Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , Rina_87 είπε:

Κορίτσια γεια σας!! Σήμερα πήγαμε να δούμε τον μπεμπη. Ο οποίος γύρισε κ είναι με το κεφάλι κάτω. Αλλά επειδή θελουμε να είμαστε safe θα πάμε για καισαρική 38+4. Αν κ κάνω συσπάσεις κ μπορεί να μ σπάσουν νωρίτερα τα νερά. @Laky σήμερα κόβω και το salospir 

και εγώ αντί να διαλέξω πρόκληση διάλεξα καισαρική. Δεν το ρισκάρω. Είμαι κ από εξωσωματική και έχω ήδη ταλαιπωρηθεί αρκετά. Θέλω να ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά κ να φύγω με το παιδάκι μου από το μαιευτήριο. 

Εγώ το σαλοσπιρ το έκοψα όταν ήμουν 24 εβδομάδων ακριβώς. Εγώ για τη καισαρική και τη πρόκληση θα το συζητήσω πάλι μαζί του τη Παρασκευή. Εσύ πόσο είσαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , Irini__ είπε:

Σιγουρα όχι κ οι δύο γέννες ειναι, αλλά όσο να ναι προσωπικά δεν ήθελα να φάω μαχαίρι σε δεύτερη κιόλας γεννα..  ο,τι γίνει ομως για καλό είπαμε.. 

Αχ μίλησα κ με τη γιατρό μου θα με δει αύριο π έχω να κάνω κ nst, λογικά το σκ θα προγραμματίσουμε το πολύ σε μια βδομάδα από τώρα..

Άρα είμαστε πολλές για καισαρική ρε κορίτσια να παίρνω θάρρος? Μόνο εγώ τη φοβάμαι τόσο? Συνήθως γίνεται στις 38 κλεισμενες εβδομάδες?

Και γω για καισαρική πάω και το βλέπω το ίδιο,με οποιο τρόπο και να γεννησω .Σήμερα μου πε ο γιατρός στον υπέρηχο ότι και κάτω να ταν το κεφάλι και πηγαίναμε για φυσιολογικό μπορεί να καταλήξαμε καισαρική γιατί έχει πολύ μεγάλο κεφαλι το μωρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Και γω για καισαρική πάω και το βλέπω το ίδιο,με οποιο τρόπο και να γεννησω .Σήμερα μου πε ο γιατρός στον υπέρηχο ότι και κάτω να ταν το κεφάλι και πηγαίναμε για φυσιολογικό μπορεί να καταλήξαμε καισαρική γιατί έχει πολύ μεγάλο κεφαλι το μωρο.

Στις πόσες εβδομάδες θα πάτε κορίτσι μ για καισαρική?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Irini__ είπε:

Σιγουρα όχι κ οι δύο γέννες ειναι, αλλά όσο να ναι προσωπικά δεν ήθελα να φάω μαχαίρι σε δεύτερη κιόλας γεννα..  ο,τι γίνει ομως για καλό είπαμε.. 

Αχ μίλησα κ με τη γιατρό μου θα με δει αύριο π έχω να κάνω κ nst, λογικά το σκ θα προγραμματίσουμε το πολύ σε μια βδομάδα από τώρα..

Άρα είμαστε πολλές για καισαρική ρε κορίτσια να παίρνω θάρρος? Μόνο εγώ τη φοβάμαι τόσο? Συνήθως γίνεται στις 38 κλεισμενες εβδομάδες?

Ναι πάνε μέχρι 38 βδομαδες για να έχουν προλάβει να αναπτυχθούν τα πνευμονία. Αλλιώς σου κάνουν ενέσεις με κορτιζόνη 

