Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

20 minutes ago, Blue Velvet said:

Καλημέρα μανούλες και καλή εβδομάδα! Επειδή λέμε να πάμε για μπάνιο αυτή την εβδομάδα,θα ήθελα να μου πείτε τι θα πάρετε μαζί σας στη θάλασσα,έτσι ώστε να πάρουμε και εμείς. Θα αγοράσουμε μαγιό ολόσωμο με αντιηλιακη προστασία,καλύπτει χέρια πόδια. Θα ηθελα.να την έχουμε μόνο με τη παμπερς,αλλά δεν κάνει..Επίσης έχουμε και ένα μεγάλο καπέλο και αντιηλιακο με δείκτη προστασίας 30.Παρόλα αυτά,θα  πηγαίνουμε πολύ πρωί στη θάλασσα,γιατί το 11-5 απαγορεύεται.Για τα τσιμπήματα από κουνούπια, σφήκες και λοιπά έντονα,τι θα πάρετε? Είδα ένα εντομοαπωθητικο της frezyderm και μια κρέμα για μετά το τσίμπημα,λέτε να τα πάρω και τα δύο?

Τελευταία ερώτηση: το μωρό το βάζουμε μέσα στο νερό τελείως γυμνό η με.το μαγιό? Το μαγιό μπαίνει πάνω από το παμπερς? Δεν έχω ιδέα 🤷

Κρέμα ακόμα δεν βάζεις στο μωρό . Για εντομοαπωθητικό πάρε αυτά τα Cer8 τα αυτοκόλλητα. Αργότερα, μετά το έτος, πάρε την Crilen. Για μετά το τσίμπημα, δεν γνωρίζω να σου πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια χαρά μου φαίνονται, μαγιω με κάλυψη, καπέλο, αντιηλιακο. Αν θέλεις, υπάρχει αντηλιακό με προστασία για τα έντομα μαζί. Επειδή όμως μυρίζει έντονα σιτρονελλα, εγώ δεν το πήρα. Θα του βάζω crilen που βάζω και στον μεγάλο κατά περίπτωση.

Εμείς έχουμε μαγιω μπλούζα. Από κάτω θα φοράει αδιάβροχη πάνα. 

Το 11-5 καλά κάνεις και το επισημαίνεις. Εμείς στις διακοπές θα ακολουθήσουμε πάντως το πρόγραμμα όλης της οικογένειας, απλά θα φροντίζουμε να είμαστε όσο πιο κάτω από την ομπρέλα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Κρέμα ακόμα δεν βάζεις στο μωρό . Για εντομοαπωθητικό πάρε αυτά τα Cer8 τα αυτοκόλλητα. Αργότερα, μετά το έτος, πάρε την Crilen. Για μετά το τσίμπημα, δεν γνωρίζω να σου πω.

Σε ποια κρέμα αναφέρεσαι? Μήπως την εντομοαπωθητικη? Μίλησα με τον παιδίατρο πριν(είπα να μην πάρω αλλά δεν άντεξα 😛) και μου πρότεινε την  Frezyderm Crilen Cream(εντομοαπωθητικό Γαλάκτωμα) ,καθώς και το frezyderm After Nip Crilen(Τζελ Ανακούφισης από Τσιμπήματα). Απλά ξέχασα να τον ρωτήσω για το γαλάκτωμα αν το βάζουμε στο δέρμα η στα ρούχα, γιατι στις οδηγίες λέει στα ρούχα..

 

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Μια χαρά μου φαίνονται, μαγιω με κάλυψη, καπέλο, αντιηλιακο. Αν θέλεις, υπάρχει αντηλιακό με προστασία για τα έντομα μαζί. Επειδή όμως μυρίζει έντονα σιτρονελλα, εγώ δεν το πήρα. Θα του βάζω crilen που βάζω και στον μεγάλο κατά περίπτωση.

Εμείς έχουμε μαγιω μπλούζα. Από κάτω θα φοράει αδιάβροχη πάνα. 

Το 11-5 καλά κάνεις και το επισημαίνεις. Εμείς στις διακοπές θα ακολουθήσουμε πάντως το πρόγραμμα όλης της οικογένειας, απλά θα φροντίζουμε να είμαστε όσο πιο κάτω από την ομπρέλα γίνεται.

