Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

 

Δε ξέρω γιατί βγαίνει το όνομα σου. Δε μπορώ να το διαγράψω. 

Καλημέρα κορίτσια. Διαβάζω για διπλά εμβόλια. Εμένα ποτέ δε μου είπε η παιδίατρος να κάνουμε δύο εμβόλια μαζί κι αναρωτιέμαι. Κάνουμε ένα κάθε μήνα. Υπάρχουν κάποια που τα κάνουμε μαζί;

11 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια..σημερα ειχαμε 2 εμβολια..η μικρη πριν ενα μηνα ηταν 4.2κιλα σημερα ηταν 4.8 πως σας φαινετε; Ειπα στην γιατρο με το προβλημα με τον θηλασμο και οτι σηκωνετε καθε 2 ωρες να φαει και δεν τρωει πανω απο 90 μλ και μου ειπε να μιλησω με μια ειδικο..μου ειπε επισης σιγα σιγα να αρχισω τις κρεμουλες και τα φρουτακια τα πουρε γενικα..παραγγειλα τωρα εναν ατμομαγειρα που ειναι και μιξερ 2 σε ενα της philips avent μου φανηκε καλο..η γιατρος δεν μου κατι για τα κιλα αλλα εμενα μου φαινετε λιγο

Κι εμένα να σου πω την αλήθεια λίγο μου φαίνεται. Όχι ότι έχω γνώσεις ιατρικές αλλά ναι μου φαίνεται λίγο. Θηλάζεις αποκλειστικά; Πόσο είναι το μωρό και σου είπε να ξεκινήσετε τροφές; Τον 6ο μήνα δε ξεκινάνε; Δεν είναι νωρίς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Laky είπε:

Δε ξέρω γιατί βγαίνει το όνομα σου. Δε μπορώ να το διαγράψω. 

Καλημέρα κορίτσια. Διαβάζω για διπλά εμβόλια. Εμένα ποτέ δε μου είπε η παιδίατρος να κάνουμε δύο εμβόλια μαζί κι αναρωτιέμαι. Κάνουμε ένα κάθε μήνα. Υπάρχουν κάποια που τα κάνουμε μαζί;

Κι εμένα να σου πω την αλήθεια λίγο μου φαίνεται. Όχι ότι έχω γνώσεις ιατρικές αλλά ναι μου φαίνεται λίγο. Θηλάζεις αποκλειστικά;

Διπλό εμβόλιο έκανε του πνευμονιόκοκκου κ το πόσιμο.. στον 3ο μήνα.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον ατμομαγειρα της avent τον πήρα κι εγώ γιατί τον έχει μια φίλη μου και έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Θα δείξει!

πρίν από 9 λεπτά , Eleniarch είπε:

Διπλό εμβόλιο έκανε του πνευμονιόκοκκου κ το πόσιμο.. στον 3ο μήνα.. 

Το δεύτερο εμβόλιο είναι δηλαδή; Γιατί εμείς όταν πήγαμε 3, μηνών για το δεύτερο εμβόλιο, δεν είχε πόσιμο διάλυμα. Στο πρώτο εμβόλιο είχε.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το κάνατε με άλλη σειρά. Τα 3 πρώτα είναι το 5πλο ,του πνευμονιόκοκκου κ το πόσιμο του ροταιου.. τώρα 4ων μηνών που θα πάμε ξανά θα κάνει επαναληπτική δόση το 5πλο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Eleniarch είπε:

Ίσως το κάνατε με άλλη σειρά. Τα 3 πρώτα είναι το 5πλο ,του πνευμονιόκοκκου κ το πόσιμο του ροταιου.. τώρα 4ων μηνών που θα πάμε ξανά θα κάνει επαναληπτική δόση το 5πλο

Τι να πω; Πάντως στο πρώτο εμβόλιο είχε και πόσιμο, ενώ στο δεύτερο δηλαδή τριών μηνών, δεν είχε. Τώρα που θα πάμε για το τρίτο εμβόλιο θα τη ρωτήσω. Ξέρεις πόσα είναι σε σύνολο; 5?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/2/2023 at 7:37 ΜΜ, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω! Η μικρή κλείνει το 3ο σε 3 μέρες κ είναι περίπου 5,5 κιλά. Έτρωγε στο 2ο 120 ml ξένο  6 γεύματα κ σταδιακά έγινε 150 ml 5 γεύματα γιατί μου κοιμάται το βράδυ, ευτυχώς, αν κ όχι πάντα ήσυχα. Έχει όμως καμία 10αρια μέρες που άρχισε να αφήνει γάλα, να μη τρώει τα 150. Άρχισε να αφήνει 10-20 ml ,πήγε στα 30 κ τώρα από χθες μου άφησε σε κάποια γεύματα 50 κ τώρα πχ το απόγευμα μου ήπιε με το ζόρι 60 ml στο γεύμα!! Ανησυχώ!! Διώχνει το μπουκάλι με τη γλώσσα ή απλά το πιπιλίζει μετά από λίγο. Γιατί συμβαίνει ξαφνικά αυτό??? Δε θέλω να χάσει βάρος! Κ η πλάκα είναι ότι δε πεινάει νωρίτερα! Στο 3ωρο 4ωρο όπως παντα

