Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Despoina31 είπε:

Καλημέρα! Εγώ έχω ανάψει αρκετές φορές, και μέσα στη μέρα, ειδικά όταν δουλεύω, και στον ύπνο το βράδυ, απλά το βάζω να μη χτυπάει κατευθείαν πάνω μου. Ζεσταίνομαι πάααρα πολύ, ο γιατρός λέει από την εγκυμοσύνη είναι :wacko:

Κορίτσια που κάνετε ενέσεις, τι σας έχουν πει για τη γέννα; Εμένα ο γυναικολόγος ήταν πολύ χαλαρός, μου είπε απλά όταν με πιάσουν οι πόνοι να μην κάνω αντιπηκτική, ώστε να κάνω επισκληρίδιο μετά και να το πάμε με φτ.. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον αιματολόγο για να τον ρωτήσω κ αυτόν πως το σκέφτεται

Εγώ έχω ΠΗΤ 21/11 αλλά ο γιατρός μου είπε πως θα γεννήσω το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. Δε μου είπε αν θα γεννήσω σίγουρα όμως καισαρική ή όχι. Με προβληματίζει ότι στην αυχενική μου είπαν να παίρνω σαλοσπιρ τον 160 ενώ εγώ έπαιρνα τον 100. Όταν το είπα στον γιατρό μου, μου είπε πως επειδή κάνω και innohep  δε χρειάζεται να αυξήσω τη δόση. Και δε ξέρω τι να κάνω. Ήταν λίγο ανεβασμένες κάποιες τιμές και τα παίρνω αυτά. Τσιμπημενες οπότε περισσότερα προληπτικά. Αλλά στην αυχενική το ποσοστό για προεκλαμψία βγήκε 1/110 

πρίν από 25 λεπτά , Despoina31 είπε:

Καλημέρα! Εγώ έχω ανάψει αρκετές φορές, και μέσα στη μέρα, ειδικά όταν δουλεύω, και στον ύπνο το βράδυ, απλά το βάζω να μη χτυπάει κατευθείαν πάνω μου. Ζεσταίνομαι πάααρα πολύ, ο γιατρός λέει από την εγκυμοσύνη είναι :wacko:

Κορίτσια που κάνετε ενέσεις, τι σας έχουν πει για τη γέννα; Εμένα ο γυναικολόγος ήταν πολύ χαλαρός, μου είπε απλά όταν με πιάσουν οι πόνοι να μην κάνω αντιπηκτική, ώστε να κάνω επισκληρίδιο μετά και να το πάμε με φτ.. Την επόμενη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον αιματολόγο για να τον ρωτήσω κ αυτόν πως το σκέφτεται

Εγώ έχω ΠΗΤ 21/11 αλλά ο γιατρός μου είπε πως θα γεννήσω το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. Δε μου αν θα κάνω σίγουρα όμως καισαρική. Με προβληματίζει ότι στην αυχενική μου είπαν να παίρνω σαλοσπιρ τον 160 ενώ εγώ έπαιρνα τον 100. Όταν το είπα στον γιατρό μου, μου είπε πως επειδή κάνω και innohep  δε χρειάζεται να αυξήσω τη δόση. Και δε ξέρω τι να κάνω. Ήταν λίγο ανεβασμένες κάποιες τιμές και τα παίρνω αυτά. Τσιμπημενες οπότε περισσότερα προληπτικά. Αλλά στην αυχενική το ποσοστό για προεκλαμψία βγήκε 1/110 

πρίν από 24 λεπτά , Ellidr είπε:

Καλημέρα και εμένα η πίεση μου τόση είναι και καμιά φορά και 9 και παίρνω και σαλοσπιρ και ινοχεπ

Είμαι από τις μανουλες Δεκεμβρίου

Τι σε προβληματίζει;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Kleopatra87 είπε:

Kαλημερα,

Εγω εχω οπως εσυ συνεχεια χαμηλη πιεση κ περνω κ εγω σαλοσπιρ κ ινοχεπ προληπτικα.

