Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εγώ για εμβρυομεταφορα 2η όλες τις φορές.

       

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Εντωμεταξύ εγώ που ως τώρα δεν είχα εμετούς κλπ μου έχουν ξεκινήσει από προχτές και,έλεγα ότι γλύτωσα μιας και είμαι 15+4 σήμερα αλλά μάλλον σε μένα τώρα αρχίζουν! Επίσης βγήκαν και τα αποτελέσματα του νιπτ όλα καλά βέβαια δεν είχα αμφιβολία και ειναι 100% κοριτσάκι!

Μπράβο για τα νεα!! Οσο για τους εμετους ευχομαι να μη συνεχιστούν! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Πχ το να πας τουαλετα ενα λεπτο η αν σιδερωνεις η πλενεις πιατα και δεν εχεις εκει διπλα το παρκοκρεβατο η το κρεβατακι για να το αφησεις με ασφαλεια και να το βλεπεις ταυτοχρονα! Ετσι το σκεφτομουν!! Φυσικα οχι για υπνο ουτε φωλια ουτε παντα ουτε περιττα σκεπασματα στο κρεβατι!! 

 

Καλα κοριτσια το καροτσι 3 σε 1 ευτυχως μας το εδωσε το ξαδερφακι μας! Ογκωδες και για το ασανσερ και για την αποθηκευση και για το πορτ παγκαζ μας! Η καλαθουνα που περιλαμβανει οκ χρήσιμη σε καποιους σε αλλους περιττη! Εγω την βρηκα ετσι κ ετσι μεχρι 4ων μηνων χορεσε και πολυ πρεπει να λεω γιατί ειναι ψηλο μωρο! Το αυγο που περιλαμβανει ηταν εγκεκριμένο ευτυχως απο τα crash test! Ομως δεν ειναι ολα τα αυγα απο τα καροτσια 3 σε 1 εγκεκριμενα! Επισης απο 10 μηνων και μετα χρησιμοποιουμε καροτσι μπαστουνι που κλεινει ευκολα ανοιγει ευκολα αποθηκευεται ευκολα τι να πω καμια σχεση με το αλλο! Το αλλο μας βοηθησε σε περιοδους αλματων που δεν κοιμοταν με τιποτα για κουνημα και νανι! 

Για μενα αξιζει να επενδυσετε σε αυγο για μεχρι το χρονο και αργότερα για περιπου απο τον χρονο και μεχρι τα 25 κιλα ή το υψος που οριζει το καθε καθισμα σε καλα και εγκεκριμενα απο crash test και το σουηδικο plus test! Μπειτε στην ομαδα παιδι κ οδικη ασφαλεια στο φεισ και ενημερωθείτε! Έχουν πολλα αρχεια και μπορουν να σας βοηθήσουν με την επιλογη καθισματος και την εγκατασταση του! 

 

Εγω εχω λικνο σαν αυτο που ενωνεται αλλα παλι δεν με βολεψε καθολου στο θηλασμο! Ενω το να το εχω διπλα μου ηταν πιο ευκολο! Ξυπνουσε εβγαζα στηθος και λαγοκοιμομουν κι εγω! Ποτε δεν ειχαμε θεμα ουτε να το πλακωσω ουτε τιποτα!! Οταν θηλαζεις ειδικα εχεις τις κεραιες σου τεντωμενες δεν γυρνας πλατη κλπ η συγκοιμηση με βοηθησε να κανει σερι υπνους το παιδι μεχρι και 10 ωρα! Ενω χωρια μου καθε τρεις ωρες ξυπναει! Και η μαμα χρειαζεται τον υπνο για να ειναι λειτουργικη και να εχει καλη διαθεση να φροντισει το μωρακι της και να κανει τις δουλειες της οταν τις κανει!!! 

Οσο για το μπανιερό μπραβο που το ανεφερες εμεις πηραμε ενα με βαση για τον πρωτο καιρο που ειναι ελαφρυ το μωρακι και ειχε ενσωματωμενη αυτη τη τσουλήθρα που λες! Ωστοσο τη φοβοταν και ετσι πηραμε ενα διχτυ που πιανεται με κλιπς γυρω γυρω στο μπανιερο και τεντωνεται και το ακουμπουσαμε εκει και ενιωθε πολυ ωραια! Σφουγγάρι πολυ λιγο χρησιμοποιήσαμε το φοβηθηκα κι εγω για τους λογους που λες!

