Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, nairobi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ποιο γάλα δίνετε; δίνω ως συμπλήρωμα το frisolac 1  αλλά είπαμε να το αλλάξουμε μόλις τελειώσει να δώσουμε άλλο μήπως σταματησει να βγαζει γουλιες σε καθε γευμα! Ο γιατρός δεν προτεινε καποιο συγκεκριμένο! 

Εγώ έδωσα απ' την αρχή Humana 1. Τώρα δίνω το humana ac λόγω κολικών 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Fani28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια την Παρασκευή που μας πέρασε δηλαδή 25/11 έκανα για πρώτη φορά σπερματέγχυση μεχρι και σήμερα είχα γενικώς μέσα στην μέρα κάποια πονάκια και λίγο μούδιασμα και σήμερα 2/12 έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε αρνητικό αλλά η γυναικολόγος μου μου είπε πως είναι πολύ νωρίς και να περιμένω να έρθει η επόμενη Παρασκευή 9/12 και να κάνω κατευθείαν χοριακη γιατί μπορεί να απογοητεύομαι τζάμπα είχε κάποια από εσάς παρόμοιο περιστατικό; 
Ευχαριστω πολύ❤️

Άνοιξε νέο ποστ με το συγκεκριμένο θέμα. Εδώ είναι λίγο άσχετο... 

Πράγματι είναι νωρίς για να δείξει κάτι το τεστ. Και πέρα από αυτό, τα ποσοστά επιτυχίας των σπερματεγχυσεων είναι μικρά. Καλή επιτυχία, όπως και να έχει 


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Πόσο είναι το μωρακι σου @Laky? Έχεις δει διαφορά με αυτό για τους κολικούς?!

Γέννησα 2.11 κι από εχθές τη νύχτα έχουμε τεράστια διαφορά. Δίνω ένα λαδακι χαμομήλι της , humana εκτός απ' το γάλα και προβιοτικα biogaia. Από εχθές ενεργείται πάλι κάνουν και δεν έχουμε ούτε κλάματα ούτε υστερίες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Γέννησα 2.11 κι από εχθές τη νύχτα έχουμε τεράστια διαφορά. Δίνω ένα λαδακι χαμομήλι της , humana εκτός απ' το γάλα και προβιοτικα biogaia. Από εχθές ενεργείται πάλι κάνουν και δεν έχουμε ούτε κλάματα ούτε υστερίες.

 

Tα προβιοτικά είναι τα απλά ή αυτα που έχουν κ d3 μαζί??Μάλλον θα μιλήσω με το γιατρό να κάνουμε κάτι κι εμείς ...δεν γίνεται αλλιώς.

κατα τ αλλά τώρα που έχει γίνει κ ενός βλέπεις καθόλου διαφορα στον ύπνο ή τη συμπεριφορά του? Είναι καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως ειστε; Εγω της εχω αρχισει κατσικισιο γαλα απο  hipp..δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα εχουμε δει διαφορα με τους κολικους σχετικα με το προηγουμενο γαλα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Γέννησα 2.11 κι από εχθές τη νύχτα έχουμε τεράστια διαφορά. Δίνω ένα λαδακι χαμομήλι της , humana εκτός απ' το γάλα και προβιοτικα biogaia. Από εχθές ενεργείται πάλι κάνουν και δεν έχουμε ούτε κλάματα ούτε υστερίες.

 

Το colimil humana δίνεις? Κι εμάς μας είπε 1 ml πρωί βράδυ. Τα προβιοτικα ποια είναι κ τι δοσολογια? Δε μ το είπε η παιδίατρος αλλά σκέφτομαι μήπως βοηθήσουν... Εσένα κάνει γουλιές όταν τρώει? Κ εγώ humana γαλα δίνω αλλά μου βγάζει ρε γαμωτο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , MeliD είπε:

Το colimil humana δίνεις? Κι εμάς μας είπε 1 ml πρωί βράδυ. Τα προβιοτικα ποια είναι κ τι δοσολογια? Δε μ το είπε η παιδίατρος αλλά σκέφτομαι μήπως βοηθήσουν... Εσένα κάνει γουλιές όταν τρώει? Κ εγώ humana γαλα δίνω αλλά μου βγάζει ρε γαμωτο!

Ναι αυτό δίνω. Μου κάνει κι εμένα κάποιες γουλιες αλλά όχι πάντα. Κάπου κάπου. Προβιοτικα δίνω τα biogaia.

1 hour ago, Angel92 είπε:

Tα προβιοτικά είναι τα απλά ή αυτα που έχουν κ d3 μαζί??Μάλλον θα μιλήσω με το γιατρό να κάνουμε κάτι κι εμείς ...δεν γίνεται αλλιώς.

κατα τ αλλά τώρα που έχει γίνει κ ενός βλέπεις καθόλου διαφορα στον ύπνο ή τη συμπεριφορά του? Είναι καλύτερα ?