Ακριβως ιδια μερα εχουμε ΠΗΤ, που θα πας για την γεννα; μπας κ σε πετυχω χεχε

Στο Ιασω θα είμαι !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Η πίεση με υ χάλια. 10 με 5 άντε 6 το πολύ. Μ αρέσει που παίρνω Σαλοσπιρ για να μην ανεβάσω πίεση για την προεκλαμψία. Εγώ απ' την υπόταση θα πάω! Δε ξέρω πραγματικά. Έχει κάποια άλλη κοπέλα τόσο χαμηλή πίεση; Επίσης υπάρχει κάποια που παίρνει Σαλοσπιρ και κάνει τις innohep  να τη ρωτήσω κάτι για τη δοσολογία;

Εγώ έχω χαμηλή. 9 με 5. Έχω ορθοστατική υπόταση βασικά, κατάλοιπο της προηγούμενης εγκυμοσύνης. Ο παλιός μου γιατρός μου συνέστησε να πίνω πολύ νερό για να μην πέφτει ο όγκος του αίματος. Και πράγματι βοηθάει. Όμως μιλάμε για ΠΟΛΥ. Ειδικά τώρα με τις ζέστες. Σαλοσπίρ παίρνω σκέτο χωρίς το άλλο που ανέφερες


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εντάξει τότε. Γιατί πραγματικά μου φάνηκε περίεργο. Βάζεις τίποτα επάνω στη κοιλιά για τις μελανιές; Δύο μέρες τώρα βάζω αρνικα αλλά μου είπαν να κάνω και κομπρεσες με μόλυβδονερο. Επίσης τι δόση παίρνεις σαλοσπιρ και innohep? Σου είπαν ότι θα αλλάξει η δόση; Η θα είναι πάντα σταθερή;

Οχι δε βαζω κ ειμαι μεσα στις μελανιες...

Σαλοσπιρ 160/μερα, κ ινοχεπ 10000 την κοκκινη. Εσυ;

Μου παν ετσι θα μετα μεχρι κ λιγο μετα τη γεννα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Καλημέρα!Εγώ έχω χαμηλη πίεση αλλά είχα και πριν !Δεν είναι ανησυχητικο πιστεύω,μόνο η υψηλή. 

Εσείς πότε έχετε Π.Η.Τ ?εγώ 18/11 βέβαια ήδη είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο το μωρό οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς θα γεννήσω.Εγω είμαι και πρωτάρα κορίτσια :

Καλησπέρα κορίτσια εγώ έχω ΠΗΤ 2/11..είναι το πρώτο μου..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Kleopatra87 είπε:

Οχι δε βαζω κ ειμαι μεσα στις μελανιες...

Σαλοσπιρ 160/μερα, κ ινοχεπ 10000 την κοκκινη. Εσυ;

Μου παν ετσι θα μετα μεχρι κ λιγο μετα τη γεννα

Εγώ παίρνω σαλοσπιρ των 100 και innohep τη 0,45 . Είναι το μπλέ κουτί. Πόσο σου βγήκε το ποσοστό για προεκλαμψία στην αυχενική; Γιατί τώρα δε ξέρω κι εγώ τι να κάνω. Να το αυξήσω το Σαλοσπιρ ή όχι; Άλλος μου λέει είναι άσχετο με την innohep ενώ ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι επειδή κάνω και τις ενέσεις η δόση των 100 αρκεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Η πίεση με υ χάλια. 10 με 5 άντε 6 το πολύ. Μ αρέσει που παίρνω Σαλοσπιρ για να μην ανεβάσω πίεση για την προεκλαμψία. Εγώ απ' την υπόταση θα πάω! Δε ξέρω πραγματικά. Έχει κάποια άλλη κοπέλα τόσο χαμηλή πίεση; Επίσης υπάρχει κάποια που παίρνει Σαλοσπιρ και κάνει τις innohep  να τη ρωτήσω κάτι για τη δοσολογία;

