Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γόνατα δουλίτσα ; 

Θετική χοριακή και πρόβλημα με την οιστραδιόλη & προγεστερόνη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας σε κάτι που το βλέπω για πρώτη φορά  στη ζωή  μου προσωπικά και θα ήθελα να με βοηθήσετε με το αν το έχετε ξανα ακούσει γιατί έχω δυσκολευτεί πολύ και είμαι αφάνταστα στεναχωρημένη. Έκανα την πρώτη μου εμβρυομεταφορά στις 06/07 με κατεψυγμένα  έμβρυα.  Βάλαμε δυο βλαστοκύστες. Την Παρασκευη 11/7 η χοριακή μου ήταν 175 και σήμερα 18/7 η χοριακη μου ήταν 978. Το πρόβλημα είναι ότι απο τότε  που ξεκίνησα τις μετρήσεις οιστραδιολη προγεστερόνη, φανταστείτε πριν την εμβρυομεταφορά, η γιατρός μου με παρότρυνε να τις κανω  στο Μητέρα. Παρόλη την φαρμακευτική αγωγή που έπαιρνα (cyclacur + utrogestan) οι τιμές ήταν περίεργες σύμφωνα με τη γιατρό και δεν συμβάδιζαν  με την εικόνα μου. Μου είχε πει π.χ οτι αν ειχες οντως τετοιες τιμές τώρα θα έπρεπε να σου είχε έρθει περιοδος. Έχει θέμα με τις χαμηλές  τιμές μου λέει το κέντρο μην ξανα κάνεις στο Μητέρα. Θα κάνεις στο Ιασω. Στο ΙΑΣΩ πάλι τα ίδια ... περιεργες οι τιμές,  χαμηλές, δεν τις καθόταν καλα. Πολυ χαμηλη οιστραδιολη μου λεει θα επρεπε να εχεις κοκκινο βαθυ αιμα. Και παω  λοιπον την Παρασκευη σε ενα συνοικιακο και  κάνω τις ιδιες εξετάσεις και ήταν ολες όχι  απλα  σε φυσιολογικά επίπεδα αλλα και πάνω απο το όριο! Μου λεει τερμα  εκει θα τις κανεις ολες.  Της λεω οκ. Παω σήμερα για επαναληπτικές στο ιδιο κεντρο και βλεπω  οτι έχουν βαλει χαρτι απεξω οτι κανουν απεργια πφφφφ και αναγκαζομαι να παω σε ενα αλλο.Το οποιο μου βγαζει τιμες  αλλοπροσαλες παλι. Φανταστειτε Παρασκευη προγεστερονη 138 και Δευτέρα προγεστερονη 48. Μου λεει η γιατρος μου λοιπον σταματα να κανεις εξετασεις θα τρελαθουμε. Τελος. Κανε μονο χοριακη να βλεπουμε οτι διπλασιαζεται.  Και ξεκινα και prolutex. Την ρώτησα είναι εφικτό με 8 cyclacur την ημέρα και 6 outrogestan να έχω τέτοιες τιμες; Μου λεει τι να σου πω παιδί μου, δεν ξέρω τι γίνεται με τα κέντρα έχουν δει πολλά τα μάτια μου. 

Και σας ρωτάω. Τι να καταλάβω απο όλα αυτα; Που  να παω πια για εξετάσεις αίματος; Έχω στεναχωρεθει τοσο πολυ. Νομιζα οτι το αγχος θα ηταν μεχρι να δουμε αν ηταν θετικη η χοριακη..και τωρα που η χοριακη ειναι τοσο καλη φοβαμαι οτι ολο αυτο θα παει στραφι  απο τιμες που δεν ξερω τι ισχυει τελοσπαντων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε ξέρω γιατί  πρέπει να κάνεις τόσες εξετάσεις στην αρχή.μηπως επειδή είσαι από εμβρυομεταφορα;

Εγώ με φυσική συλληψη και στις 2 εγκυμοσύνες μου είχα κάνει απλά ένα  τεστ εγκυμοσύνης που έδειξε θετικό και η αμέσως επόμενη εξέταση ήταν η αυχενικη.

