Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια εμείς κάναμε το δεύτερο εμβόλιο προχθές και μας είχε πει ο παιδίατρος πως κάποιες φορές στρώνει το εντερακι  στα μωράκια που δυσκολεύονται να κάνουν κακά(όπως η μπεμπα μου) Και έγινε! Η μπέμπα από προχθές κάνει κακά κάθε μέρα,χωρίς υπόθετο,χωρίς μασάζ και χωρίς χαμομήλι! Το καλύτερο εμβόλιο,δε μπορώ να το πιστέψω ότι έστρωσε το εντερακι της ! ❤️

αυτά και αν είναι νέα 😁❤️ μπράβο η μπέμπα ❤️ 

 

πρίν από 30 λεπτά , Matina87 είπε:

Σοβαρά τώρα;;μετά το εμβόλιο στρώνει ;;και εμας σήμερα έκανε δύο φορές κακά και απορησα γιατί γενικά έκανε μια φορά στις 3 με 4 μέρες..δεν μας είχε πει κάτι ο παιδίατρος..τι τέλειο νέο!!και εγώ σκέφτομαι σιγά σιγά μήπως πρέπει να ελαττώσουμε η να κόψουμε τις biogaia;;δεν είχαν κολικούς απλά τις περνάμε για την δυσκοιλιότητα..εν τω μεταξύ κορίτσια πώς είναι τα κακακια των μωρών σας;;εμάς είναι εντελώς μα εντελώς νερουλά κ παρόλα αυτά σφίγγεται πολυ κοκκινίζει ολόκληρος..

και εμάς είναι νερουλα τις περισσότερες φορές, κίτρινο σκουρο, με σποράκια... έτσι νερουλα πρέπει να είναι;;🤷🏻‍♀️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Anastasiade είπε:

αυτά και αν είναι νέα 😁❤️ μπράβο η μπέμπα ❤️ 

 

και εμάς είναι νερουλα τις περισσότερες φορές, κίτρινο σκουρο, με σποράκια... έτσι νερουλα πρέπει να είναι;;🤷🏻‍♀️

Εμάς είναι πράσινα με σπορακια..όχι τελείως νερουλά.  Σαν πουρές...είμαι πολύ περιγραφική εε;;δεν κάνει κάθε μερα όμως και τον βλέπω και ζοριζεται πολύ για να τα κάνει.Μεχρι μέσα στον ύπνο του το βράδυ σφίγγεται ...δεν κοιμάται ηρεμος .

Μακαρι να λυθεί το θέμα με το 2ο εμβόλιο..δεν ήξερα ότι γίνεται! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Κι εμάς είναι νερουλά τελείως αλλά δυστυχώς ακόμα καταπράσινα. Και παρόλο που είναι νερουλά κι ο δικός μου σφίγγεται πολύ αλλά κάνει κάθε μέρα. Πάντως ρε κορίτσια μόνο εμείς έχουμε ακόμα κολικούς; Βέβαια πολύ καλύτερα από πριν. Αλλά ακόμη έχουμε!  Εμείς εξακολουθούμε να ξυπνάμε απ' το σφίξιμο γιατί θέλει να αεριστει και κλαίει. Οπότε δε δοκιμάζω να τον βάλω και στο λικνο. Προτιμώ δίπλα μου να τον χαϊδεύω και να τον κουνάω όταν γίνεται γιατί αλλιως δε θα κοιμάμαι πάλι καθόλου. Μακάρι να στρώσει το έντερακι του πια μετά το δεύτερο εμβόλιο. Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Εμάς είναι πράσινα με σπορακια..όχι τελείως νερουλά.  Σαν πουρές...είμαι πολύ περιγραφική εε;;δεν κάνει κάθε μερα όμως και τον βλέπω και ζοριζεται πολύ για να τα κάνει.Μεχρι μέσα στον ύπνο του το βράδυ σφίγγεται ...δεν κοιμάται ηρεμος .

Μακαρι να λυθεί το θέμα με το 2ο εμβόλιο..δεν ήξερα ότι γίνεται! 