μην φοβάσαι για τους γιατρούς αυτό είναι το ευκολο να πάνε με καισαρική. Νιώθουν περισσότερο ασφάλεια. Ο φυσιολογικός έχει πολλούς παραμέτρους να γίνει κάτι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ σήμερα είμαι 37 εβδομάδων ακριβώς και πήγα για τον πρώτο μου καρδιοτοκογραφο. Δε μου είπε κάτι ανησυχητικό ο γιατρός. Αν δε κουνιόταν πολύ σήμερα ο μικρός. Εκείνο που Μ ανησύχησε είναι ότι εχθές το βράδυ στον ύπνο μου μέσα άρχισαν να τρέχουν υγρά. Έτρεξα στη τουαλέτα. Ήταν αρκετά σαν να κατουρηθηκα επάνω μου. Έγινε και δεύτερη φορά αυτό. Τώρα το πρωί που του το είπα Μ εξέτασε από κάτω και είδε πως δεν έχουν σπάσει τα νερά μου και ότι το παιδί είναι ακόμη ψιλά. Έχει συμβεί και σε κάποια άλλη; Αν δε συμβεί κάτι απρόοπτο είπε πως θα με ξαναδεί για υπέρηχο τη Παράσκευη που θα είμαι 37+4

Μήπως ήταν ουρά; Εγώ συχνά νιώθω μια υγρασία αλλά μέχρι εκεί 

2 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Αχ κορίτσια δώστε μου λίγο θάρρος..  μόλις γύρισα από εμβρυολογο γτ έπρεπε να δούμε με ακρίβεια την απόσταση τραχήλου κ πλακούντα κ τλκ είναι πολύ μικρή κ ο πλακουντας αρκετά χαμηλα..  δυστυχώς δε μας έκανε τη χάρη να ανέβει.. αυτο σημαινει ότι θα πάω για καισαρική κ είμαι έτοιμη να σκάσω, παρότι ξέρω ότι είναι ιατρική ανάγκη.. θα μιλήσω πιο μετά κ με τη γυναικολόγο μ να δούμε πότε θα με βαλει.. :unsure:

Πόσες είναι να πάτε ή πήγατε με καισαρική κ στις πόσες εβδομάδες? Τώρα είμαι 37&1..

Το φοβούνται ακριβώς και σου είπαν για καισαρική; 

5 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Όχι τόσο  το σερβιετακι -εσωρουχο βρέχω  αλλά τώρα τελευταία βγάζω και λίγη κιτρινη βλεννη που με ανησυχεί αλλά οκ πιστεύω 3 μέρες να αντέξω!την Παρασκευή 38 ακριβώς και γενναω με καισαρική επειδή το μωρο είναι ανάποδα ακόμα.Αυτο με φοβίζει εμένα και δεν θέλω να γίνει τίποτα απρόοπτο. 

Τόσο πολύ εσύ ε?Όμως αφού σου πε ο γιατρός οκ δεν πρέπει να ανησυχείς πιστεύω.

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη; Το ότι το μωρό έρχεται με τα πόδια παγκοσμίως δεν συνιστά λόγω για καισαρική... Πολλά παιδάκια γεννιούνται ανάποδα 

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εδώ εμένα μου λέει να πάμε για πρόκληση και εγώ προτιμώ τη καισαρική. Χίλιες φορές. Ασφάλεια και για σένα και για το μωρό! Κι εγώ 37 ακριβώς σήμερα. Θα μπω μάλλον στις 9/11 38+2. Θα το ξανασυζητήσουμε όμως τη Παρασκευή που θα πάω για υπέρηχο.Εσύ πότε θα μπεις και Πόσο θα είσαι τότε;

Ρε κορίτσια γίνεται να μου φεύγουν ούρα και να μη το καταλαβαίνω; Θα τρελαθώ!

Πως δεν γίνεται; Εγώ συνέχεια κατουρημενη είμαι χάχα Φοράω σερβιετακια για την ακράτεια 

1 ώρα πρίν, Irini__ είπε:

Σιγουρα όχι κ οι δύο γέννες ειναι, αλλά όσο να ναι προσωπικά δεν ήθελα να φάω μαχαίρι σε δεύτερη κιόλας γεννα..  ο,τι γίνει ομως για καλό είπαμε.. 

Αχ μίλησα κ με τη γιατρό μου θα με δει αύριο π έχω να κάνω κ nst, λογικά το σκ θα προγραμματίσουμε το πολύ σε μια βδομάδα από τώρα..

Άρα είμαστε πολλές για καισαρική ρε κορίτσια να παίρνω θάρρος? Μόνο εγώ τη φοβάμαι τόσο? Συνήθως γίνεται στις 38 κλεισμενες εβδομάδες?

