Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

 Δεν ξέρω εάν κάνει κακό, αλλά προσωπικά 2-3 φορές που ξέχασα να πάρω με έπιασαν πάλι κράμπες :wacko: οπότε τώρα πια το τηρώ ευλαβικά χαχαχα

Κορίτσια βάζετε κάτι για τις ραγάδες? Έχετε καμία πρόταση?

Να σου πω ακόμα δεν έχω ξεκινησει να βάζω αλλά ίσως χρειάζεται σιγά σιγά σαν πρόληψη..  η μία είναι της φρεζυντερμ σωστά αλλά έχει μια ιδιαίτερη μυρωδιά..  μετά το είναι το bio oil το οποίο καπως το έβαζα και μετά είναι κ το αμυδαλελαιο που μπορείς να βάλεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Irini__ είπε:

Να σου πω ακόμα δεν έχω ξεκινησει να βάζω αλλά ίσως χρειάζεται σιγά σιγά σαν πρόληψη..  η μία είναι της φρεζυντερμ σωστά αλλά έχει μια ιδιαίτερη μυρωδιά..  μετά το είναι το bio oil το οποίο καπως το έβαζα και μετά είναι κ το αμυδαλελαιο που μπορείς να βάλεις.. 

Εγώ πήρα λαδακι από ένα φαρμακείο που το φτιάχνουν οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Μαγνησιο όχι δεν παίρνω, καμία φορά αν νιώσω κραμπα αλλά αυτό..  κ φαντάσου έχω κ μια μικρή έλλειψη..  γενικά η νυν γιατρός μου δεν είναι υπέρ των πολλών χαπιών βιταμινων να το πω, αν δν συντρέχει λόγος..  σε αντίθεση με τον προηγούμενο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη..  κ εξετάσεις αιματος να φανταστείς μια φορά έχω κάνει όλο κ όλο κ θα ξανακάνω σε 2 βδομάδες περίπου.. ενώ στην προηγούμενη κάθε μήνα! Είχα βέβαια κ περισσότερο άγχος, τα θελα κ εγώ λίγο!

Ως προς την αυχενικη νομίζω αν βγει καλά η νιπτ κ δε σου πει κάτι άλλο ο γιατρός δε νομίζω να χρειάζεται αφού λες είχες 1/500 περίπου..  κ διάβασα κάπου ότι αν κάνεις nipt δε χρειάζεται ακόμα κ η papA πάρα μόνο η αυχενική! Οπότε κ εσύ @Alekos αν σου βγήκε καλή η nipt κ η αυχενική (ασχέτως το papA) νομίζω δεν υπάρχει λόγος άλλη ανησυχίας, εκτός φυσικά αν το λέει ο γιατρός.. 

@Irini__οχι οι γιατροί είπαν ότι δεν χρειάζεται κατι άλλο αλλά εγώ το σκέφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Τι εννοείς λόγω ταξιδιού; Γιατί κι εγώ ταξιδεύω συχνά. Σχετίζεται κάπου;

Επειδη θα εκανα ταξιδι πολυωρο (βασικα 1 ολοκληρη μερα με αλλαγη μεταφορικου μεσου κλπ) και ημουν ακομα στην 6η εβδομαδα αν δεν κανω λαθος! Για να μην το διακινδυνευσουμε να ειναι "χαλαρη" η μητρα! 

5 ώρες πρίν, Despoina31 είπε:

 Δεν ξέρω εάν κάνει κακό, αλλά προσωπικά 2-3 φορές που ξέχασα να πάρω με έπιασαν πάλι κράμπες :wacko: οπότε τώρα πια το τηρώ ευλαβικά χαχαχα

Κορίτσια βάζετε κάτι για τις ραγάδες? Έχετε καμία πρόταση?

Σημερα δεν το ξεχασα! Το παρακανα με τις δουλειες και ειχα τραβηγματακια οποτε τι καλα το θυμηθηκα:grin:

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια εγώ δεν παίρνω μαγνήσιο. Δε μου το ανέφερε καν ο γιατρός. Όλες παίρνετε;

Καλημέρα κορίτσια,

Ελπίζω να είστε όλες καλά κ να φουσκώνουν οι κοιλίτσες. :smile:

@Laky@Laky κ γω δεν παιρνω μαγνήσιο.... ούτε σίδηρο! Ο γιατρός μου έκρινε πως δεν τα χρειάζομαι, επειδή έβλεπα τα σχόλια εδώ.. τον ρώτησα ξανά κ μου είπε πως έχει να κανει με τις ανάγκες του κάθε οργανισμού, βάση των δικών μου εξετάσεων δεν μου χρειάζονται προς το παρόν. Παίρνω μόνο φυλικο κ ασβέστιο με d3.

 

@Irini__ εγώ ξεκίνησα από μόνη μου το λαδάκι της biooil επειδή άρχισα να "φουσκώνω" σχετικά νωρίς.. Για πρόληψη.. Δεν είναι κάτι μωρέ μια φορά τη μερα βάζω κ ελπίζω να μη κάνω ραγάδες :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Βγήκε η νιπτ κι όλα καλά. Δόξα το Θεό! Επίσης είναι σίγουρα αγοράκι.

