Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, zouko είπε:

Σας εδωσε οκ για ακτινίδιο ; Εμένα ο γιατρός μου έχει πει οκ για όλα τα φρούτa εκτός του ακτινιδίου !

Μπαμπατσικούλικο, μπράβο !

Εμένα ο δικός μου που είναι 7 μηνών, μόλις το έκανε πριν 2 ημέρες. Είναι σπάνιο να κολλήσει αυτή την ασθένια, αλλα είναι τόσο επικύνδινη, που δεν σκεφτήκαμε λεπτό να ΜΗΝ το κάνουμε.

Κορίτσια, τι μερίδες τους δίνετε ; Δηλαδή, η φρουτόκρεμα, τι ποσότητα είναι ; Η χορτόσουπα ;

Κ εγώ δεν του δίνω συγκεκριμένα γραμμάρια ...γεμίζω το μπολακι του που πρέπει να ναι γύρω στα 200 και τρώει συνήθως λίγο παραπάνω απο το μισό..ολόκληρο ελάχιστες φορές το έφαγε .το υπόλοιπο το τρώω εγώ 😜

Είχε παρενέργειες από το εμβόλιο ;;

13 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια της έφτιαξα τραχανά με κρέας και όταν της έδωσα να δοκιμάσει,με κοίταξε με ένα ύφος : ΤΙΝΑΦΤΟ ΜΩΡΗ ΜΑΝΑ🤮? Ξινισε η μούρη,αηδιασε! Και μόλις της έδωσα μετά γιαούρτι (γιατί κάτι έπρεπε να φάει) το χλαπακιασε,πήρε και το κουτάλι μετά και το δάγκωνε με μανία. Αύριο θα αλλάξω μενού,θα φτιάξω κλασικά φρούτα για πρωινό,μετά κρέας με λαχανικά που το τσακίζει,ένα γιαουρτακι και για βραδυ θα βαλω λίγο κριθαράκι μέσα στο ζωμό κότας,ελπίζω να το φάει,γιατί δε μας τα λέει καλά η πριγκίπισσα 🤣

Αυτή τη φάτσα μου τη παίρνει εμένα με τα φρέσκα φρούτα..ενώ την έτοιμη Φρουτοκρεμα που άρχισα να του παίρνω όταν είμαστε έξω ,τη βιολογική την τσακίζει στο λεπτό.Ειναι πολύ επιλεκτικά τα μικρά μας❤️

Περίεργο πάντως που δεν της άρεσε το ζυμαρικό ..θα ήταν γλυκουλι .Μην απογοητευεσαι..κάνε άλλο συνδυασμό όπως είπες και όλα καλά.😘

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Εμείς κόψαμε το μπιμπερο τελείως. Με τίποτα δε πίνει γάλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Τα πάντα δοκίμασα. Απ' τις 8 το πρωί ξεκινάμε με κρέμα αναγκαστικά κι έβαλα μέσα γάλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Laky είπε:

Επίσης έχουμε βρογχιολιτιδα και ξεκινήσαμε μάσκα. Εχθές τον πήγα στον Άγιο Λουκά.

Περαστικά σας!!! 
Εγω σήμερα θα προσπαθήσω να τα ψησω τα λαχανικά κ μετά να τα κάνω πουρέ. Μήπως δεν του αρέσουν βραστά ή στον ατμό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν τα τρώει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 19/5/2023 at 6:07 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια της έφτιαξα τραχανά με κρέας και όταν της έδωσα να δοκιμάσει,με κοίταξε με ένα ύφος : ΤΙΝΑΦΤΟ ΜΩΡΗ ΜΑΝΑ🤮? Ξινισε η μούρη,αηδιασε! Και μόλις της έδωσα μετά γιαούρτι (γιατί κάτι έπρεπε να φάει) το χλαπακιασε,πήρε και το κουτάλι μετά και το δάγκωνε με μανία. Αύριο θα αλλάξω μενού,θα φτιάξω κλασικά φρούτα για πρωινό,μετά κρέας με λαχανικά που το τσακίζει,ένα γιαουρτακι και για βραδυ θα βαλω λίγο κριθαράκι μέσα στο ζωμό κότας,ελπίζω να το φάει,γιατί δε μας τα λέει καλά η πριγκίπισσα 🤣

Μπορείς να μου πεις περίπου τι ώρες τρώει; Και πόσο απέχουν απ' το θηλασμό. Δηλαδή τι ώρα θα δώσεις βραδινό και μετά θα θηλάσεις για να κοιμηθεί;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μπορείς να μου πεις περίπου τι ώρες τρώει; Και πόσο απέχουν απ' το θηλασμό. Δηλαδή τι ώρα θα δώσεις βραδινό και μετά θα θηλάσεις για να κοιμηθεί;