 

12 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια..σημερα ειχαμε 2 εμβολια..η μικρη πριν ενα μηνα ηταν 4.2κιλα σημερα ηταν 4.8 πως σας φαινετε; Ειπα στην γιατρο με το προβλημα με τον θηλασμο και οτι σηκωνετε καθε 2 ωρες να φαει και δεν τρωει πανω απο 90 μλ και μου ειπε να μιλησω με μια ειδικο..μου ειπε επισης σιγα σιγα να αρχισω τις κρεμουλες και τα φρουτακια τα πουρε γενικα..παραγγειλα τωρα εναν ατμομαγειρα που ειναι και μιξερ 2 σε ενα της philips avent μου φανηκε καλο..η γιατρος δεν μου κατι για τα κιλα αλλα εμενα μου φαινετε λιγο

Κορίτσι μου καλήμερα!και μένα η μπέμπα αρνείται το στήθος εδω και καιρό και το μπουκάλι βεβαιαψμε το ζόρι συνήθως 90 ml πίνει, μου πε ο παιδίατρος να την αφήνω να ζητάει αλλά και πάλι τα ίδια,εμείς περάσαμε και κοβιντ βέβαια και έχασε κιλά και τώρα ξαναπαίρνει. Γεννήθηκε 3450 βγήκαμε 3250 τον 1ο μήνα ήταν 4350 τον 2ο μηνα ηταν 4735 μετα ηρθε ο κοβιντ και τώρα που κλείσαμε τον 3ο μήνα είναι 5650 με το ζόρι όμως την ταΐζω και κοιμάται αν την αφήσεις ολη νυχτα Μου πε η γιατρός ότι είναι κολικοι γιατί θέλει να φάει και κανει κατι τρελά άσε που χουμε αλλεργία και στο γάλα και πλέον πίνουμε στοιχειακο και λίγο μητρικό. Μου πε να μην την αφήνω την νυχτα πάνω από 8 ώρες γιατί υπάρχει κίνδυνος υπογλυκαιμίας!ούτε την μέρα πάνω από 4 και όσο φάει μου ειπε .Βλέπουμε και κάνουμε και μεις

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα μωρά δεν τα ξυπνάμε τη νύχτα και δεν τα πιέζουμε τη μέρα να φάνε κάποια συγκεκριμένη ώρα, εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος (και φυσικά η αλλεργία, τα θέματα σίτισης και η απώλεια ή στασιμότητα βάρους λόγω νόσησης είναι θεμιτοί λόγοι).

Το πόσιμο εμβόλιο είναι του ροταϊου και είναι το μόνο πόσιμο. Το κάνεις τον πρώτο μήνα ή τον δεύτερο, εμείς δεν το κάναμε καν. Κατά τα άλλα, έχει 6 εμβόλια αν δεν κάνω λάθος μέχρι το χρόνο (σίγουρα 3 δόσεις το τριπλό, 2 ο πνευμονιόκοκκος και 1 ο μηνιγγιτιδόκοκκος, εδώ δεν είμαι σίγουρη, θαρρώ ότι πήγε μετά το χρόνο - οκ, 6-7 τελοσπάντων).

edit: Είδα τώρα ότι η δεύτερη δόση του πνευμονιόκοκκου πήγε στους 12 μήνες και η πρώτη του μηνιγγιτιδόκοκκου επίσης, δηλαδή ακριβώς στον χρόνο. Είναι στο χέρι του παιδιάτρου αν θα το κάνει και νωρίτερα. Είναι και λίγο σχετικά τα πράγματα, μιας και μας καθοδηγούν οι ιώσεις και μπορεί να χαθούν κάποια εμβόλια. Πάντως λίγοι μήνες πάνω ή κάτω δεν κάνουν τρελή διαφορά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ArtemisΚ είπε:

 

