Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, έχω μέρες να γράψω... λοιπόν, με τη μικρή όλα καλά. Είναι 3 μηνών και περίπου 5,5 κιλά, πολύ καλά σε σχέση με τα 2,300 που γεννήθηκε. Περίπου 60 κάτι πόντους. Πλέον τρώει 9μιση με 10 το τελευταίο γεύμα, κοιμάται κανένα μισάωρο μετά κ ξυπνάει μετά τις 6. Καμία φορά κ 5 αλλά αν δε κλαίει δε τη ταΐσω κ ξανακοιμαται. Τρώει συνήθως 6μιση με 7 το πρωινό. Δε τη ξυπνάω γιατί είδα κι έπαθα για να φτιάξει αυτό το πρόγραμμα ύπνου κ το πρωί δουλεύω κ είναι δύσκολα... Συνηθως τελευταία κοιμάται καλά αλλά πολλές μέρες έχει ανήσυχο ύπνο, μουγκριζει, αεριζεται... Εγώ το colimil το δίνω πια 1 μλ κ κάτι μόνο βράδυ.Το θέμα είναι ότι το έκανααυτο με το γάλα που δε τη ξυπνούσα  γιατί πήρε πολύ καλό βάρος αλλά αναρωτιέμαι όμως με τα 5 γεύματα που κάνει πλέον τη μέρα από 150 μλ αν είναι αρκετό αυτό γιατί συνήθως αφήνει κ 20 μλ κ ανησυχώ... ξένο δίνω πλέον μόνο. Εσάς πόσο πίνουν όσες δίνετε φόρμουλα?

Εμένα περίοδος μου ήρθε στις 43 μέρες ακριβώς κι ενώ ακόμα είχα λίγο έστω γάλα. Το πρόβλημα μου είναι τα συνεχή υγρά,  όπως είχαμε στην εγκυμοσύνη, που συνεχίζουν έτσι κ μ ενοχλούν στη καθημερινότητα.. 

Επίσης εξακολουθώ να έχω θέμα με το στήθος. Εδώ κ 1,5 μήνα σχεδόν 2 σταμάτησα να της δίνω από εμένα γιατί δε μ είχε μείνει γάλα αρκετό,  έδινα κ με θήλαστρο κ μπουκάλι έτσι κι αλλιώς. Δηλαδή είχε μείνει 10μλ με 20 κ δε της το έδινα πια γιατί δεν είχε νόημα να το βγάζω κ να το δίνω με μπουκάλι... Απλά το πρόβλημα είναι ότι το γάλα αυτό το λίγο δε σταμάτησε από το στήθος μου!!! 2 μήνες τώρα βγάζω 20μλ μέρα πάρα μέρα για να μην έχω θέμα κ παρόλα αυτά δε κόβεται! Ο γιατρός μ είπε αν θέλω να πάρω χάπι αλλά δε θέλω γιατί να πάρω ορμόνες τώρα στο τέλος για 20 μλ? Κ να τη το βγάζω λέει γιατί όσο βγάζω θα βγάζει. Το περίεργο είναι ότι το βγάζω γιατί ενώ δε ορίζεται το στήθος με τόσο λίγο παρόλα αυτά πονάνε οι θηλές τη 2η μέρα... Μα , τι να κάνω?? Πώς αποθηλαζουμε ρε κορίτσια (όσο αφορά στο γάλα, όχι στο παιδί- αυτό παίρνει το μπουκάλι του μια χαρα)?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!! Λοιπόν, στην προηγούμενη φορά η περίοδος μου είχε έρθει περίπου στους 8 μήνες μετά τη γέννα. Ενώ θήλαζα κανονικά.  Αυτή τη φορά δεν μου έχει έρθει μέχρι στιγμής ( 3 μήνες μετά τη γέννα). Ελπίζω να επαναληφθεί το ίδιο, δεν μου έχει λείψει καθόλου 😅. Όσον αφορά τον αποθηλασμο, την προηγούμενη φορά επίσης απλά είχε φτάσει η μικρή 15 μηνών κ ήδη δυσκολευομουν με τα ωράρια που δούλευα ( βάρδιες πρωί νύχτα απόγευμα) . Είχα ήδη κλείσει εισιτήρια για ταξίδι 5 ημερών στο εξωτερικό μόνη με την αδερφή μου από τα Χριστούγεννα κ έτσι όταν ήρθε η ώρα να πάω απλά ήπιε γάλα κανονικό, χωρίς μετά να ζητήσει στήθος ξανά. Κ το γάλα κοπηκε μέχρι γυρίσω πίσω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ανατριχιαζω και μόνο στην ιδέα να δαγκώνει με τ δόντια του να ξέρεις 😜 αλλά εσείς έχετε και την αλλεργία και δεν ξέρεις αν θα μπορεί να πάρει κπ άλλο γάλα . Αυτό τώρα πότε θα το ξαναδείτε?θα κάνετε εξετάσεις?

