Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Laky είπε:

Α οκ. Γιατί εγώ έκανα 60ml και μου φαινόταν πολύ. Οπότε δεν είναι. Ευχαριστώ για τη πληροφορία γιατί δεν ξέρω πόσο να τον ταισω. Πόση ώρα θηλάζεις πριν δώσεις ξένο; 

Επίσης κορίτσια τα μωρά σας τρώνε κάθε τρεις ώρες; Γιατί ακούω για 3 και για 4 και εμείς σπάνια φτάνουμε τις 3 ώρες. Συνήθως το πολύ να φτάσουμε τις 2.5 παρόλο που μπορεί να έχει φάει συμοληρωμα κανονικά.

Εγώ τον θηλάζω αποκλειστικά κ σπάνια φτάνει τις 3 ώρες ίσως μόνο το βράδυ. την ημέρα κάθε 2 μισή ώρες τρώει. Κ κοιμάται πάνω μου, είτε εάν σηκωθώ εγώ από το κρεβάτι μας το πρωί κ τον βάλω εκεί που κοιμάμαι.. κ ίσως κοιμηθεί εκεί.. στην καλαθουνα τις περισσότερες φορές ξυπνάει 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 22 λεπτά , Eleniarch είπε:

Εγώ τον θηλάζω αποκλειστικά κ σπάνια φτάνει τις 3 ώρες ίσως μόνο το βράδυ. την ημέρα κάθε 2 μισή ώρες τρώει. Κ κοιμάται πάνω μου, είτε εάν σηκωθώ εγώ από το κρεβάτι μας το πρωί κ τον βάλω εκεί που κοιμάμαι.. κ ίσως κοιμηθεί εκεί.. στην καλαθουνα τις περισσότερες φορές ξυπνάει 

Έτσι ακριβώς κι εμένα. Δε κοιμάται μόνος του με τίποτα. Όσο για το διάστημα του φαγητού το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο ελαφρύ. Οπότε οκ. Αλλά μετά το ξένο δε θα έπρεπε να φτάνουμε τουλάχιστον το τρίωρο;

Επίσης έχω πρόβλημα με το θηλασμό. Τον κρατάω πολύ ωρα στο στήθος κι όμως δε το αδειάζει. Αναγκάζομαι μετά να το βγάλω γιατί πονάω. Εσείς ρε κορίτσια που θηλάζετε σας το αδειάζουν το στήθος; Επίσης πέρα απ' τον πόνο στις θηλές έχω τρομερές σουβλιες στο στήθος. Είναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Έτσι ακριβώς κι εμένα. Δε κοιμάται μόνος του με τίποτα.

Αλλά έχω πρόβλημα με το θηλασμό. Τον κρατάω πολύ ωρα στο στήθος κι όμως δε το αδειάζει. Αναγκάζομαι μετά να το βγάλω γιατί πονάω. Εσείς ρε κορίτσια που θηλάζετε σας το αδειάζουν το στήθος; Επίσης πέρα απ' τον πόνο στις θηλές έχω τρομερές σουβλιες στο στήθος. Είναι φυσιολογικό;

Το νιώθω πιο μαλακο εάν θηλάσει καλά.. καμιά φορά εκνευρίζεται κ εκεί καταλαβαίνω πως θέλει το άλλο στήθος γτ μάλλον δεν του έφτασε το γάλα στο στήθος που θηλαζε ήδη. Κ η διάρκεια του θηλασμού δεν είναι η ίδια. Εχει τύχει να θηλάσει 1 τέταρτο κ να κοιμηθεί, έχει τύχει κ 45 λεπτά κ να θέλει κ λίγο από το άλλο στήθος. Κ με διάλειμμα είτε για να ρευτει είτε για αλλαγμα γτ τις περισσότερες φορές κάνει κακά στη διάρκεια του θηλασμού 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Laky είπε:

Α οκ. Γιατί εγώ έκανα 60ml και μου φαινόταν πολύ. Οπότε δεν είναι. Ευχαριστώ για τη πληροφορία γιατί δεν ξέρω πόσο να τον ταισω. Πόση ώρα θηλάζεις πριν δώσεις ξένο; 

Επίσης κορίτσια τα μωρά σας τρώνε κάθε τρεις ώρες; Γιατί ακούω για 3 και για 4 και εμείς σπάνια φτάνουμε τις 3 ώρες. Συνήθως το πολύ να φτάσουμε τις 2.5 παρόλο που μπορεί να έχει φάει συμοληρωμα κανονικά.

