Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Eleniarch είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Σας διαβάζω αυτές τις μέρες ,δεν προλαβαίνω να γράψω.. ο μικρός έχει πάρει τα πάνω του , μένει αρκετή ώρα ξύπνιος πια .. κ θέλει απασχόληση.. πήγαμε σήμερα παιδίατρο για 2ο κ 3ο εμβόλιο.. 3ων μηνών ακριβώς 6060 κ 61 εκ. ύψος.. με αποκλειστικό θηλασμό η γιατρός είναι φουλ ικανοποιημένη. πήρε 800 γρμ σε 1 μηνα.. κ 2 εκ. ύψος.. οπότε συνεχίζουμε έτσι . Τώρα τελευταία έχει αρχίσει τη νύχτα να κοιμάται περίπου 4 με 4μιση ώρες σερί.. βάλσαμο για μένα έστω κ αυτό. Ξυπνάει κάπου στις 4 το πρωί για να θηλάσει, μετά στις 5 κ κάτι κ μετά κάπου στις 7.. δεν είναι το ιδανικό αλλά έστω κ αυτές οι ώρες κάτι είναι.. το χεράκι που βάζει στο στόμα, αναπτυξιακό αλμα μας είπε η παιδίατρος.. κατά τα άλλα είναι όλο χαμόγελα κ ήσυχος σχετικά.. ελπίζω όλα τα μωράκια μας να είναι καλά , υγιή κ εμείς σαν γονείς να είμαστε καλά να τα χαιρόμαστε τα μπουμπούκια μας!!! ❤️❤️❤️

Εμείς ακολουθούμε ακριβώς το ίδιο ωράριο στο ξενύχτι... Χαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει έρθει περίοδος,γιατί εμένα ακόμη όχι και σήμερα με έχουν πιάσει πονακια περιόδου και ανησυχω λιγάκι..

καλησπέρα ❤️ εμένα μετά τα λοχεια, και ενώ είχα καθαρίσει τελείως, μου ξαναηρθε αίμα αυτή τη φορά όπως της περιόδου και κράτησε σχεδόν μια βδομάδα.. ρώτησα τον γυναικολόγο και μου είπε ότι αν ξαναδώ αίμα τον επόμενο μήνα σημαίνει ότι ήταν όντως περίοδος..  αλλά τωρα 1.5 μήνα μετά δεν ξαναείδα κάτι... μου είχε κάνει εντύπωση γιατί θηλάζω αποκλειστικά και έχω ακούσει ότι αργεί να ρθει η περίοδος..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν ισχύει. Στο πρώτο παιδί μου ήρθε αμέσως μόλις σταμάτησαν τα λόχεια. Στο δεύτερο, στους δυόμισι μήνες μετά τον τοκετό. Και στις δύο περιπτώσεις θήλαζα αποκλειστικά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Melie είπε:

Μπα, δεν ισχύει. Στο πρώτο παιδί μου ήρθε αμέσως μόλις σταμάτησαν τα λόχεια. Στο δεύτερο, στους δυόμισι μήνες μετά τον τοκετό. Και στις δύο περιπτώσεις θήλαζα αποκλειστικά.

Α εντάξει να ξέρω να μην έχω ελπίδες 🤣 να σε ρωτήσω ρε κορίτσι,  σε επηρέασε καθόλου η περίοδος στο κομμάτι του θηλασμου; είδες καμία διαφορά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από ότι κατάλαβα είναι ανάλογα την γυναίκα , σε μια φίλη μου ήρθε στους 7 μήνες και θηλαζε και εκείνη αποκλειστικά.. εμείς είμαστε 2,5 μηνών,  δεν έχω καταλήξει ακόμα άμα το αίμα που είχα ήταν περίοδος η όχι..  θα δείξει.. 🙄

πρίν από 11 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Η μπέμπα είναι 3,5 μηνών,θηλάζω αποκλειστικά και ακόμα δεν μου ήρθε περίοδος..Είναι ανησυχητικό?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει έρθει περίοδος,γιατί εμένα ακόμη όχι και σήμερα με έχουν πιάσει πονακια περιόδου και ανησυχω λιγάκι..

