Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Bluee19 είπε:

       

       

      Σας ευχαριστώ πολύ μακαρι να είναι όλα καλά !!! Θα πάω τ πρωί στον γιατρό …φοβάμαι να σηκωθώ να πάω στο μπάνιο ….δεν ξέρω πως θα περάσει η νύχτα …

      Δυστυχώς σηκώθηκα για να πάω στο μπάνιο και ξανά έβγαλα !! Βέβαια νομίζω με καθυσιχαζει λίγο πως δεν είναι πηγματα αλλά αραιωμένο αλλά ελπίζω ακόμη….

       

      Μην σε τρομοκρατεί.  Εγώ 11και 12η εβδομαδα είχα αιμορραγία και δεν έκατσα και ξαπλωμένη γιατι παντρεψα ενα ζευγάρι. Κ πήγαν όλα καλά. Ο γιατρός μου είχε πει το αίμα δεν μας πειράζει αρκεί να μην είναι μαζί με πόνο! Όλα καλά θα πάνε θα δεις.  Ξεκουρασου κ αύριο θα ηρεμήσεις. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Μα δεν είπα ότι είναι μικρό μωρό! Απλώς ότι δεν το θεωρεί μεγάλο αλλά ότι είναι στα φυσιολογικά επίπεδα! 

Μάλλον δεν το εξήγησα καλά! Εννοούσε ότι δεν βλέπει μακροσωμία δηλαδή ένα μεγάλο μωρό με μετρήσεις που δεν συμβαδίζουν με την εβδομάδα που ειμαι! Ότι βαδιζει δηλαδή σε φυσιολογικά όρια! Ότι δεν έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο! 

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Καλή ανάρρωση και με το καλό να την πάρεις στην αγκαλιά σου!! 

Εμένα ο γιατρός μου, μου είπε πως το σάκχαρο καμία φορά εκτός από μεγάλα μωρά κάνει και μικρά. Εγώ θα πάω αύριο για υπέρηχο κι έχω μεγάλο άγχος να δω αν πήρε βάρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Γέννησα χθες με καισαρική,η μπεμπα βγήκε 3380,όμως την έβαλαν στη ΜΕΝΝ επειδή είχε ταχύπνοια.Σημερα με πήγαν και την είδα ,διότι χθες δεν μπορούσα να σηκωθώ.Ειναι καλύτερα,έβγαλε το σωληνάκι που έτρωγε και το οξυγόνο της είναι μια χαρά. Αν όλα πάνε καλά,θα μου την φέρουν η σήμερα η αύριο για να τη θηλάσω,προς το παρόν βάζω θηλαστρο για να προετοιμάσω το στήθος. 

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία της καισαρικής,διότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικος και το τελευταίο πράγμα που θελω,είναι να αγχωσω τις κοπέλες που πρόκειται να γεννήσουν. Ένα πράγμα μόνο θα πω :Όσοι λένε πως η καισαρική είναι η εύκολη λύση και πως μόνο ο φυσιολογικός τοκετός φέρνει κοντά τη μάνα με το μωρό και άλλες τέτοιες μπούρδες,αγνοηστε τους,είναι μικρά,μισογυνικα ανθρωπακια,που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει καισαρική και πόσα μπορεί να αντέξει μια μάνα. Σας φιλώ και σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ο,τι καλύτερο για εσάς και τα μωράκια σας❤️

Να σου ζησει η μπεμπα σου με το καλό να πάτε σπίτι σας!!! Πάντα γερή και ευτυχισμένη να είναι!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Γέννησα χθες με καισαρική,η μπεμπα βγήκε 3380,όμως την έβαλαν στη ΜΕΝΝ επειδή είχε ταχύπνοια.Σημερα με πήγαν και την είδα ,διότι χθες δεν μπορούσα να σηκωθώ.Ειναι καλύτερα,έβγαλε το σωληνάκι που έτρωγε και το οξυγόνο της είναι μια χαρά. Αν όλα πάνε καλά,θα μου την φέρουν η σήμερα η αύριο για να τη θηλάσω,προς το παρόν βάζω θηλαστρο για να προετοιμάσω το στήθος. 