Εμενα οταν πινει μονο στηθος πινει καθε 2 ωρες..οταν δινω συμπληρωμα καθε 3-3,5 ωρες...οταν θηλαζω συνηθως παει στο μισαωρο και μετα την περνει ο υπνος

πρίν από 43 λεπτά , Laky είπε:

Έτσι ακριβώς κι εμένα. Δε κοιμάται μόνος του με τίποτα. Όσο για το διάστημα του φαγητού το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο ελαφρύ. Οπότε οκ. Αλλά μετά το ξένο δε θα έπρεπε να φτάνουμε τουλάχιστον το τρίωρο;

Επίσης έχω πρόβλημα με το θηλασμό. Τον κρατάω πολύ ωρα στο στήθος κι όμως δε το αδειάζει. Αναγκάζομαι μετά να το βγάλω γιατί πονάω. Εσείς ρε κορίτσια που θηλάζετε σας το αδειάζουν το στήθος; Επίσης πέρα απ' τον πόνο στις θηλές έχω τρομερές σουβλιες στο στήθος. Είναι φυσιολογικό;

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αν αδιαζει το στηθος..εγω ποναω τα πρωτα δευτερολεπτα στην αρχη που πιανει την θηλη..επισης και εγω εχω καποιες σουβλιες καποιες φορες που δεν αντεχονται

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια υποφέρω απ' τις σουβλιες στο στήθος. Δε ξέρω πραγματικά πόσο θα αντέξω ακόμη Μ αυτό τον θηλασμό. Τον έχω μισήσει. Στην αρχή πονούσαν μόνο οι θηλές. Τώρα με τις σουβλιες δε ξέρω που πρωτο ποναω πραγματικά!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ναι αυτό δίνω. Μου κάνει κι εμένα κάποιες γουλιες αλλά όχι πάντα. Κάπου κάπου. Προβιοτικα δίνω τα biogaia.

Έδινα αυτά με τη d3 μαζί της biogaia. Τώρα όμως πήρα χωρίς d3. Της ίδιας εταιρείας αλλά καθαρά προβιοτικα.

Διαφορά δεν έχω δει στον ύπνο και στην συμπεριφορά. Κανένα πρόγραμμα δεν έχουμε. Στις 2,5 ώρες περίπου τρώει ο δικός μου. Αλλά γενικά πολύ αγκαλιά. Μου έχουν πέσει τα χέρια. Δε κοιμάται σε κανένα κρεβατάκι για την ώρα. Με το ζόρι αν μπει λίγο στη φωλιά.

Εκείνο που με προβληματίζει εμένα είναι οι ποσότητες του γάλακτος. Πόσο δίνεται ρε κορίτσια εσείς. Δίνετε πρώτα το δικό σας και μετά φτιάχνετε συμοληρωμα ξένο; Και πόσο φτιάχνετε; Παραπάνω κι όσο θέλει πίνει;

Κι εμάς έτσι ακριβώς..ξυπνάει πολύ συχνά κι αν δεν είναι αγκαλιά δεν κοιμάται, γκρινιάζει .Η φωλιά κι εμας μας έχει βολεψει κάπως. Στο παρκοκρεβατο π έχω ,τύπου λίκνο, δεν κάθεται για κανένα λόγο ειδικά τη νύχτα.

Ειχες παρατηρήσει να έχει πονακια συγκεκριμένες ώρες ή οποτε να ναι;

Οι ποσότητες είναι ένα θέμα.δεν κνς θηλαστρο ε? Εγώ όχι και πάω στα τυφλα...δεν έχω ιδέα πόσο παίρνει από εμένα .

Εμένα Μ έχει πει ο γιατρός να δίνω πάντα πρώτα στήθος και μέτα το συμπλήρωμα..Για την ώρα δίνω 60ml σε κάθε γεύμα αλλά μπαίνω σ σκέψεις για το αν πρέπει να αυξησω γτ ώρες ώρες νιώθω ότι πεινάει κι αλλο.

 

 

 

 

7 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Το colimil humana δίνεις? Κι εμάς μας είπε 1 ml πρωί βράδυ. Τα προβιοτικα ποια είναι κ τι δοσολογια? Δε μ το είπε η παιδίατρος αλλά σκέφτομαι μήπως βοηθήσουν... Εσένα κάνει γουλιές όταν τρώει? Κ εγώ humana γαλα δίνω αλλά μου βγάζει ρε γαμωτο!

Για τις γουλιές μου είχε πει ο γιατρός να βάζω λίγο παραπάνω νερό στο γάλα ..αντί δηλαδή να βάζω 2 μεζούρες γάλα με 60ml νερό, βάζω τις ίδιες μεζούρες αλλά με 65-70ml ώστε να μη του πέφτει βαρυ.

4 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Εγω δινω πρωτα στηθος και αν βλεπω οτι πειναει ακομα δινω συμπληρωμα.. της κανω 90μλ τις περισσοτερες φορες το πινει ολο 

Πόσα κιλα είναι το μωράκι σου?

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Εγώ δίνω sanilac 1.

Και εμείς δίνουμε τα προβιοτικα biogaia. 5 σταγόνες. Ξεχωριστά οι d3 σταγόνες. 

