδα ολα τα πραγματα που εχω αγορασει..δεν ξερω αν ειναι αρκετα τα ρουχα και σχετικα με τα νουμερα που εχω παρει..μπουρνοζόπετσετες εχω παρει 6 κουβερτουλες 2..και δεν ξερω ποσα σεντονακια να παρω..δεν ξερω αλλα με εχει πιασει αγχος..

Να σκέφτεσαι πρακτικά. Σε κάθε πλύσιμο θα του αλλάζεις Μπουρνούζι; Όχι. Είναι και χειμώνας που αργούν να στεγνώσουν, άσε που θα συσσωρεύεται το σιδέρωμα! Ότι θα χρειαζόσουν για εσένα, θα έχεις και για το μωρό. Πχ 2 σετ σεντόνια για να αλλάζεις ανά εβδομάδα. 2 σετ πετσέτες. 6-7 φορμακια, ένα για κάθε μέρα. Φανελακια ίσως περισσότερα σε περίπτωση που έχεις διαρροές από τις πάνες. Προσπάθησε να μην γεμίσεις περιττά πράγματα που δεν θα τα χρησιμοποιήσεις ούτε μια φορά. Εύχομαι να μου τα είχαν πει και εμένα όλα αυτά στην πρώτη μου κόρη όταν πήγαινα και εσταζα τα 50ευρα για να γεμίσω με εκατοντάδες άχρηστα πράγματα 

  • Μου αρέσει 4

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω εμπειρία;;τι ζιπουνακια θα φοράνε τα μωράκια μας Οκτώβριο κ Νοέμβριο;κοντομανικα ή μακρυμάνικα;;γιατί μου έχουν πει φίλες ότι και τον χειμώνα κοντομανικα τα φορούσαν..εγώ μέχρι στιγμής μακρυμάνικα έχω αγοράσει..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω εμπειρία;;τι ζιπουνακια θα φοράνε τα μωράκια μας Οκτώβριο κ Νοέμβριο;κοντομανικα ή μακρυμάνικα;;γιατί μου έχουν πει φίλες ότι και τον χειμώνα κοντομανικα τα φορούσαν..εγώ μέχρι στιγμής μακρυμάνικα έχω αγοράσει..

Εγώ έχω και τα δύο γιατί μου είπαν πως μέσα απ' τα μακρυμάνικα φοράνε κοντομάνικα..σαν φανελάκια..

Είμαι 30+1 και έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να πονάει συνέχεια η πλάτη μου..είχα πάρει 1 κιλό το έχασα το ξανά πήρα και το ξανά έχασα..τι γίνεται γαμωτο με τα κιλά μου; Πάντως η μικρή παίρνει μια χαρά βάρος..την άλλη Δευτέρα πάω και για την doppler..εσείς τη κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Geo22 είπε:

Εγώ έχω και τα δύο γιατί μου είπαν πως μέσα απ' τα μακρυμάνικα φοράνε κοντομάνικα..σαν φανελάκια..

Είμαι 30+1 και έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να πονάει συνέχεια η πλάτη μου..είχα πάρει 1 κιλό το έχασα το ξανά πήρα και το ξανά έχασα..τι γίνεται γαμωτο με τα κιλά μου; Πάντως η μικρή παίρνει μια χαρά βάρος..την άλλη Δευτέρα πάω και για την doppler..εσείς τη κάνατε;

Εγώ την ερχόμενη Τετάρτη έχω ντοπλερ..με τα κιλά μου είμαι +9 αυτή την στιγμή ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 12 μέχρι το τέλος..αχ η πλάτη μου με έπιασε κ εμενα εχθές το βράδυ..είχα κουραστεί πολύ όλη την ημέρα και το βράδυ δεν μπορούσα να ηρεμήσω και να κοιμηθώ συνεχώς στροφογυρνουσα..η κοιλιά μου πλέον μεγαλώνει πάρα πολύ σε σχέση με τον προηγούμενο καιρό που όποιος με έβλεπε δεν πίστευε ότι ήμουν τόσο μηνών..ανάσκελα δεν μπορώ να ξαπλώσω σχεδόν καθόλου γιατί μου κόβεται η αναπνοή μετά από 2 λεπτά..

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 2:15 ΜΜ, Matina87 είπε:

Και εγώ σχετικά με το εμβόλιο του κοκκυτη αποφάσισα να μην το κάνω..φοβάμαι και εγώ και ο άντρας μου..

Εμας κορίτσια μας είπε ο γιατρός να μην το κάνουμε... Μ έκανε εντύπωση βέβαια... Αλλά αφού το λέει οκ! 