Ναι καλύτερα να πάρεις τον γυναικολόγο σου..εμένα με είδε στις 40μερες και θα με ξαναδεί και τώρα μέσα Φλεβάρη που θα κάνουμε το τεστ Παπ.

Νομίζω είναι φυσιολογικό ..στην αρχή μέχρι να επανέλθει κανονικά η περίοδος γίνονται κάτι τέτοια απ' ότι θυμάμαι κι από την αδερφή μου .όμως θα σου πει και ο γιατρός σου..είναι να πας καθόλου;

Σε δύο βδομάδες θα πάμε στον παιδίατρο και θα δούμε τι θα μας πει σχετικά με την αλλεργία. Ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα,γιατί θέλω να φάω γαλακτοκομικά σαν τρελή!!Αγόρασε ο άντρας μου φέτα και θέλω να την καταβρόχθισω αμασητη σαν βόας 🤣

 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπερα κορίτσια, έχετε αγοράσει παρκοκρεβατο? Αν ναι, σας βολεψε?

Καλησπέρα! 

Εγώ έχω αγοράσει ένα για να το έχω στα ταξίδια. Είναι της maxi cosi και έχει και σαν λίκνο ενσωματωμένο. Μέχρι τώρα με έχει βολέψει πολύ. Βέβαια τα μόνο ταξίδια που έχουμε κάνει μέχρι τώρα είναι κάτι 3 μέρα μέχρι τους παππούδες σε γειτονική πόλη από την Αθήνα. Το στρωματάκι του είναι αρκετά σκληρό και πίστευα οτι δεν θα της αρέσει αλλά τελικά μια χαρά ύπνους ρίχνει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Melie είπε:

Τι να πω ρε κορίτσια, εγώ είχα κανονικότατη ροή και μέρες, μη σας πω και παραπάνω (αν και λένε ότι με τις εγκυμοσύνες η ροή φτιάχνει... σε όλα ανάποδη πια...;)

Για τον θηλασμό, εγώ στον πρώτο θήλασα 2 χρόνια και 9 μήνες. Τώρα δεν πρόκειται με τίποτα τόσο. Αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ποτέ δεν με δάγκωσε. Ούτε μια φορά. Ούτε μου ανέβαζε μπλούζες, κλπ, σε δημόσιο χώρο, όπως ακούω από πολλές γνωστές μου.

Γενικά, είχε φτάσει να θηλάζει με πρόγραμμα, μόνο πρωί και βράδυ. Ήταν πολύ εύκολο. Και αποθήλασε και πολύ εύκολα, σε μια μέρα μέσα. Του πρότεινα απλά μια μέρα να πιούμε γάλα από το ποτήρι, κι αυτό ήταν.

Γενικά, αν το παιδί έχει στρώσει πρόγραμμα με τα γεύματα και δεν έχει βραδινά ξυπνήματα, ο θηλασμός είναι παιχνιδάκι. Κι αυτό γιατί μιλάμε για ένα γάλα το πρωί, ένα το βράδυ. Καμία σχέση με τους πρώτους μήνες. Με ρωτούσανε πώς αντέχω, αλλά ειλικρινά δεν ένιωθα ότι έκανα κάτι.

Η αλήθεια είναι ότι όπως το περιγράφεις δηλαδή μόνο πρωί και βράδυ ,ώρες που ουσιαστικά είσαι σπίτι με το παιδάκι σου είναι μια χαρά..και γω πιστεύω θα μπορούσα να το υποστηρίξω .Αλλά ακούω τόσα π όντως και γω έχω τρομάξει...και βέβαια πιστεύω έχει να κάνει και με το εκάστοτε παιδί και τον χαρακτήρα του αλλά και με τη προσέγγιση της μαμάς ..το σκέφτομαι ακόμα γενικά. 

Για την ώρα ο θηλασμός με διευκολύνει ειδικά το βράδυ που δεν έχω κουράγιο μέσα στη νύχτα να σηκώνομαι και να φτιάχνω φόρμουλα.

