Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Και εγώ το έκανα το εμβόλιο με το παιδί θα συνεχίσει κανονικά να την πηγαίνεις εμένα που μίλησα κ με την παιδίατρο μου είπε όλο τον Νοέμβρη να μην πάει καθόλου προνηπιο θα πάμε φετος

Εμένα θα είναι μεγάλα νήπια.. αν υποθέσω πως θα γεννήσω κάπου στις 9 με 10 Νοεμβρίου το σκέφτομαι είναι η αλήθεια πόσο κ αν θα πάει. Θα το δούμε καλύτερα εκείνη την περίοδο πως θα είναι με τις ιώσεις κ τον κοβιντ.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι σκέφτηκα τώρα και αγχώθηκα! Στο πρώτο παιδάκι έσπασαν τα νερά ενώ ήμουν στην κουζίνα! Ήταν καλοκαίρι αρχές Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν είχα στρώσει χαλιά! Και μιλάμε για πολλά νερά όχι αστεία! Πάλι καλά με ένα σφουγγάρισμα τα μαζέψαμε!!

Τώρα με τα χαλιά τι θα γίνει;; ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω! Κι αν σπάσουν στο κρεβάτι;; να βάλω κανένα  αδιάβροχο στην πλευρά μου;; επίσης έχω αναρωτηθεί αν είσαι έξω και σπάσουν τα νερά; έχει τύχει σε καμία δευτερομάνα;; με βάρεσε η εγκυμοσύνη στο κεφάλι το ξέρω!! 

  • Χαχα 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 2:28 ΜΜ, nairobi είπε:

Μπράβο μια χαρά τα πάει το νινί! Μην αγχώνεσαι απλά όσο μπορείς χαλαρά από κινήσεις! Κι εγώ νιώθω πίεση κ πόνο σαν να με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα και έχω την εντύπωση ότι μου κλωτσάει την ουροδόχο γι' αυτό! Σε μια βδομάδα έχω υπέρηχο κι εγώ θα είμαι 28+5! Να δω πόσο θα μεγάλωσε την είχα αφήσει 820 γραμμάρια!! Για την οξόνη που λες δεν μου το σχολίασε στο μήνυμα αλλά θα την ρωτήσω και από κοντά! Από ότι διαβάζω είναι επειδή κάνω διατροφή και τρώω λιγότερους υδατάνθρακες!! 

Αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα στην ουροδόχο το νιώθω και εγώ συχνά και αγχώνομαι ώρες ώρες..

Με τα ρούχα τι κάνετε; Εγώ εχθές ψώνισα τα περισσότερα και ειδικά αυτά για το μαιευτήριο και λέω να ξεκινήσω να τα πλένω..άλλοι λένε τα έχουν ετοιμάσει άλλοι λένε πως τα ετοιμάζω νωρίς..

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 3:15 ΜΜ, elena93 είπε:

Και εγω το αισθανομαι εχει πολυ πλακα..τυχερουλα..εγω στις 6 οκτωμβριου θα αρχισω την αδεια..εσυ ποσο εβδομαδων εισαι;

Σχεδόν 32. Είχα υπόλοιπο κανονικής άδειας που την κόλλησα πριν της κύησης 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/9/2022 at 6:57 ΜΜ, nairobi είπε:

Τι σκέφτηκα τώρα και αγχώθηκα! Στο πρώτο παιδάκι έσπασαν τα νερά ενώ ήμουν στην κουζίνα! Ήταν καλοκαίρι αρχές Σεπτεμβρίου και ακόμα δεν είχα στρώσει χαλιά! Και μιλάμε για πολλά νερά όχι αστεία! Πάλι καλά με ένα σφουγγάρισμα τα μαζέψαμε!!

Τώρα με τα χαλιά τι θα γίνει;; ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω! Κι αν σπάσουν στο κρεβάτι;; να βάλω κανένα  αδιάβροχο στην πλευρά μου;; επίσης έχω αναρωτηθεί αν είσαι έξω και σπάσουν τα νερά; έχει τύχει σε καμία δευτερομάνα;; με βάρεσε η εγκυμοσύνη στο κεφάλι το ξέρω!! 

Νομίζω προλαβαίνεις να κατοστρωσεις κανένα σχέδιο από φύσης κινδύνων! Χαχα

  • Χαχα 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Geo22 είπε:

Αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα στην ουροδόχο το νιώθω και εγώ συχνά και αγχώνομαι ώρες ώρες..

