Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Παρακολούθηση ωορηξιας και λήψη ορμονών


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου 

Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικα με την παρακολούθηση ωορηξιας αλλά  και την λήψη ορμονών για πολλαπλα ωαρια  ανα κύκλο .

Σας βοήθησε στην επίτευξη εγκυμοσύνης και σε ποσο καιρό ;

Μετα από πολλούς μήνες προσπαθειών είχα μείνει έγκυος τον Απρίλιο και απέβαλα μετά από λίγες εβδομάδες .. Από τότε τίποτα και η απογοήτευση μου είναι μεγάλη και θα ήθελα να κάνω πιο εντατική προσπάθεια .

Επιπλεον , οποια βρίσκεται στην Αθηνα και θέλει ας μου στείλει ένα μήνυμα με το όνομα του γιατρού που έκανε  τη διαδικασία .. Η δικη μου γυναικολόγος είναι ενάντια στο να παρω χάπια γιατί μου λέει θα ξανασυμβεί φυσικά όπως την πρώτη φορά ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο , βρίσκομαι σε σύγχυση .

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Stacy123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου 

Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικα με την παρακολούθηση ωορηξιας αλλά  και την λήψη ορμονών για πολλαπλα ωαρια  ανα κύκλο .

Σας βοήθησε στην επίτευξη εγκυμοσύνης και σε ποσο καιρό ;

Μετα από πολλούς μήνες προσπαθειών είχα μείνει έγκυος τον Απρίλιο και απέβαλα μετά από λίγες εβδομάδες .. Από τότε τίποτα και η απογοήτευση μου είναι μεγάλη και θα ήθελα να κάνω πιο εντατική προσπάθεια .

Επιπλεον , οποια βρίσκεται στην Αθηνα και θέλει ας μου στείλει ένα μήνυμα με το όνομα του γιατρού που έκανε  τη διαδικασία .. Η δικη μου γυναικολόγος είναι ενάντια στο να παρω χάπια γιατί μου λέει θα ξανασυμβεί φυσικά όπως την πρώτη φορά ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο , βρίσκομαι σε σύγχυση .

 

 

Κορίτσι μου ,καλησπέρα.εχω βρεθεί στην θέση σου οπότε κατανοώ την απογοητευση σου. Δεν έχω απάντηση σε αυτό που ρωτάς αλλά ,με όλο το θάρρος,θα συμφωνησω με την γυναικολόγο σου. Εφ'οσον έμεινες μια φορά φυσικά έγκυος,θα τα καταφέρεις ξανά,μην φορτώνεσαι χωρίς λόγο με ορμόνες. Επίσης ,δεν έχει περάσει τόσος πολύς καιρός από τον Απρίλη. Εγώ μετά τις δύο παλινδρομες μου,έπιασα τον γιο μου μετά από δέκα μήνες στοχευμενων προσπαθειών. Την ωορρηξία σου μπορείς να την εντοπίσεις είτε με τεστακια ωορρηξίας ,είτε υπερηχογραφικά (είναι πιο εύκολο αν έχεις σχετικά σταθερό κύκλο για να μην χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε τρεις την μια στον γιατρό). Εύχομαι να σου έρθει σύντομα αλλά προπάντων εύχομαι, όταν σου έρθει,να είναι ένα γερό τελειομηνο μωράκι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 @MumMariaΑπλά νιώθω τον χρόνο να περνάει … και απογοητεύομαι .. Σίγουρα από τον Απρίλιο δεν είναι πολύς καιρός αλλά συνολικά μετράω σχεδόν  ένα χρόνο προσπάθειας,  αν το παρω πριν από την αποβολή :( 

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου σε ευχαριστώ πολύ !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Stacy123 είπε:

 @MumMariaΑπλά νιώθω τον χρόνο να περνάει … και απογοητεύομαι .. Σίγουρα από τον Απρίλιο δεν είναι πολύς καιρός αλλά συνολικά μετράω σχεδόν  ένα χρόνο προσπάθειας,  αν το παρω πριν από την αποβολή :( 

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου σε ευχαριστώ πολύ !

Με υπέρηχο έχεις παρακολουθήσει την ωορηξια σου? Εξετασεις έχεις κάνει ορμονικές? 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 8:32 ΜΜ, Stacy123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου 

Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικα με την παρακολούθηση ωορηξιας αλλά  και την λήψη ορμονών για πολλαπλα ωαρια  ανα κύκλο .

Σας βοήθησε στην επίτευξη εγκυμοσύνης και σε ποσο καιρό ;

Μετα από πολλούς μήνες προσπαθειών είχα μείνει έγκυος τον Απρίλιο και απέβαλα μετά από λίγες εβδομάδες .. Από τότε τίποτα και η απογοήτευση μου είναι μεγάλη και θα ήθελα να κάνω πιο εντατική προσπάθεια .

