Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ. Ήθελα και τη βοήθεια σας σε κάτι. Εσείς που έχετε ήδη παιδάκι. Σαν νέα μαμά δεν έχω τίποτα απολύτως κι είπα σιγά σιγά τώρα που ξέρω και το φύλο να ξεκινήσω να ψωνίζω γιατί όλα μαζί θα δυσκολευτω να τα πάρω. Μπορεί κάποια να με καθοδηγήσει από πού να ξεκινήσω και σε τι ποσότητες;

10-12 φανελακια (καλυτερα αυτα που ανοιγουν μπροστα σαν φακελος για να μη ζοριζεις το κεφαλι του μωρου οταν του το φορας θα σε βοηθησεο κ σενα) 

10 μπιτζαμακια ολοσωμα μαζι με τα καλτσακια

3-4 σετ μπλουζακι παντελονακι

3 μπουρνουζακια σίγουρα 

2-3 πετσετουλες μικρες

6-7 πανακια για το ρεψιμο και τις γουλιτσες

1 ολοσωμη φορμα εξοδου (μπουφαν ολοσωμο ουσιαστικά) 

2-3 σκουφακια 

Γαντακια βαμβακερα 

6-7 ζευγαρια Καλτσακια

2-3 Πανες αγκαλιας (εμενα με βολεψαν μουσελινα και αυτες που ειναι σαν σεντονακι) 

2 κουβερτουλες

Παπουτσακια αγκαλιας 1 ζευγαρι 

6 Σελτεδακια στη διασταση της αλαξιερας ή οποιο βολευει

2 σελτεδακια μεγαλα για το κρεβατακι του για να μην βρεχεται το στρωμα

Σαμπουαν αφρόλουτρο

σετ περιποιησης νυχιων

χτενα βουρτσα βρεφικη

κρεμα αλλαγης πανας 

Λαδακι κολωνια

Γαλακτωμα σωματος

Αναρροφητηρας μυτης

Φυσιολογικοι οροι

Γαζες μικρες για περιποιηση ματιων και ευαισθητων σημειων

Μωρομαντηλα πανες

Αυτα απο προικα και περιποιηση μωρου αν θυμηθω κατι αλλο θα γραψω

 

 

Ξεκινα με το πρωτο νουμερο και βλεπεις στη συνεχεια αναλογα με την αναπτυξη του μωρου σου!! Εμενα πχ τα φορεσε δυομιση μηνες κ μετα αλλαξαμε νουμερο!! Αλλα μωρακια νωριτερα αλλαζουν νουμερο! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 5

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, ArtemisΚ said:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο...σας έχει φουσκώσει η κοιλιά καθόλου? γιατί εμένα πολύ λίγο!

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Εμένα ναι! Έχει πεταχτεί κ ο αφαλός μου κ φαίνεται μέσα από τη μπλούζα χαχαχα! Επίσης, σήμερα πήγα για μπάνιο και δεν μπορούσα να κολυμπήσω μπρούμυτα! Μόνο ύπτιο.. μάλλον έχει αλλάξει το κέντρο βάρους μου κ δεν το έχω συνηθίσει ακόμα; Δεν ξέρω

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις, τελικά πήρα της φρεζυντερμ, όντως μυρίζει έντονα αλλά ενυδατώνει ωραία :)

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Despoina31 είπε:

Εμένα ναι! Έχει πεταχτεί κ ο αφαλός μου κ φαίνεται μέσα από τη μπλούζα χαχαχα! Επίσης, σήμερα πήγα για μπάνιο και δεν μπορούσα να κολυμπήσω μπρούμυτα! Μόνο ύπτιο.. μάλλον έχει αλλάξει το κέντρο βάρους μου κ δεν το έχω συνηθίσει ακόμα; Δεν ξέρω

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις, τελικά πήρα της φρεζυντερμ, όντως μυρίζει έντονα αλλά ενυδατώνει ωραία :)

Xaxaaxxa!!Εμένα πολύ λίγο πιο πολύ με φούσκωμα είναι ή να έχω λίγο κοιλίτσα και πιο πολύ το βράδυ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Xaxaaxxa!!Εμένα πολύ λίγο πιο πολύ με φούσκωμα είναι ή να έχω λίγο κοιλίτσα και πιο πολύ το βράδυ.