Κορίτσι μου καλήμερα!και μένα η μπέμπα αρνείται το στήθος εδω και καιρό και το μπουκάλι βεβαιαψμε το ζόρι συνήθως 90 ml πίνει, μου πε ο παιδίατρος να την αφήνω να ζητάει αλλά και πάλι τα ίδια,εμείς περάσαμε και κοβιντ βέβαια και έχασε κιλά και τώρα ξαναπαίρνει. Γεννήθηκε 3450 βγήκαμε 3250 τον 1ο μήνα ήταν 4350 τον 2ο μηνα ηταν 4735 μετα ηρθε ο κοβιντ και τώρα που κλείσαμε τον 3ο μήνα είναι 5650 με το ζόρι όμως την ταΐζω και κοιμάται αν την αφήσεις ολη νυχτα Μου πε η γιατρός ότι είναι κολικοι γιατί θέλει να φάει και κανει κατι τρελά άσε που χουμε αλλεργία και στο γάλα και πλέον πίνουμε στοιχειακο και λίγο μητρικό. Μου πε να μην την αφήνω την νυχτα πάνω από 8 ώρες γιατί υπάρχει κίνδυνος υπογλυκαιμίας!ούτε την μέρα πάνω από 4 και όσο φάει μου ειπε .Βλέπουμε και κάνουμε και μεις

Η δικια μου ειναι ξυπνητηρη καθε 2 ωρες ακριβως ξυπναει.. δοκιμασαμε κρεμουλα χθες τρελαθηκε την τρωει.. τις εδωσα χθες και κοιμηθηκε 5 ωρες σερι πολυ καλο για εμας

6 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλημέρα..Πες μας πως είναι ο ατμομαγειρας κορίτσι μου γιατί σκέφτομαι να πάρω κι εγώ! Και βέβαια εντυπώσεις του μωρού σου από την νέα εμπειρία του φαγητού ! Φαντάζομαι θα τρελαίνονται όταν αρχίζουν να τρώνε κανονικό φαγητό .

για τα κιλά δεν ξέρω να σου πω..εμένα ο γιατρός μου είπε ότι θέλουμε να παίρνει 150 με 200γρ την εβδομάδα.αν υπήρχε όμως κάτι θα στο έλεγε ο δικός σου πιστεύω .Αν ανησυχείς όμως ρώτα τον..έχουμε τόσα στο κεφάλι μας,ας μην ανησυχούμε και για αυτά που μπορεί να μας πει ένας ειδικός .Με τι ειδικό σου είπε να μιλήσεις για το πρόβλημα π έχεις με το φαγητό; 

τα εμβόλια πως πήγαν; Είχατε καμία παρενέργεια; 

Θα μιλησω με μια ειδικη θηλασμου..την αλλη εβδομαδα θα μου ερθει ο ατμομαγειρας και θα σας πω..δοκιμασαμε κρεμουλα χθες και τρελαθηκε της αρεσε..οσο για τα εμβολια ναι ειχαμε πυρετο 38 και της πονουσαν τα ποδια ..μου ειπε η γιατρος αν κανει πυρετο να της βαλω υποθετο και αυτο εκανα και ολα μια χαρα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , elena93 είπε:

Η δικια μου ειναι ξυπνητηρη καθε 2 ωρες ακριβως ξυπναει.. δοκιμασαμε κρεμουλα χθες τρελαθηκε την τρωει.. τις εδωσα χθες και κοιμηθηκε 5 ωρες σερι πολυ καλο για εμας

Θα μιλησω με μια ειδικη θηλασμου..την αλλη εβδομαδα θα μου ερθει ο ατμομαγειρας και θα σας πω..δοκιμασαμε κρεμουλα χθες και τρελαθηκε της αρεσε..οσο για τα εμβολια ναι ειχαμε πυρετο 38 και της πονουσαν τα ποδια ..μου ειπε η γιατρος αν κανει πυρετο να της βαλω υποθετο και αυτο εκανα και ολα μια χαρα

Κορίτσι θύμισε μου πόσο είναι η μικρη σου? Θέλω τόσο πολύ να αρχίσει και μένα να τρωειιι .. ανυπομονω βασικα..είναι σε φάση που κάθεται σε καθιστή θέση;

πρίν από 41 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια πρώτη φορά σήμερα αποφάσισα να βάλω στο φαγητό λίγο κρεμμύδι. Τρέμει η ψυχή μου. Εσείς τρώτε; Μαγειρεύετε κανονικά;

Καλά έκανες..πρέπει να αρχίσουμε να τρώμε κανονικά μου φαίνεται για να μαθαίνουν κι αυτα. Τι στο καλό , σιγά σιγά ωριμάζει το πεπτικό τους σύστημα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Angel92 είπε:

Κορίτσι θύμισε μου πόσο είναι η μικρη σου? Θέλω τόσο πολύ να αρχίσει και μένα να τρωειιι .. ανυπομονω βασικα..είναι σε φάση που κάθεται σε καθιστή θέση;

Καλά έκανες..πρέπει να αρχίσουμε να τρώμε κανονικά μου φαίνεται για να μαθαίνουν κι αυτα. Τι στο καλό , σιγά σιγά ωριμάζει το πεπτικό τους σύστημα ..