 

Σας βοηθάει εσάς??

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Έτσι ακριβώς κι εμένα. Δε κοιμάται μόνος του με τίποτα. Όσο για το διάστημα του φαγητού το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο ελαφρύ. Οπότε οκ. Αλλά μετά το ξένο δε θα έπρεπε να φτάνουμε τουλάχιστον το τρίωρο;

Επίσης έχω πρόβλημα με το θηλασμό. Τον κρατάω πολύ ωρα στο στήθος κι όμως δε το αδειάζει. Αναγκάζομαι μετά να το βγάλω γιατί πονάω. Εσείς ρε κορίτσια που θηλάζετε σας το αδειάζουν το στήθος; Επίσης πέρα απ' τον πόνο στις θηλές έχω τρομερές σουβλιες στο στήθος. Είναι φυσιολογικό;

Ούτε εμένα πρέπει να το αδειάζει..τον παίρνει ο ύπνος πολύ γρήγορα , από το πρώτο ακόμα στήθος και μετα με το ζόρι τον ξυπνάω για να μπει λίγο και στο άλλο .Τον αφήνω κανένα 30λεπτο στο καθένα αλλά πρέπει να τον ξυπναω συνέχεια .

Σουβλιες δεν έχω παρατηρήσει για την ώρα..

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Laky είπε:

Ναι αυτό δίνω. Μου κάνει κι εμένα κάποιες γουλιες αλλά όχι πάντα. Κάπου κάπου. Προβιοτικα δίνω τα biogaia.

Έδινα αυτά με τη d3 μαζί της biogaia. Τώρα όμως πήρα χωρίς d3. Της ίδιας εταιρείας αλλά καθαρά προβιοτικα.

Διαφορά δεν έχω δει στον ύπνο και στην συμπεριφορά. Κανένα πρόγραμμα δεν έχουμε. Στις 2,5 ώρες περίπου τρώει ο δικός μου. Αλλά γενικά πολύ αγκαλιά. Μου έχουν πέσει τα χέρια. Δε κοιμάται σε κανένα κρεβατάκι για την ώρα. Με το ζόρι αν μπει λίγο στη φωλιά.

Εκείνο που με προβληματίζει εμένα είναι οι ποσότητες του γάλακτος. Πόσο δίνεται ρε κορίτσια εσείς. Δίνετε πρώτα το δικό σας και μετά φτιάχνετε συμοληρωμα ξένο; Και πόσο φτιάχνετε; Παραπάνω κι όσο θέλει πίνει;

Εγώ δίνω πρώτα στήθος και μετά κάνω ξένο. Ο γιατρός μ έχει πει 1 τέταρτο στο κάθε βυζι. Αλλά εγώ τον αφήνω παραπάνω. Και μετά του κάνω 90 μλ τα οποία δεν τα πίνει πάντα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Laky είπε:

Έτσι ακριβώς κι εμένα. Δε κοιμάται μόνος του με τίποτα. Όσο για το διάστημα του φαγητού το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο ελαφρύ. Οπότε οκ. Αλλά μετά το ξένο δε θα έπρεπε να φτάνουμε τουλάχιστον το τρίωρο;

Επίσης έχω πρόβλημα με το θηλασμό. Τον κρατάω πολύ ωρα στο στήθος κι όμως δε το αδειάζει. Αναγκάζομαι μετά να το βγάλω γιατί πονάω. Εσείς ρε κορίτσια που θηλάζετε σας το αδειάζουν το στήθος; Επίσης πέρα απ' τον πόνο στις θηλές έχω τρομερές σουβλιες στο στήθος. Είναι φυσιολογικό;

Ούτε εμένα πρέπει να το αδειάζει..τον παίρνει ο ύπνος πολύ γρήγορα , από το πρώτο ακόμα στήθος και μετα με το ζόρι τον ξυπνάω για να μπει λίγο και στο άλλο .Τον αφήνω κανένα 30λεπτο στο καθένα αλλά πρέπει να τον ξυπναω συνέχεια .

Σουβλιες δεν έχω παρατηρήσει για την ώρα..

Καλημέρα κορίτσια ..ζουμε ένα δράμα! Ο μικρός όλη τη νύχτα χωρίς υπερβολές έκλαιγε με λυγμούς από κολικούς και δεν σταματούσε με τίποτα ...υπέφερε, κι εμείς μαζί του .

Εμένα ο γιατρός δεν μου έχει δώσει ακόμα σταγόνες ή κάποιο ειδικό γάλα και είπα να μην αρχίσω από μόνη μου αν δεν τον συμβουλευτώ πρώτα .Όταν είχε έρθει να τον δει ήταν καλύτερη η κατάσταση και δεν είχαμε θίξει αυτό το θέμα. Τον πήρα τώρα αλλά δεν απάντησε και περιμένω να με καλέσει πίσω.

Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να πάνε έτσι τα βράδια μας από τώρα που είναι 21ημερων μέχρι 2-3 μηνών ...εσείς πώς τα καταφέρνετε? Όλες τ έχετε ρυθμίσει με τις σταγόνες και τ γάλα?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ούτε εμένα πρέπει να το αδειάζει..τον παίρνει ο ύπνος πολύ γρήγορα , από το πρώτο ακόμα στήθος και μετα με το ζόρι τον ξυπνάω για να μπει λίγο και στο άλλο .Τον αφήνω κανένα 30λεπτο στο καθένα αλλά πρέπει να τον ξυπναω συνέχεια .

Σουβλιες δεν έχω παρατηρήσει για την ώρα..

Καλημέρα κορίτσια ..ζουμε ένα δράμα! Ο μικρός όλη τη νύχτα χωρίς υπερβολές έκλαιγε με λυγμούς από κολικούς και δεν σταματούσε με τίποτα ...υπέφερε, κι εμείς μαζί του .

Εμένα ο γιατρός δεν μου έχει δώσει ακόμα σταγόνες ή κάποιο ειδικό γάλα και είπα να μην αρχίσω από μόνη μου αν δεν τον συμβουλευτώ πρώτα .Όταν είχε έρθει να τον δει ήταν καλύτερη η κατάσταση και δεν είχαμε θίξει αυτό το θέμα. Τον πήρα τώρα αλλά δεν απάντησε και περιμένω να με καλέσει πίσω.

Τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να πάνε έτσι τα βράδια μας από τώρα που είναι 21ημερων μέχρι 2-3 μηνών ...εσείς πώς τα καταφέρνετε? Όλες τ έχετε ρυθμίσει με τις σταγόνες και τ γάλα?

Υπομονή!!! Σιγά μη τα ρυθμισαμε.. Απλά το παλεύουμε με ότι υπάρχει.

 

 

Κορίτσια όσες έχετε κολικούς πόσες φορές την ημέρα ενεργούνται τα μωρά σας; Γιατί εμείς τώρα μια στο εικοσιτετράωρο και αν ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πως καταλαβαίνουμε ότι υποφέρουν από κολικούς;;ο μικρός μου γκρινιαζει αλλά όχι όλη την ημέρα συνήθως το βράδυ και το λίγο το πρωί !

Υπάρχει περίπτωση οι κολικοί να το ον πιάνουν συγκεκριμένες ώρες την ημέρα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , Laky είπε:

Υπομονή!!! Σιγά μη τα ρυθμισαμε.. Απλά το παλεύουμε με ότι υπάρχει.

 

 

Κορίτσια όσες έχετε κολικούς πόσες φορές την ημέρα ενεργούνται τα μωρά σας; Γιατί εμείς τώρα μια στο εικοσιτετράωρο και αν ...

Ξεκίνησα κι εγώ biogaia και υποαλλεργικο γαλα Humana..μακάρι να πάει έστω λίγο καλύτερα.

Κι.εμεναα με το ζόρι μια το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vaou είπε:

Κορίτσια πως καταλαβαίνουμε ότι υποφέρουν από κολικούς;;ο μικρός μου γκρινιαζει αλλά όχι όλη την ημέρα συνήθως το βράδυ και το λίγο το πρωί !

Υπάρχει περίπτωση οι κολικοί να το ον πιάνουν συγκεκριμένες ώρες την ημέρα;;

Συνήθως νομίζω είναι περίπου τις ίδιες ώρες απογευματινες-βραδινες ώρες ..εμένα ας πούμε τον πιάνουν κυρίως μετά τις 12 το βράδυ και μέχρι 5-6 το πρωί και είναι απαρηγόρητος συν ότι είναι σαν να τινάζεται εκεί που ηρεμεί και πλανταζει ενώ σφίγγει χεράκια κ ποδαρακια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, τα δικά σας τα μωράκια ρουθουνιζουν ? Ο δικός μας έχει κάποιες ημέρες που το έχω παρατηρήσει, κάνει λες κ έχει μυξουλες κολλημένες στη μύτη του. Δεν έχει όμως ,γτ το ελέγξαμε.. ούτε κάποιο άλλο σύμπτωμα που να δείχνει ίωση. Δεν έχει κάποια αλλαγή ούτε στον τρόπο που θηλάζει, κ στον ύπνο, κλασικά αγκαλιά.. δεν θυμάμαι να είχα αντιμετωπισει κάτι αντίστοιχο στην μεγάλη μου .. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγώ κάπου εδώ θα σας χαιρετήσω γιατί πλέον δεν προλαβαίνω να παρακολουθώ τις συζητήσεις. Εύχομαι καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλες και να χαίρεστε τα ζουζούνια σας! 

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...