Πράγματι είστε πολλές με καισαρική και τολμώ να πω ότι με τρομάζει.. Πανάκεια νιώθω ότι γίνεται 

πρίν από 51 λεπτά , Irini__ είπε:

Κορίτσια μαγνησιο συνεχιζετε? Αν όχι πότε το κόψατε? Το χα κόψει κ μ πε η γιατρός να το ξεκινήσω πάλι...

36η εβδομάδα το έκοψα γιατί εμποδίζει λέει τις συσπασεις 

Κορίτσια υπάρχει καμία στην 39-40η εβδομάδα ή όλες τερματίζεται στις 37-38; Υπάρχει κάποια με βλέπεις να το πάει μέχρι τέλους, 40-41-42 εβδομάδα και φυσιολογικά; Αλήθεια τώρα έχω τρομάξει με το πλήθος των καισαρικων ανάμεσα σε πόσες είμαστε; 20 γυναίκες; 

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Μήπως ήταν ουρά; Εγώ συχνά νιώθω μια υγρασία αλλά μέχρι εκεί 

Το φοβούνται ακριβώς και σου είπαν για καισαρική; 

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη; Το ότι το μωρό έρχεται με τα πόδια παγκοσμίως δεν συνιστά λόγω για καισαρική... Πολλά παιδάκια γεννιούνται ανάποδα 

Πως δεν γίνεται; Εγώ συνέχεια κατουρημενη είμαι χάχα Φοράω σερβιετακια για την ακράτεια 

Πράγματι είστε πολλές με καισαρική και τολμώ να πω ότι με τρομάζει.. Πανάκεια νιώθω ότι γίνεται 

36η εβδομάδα το έκοψα γιατί εμποδίζει λέει τις συσπασεις 

Κορίτσια υπάρχει καμία στην 39-40η εβδομάδα ή όλες τερματίζεται στις 37-38; Υπάρχει κάποια με βλέπεις να το πάει μέχρι τέλους, 40-41-42 εβδομάδα και φυσιολογικά; Αλήθεια τώρα έχω τρομάξει με το πλήθος των καισαρικων ανάμεσα σε πόσες είμαστε; 20 γυναίκες; 

Xairetai! sas diavazw kairo alla den exw sxoliasei pote… menw sto ekswteriko… edw einai yper tou fysiologikou toketou k se kamia periptwsi den mporei i egkymonousa na epileksei kaisariki . ennoeitai pws ginetai kaisariki an syntrexei sovaros iatrikos logos. 

euxomai na pane ola kala gia oles mas❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Μήπως ήταν ουρά; Εγώ συχνά νιώθω μια υγρασία αλλά μέχρι εκεί 

Το φοβούνται ακριβώς και σου είπαν για καισαρική; 

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη; Το ότι το μωρό έρχεται με τα πόδια παγκοσμίως δεν συνιστά λόγω για καισαρική... Πολλά παιδάκια γεννιούνται ανάποδα 

Πως δεν γίνεται; Εγώ συνέχεια κατουρημενη είμαι χάχα Φοράω σερβιετακια για την ακράτεια 

Πράγματι είστε πολλές με καισαρική και τολμώ να πω ότι με τρομάζει.. Πανάκεια νιώθω ότι γίνεται 

36η εβδομάδα το έκοψα γιατί εμποδίζει λέει τις συσπασεις 

Κορίτσια υπάρχει καμία στην 39-40η εβδομάδα ή όλες τερματίζεται στις 37-38; Υπάρχει κάποια με βλέπεις να το πάει μέχρι τέλους, 40-41-42 εβδομάδα και φυσιολογικά; Αλήθεια τώρα έχω τρομάξει με το πλήθος των καισαρικων ανάμεσα σε πόσες είμαστε; 20 γυναίκες; 

