Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

λευτερη να πω και τη γνωμη μου

εκνευριζομαι που εκνευριζεσαι για αυτο το μικρο ποσοστο!!!!!

εκνευριζομαι τα ελαχιστα εκκαθαριστικα που πολλες φορες δεν ειναι πραγματικα

εσυ θα ηθελες να μου φας τη θεση , γιατι πχ ημουν 40001????

*μονογονεας

*διδυμα

*οχι γονεις να τα κρατησουν ΜΕΤΑ και αρα πληρωνεεεεεεεε

απο αυτο το 6% ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τα τι και πως του καθενος

αν βγαζουν παραπανω μορια ας με φανε, δε θα μιλησω

και το ξαναειπα στα 73 μορια μου 8 μορια ηταν εισοδηματικα

ειπα να βοηθαω λιγο οσο ξερω και φετος αλλα αμα ειναι να φωναζουμε

αντε να παω σε αλλη παραλια

Καταρχήν δεν φωνάζω , ποτέ δεν φωνάζω . :)

Απλός έκανα μια παράθεση από τους πίνακες που έχει βγάλει η ίδια η ΕΕΤΑΑ για πέρυσι , και οι οποίοι πιθανόν να δείχνουν γιατί μπήκε αυτό το εισοδηματικό κριτήριο .

Συγνώμη αλλά το πρώτο πράγμα που σκέφτεται μια οικογένεια , καλώς ή κακώς , όταν θα στείλει το παιδί/παιδιά της στο παιδικό είναι το οικονομικό . Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όταν έχεις μηνιαίο εισόδημα 4300 ? ( 60.000 ? συνολικά το χρόνο και πάνω ) , έχεις πρόβλημα να δώσεις 300 ? για παιδικό . Γιατί αυτός θα πρέπει να έχει τον παιδικό τσάμπα , και κάποιος άλλος με το μισό εισόδημα και παρακάτω να μένει εκτός ; Αυτό δεν είναι αδικία ; Εγώ για να βγάλω αυτά τα λεφτά πρέπει να δουλεύω 3+ χρόνια . Και είμαι και εγώ και η γυναίκα μου με πτυχία και μεταπτυχιακά , όχι κανένας εργάτης .

Φιλικά πάντα Λευτέρης . :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ποστ το αφαιρεσα...αμα θες αφαιρεσε το και εσυ γιατι εχει δικιο η χρημαρια .....παμε για πμ για αυτα, αν ο αλλος ειναι απλα 60000 και τιποτα αλλο ΔΕ θα σε περασει με την καμια...αυτο καταλαβε...αν σε περασει ειναι και αλλα κριτηρια......οποτε ναι εκει δε θα πω ναι η οχι...θα το καταπιω....ενα 6% ειναι , ας ειμαι στο 94%

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν φωνάζω , ποτέ δεν φωνάζω . :)

Απλός έκανα μια παράθεση από τους πίνακες που έχει βγάλει η ίδια η ΕΕΤΑΑ για πέρυσι , και οι οποίοι πιθανόν να δείχνουν γιατί μπήκε αυτό το εισοδηματικό κριτήριο .

Συγνώμη αλλά το πρώτο πράγμα που σκέφτεται μια οικογένεια , καλώς ή κακώς , όταν θα στείλει το παιδί/παιδιά της στο παιδικό είναι το οικονομικό . Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όταν έχεις μηνιαίο εισόδημα 4300 ? ( 60.000 ? συνολικά το χρόνο και πάνω ) , έχεις πρόβλημα να δώσεις 300 ? για παιδικό . Γιατί αυτός θα πρέπει να έχει τον παιδικό τσάμπα , και κάποιος άλλος με το μισό εισόδημα και παρακάτω να μένει εκτός ; Αυτό δεν είναι αδικία ; Εγώ για να βγάλω αυτά τα λεφτά πρέπει να δουλεύω 3+ χρόνια . Και είμαι και εγώ και η γυναίκα μου με πτυχία και μεταπτυχιακά , όχι κανένας εργάτης .

Φιλικά πάντα Λευτέρης . :)

Λευτερη εγω συμφωνω μαζι σου σε ολα αλλα ας μην εμπαινε το οριο να μην ειχαμε μουρμουρα. οπως αντιστοιχως περσι οσοι ειχαν κατω απο 6.000 εισοδημα τους υπολογιζαν για 6.000 και οχι για λιγοτερα.