Εμενα εχει στρογγυλεψει και να σου πω την αληθεια επειδη δεν το εχω συνηθησει ακομα δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ..μπρουμητα δεν μπορω και δεν θελω κιολας αλλα απο τα πλαγια με ενοχλει..θα δω αυτες τις μερες μηπως αγορασω αυτο το μαξιλαρακι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , elena93 είπε:

Εμενα εχει στρογγυλεψει και να σου πω την αληθεια επειδη δεν το εχω συνηθησει ακομα δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ..μπρουμητα δεν μπορω και δεν θελω κιολας αλλα απο τα πλαγια με ενοχλει..θα δω αυτες τις μερες μηπως αγορασω αυτο το μαξιλαρακι

Σ αυτό δυσκολεύομαι και εγώ πολύ ,προσπαθώ να κοιμάμαι στο πλάι γιατί παλιά κοιμόμουν μπρουμυτα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο...σας έχει φουσκώσει η κοιλιά καθόλου? γιατί εμένα πολύ λίγο!

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Καλησπέρα κορίτσια μου!εμένα έχει φουσκώσει η κοιλίτσα άρχισε να φαίνεται αρκετά..από τα παντελόνια που φορούσα πριν δεν μου κάνει τίποτα πλέον.. στον ύπνο έχω αρχίσει να μην βολεύομαι πάντα στο πλαι κοιμόμουν αλλα πλέον θέλω συνέχεια να αλλάζω πλευρό.. επιπλέον εχω αρκετή ενόχληση στη μέση δυσκολεύομαι να σηκωθώ από τον καναπέ κάποιες φορές..την Τετάρτη θα είμαι ακριβώς 18 εβδομάδων..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

10-12 φανελακια (καλυτερα αυτα που ανοιγουν μπροστα σαν φακελος για να μη ζοριζεις το κεφαλι του μωρου οταν του το φορας θα σε βοηθησεο κ σενα) 

10 μπιτζαμακια ολοσωμα μαζι με τα καλτσακια

3-4 σετ μπλουζακι παντελονακι

3 μπουρνουζακια σίγουρα 

2-3 πετσετουλες μικρες

6-7 πανακια για το ρεψιμο και τις γουλιτσες

1 ολοσωμη φορμα εξοδου (μπουφαν ολοσωμο ουσιαστικά) 

2-3 σκουφακια 

Γαντακια βαμβακερα 

6-7 ζευγαρια Καλτσακια

2-3 Πανες αγκαλιας (εμενα με βολεψαν μουσελινα και αυτες που ειναι σαν σεντονακι) 

2 κουβερτουλες

Παπουτσακια αγκαλιας 1 ζευγαρι 

6 Σελτεδακια στη διασταση της αλαξιερας ή οποιο βολευει

2 σελτεδακια μεγαλα για το κρεβατακι του για να μην βρεχεται το στρωμα

Σαμπουαν αφρόλουτρο

σετ περιποιησης νυχιων

χτενα βουρτσα βρεφικη

κρεμα αλλαγης πανας 

Λαδακι κολωνια

Γαλακτωμα σωματος

Αναρροφητηρας μυτης

Φυσιολογικοι οροι

Γαζες μικρες για περιποιηση ματιων και ευαισθητων σημειων

Μωρομαντηλα πανες

Αυτα απο προικα και περιποιηση μωρου αν θυμηθω κατι αλλο θα γραψω

 

 

Ξεκινα με το πρωτο νουμερο και βλεπεις στη συνεχεια αναλογα με την αναπτυξη του μωρου σου!! Εμενα πχ τα φορεσε δυομιση μηνες κ μετα αλλαξαμε νουμερο!! Αλλα μωρακια νωριτερα αλλαζουν νουμερο! 

Κορίτσι μου σ ευχαριστούμε πολύ. 

 

Έχω πονακια στη κοιλιά ρε κορίτσια. Είναι φυσιολογικό; Γι αυτό ρωτάω για το μαγνήσιο. Μήπως θα έπρεπε να παίρνω; Εσείς έχετε σουβλιες; Πονακια δηλαδή;

Όσο για τη κοιλίτσα εγώ έχω κάνει αρκετή. Ίσως γιατί ήμουν και αρκετά αδύνατη και πάχυνα ήδη αρκετά. Οπότε φαίνεται η διαφορά. Εννοείται μόνο στο πλάι μπορώ να κοιμηθώ κι εγώ και γυρίζω συνέχεια δεξιά, αριστερά. Επίσης με βολεύει να έχω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο...σας έχει φουσκώσει η κοιλιά καθόλου? γιατί εμένα πολύ λίγο!