 

Ενα θερμομετρο συμβατικο καλο θα ηταν επισης για τον πρωτο καιρο σαν πρωτοτοκες μεχρι να μαθετε ποτε το νερακι εχει σωστη θερμοκρασια αν αισθανεστε ανασφαλεις! Μετα κοριτσια παιρνεται το κολαι  σε χρόνο ντε τε! Χιχι

Μιλα με τον γιατρό σου μηπως σου το ξεκινήσει!! Εγω εχει δυο μερες που εχω μπει στον τεταρτο και ειδικα το βραδυ η κοιλιά γίνεται σαν πέτρα εχω τραβηγματα κλπ που σημαινει συσπασεις λογω του οτι μεγαλωνει η μητρα!! Παιρνω μαγνησιο τοτε κ αμεσως χαλαρωνει!! 

Το σερί που λες εγώ πλέον αρχίζω κ το βιώνω κ αυτό όχι πάντα,δλδ μετά από 18 μήνες θηλασμού.. βέβαια εγώ απτή συνήθεια έτσι κ αλλιώς ξυπνάω κ την έχω στο νου μου.. αλλά πάλι καλά πάμε κάπως καλύτερα στο θέμα ύπνου..  οπότε δε νομίζω ως προς τον ύπνο να έχει να κάνει η συγκοιμηση γτ αυτό έκανα κ κάνω τους τελευταίους 20 μηνες..  είναι θέμα παιδιου ξεκάθαρα..

Έχω κ εγώ εναν αγκαλιας της kavka, με βόλεψε πολύ στις εξόδους, αλλά με τον θηλασμό κ με τις δουλειές του σπιτιού όχι.. ίσως δν το ειχα βρει κιολας.. την έβγαζα εκτός μαρσιπου κ τη θήλαζα έξω αλλά αν το βρεις φορώντας τον μαρσιπο είναι πολύ καλύτερα εννοειται..

Ως προς την προσκόλληση κοριτσια δε νομίζω να υφίσταται κάτι τέτοιο, όπως ειπώθηκε μιλάμε για τέταρτο τρίμηνο..  βέβαια λάθη π έκανα Δ θέλω να ξανακάνω όπως το ότι μέσα στη μερα κοιμόταν μόνο πάνω μου με θηλασμο κ μόλις την ξαπλωνα ξυπνουσε.. έτσι τη λυπόμουν κ την είχα πάνω μου στην καρέκλα θηλασμου (που να σημειώσω με έσωσε, αν κ κοστοβορα) κ κάπως έτσι ξεκουράζομουν κ εγώ..  κ όλα αυτά μέχρι 8-9 μηνων..

3 ώρες πρίν, zouko είπε:

Ωραίες οι λίστες σας και χρήσιμες ! :)

Τώρα, για την βαλίτσα νοσοκομείου , τι θα προτείνατε να ετοιμάσουμε ; Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο, οπότε θα πρέπει να κοιτάξω και τα πράγματα που ΔΕΝ προσφέρονται (σε αντίθεση με μια ιδιωτική κλινική)

Στο νοσοκομείο νομίζω θα χρειαστούν φανελάκια, φορμακια, παμπερς, καλτσακια, πετσετακια, ρούχο εξοδου, σελτεδακια, ίσως καθαρό οινόπνευμα για το αφαλό, δλδ αυτά π θα χρειαστούμε ούτως ή άλλως στο σπίτι μας τις πρώτες μέρες..  δν εχω κάτι άλλο κατά νου..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Irini__ είπε:

Το σερί που λες εγώ πλέον αρχίζω κ το βιώνω κ αυτό όχι πάντα,δλδ μετά από 18 μήνες θηλασμού.. βέβαια εγώ απτή συνήθεια έτσι κ αλλιώς ξυπνάω κ την έχω στο νου μου.. αλλά πάλι καλά πάμε κάπως καλύτερα στο θέμα ύπνου..  οπότε δε νομίζω ως προς τον ύπνο να έχει να κάνει η συγκοιμηση γτ αυτό έκανα κ κάνω τους τελευταίους 20 μηνες..  είναι θέμα παιδιου ξεκάθαρα..