Αν θυμάμαι καλά κι εσύ δεν έδινες humana ; Αλλά ποιο; Πράσινα μπορεί να είναι απ' το γάλα μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μπεμπάκια σας επίσης! Ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως και ξέρετε , το μωρό είναι 49 ημερών και έχει λίγες μέρες που βγάζει πααααρα πολλά σάλια και βάζει την μπουνίτσα του στο στόμα . Να πεινάει δεν νομίζω γιατί το κάνει και μόλις τρώει . Λέτε να βγάζει δόντια ; Γενικά είναι πολύ ανεπτυγμένος , γεννήθηκε 4.070 κιλά και χθες ήταν 6.365 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό . 🫣 παίζει να βγάλει δόντια πιο γρήγορα λόγω γρήγορης ανάπτυξης ; Επίσης άσχετο αλλά ούτε εμένα δεν δέχεται με τίποτα πιπίλα . 😰 και πάλι καλημερααααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μπεμπάκια σας επίσης! Ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως και ξέρετε , το μωρό είναι 49 ημερών και έχει λίγες μέρες που βγάζει πααααρα πολλά σάλια και βάζει την μπουνίτσα του στο στόμα . Να πεινάει δεν νομίζω γιατί το κάνει και μόλις τρώει . Λέτε να βγάζει δόντια ; Γενικά είναι πολύ ανεπτυγμένος , γεννήθηκε 4.070 κιλά και χθες ήταν 6.365 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό . 🫣 παίζει να βγάλει δόντια πιο γρήγορα λόγω γρήγορης ανάπτυξης ; Επίσης άσχετο αλλά ούτε εμένα δεν δέχεται με τίποτα πιπίλα . 😰 και πάλι καλημερααααααα

Κι εμένα έχει λίγες μέρες που έχει πάρα πολλά σάλια και τρώει τα χέρια του. Είναι αναπτυξιακό στάδιο μην ανησυχείς.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μπεμπάκια σας επίσης! Ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως και ξέρετε , το μωρό είναι 49 ημερών και έχει λίγες μέρες που βγάζει πααααρα πολλά σάλια και βάζει την μπουνίτσα του στο στόμα . Να πεινάει δεν νομίζω γιατί το κάνει και μόλις τρώει . Λέτε να βγάζει δόντια ; Γενικά είναι πολύ ανεπτυγμένος , γεννήθηκε 4.070 κιλά και χθες ήταν 6.365 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό . 🫣 παίζει να βγάλει δόντια πιο γρήγορα λόγω γρήγορης ανάπτυξης ; Επίσης άσχετο αλλά ούτε εμένα δεν δέχεται με τίποτα πιπίλα . 😰 και πάλι καλημερααααααα

Εμείς είμαστε 3μηνων και άρχισαν τα κάτω ούλα να πρήζονται σιγά σιγά μας είπε ο γιατρός, κάποια μωράκια βγάζουν και 4μηνων δοντακι..

  • Μπερδεμένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! 

Αναφορικά με τα σάλια, κι εμένα ο γιος μου είχε πολλά από δύο μηνών και έβαζε συνέχεια τα χέρια του στο στόμα. Σε όσους το έλεγα μου απαντούσαν ότι είναι νωρίς για δόντια. Και η παιδίατρος το ίδιο. Τελικά, πριν κλείσει τους πέντε μήνες είχε δύο δοντάκια! Οπότε είναι σχετικό. Άλλα παιδάκια βγάζουν νωρίς, άλλα λίγο αργότερα. 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Laky είπε:

Αν θυμάμαι καλά κι εσύ δεν έδινες humana ; Αλλά ποιο; Πράσινα μπορεί να είναι απ' το γάλα μου είπαν.

Ναι ναι..humana δίνω το υποαλλεργικο,το Ha. Σήμερα τ κακά του ήταν πιο μουσταρδι..όχι τόσο πράσινα .κι εμένα αυτό μου είπε ο γιατρός ,είναι από το γάλα.