Σημερα κλεινουμε τον 3ο 😍 βασικα οχι ακομα δεν καθετε..αν την βαλεις καθετε 1 δευτερολεπτο και πεφτει😂 τρελαθηκα χθες που της εδωσα κρεμουλα ετσι οπως εκανε..😂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια πρώτη φορά σήμερα αποφάσισα να βάλω στο φαγητό λίγο κρεμμύδι. Τρέμει η ψυχή μου. Εσείς τρώτε; Μαγειρεύετε κανονικά;

Μην αγχώνεσαι κορίτσι θα δοκιμάσεις κ βλέποντας εγώ από την αρχή βάζω κανονικά και ώμο τρωω σε σαλάτα..

3 ώρες πρίν, Melie είπε:

Γενικά τα μωρά δεν τα ξυπνάμε τη νύχτα και δεν τα πιέζουμε τη μέρα να φάνε κάποια συγκεκριμένη ώρα, εκτός αν υπάρχει ειδικός λόγος (και φυσικά η αλλεργία, τα θέματα σίτισης και η απώλεια ή στασιμότητα βάρους λόγω νόσησης είναι θεμιτοί λόγοι).

Το πόσιμο εμβόλιο είναι του ροταϊου και είναι το μόνο πόσιμο. Το κάνεις τον πρώτο μήνα ή τον δεύτερο, εμείς δεν το κάναμε καν. Κατά τα άλλα, έχει 6 εμβόλια αν δεν κάνω λάθος μέχρι το χρόνο (σίγουρα 3 δόσεις το τριπλό, 2 ο πνευμονιόκοκκος και 1 ο μηνιγγιτιδόκοκκος, εδώ δεν είμαι σίγουρη, θαρρώ ότι πήγε μετά το χρόνο - οκ, 6-7 τελοσπάντων).

edit: Είδα τώρα ότι η δεύτερη δόση του πνευμονιόκοκκου πήγε στους 12 μήνες και η πρώτη του μηνιγγιτιδόκοκκου επίσης, δηλαδή ακριβώς στον χρόνο. Είναι στο χέρι του παιδιάτρου αν θα το κάνει και νωρίτερα. Είναι και λίγο σχετικά τα πράγματα, μιας και μας καθοδηγούν οι ιώσεις και μπορεί να χαθούν κάποια εμβόλια. Πάντως λίγοι μήνες πάνω ή κάτω δεν κάνουν τρελή διαφορά.

Και εμείς δεν το κάναμε.. 

Κορίτσια εμείς πλέον μόνο 5 γεύματα κάνουμε από 150 ml και κάποιες φορές αφήνει και 40..από την μια αγχώνομαι πως είναι λίγο αλλά από την άλλη λέω δεν θα το μπουκωνω το μωρό με το ζόρι..την Παρασκευή έχουμε παιδίατρο σε μια βδομάδα γινόμαστε 4ων μηνών 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια πρώτη φορά σήμερα αποφάσισα να βάλω στο φαγητό λίγο κρεμμύδι. Τρέμει η ψυχή μου. Εσείς τρώτε; Μαγειρεύετε κανονικά;

Έτσι και φάω κάτι με κρεμμύδι,κλανει συνέχεια και πονάει πάρα πολύ..Η δικιά μου έχει πολύ ευαίσθητο πεπτικό δυστυχως...Εκτός από τα γαλακτοκομικά,δεν τρώω κανένα φαγητό με κρεμμύδι, ρύζι, όσπρια, θαλασσινά,ξηρούς καρπούς,καθώς και χυμό πορτοκάλι..Ο γιατρός είπε ότι σιγά σιγά θα στρώσει και το περιμένω πως και πως. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Σημερα κλεινουμε τον 3ο 😍 βασικα οχι ακομα δεν καθετε..αν την βαλεις καθετε 1 δευτερολεπτο και πεφτει😂 τρελαθηκα χθες που της εδωσα κρεμουλα ετσι οπως εκανε..😂

Ααα και σ αφήνει από τόσο νωρίς ο γιατρός; Εμάς όχι 😕 να σου ζήσει το μικρακιι 🥰

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που σ αφήνει τόσο νωρίς να φάει κρέμα... Είναι πολύ νωρίς για στερεές τροφές, πόσο μάλλον για κρέμα, που δε συστήνεται ως τροφή ξεκινήματος. Ελπίζω μόνο να μιλάμε τουλάχιστον για κρέμα δημητριακών με σωστή διατροφική αξία και όχι καμία τύπου φαρίν λακτέ από το σούπερ μάρκετ, με ένα σωρό συντηρητικά και πρόσθετα.

Από την άλλη, ο γιατρός ξέρει και την επιστήμη του και το μωρό και κάτι θα έχει στο νου του για να πάει με αυτό το πλάνο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...