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Η αλήθεια είναι πως πετάχτηκε νωρίς ή κοιλίτσα (και αρχίζει ο αφαλος να βγαίνει προς τα έξω) αλλά σαν να μην μεγαλώνει την τελευταία βδομάδα το ιδιο... Κ λιγάκι με αγχώνει :roll:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

Εμένα ναι! Έχει πεταχτεί κ ο αφαλός μου κ φαίνεται μέσα από τη μπλούζα χαχαχα! Επίσης, σήμερα πήγα για μπάνιο και δεν μπορούσα να κολυμπήσω μπρούμυτα! Μόνο ύπτιο.. μάλλον έχει αλλάξει το κέντρο βάρους μου κ δεν το έχω συνηθίσει ακόμα; Δεν ξέρω

Ευχαριστώ κορίτσια για τις προτάσεις, τελικά πήρα της φρεζυντερμ, όντως μυρίζει έντονα αλλά ενυδατώνει ωραία :)

Εγώ δε ρώτησα ακόμη τον γιατρό μου. Σου είπε να μπαίνεις κανονικά στη θάλασσα; Επιτρέπεται και η πισίνα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο...σας έχει φουσκώσει η κοιλιά καθόλου? γιατί εμένα πολύ λίγο!

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Μονο η κοιλιά καλά θα ήταν,έχουν φουσκώσει μπούτια,κ@λος και στήθος

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ δε ρώτησα ακόμη τον γιατρό μου. Σου είπε να μπαίνεις κανονικά στη θάλασσα; Επιτρέπεται και η πισίνα;

Στη θάλασσα επιτρέπεται,αρκεί να αλλάζεις μαγιω κάθε φορά που βγαίνεις από το νερό,να φοράς αντιηλιακο με υψηλό δείκτη προστασίας και να αποφεύγεις να κάθεσαι πολλή ώρα στον ήλιο. Η πισίνα δεν είναι ο,τι καλύτερο από άποψη υγιεινής ,αλλά παρόλα αυτά πολλές γυναίκες μπαίνουν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο...σας έχει φουσκώσει η κοιλιά καθόλου? γιατί εμένα πολύ λίγο!

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Ειμαστε κι εμεις που ειμαστε σαν έγκυες ολο το χρονο! :D σοβαρα εμεινα εγκυος με πολλα περιττα κιλα που εβαλα μετα την πρώτη γεννα με καραντινα, ξενυχτια κλπ του εδωσα να καταλαβει! Και τωρα ημουν σε προσπαθεια να χασω και προεκυψε το μωρακι αλλα ας ειναι! Το στοιχημα ειναι μετα τη δευτερη γεννα ολα να πανε καλα βέβαια αλλαααα φερμουαρ!! :-D

Κανεις δε με ρωτησε ειπα απλως τον πονο μου!! Χαχχαχα

Παντως νιωθω  οτι φουσκωσε και με ποναει η μεση και στον υπνο εχω παρει ποσα μαξιλαρια για να βολευτώ αλλα δεν!!!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ. Ήθελα και τη βοήθεια σας σε κάτι. Εσείς που έχετε ήδη παιδάκι. Σαν νέα μαμά δεν έχω τίποτα απολύτως κι είπα σιγά σιγά τώρα που ξέρω και το φύλο να ξεκινήσω να ψωνίζω γιατί όλα μαζί θα δυσκολευτω να τα πάρω. Μπορεί κάποια να με καθοδηγήσει από πού να ξεκινήσω και σε τι ποσότητες;

Η δική μου άποψη είναι πως το παιδί χρειάζεται εξαιρετικά λίγα πράγματα, ειδικά τον πρώτο καιρό.