Μπράβο σου πάντως @Melieπου το έκανες τη πρώτη φορά και βέβαια ο,τι και να κάνεις τη δεύτερη φορά είναι απόλυτα λογικό . Με δυο παιδιά πιστεύω είναι αρκετά δύσκολο 

6 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπερα κορίτσια, έχετε αγοράσει παρκοκρεβατο? Αν ναι, σας βολεψε?

Kαλησπερα κορίτσι μου..Εμεις έχουμε της kikkaboo το milky way που είναι παρκοκρεβατο και γίνεται και λίκνο.με έχει βολεψει πάρα πολύ γιατί κατεβαίνει στο πλάι και ειδικά τώρα ακόμα που δεν πολυκουνιεται έχω εύκολη πρόσβαση να τον κουνήσω ή να τον χαϊδεύω και να τον σηκώνω για να τον θηλάσω . Έχω προσθέσει βέβαια καλό στρώμα της grecostorm..δεν χρησιμοποιείται σκέτο για να κοιμάται 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έφαγα το απόγευμα λίγα αμύγδαλα και φιστίκια και η μπέμπα έπαθε αμόκ! Ούρλιαζε και τσιριζε επί ώρες το καημένο..της δωσαμε infacolic και δεν την έπιασε και πριν λίγο της φτιάξαμε χαμομήλι milupa και το ήπιε μονορουφι και κάπως ηρέμησε..Πεινάει τόσο πολύ,που πρώτη φορά πίνει το milupa μέσα σε νερό,παλιά της το βάζαμε μέσα στο γάλα που έβγαζα. Τώρα κάνω άντληση να πετάξω το γάλα ,διότι δεν ξέρω αν είναι αλλεργία αυτό που έπαθε,πάντως πλανταξε στο κλαμα και έχει πάρα πολλά αέρια..Το κακό επίσης είναι ότι χάνει γεύματα και δεν πρέπει..Τι άλλο θα πάθουμε ήθελα να ξερα...☹️ 

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έφαγα το απόγευμα λίγα αμύγδαλα και φιστίκια και η μπέμπα έπαθε αμόκ! Ούρλιαζε και τσιριζε επί ώρες το καημένο..της δωσαμε infacolic και δεν την έπιασε και πριν λίγο της φτιάξαμε χαμομήλι milupa και το ήπιε μονορουφι και κάπως ηρέμησε..Πεινάει τόσο πολύ,που πρώτη φορά πίνει το milupa μέσα σε νερό,παλιά της το βάζαμε μέσα στο γάλα που έβγαζα. Τώρα κάνω άντληση να πετάξω το γάλα ,διότι δεν ξέρω αν είναι αλλεργία αυτό που έπαθε,πάντως πλανταξε στο κλαμα και έχει πάρα πολλά αέρια..Το κακό επίσης είναι ότι χάνει γεύματα και δεν πρέπει..Τι άλλο θα πάθουμε ήθελα να ξερα...☹️ 

Καλημέρα κορίτσι μου!!πώς είναι τωρα η μικρούλα σου;;μου έχουν πει για τα φυστίκια ότι είναι αλλεργιογόνα και να μην τρώω καθόλου γιατί ίσως θα έχει μεγαλώνοντας αλλεργίες το μωρό..μου είχαν πει για μια κοπέλα που έτρωγε πολλά snickers στις εγκυμοσύνες της και όλα τα παιδιά της έχουν σοβαρές αλλεργίες..ειναι τόσα που πρέπει να προσέχουμε που να τα ξέρουμε όλα δεν υπάρχει και κάποια ενημέρωση έγκυρη θα έλεγα από κάποιον κρατικό φορέα για να μας βοηθάει..εγώ παρατηρώ στον μικρό μου πως όταν τον θηλάζω βγάζει αρκετό γάλα μετά ενω με την φόρμουλα όχι κάτι τον πειράζει στην διατροφή μου αλλά δεν ξέρω τί..