Επιπλεον , οποια βρίσκεται στην Αθηνα και θέλει ας μου στείλει ένα μήνυμα με το όνομα του γιατρού που έκανε  τη διαδικασία .. Η δικη μου γυναικολόγος είναι ενάντια στο να παρω χάπια γιατί μου λέει θα ξανασυμβεί φυσικά όπως την πρώτη φορά ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο , βρίσκομαι σε σύγχυση .

 

 

Κοριτσι μου καλημερα απο αυτα που περιγραφεις εισαι μια χαρα αφου εμεινες μια φορα εγκυος φυσικα θα ξαναμεινεις δεν ξερω καμια κοπελα που επιασε μια φορα κ μετα οχι.ισως χρειαζεται λιγος χρονος να τα καταφερετε κ επισης ο ενας χρονος ειναι λιγο διαστημα!παρε τεστακια θα σε βοηθησουν πολυ η ακομα καλυτερα κανε παρακολουθηση σε γιατρο.καλη επιτυχια ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@linaa μου την παρακολουθώ με τεστακια την ωορρηξία . Έτσι είχα μείνει  έγκυος τον Απρίλιο , τον δεύτερο μήνα που τα χρησιμοποίησα…Λες ο υπέρηχος να είναι πιο έγκυρος τρόπος ; 

Έχω κάνει ορμονικές είναι μια χαρά .. Ανατομικά δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα γιατί έχω οπίσθια μήτρα και οι ωοθήκες μου είναι πιο πίσω .. Η γιατρός λέει δεν παίζει ρόλο ωστόσο … 

@Jamie μου σε ευχαριστώ για την θετική σου ενέργεια ! Μακαρι :( 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Stacy123 είπε:

@linaa μου την παρακολουθώ με τεστακια την ωορρηξία . Έτσι είχα μείνει  έγκυος τον Απρίλιο , τον δεύτερο μήνα που τα χρησιμοποίησα…Λες ο υπέρηχος να είναι πιο έγκυρος τρόπος ; 

Έχω κάνει ορμονικές είναι μια χαρά .. Ανατομικά δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα γιατί έχω οπίσθια μήτρα και οι ωοθήκες μου είναι πιο πίσω .. Η γιατρός λέει δεν παίζει ρόλο ωστόσο … 

@Jamie μου σε ευχαριστώ για την θετική σου ενέργεια ! Μακαρι :( 

Φυσικά είναι πιο έγκυρος τροπος γιατί καταρχάς βλέπεις μέγεθος ωαριου κ πάχος ενδομητριου οποτε έχεις πολλές περισσότερες πληροφορίες!! Αν όντως οι ορμονικές σου είναι πολύ καλές τα φάρμακα δεν θα βοηθησουν σε κάτι σε μεγάλο ποσοστό. Συνήθως φαρμακα δίνονται σε γυναίκες που δεν κάνουν ωορηξια που έχουν γενικα θέματα με τις ωορηξιες τους. 

Έλεγξε τις ωορηξιες σου με υπέρηχο κ επανέλαβε ορμονικές εξετασεις για να είσαι σίγουρη ότι όντως όλα πάνε καλά.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γλυκιά μου και χρόνια πολλά. Ποσών ετών είσαι; εγω εχω πάρει χάπι για την ωορρηξία αλλά ήμουν 40+. Αν εμπιστεύεσαι την γυναικολόγο σου, άκουσε την. Εφόσον όλες οι εξετάσεις σου είναι καλές, γιατί να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου; όσο για την οπίσθια μήτρα, όντως δεν παίζει ρόλο. Κι εγώ έχω και έχω μείνει 3 φιρες έγκυος. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι εμεινες κι εσύ σύντομα έγκυος από τότε που ξεκίνησες να παρακολουθείς την ωορρηξία σου. Επίσης να ξέρεις ότι το άγχος μπλοκάρει όλο το σύστημα. Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τη διαδικασία (τι ξέρω ότι είναι δύσκολο). 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2022 at 8:32 ΜΜ, Stacy123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου 

Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικα με την παρακολούθηση ωορηξιας αλλά  και την λήψη ορμονών για πολλαπλα ωαρια  ανα κύκλο .

Σας βοήθησε στην επίτευξη εγκυμοσύνης και σε ποσο καιρό ;

Μετα από πολλούς μήνες προσπαθειών είχα μείνει έγκυος τον Απρίλιο και απέβαλα μετά από λίγες εβδομάδες .. Από τότε τίποτα και η απογοήτευση μου είναι μεγάλη και θα ήθελα να κάνω πιο εντατική προσπάθεια .