  • Φανελάκια 10-15, ανάλογα πόσο εύκολα θα τα λερώνει βέβαια. Οπότε μην επενδύεις εξαρχής σε πολλά, γιατί μπορεί να σου πάνε άχρηστα και τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σύντομα θα χρειάζεται το επόμενο νούμερο.
  • Φορμάκια με κουμπάκια στην πλάτη, όχι στον ποπό. Το κούμπωμα στον ποπό θα σε δυσκολέψει πολύ και θα ζορίζει και το μωρό. Στην πλάτη είναι τα πιο ευκολοφόρετα. Πάλι θα έλεγα 10-15, ανάλογα πόσο εύκολα θα τα λερώνει βέβαια. Οπότε μην επενδύεις εξαρχής και σε αυτά, γιατί μπορεί να σου πάνε άχρηστα και τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σύντομα θα χρειάζεται το επόμενο νούμερο.
  • Καλτσάκια (το ίδιο με τα προηγούμενα)
  • Ολόσωμο μπουφάν
  • Σκουφάκια, γαντάκια κτλ σε περίπτωση που σκέφτεσαι εξόδους (θα είμαστε και στο Χειμώνα)
  • Είμαι αρνητική με πάνες αγκαλιάς και λοιπά επιπλέον σκεπέσματα. Το μωρό πρέπει να ναι όσο το δυνατόν καλυμμένο με λιγότερα υφάσματα και να έρχεται σε επαφή δέρμα με δέρμα με την μητέρα. Είναι απαραίτητο να λάβει τα μικρόβια της μητέρας για την ανάπτυξη του ανοσοποιητικού του, για το συναισθηματικό δέσιμο μητέρας - βρέφους και για την ψυχική του ηρεμία καθώς ο χτύπος της καρδιάς σου θα του είναι γνώρισμος από την εμβρυική περίοδο.
  • Πανάκια 5-6, σε περίπτωση που φύγουν μερικές γουλιές είτε με τον θηλασμό (εξαιρετικά σπάνιο), είτε με σίτιση με μπιμπερό.
  • Πάνες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ
  • Σελτεδάκια 1-2 για να το αλλάζεις. Θεωρώ περιττό έξοδο τις αλλαξιέρες. Στρώνεις τον σελτέ σε καναπέ ή κρεβάτι (εκεί που συνήθως θα περνάτε τις περισσότερες ώρες και ξεμπέρδεψες). Είμαι αρνητική για μωρομάντιλα το πρώτο τρίμηνο. Πλύσιμο στη βρύση με νεράκι.
  • Ψαλιδάκι ειδικό για τα νύχια, φυσιολογικό ορό και αποφρακτήρα μύτης, σαμπουάν-αφρόλουτρο. Είμαι αρνητική με ενυδατικές κρέμες, κρέμες αλλαγής πάνας κτλ. Να προτιμάς φυσικά προιόντα για την ευαίσθητη επιδερμίδα του μωρού όπως λάδι καρύδας ή (δεν θυμάμαι πως λέγεται, θα ρωτήσω την κουνιάδα που μου φτιάχνει και θα επανέλθω), πιπίλες 2-3 εφόσον τις επιλέξεις αλλά να ξέρεις σαμποτάρουν τον θηλασμό-συνδέονται με οδοντικά προβλήματα και δυσκολίες διακοπής, μπιμπερό 2-3 εφόσον επιλέξεις να μην θηλάσεις και αντίστοιχα σκονογάλατα.
  • Μπουρνούζι 2-3
  • Κουβέρτα αγκαλιάς. Το πρώτο τρίμηνο την βρήκα εξαιρετικά χρήσιμη καθώς έχει τη μορφή φακέλου που μπαίνει μέσα το μωρό και προσομοιάζει αρκετά τις συνθήκες στη μήτρα. Αργότερα μια κλασσική κουβέρτα ύπνου.
  • Μαξιλάρι απαγορεύεται μέχρι τον χρόνο
  • Σεντόνια, σελτέ οπωσδήποτε για το κρεβάτι για να αποφύγεις ατυχήματα που θα σου καταστρέψουν το στρώμα
  • Πάντα κρεβατιού
  • Κρεβάτι. Προσωπικά επειδή ακολουθώ συγκοίμηση το θεωρώ περιττό έξοδο τον πρώτο χρόνο. Καλαθούνες, λίκνα κτλ ούτε κατά διάνοια. Πεταμένα λεφτά. Λόγω θηλασμού και ασφάλειας, θα κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι, επομένως δεν υπάρχει λόγος να δεσμεύσω από τώρα 200-300ευρώ για ένα καλό κρεβάτι. Στον χρόνο περίπου θα πάρω ένα προεφηβικό που φτάνει μέχρι την ηλικία των 6-7 ετών, περίπου.
  • Ντουλάπα ή συρταριέρα, ότι σου είναι πιο βολικό. Προτιμώ ντουλάπα που θα μείνει για μια ζωή.
  • Καρότσι θα το καθυστερήσω για του χρόνου την Άνοιξη-Καλοκαίρι που θα ξεκινήσουμε τις βόλτες και θα πάρω τύπου ομπρέλα που είναι πιο ευκολόχρηστα.