Έχω κ εγώ εναν αγκαλιας της kavka, με βόλεψε πολύ στις εξόδους, αλλά με τον θηλασμό κ με τις δουλειές του σπιτιού όχι.. ίσως δν το ειχα βρει κιολας.. την έβγαζα εκτός μαρσιπου κ τη θήλαζα έξω αλλά αν το βρεις φορώντας τον μαρσιπο είναι πολύ καλύτερα εννοειται..

Ως προς την προσκόλληση κοριτσια δε νομίζω να υφίσταται κάτι τέτοιο, όπως ειπώθηκε μιλάμε για τέταρτο τρίμηνο..  βέβαια λάθη π έκανα Δ θέλω να ξανακάνω όπως το ότι μέσα στη μερα κοιμόταν μόνο πάνω μου με θηλασμο κ μόλις την ξαπλωνα ξυπνουσε.. έτσι τη λυπόμουν κ την είχα πάνω μου στην καρέκλα θηλασμου (που να σημειώσω με έσωσε, αν κ κοστοβορα) κ κάπως έτσι ξεκουράζομουν κ εγώ..  κ όλα αυτά μέχρι 8-9 μηνων..

Στο νοσοκομείο νομίζω θα χρειαστούν φανελάκια, φορμακια, παμπερς, καλτσακια, πετσετακια, ρούχο εξοδου, σελτεδακια, ίσως καθαρό οινόπνευμα για το αφαλό, δλδ αυτά π θα χρειαστούμε ούτως ή άλλως στο σπίτι μας τις πρώτες μέρες..  δν εχω κάτι άλλο κατά νου..

Γνωριζω και απο αλλες περιπτωσεις πχ την κουμπαρα μου που ο γιος της και με συγκοιμηση ξυπνουσε ανα δυο ωρες παρακαλω! Κι αυτο μεχρι τα δυο μιση περιπου! Απλως αναφερω οτι το δικο μου παιδι ανταποκριθηκε στη συγκοιμηση με το να κοιμαται σερι! Ισως δηλαδη η αναγκη του καλυπτεται με το να ξυπναει δηλαδη και να με βλεπει διπλα του να κοιμαμαι οποτε ξανακοιμαται! Τον εχω πετυχει κιολας να μισοανοιγει τα ματια να ελεγχει και να γυριζει πλευρο χαχαχ 

Εμενα απο περιπου 5 μηνων κανει μεγαλους υπνους εκτος απο τις περιοδους που περνουσε αλμα! Καναμε προσπαθειες να βγει απο το κρεβατι αλλα ποτε δεν πετυχε! Οποτε το πηρα αποφαση τον κρατησα μαζι μου και σιγα σιγα θα το ξαναπροσπαθησουμε καποια στιγμη!! Παντως ειναι αποφαση κοινη με τον συζυγο! Για καποιο λογο νιωθει κι αυτος καλα με το να ξερει οτι το παιδι ειναι μαζι μας!! Τι τραβαμε:wink:

 

Στο δευτερο παιδι ο θηλασμος λεει δεν εχει καμια σχεση... Παει το αραλικι χαχαχαχ κυνηγας το μεγαλο και θηλαζεις ταυτοχρονα... Ερχεται η απολυτη τρελα οσονούπω... :D οσο για το μαρσιπο εξω περπατουσαμε με τον συζυγο και το μωρο θηλαζε ταυτοχρονα... Απιστευτη ελευθερια!! Φυσικα οποτε χρειαστηκε το θηλασα και στην αγκαλια!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , nairobi είπε:

Γνωριζω και απο αλλες περιπτωσεις πχ την κουμπαρα μου που ο γιος της και με συγκοιμηση ξυπνουσε ανα δυο ωρες παρακαλω! Κι αυτο μεχρι τα δυο μιση περιπου! Απλως αναφερω οτι το δικο μου παιδι ανταποκριθηκε στη συγκοιμηση με το να κοιμαται σερι! Ισως δηλαδη η αναγκη του καλυπτεται με το να ξυπναει δηλαδη και να με βλεπει διπλα του να κοιμαμαι οποτε ξανακοιμαται! Τον εχω πετυχει κιολας να μισοανοιγει τα ματια να ελεγχει και να γυριζει πλευρο χαχαχ 

