Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

εμας παντως στις αιτησεις εκτος εσπα, για δημοτικους σταθμους μας ζητησαν ενσημα οπωςδηποτε, και βεβαιωσεις απο τους 2 εργοδοτες και γραφουν πως προυποθεση ειναι να εργαζονται και οι 2 γονεις για να γινει δεκτη η αιτηση...οχι πως περσι και προπερσι που τα χα και παλι ολα αυτα μου πηραν τα παιδια αλλα λεμε τωρα!!!!

α τοσο καλα...κατι ελεγε και μια κοπελα το πρωι για αξιοκρατια.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω δυο χρονιες εχω στηριχτει στο εσπα. Τη πρωτη μου πηραν το παιδι σαν επιλαχουσα το αλλο δε το στειλα ηταν πολυ μικρο. Περσι πηραν παλι τη μεγαλη στη τριτη επιλογη σε δημοσιο. Η μικρη δε μπηκε. Φετος που η μια ειναι εξασφαλισμενη στο νηπιο παλευω παλι για τη μικρη. Αν με επαιρναν ατους δημοσιους αφου εχω τις προυποθεσεις ισως να μην ηξερα καν το εσπα... Αλλα τρεις χρονιες κανω αιτησεις και τις τρεις γραμμενη με εχουνε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε κοριτσια με ολα αυτα που διαβαζω απο εσας πραγματικα χαιρομαι που ζω σε μικρη πολη.εδω υπηρχαν περυσι θεσεις που μειναν κενες και υπηρχε κοπελα που μπηκε με το προγραμμα σε δημοσιο παιδικο σταθμο εχοντας μολις 18 μορια!!! αφηστε που ο πιο ακριβος ιδιωτικος σταθμος κοστιζει 290 ευρω οι υπολοιποι γυρω στα 260-280!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυο χρονιες εχω στηριχτει στο εσπα. Τη πρωτη μου πηραν το παιδι σαν επιλαχουσα το αλλο δε το στειλα ηταν πολυ μικρο. Περσι πηραν παλι τη μεγαλη στη τριτη επιλογη σε δημοσιο. Η μικρη δε μπηκε. Φετος που η μια ειναι εξασφαλισμενη στο νηπιο παλευω παλι για τη μικρη. Αν με επαιρναν ατους δημοσιους αφου εχω τις προυποθεσεις ισως να μην ηξερα καν το εσπα... Αλλα τρεις χρονιες κανω αιτησεις και τις τρεις γραμμενη με εχουνε!!!!!

εγω θα πηγαινα μια καθημερινη στον παιδικο σταθμο να δω ποιους πηρανε τελικα. εγω που ζω σε μικρη πολη ξερω αν δουλευει ο αλλος και μπορω να καταλαβω αν με αδικησαν. αν κανεις ενσταση δεν γινεται τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε κοριτσια με ολα αυτα που διαβαζω απο εσας πραγματικα χαιρομαι που ζω σε μικρη πολη.εδω υπηρχαν περυσι θεσεις που μειναν κενες και υπηρχε κοπελα που μπηκε με το προγραμμα σε δημοσιο παιδικο σταθμο εχοντας μολις 18 μορια!!! αφηστε που ο πιο ακριβος ιδιωτικος σταθμος κοστιζει 290 ευρω οι υπολοιποι γυρω στα 260-280!