Αυτά εξαρχής. Θα επανέλθω αν σκεφτώ και κάτι άλλο. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ περιττό

12 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο...σας έχει φουσκώσει η κοιλιά καθόλου? γιατί εμένα πολύ λίγο!

Σ ευχαριστούμε πολύ!

Εμένα ναι αλλά 1. φροντίζω να τρώω πολύ (χαχα) και 2. είναι δεύτερη κύηση (στην 2η, 3η κτλ τα συμπτώματα εμφανίζονται νωρίτερα γιατί ο οργανισμός θυμάται και προετοιμάζεται πιο γρήγορα)

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσι μου σ ευχαριστούμε πολύ. 

 

Έχω πονακια στη κοιλιά ρε κορίτσια. Είναι φυσιολογικό; Γι αυτό ρωτάω για το μαγνήσιο. Μήπως θα έπρεπε να παίρνω; Εσείς έχετε σουβλιες; Πονακια δηλαδή;

Όσο για τη κοιλίτσα εγώ έχω κάνει αρκετή. Ίσως γιατί ήμουν και αρκετά αδύνατη και πάχυνα ήδη αρκετά. Οπότε φαίνεται η διαφορά. Εννοείται μόνο στο πλάι μπορώ να κοιμηθώ κι εγώ και γυρίζω συνέχεια δεξιά, αριστερά. Επίσης με βολεύει να έχω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια.

Μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα. Είχα διαβάσει ότι αν ο πόνος είναι στιγμιαίος και δεν συνοδεύεται με αίμα, δεν μας ανησυχεί. Αν είναι διαρκής πόνος και/ή συνοδεύεται με αίμα μας ανησυχεί. Δεν ξέρω αν το μαγνήσιο βοηθάει

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Η δική μου άποψη είναι πως το παιδί χρειάζεται εξαιρετικά λίγα πράγματα, ειδικά τον πρώτο καιρό.