Εμενα απο περιπου 5 μηνων κανει μεγαλους υπνους εκτος απο τις περιοδους που περνουσε αλμα! Καναμε προσπαθειες να βγει απο το κρεβατι αλλα ποτε δεν πετυχε! Οποτε το πηρα αποφαση τον κρατησα μαζι μου και σιγα σιγα θα το ξαναπροσπαθησουμε καποια στιγμη!! Παντως ειναι αποφαση κοινη με τον συζυγο! Για καποιο λογο νιωθει κι αυτος καλα με το να ξερει οτι το παιδι ειναι μαζι μας!! Τι τραβαμε:wink:

 

Στο δευτερο παιδι ο θηλασμος λεει δεν εχει καμια σχεση... Παει το αραλικι χαχαχαχ κυνηγας το μεγαλο και θηλαζεις ταυτοχρονα... Ερχεται η απολυτη τρελα οσονούπω... :D οσο για το μαρσιπο εξω περπατουσαμε με τον συζυγο και το μωρο θηλαζε ταυτοχρονα... Απιστευτη ελευθερια!! Φυσικα οποτε χρειαστηκε το θηλασα και στην αγκαλια!! 

Ευτυχώς σε σας δούλεψε η συγκοιμηση με θηλασμο κ ύπνο! Μια χαρά εννοείται σε αλλους πιάνει σε αλλους όχι! Αχ αυτό με το δικό του δωμάτιο κ κρεβάτι να το δω πότε θα γίνει, αν κ κατά βάθος δν ξέρω αν θέλω.. αφού τώρα με την ανακαίνιση κ μετακόμιση π θέλουμε να κάνουμε κοιτούσα κάτι ωραία παιδικα δωμάτια κ έλεγα να της κάνω ένα κ το προηγούμενο (καινούριο ουσιαστικα δλδ) της μικρής να το βάλω ως έχει στο νέο μέλος.. αλλά μετά το ξανασκεφτοκαι κ λέω ότι στο τέλος κ οι 4 θα κάνουμε συγκοιμηση! Χαχα!  Οποτε τι να τα παίρνω πάλι άδικα, να τα βλέπω μόνο εγώ κ να τα χαίρομαι?! 

Αχ αυτό με το δευτερο παιδι κ θηλασμό π κοιμόταν πάνω μ τώρα π το ξανασκεφτομαι όντως δεν παίζει να ξαναγίνει γτ ποιος πιάνει το πρώτο παιδί?? Τρέχατε ποδαράκια μου!! Πόσο είναι το δικό σου? Εμείς 20 μηνων, θα έχουν 2 χρόνια διαφοράς και το δεύτερο μάλλον κοριτσάκι κ αυτό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Irini__ είπε:

Ευτυχώς σε σας δούλεψε η συγκοιμηση με θηλασμο κ ύπνο! Μια χαρά εννοείται σε αλλους πιάνει σε αλλους όχι! Αχ αυτό με το δικό του δωμάτιο κ κρεβάτι να το δω πότε θα γίνει, αν κ κατά βάθος δν ξέρω αν θέλω.. αφού τώρα με την ανακαίνιση κ μετακόμιση π θέλουμε να κάνουμε κοιτούσα κάτι ωραία παιδικα δωμάτια κ έλεγα να της κάνω ένα κ το προηγούμενο (καινούριο ουσιαστικα δλδ) της μικρής να το βάλω ως έχει στο νέο μέλος.. αλλά μετά το ξανασκεφτοκαι κ λέω ότι στο τέλος κ οι 4 θα κάνουμε συγκοιμηση! Χαχα!  Οποτε τι να τα παίρνω πάλι άδικα, να τα βλέπω μόνο εγώ κ να τα χαίρομαι?! 

Αχ αυτό με το δευτερο παιδι κ θηλασμό π κοιμόταν πάνω μ τώρα π το ξανασκεφτομαι όντως δεν παίζει να ξαναγίνει γτ ποιος πιάνει το πρώτο παιδί?? Τρέχατε ποδαράκια μου!! Πόσο είναι το δικό σου? Εμείς 20 μηνων, θα έχουν 2 χρόνια διαφοράς και το δεύτερο μάλλον κοριτσάκι κ αυτό!!