Με τα ρούχα τι κάνετε; Εγώ εχθές ψώνισα τα περισσότερα και ειδικά αυτά για το μαιευτήριο και λέω να ξεκινήσω να τα πλένω..άλλοι λένε τα έχουν ετοιμάσει άλλοι λένε πως τα ετοιμάζω νωρίς..

Και εγω ειμαι 30+2..Εγω γενικα ρουχα εχω παρει για το μωρο..τωρα θα αρχισω να παρω πετσετες σεντονια..για εμενα για το μαιευτηριο δεν εχω παρει τιποτα ακομα..οσο για το πλυσιμο θα αρχισω αρχες οκτωμβριου οταν παρω την αδεια απο την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Geo22 είπε:

Αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα στην ουροδόχο το νιώθω και εγώ συχνά και αγχώνομαι ώρες ώρες..

Με τα ρούχα τι κάνετε; Εγώ εχθές ψώνισα τα περισσότερα και ειδικά αυτά για το μαιευτήριο και λέω να ξεκινήσω να τα πλένω..άλλοι λένε τα έχουν ετοιμάσει άλλοι λένε πως τα ετοιμάζω νωρίς..

Εγώ είμαι της άποψης ότι είναι νωρίς 

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ ακόμα δεν έπλενα τίποτα και είμαι στη 30η εβδομάδα. Κορίτσια έχει κάποια ετοιμάσει λίστα για το τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας για το μωρό και τι για εμάς;

Και για αυτό είμαι της άποψης ότι είναι νωρίς :tongue:

Κορίτσια, έκανα εξετάσεις αίματος και βγήκα θετική στα αντισώματα igm του κυτταρομεγαλοιου. Διαβάζω διαφορά. Ότι έχει 70% πιθανότητες να το κολλήσει το μωρό στο τρίτο τρίμηνο αλλά 2% πιθανότητες να εμφανίσει επιπλοκές. Έχω στεναχωρεθει λίγο είναι η αλήθεια. 

Έχει καμία κάποια εμπειρία; 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Geo22 είπε:

Αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα στην ουροδόχο το νιώθω και εγώ συχνά και αγχώνομαι ώρες ώρες..

Με τα ρούχα τι κάνετε; Εγώ εχθές ψώνισα τα περισσότερα και ειδικά αυτά για το μαιευτήριο και λέω να ξεκινήσω να τα πλένω..άλλοι λένε τα έχουν ετοιμάσει άλλοι λένε πως τα ετοιμάζω νωρίς..

Ρούχα πήρα στις εκπτώσεις όπως και 2 σετ πετσέτες! Τα ρουχαλάκια θα τα πλύνω μόλις μπει ο Οκτώβρης και θα τα σκεπάσω να μην σκονίζονται!! Από τη βαλίτσα μαιευτηρίου ετοίμασα εσώρουχα μιας χρήσης,  επιθέματα στήθους, αποσμητικό, σφουγγάρι, οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα, καλύμματα τουαλέτας μιας χρήσης, παντόφλες, ρομπίτσα, αφρόλουτρο, σαμπουάν, σεσουάρ δεν θυμάμαι άλλα! Είναι νωρίς αλλά τα έβαλα έτσι να υπάρχουν σε ένα μέρος! 

πρίν από 9 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Νομίζω προλαβαίνεις να κατοστρωσεις κανένα σχέδιο από φύσης κινδύνων! Χαχα