Έρχεται με τα πόδια και είναι ήδη μπλεγμένο με τον λώρο πολλές φορές συν το λίγο αμνιακο ,εγώ σκέφτομαι το καλό της μικρής, δεν έχω καουρα να γεννησω ντε και καλά φυσιολογικά αν δεν θα ναι καλό ούτε για μενα ούτε για εκείνη.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γέννησα το πρώτο μου παιδί πιο μικρή φυσιολογικά κ μάλιστα με περίμενε 20 ώρες ο γιατρός μου,  ο οποίος είναι υπέρ του ΦΤ. Ακόμη και τώρα με αρκετά θέματα είπε ότι θα πηγαίναμε φυσιολογικά, όμως η μικρή είναι 36η εβδομάδα ακόμη ανάποδα,  τυλιγμένη,  εγώ έχω διαβήτη κυησης και αρκετά  ινομυώματα στη μήτρα και επίσης δεν παίρνει πλέον αρκετό  βάροςστη κοιλιά  οπότε αν συνεχιστεί αυτό θα πρέπει να την πάρει ως τις 37 εβδομάδες πριν αρχίσει να δυσφορεί από ότι μου είπε και ο γυναικολόγος κι ο εμβρυολογος. Συνεπώς δε θεωρώ ότι βρήκε τη καισαρική ως εύκολη λύση ούτε αυτός, ούτε εγώ.  Τη φοβάμαι γιατί είναι χειρουργείο αλλά σκέφτομαι ότι είναι για την ασφάλεια μας. Όντως γίνεται πάντως πλέον κατάχρηση κι όντως θεωρείται η εύκολη λύση αλλά προσωπικά δε ξέρω, δε μπορώ κ να κατηγορήσω κάποια κοπέλα που το επιλέγει κ για την ανεση της ή γιατί φοβάται τη γέννα... κάποιες άλλωστε είχαν καλύτερη ανάρρωση στη καισαρική από άλλες με ράμματα πχ σε ΦΤ... όλα είναι σχετικά...

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τρομακτικό είναι να υπάρχουν επιπλοκές στη γέννα,όχι ο τρόπος που θα γεννηθεί ένα μωρό. Όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι,θα γίνει καισαρική και το αν είναι σοβαρός ο λόγος η όχι,θα το κρίνει ο μαιευτήρας,διότι αυτός είναι υπεύθυνος για τη ζωή της μητέρας αλλά και του παιδιού. Γέννησα με καισαρική,διότι κάνω αντιπηκτικες και παρόλο που ο γιατρός μου και εγώ προτιμούσαμε τον φυσιολογικό τοκετό,η καισαρική ήταν ο πιο ασφαλής τρόπος. Είμαι ευγνώμων που η επιστήμη έχει εξελιχθεί και πλέον οι επιπλοκές στους τοκετούς έχουν μειωθεί σημαντικά σε σχέση με τα "παλιά χρονια". Εύχομαι σε όλες να κρατήσετε τα μπεμπακια σας αγκαλιά και να έχετε ανώδυνο και ασφαλή τοκετό,είτε με καισαρική είτε με φυσιολογικό τρόπο ❤️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι πάντα η καισαρική η εύκολη λύση. Ποιός θέλει να είναι χειρουργημένος Μ ένα νεογνό στην αγκαλιά; Εκτός αν είμαστε τρελές. Όλες θα θέλαμε ένα φυσιολογικό τοκετό που την άλλη μέρα ίσως και την ίδια να είσαι μια χαρά να φροντίσεις το παιδάκι σου. Εννοείται όμως ότι προέχει η ασφάλεια του παιδιού μας και φυσικά και η δική μας. Οπότε ναι. Επιλέγεις την καισαρική όταν συντρέχουν λογοι!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι παρερμηνευθηκαν τα λόγια μου... Εννοείται ότι για σοβαρούς λόγους υγείας θα κάνεις ότι χρειαστεί αλλά νιώθω ότι στις μέρες μας είναι λεπτό το σχοινί που διαχωρίζει τον σοβαρό ιατρικό λόγο από την κατάχρηση. Φυσικά η καθεμία ξέρει ποιον να εμπιστευτεί καλύτερα και τι να κάνει. Ωστόσο δεν μπορούσα πάρα να εκφράσω την έκπληξη και τον φόβο μου για το πόσες καισαρικες αλλά ακόμα και προκλήσεις γίνονται ενώ ταυτόχρονα διαβάζω στο εξωτερικό να ακολουθουνται εντελώς διαφορετικά πρωτόκολλα... 