Βρε εδω εγω σκέφτηκα να αλλάξουμε κρεβατοκαμαρα να κανουμε ενα king size κρεβατι και μια χαρα ολοι μας!!! Χαχαχαχ ετσι μας βλεπω και εμας ο ενας πανω στον αλλο!!! Οντως τι ωραια που ειναι τα παιδικα δωμάτια!!!  που θα παει θα πανε καποια μερα και σε αυτο το δωμάτιο και θα τα ψαχνουμε!! 

 


url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Irini__ said:

Το σερί που λες εγώ πλέον αρχίζω κ το βιώνω κ αυτό όχι πάντα,δλδ μετά από 18 μήνες θηλασμού.. βέβαια εγώ απτή συνήθεια έτσι κ αλλιώς ξυπνάω κ την έχω στο νου μου.. αλλά πάλι καλά πάμε κάπως καλύτερα στο θέμα ύπνου..  οπότε δε νομίζω ως προς τον ύπνο να έχει να κάνει η συγκοιμηση γτ αυτό έκανα κ κάνω τους τελευταίους 20 μηνες..  είναι θέμα παιδιου ξεκάθαρα..

Έχω κ εγώ εναν αγκαλιας της kavka, με βόλεψε πολύ στις εξόδους, αλλά με τον θηλασμό κ με τις δουλειές του σπιτιού όχι.. ίσως δν το ειχα βρει κιολας.. την έβγαζα εκτός μαρσιπου κ τη θήλαζα έξω αλλά αν το βρεις φορώντας τον μαρσιπο είναι πολύ καλύτερα εννοειται..

Ως προς την προσκόλληση κοριτσια δε νομίζω να υφίσταται κάτι τέτοιο, όπως ειπώθηκε μιλάμε για τέταρτο τρίμηνο..  βέβαια λάθη π έκανα Δ θέλω να ξανακάνω όπως το ότι μέσα στη μερα κοιμόταν μόνο πάνω μου με θηλασμο κ μόλις την ξαπλωνα ξυπνουσε.. έτσι τη λυπόμουν κ την είχα πάνω μου στην καρέκλα θηλασμου (που να σημειώσω με έσωσε, αν κ κοστοβορα) κ κάπως έτσι ξεκουράζομουν κ εγώ..  κ όλα αυτά μέχρι 8-9 μηνων..

Στο νοσοκομείο νομίζω θα χρειαστούν φανελάκια, φορμακια, παμπερς, καλτσακια, πετσετακια, ρούχο εξοδου, σελτεδακια, ίσως καθαρό οινόπνευμα για το αφαλό, δλδ αυτά π θα χρειαστούμε ούτως ή άλλως στο σπίτι μας τις πρώτες μέρες..  δν εχω κάτι άλλο κατά νου..

Σκεφτόμουν και το τι θα χρειαστώ εγώ,πέρα από νυχτικό κατάλληλο για θηλασμό, ρόμπα, εσώρουχα , σερβιετες, σαγιονάρες μπάνιου και παντόφλες , κρέμα θηλής , σαμπουάν , σαπούνια ,ξυραφάκια, κτλ.     