 

 

 

 

 

 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έφαγα το απόγευμα λίγα αμύγδαλα και φιστίκια και η μπέμπα έπαθε αμόκ! Ούρλιαζε και τσιριζε επί ώρες το καημένο..της δωσαμε infacolic και δεν την έπιασε και πριν λίγο της φτιάξαμε χαμομήλι milupa και το ήπιε μονορουφι και κάπως ηρέμησε..Πεινάει τόσο πολύ,που πρώτη φορά πίνει το milupa μέσα σε νερό,παλιά της το βάζαμε μέσα στο γάλα που έβγαζα. Τώρα κάνω άντληση να πετάξω το γάλα ,διότι δεν ξέρω αν είναι αλλεργία αυτό που έπαθε,πάντως πλανταξε στο κλαμα και έχει πάρα πολλά αέρια..Το κακό επίσης είναι ότι χάνει γεύματα και δεν πρέπει..Τι άλλο θα πάθουμε ήθελα να ξερα...☹️ 

Κορίτσι μου καλημερα..είναι εντάξει η μικρή; Και εμένα μου είχε πει η πρώτη γιατρός που είχαμε ότι δεν κάνουν καθόλου τ φυστίκια ειδικά..αλλά δεν ξέρω μέχρι πότε .καλά που έκανες άντληση ...υπομονή .. :(

Εμένα ρε κορίτσια ο μικρός εξακολουθεί να σφίγγεται και να είναι υπερκινητικός το βράδυ στον ύπνο του. Δεν σταματάει καθόλου κι απορώ αν ξεκουράζεται...μόνο στον βραδινό ύπνο το κάνει όμως αυτό.Γιατί συμβαίνει όμως ; Δεν μπορώ να καταλάβω..κ δεν κλαίει..απλά σφίγγεται σαν να πάει να κλάσει😜 βέβαια ξυπνάει και 1 φορά σίγουρα ,ίσως και 2 για φαγητό .Πότε θα το κόψει πιααα? Του δίνω κ φόρμουλα στο τελευταίο βραδινό στις 22.30-23.00 ,120ml συν στηθος για να τον κρατήσει σίγουρα και πάλι στο 4ωρο ξυπνάει 🤔 εσάς το έχουν κόψει? Θα γίνουμε 3ων μηνών τη Δευτέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Κορίτσι μου καλημερα..είναι εντάξει η μικρή; Και εμένα μου είχε πει η πρώτη γιατρός που είχαμε ότι δεν κάνουν καθόλου τ φυστίκια ειδικά..αλλά δεν ξέρω μέχρι πότε .καλά που έκανες άντληση ...υπομονή .. :(

Εμένα ρε κορίτσια ο μικρός εξακολουθεί να σφίγγεται και να είναι υπερκινητικός το βράδυ στον ύπνο του. Δεν σταματάει καθόλου κι απορώ αν ξεκουράζεται...μόνο στον βραδινό ύπνο το κάνει όμως αυτό.Γιατί συμβαίνει όμως ; Δεν μπορώ να καταλάβω..κ δεν κλαίει..απλά σφίγγεται σαν να πάει να κλάσει😜 βέβαια ξυπνάει και 1 φορά σίγουρα ,ίσως και 2 για φαγητό .Πότε θα το κόψει πιααα? Του δίνω κ φόρμουλα στο τελευταίο βραδινό στις 22.30-23.00 ,120ml συν στηθος για να τον κρατήσει σίγουρα και πάλι στο 4ωρο ξυπνάει 🤔 εσάς το έχουν κόψει? Θα γίνουμε 3ων μηνών τη Δευτέρα.

 

Καλημέρα κορίτσι μου εμείς ξεκινήσαμε να κοιμόμαστε συνεχόμενα από 3μιση μηνών και μετά..κοιμάται πλέον γύρω στις 9με 10 το βράδυ και ξυπνάει 6 με 7 το πρωί το νωρίτερο 5μιση..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις ❤️ Ηρέμησε ευτυχώς,έχει ακόμα λίγη νευρικότητα,αλλά λογικό με αυτό που πέρασε. Πέταξα το γάλα από δύο αντλήσεις και θα δούμε τώρα πως θα πάει σήμερα,ελπίζω να μην έμεινε καθόλου φιστίκι στο γάλα..Τα βάζω με του εαυτό μου,λέω τι το θελα και έφαγα ξηρούς καρπούς!! Και μη φανταστείτε,μια χούφτα έφαγα,αλλα ήταν αρκετο για να κάνει ζημιά..

Ήθελα να σας ρωτήσω,εσάς τα μωράκια σας ουρλιάζουν όταν κλάνουν?εμάς το κάνει συνέχεια και ειδικά όταν γίνεται κατά το θηλασμό,μου τραβάει τη θηλή με μανία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ιατρικώς αυτό με τα φιστίκια δεν στέκει. Να ξεκαθαρίσω, δεν αναφέρομαι στη μπεμπούλα της Blue Velvet, το μωρό όντως φαίνεται να το πείραξαν τα φιστίκια και χαίρομαι που είναι καλύτερα και ήρεμη (υπάρχει άλλωστε και το ιστορικό της αλλεργίας στην πρωτεΐνη γάλακτος). Μιλάω γενικά.