2 ώρες πρίν, Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

Ελπίζω να είστε όλες καλά κ να φουσκώνουν οι κοιλίτσες. :smile:

@Laky@Laky κ γω δεν παιρνω μαγνήσιο.... ούτε σίδηρο! Ο γιατρός μου έκρινε πως δεν τα χρειάζομαι, επειδή έβλεπα τα σχόλια εδώ.. τον ρώτησα ξανά κ μου είπε πως έχει να κανει με τις ανάγκες του κάθε οργανισμού, βάση των δικών μου εξετάσεων δεν μου χρειάζονται προς το παρόν. Παίρνω μόνο φυλικο κ ασβέστιο με d3.

 

@Irini__ εγώ ξεκίνησα από μόνη μου το λαδάκι της biooil επειδή άρχισα να "φουσκώνω" σχετικά νωρίς.. Για πρόληψη.. Δεν είναι κάτι μωρέ μια φορά τη μερα βάζω κ ελπίζω να μη κάνω ραγάδες :)

Πως καταλαβαίνει όμως αν κάποια χρειάζεται μαγνήσιο; Από ποια εξέταση φαίνεται;

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

@Despoina31 εγω ξεκίνησα να βαζω το Weleda mama. Ειναι λαδάκι, οχι κρεμα και κρατάει ενυδατωμένο το δερμα για πολλές ώρες χωρις να λαδωνει τα ρουχα. Ειναι εντελώς φυτικό και εκτός απο την κοιλιά μπορεις να το βαλεις και σε στηθος/μηρους κλπ. Λένε πως εχει να κανει και με το δερμα που εχει η καθεμια, αλλα κάποια στιγμή που αρχισε τεντώνει πολύ η κοιλιά μου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, με μια φορα την ημερα που έβαζα, εμεινα πολυ ευχαριστημενη με το αποτελεσμα.

  • Μου αρέσει 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βγήκε η νιπτ κι όλα καλά. Δόξα το Θεό! Επίσης είναι σίγουρα αγοράκι.

Πως καταλαβαίνει όμως αν κάποια χρειάζεται μαγνήσιο; Από ποια εξέταση φαίνεται;

Μπράβο με το καλό!εμένα ο γιατρός μου το χε δώσει απ την αρχή το μαγνήσιο αλλά δεν ξέρω γιατί,μάλλον το δίνει σε ολες από,την αρχή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βγήκε η νιπτ κι όλα καλά. Δόξα το Θεό! Επίσης είναι σίγουρα αγοράκι.

Πως καταλαβαίνει όμως αν κάποια χρειάζεται μαγνήσιο; Από ποια εξέταση φαίνεται;

@Laky τέλεια νέα!!! Μπράβο! Με το καλό το αντράκι σου!:x

  • Μου αρέσει 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ. Ήθελα και τη βοήθεια σας σε κάτι. Εσείς που έχετε ήδη παιδάκι. Σαν νέα μαμά δεν έχω τίποτα απολύτως κι είπα σιγά σιγά τώρα που ξέρω και το φύλο να ξεκινήσω να ψωνίζω γιατί όλα μαζί θα δυσκολευτω να τα πάρω. Μπορεί κάποια να με καθοδηγήσει από πού να ξεκινήσω και σε τι ποσότητες;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ. Ήθελα και τη βοήθεια σας σε κάτι. Εσείς που έχετε ήδη παιδάκι. Σαν νέα μαμά δεν έχω τίποτα απολύτως κι είπα σιγά σιγά τώρα που ξέρω και το φύλο να ξεκινήσω να ψωνίζω γιατί όλα μαζί θα δυσκολευτω να τα πάρω. Μπορεί κάποια να με καθοδηγήσει από πού να ξεκινήσω και σε τι ποσότητες;

Και γω θα το ήθελα αυτό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ελλάκι είπε:

@Despoina31 εγω ξεκίνησα να βαζω το Weleda mama. Ειναι λαδάκι, οχι κρεμα και κρατάει ενυδατωμένο το δερμα για πολλές ώρες χωρις να λαδωνει τα ρουχα. Ειναι εντελώς φυτικό και εκτός απο την κοιλιά μπορεις να το βαλεις και σε στηθος/μηρους κλπ. Λένε πως εχει να κανει και με το δερμα που εχει η καθεμια, αλλα κάποια στιγμή που αρχισε τεντώνει πολύ η κοιλιά μου στην προηγουμενη εγκυμοσυνη, με μια φορα την ημερα που έβαζα, εμεινα πολυ ευχαριστημενη με το αποτελεσμα.

Και εγω αυτο εχω παρει..εχω ακουσει θετικα σχολια

πρίν από 55 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Και γω θα το ήθελα αυτό!