On 9/9/2022 at 7:17 ΜΜ, Laky είπε:

Εγώ ακόμα δεν έπλενα τίποτα και είμαι στη 30η εβδομάδα. Κορίτσια έχει κάποια ετοιμάσει λίστα για το τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας για το μωρό και τι για εμάς;

Εγώ ετοίμασα σχεδόν βαλίτσα... Βασικά τα έχω όλα χύμα μέσα σε 2 συρτάρια... Για το μωρό βασικά δεν πήρα ρουχαλάκια εξόδου γτ δεν μπορώ να καταλάβω τι να πάρω... 

Απο δωμάτιο βάλαμε μια συρταριερα μεσα στη ντουλάπα, ψευτοβαψαμε(έκανε ο άντρας μ συννεφάκια στον τοίχο... Παλι καλά που είναι κ κείνος γιατί αν περίμενε από μένα το μωρό... Κορνίζες με LOTR θα έβαζα), κ έχουμε σχεδόν τα πάντα "κρατημένα" στο Λητώ κ λογικα τέλος του μήνα θα πάμε να τα πάρουμε. Από ρούχα βρε κορίτσια ήμουν τυχερή... Μ έδωσε μια συνάδελφος 3 κούτες.. Τα έπλυνε κ τα σιδερώσε η πεθερά μ κ θα τα βολεψουμε μες τη βδομάδα. Αν ξεχάσουμε κ κάτι... Δεν πειράζει... Last minute! 

Οτι το 6μηνο του Οαεδ θα γίνει 9μηνο το ακούσατε; λέτε να είμαστε τυχερές κ να μας πιάσει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Εμας κορίτσια μας είπε ο γιατρός να μην το κάνουμε... Μ έκανε εντύπωση βέβαια... Αλλά αφού το λέει οκ! 

Εγώ ετοίμασα σχεδόν βαλίτσα... Βασικά τα έχω όλα χύμα μέσα σε 2 συρτάρια... Για το μωρό βασικά δεν πήρα ρουχαλάκια εξόδου γτ δεν μπορώ να καταλάβω τι να πάρω... 

Απο δωμάτιο βάλαμε μια συρταριερα μεσα στη ντουλάπα, ψευτοβαψαμε(έκανε ο άντρας μ συννεφάκια στον τοίχο... Παλι καλά που είναι κ κείνος γιατί αν περίμενε από μένα το μωρό... Κορνίζες με LOTR θα έβαζα), κ έχουμε σχεδόν τα πάντα "κρατημένα" στο Λητώ κ λογικα τέλος του μήνα θα πάμε να τα πάρουμε. Από ρούχα βρε κορίτσια ήμουν τυχερή... Μ έδωσε μια συνάδελφος 3 κούτες.. Τα έπλυνε κ τα σιδερώσε η πεθερά μ κ θα τα βολεψουμε μες τη βδομάδα. Αν ξεχάσουμε κ κάτι... Δεν πειράζει... Last minute! 

Οτι το 6μηνο του Οαεδ θα γίνει 9μηνο το ακούσατε; λέτε να είμαστε τυχερές κ να μας πιάσει; 

Μπορείς να μου πεις τι πήρες; Σε δημόσιο ή ιδιωτικό θα γεννήσεις; Πρέπει να πάρω διαφορετικά πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα..ειχα ραντεβου με την μαια σημερα πρωι πρωι για τσεκ απ.. μου μετρησε την κοιλια και μου λεει στην εβδομαδα που εισαι επρεπε να ηταν λιγο μεγαλυτερη..και γι'αυτο λεει θα κανουμε τον μεγαλο υπερηχο του 3 τριμηνου..γιατι εδω αν δεν χρειαζετε δεν το κανουν..με εχει πιασει αγχος..θυμαμαι και στην ξαδερφη μου ετσι ειχαν πει..την ανησυχησαν αδικα και το μωρο ηταν μια χαρα..απλος οι γυναικες διαφερουν απο το μεγεθος της κοιλιας..και εχω μετα στις 13:20 τον υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια καλημερα..ειχα ραντεβου με την μαια σημερα πρωι πρωι για τσεκ απ.. μου μετρησε την κοιλια και μου λεει στην εβδομαδα που εισαι επρεπε να ηταν λιγο μεγαλυτερη..και γι'αυτο λεει θα κανουμε τον μεγαλο υπερηχο του 3 τριμηνου..γιατι εδω αν δεν χρειαζετε δεν το κανουν..με εχει πιασει αγχος..θυμαμαι και στην ξαδερφη μου ετσι ειχαν πει..την ανησυχησαν αδικα και το μωρο ηταν μια χαρα..απλος οι γυναικες διαφερουν απο το μεγεθος της κοιλιας..και εχω μετα στις 13:20 τον υπερηχο

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Να μετρηθεί η κοιλιά. Εύχομαι όλα καλά να πάνε καλά κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατί δεν έχω εμπειρία;;τι ζιπουνακια θα φοράνε τα μωράκια μας Οκτώβριο κ Νοέμβριο;κοντομανικα ή μακρυμάνικα;;γιατί μου έχουν πει φίλες ότι και τον χειμώνα κοντομανικα τα φορούσαν..εγώ μέχρι στιγμής μακρυμάνικα έχω αγοράσει..