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα τις μανούλες που έχουν ήδη παιδάκι.. τον παιδίατρο τον είχατε βρει από πριν γεννήσετε; Πότε ήρθατε σε επαφή; Στην αρχή οι εξετάσεις γίνονται κατ οίκον ή θα πρέπει να πηγαίνουμε στο ιατρείο; Αν θυμάμαι καλά οι πρώτες πρώτες εξετάσεις γίνονται μαιευτήριο σωστά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολα τα κοριτσια! Έχετε ήδη πει τα περισσότερα, θα συμπληρώσω κι εγω μερικά στη λιστα. Θα γραψω πραγματα που χρησιμοποίησα αλλα και πράγματα που μου τα εδωσαν και τελικά δεν με βολεψαν. Η καθεμια ομως εχει διαφορετικες αναγκες, οπότε σκεφτειτε το οσο εχετε χρονο!!Θα χρειαστει βρεφικο απορρυπαντικο. Πριν ερθει το μωρο, τα ρουχακια καθως και οτι προκειται να ακουμπησει το δερματακι του πρεπει να ειναι ετοιμα πλυμενα/σιδερωμενα. Καδος για πάνες. Υπαρχουν καποιοι ακριβοι που κρατουν τις δυσαρεστες οσμες μεσα, αλλα εγω βολευτηκα με εναν απλο μικρο πλαστικο διπλα στην αλλαξιερα. Τις πρωτες μερες θα χρειαστει κοντα στην αλλαξιερα καθαρο οινοπνευμα και αποστειρωμενες γαζουλες για τον αφαλό του που πρεπει να καθαρίζεται. Αν δεν προκειται να θηλασει το μωρο θα χρειαστούν μπιμπερο, βουρτσες καθαρισμου, πιπίλες, θερμός. Επισης οι θηλες γινονται πολυ ευαισθητες εκεινη την περιοδο, μου εδωσαν επιθέματα στηθους και κοχυλια, αλλα δεν με βόλεψαν. Με βοηθησε παρα παρα πολυ η λανολίνη για τις θηλές. Η λανολίνη της weleda συγκεκριμενα, δεν χρειαζεται ξεπλυμα και μπορει να θηλασει το μωρο χωρις προβλημα. Καλο ειναι να υπαρχει ενα θερμομετρο χωρου στο δωματιο που θα κοιμαται το μωρο καθως και ενα πολυ απαλο φωτακι (για εσας οχι για το μωρο ) για να το τσεκαρετε/θηλάζετε μεσα στη νυχτα. Εγω ειχα ενα λικνο διπλα στο κρεβατι μας και με βολεψε πολυ γιατι ρυθμιζε την κλιση ύπνου κι ετσι δεν εβγαζε γουλιες το μωρό. Ενα καλάθι απλύτων ξεχωριστό για το μωρο, ετσι ωστε τα βρωμικα δικά μας να μην ερχονται σε επαφη με αυτα του μωρου. Πανω απο το κρεβατακι του μπορει να μπει μόμπιλο αν δειτε οτι βοηθιεται στον υπνο το μωρο. Το δικο μου μονο με λευκους ηχους κοιμοταν . Υπαρχουν παρα πολλα apps λευκων ηχων που ειναι σωτηρια και για τους κολικους. Περα απο αυτα, εμενα με βοηθησαν πολυ και τα apps που σημειωνεις ποσο και ποτε εφαγε/θηλασε ή πόσο κοιμήθηκε και ποσες πανες την ημερα λερωνει. Σωτηριο αν θηλασετε, εγω απ την κουραση εχανα τη μπαλα ποιο στηθος εδωσα τελευταιο?!?! Τέλος, βρηκα παιδιατρο στον 8ο μηνα. Οι πρωτες επισκεψεις εγιναν στο σπιτι για να μην εκτεθει το μωρο στα μικροβια του ιατρειου. Αργοτερα κανονικα στον χωρο της. Αν προκειται να θηλασετε ψαξτε παιδιατρο φιλικό προς τον θηλασμο γιατι ακουσα διάφορες κοτσανες απο.... γιατρους!

Αν θυμηθω κατι ακομα θα επανελθω!!!:razz:

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Βρε εδω εγω σκέφτηκα να αλλάξουμε κρεβατοκαμαρα να κανουμε ενα king size κρεβατι και μια χαρα ολοι μας!!! Χαχαχαχ ετσι μας βλεπω και εμας ο ενας πανω στον αλλο!!! Οντως τι ωραια που ειναι τα παιδικα δωμάτια!!!  που θα παει θα πανε καποια μερα και σε αυτο το δωμάτιο και θα τα ψαχνουμε!! 

 