Έδινα αυτά με τη d3 μαζί της biogaia. Τώρα όμως πήρα χωρίς d3. Της ίδιας εταιρείας αλλά καθαρά προβιοτικα.

Διαφορά δεν έχω δει στον ύπνο και στην συμπεριφορά. Κανένα πρόγραμμα δεν έχουμε. Στις 2,5 ώρες περίπου τρώει ο δικός μου. Αλλά γενικά πολύ αγκαλιά. Μου έχουν πέσει τα χέρια. Δε κοιμάται σε κανένα κρεβατάκι για την ώρα. Με το ζόρι αν μπει λίγο στη φωλιά.

Εκείνο που με προβληματίζει εμένα είναι οι ποσότητες του γάλακτος. Πόσο δίνεται ρε κορίτσια εσείς. Δίνετε πρώτα το δικό σας και μετά φτιάχνετε συμοληρωμα ξένο; Και πόσο φτιάχνετε; Παραπάνω κι όσο θέλει πίνει;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!πώς είστε;;γεννησαμε όλες;;

Γεια και από εμένα ! Εγώ τελικά μανούλα Δεκεμβρίου θα γίνω όπως ήταν εξαρχής (πητ 2/12). Αύριο βράδυ θα κάνω εισαγωγή για πρόκληση άρα θα γεννήσω με το καλό τη Δευτέρα το πρωί στις 40+3. Δεν μας έκανε τα χάρη να φανεί από μόνος του ο μικρός . Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας ! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Γεια και από εμένα ! Εγώ τελικά μανούλα Δεκεμβρίου θα γίνω όπως ήταν εξαρχής (πητ 2/12). Αύριο βράδυ θα κάνω εισαγωγή για πρόκληση άρα θα γεννήσω με το καλό τη Δευτέρα το πρωί στις 40+3. Δεν μας έκανε τα χάρη να φανεί από μόνος του ο μικρός . Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας ! 

Με το καλό κορίτσι μου να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ναι αυτό δίνω. Μου κάνει κι εμένα κάποιες γουλιες αλλά όχι πάντα. Κάπου κάπου. Προβιοτικα δίνω τα biogaia.

Έδινα αυτά με τη d3 μαζί της biogaia. Τώρα όμως πήρα χωρίς d3. Της ίδιας εταιρείας αλλά καθαρά προβιοτικα.

Διαφορά δεν έχω δει στον ύπνο και στην συμπεριφορά. Κανένα πρόγραμμα δεν έχουμε. Στις 2,5 ώρες περίπου τρώει ο δικός μου. Αλλά γενικά πολύ αγκαλιά. Μου έχουν πέσει τα χέρια. Δε κοιμάται σε κανένα κρεβατάκι για την ώρα. Με το ζόρι αν μπει λίγο στη φωλιά.

Εκείνο που με προβληματίζει εμένα είναι οι ποσότητες του γάλακτος. Πόσο δίνεται ρε κορίτσια εσείς. Δίνετε πρώτα το δικό σας και μετά φτιάχνετε συμοληρωμα ξένο; Και πόσο φτιάχνετε; Παραπάνω κι όσο θέλει πίνει;

Εγω δινω πρωτα στηθος και αν βλεπω οτι πειναει ακομα δινω συμπληρωμα.. της κανω 90μλ τις περισσοτερες φορες το πινει ολο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 6:25 PM, nairobi said:

Κορίτσια καλησπέρα! Ποιο γάλα δίνετε; δίνω ως συμπλήρωμα το frisolac 1  αλλά είπαμε να το αλλάξουμε μόλις τελειώσει να δώσουμε άλλο μήπως σταματησει να βγαζει γουλιες σε καθε γευμα! Ο γιατρός δεν προτεινε καποιο συγκεκριμένο! 

Εγώ δίνω sanilac 1.

Και εμείς δίνουμε τα προβιοτικα biogaia. 5 σταγόνες. Ξεχωριστά οι d3 σταγόνες. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , elena93 είπε:

Εγω δινω πρωτα στηθος και αν βλεπω οτι πειναει ακομα δινω συμπληρωμα.. της κανω 90μλ τις περισσοτερες φορες το πινει ολο 

Α οκ. Γιατί εγώ έκανα 60ml και μου φαινόταν πολύ. Οπότε δεν είναι. Ευχαριστώ για τη πληροφορία γιατί δεν ξέρω πόσο να τον ταισω. Πόση ώρα θηλάζεις πριν δώσεις ξένο; 

Επίσης κορίτσια τα μωρά σας τρώνε κάθε τρεις ώρες; Γιατί ακούω για 3 και για 4 και εμείς σπάνια φτάνουμε τις 3 ώρες. Συνήθως το πολύ να φτάσουμε τις 2.5 παρόλο που μπορεί να έχει φάει συμοληρωμα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...