Τα μωρά θέλουν 20-21 βαθμούς. Ανάλογα τη θερμοκρασία που θα έχεις στο σπίτι, θα το ντύνεις 

20 ώρες πρίν, Geo22 είπε:

Εγώ έχω και τα δύο γιατί μου είπαν πως μέσα απ' τα μακρυμάνικα φοράνε κοντομάνικα..σαν φανελάκια..

Είμαι 30+1 και έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να πονάει συνέχεια η πλάτη μου..είχα πάρει 1 κιλό το έχασα το ξανά πήρα και το ξανά έχασα..τι γίνεται γαμωτο με τα κιλά μου; Πάντως η μικρή παίρνει μια χαρά βάρος..την άλλη Δευτέρα πάω και για την doppler..εσείς τη κάνατε;

Σήμερα έκανα Doppler, 32+1. Όλα καλά, το μωρό αιματωνεται κανονικά

16 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Εμας κορίτσια μας είπε ο γιατρός να μην το κάνουμε... Μ έκανε εντύπωση βέβαια... Αλλά αφού το λέει οκ! 

Εγώ ετοίμασα σχεδόν βαλίτσα... Βασικά τα έχω όλα χύμα μέσα σε 2 συρτάρια... Για το μωρό βασικά δεν πήρα ρουχαλάκια εξόδου γτ δεν μπορώ να καταλάβω τι να πάρω... 

Απο δωμάτιο βάλαμε μια συρταριερα μεσα στη ντουλάπα, ψευτοβαψαμε(έκανε ο άντρας μ συννεφάκια στον τοίχο... Παλι καλά που είναι κ κείνος γιατί αν περίμενε από μένα το μωρό... Κορνίζες με LOTR θα έβαζα), κ έχουμε σχεδόν τα πάντα "κρατημένα" στο Λητώ κ λογικα τέλος του μήνα θα πάμε να τα πάρουμε. Από ρούχα βρε κορίτσια ήμουν τυχερή... Μ έδωσε μια συνάδελφος 3 κούτες.. Τα έπλυνε κ τα σιδερώσε η πεθερά μ κ θα τα βολεψουμε μες τη βδομάδα. Αν ξεχάσουμε κ κάτι... Δεν πειράζει... Last minute! 

Οτι το 6μηνο του Οαεδ θα γίνει 9μηνο το ακούσατε; λέτε να είμαστε τυχερές κ να μας πιάσει; 

Μακάρι αν και από τις εξαγγελίες μέχρι την ψήφιση νόμου... 

1 hour ago, elena93 είπε:

Κοριτσια καλημερα..ειχα ραντεβου με την μαια σημερα πρωι πρωι για τσεκ απ.. μου μετρησε την κοιλια και μου λεει στην εβδομαδα που εισαι επρεπε να ηταν λιγο μεγαλυτερη..και γι'αυτο λεει θα κανουμε τον μεγαλο υπερηχο του 3 τριμηνου..γιατι εδω αν δεν χρειαζετε δεν το κανουν..με εχει πιασει αγχος..θυμαμαι και στην ξαδερφη μου ετσι ειχαν πει..την ανησυχησαν αδικα και το μωρο ηταν μια χαρα..απλος οι γυναικες διαφερουν απο το μεγεθος της κοιλιας..και εχω μετα στις 13:20 τον υπερηχο

Η κοιλιά δε ήταν μεγάλη ή δεν πήρε πολύ βάρος το μωρό; Πρώτη φορά ακούω για την κοιλιά πάντως... 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Τα μωρά θέλουν 20-21 βαθμούς. Ανάλογα τη θερμοκρασία που θα έχεις στο σπίτι, θα το ντύνεις 

Σήμερα έκανα Doppler, 32+1. Όλα καλά, το μωρό αιματωνεται κανονικά

Μακάρι αν και από τις εξαγγελίες μέχρι την ψήφιση νόμου... 

Η κοιλιά δε ήταν μεγάλη ή δεν πήρε πολύ βάρος το μωρό; Πρώτη φορά ακούω για την κοιλιά πάντως... 

Την μετρανε την κοιλια με εκατοστα..το μωρο δεν το εχουν μετρησει καθολου

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...