Εγω ολα αυτα που είπες και για την πίεση και ιδια αγωγή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εγω στο 10 με 6 ειμαι σχεδον σε ολη μου τη ζωη! Και τωρα τα ιδια!! Αλλα δεν παιρνω τίποτα! Απο ποια βδομαδα σας τα χορηγησαν; εγω τωρα ειμαι 14ων εβδομάδων! Κανατε καποια ειδικη αιματολογικη εξεταση;

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ παίρνω σαλοσπιρ των 100 και innohep τη 0,45 . Είναι το μπλέ κουτί. Πόσο σου βγήκε το ποσοστό για προεκλαμψία στην αυχενική; Γιατί τώρα δε ξέρω κι εγώ τι να κάνω. Να το αυξήσω το Σαλοσπιρ ή όχι; Άλλος μου λέει είναι άσχετο με την innohep ενώ ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι επειδή κάνω και τις ενέσεις η δόση των 100 αρκεί.

Δεν ειχα παρατηρησει οτι φαινεται το ποσοστο προεκλαμψιας εκει:-P

Αν το κοιταω σωστα λεει 1 στα 31

Εμενα η αιματολογοσ μου χει πει το σαλοσπιρ ειναι για την καλυτερη αιματωση στη μητρα. Αν εχεις αιματολογο να σε παρακολουθει κανε εκει μια ερωτηση να σου λυθει η απορια σου. Ισως εχει κ σχεση και με τα κιλα, εγω ειμαι αρκετα παραπανω κιλα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Η πίεση με υ χάλια. 10 με 5 άντε 6 το πολύ. Μ αρέσει που παίρνω Σαλοσπιρ για να μην ανεβάσω πίεση για την προεκλαμψία. Εγώ απ' την υπόταση θα πάω! Δε ξέρω πραγματικά. Έχει κάποια άλλη κοπέλα τόσο χαμηλή πίεση; Επίσης υπάρχει κάποια που παίρνει Σαλοσπιρ και κάνει τις innohep  να τη ρωτήσω κάτι για τη δοσολογία;

Εγώ έχω 10μισο με 6 άντε 11 με 7 ... Αλλά γενικά πάντα είχα χαμηλή όπως κ χαμηλό αιματοκρίτη. Υπομονή! Να ρωτήσω... Γιατί κάνεις innohep? Εγώ δεν έχω κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια , μου είπε ο γιατρός δεν είναι υποχρεωτικό κ είναι ακριβές. Πέρασα όμως κοβιντ αμέσως πριν μείνω έγκυος κ είχα κάνει κ το εμβόλιο κ γενικά λόγω οικογενειακού ιστορικού φοβάμαι τις θορυβώδεις πολύ. Έκανα μόνη μου τώρα μια εξέταση d dimer που δείχνει θρομβωσεις ετσι για να μου φύγει η ιδέα κ να ηρεμήσω κ βγήκε όντως αυξημένη ( με όριο 0-500 βγήκε 630) κ αγχώθηκα αλλά ο γυναικολόγος μου με μαλώσε αρκετά κ μου είπε να μη κάνω του κεφαλιού μου, ότι δεν έπρεπε να τη κάνω κ ότι αυτά είναι έτσι κ αλλιώς πάντα αυξημένα στην εγκυμοσύνη. Είχε καμία παρόμοιο θέμα? Πολύ στεναχωρήθηκα!