Και εγω επισης 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Marianthi27 said:

Εμένα μου είπαν και για τις κράμπες αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα.. Ναι το συνεχίζω και μετά την αυχενική 

Το προτείνει ο γιατρός σου ή εσύ από μόνη σου αναρωτιέσαι; Εγώ βασικά θα έπαιρνα διαφορετικές ιατρικές γνώμες νομίζω 

Λυπάμαι πολύ που κάνεις αυτό για το οποίο με κατηγορείς... Με κρίνεις χωρίς να με γνωρίζεις. Η γνώμη μου ναι επισήμως δεν ζητήθηκε αλλά είμαστε σε ένα φόρουμ όπου ας το πούμε εκ προοιμίου ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη μου για ένα ζήτημα που κάποιος άλλος αποφάσισε να φέρει δημόσια. Πρώτον αυτό. Δεύτερον είμαι διακριτική στον τρόπο που εκφράζομαι και δεν επιβάλω απόψεις. Επειδή ενδεχομένως βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με την κοπέλα γιατί και εμένα μου βρήκαν αυξημένα ποσοστά για down και είναι να κάνω αμνιο και επειδή και εγώ προβληματιζομαι για το μέλλον, της δίνω μία άλλη οπτική επί του θέματος. Δεν την πίεσα ούτε να συνεχίσει την εγκυμοσύνη ούτε να την τερματίσει αλλά να πάρει το χρόνο της και να σκεφτεί. Τι πιο φυσιολογικό και ανθρώπινο; Μόνο τα λόγια παρηγοριάς δηλαδή για σένα είναι πολιτικά ορθά; Και τέλος πάντων αν η κοπέλα ένιωσε πως την πίεσα για κάποια κοινωνική κατακραυγή, ας μου το πει ευθέως... Διότι ο στόχος μου ήταν μόνο να το σκεφτεί και να πάρει τον χρόνο της. Αυτό ακριβώς στο οποίο κατέληξα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν νομίζετε ότι οι άνθρωποι χρειάζονται μόνο λόγια παρηγοριάς, ζούμε σε διαφορετικούς κόσμους 

Πόσο εύκολα κρίνεις και εσύ για το ποιοι έχουν ενσυναισθηση ή όχι.. Ειδικοί όλοι μέσω του πληκτρολόγιου έχουμε γίνει... 

Εν κατακλείδι, επειδή νιώθω βαθύτατα προσβεβλημενη, ζητώ ευθέως συγγνώμη από τη @Rosemary αν ένιωσε ότι την πιέζω, την κρίνω, της δημιουργώ τύψεις ή για οτιδήποτε άλλο κατηγορήθηκα. Τα λόγια μου είχαν στόχο μόνο να το σκεφτεί καλά πριν πάρει την οποιαδήποτε απόφαση, να πάρει τον χρόνο της αναλογιζομενη όλες τις οπτικές. Λογικά θα το έκανε ήδη. Αλλά εγώ στη θέση της νιώθω ότι μια τέτοια απάντηση θα ήθελα και όχι και άλλα λόγια παρηγοριάς. Αν αυτό η ίδια το λαμβάνει ως δημιουργία τυψεων, συγγνώμη για άλλη μια φορά. 

Και ειλικρινά λυπάμαι που ο κάθε μεσαζον θεωρεί πως έχει δικαίωμα να κρίνει ένα άτομα που γνωρίζει μόνο εικονικά. Καλή συνέχεια σε όλες, καλή εγκυμοσύνη και καλά μυαλά 

Της είπες όχι μία αλλά δύο φορές γιατί δεν το ξανασκέφτεται . 

"Να σκεφθεί πριν πάρει απόφαση". 

Τι θεωρείς ? Ότι δεν το έχει σκεφτεί ; Ότι δεν το έχει ψάξει ? Ότι δεν έχει κλάψει με τα νέα που έμαθε ή με την απόφαση που κλήθηκε να πάρει ; ότι θα προβεί σε αυτή την κίνηση χωρίς δεύτερη σκέψη ; 

Και στο φινάλε, θεωρείς ότι έγραψε εδώ για να πάρει γνώμες για μια απόφαση ζωής ; Την απόφαση την έχει πάρει, και μόνο η ίδια ξέρει πόσο πολύ της έχει στοιχίσει. 

Και εντάξει, σου απάντησε την πρώτη φορά που έδωσες μια συμβουλή που ποτέ δεν σου ζητήθηκε, πάει στο καλό, αλλά πάλι επέμεινες πάνω σε αυτό. 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Βγήκε η νιπτ κι όλα καλά. Δόξα το Θεό! Επίσης είναι σίγουρα αγοράκι.

Πως καταλαβαίνει όμως αν κάποια χρειάζεται μαγνήσιο; Από ποια εξέταση φαίνεται;

Πολύ ωραία! Με το καλό το νινί σου :)Δεν έχω ιδέα από που φαίνεται, νομίζω κάτι μου ανέφερε κ για κράμπες όμως... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Laky said:

Καλημέρα κορίτσια. Βγήκε η νιπτ κι όλα καλά. Δόξα το Θεό! Επίσης είναι σίγουρα αγοράκι.

Πως καταλαβαίνει όμως αν κάποια χρειάζεται μαγνήσιο; Από ποια εξέταση φαίνεται;

Υπέροχα νέα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...