Κ γω που ένιωθα άσχημα που δεν χωράει στο υπνοδωμάτιο μας κούνια... Επειδή η έξυπνη επέλεξα king size κρεβατι... Αρχίζω να νιώθω μια ανακούφιση :wink:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια όλες για τις πληροφορίες σας, για όσες περιμένουμε τώρα 1ο παιδάκι είναι όλα πολύ χρησιμα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο βασικο κοριτσια! Ενημερωθειτε για το θηλασμο απο ομαδες υποστηριξης! Υπάρχουν αρχεια εμπειρίες κλπ δειτε τι γινεται στα μαιευτηρια με το ξενο, ποια ειναι τα δικαιώματα σας και τα δικαιωματα του παιδιου! Τι ειναι το rooming in εμπειριες ως προς αυτο και ζυγιστε τα ωστε να επιλεξετε εσεις την σιτιση του μωρου σας και οτι αλλο αφορα τοκετονκαι διαμονη συνειδητα! Δυστυχως λογω κοβιντ στο πρωτο μωρακι δεν παρακολουθησα σεμιναρια θηλασμου τοκετου κλπ και πηγα λιγο στα τυφλα! Επισης να σημειωσω οτι μεχρι να γεννησω ενιωθα οτι δε θελω να θηλασω και το ειχα δηλωσει και στον συζυγο μου! Μολις πηγα να γεννησω ομως και συμπληρωσα το εντυπο πριν τον τοκετο ως προς τη σιτιση του μωρου κλπ επελεξα αποκλειστικο θηλασμο! Ειδικα οταν γεννησα αυτο το συναισθημα αυξηθηκε!! Ωστοσο λογω μη σωστης ενημερωσης δυσκολευτηκα παρα πολυ να καταφερω να θηλασω αλλα το παλεψα με ολη μου τη δυναμη και εφτασα 21 μηνων να θηλαζουμε ακομα και τωρα! Γι αυτο μαθετε τα παντα ωστε να ξερετε να απαντησετε στο "δεν εχεις γαλα"! Απο την αλλη αν δεν θελετε να θηλασετε ολα καλα! Αρκει να το κανετε συνειδητά και οχι επειδη καποιος σας το επεβαλε η σας περασε οτι δεν μπορειτε να θηλασετε! Περασα μεγαλη κατάθλιψη μεχρι να τα καταφερω! Αλλα τελος καλο! Ηθελα να σας τα πω απο αγαπη στην καθε μητερα!

1 ώρα πρίν, Nj__ είπε:

Κ γω που ένιωθα άσχημα που δεν χωράει στο υπνοδωμάτιο μας κούνια... Επειδή η έξυπνη επέλεξα king size κρεβατι... Αρχίζω να νιώθω μια ανακούφιση :wink:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια όλες για τις πληροφορίες σας, για όσες περιμένουμε τώρα 1ο παιδάκι είναι όλα πολύ χρησιμα! 

 Την καλυτερη δουλεια εκανες χαχαχα αντε να τον πεισω κι εγω τωρα να αλλαξουμε κρεβατι... 

4 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα τις μανούλες που έχουν ήδη παιδάκι.. τον παιδίατρο τον είχατε βρει από πριν γεννήσετε; Πότε ήρθατε σε επαφή; Στην αρχή οι εξετάσεις γίνονται κατ οίκον ή θα πρέπει να πηγαίνουμε στο ιατρείο; Αν θυμάμαι καλά οι πρώτες πρώτες εξετάσεις γίνονται μαιευτήριο σωστά;

Τον βρήκαμε λιγο πριν γεννησω τον ενημερωσαμε για την αφιξη του νεου μελους! Θα πρεπει να τον ρωτησεις αν κανει επισκεψεις στο σπιτι! Καποιες βασικες εξετασεις γινονται στο μαιευτηριο ομως στα ιδιωτικα απο οσο ξερω υπαρχει ενα πακετο με εξετασεις με εξτρα κοστος για οραση ακοη και μεταβολικα νοσηματα περιπου στα 150 ευρω ολα μαζι! 

5 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Ευτυχώς σε σας δούλεψε η συγκοιμηση με θηλασμο κ ύπνο! Μια χαρά εννοείται σε αλλους πιάνει σε αλλους όχι! Αχ αυτό με το δικό του δωμάτιο κ κρεβάτι να το δω πότε θα γίνει, αν κ κατά βάθος δν ξέρω αν θέλω.. αφού τώρα με την ανακαίνιση κ μετακόμιση π θέλουμε να κάνουμε κοιτούσα κάτι ωραία παιδικα δωμάτια κ έλεγα να της κάνω ένα κ το προηγούμενο (καινούριο ουσιαστικα δλδ) της μικρής να το βάλω ως έχει στο νέο μέλος.. αλλά μετά το ξανασκεφτοκαι κ λέω ότι στο τέλος κ οι 4 θα κάνουμε συγκοιμηση! Χαχα!  Οποτε τι να τα παίρνω πάλι άδικα, να τα βλέπω μόνο εγώ κ να τα χαίρομαι?! 