 

13 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μπεμπάκια σας επίσης! Ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως και ξέρετε , το μωρό είναι 49 ημερών και έχει λίγες μέρες που βγάζει πααααρα πολλά σάλια και βάζει την μπουνίτσα του στο στόμα . Να πεινάει δεν νομίζω γιατί το κάνει και μόλις τρώει . Λέτε να βγάζει δόντια ; Γενικά είναι πολύ ανεπτυγμένος , γεννήθηκε 4.070 κιλά και χθες ήταν 6.365 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό . 🫣 παίζει να βγάλει δόντια πιο γρήγορα λόγω γρήγορης ανάπτυξης ; Επίσης άσχετο αλλά ούτε εμένα δεν δέχεται με τίποτα πιπίλα . 😰 και πάλι καλημερααααααα

Kαλησπερα!! Κι εμένα έχει πολλά σάλια και το χέρι μονίμως στο στόμα όταν δεν έχει το στήθος ή το μπιμπερο.πιπιλα ούτε να την δει δεν θέλει τις περισσότερες φορές ..κάνει σαν να τον αηδιάζει και το πάει για εμετό . 😕

Ο γιατρός μας είπε ότι είναι αναπτυξιακο. Κι εμένα είναι αρκετά ανεπτυγμένος..γεννήθηκε 4.830 και τώρα είναι γύρω στα 6.500 με μικτή διατροφή αλλά τις τελευταίες μέρες κυρίως στήθος .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κορίτσια μου..πως είναι τα μωράκια σας ;

Εμείς περάσαμε χάλια βράδυ...ο μικρός είχε συνέχεια πόνο στη κοιλιά κ αέρια .έκλαιγε με κλειστά μάτια γιατί νυσταζε και κουνούσε συνέχεια τα ποδαράκια του. ..παρηγοριοταν μόνο στο στήθος μου και άκουγα τα εντερακια του ..έχει και λίγη μυξουλα που τον ταλαιπωρεί.

 Αφήστε είμαστε άυπνοι και δουλεύω σε λίγο 😕

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Kαλημερα κορίτσια μου..πως είναι τα μωράκια σας ;

Εμείς περάσαμε χάλια βράδυ...ο μικρός είχε συνέχεια πόνο στη κοιλιά κ αέρια .έκλαιγε με κλειστά μάτια γιατί νυσταζε και κουνούσε συνέχεια τα ποδαράκια του. ..παρηγοριοταν μόνο στο στήθος μου και άκουγα τα εντερακια του ..έχει και λίγη μυξουλα που τον ταλαιπωρεί.

 Αφήστε είμαστε άυπνοι και δουλεύω σε λίγο 😕

Εμείς δεν έχουμε συνέλθει τελείως οπότε σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Ελπίζω να ήταν παροδικό. Εμένα σχεδόν κάθε μέρα έχει λίγη μυξουλα. Τον ακούω που ρουθουνιζει. Του κάνω ορό σχεδόν κάθε μέρα αλλά δε τη καθαρίζω και τέλεια όπως φαίνεται. Εσένα το γάλα σου το πίνει ευχάριστα; Εμένα ο δικός μου αυτές τις ημέρες σπρώχνει τον μπιμπερο με τη γλώσσα του. Κάνουμε 20 μπες βγες μέχρι τελικά να το πιεί. Σκέφτηκα μήπως το ανακατευα με το Humana 1. Να έβαζα δηλαδή μια μεζούρα μέσα μήπως αλλάξει κάπως η γεύση και το πιεί πιο ευχάριστα αλλά φοβάμαι μη τον πιάσουν πάλι κολικοί. Εσύ θα συνεχίσεις Μ αυτό το γάλα; Ως πότε; Το συζητησες καθόλου με το γιατρό σας;

Όσο για το χέρι στο στόμα και τα σάλια δεν έχει να κάνει με την ανάπτυξη του παιδιού. Ούτε πόσο γεννήθηκε ούτε πόσα κιλά είναι τώρα. Εμένα γεννήθηκε 37 εβδομάδων και 2.700. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμείς δεν έχουμε συνέλθει τελείως οπότε σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Ελπίζω να ήταν παροδικό. Εμένα σχεδόν κάθε μέρα έχει λίγη μυξουλα. Τον ακούω που ρουθουνιζει. Του κάνω ορό σχεδόν κάθε μέρα αλλά δε τη καθαρίζω και τέλεια όπως φαίνεται. Εσένα το γάλα σου το πίνει ευχάριστα; Εμένα ο δικός μου αυτές τις ημέρες σπρώχνει τον μπιμπερο με τη γλώσσα του. Κάνουμε 20 μπες βγες μέχρι τελικά να το πιεί. Σκέφτηκα μήπως το ανακατευα με το Humana 1. Να έβαζα δηλαδή μια μεζούρα μέσα μήπως αλλάξει κάπως η γεύση και το πιεί πιο ευχάριστα αλλά φοβάμαι μη τον πιάσουν πάλι κολικοί. Εσύ θα συνεχίσεις Μ αυτό το γάλα; Ως πότε; Το συζητησες καθόλου με το γιατρό σας;