Κορίτσια 2 απορίες..  Πού λέει στην Αυχενική για το ποσοστό προεκλαμψίας? Ούτε εγώ το είδα! Κ δεύτερον, σαλοσπιρ κ ινοχεπ γιατί κάνετε? Έχω κ εγώ χαμηλή πίεση αλλά δε μου ανέφερε κάτι ο γιατρός...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Εγώ έχω 10μισο με 6 άντε 11 με 7 ... Αλλά γενικά πάντα είχα χαμηλή όπως κ χαμηλό αιματοκρίτη. Υπομονή! Να ρωτήσω... Γιατί κάνεις innohep? Εγώ δεν έχω κάνει εξετάσεις για θρομβοφιλια , μου είπε ο γιατρός δεν είναι υποχρεωτικό κ είναι ακριβές. Πέρασα όμως κοβιντ αμέσως πριν μείνω έγκυος κ είχα κάνει κ το εμβόλιο κ γενικά λόγω οικογενειακού ιστορικού φοβάμαι τις θορυβώδεις πολύ. Έκανα μόνη μου τώρα μια εξέταση d dimer που δείχνει θρομβωσεις ετσι για να μου φύγει η ιδέα κ να ηρεμήσω κ βγήκε όντως αυξημένη ( με όριο 0-500 βγήκε 630) κ αγχώθηκα αλλά ο γυναικολόγος μου με μαλώσε αρκετά κ μου είπε να μη κάνω του κεφαλιού μου, ότι δεν έπρεπε να τη κάνω κ ότι αυτά είναι έτσι κ αλλιώς πάντα αυξημένα στην εγκυμοσύνη. Είχε καμία παρόμοιο θέμα? Πολύ στεναχωρήθηκα!

Κορίτσια 2 απορίες..  Πού λέει στην Αυχενική για το ποσοστό προεκλαμψίας? Ούτε εγώ το είδα! Κ δεύτερον, σαλοσπιρ κ ινοχεπ γιατί κάνετε? Έχω κ εγώ χαμηλή πίεση αλλά δε μου ανέφερε κάτι ο γιατρός...

Κανονικά οι εξετάσεις για θρομβολφιλια πρέπει να γίνονται πριν την εγκυμοσύνη. Κι εγώ θα δεν τις έκανα πριν. Κάποια εξέταση μου όμως κατά την εγκυμοσύνη βγήκε λίγο αναγκασμένη. Δε ξέρω ακριβώς ποια. Προληπτικά οπότε για σιγουριά κάνω innohep. Το σαλοσπιρ υποτίθεται το παίρνεις για καλύτερη αιμάτωση της μήτρας. Εμένα το ποσοστό για προεκλαμψία δεν ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένο αλλά καλό είναι να είναι πάνω από 1/150. Εμένα ήταν 1/110. Το γραφει η αυχενική που έκανες λογικά. Σ εμένα το γράφει κάτω απ' τα ποσοστά με τα σύνδρομα. Έχεις οικογειακο ιστορικό με θρόμβωση; Στον γιατρό σου το είπες αυτό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κανονικά οι εξετάσεις για θρομβολφιλια πρέπει να γίνονται πριν την εγκυμοσύνη. Κι εγώ θα δεν τις έκανα πριν. Κάποια εξέταση μου όμως κατά την εγκυμοσύνη βγήκε λίγο αναγκασμένη. Δε ξέρω ακριβώς ποια. Προληπτικά οπότε για σιγουριά κάνω innohep. Το σαλοσπιρ υποτίθεται το παίρνεις για καλύτερη αιμάτωση της μήτρας. Εμένα το ποσοστό για προεκλαμψία δεν ήταν ιδιαίτερα ανεβασμένο αλλά καλό είναι να είναι πάνω από 1/150. Εμένα ήταν 1/110. Το γραφει η αυχενική που έκανες λογικά. Σ εμένα το γράφει κάτω απ' τα ποσοστά με τα σύνδρομα. Έχεις οικογειακο ιστορικό με θρόμβωση; Στον γιατρό σου το είπες αυτό;

Ναι, έχω αλλά από άλλο λόγο... τις εξετάσεις για τη θρομβοφιλια μου είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να τις κάνω κ τη d dimers την έκανα μόνη μου , ήταν ανεβασμένη κ μου είπε ότι δεν έπρεπε κ ότι είναι λογικό να είναι ανεβασμένη στην εγκυμοσύνη. Αλλά δε με ηρέμησε... εμένα η αυχενικης δε γράφει ποσοστό προεκλαμψιας. Εκτός από τα σύνδρομα έχει ένα ποσοστό μόνο , συγκεκριμένα 1/533 που αναφέρεται σε περιορισμό της εμβρυικης ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...