Θα φάει γύρω στις 8 το πρωί τα φρούτα,θα θηλάσει στις 11 κ θα κοιμηθεί,μετά θα φάει φαγητό ( κρέας με λαχανικά και ρύζι η ζυμαρικό) γύρω στις 2,μετά γιαούρτι στις 5,μετά βραδινό στις 8 και στις 9 θα θηλάσει και θα κοιμηθεί. Κάπως έτσι κυλάει η μεται,αλλά κάποιες φορές τη βάζω παραπάνω στο στήθος για να κλείνει λίγο τα ματάκια.Το βράδυ θα ξυπνήσει σίγουρα 2-4 φορές για να θηλάσει λίγο,περίπου ένα 5λεπτο τη φορά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..εγω χθες της εδωσα μπροκολο το εκανα στον ατμο και γλυκοπατατα και της τα εβαλα μπροστα..μπορω να πω οτι της αρεσε ειχε περιεργεια και τα εφαγε ετσι οπως τρωνε τα μωρακια καταλαβαινετε😂 της εκανα και λιγο πουρε παντζαριου εφαγε και απο αυτο..ακτινιδιο της εχω δωσει και εγω επισης και φραουλα που ξετρελενεται και ντοματα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ τελικά επειδή τα πάμε καλά με τα κομμάτια, έχω αποφάσισει στο βραδινό (εκτός από τη βρώμη, τον τραχανά και το γιαουρτάκι) να πειραματιζόμαστε και με στερεά φαγητά.

Χθες για παράδειγμα, του έδωσα ρυζογκοφρέτα χωρίς αλάτι, αυγό, ντομάτα που του αρέσει πολύ και τυρί cottage. Πήγε πολύ καλά. Ψάχνω αντίστοιχες ιδέες στο ίντερνετ, αλλά οι περισσότερες είναι γλυκά- χειροποίητα μπισκότα, κέικ, μπάρες- και δεν τρελαίνομαι στην ιδέα. Ένα άλλο που ια δοκιμάσω σίγουρα, που θα μας βολεψει και το καλοκαίρι αν είμαστε έξω για καφέ, πχ, είναι τοστάκι με τυρί. Ο,τι δοκιμάσετε πείτε το, για να δίνουμε ιδέες η μια στην άλλη. 🙂

ΥΓ: Αυτό που κάνω βέβαια σε καμία περίπτωση δεν ακολουθεί τις αρχές του BLW, γιατί δεν τρώει μόνος του. Δεν έχει βάλει ούτε μια μπουκιά στο στόμα, όλα τα πετάει κάτω από το καρέκλακι και ψάχνει να βρει πού πήγαν! Όχι, απλά ανοίγει το στόμα ο Σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής κι εγώ τον ταίζω! 😂

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Melie είπε:

Καλημέρα! Εγώ τελικά επειδή τα πάμε καλά με τα κομμάτια, έχω αποφάσισει στο βραδινό (εκτός από τη βρώμη, τον τραχανά και το γιαουρτάκι) να πειραματιζόμαστε και με στερεά φαγητά.

Χθες για παράδειγμα, του έδωσα ρυζογκοφρέτα χωρίς αλάτι, αυγό, ντομάτα που του αρέσει πολύ και τυρί cottage. Πήγε πολύ καλά. Ψάχνω αντίστοιχες ιδέες στο ίντερνετ, αλλά οι περισσότερες είναι γλυκά- χειροποίητα μπισκότα, κέικ, μπάρες- και δεν τρελαίνομαι στην ιδέα. Ένα άλλο που ια δοκιμάσω σίγουρα, που θα μας βολεψει και το καλοκαίρι αν είμαστε έξω για καφέ, πχ, είναι τοστάκι με τυρί. Ο,τι δοκιμάσετε πείτε το, για να δίνουμε ιδέες η μια στην άλλη. 🙂

ΥΓ: Αυτό που κάνω βέβαια σε καμία περίπτωση δεν ακολουθεί τις αρχές του BLW, γιατί δεν τρώει μόνος του. Δεν έχει βάλει ούτε μια μπουκιά στο στόμα, όλα τα πετάει κάτω από το καρέκλακι και ψάχνει να βρει πού πήγαν! Όχι, απλά ανοίγει το στόμα ο Σουλεϊμάν ο μεγαλοπρεπής κι εγώ τον ταίζω! 😂