Όσο για το χέρι στο στόμα και τα σάλια δεν έχει να κάνει με την ανάπτυξη του παιδιού. Ούτε πόσο γεννήθηκε ούτε πόσα κιλά είναι τώρα. Εμένα γεννήθηκε 37 εβδομάδων και 2.700. 

Καλησπερα κορίτσι ...τώρα μόλις τελείωσα τη δουλειά ..δύσκολη μέρα .Ούτε εγώ τη καθαριζω τελείως μάλλον. Έχει μυξα από τότε που είχε κρυώσει. ..που ήταν 20ημερων .Δεν του είχε φύγει τελείως ,απλά κάποιες μέρες έχει περισσότερη από άλλες 

κι εμένα κάνει διάφορα Μ το μπιμπερο ειδικά αν έχει πιει προηγουμένως από εμένα..ίσως χορταινει.Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη γεύση του συγκεκριμένου γιατί το πίνει σχεδόν από την αρχή.Και γω είχε σκεφτεί να του βάλω το Humana το απλό μαζί μιας και το έχω κιόλας αλλά διστάζω ειδικά τώρα που μου κάνει αυτά τα περίεργα τα βράδια σαν να πονάει..όταν ειχα πάει να το αλλάξω με almiron syneo ήταν χάλια το παιδί και δεν του το ξαναεδωσα.

.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλησπερα κορίτσι ...τώρα μόλις τελείωσα τη δουλειά ..δύσκολη μέρα .Ούτε εγώ τη καθαριζω τελείως μάλλον. Έχει μυξα από τότε που είχε κρυώσει. ..που ήταν 20ημερων .Δεν του είχε φύγει τελείως ,απλά κάποιες μέρες έχει περισσότερη από άλλες 

κι εμένα κάνει διάφορα Μ το μπιμπερο ειδικά αν έχει πιει προηγουμένως από εμένα..ίσως χορταινει.Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη γεύση του συγκεκριμένου γιατί το πίνει σχεδόν από την αρχή.Και γω είχε σκεφτεί να του βάλω το Humana το απλό μαζί μιας και το έχω κιόλας αλλά διστάζω ειδικά τώρα που μου κάνει αυτά τα περίεργα τα βράδια σαν να πονάει..όταν ειχα πάει να το αλλάξω με almiron syneo ήταν χάλια το παιδί και δεν του το ξαναεδωσα.

.

 

Αυτό δεν ήταν υποαλλεργικο; Κι εγώ ελπίζω να το πίνει κανένα μήνα ακόμη και μετά λέω σιγά σιγά να του κάνω την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Αυτό δεν ήταν υποαλλεργικο; Κι εγώ ελπίζω να το πίνει κανένα μήνα ακόμη και μετά λέω σιγά σιγά να του κάνω την αλλαγή.

Το almiron ήταν υποαλλεργικο ..για αλλεργίες στη πρωτεϊνη του γάλακτος αλλά πιο εξειδικευμένο και με χάλια μυρωδιά κ φαντάζομαι και γεύση.Δεν το ήθελε καθόλου και του έφερνε εμετό οπότε δεν του δώσαμε πάνω από 3-4 φορές.

Ναι άσε μην το αλλάξεις από τώρα και χειροτερέψει 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Το almiron ήταν υποαλλεργικο ..για αλλεργίες στη πρωτεϊνη του γάλακτος αλλά πιο εξειδικευμένο και με χάλια μυρωδιά κ φαντάζομαι και γεύση.Δεν το ήθελε καθόλου και του έφερνε εμετό οπότε δεν του δώσαμε πάνω από 3-4 φορές.

Ναι άσε μην το αλλάξεις από τώρα και χειροτερέψει 

 

 

 

Εσύ δε θα του το αλλάξεις στη συνέχεια; Θα τον συνεχίσεις Μ αυτό μέχρι τον 6ο μήνα;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...