  • Φανελάκια 10-15, ανάλογα πόσο εύκολα θα τα λερώνει βέβαια. Οπότε μην επενδύεις εξαρχής σε πολλά, γιατί μπορεί να σου πάνε άχρηστα και τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σύντομα θα χρειάζεται το επόμενο νούμερο.
  • Φορμάκια με κουμπάκια στην πλάτη, όχι στον ποπό. Το κούμπωμα στον ποπό θα σε δυσκολέψει πολύ και θα ζορίζει και το μωρό. Στην πλάτη είναι τα πιο ευκολοφόρετα. Πάλι θα έλεγα 10-15, ανάλογα πόσο εύκολα θα τα λερώνει βέβαια. Οπότε μην επενδύεις εξαρχής και σε αυτά, γιατί μπορεί να σου πάνε άχρηστα και τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σύντομα θα χρειάζεται το επόμενο νούμερο.
  • Καλτσάκια (το ίδιο με τα προηγούμενα)
  • Ολόσωμο μπουφάν
  • Σκουφάκια, γαντάκια κτλ σε περίπτωση που σκέφτεσαι εξόδους (θα είμαστε και στο Χειμώνα)
  • Είμαι αρνητική με πάνες αγκαλιάς και λοιπά επιπλέον σκεπέσματα. Το μωρό πρέπει να ναι όσο το δυνατόν καλυμμένο με λιγότερα υφάσματα και να έρχεται σε επαφή δέρμα με δέρμα με την μητέρα. Είναι απαραίτητο να λάβει τα μικρόβια της μητέρας για την ανάπτυξη του ανοσοποιητικού του, για το συναισθηματικό δέσιμο μητέρας - βρέφους και για την ψυχική του ηρεμία καθώς ο χτύπος της καρδιάς σου θα του είναι γνώρισμος από την εμβρυική περίοδο.
  • Πανάκια 5-6, σε περίπτωση που φύγουν μερικές γουλιές είτε με τον θηλασμό (εξαιρετικά σπάνιο), είτε με σίτιση με μπιμπερό.
  • Πάνες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ
  • Σελτεδάκια 1-2 για να το αλλάζεις. Θεωρώ περιττό έξοδο τις αλλαξιέρες. Στρώνεις τον σελτέ σε καναπέ ή κρεβάτι (εκεί που συνήθως θα περνάτε τις περισσότερες ώρες και ξεμπέρδεψες). Είμαι αρνητική για μωρομάντιλα το πρώτο τρίμηνο. Πλύσιμο στη βρύση με νεράκι.
  • Ψαλιδάκι ειδικό για τα νύχια, φυσιολογικό ορό και αποφρακτήρα μύτης, σαμπουάν-αφρόλουτρο. Είμαι αρνητική με ενυδατικές κρέμες, κρέμες αλλαγής πάνας κτλ. Να προτιμάς φυσικά προιόντα για την ευαίσθητη επιδερμίδα του μωρού όπως λάδι καρύδας ή (δεν θυμάμαι πως λέγεται, θα ρωτήσω την κουνιάδα που μου φτιάχνει και θα επανέλθω), πιπίλες 2-3 εφόσον τις επιλέξεις αλλά να ξέρεις σαμποτάρουν τον θηλασμό-συνδέονται με οδοντικά προβλήματα και δυσκολίες διακοπής, μπιμπερό 2-3 εφόσον επιλέξεις να μην θηλάσεις και αντίστοιχα σκονογάλατα.
  • Μπουρνούζι 2-3
  • Κουβέρτα αγκαλιάς. Το πρώτο τρίμηνο την βρήκα εξαιρετικά χρήσιμη καθώς έχει τη μορφή φακέλου που μπαίνει μέσα το μωρό και προσομοιάζει αρκετά τις συνθήκες στη μήτρα. Αργότερα μια κλασσική κουβέρτα ύπνου.
  • Μαξιλάρι απαγορεύεται μέχρι τον χρόνο
  • Σεντόνια, σελτέ οπωσδήποτε για το κρεβάτι για να αποφύγεις ατυχήματα που θα σου καταστρέψουν το στρώμα
  • Πάντα κρεβατιού
  • Κρεβάτι. Προσωπικά επειδή ακολουθώ συγκοίμηση το θεωρώ περιττό έξοδο τον πρώτο χρόνο. Καλαθούνες, λίκνα κτλ ούτε κατά διάνοια. Πεταμένα λεφτά. Λόγω θηλασμού και ασφάλειας, θα κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι, επομένως δεν υπάρχει λόγος να δεσμεύσω από τώρα 200-300ευρώ για ένα καλό κρεβάτι. Στον χρόνο περίπου θα πάρω ένα προεφηβικό που φτάνει μέχρι την ηλικία των 6-7 ετών, περίπου.
  • Ντουλάπα ή συρταριέρα, ότι σου είναι πιο βολικό. Προτιμώ ντουλάπα που θα μείνει για μια ζωή.
  • Καρότσι θα το καθυστερήσω για του χρόνου την Άνοιξη-Καλοκαίρι που θα ξεκινήσουμε τις βόλτες και θα πάρω τύπου ομπρέλα που είναι πιο ευκολόχρηστα.

Αυτά εξαρχής. Θα επανέλθω αν σκεφτώ και κάτι άλλο. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ περιττό

Εμένα ναι αλλά 1. φροντίζω να τρώω πολύ (χαχα) και 2. είναι δεύτερη κύηση (στην 2η, 3η κτλ τα συμπτώματα εμφανίζονται νωρίτερα γιατί ο οργανισμός θυμάται και προετοιμάζεται πιο γρήγορα)

Μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα. Είχα διαβάσει ότι αν ο πόνος είναι στιγμιαίος και δεν συνοδεύεται με αίμα, δεν μας ανησυχεί. Αν είναι διαρκής πόνος και/ή συνοδεύεται με αίμα μας ανησυχεί. Δεν ξέρω αν το μαγνήσιο βοηθάει

Κορίτσι σ ευχαριστούμε πολύ. Ριλαξ, κάτι φωλιές ύπνου κτλ που είδα για ύπνο δεν είναι τίποτα χρήσιμο; Στο κρεβάτι που το έχεις το μωρό; Έτσι απλά διπλα σου; Νομίζω αυτό είναι αγχωτικό. Επίσης στα καροτσάκια είδα κάποια που είναι 3 σε 1. Μήπως είναι πιο βολικά γιατί τους πρώτους μήνες μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Η δική μου άποψη είναι πως το παιδί χρειάζεται εξαιρετικά λίγα πράγματα, ειδικά τον πρώτο καιρό.