Οποιοδήποτε μωράκι μπορεί να το πειράξει οποιοδήποτε τρόφιμο στο θηλασμό, πόσο μάλλον τα πιο αλλεργιογόνα ή αυτά που προκαλούν αέρια. Ειδικά τα μωράκια με αλλεργικό ιστορικό, ή με ευπάθεια στους κολικούς. Γι αυτό και παρατηρούμε και κόβουμε αντιστοίχως. 

Αν ένα μωράκι έχει έντονους κολικούς από την αρχή, τότε δεν παρατηρούμε, αλλά κόβουμε κάποια πράγματα από την αρχή, για να μην ταλαιπωρείται κι εκείνο, και οι γονείς με πειράματα. Προσέχουμε για να μην έχουμε δηλαδή. Ως εδώ καλά.

Σε μωράκια χωρίς υποψία όλων των παραπάνω, όμως, και με ελεύθερο οικογενειακό ιστορικό (να μην υπάρχει δηλαδή καμία σοβαρή τροφική αλλεργία στους πολύ άμεσους συγγενείς), δε συνίσταται κανένας περιορισμός. Η δίαιτα της μαμάς είναι ελεύθερη. 

Οι περιορισμοί μόνο κακό κάνουν, γιατί από τη μια αποτρέπουν κάποιες μαμάδες από το να θηλάσουν, από την άλλη δεν εκθέτουν τα μωρά σε "πολύτιμα" ερεθίσματα. Επαναλαμβάνω, τα μωρά που ΔΕΝ έχουν κάποιο θέμα, ή σοβαρή υπόνοια θέματος. Έτσι κι αλλιώς, είναι αποδεδειγμένη πια η θεωρία της "αποστείρωσης".

Όσο περισσότερο στερούμε τα μωρά από την έκθεση σε μικρόβια του περιβάλλοντος και αλλεργιογόνα (αντίστοιχα με την ηλικία τους εννοείται, κι εγώ μέχρι 6 μηνών, πχ, αποστειρώνω τα πάντα), τόσο αυξάνουμε τον κίνδυνο για αλλεργίες και αυτοάνοσα αργότερα. Έχουμε, δηλαδή, το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό.

Αλλά εγώ το λέω και σαν μανούλα: Η νέα μαμά έχει τόσες προκλήσεις να αντιμετωπίσει, τόση κούραση και αμφιβολίες για τα πάντα. Ας μην τη φορτώνουμε και με επιπλέον περιορισμούς και ενοχές, για ακόμη ένα θέμα της καθημερινότητας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Melie είπε:

Καλημέρα! Ιατρικώς αυτό με τα φιστίκια δεν στέκει. Να ξεκαθαρίσω, δεν αναφέρομαι στη μπεμπούλα της Blue Velvet, το μωρό όντως φαίνεται να το πείραξαν τα φιστίκια και χαίρομαι που είναι καλύτερα και ήρεμη (υπάρχει άλλωστε και το ιστορικό της αλλεργίας στην πρωτεΐνη γάλακτος). Μιλάω γενικά.

Οποιοδήποτε μωράκι μπορεί να το πειράξει οποιοδήποτε τρόφιμο στο θηλασμό, πόσο μάλλον τα πιο αλλεργιογόνα ή αυτά που προκαλούν αέρια. Ειδικά τα μωράκια με αλλεργικό ιστορικό, ή με ευπάθεια στους κολικούς. Γι αυτό και παρατηρούμε και κόβουμε αντιστοίχως. 

Αν ένα μωράκι έχει έντονους κολικούς από την αρχή, τότε δεν παρατηρούμε, αλλά κόβουμε κάποια πράγματα από την αρχή, για να μην ταλαιπωρείται κι εκείνο, και οι γονείς με πειράματα. Προσέχουμε για να μην έχουμε δηλαδή. Ως εδώ καλά.

Σε μωράκια χωρίς υποψία όλων των παραπάνω, όμως, και με ελεύθερο οικογενειακό ιστορικό (να μην υπάρχει δηλαδή καμία σοβαρή τροφική αλλεργία στους πολύ άμεσους συγγενείς), δε συνίσταται κανένας περιορισμός. Η δίαιτα της μαμάς είναι ελεύθερη. 