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία της καισαρικής,διότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικος και το τελευταίο πράγμα που θελω,είναι να αγχωσω τις κοπέλες που πρόκειται να γεννήσουν. Ένα πράγμα μόνο θα πω :Όσοι λένε πως η καισαρική είναι η εύκολη λύση και πως μόνο ο φυσιολογικός τοκετός φέρνει κοντά τη μάνα με το μωρό και άλλες τέτοιες μπούρδες,αγνοηστε τους,είναι μικρά,μισογυνικα ανθρωπακια,που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει καισαρική και πόσα μπορεί να αντέξει μια μάνα. Σας φιλώ και σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ο,τι καλύτερο για εσάς και τα μωράκια σας❤️

Nα σου ζήσει κορίτσι μου, γερό κ καλότυχο μια ζωή να είναι το μικρακι σου!! Στις πόσες εβδομάδες γέννησες?

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Irini__ είπε:

Nα σου ζήσει κορίτσι μου, γερό κ καλότυχο μια ζωή να είναι το μικρακι σου!! Στις πόσες εβδομάδες γέννησες?

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Γέννησα 37+4 με προγραμματισμένη καισαρική 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2022 at 12:41 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Γέννησα χθες με καισαρική,η μπεμπα βγήκε 3380,όμως την έβαλαν στη ΜΕΝΝ επειδή είχε ταχύπνοια.Σημερα με πήγαν και την είδα ,διότι χθες δεν μπορούσα να σηκωθώ.Ειναι καλύτερα,έβγαλε το σωληνάκι που έτρωγε και το οξυγόνο της είναι μια χαρά. Αν όλα πάνε καλά,θα μου την φέρουν η σήμερα η αύριο για να τη θηλάσω,προς το παρόν βάζω θηλαστρο για να προετοιμάσω το στήθος. 

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία της καισαρικής,διότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικος και το τελευταίο πράγμα που θελω,είναι να αγχωσω τις κοπέλες που πρόκειται να γεννήσουν. Ένα πράγμα μόνο θα πω :Όσοι λένε πως η καισαρική είναι η εύκολη λύση και πως μόνο ο φυσιολογικός τοκετός φέρνει κοντά τη μάνα με το μωρό και άλλες τέτοιες μπούρδες,αγνοηστε τους,είναι μικρά,μισογυνικα ανθρωπακια,που δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει καισαρική και πόσα μπορεί να αντέξει μια μάνα. Σας φιλώ και σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ο,τι καλύτερο για εσάς και τα μωράκια σας❤️

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Καλή ανάρρωση σε εσένα και σύντομα να βγει και η μπεμπούλα από τη ΜΕΝΝ να αρχίσετε τις αγκαλίτσες! Σημασία δεν έχει το πως γέννας αλλά το πως μετά στέκεσαι ως μάνα. Οπότε μην ακούς κανέναν και χαλιέσαι. Όλα να κυλήσουν όμορφα από εδώ και πέρα και για τις δύο σας! 

  • Ευχαριστώ 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Καλή ανάρρωση σε εσένα και σύντομα να βγει και η μπεμπούλα από τη ΜΕΝΝ να αρχίσετε τις αγκαλίτσες! Σημασία δεν έχει το πως γέννας αλλά το πως μετά στέκεσαι ως μάνα. Οπότε μην ακούς κανέναν και χαλιέσαι. Όλα να κυλήσουν όμορφα από εδώ και πέρα και για τις δύο σας! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Βγήκε απ' τη ΜΕΝΝ,ένα 24ωρο έκατσε και τώρα προσπαθούμε με το θηλασμό,το παίζει δύσκολη και δεν θέλει το βυζί της μαμάς :P

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 5:11 ΠΜ, Laky είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου το κοριτσάκι σου! Να είναι γερό και τυχερό στη ζωή του κι εσύ γερή να την καμαρώνεις. Άντε γλίτωσες κι από Σκορπιό... Αλίμονο σε εμάς!!!  Πονεσες πολύ; Τώρα πως είσαι; 

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου, με το καλό και σε εσένα να πάρεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου. Χάχαχα είχα πειστεί ότι θα βγει σκορπίνα τώρα δεν έχω ιδέα τι παίζει με τους ζυγούς. 