  • Φανελάκια 10-15, ανάλογα πόσο εύκολα θα τα λερώνει βέβαια. Οπότε μην επενδύεις εξαρχής σε πολλά, γιατί μπορεί να σου πάνε άχρηστα και τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σύντομα θα χρειάζεται το επόμενο νούμερο.
  • Φορμάκια με κουμπάκια στην πλάτη, όχι στον ποπό. Το κούμπωμα στον ποπό θα σε δυσκολέψει πολύ και θα ζορίζει και το μωρό. Στην πλάτη είναι τα πιο ευκολοφόρετα. Πάλι θα έλεγα 10-15, ανάλογα πόσο εύκολα θα τα λερώνει βέβαια. Οπότε μην επενδύεις εξαρχής και σε αυτά, γιατί μπορεί να σου πάνε άχρηστα και τα μωρά μεγαλώνουν απίστευτα γρήγορα οπότε σύντομα θα χρειάζεται το επόμενο νούμερο.
  • Καλτσάκια (το ίδιο με τα προηγούμενα)
  • Ολόσωμο μπουφάν
  • Σκουφάκια, γαντάκια κτλ σε περίπτωση που σκέφτεσαι εξόδους (θα είμαστε και στο Χειμώνα)
  • Είμαι αρνητική με πάνες αγκαλιάς και λοιπά επιπλέον σκεπέσματα. Το μωρό πρέπει να ναι όσο το δυνατόν καλυμμένο με λιγότερα υφάσματα και να έρχεται σε επαφή δέρμα με δέρμα με την μητέρα. Είναι απαραίτητο να λάβει τα μικρόβια της μητέρας για την ανάπτυξη του ανοσοποιητικού του, για το συναισθηματικό δέσιμο μητέρας - βρέφους και για την ψυχική του ηρεμία καθώς ο χτύπος της καρδιάς σου θα του είναι γνώρισμος από την εμβρυική περίοδο.
  • Πανάκια 5-6, σε περίπτωση που φύγουν μερικές γουλιές είτε με τον θηλασμό (εξαιρετικά σπάνιο), είτε με σίτιση με μπιμπερό.
  • Πάνες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ
  • Σελτεδάκια 1-2 για να το αλλάζεις. Θεωρώ περιττό έξοδο τις αλλαξιέρες. Στρώνεις τον σελτέ σε καναπέ ή κρεβάτι (εκεί που συνήθως θα περνάτε τις περισσότερες ώρες και ξεμπέρδεψες). Είμαι αρνητική για μωρομάντιλα το πρώτο τρίμηνο. Πλύσιμο στη βρύση με νεράκι.
  • Ψαλιδάκι ειδικό για τα νύχια, φυσιολογικό ορό και αποφρακτήρα μύτης, σαμπουάν-αφρόλουτρο. Είμαι αρνητική με ενυδατικές κρέμες, κρέμες αλλαγής πάνας κτλ. Να προτιμάς φυσικά προιόντα για την ευαίσθητη επιδερμίδα του μωρού όπως λάδι καρύδας ή (δεν θυμάμαι πως λέγεται, θα ρωτήσω την κουνιάδα που μου φτιάχνει και θα επανέλθω), πιπίλες 2-3 εφόσον τις επιλέξεις αλλά να ξέρεις σαμποτάρουν τον θηλασμό-συνδέονται με οδοντικά προβλήματα και δυσκολίες διακοπής, μπιμπερό 2-3 εφόσον επιλέξεις να μην θηλάσεις και αντίστοιχα σκονογάλατα.
  • Μπουρνούζι 2-3
  • Κουβέρτα αγκαλιάς. Το πρώτο τρίμηνο την βρήκα εξαιρετικά χρήσιμη καθώς έχει τη μορφή φακέλου που μπαίνει μέσα το μωρό και προσομοιάζει αρκετά τις συνθήκες στη μήτρα. Αργότερα μια κλασσική κουβέρτα ύπνου.
  • Μαξιλάρι απαγορεύεται μέχρι τον χρόνο
  • Σεντόνια, σελτέ οπωσδήποτε για το κρεβάτι για να αποφύγεις ατυχήματα που θα σου καταστρέψουν το στρώμα
  • Πάντα κρεβατιού
  • Κρεβάτι. Προσωπικά επειδή ακολουθώ συγκοίμηση το θεωρώ περιττό έξοδο τον πρώτο χρόνο. Καλαθούνες, λίκνα κτλ ούτε κατά διάνοια. Πεταμένα λεφτά. Λόγω θηλασμού και ασφάλειας, θα κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι, επομένως δεν υπάρχει λόγος να δεσμεύσω από τώρα 200-300ευρώ για ένα καλό κρεβάτι. Στον χρόνο περίπου θα πάρω ένα προεφηβικό που φτάνει μέχρι την ηλικία των 6-7 ετών, περίπου.
  • Ντουλάπα ή συρταριέρα, ότι σου είναι πιο βολικό. Προτιμώ ντουλάπα που θα μείνει για μια ζωή.
  • Καρότσι θα το καθυστερήσω για του χρόνου την Άνοιξη-Καλοκαίρι που θα ξεκινήσουμε τις βόλτες και θα πάρω τύπου ομπρέλα που είναι πιο ευκολόχρηστα.