Οι περιορισμοί μόνο κακό κάνουν, γιατί από τη μια αποτρέπουν κάποιες μαμάδες από το να θηλάσουν, από την άλλη δεν εκθέτουν τα μωρά σε "πολύτιμα" ερεθίσματα. Επαναλαμβάνω, τα μωρά που ΔΕΝ έχουν κάποιο θέμα, ή σοβαρή υπόνοια θέματος. Έτσι κι αλλιώς, είναι αποδεδειγμένη πια η θεωρία της "αποστείρωσης".

Όσο περισσότερο στερούμε τα μωρά από την έκθεση σε μικρόβια του περιβάλλοντος και αλλεργιογόνα (αντίστοιχα με την ηλικία τους εννοείται, κι εγώ μέχρι 6 μηνών, πχ, αποστειρώνω τα πάντα), τόσο αυξάνουμε τον κίνδυνο για αλλεργίες και αυτοάνοσα αργότερα. Έχουμε, δηλαδή, το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό.

Αλλά εγώ το λέω και σαν μανούλα: Η νέα μαμά έχει τόσες προκλήσεις να αντιμετωπίσει, τόση κούραση και αμφιβολίες για τα πάντα. Ας μην τη φορτώνουμε και με επιπλέον περιορισμούς και ενοχές, για ακόμη ένα θέμα της καθημερινότητας.

Καλησπέρα @Melie

Η δικιά μου η μπέμπα δυστυχώς εκτός από την αλλεργία στην πρωτεϊνη γάλακτος, δυσκολεύεται να χωνέψει και άλλες τροφές,με αποτέλεσμα να έχει συνέχεια αέρια και να τσιριζει όταν κλάνει. Το έχω παρατηρήσει,κάθε φορά που θα φάω κάτι με κρεμμύδι,θα πονάει μετά πάρα πολύ..έτσι και εγώ σταμάτησα να τρώω κρεμμύδι,σκέψου πόσα φαγητά έχω αποκλείσει από τη διατροφή μου..και εχω λαχταρισει να φάω ένα λαδερο,φασολάκια πχ που μου αρέσουν τόσο πολύ..Δεν τρώω τίποτα πια,έχω ελάχιστες επιλογές...

Σχετικα με τα αυτοάνοσα που ανέφερες πιο πάνω, δεν το ήξερα και αγχώθηκα να σου πω την αλήθεια,αλλά τι να κάνω αφού το παιδί έχει τόσο ευαίσθητο πεπτικό σύστημα..ελπίζω να μην παρουσιάσει αυτοάνοσο ...το καλό είναι ότι έχουμε γατούλες και σκυλάκι στο σπίτι,οπότε αυτό το "αποστειρωμενο" περιβάλλον,δεν ισχύει στην περίπτωση μας. Το τι βλακείες μας έλεγαν οι συγγενείς σε σχέση με τα ζώα,δε λέγεται. Ότι το παιδί θα πάθει τοξοπλασμα, μυκητιαση και άσθμα,μιλάμε για ρεσιτάλ μπουρδολογιας. Ο παιδίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα ζώα και ίσα ίσα το παιδι αποκτάει αντισώματα ❤️

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι, προς Θεού, αυτό με τα αυτοάνοσα δεν το είπα για να σε φοβίσω, ούτε αναφερόμουν σε κάποιο παιδάκι συγκεκριμένα.

Απλά έχει παρατηρηθεί μεγάλη αύξηση των αυτοάνοσων στην εποχή μας, κι ένας λόγος (είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα) είναι ότι οι άνθρωποι ζουν σε πιο αποστειρωμένες συνθήκες από ότι παλαιότερα. Οπότε το ανοσοποιητικό τους έρχεται σε επαφή με λιγότερα παθογόνα, "διδάσκεται" και "εξασκείται" λιγότερο, άρα είναι πιο εύκολο να "μπερδευτεί" (το λέω πολύ απλοϊκά) με τα δικά του αντιγόνα και να τα αναγνωρίσει ως ξένα (βλ. αυτοάνοσο).

Edit: Καλά αυτό με τα ζώα το έχουμε ακούσει πολύ κι εμείς. Ευτυχώς οι νέες γενιές αλλάζουν νοοτροπίες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ του δίνω ξένο το βράδυ 120ml, θηλάζει κι από πάνω όσο θέλει και πάλι μόλις θέλει ανά αεριστει κλαίει και ξυπνάει. Ακόμη κι αν είναι στο δυωρο. Γενικά ο ύπνος εξακολουθεί να είναι μαρτύριο. Και 4 και 5 φορές μπορεί να ξυπνήσει ως τις 7 το πρωί που τελικά σηκωνόμαστε.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...