Ο πανικός ο ίδιος! Που και να μην το είχα ξαναπεράσει χαχαχα


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο καθενας κανει οπως νιωθει και τις συνθηκες που επικρατουν , εμενα δεν μου φαινεται νωρις να σου πω την αληθεια.Επειδη ειμαι μονη με τον αντρα μου ο οποιος δουλευει ενω εγω εχω σταματησει εχω αρχισει ηδη να ετοιμαζομαι.Με αγχωνει να τα αφησω για πιο μετα που θα πρεπει να πηγαινω πιο συχνα στο γιατρο και δεν ξερω και πως θα ειμαι.Βεβαια ειναι και το 1ο μου , ισως για αυτο να αγχωνομαι. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος σ αυτα νομιζω ειναι σχετικο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!πώς είστε;και εγώ δεν έχω κάνει κάτι ουσιαστικό, έχουμε στήσει το κρεβατάκι, έχω αγοράσει αφρολουτρα κρεμουλες γάζες και τα υπόλοιπα βασικά ..από ρουχαλακια δεν έχω πλύνει και δεν έχω έτοιμο τίποτα γιατί δεν έχω χώρο για να τα βάλω.. περιμένουμε τον επιπλοποιο μας να μας κάνει μια αλλαγή σε ένα έπιπλο για να τα βάλω εκεί.. σκέφτομαι κρίμα είναι να πλυθούν να σιδερωθουν και να μπουν σε σακούλες..την Τετάρτη έχω το ντοπλερ επιτέλους μετά από 5 εβδομάδες θα δω τον μικρούλη μου. Μετά το ντοπλερ θα ξεκινήσουμε και γενική καθαριότητα στο σπίτι έτσι ώστε μέχρι τέλος τους μήνα να τελειώσουμε..είναι λίγο νωρίς αλλά δεν θέλω να μπω στον μήνα μου και να  είμαστε ξεσηκωμένοι..32+2 σήμερα πλησιάζουμε κορίτσια σιγά σιγά!!:)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, giota86 είπε:

Κοιτα ο καθενας κανει οπως νιωθει και τις συνθηκες που επικρατουν , εμενα δεν μου φαινεται νωρις να σου πω την αληθεια.Επειδη ειμαι μονη με τον αντρα μου ο οποιος δουλευει ενω εγω εχω σταματησει εχω αρχισει ηδη να ετοιμαζομαι.Με αγχωνει να τα αφησω για πιο μετα που θα πρεπει να πηγαινω πιο συχνα στο γιατρο και δεν ξερω και πως θα ειμαι.Βεβαια ειναι και το 1ο μου , ισως για αυτο να αγχωνομαι. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος σ αυτα νομιζω ειναι σχετικο.

Απλώς το σκέφτηκα επειδή είχα ένα θέμα με το τράχηλο και μου είχαν πει πως ίσως μπορεί να γεννήσω και πρόωρα και φοβάμαι μη δε προλάβω και τρέχω σαν τη τρελή μετά..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια υπάρχουν και γυναίκες οι οποίες παίρνουν μια καλαθουνα και ένα δύο ρουχαλάκια και ΌΛΑ τα υπόλοιπα αφότου γεννηθεί το μωρό. Έτσι έκανε η κουνιάδα μου και μάλιστα σε δίδυμα. Δεν είχε πάρει τίποτα γιατί φοβόταν μήπως κάτι πάει στραβά και της μείνουν τα έπιπλα. Όταν γέννησε, έστειλε τον άντρα της με μια λίστα, πήγε τα πήρε και σε δέκα μέρες τα είχε όλα στο σπίτι. 

Θέλω να πω ότι και αυτό με το να προλάβω, είναι σχετικό. Βλέπω ότι το έχουν κυρίως οι πρωτομανουλες αλλά θα δείτε ότι τελικά δεν είναι τίποτα. Και βασικά θα δείτε ότι στην πράξη θα χρησιμοποιήσετε τα μισά από όσα θα πάρετε. Έτσι την πάτησα με την κόρη μου. Πολλά πεταμένα λεφτά. Και μόνο αν το ζήσεις με το μωρό ξέρεις ποιες είναι οι πραγματικές ανάγκες 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας πονάνε κι εσάς οι αστράγαλοι πολύ; Είναι στιγμές ειδικά όταν ξαπλώνω και μετά που σηκώνομαι και δε μπορώ να περπατήσω. Δεν είναι ακόμα νωρίς για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως δεν έχουμε ετοιμάσει τίποτα ακόμα.. ρούχα έχουμε ευτυχώς από τον ανηψιο μου κ δεν θα χρειαστεί να αγοράσουμε πολλά, η κούνια είναι έτοιμη μόνο.. μια συρταριερα θα παραγγείλουμε την επόμενη εβδομάδα για τα ρούχα του, κ το μόνο που μένει μετά είναι να βάλω ότι χρειάζεται μέσα στη βαλίτσα. Αν συγκρίνω με το τι είχαμε κάνει όταν ήμουν έγκυος στη μεγάλη μας, καμιά σχέση.. κ καρότσι ευτυχώς έχουμε εκείνο που είχαμε προηγουμένως.. πάντως νομίζω ισχύει ότι στο δεύτερο πραγματικά ξέρεις τι θα χρειαστείς.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...