Αυτά εξαρχής. Θα επανέλθω αν σκεφτώ και κάτι άλλο. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ περιττό

Εμένα ναι αλλά 1. φροντίζω να τρώω πολύ (χαχα) και 2. είναι δεύτερη κύηση (στην 2η, 3η κτλ τα συμπτώματα εμφανίζονται νωρίτερα γιατί ο οργανισμός θυμάται και προετοιμάζεται πιο γρήγορα)

Μπορεί να κάνει συσπάσεις η μήτρα. Είχα διαβάσει ότι αν ο πόνος είναι στιγμιαίος και δεν συνοδεύεται με αίμα, δεν μας ανησυχεί. Αν είναι διαρκής πόνος και/ή συνοδεύεται με αίμα μας ανησυχεί. Δεν ξέρω αν το μαγνήσιο βοηθάει

Καλημέρα! Ηθελα να επισημάνω οσον αφορα τις πανες αγκαλιας οτι οντως δεν είναι χρησιμες για την επαφη μαμας μωρου! Συμφωνω μαζι σου για την επαφη δερμα με δέρμα ειδικα τον πρωτο καιρο! Μου ηταν ομως εξαιρετικά χρησιμες για την επαφη με τους επισκέπτες εννοωντας παππουδες θειους κλπ τους εβαζα την πανα αγκαλιας και υστερα επαιρναν αγκαλια το μωρακι! Αλλος φορουσε μαλλινο αλλος συνθετικο αλλα επισης για τα μικροβια προστατευει αρκετα!! Αλλη χρήση που βρηκα στην πανα αγκαλιας ειναι στρωσιμο σε καναπε ειτε στο σπιτι μας ειτε σε φιλικο για να ακουμπησω το μωρακι! Το καλοκαιρι προστασια απο τον αερα ειτε στο καροτσι ειτε στο πλοιο! 

Συμφωνω για το κρεβατι! Προσωπικα πηρα μεταχειρισμένο με 100 ευρω συν το στρωμα! Εκανα βιολογικο καθαρισμο κλπ αλλα ετσι εμεινε! Κοιμηθηκε ελάχιστες φορες εκει! αυτο βεβαια ειναι επιλογη της καθε μαμας! Αν θα θηλασει αν θα το εχει στο κρεβατι κλπ! Εμας μας βόλεψε πολυ η συγκοιμηση! Και ακομα και τωρα 20 μηνων τον εχω μαζι μου(συν κοιλια συν μαξιλαρια:D

Λικνο μου εκαναν δωρο αλλα δεν μας βόλεψε και συντομα το πηρα το μωρό μαζι μου στο κρεβατι! 

 

Χρησιμοποιησες καθολου φωλιά μωρου; δεν ειχα στο πρωτο αλλα σκεφτομαι να παρω για να μπορω να το αφησω χωρις φοβο να κυλισει απο το να βαζω χιλια μαξιλαρια γυρω του! Δεν ξερω! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...