Ξανατονιζω, η καθεμία κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο και δεν κρίνω ούτε κατακρίνω καμία για τις επιλογές της. Άλλωστε για μένα σημασία έχει πως στέκεσαι ως μητέρα μετά τον τοκετό και όχι πωε γέννησες 

  • Μου αρέσει 4

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Laky είπε:

Παιδιά δεν είναι πάντα η καισαρική η εύκολη λύση. Ποιός θέλει να είναι χειρουργημένος Μ ένα νεογνό στην αγκαλιά; Εκτός αν είμαστε τρελές. Όλες θα θέλαμε ένα φυσιολογικό τοκετό που την άλλη μέρα ίσως και την ίδια να είσαι μια χαρά να φροντίσεις το παιδάκι σου. Εννοείται όμως ότι προέχει η ασφάλεια του παιδιού μας και φυσικά και η δική μας. Οπότε ναι. Επιλέγεις την καισαρική όταν συντρέχουν λογοι!!!

Δεν θα θελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες σχετικά με το πώς γέννησα εγώ με καισαρική,διότι εδώ στην ομάδα υπάρχουν πολλές κοπέλες οι οποίες θα γεννήσουν με αυτόν τον τρόπο και δε χρειάζεται να αγχώνονται. Η κάθε γέννα είναι διαφορετική,το βασικό είναι να είναι υγιείς και η μαμά και το μπεμπακι. Η ανάρρωση μετά την καισαρική σίγουρα είναι πιο χρονοβόρα και επίπονη,όμως αξίζει 1000%. Όλα καλά θα πάνε,ζούμε στο 2022 και έχουμε γιατρούς στο πλευρό μας❤️

1 hour ago, Marianthi27 είπε:

Μήπως ήταν ουρά; Εγώ συχνά νιώθω μια υγρασία αλλά μέχρι εκεί 

Το φοβούνται ακριβώς και σου είπαν για καισαρική; 

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη; Το ότι το μωρό έρχεται με τα πόδια παγκοσμίως δεν συνιστά λόγω για καισαρική... Πολλά παιδάκια γεννιούνται ανάποδα 

Πως δεν γίνεται; Εγώ συνέχεια κατουρημενη είμαι χάχα Φοράω σερβιετακια για την ακράτεια 

Πράγματι είστε πολλές με καισαρική και τολμώ να πω ότι με τρομάζει.. Πανάκεια νιώθω ότι γίνεται 

36η εβδομάδα το έκοψα γιατί εμποδίζει λέει τις συσπασεις 

Κορίτσια υπάρχει καμία στην 39-40η εβδομάδα ή όλες τερματίζεται στις 37-38; Υπάρχει κάποια με βλέπεις να το πάει μέχρι τέλους, 40-41-42 εβδομάδα και φυσιολογικά; Αλήθεια τώρα έχω τρομάξει με το πλήθος των καισαρικων ανάμεσα σε πόσες είμαστε; 20 γυναίκες; 

Το χω πάθει και εγώ με τα ούρα. Νόμιζα ότι έσπασαν τα νερά και τελικά κατουρηθηκα στον ύπνο μου 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Δεν θα θελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες σχετικά με το πώς γέννησα εγώ με καισαρική,διότι εδώ στην ομάδα υπάρχουν πολλές κοπέλες οι οποίες θα γεννήσουν με αυτόν τον τρόπο και δε χρειάζεται να αγχώνονται. Η κάθε γέννα είναι διαφορετική,το βασικό είναι να είναι υγιείς και η μαμά και το μπεμπακι. Η ανάρρωση μετά την καισαρική σίγουρα είναι πιο χρονοβόρα και επίπονη,όμως αξίζει 1000%. Όλα καλά θα πάνε,ζούμε στο 2022 και έχουμε γιατρούς στο πλευρό μας❤️

Το χω πάθει και εγώ με τα ούρα. Νόμιζα ότι έσπασαν τα νερά και τελικά κατουρηθηκα στον ύπνο μου 

Γεράσαμε πριν την ώρα μας! :tongue:

  • Χαχα 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...