Ουτε εμενα δεν μου εχει ερθει..μετα τα λοχεια τιποτα..και εγω εχω που και που πονακια περιοδου αλλα τιποτα στον οριζοντα..μου εχουν πει οταν θηλαζεις αργει να ερθει..στην μανα μου οταν εκανε εμενα με θηλαζε 1 χρονο..και ενα χρονο δεν ειχε περιοδο οταν σταματησε τον θηλασμο της ηρθε περιοδος..δεν ξερω αλλα μακαρι να μοιασω στην μανα μου😂

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasiade είπε:

Α εντάξει να ξέρω να μην έχω ελπίδες 🤣 να σε ρωτήσω ρε κορίτσι,  σε επηρέασε καθόλου η περίοδος στο κομμάτι του θηλασμου; είδες καμία διαφορά; 

Όχι, λίγες μέρες πριν την περίοδο μου λιγοστεύει το γάλα (όχι σε σημαντικό βαθμό), αλλά με το που μου έρχεται, η παραγωγή επιστρέφει στο κανονικό.

Ειδικά την πρώτη φορά ήταν ξενέρωμα. Δε χάρηκα ούτε δύο μέρες χωρίς αίμα. Τώρα, ένα διμηνάκι ήμουν χαλαρή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Melie είπε:

Όχι, λίγες μέρες πριν την περίοδο μου λιγοστεύει το γάλα (όχι σε σημαντικό βαθμό), αλλά με το που μου έρχεται, η παραγωγή επιστρέφει στο κανονικό.

Ειδικά την πρώτη φορά ήταν ξενέρωμα. Δε χάρηκα ούτε δύο μέρες χωρίς αίμα. Τώρα, ένα διμηνάκι ήμουν χαλαρή.

Εντάξει πάλι καλά γιατί το είχα άγχος,  σε ευχαριστώ 😊 χαχα λογικό το ξενέρωμα,  και μένα μου κράτησαν που μου κρατησαν τα λοχεια 40 μέρες και , στο καπάκι ξανά αίμα 🤣 να ναι καλά τα παιδάκια μας 🥰

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει έρθει περίοδος,γιατί εμένα ακόμη όχι και σήμερα με έχουν πιάσει πονακια περιόδου και ανησυχω λιγάκι..

Εγώ κανω μικτη και μου έχει έρθει αίμα 3 φορές (Δεκέμβρη,Γενάρη κ Φλεβάρη ) απλά δεν πονάω ιδιαίτερα και μου κρατάει 1-2 μέρες με πολύ μικρή ροή..σχεδόν ανύπαρκτη.κ το χρώμα είναι σκουρο σαν να είμαι στα τελειώματα..περίεργο δεν είναι;! 😕

 

13 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα ❤️ Δεν της δωσαμε να φάει,απλά το πιπιλουσε,ίσα ίσα για τη γεύση. Πάντως ξετρελαθηκε,δώσε και στο δικό σου και πες μας εντυπώσεις 🤣Σχετικά με το θηλασμό,νομίζω πως θα θηλάσω κάνα χρόνο, ελπίζω μη με τσακίσει με τα δοντακια της,το φοβάμαι πολύ. Διαβάζω κάτι ιστορίες απο μανάδες που τα θηλάζουν μέχρι 2-3 χρόνων και απορώ πως τα καταφέρνουν.

Ναι θα περιμένω να πάει κ εμένα 3-3.5 και θα το δοκιμάσω να σας πω.για την ώρα γλυφεται με το colimil σαν να τρώει παγωτό 😜😜

Θα αντέξεις ρε θηρίο τόσο ; Εγώ έλεγα μέχρι 6-7 μηνών. φοβάμαι βασικά μήπως μεγαλώνοντας δεν μπορώ να του το κόψω και με τραβολογαει συν και αυτό που λες με τα δόντια του..αυτός ώρες ώρες Μ τραβάει τη θηλή και πονάω χωρίς δοντια...φαντάσου να βγάλει κιόλας .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Angel92 είπε:

Εγώ κανω μικτη και μου έχει έρθει αίμα 3 φορές (Δεκέμβρη,Γενάρη κ Φλεβάρη ) απλά δεν πονάω ιδιαίτερα και μου κρατάει 1-2 μέρες με πολύ μικρή ροή..σχεδόν ανύπαρκτη.κ το χρώμα είναι σκουρο σαν να είμαι στα τελειώματα..περίεργο δεν είναι;! 😕

 

Καλησπέρα κορίτσια!!και εμένα με μεικτή μου ήρθε στους 3 μήνες και μετά από 17 μέρες μου ήρθε ξανά για μια μέρα..δεν ξέρω τι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Angel92 είπε:

Εγώ κανω μικτη και μου έχει έρθει αίμα 3 φορές (Δεκέμβρη,Γενάρη κ Φλεβάρη ) απλά δεν πονάω ιδιαίτερα και μου κρατάει 1-2 μέρες με πολύ μικρή ροή..σχεδόν ανύπαρκτη.κ το χρώμα είναι σκουρο σαν να είμαι στα τελειώματα..περίεργο δεν είναι;! 😕

 

Ναι θα περιμένω να πάει κ εμένα 3-3.5 και θα το δοκιμάσω να σας πω.για την ώρα γλυφεται με το colimil σαν να τρώει παγωτό 😜😜

Θα αντέξεις ρε θηρίο τόσο ; Εγώ έλεγα μέχρι 6-7 μηνών. φοβάμαι βασικά μήπως μεγαλώνοντας δεν μπορώ να του το κόψω και με τραβολογαει συν και αυτό που λες με τα δόντια του..αυτός ώρες ώρες Μ τραβάει τη θηλή και πονάω χωρίς δοντια...φαντάσου να βγάλει κιόλας .

Εσύ έχεις λίγο αίμα τουλάχιστον,εγώ καθόλου και σήμερα είχα και πονακια..τι να πω,μάλλον φυσιολογικά είναι όλα αυτά,θα μιλήσω και με το γυναικολόγο να.δω τι θα μου πει..Σχετικά με το θηλασμό δεν ξέρω,θα δω πως θα πάει και με την αλλεργία της. Πάντως φοβάμαι και εγώ μη με δαγκωσει όταν βγάλει δόντια 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εσύ έχεις λίγο αίμα τουλάχιστον,εγώ καθόλου και σήμερα είχα και πονακια..τι να πω,μάλλον φυσιολογικά είναι όλα αυτά,θα μιλήσω και με το γυναικολόγο να.δω τι θα μου πει..Σχετικά με το θηλασμό δεν ξέρω,θα δω πως θα πάει και με την αλλεργία της. Πάντως φοβάμαι και εγώ μη με δαγκωσει όταν βγάλει δόντια 

Ανατριχιαζω και μόνο στην ιδέα να δαγκώνει με τ δόντια του να ξέρεις 😜 αλλά εσείς έχετε και την αλλεργία και δεν ξέρεις αν θα μπορεί να πάρει κπ άλλο γάλα . Αυτό τώρα πότε θα το ξαναδείτε?θα κάνετε εξετάσεις?

Ναι καλύτερα να πάρεις τον γυναικολόγο σου..εμένα με είδε στις 40μερες και θα με ξαναδεί και τώρα μέσα Φλεβάρη που θα κάνουμε το τεστ Παπ.

9 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!και εμένα με μεικτή μου ήρθε στους 3 μήνες και μετά από 17 μέρες μου ήρθε ξανά για μια μέρα..δεν ξέρω τι γίνεται..

Νομίζω είναι φυσιολογικό ..στην αρχή μέχρι να επανέλθει κανονικά η περίοδος γίνονται κάτι τέτοια απ' ότι θυμάμαι κι από την αδερφή μου .όμως θα σου πει και ο γιατρός σου..είναι να πας καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε κορίτσια, εγώ είχα κανονικότατη ροή και μέρες, μη σας πω και παραπάνω (αν και λένε ότι με τις εγκυμοσύνες η ροή φτιάχνει... σε όλα ανάποδη πια...;)

Για τον θηλασμό, εγώ στον πρώτο θήλασα 2 χρόνια και 9 μήνες. Τώρα δεν πρόκειται με τίποτα τόσο. Αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ποτέ δεν με δάγκωσε. Ούτε μια φορά. Ούτε μου ανέβαζε μπλούζες, κλπ, σε δημόσιο χώρο, όπως ακούω από πολλές γνωστές μου.

Γενικά, είχε φτάσει να θηλάζει με πρόγραμμα, μόνο πρωί και βράδυ. Ήταν πολύ εύκολο. Και αποθήλασε και πολύ εύκολα, σε μια μέρα μέσα. Του πρότεινα απλά μια μέρα να πιούμε γάλα από το ποτήρι, κι αυτό ήταν.

Γενικά, αν το παιδί έχει στρώσει πρόγραμμα με τα γεύματα και δεν έχει βραδινά ξυπνήματα, ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι. Κι αυτό γιατί μιλάμε για ένα γάλα το πρωί, ένα το βράδυ. Καμία σχέση με τους πρώτους μήνες. Με ρωτούσανε πώς αντέχω, αλλά ειλικρινά δεν ένιωθα ότι έκανα κάτι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...