Θέλω να πω υπαρχει κάποιος λόγος να τρελαίνεσαι ετσι;

Βασικά τώρα θυμήθηκα ότι πριν την αυχενική είχα κάνει εξετάσεις αίματος και ούρων για να δούμε καποια βασικά πράγματα όπως ομάδα αίματος,επίπεδα σακχάρου στο αίμα κτλ κάτι δηλ σαν γενικές εξετάσεις 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angela123 είπε:

Δε ξέρω γιατί  πρέπει να κάνεις τόσες εξετάσεις στην αρχή.μηπως επειδή είσαι από εμβρυομεταφορα;

Εγώ με φυσική συλληψη και στις 2 εγκυμοσύνες μου είχα κάνει απλά ένα  τεστ εγκυμοσύνης που έδειξε θετικό και η αμέσως επόμενη εξέταση ήταν η αυχενικη.

Θέλω να πω υπαρχει κάποιος λόγος να τρελαίνεσαι ετσι;

 

Με βάζουν να κάνω αυτές τις εξετάσεις και αντίστοιχα να παίρνω  άπειρα φάρμακα γιατί είναι εμβρυομεταφορά κατεψυγμενων εμβρύων σε τεχνητό κύκλο φαντάσου. Όχι σε φυσικό. Οπότε οκ πες αυτό το καταλαβαίνω. Το σέβομαι. Αλλά αυτή η τρελή διαφοροποίηση που ούτε η γιατρός μου μπορεί να δώσει εξήγηση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elen_92 είπε:

 

Με βάζουν να κάνω αυτές τις εξετάσεις και αντίστοιχα να παίρνω  άπειρα φάρμακα γιατί είναι εμβρυομεταφορά κατεψυγμενων εμβρύων σε τεχνητό κύκλο φαντάσου. Όχι σε φυσικό. Οπότε οκ πες αυτό το καταλαβαίνω. Το σέβομαι. Αλλά αυτή η τρελή διαφοροποίηση που ούτε η γιατρός μου μπορεί να δώσει εξήγηση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

δεν εχω εμπειρια

το σημαντικο ειναι οτι συνεχιζεις την αγωγη σου κ στηριζεται οσο γινεται η εγκυμοσυνη

δυστυχως θα ταλαιπωρηθεις με τις αιματος,γτ εχουν τουλ ως την τεταρτη απεργια

δες μηπως μπορεις να τις κανεις σε καποιο κεντρο υγειας η νοσοκομειο

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, vikib είπε:

δεν εχω εμπειρια

το σημαντικο ειναι οτι συνεχιζεις την αγωγη σου κ στηριζεται οσο γινεται η εγκυμοσυνη

δυστυχως θα ταλαιπωρηθεις με τις αιματος,γτ εχουν τουλ ως την τεταρτη απεργια

δες μηπως μπορεις να τις κανεις σε καποιο κεντρο υγειας η νοσοκομειο

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Καλημέρα! Αυτό έκανα, τις επανέλαβα σε άλλο κέντρο υγείας και αναμένω  τα αποτελέσματα. Εύχομαι να δώσει κάποια πιο ξεκάθαρη απάντηση αυτή η κίνηση! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για τα λόγια σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, elen_92 είπε:

Καλημέρα! Αυτό έκανα, τις επανέλαβα σε άλλο κέντρο υγείας και αναμένω  τα αποτελέσματα. Εύχομαι να δώσει κάποια πιο ξεκάθαρη απάντηση αυτή η κίνηση! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για τα λόγια σου!

Καλησπέρα πάντως να ξέρεις ότι για την χαμηλή οιστραδιολη αν έχεις κ δεν επαρκούν τα χάπια που περνεις υπάρχουν κ κάποια αυτοκόλλητα οιστραδιολης τα οποία τα βάζεις στην κοιλιά ανά 2 ημέρες κ βοηθάνε πολύ.ευχομαι να σου πάνε όλα καλά.απλα θέλει λίγο ψάξιμο γιατί είναι δύσκολο να τα βρεις αλλά αν ψάξεις σε αρκετά φαρμακεία θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...