Και εγώ σκέφτομαι να πάρω μαγιω μπλούζα,αλλά βρίσκω μόνο στη Σκρουτζ. Έλεγα να πάω σε κάποιο κατάστημα για να τα δω από κοντά και δεν βλέπω κάτι. Εσύ από που το πήρες? Επίσης αδιάβροχα παμπερς που πουλάνε? Λέω να πάρω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Την crilen τη βάζουμε στο δέρμα. Το αντηλιακό είναι της frezyderm, έχει και απλό έχει και με έξτρα προστασία για έντομα. Μαγιώ μπλούζα πήρα από το Λητώ. Αδιάβροχες πάνες δεν έχω πάρει ακόμα, αλλά από ο,τι θυμάμαι από τον μεγάλο μου έχει στα μεγάλα σουπερμάρκετ.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..ο μπέμπης μας είναι 5 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα έχει χαλάσει τελείως ο ύπνος του. Κάθε μέρα καταλήγει τα κοιμάται στο κρεβάτι της και θέλει το στήθος για πιπίλα. Έχουμε δοκιμάσει 5 διαφορετικές πιπιλες και δε θέλει καμία..μόνο το στήθος.  Έχει συμβεί και σε εσάς? 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Blue Velvet said:

Σε ποια κρέμα αναφέρεσαι? Μήπως την εντομοαπωθητικη? Μίλησα με τον παιδίατρο πριν(είπα να μην πάρω αλλά δεν άντεξα 😛) και μου πρότεινε την  Frezyderm Crilen Cream(εντομοαπωθητικό Γαλάκτωμα) ,καθώς και το frezyderm After Nip Crilen(Τζελ Ανακούφισης από Τσιμπήματα). Απλά ξέχασα να τον ρωτήσω για το γαλάκτωμα αν το βάζουμε στο δέρμα η στα ρούχα, γιατι στις οδηγίες λέει στα ρούχα..

 

Και εγώ σκέφτομαι να πάρω μαγιω μπλούζα,αλλά βρίσκω μόνο στη Σκρουτζ. Έλεγα να πάω σε κάποιο κατάστημα για να τα δω από κοντά και δεν βλέπω κάτι. Εσύ από που το πήρες? Επίσης αδιάβροχα παμπερς που πουλάνε? Λέω να πάρω και εγω

Το crilen λέει στα ρούχα κάτω του ετους, και γενικά αυτή είναι η σύσταση που γίνεται για τα αντικουνουπικα. 

Αν ο γιατρός σου λέει στο δέρμα , οκ. Σε εμάς πρότεινε τα αυτοκόλλητα πάντως. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..ο μπέμπης μας είναι 5 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα έχει χαλάσει τελείως ο ύπνος του. Κάθε μέρα καταλήγει τα κοιμάται στο κρεβάτι της και θέλει το στήθος για πιπίλα. Έχουμε δοκιμάσει 5 διαφορετικές πιπιλες και δε θέλει καμία..μόνο το στήθος.  Έχει συμβεί και σε εσάς? 

Σ εμένα!!!

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να παίζει ρόλο ότι είμαστε μεγαλύτεροι (9,5 μηνών) και συζητούσαμε με το γιατρό γενικούς κανόνες για τον Ιούλιο που θα πάμε διακοπές (που θα έχει σχεδόν χρονισει).

Αυτό με τα ρούχα πρώτη φορά το ακούω... πάντα μαθαίνει κανείς κάτι. Στον μεγάλο μου το έβαζα πάλι πάνω στο δέρμα, αλλά κι αυτός έχει γεννηθεί τον ίδιο μήνα (έχουν ακριβώς 9 χρόνια διαφορά). Πάντως ευτυχώς δεν τον πείραξε ποτέ, κι έχει πολύυυυ ευαίσθητο δέρμα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Melie είπε:

Μπορεί να παίζει ρόλο ότι είμαστε μεγαλύτεροι (9,5 μηνών) και συζητούσαμε με το γιατρό γενικούς κανόνες για τον Ιούλιο που θα πάμε διακοπές (που θα έχει σχεδόν χρονισει).

Αυτό με τα ρούχα πρώτη φορά το ακούω... πάντα μαθαίνει κανείς κάτι. Στον μεγάλο μου το έβαζα πάλι πάνω στο δέρμα, αλλά κι αυτός έχει γεννηθεί τον ίδιο μήνα (έχουν ακριβώς 9 χρόνια διαφορά). Πάντως ευτυχώς δεν τον πείραξε ποτέ, κι έχει πολύυυυ ευαίσθητο δέρμα...

Το είδα στις οδηγίες χρήσης και ομολογώ πως και εγώ πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Δεν ήξερα ότι βάζουμε κρέμες πάνω στα ρούχα. Θα τον ρωτήσω τον παιδίατρο πάντως

Είδα και τα αδιάβροχα παμπερς που ελεγες,splashers λέγονται και θα πάρω σίγουρα ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Silia89 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..ο μπέμπης μας είναι 5 μηνών και εδώ και μια εβδομάδα έχει χαλάσει τελείως ο ύπνος του. Κάθε μέρα καταλήγει τα κοιμάται στο κρεβάτι της και θέλει το στήθος για πιπίλα. Έχουμε δοκιμάσει 5 διαφορετικές πιπιλες και δε θέλει καμία..μόνο το στήθος.  Έχει συμβεί και σε εσάς? 