και μια παρατηρηση...ο γιος μου μεσω εσπα παει σε πολυ καλο παιδικο ιδιωτικο. ξερεις ποσοι στελνουν τα παιδια τους εκει και νηπιο και δημοτικο? καποιοι βγαζουν ακομη λεφτα και εμενα αν μου εμεναν 350 θα τον εστελνα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρετε;

Στα μόρια ανέργων λέει 10 μόρια για όσες έχουν κάρτα ανεργία και 20 αν παίρνουν επίδομα ανεργίας.

Στα δικαιολογητικά λέει την εγκριτική απόφαση για το ταμείο ανεργίας αν έχει πάρει η μητέρα ταμείο ανεργίας μέσα σε 2 χρόνια.

Εμένα έχει λήξει το ταμείο από τον Ιανουάριο αλλά θα στείλω και την εγκριτική απόφαση αφού είμαι μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια αλλά τα μόρια που θα πάρω θα είναι 10 ή 20; Θα το πιάσουν δηλαδή το ταμείο ανεργίας μου και ας έχει λήξει;

Αλλιώς γιατί ζητάνε την εγκριτική απόφαση για όσες έχουν πάρει ταμείο εντός 2 χρόνων;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρετε;

Στα μόρια ανέργων λέει 10 μόρια για όσες έχουν κάρτα ανεργία και 20 αν παίρνουν επίδομα ανεργίας.

Στα δικαιολογητικά λέει την εγκριτική απόφαση για το ταμείο ανεργίας αν έχει πάρει η μητέρα ταμείο ανεργίας μέσα σε 2 χρόνια.

Εμένα έχει λήξει το ταμείο από τον Ιανουάριο αλλά θα στείλω και την εγκριτική απόφαση αφού είμαι μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια αλλά τα μόρια που θα πάρω θα είναι 10 ή 20; Θα το πιάσουν δηλαδή το ταμείο ανεργίας μου και ας έχει λήξει;

Αλλιώς γιατί ζητάνε την εγκριτική απόφαση για όσες έχουν πάρει ταμείο εντός 2 χρόνων;

κοιτα στον οαεδ ειναι ολοι μαθημενοι πλεον και θα ξερουν τι θα σου δωσουν απο χαρτια. στην θεση εγω θα επαιρνα τηλ στο εεταα για διευκρινησεις. θα σε εξυπηρετησουν μην φοβασαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε τα χαρτιά μου από τον οαεδ τα έχω όλα έτοιμα, τα θυμάμαι από πέρισυ....απλά τα μόρια μου κοίταζα να δω που είμαι φέτος γιατί τα μετράω ένα ένα,καταλαβαίνεις!:D

Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις:

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης) ή

γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή

δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας Πρόσκλησης.

Από αυτό δε φαίνεται ότι μπορεί και να πάρω 20 μόρια :rolleyes:; Ελπίζω η γυναίκα!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω...διαβάζω...

Ψάχνω κι εγώ να στείλω τη μικρή μου σε παιδικό σταθμό μέσω εεταα. Είμαι μη επιδοτούμενη άνεργη με εισόδημα κάτω των 20000 ευρώ και μάλιστα δεν έχουμε δικό μας σπίτι αλλά νοικιάζουμε. Κατανοώ πως προτεραιότητα έχει μια εργαζόμενη μητέρα παρά μια άνεργη, αλλά θα ήταν τουλάχιστον άδικο να έχει προτεραιότητα μια εργαζόμενη που αμοίβεται πλουσιοπάροχα έναντι μιας άνεργης που ψάχνει να βρει δουλειά. Η πρώτη θα έπρεπε (λογικά) να έχει τη δυνατότητα να πληρώσει όσα ζητάει ο παιδικός σταθμός.

Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας, και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, χαλαρώστε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω...διαβάζω...

Ψάχνω κι εγώ να στείλω τη μικρή μου σε παιδικό σταθμό μέσω εεταα. Είμαι μη επιδοτούμενη άνεργη με εισόδημα κάτω των 20000 ευρώ και μάλιστα δεν έχουμε δικό μας σπίτι αλλά νοικιάζουμε. Κατανοώ πως προτεραιότητα έχει μια εργαζόμενη μητέρα παρά μια άνεργη, αλλά θα ήταν τουλάχιστον άδικο να έχει προτεραιότητα μια εργαζόμενη που αμοίβεται πλουσιοπάροχα έναντι μιας άνεργης που ψάχνει να βρει δουλειά. Η πρώτη θα έπρεπε (λογικά) να έχει τη δυνατότητα να πληρώσει όσα ζητάει ο παιδικός σταθμός.

Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας, και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, χαλαρώστε λιγάκι.

πολυ σωστα!


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε τα χαρτιά μου από τον οαεδ τα έχω όλα έτοιμα, τα θυμάμαι από πέρισυ....απλά τα μόρια μου κοίταζα να δω που είμαι φέτος γιατί τα μετράω ένα ένα,καταλαβαίνεις!:D

Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις:

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης) ή

γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. ή

δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας Πρόσκλησης.

Από αυτό δε φαίνεται ότι μπορεί και να πάρω 20 μόρια :rolleyes:; Ελπίζω η γυναίκα!!

εγω εχω καταλαβει το αντιθετο.

Η ανεργία από τον Ο.Α.Ε.Δ. με δελτίο ανεργίας σε ισχύ: +10 μόρια, άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. : +20 μόρια.

αυτο λεει. εσυ το παιρνεις ακομη το επιδομα?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρετε;

Στα μόρια ανέργων λέει 10 μόρια για όσες έχουν κάρτα ανεργία και 20 αν παίρνουν επίδομα ανεργίας.

Στα δικαιολογητικά λέει την εγκριτική απόφαση για το ταμείο ανεργίας αν έχει πάρει η μητέρα ταμείο ανεργίας μέσα σε 2 χρόνια.

Εμένα έχει λήξει το ταμείο από τον Ιανουάριο αλλά θα στείλω και την εγκριτική απόφαση αφού είμαι μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια αλλά τα μόρια που θα πάρω θα είναι 10 ή 20; Θα το πιάσουν δηλαδή το ταμείο ανεργίας μου και ας έχει λήξει;

Αλλιώς γιατί ζητάνε την εγκριτική απόφαση για όσες έχουν πάρει ταμείο εντός 2 χρόνων;

Λογικά θα το πιάσουν. Και καλά που το 'πες, γιατί ακριβώς ίδια περίπτωση είμαι κι εγώ και νόμιζα ότι θα πάρω μόνο 10 μόρια, ενώ μάλλον είμαστε στα 20. :shock::rolleyes:


VM8jp2.png?BQVzmAeT

KIjjp3.png?Uc4YgY5u

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κάνω μια ερώτηση μήπως ξέρετε;

Στα μόρια ανέργων λέει 10 μόρια για όσες έχουν κάρτα ανεργία και 20 αν παίρνουν επίδομα ανεργίας.

Στα δικαιολογητικά λέει την εγκριτική απόφαση για το ταμείο ανεργίας αν έχει πάρει η μητέρα ταμείο ανεργίας μέσα σε 2 χρόνια.

Εμένα έχει λήξει το ταμείο από τον Ιανουάριο αλλά θα στείλω και την εγκριτική απόφαση αφού είμαι μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια αλλά τα μόρια που θα πάρω θα είναι 10 ή 20; Θα το πιάσουν δηλαδή το ταμείο ανεργίας μου και ας έχει λήξει;

Αλλιώς γιατί ζητάνε την εγκριτική απόφαση για όσες έχουν πάρει ταμείο εντός 2 χρόνων;

Αυτό που λέει είναι ότι αν απλός είσαι άνεργος χωρίς επίδομα : 10 μόρια

Αν είσαι άνεργος που παίρνεις επίδομα : 20 μόρια .

Γιατί μπερδέυεσαι ; Προφανός θέλουν να δούν ότι έμεινες άνεργη τα τελευταία 2 χρόνια και δεν είσαι άνεργη εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια ( άνεργη από άποψη χα χα χα ) , για αυτό ζητάνε την απόφαση αυτή που λες .

Άρα προφανώς τα μόρια που δικαιούσε είναι : 10 .

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άνεργος να παίρνει ταμείο ανεργίας για 2 χρόνια...με τη λογική σου γιατί ζητάνε να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες προ της δημοσίευσης της παρούσας Πρόσκλησης. ;

Εγώ πάντως θα στείλω και την εγκριτική απόφαση και την βεβαίωση παρέμβασης για να είμαι σίγουρη.

Η λογική πάντως λέει ότι μας πιάνει....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εγω που τελευταια φορα πηρα επιδομα ανεργιας αρχες Μαρτιου 2010 ποσα μορια παιρνω 10 η 20 ?ξερει καποια να μου πει γιατι μπερδευτικα τωρα.

Εφόσον δεν παίρνεις επίδομα , τότε 10 μόρια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...