Επιπλεον , οποια βρίσκεται στην Αθηνα και θέλει ας μου στείλει ένα μήνυμα με το όνομα του γιατρού που έκανε  τη διαδικασία .. Η δικη μου γυναικολόγος είναι ενάντια στο να παρω χάπια γιατί μου λέει θα ξανασυμβεί φυσικά όπως την πρώτη φορά ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο , βρίσκομαι σε σύγχυση .

 

 

Καλημέρα!! Μπορω να σε καταλάβω απολυτα. Έμεινα  έγκυος για πρωτη φορα μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειών περυσι τον Αύγουστο με παρακολουθηση οωρρηξιαςμε τεστ κ ληψη serpafar. Δυστυχως παλλινδρομησε.  Για καλη μου τυχη εμεινα ξανα εγκυος τον Φεβρουάριο με μια μονο επαφη χωρις ληψη φαρμακων κ χωρις παρακολούθηση κύκλου.  Για κακη μου τύχη το εχασα κ αυτο. Εκανα αποξεση τον Μαρτιο κ τον Ιουνιο ήθελα να ξεκινήσουμε αλλα η γυναικολόγος διαπίστωσε ότι δεν παχαινει το ενδομήτριο... Σε πρωτη φαση ξενερωσα κ απογοητευτικα κ τωρα πλεον που μας επέτρεψε τις επαφές απο τη μια είμαι σε πανικο ότι θα εχω απώλεια κ τριτη φορα η ότι δεν θα μπορω να μείνω  έγκυος. 

Στους 6 μήνες ανεπιτυχών προσπαθειών καναμε όλες τις απαραίτητες εξετασεις κ εγω κ ο άντρας μου. Δεν μας βρηκαν κάτι. 

Στην πρώτη παλλινδρομη εμπιστεύτηκα τη γιατρό που είχα τοτε κ δεν το έψαξα... πολυ κακως οταν παλλινδρομησε κ το δεύτερο βαραγα το κεφάλι μου στον τοιχο.

Στην δεύτερη παλλινδρομη ζητησα κ εκανα τα παντα απο εξετάσεις.  Δεν βρηκαν κατι ουσιαστικό που μα εξηγει το γιατι αλλα πλεον μια τρίτηεγκυμοσύνη θα τηνξεκινησω με πολυ φαρμακευτικη ενισχυση προαιρετικα.

Δεν διαφωνώμε τις αλλες κοπελες οτι ειναι συντομο το χρονικό διάστημα κι ιτι6το αγχος μπλοκαρει. Ομως εγω προσωπικα δεν δεχομαι σαν επιχειρημα το "αφου εμεινες μια φορα, θα μεινεις παλι".

Προσωπικη μου γνωμη να κανεις αυτο με το οποιο νιωθεις καλα εσύ ψυχολογικα κ σωματικα. Να πας για δεύτερη γνωμη, να συζητησεις με γιατρους κ να δηλωσεις ξεκαθαρα τις επιθυμίες σου. 

Για την αποβολη το εψαξες?

Η πρωτη γιατρός δεν με αφησε να κανω καν καρυοτυπο... τυχαίο γεγονός... δεν θα σου τυχει παλι... κοστίζουν οι εξετάσεις... Βλακειες...

Κατεληξα να περασω δευτερη απωλεια, να ζησω για δευτερη φορα την εμπειρία της αποξεσης (η πρωτη ηταν τραυματικη καθως επεσα θυμα μαιευτικης βιας), να πληρώσω δευτερη φορα για αποξεση κ εν τέλει να κανω τις εξετάσεις που θα μπορούσα να είχακανει εξ αρχης.

Οι γιατροι μπορούννα κανουν προτασεις, ομως τιςαποφασεις τις παιρνουμε εμεις. Οι γιατροι κ ο περίγυρος μπορει να μην βιάζονται να τεκνοποιήσεις (εγω ειμαι 39) ομως εσυ μπορει να βλεπεις το ρολοι να αδειαζει. Οι γιατροι μπορει να μην το βλεπουν τραγικο να χασεις μια- δυο εγκυμοσύνες ομως το δικο σου σωμα αδειαζει κ η δικη σου ψυχη σφαζεται.

Κανε δυο τρια ραντεβου κ σε αλλους γιατρούς.  Ιδανικα απευθυνσου σε καποιον με ειδικευση στην υπογονιμοτητα και ευχομαι σύντομα να μας πεις ευχαριστα νεα τα οποια να προκυψουν χωρις να χρειαστει να παρεις οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...