Δεν μπορώ να πω ότι πονεσα πολύ λόγω της επισκληριδιου. Ήταν διαχειρισιμο σε γενικές γραμμές αν και προσωπικά εάν δεν είχα κάνει, δεν θα την πάλευα με τους πόνους. Σκέψου στη διαστολή 2 είπα στο γιατρό να μου την κάνει. Είμαι και γενικά λίγο φοβητσιαρα παραπάνω, ήταν και το πρώτο μωράκι οπότε καταλαβαίνεις. 

On 24/10/2022 at 10:06 ΠΜ, Eleniarch είπε:

Να σας ζήσει!! Με το καλό να πατε σπίτι σας!! 

Ευχαριστούμε πολύ!! Με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου!! 

On 24/10/2022 at 12:11 ΜΜ, Marianthi27 είπε:

Την κόρη μου απέχτησα με πρόσκληση. Όλα καλά πήγαν. Φυσιολογικός τοκετός μετά από 8 ώρες αναμονή. Για ποιο λόγο πας με πρόκληση; Πόσο εβδομάδων θα είσαι;

Καλή επιτυχία και όλα καλά να πάνε! Νομίζω την καλύτερη κίνηση έκανε ο άντρας σου.. Απομακρύνσου από πήγές ενημέρωσης και μίλα με το μωράκι σου. Προετοιμαστείτε και οι δύο για μια μεγάλη αγκαλιά σε μερικές ώρες! 

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει η μπουμπούκα σου και καλούς θηλασμούς!

Ευχαριστω πολυ!! Με το καλό να υποδεχθείτε και εσείς το μωράκι σας

21 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Να σου ζησει η μπεμπα σου με το καλό να πάτε σπίτι σας!!! Πάντα γερή και ευτυχισμένη να είναι!!! 

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου κοπέλα μου. Να είναι γερή και ευτυχισμένη στη ζωή της και εσείς γεροί να την καμαρωνετε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Nantiaki al είπε:

Πόσες από εσάς κάνατε η θα κάνετε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια ; Έκανα σήμερα κ δν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά έχω ζαλάδες ατονία κ φουντωματα

Εγώ ίσως χρειαστεί να κάνω.. την επόμενη εβδομάδα που θα είμαι 37 εβδομάδων.. γτ θα γεννήσω στις 38.. έχω κάνει παλαιότερα αγωγή με ενδοφλέβια κορτιζόνη για 3 μέρες λόγω νόσησης από κόβιντ ( οριακά πνευμονία) κ ένιωθα κ μούδιασμα.. ίσως να είναι από αυτό ναι..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nantiaki al είπε:

Πόσες από εσάς κάνατε η θα κάνετε ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια ; Έκανα σήμερα κ δν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά έχω ζαλάδες ατονία κ φουντωματα

Έκανα προχθές κ χθες γιατί θα γεννήσω αν όχι άμεσα σε 2 εβδομάδες το πολυ κλεισμένες 37. Σήμερα έχω φουντωμα όπως λες και έχω στα μάγουλα κ στο δεξί μπράτσο κοκκίνισμα κ είναι ζεστό πολύ χωρίς να πονάω. Κ εγώ νόμιζα ότι είναι από τις αντιπηκτικές ενέσεις που επίσης ξεκίνησα χθες κ ήθελα να ρωτήσω αν τα κορίτσια που κάνετε αντιπηκτικές έχετε έτσι που κ που κοκκίνισμα κ φουντωμα. Πίεση δεν ανέβασα. Να ανησύχησω? Είναι λες κ με τσίμπησε κάτι η περιοχή του χεριού που φυσικά δε με τσίμπησε τίποτα. Υπέθεσα ότι είναι από τις αντιπηκτικές λόγω ροής του αίματος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, MeliD είπε:

Έκανα προχθές κ χθες γιατί θα γεννήσω αν όχι άμεσα σε 2 εβδομάδες το πολυ κλεισμένες 37. Σήμερα έχω φουντωμα όπως λες και έχω στα μάγουλα κ στο δεξί μπράτσο κοκκίνισμα κ είναι ζεστό πολύ χωρίς να πονάω. Κ εγώ νόμιζα ότι είναι από τις αντιπηκτικές ενέσεις που επίσης ξεκίνησα χθες κ ήθελα να ρωτήσω αν τα κορίτσια που κάνετε αντιπηκτικές έχετε έτσι που κ που κοκκίνισμα κ φουντωμα. Πίεση δεν ανέβασα. Να ανησύχησε? Είναι λες κ με τσίμπησε κάτι η περιοχή του χεριού που φυσικά δε με τσίμπησε τίποτα. Υπέθεσα ότι είναι από τις αντιπηκτικές λόγω ροής του αίματος...