Και εμείς τα ίδια. Εγώ παράγγειλα πιπίλα της dr brown να δοκιμάσω για να του δώσω. Είχα δοκιμάσει κ πιο παλιά της avent αλλά δεν είχα επιμείνει. Αυτή τη φορα θα επιμείνω να τη πάρει. Γιατί τα έχω δει όλα. Ξυπνάει συνέχεια το βράδυ κ μόνο με το στήθος ξανά κοιμάται. 

  • Καλή τύχη! 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Ευτυχώς με τη μάσκα είμαστε καλύτερα. 

Κορίτσια έχετε δώσει αυγό; Κι αν ναι πότε; Μου είπε η παιδίατρος να δώσω κι αγχώνομαι κάπως μήπως είναι νωρίς 

Μπράβο στον μπέμπη που τα πηγαίνει τόσο καλά! Περαστικά και καλή ανάρρωση ❤️

Δεν έχω δώσει αυγό ακόμα,ο παιδίατρος μας είπε για αυτό το μήνα να ξεκινήσουμε ζυμαρικά,ρυζακι και γιαούρτι. Σήμερα ετρωγα χωριάτικη και με κοιτούσε μέσ'.στο στόμα. Της εδωσα ένα τοσοδουλι κομματακι φέτα και της άρεσε,είχε και λαδι πάνω,μουρλια. Με τη ντομάτα 🍅 πάντως δεν τρελάθηκε, λίγο πιπιλισε και μετά την έφτυσε. Αύριο θα κάνω σαρδέλες,ίσως της δώσω λίγο,ίσα ίσα για να το γευτεί 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Rina_87 είπε:

Και εμείς τα ίδια. Εγώ παράγγειλα πιπίλα της dr brown να δοκιμάσω για να του δώσω. Είχα δοκιμάσει κ πιο παλιά της avent αλλά δεν είχα επιμείνει. Αυτή τη φορα θα επιμείνω να τη πάρει. Γιατί τα έχω δει όλα. Ξυπνάει συνέχεια το βράδυ κ μόνο με το στήθος ξανά κοιμάται. 

Δε ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω!!! Εύχομαι ο δικός σου να την πάρει. Κι εγώ πήρα αλλά με τίποτα δε τη δέχεται. 

πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Μπράβο στον μπέμπη που τα πηγαίνει τόσο καλά! Περαστικά και καλή ανάρρωση ❤️

Δεν έχω δώσει αυγό ακόμα,ο παιδίατρος μας είπε για αυτό το μήνα να ξεκινήσουμε ζυμαρικά,ρυζακι και γιαούρτι. Σήμερα ετρωγα χωριάτικη και με κοιτούσε μέσ'.στο στόμα. Της εδωσα ένα τοσοδουλι κομματακι φέτα και της άρεσε,είχε και λαδι πάνω,μουρλια. Με τη ντομάτα 🍅 πάντως δεν τρελάθηκε, λίγο πιπιλισε και μετά την έφτυσε. Αύριο θα κάνω σαρδέλες,ίσως της δώσω λίγο,ίσα ίσα για να το γευτεί 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Τα ζυμαρικά πως τα κάνεις; Τα δίνεις για βραδινό; Η για μεσημέρι με κρέας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Laky είπε:

Δε ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω!!! Εύχομαι ο δικός σου να την πάρει. Κι εγώ πήρα αλλά με τίποτα δε τη δέχεται. 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Τα ζυμαρικά πως τα κάνεις; Τα δίνεις για βραδινό; Η για μεσημέρι με κρέας;

Τα βάζω μαζί με το κρέας και λίγο σέλινο στον ατμομαγειρα στο ειδικό κουπάκι που έχει και στο άλλο επίπεδο βάζω τα λαχανικά. Τα πολτοποιω όλα μαζί στο τέλος,βάζω ελαιόλαδο και λεμόνι και το χλαπακιαζει. Τα τρώει για μεσημέρι και για βραδυ και φτιάχνω μπόλικο για δύο μέρες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Τα βάζω μαζί με το κρέας και λίγο σέλινο στον ατμομαγειρα στο ειδικό κουπάκι που έχει και στο άλλο επίπεδο βάζω τα λαχανικά. Τα πολτοποιω όλα μαζί στο τέλος,βάζω ελαιόλαδο και λεμόνι και το χλαπακιαζει. Τα τρώει για μεσημέρι και για βραδυ και φτιάχνω μπόλικο για δύο μέρες 

Ποιόν ατμομαγειρα έχεις; Εγώ έχω της Philips Avent και δεν έχει κάποιο άλλο κουπάκι. Θα το ψάξω να δω πως γίνεται να του ξεκινήσω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...