Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαΐου 2023


Mar-micky

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εκανα τον 2ο υπερηχο την Πεμπτη. 6+4 με εβγαλε περιπου, ακουσαμε καρδουλα 116bpm. Θα επαναλαβουμε στις 17 του μηνα δλδ στις 9+ βδομαδες να δουμε αν μεγαλωνει καλα και αν δυναμωσε η καρδουλα. Ο γιατρος μου πολυ ευχαριστημενος και αισιοδοξος. Εγω κλασικα σκεφτομαι 100 διαφορετικα κακα σεναρια. Και προσπαθω να μη το κανω για να μην επιβαρυνω το μωρακι μου.

Συμπτωματα μηδεν. Απλα κοιμαμαι νωριτερα και κοιμαμαι φουλ 8-9 ωρες τη μερα και πολυ πολυ ΠΟΛΥ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ. Και διασπαρτα κοψιματακια στη κοιλια που καθε φορα φοβαμαι οτι θα οδηγησουν σε αποβολη. 

 

Επισημα 7 εβδομαδες σημερα. Το ξερουν οι οικογενειες μας και οι στενοι μας φιλοι (δλδ αλλα 15 ατομα) . Οι υπολοιποι μετα την αυχενικη του Νοεμβριου. Οχι τιποτα αλλο, δε το λεω για ματι κτλ αυτα τα θεωρω βλακειες. Απλα αν στραβωσει κατι δε θελω να απανταω και να απολογουμαι.. 

Αυτα..

Τι ωραια νέα!! Άντε να προχωραμε σιγά σιγά. Κι εγω τα ίδια συμπτώματα έχω ακριβως, αλλά έχω και ευαισθησία με τις μυρωδιές. Σήμερα μαγείρευα κοτόπουλο και ταλαιπωρήθηκα πολύ με τη μυρωδιά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εκανα τον 2ο υπερηχο την Πεμπτη. 6+4 με εβγαλε περιπου, ακουσαμε καρδουλα 116bpm. Θα επαναλαβουμε στις 17 του μηνα δλδ στις 9+ βδομαδες να δουμε αν μεγαλωνει καλα και αν δυναμωσε η καρδουλα. Ο γιατρος μου πολυ ευχαριστημενος και αισιοδοξος. Εγω κλασικα σκεφτομαι 100 διαφορετικα κακα σεναρια. Και προσπαθω να μη το κανω για να μην επιβαρυνω το μωρακι μου.

Συμπτωματα μηδεν. Απλα κοιμαμαι νωριτερα και κοιμαμαι φουλ 8-9 ωρες τη μερα και πολυ πολυ ΠΟΛΥ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ. Και διασπαρτα κοψιματακια στη κοιλια που καθε φορα φοβαμαι οτι θα οδηγησουν σε αποβολη. 

 

Επισημα 7 εβδομαδες σημερα. Το ξερουν οι οικογενειες μας και οι στενοι μας φιλοι (δλδ αλλα 15 ατομα) . Οι υπολοιποι μετα την αυχενικη του Νοεμβριου. Οχι τιποτα αλλο, δε το λεω για ματι κτλ αυτα τα θεωρω βλακειες. Απλα αν στραβωσει κατι δε θελω να απανταω και να απολογουμαι.. 

Αυτα..

Πολύ όμορφα νέα!!!! Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι! Στην προηγούμενη εγκυμοσυνη έκανα εμετους από 4εβδ μέχρι τέλους. Τώρα δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα πέρα από το πόσο συχνά πάω τουαλέτα κ ότι έχω ήδη φουσκώσει! Ούτε υπνηλία ούτε αναγουλες! 

Αφού κούπες καρδούλα είναι το πρώτο κ πιο σημαντικό! Όλα καλά θα πάνε θετικές σκέψεις σε ολες μας( το λέω για να τ ακούω κ εγω χαχαχα)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου βοήθεια γιατί θα τρελαθώ. 

Διάβασα ότι η χοριακη όταν είναι πάνω από 6000 σταματάει να διπλασιάζεται και απλά αυξάνεται.

Έκανα σήμερα πάλι και βγήκε 14761..

Το θεωρείται λίγο; Με έχει φάει το άγχος και ο γιατρός δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Μου είπε ότι ήθελε να είχε φτάσει 30.000 αλλά εντάξει κιόλας δεν πειράζει, θα δούμε λέει την Κυριακή και θα αποφασίσουμε. 