Αχ αυτό με το δευτερο παιδι κ θηλασμό π κοιμόταν πάνω μ τώρα π το ξανασκεφτομαι όντως δεν παίζει να ξαναγίνει γτ ποιος πιάνει το πρώτο παιδί?? Τρέχατε ποδαράκια μου!! Πόσο είναι το δικό σου? Εμείς 20 μηνων, θα έχουν 2 χρόνια διαφοράς και το δεύτερο μάλλον κοριτσάκι κ αυτό!!

 21 μηνων ειναι ο δικος μου! Σεπτεμβριο εχει γενεθλια!! Τωρα θυμηθηκα οτι δε σου απαντησα σε αυτο!! :tongue:

  • Μου αρέσει 3

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ναι εμενα..πιο νωρις μου σταματησαν

 

9 ώρες πρίν, Alekos είπε:

Υπάρχει καμία που να της σταμάτησαν αναγούλες και εμετοί ψιλο απότομα στις 16 εβδομάδες; Ευχαριστώ πολύ 

Και μενα σχεδον μολις μπηκα στον 4ο, σταματησαν

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2022 at 11:03 ΠΜ, Kleopatra87 είπε:

Καλημερα κοριτσια!! Πολυ ενδιαΦεροντα αυτα που λετε, μου εχει δημιουργηθει η εξης απορια

Αν το μωρο ειναι συνεχεια κολημενο στη μαμα , μετα ειναι ευκολο να προσαρμοστει που θα παει η μαμα στη δουλεια κ θα πρεπει να μεινει με αλλο προσωπο σπιτι;

Η προσαρμογή θα ξεκινήσει μερικούς μήνες πριν με σταδιακή απομάκρυνση της μαμάς και φροντίδα του παιδιού από άλλα πρόσωπα

On 31/5/2022 at 11:27 ΠΜ, zouko είπε:

Ωραίες οι λίστες σας και χρήσιμες ! :)

Τώρα, για την βαλίτσα νοσοκομείου , τι θα προτείνατε να ετοιμάσουμε ; Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο, οπότε θα πρέπει να κοιτάξω και τα πράγματα που ΔΕΝ προσφέρονται (σε αντίθεση με μια ιδιωτική κλινική)

Θα πρέπει να ρωτήσεις τι προσφέρουν. Αλλιώς θα χρειαστείς πάνες, φανελάκια, ρουχαλάκια. Για σένα σερβιέτες λοχείας ή πάνες (προτιμώ τις πάνες, συγκρατούν καλύτερα το αίμα), 2-3 πιτζάμες με κουμπιά αν θες να θηλάσεις, εσώρουχα υπολόγιζε καναδυο την ημέρα σε περίπτωση διαρροών, κάλτσες, είδη προσωπικής περιποίησης

20 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Να ρωτήσω κάτι ακόμα τις μανούλες που έχουν ήδη παιδάκι.. τον παιδίατρο τον είχατε βρει από πριν γεννήσετε; Πότε ήρθατε σε επαφή; Στην αρχή οι εξετάσεις γίνονται κατ οίκον ή θα πρέπει να πηγαίνουμε στο ιατρείο; Αν θυμάμαι καλά οι πρώτες πρώτες εξετάσεις γίνονται μαιευτήριο σωστά;

Τον είχα γνωρίσει κανένα μήνα πριν. Μου είπε για το κόστος κτλ. Ήρθε την μέρα του τοκετού, τον ειδοποίησαν από την κλινική και μετά με επισκεφτόταν κάθε μέρα μέχρι που φύγαμε. Ύστερα δώσαμε ραντεβού στις 10 μέρες για να δει το μωρό στο ιατρείο του. Αλλά τότε ήταν καλοκαίρι. Τώρα που θα γεννήσουμε θα είναι χειμώνας και λόγω ιώσεων, θα ζητήσω να ρθει σπίτι

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα πάει σήμερα στο γιατρό! 280 γρ η μικρή, είναι τέλεια μου είπε, όλα καλά και νορμάλ, και κλείσαμε 20/6 για την β επιπέδου :) στο 3d υπέρηχο μας γύρισε πλάτη οπότε δεν καταφέραμε να δούμε καλά το προσωπάκι :lol:

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...