Χαχαχ..πως του κανεις τις ριζογκοφρετες; Τις αλυφεις με το τυρι; Εμενα η δικια μου τα περνει απο το πιατακι της και τα βαζει στο στομα και καποια τα ζουλαει τα κανει πουρε στο χερι😂

Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2023 at 8:03 AM, Angel92 said:

Κ εγώ δεν του δίνω συγκεκριμένα γραμμάρια ...γεμίζω το μπολακι του που πρέπει να ναι γύρω στα 200 και τρώει συνήθως λίγο παραπάνω απο το μισό..ολόκληρο ελάχιστες φορές το έφαγε .το υπόλοιπο το τρώω εγώ 😜

Είχε παρενέργειες από το εμβόλιο ;;

Αυτή τη φάτσα μου τη παίρνει εμένα με τα φρέσκα φρούτα..ενώ την έτοιμη Φρουτοκρεμα που άρχισα να του παίρνω όταν είμαστε έξω ,τη βιολογική την τσακίζει στο λεπτό.Ειναι πολύ επιλεκτικά τα μικρά μας❤️

Περίεργο πάντως που δεν της άρεσε το ζυμαρικό ..θα ήταν γλυκουλι .Μην απογοητευεσαι..κάνε άλλο συνδυασμό όπως είπες και όλα καλά.😘

Μόνο λίγα δέκατα το βράδυ. 

Κανένα εμβόλιο μέχρι τώρα δεν τον έχει πειράξει, ουτε καν πυρετό, μόνο αυτό του έκανε δέκατα και τίποτα άλλο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Του δίνω το cottage με κουταλάκι, και τις ρυζογκοφρέτες μπουκίτσες. Ούτε σήμερα έβαλε κάτι ο ίδιος στο στόμα του. Το πολύ πολύ να βάλει το δάχτυλό του να κάνει πιπίλα παράλληλα με το "μάσημα", λολ! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια..εγω χθες της εδωσα μπροκολο το εκανα στον ατμο και γλυκοπατατα και της τα εβαλα μπροστα..μπορω να πω οτι της αρεσε ειχε περιεργεια και τα εφαγε ετσι οπως τρωνε τα μωρακια καταλαβαινετε😂 της εκανα και λιγο πουρε παντζαριου εφαγε και απο αυτο..ακτινιδιο της εχω δωσει και εγω επισης και φραουλα που ξετρελενεται και ντοματα

Τα κομμάτια που της δίνεις έχουν ιδιαίτερο κόψιμο? Εγώ δοκίμασα να του δώσω βερίκοκο σε κανονική μορφή και πνίγηκε ..το έκανε εμετό .

12 ώρες πρίν, Melie είπε:

Του δίνω το cottage με κουταλάκι, και τις ρυζογκοφρέτες μπουκίτσες. Ούτε σήμερα έβαλε κάτι ο ίδιος στο στόμα του. Το πολύ πολύ να βάλει το δάχτυλό του να κάνει πιπίλα παράλληλα με το "μάσημα", λολ! 

Και τις δάγκωσε κανονικά εμένα δεν μπορεί καθόλου ..πνίγεται . Είστε αρκετά πιο μεγάλοι νομίζω βέβαια..εμείς γίναμε 6 μηνων αλλά έχει αρχίσει να τρώει φαγητό από 4 μηνών  🙄

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και καλή εβδομάδα! Επειδή λέμε να πάμε για μπάνιο αυτή την εβδομάδα,θα ήθελα να μου πείτε τι θα πάρετε μαζί σας στη θάλασσα,έτσι ώστε να πάρουμε και εμείς. Θα αγοράσουμε μαγιό ολόσωμο με αντιηλιακη προστασία,καλύπτει χέρια πόδια. Θα ηθελα.να την έχουμε μόνο με τη παμπερς,αλλά δεν κάνει..Επίσης έχουμε και ένα μεγάλο καπέλο και αντιηλιακο με δείκτη προστασίας 30.Παρόλα αυτά,θα  πηγαίνουμε πολύ πρωί στη θάλασσα,γιατί το 11-5 απαγορεύεται.Για τα τσιμπήματα από κουνούπια, σφήκες και λοιπά έντονα,τι θα πάρετε? Είδα ένα εντομοαπωθητικο της frezyderm και μια κρέμα για μετά το τσίμπημα,λέτε να τα πάρω και τα δύο?

Τελευταία ερώτηση: το μωρό το βάζουμε μέσα στο νερό τελείως γυμνό η με.το μαγιό? Το μαγιό μπαίνει πάνω από το παμπερς? Δεν έχω ιδέα 🤷

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...