Δεν μπορώ άλλο ειλικρινά, τα νεύρα μου

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Marianne είπε:

Κορίτσια μου βοήθεια γιατί θα τρελαθώ. 

Διάβασα ότι η χοριακη όταν είναι πάνω από 6000 σταματάει να διπλασιάζεται και απλά αυξάνεται.

Έκανα σήμερα πάλι και βγήκε 14761..

Το θεωρείται λίγο; Με έχει φάει το άγχος και ο γιατρός δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Μου είπε ότι ήθελε να είχε φτάσει 30.000 αλλά εντάξει κιόλας δεν πειράζει, θα δούμε λέει την Κυριακή και θα αποφασίσουμε. 

Δεν μπορώ άλλο ειλικρινά, τα νεύρα μου

Καλησπέρα. Πετάγομαι από τις μανούλες Φεβρουαρίου. Πόσων εβδομάδων είσαι και πόσες χοριακες έχεις κάνει;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Καλησπέρα. Πετάγομαι από τις μανούλες Φεβρουαρίου. Πόσων εβδομάδων είσαι και πόσες χοριακες έχεις κάνει;;;

Είχα κάνει μια στην αρχή είχα βγει 19. Μετά κάναμε υπέρηχο και είδαμε σάκο! 

Πήγα πάλι 6+1 με έβγαλε ο υπέρηχος την δεύτερη φορά, ο γιατρός ήθελε να ακούσει καρδιά, δεν την ακούσαμε. Μου είπε ότι μπορεί να είμαστε οριακά και μου ζήτησε να κάνω χοριακες να δούμε πως πάει. Κάνω μια 26/09 βγήκε 6790, μετά έκανα άλλη μια 28/09 βγήκε 8699 και μία σήμερα που βγήκε 14761. Υποτίθεται ότι σήμερα είμαι 7+2... Δεν ξέρω ειλικρινά. Ο γιατρός ήθελε να είχε ανέβει κ άλλο μου λέει να μη κάνω άλλη και να δούμε τον υπέρηχο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Marianne είπε:

Είχα κάνει μια στην αρχή είχα βγει 19. Μετά κάναμε υπέρηχο και είδαμε σάκο! 

Πήγα πάλι 6+1 με έβγαλε ο υπέρηχος την δεύτερη φορά, ο γιατρός ήθελε να ακούσει καρδιά, δεν την ακούσαμε. Μου είπε ότι μπορεί να είμαστε οριακά και μου ζήτησε να κάνω χοριακες να δούμε πως πάει. Κάνω μια 26/09 βγήκε 6790, μετά έκανα άλλη μια 28/09 βγήκε 8699 και μία σήμερα που βγήκε 14761. Υποτίθεται ότι σήμερα είμαι 7+2... Δεν ξέρω ειλικρινά. Ο γιατρός ήθελε να είχε ανέβει κ άλλο μου λέει να μη κάνω άλλη και να δούμε τον υπέρηχο.

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου. Όλα καλά είναι. Η χοριακή σου εξελίσσεται τέλεια!!!! Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο ταλαιπωρούν και αγχώνουν κάποιοι γυναικολόγοι τις έγκυες με πολλές χοριακες. Αφου είδατε σάκο είναι όλα καλά. Εγώ καρδιά άκουσα μετά την 6η. Όλες οι έγκυες περίπου στην 6η-7η εβδομάδα ακούν καρδιά. Οπότε σίγουρα ήσουν απλά οριακά. Να ξέρεις επίσης ότι δεν έχει καμία σημασία η αρχική τιμής της χοριακής στο αίμα. Σημασία έχει να διπλασιαστεί και να εξελίσσεται. Όσο ανεβαίνει σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται ομαλά. Την επόμενη φορά που θα πας στον γιατρό θα δεις που θα ακούσεις τη καρδούλα του μωρού σου και δεν υπάρχει πιο ωραίο συναίσθημα....μετά θα ανυπομονείς τόσο πολύ για κάθε υπέρηχο.... Σου εύχομαι από τη ψυχή μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όλα τα καλά!!!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , LouloudakiK είπε:

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου. Όλα καλά είναι. Η χοριακή σου εξελίσσεται τέλεια!!!! Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο ταλαιπωρούν και αγχώνουν κάποιοι γυναικολόγοι τις έγκυες με πολλές χοριακες. Αφου είδατε σάκο είναι όλα καλά. Εγώ καρδιά άκουσα μετά την 6η. Όλες οι έγκυες περίπου στην 6η-7η εβδομάδα ακούν καρδιά. Οπότε σίγουρα ήσουν απλά οριακά. Να ξέρεις επίσης ότι δεν έχει καμία σημασία η αρχική τιμής της χοριακής στο αίμα. Σημασία έχει να διπλασιαστεί και να εξελίσσεται. Όσο ανεβαίνει σημαίνει ότι η εγκυμοσύνη εξελίσσεται ομαλά. Την επόμενη φορά που θα πας στον γιατρό θα δεις που θα ακούσεις τη καρδούλα του μωρού σου και δεν υπάρχει πιο ωραίο συναίσθημα....μετά θα ανυπομονείς τόσο πολύ για κάθε υπέρηχο.... Σου εύχομαι από τη ψυχή μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και όλα τα καλά!!!!!!

Μακάρι να είναι όπως τα λες ... Μου δίνεις πολύ κουράγιο! Σε ευχαριστώ!! 

Απλά δεν διπλάσιαζεται τώρα αλλά από ότι διαβάζω είναι φυσιολογικό να μη διπλασιάζεται πλέον ... Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, απλά θα περιμένω και θα ελπίζω για το καλύτερο. Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Marianne είπε:

Μακάρι να είναι όπως τα λες ... Μου δίνεις πολύ κουράγιο! Σε ευχαριστώ!! 

Απλά δεν διπλάσιαζεται τώρα αλλά από ότι διαβάζω είναι φυσιολογικό να μη διπλασιάζεται πλέον ... Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, απλά θα περιμένω και θα ελπίζω για το καλύτερο. Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου. Όλα θα είναι μια χαρά θα το δεις. Θα διαβάσω νέα σου. Φιλιά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Marianne είπε:

Κορίτσια μου βοήθεια γιατί θα τρελαθώ. 

Διάβασα ότι η χοριακη όταν είναι πάνω από 6000 σταματάει να διπλασιάζεται και απλά αυξάνεται.

Έκανα σήμερα πάλι και βγήκε 14761..

Το θεωρείται λίγο; Με έχει φάει το άγχος και ο γιατρός δεν βοηθάει ιδιαίτερα. Μου είπε ότι ήθελε να είχε φτάσει 30.000 αλλά εντάξει κιόλας δεν πειράζει, θα δούμε λέει την Κυριακή και θα αποφασίσουμε. 

Δεν μπορώ άλλο ειλικρινά, τα νεύρα μου

Βρε κορίτσι μου μια χαρά μου φαίνεται εμένα η τιμή της χοριακης.μη9ως ν πας κ σε κανέναν άλλο γιατρο για να ησυχασεις;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , Mar-micky είπε:

Κορίτσια μόλις είδα στο σκούπισμα (σορρυ) βλεννη με αίμα!! Παίρνω τον γιατρό μου αλλά δεν απαντάει! Φοβάμαι!! Είχε κάποια άλλη κάτι παρόμοιο? 

Μην ανησυχεις σε όλα τα applications λέει ότι μπορει να δεις σταγόνες αυτήν την περιοδο αλλά δεν σημαίνει κάτι… ήταν πολύ;; Ξάπλωσε για αρχή και ξεκουράσου και περιμενε να μιλήσεις με το γιατρο σου.

1 ώρα πρίν, Marianne είπε:

Μακάρι να είναι όπως τα λες ... Μου δίνεις πολύ κουράγιο! Σε ευχαριστώ!! 

Απλά δεν διπλάσιαζεται τώρα αλλά από ότι διαβάζω είναι φυσιολογικό να μη διπλασιάζεται πλέον ... Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, απλά θα περιμένω και θα ελπίζω για το καλύτερο. Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

Ποτέ θα πας να κανεις υπέρηχο σου είπε;;

πρίν από 9 λεπτά , μάφιν είπε:

Μην ανησυχεις σε όλα τα applications λέει ότι μπορει να δεις σταγόνες αυτήν την περιοδο αλλά δεν σημαίνει κάτι… ήταν πολύ;; Ξάπλωσε για αρχή και ξεκουράσου και περιμενε να μιλήσεις με το γιατρο σου.