Αντιπικτικες είχα κάνει κ εγώ στο τρίτο μήνα δν είχα νιώσει κάτι περίεργο μετά. Θα δω πάντως αν συνεχιστεί κ αύριο θα ενημερώσω τον γιατρό .και εγώ μπαίνω την άλλη Παρασκευή .θα είμαι 38

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γύρισα απ' το γιατρό. 36+3 και ο μικρός ευτυχώς πήρε βάρος. 2800 στον υπέρηχο αλλά ο γιατρός μου λέει πως ο υπέρηχος πάντα δείχνει παραπάνω σίγουρα 100γρ. Σημασία έχει πως πήρε βάρος αρκετό οπότε όλα καλά. Μου πήρε και καλλιέργειες γιατί είπαμε να το προσπαθήσουμε με πρόκληση στις 9/11 που θα είμαι 38+2. Τι να πω; Εγώ νομίζω πως τζάμπα θα τυρρανηθω να πω την αλήθεια και το σκέφτομαι μήπως πάω με καισαρική εξ αρχής.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μόλις γύρισα απ' το γιατρό. 36+3 και ο μικρός ευτυχώς πήρε βάρος. 2800 στον υπέρηχο αλλά ο γιατρός μου λέει πως ο υπέρηχος πάντα δείχνει παραπάνω σίγουρα 100γρ. Σημασία έχει πως πήρε βάρος αρκετό οπότε όλα καλά. Μου πήρε και καλλιέργειες γιατί είπαμε να το προσπαθήσουμε με πρόκληση στις 9/11 που θα είμαι 38+2. Τι να πω; Εγώ νομίζω πως τζάμπα θα τυρρανηθω να πω την αλήθεια και το σκέφτομαι μήπως πάω με καισαρική εξ αρχής.

Μπράβο κορίτσι μου σίγουρα πάντα υπάρχει απόκλιση αλλά αυτό που μας νοιάζει είναι να περνάει βάρος οπότε όλα καλά. Εγώ θα σου πρότεινα να το προσπαθησεις κ εγώ με πρόκληση είχα μπει στο πρώτο μου παιδάκι άσχετα που κατέληξε αλλά δν το μετανιώνω. Τώρα από εκεί και πέρα είναι στην κρίση σου μια μέρα είναι το παιδί μας θα φέρουμε οπότε και να τραβήξουμε λίγο παραπάνω το αξίζει κ με το παραπάνω. Αλλά και πάλι αν θεωρείς πως δν είσαι έτοιμη είτε ψυχολογικά για κάτι τέτοια μπορείς εσύ να αποφασίσεις κα να του ζητήσεις ότι θες

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nantiaki al είπε:

Μπράβο κορίτσι μου σίγουρα πάντα υπάρχει απόκλιση αλλά αυτό που μας νοιάζει είναι να περνάει βάρος οπότε όλα καλά. Εγώ θα σου πρότεινα να το προσπαθησεις κ εγώ με πρόκληση είχα μπει στο πρώτο μου παιδάκι άσχετα που κατέληξε αλλά δν το μετανιώνω. Τώρα από εκεί και πέρα είναι στην κρίση σου μια μέρα είναι το παιδί μας θα φέρουμε οπότε και να τραβήξουμε λίγο παραπάνω το αξίζει κ με το παραπάνω. Αλλά και πάλι αν θεωρείς πως δν είσαι έτοιμη είτε ψυχολογικά για κάτι τέτοια μπορείς εσύ να αποφασίσεις κα να του ζητήσεις ότι θες

Σχεδόν πάντα καταλήγει σε καισαρική και το μόνο που σου μένει είναι η ταλαιπωρία. Αυτό είναι που φοβάμαι. Μετα από πόσες ώρες πήγατε σε καισαρική; Σ ευχαριστώ πολύ πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια εγώ γέννησα χθες τη Μπέμπα 3320 ένας κοριτσαρος .Τελικά τα κατάφερα με την πρόκληση και γέννησα φυσιολογικά .Σας εύχομαι υγεία στα μωράκια σας όσες γεννήσατε και με το καλό σε όσες μέλλουσα μανούλες έμειναν !!!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...