Ποτέ θα πας να κανεις υπέρηχο σου είπε;;

 

πρίν από 26 λεπτά , Mar-micky είπε:

Κορίτσια μόλις είδα στο σκούπισμα (σορρυ) βλεννη με αίμα!! Παίρνω τον γιατρό μου αλλά δεν απαντάει! Φοβάμαι!! Είχε κάποια άλλη κάτι παρόμοιο? 

Δες και αυτό το βιντεο που λέει για τις αιμορραγίες κάπου στο 02:30 λεπτό 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Marianne θα σε συμβούλευα να περιμένεις απλά τον υπέρηχο και τίποτα άλλο. Εγω προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην χοριακή. Κακώς σε βάζει ο γιατρός σε όλο αυτό συνέχεια. Εμένα αν θέλεις να ξέρεις,στην παλινδρομη που πέρασα ,η χοριακή μου διπλασιαζονταν κανονικότητα μέχρι την ένατη εβδομάδα. Ούτε εγώ θυμάμαι μέχρι που είχε φτάσει.

Υπέρηχος και πάλι υπερηχος..... υπομονή και όλα καλά θα πάνε

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Katerinaaa είπε:

@Marianne θα σε συμβούλευα να περιμένεις απλά τον υπέρηχο και τίποτα άλλο. Εγω προσωπικά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην χοριακή. Κακώς σε βάζει ο γιατρός σε όλο αυτό συνέχεια. Εμένα αν θέλεις να ξέρεις,στην παλινδρομη που πέρασα ,η χοριακή μου διπλασιαζονταν κανονικότητα μέχρι την ένατη εβδομάδα. Ούτε εγώ θυμάμαι μέχρι που είχε φτάσει.

Υπέρηχος και πάλι υπερηχος..... υπομονή και όλα καλά θα πάνε

 

πρίν από 54 λεπτά , μάφιν είπε:

Μην ανησυχεις σε όλα τα applications λέει ότι μπορει να δεις σταγόνες αυτήν την περιοδο αλλά δεν σημαίνει κάτι… ήταν πολύ;; Ξάπλωσε για αρχή και ξεκουράσου και περιμενε να μιλήσεις με το γιατρο σου.

Ποτέ θα πας να κανεις υπέρηχο σου είπε;;

 

Δες και αυτό το βιντεο που λέει για τις αιμορραγίες κάπου στο 02:30 λεπτό 

 

@Katerinaaa εμένα μόνο άγχος μου προκαλεί όλο αυτό και στο τέλος κάθε συζητήσεις μου λέει να μην αγχώνομαι. Μα πως; Να μου πει τον τρόπο. @μάφιν έκλεισα ήδη ραντεβού για την Πέμπτη με μια άλλη γιατρό, δεν ξέρω κορίτσια που την βαρεσε ασχημα σήμερα. Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι σκ που θα έρθει, να πάω να κάνω έναν υπέρηχο να δω τι γίνεται! 

Από τον γιατρό που ανέβασες για τις αιμορραγίες διάβασα και για την χοριακη ότι πάνω από 6000 σταματάει να διπλασιάζεται.

@Mar-micky μήπως βρήκες τον γιατρό σου;;; Όλα θα πάνε καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Marianne είπε:

 

@Katerinaaa εμένα μόνο άγχος μου προκαλεί όλο αυτό και στο τέλος κάθε συζητήσεις μου λέει να μην αγχώνομαι. Μα πως; Να μου πει τον τρόπο. @μάφιν έκλεισα ήδη ραντεβού για την Πέμπτη με μια άλλη γιατρό, δεν ξέρω κορίτσια που την βαρεσε ασχημα σήμερα. Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι σκ που θα έρθει, να πάω να κάνω έναν υπέρηχο να δω τι γίνεται! 

 

Και πολύ καλά έκανες. Ήθελα να σου πω κ εγώ ότι ο γιατρός σου πρέπει να σε καθησυχάζει και όχι να σε αναστατώνει περισσότερο. Καλή δύναμη τώρα για την αναμονή μέχρι την Πέμπτη!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μάφιν είπε:

Και πολύ καλά έκανες. Ήθελα να σου πω κ εγώ ότι ο γιατρός σου πρέπει να σε καθησυχάζει και όχι να σε αναστατώνει περισσότερο. Καλή δύναμη τώρα για την αναμονή μέχρι την Πέμπτη!

Μα με έχει σκάσει ο άτιμος! 

Εσύ πώς είσαι;; :wub:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...