ειδικα φετος που εχουν δωσει λιγα χρηματα απο το εσπα θα καλυφθουν μαλλον ολες οι θεσεις. σκεψου ομως και το αλλο, ποσα παιδακια δεν μπορουν να προσαρμοστουν στον παιδικο σταθμο και σταματανε. για αυτο πρεπει ολες να κανουμε τα χαρτια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrimaria, και να παω δε ξερω ποιοι δουλευουν και ποιοι οχι γιατι απλα δεν ξερω και πολυ κοσμο. αλλα επειδη η διευθυντρια ειναι αυστηρη ( παει εκει ηδη η μεγαλη φετος) ξερω πως τα ζηταει ολα κατα γραμμα. κ απο τη στιγμη που γραφει και μεσα ο δημος στα αναγκαια χαρτια για αιτηση οτι υποχρεωτικα οι 2 γονεις πρεπει να εργαζονται, και θελει και ενσημα και βεβαιωσεις εργοδοτων οπωσδηποτε, ε τι να πω αν δε μπω παλι φετος την ενσταση θα τη κανω σιγουρα, αν δε μπω και με το εσπα... ε τι στο καλο...!!!! και καπου ακουσα πως αν κανεις ενσταση για να αποφυγουν τα μπλεξιματα ισως σε παρουν τελικα! δε ξερω αν ισχυει, αλλα επειδη εδω ειναι κοινο μυστικο πως καποιοι μπαινουνε με μεσον καθε χρονο, λεγοντας τους πως θα ζητησω διαφανεια σε ολες τις αιτησεις ε, δε θα μου βρουνε μια θεσουλα ......ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν μία οικογένεια δηλώνει 41000 ευρώ στο εκκαθαριστικό, σημαινει μηνιαίο εισόδημα 2900, δλδ γύρω στα 1500 ευρώ ο κάθε εργαζόμενος... Θεωρούνται υψηλόμισθοι (όχι σήμερα κι έτσι όπως έχουμε γίνει, μιλάμε για συνθήκες νορμάλ, πχ το 2010) και μάλιστα τόσο πολύ που θα έπρεπε να έχουν κάνει κι ένα καλό κομπόδεμα στην τράπεζα? Μιλάμε για ανθρώπους γύρω στα 40 με γύρω στα 15 χρόνια δουλειάς στον ιδιωτικό τομέα και πιθανότατα ένα πτυχίο... Πόσο δλδ θα έπρεπε να αμοίβονται κατά την άποψή σας? Και αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν και τρία ή τέσσερα παιδιά? Πάλι υψηλόμισθοι είναι?

Και τελικά ΝΑΙ, είναι άδικο το ταβάνι που μπήκε αδιακρίτως στο ποσό των εκκαθαριστικών επειδή το πρόγραμμα ονομάζεται "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής Ζωής" όχι "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής ΤΩΝ ΑΠΟΡΩΝ"... Οικονομικά κριτήρια έχει έτσι κι αλλιώς, γιατί να μην δώσει όμως την ευκαιρία σε όλους να παρέχουν στο παιδί τους δωρεάν παιδικό σταθμό - κάτι που θα έπρεπε να είναι δεδομένο - όπως πέρυσι?

Θα έπρεπε να εναντιωθούμε όλοι απέναντι σε αυτό γιατί είναι ΑΔΙΚΟ, ας ενωθούμε επιτέλους και ας πάψουμε να κοιτάζουμε την πάρτη μας... Και επιτέλους ας μην γλωσσοτρώμε αυτή την έρμη κατσίκα του γείτονα, μπορεί να έρθει η ώρα και να χρειαστούμε το γάλα της...

(όχι, δεν μένω εκτός ΕΣΠΑ λόγω των 40.000 στο εκκαθαριστικό. Πολύ χαμηλότερο είναι το εκκαθαριστικό μας του 2011 μιας και το 2010 εμεινα εκτος δουλειάς για 7 μήνες (εξάμηνο ΟΑΕΔ και δύο μήνες ανευ αποδοχών για να μείνω παραπάνω με το μωρό)...

Link to comment
Share on other sites

Όταν μία οικογένεια δηλώνει 41000 ευρώ στο εκκαθαριστικό, σημαινει μηνιαίο εισόδημα 2900, δλδ γύρω στα 1500 ευρώ ο κάθε εργαζόμενος... Θεωρούνται υψηλόμισθοι (όχι σήμερα κι έτσι όπως έχουμε γίνει, μιλάμε για συνθήκες νορμάλ, πχ το 2010) και μάλιστα τόσο πολύ που θα έπρεπε να έχουν κάνει κι ένα καλό κομπόδεμα στην τράπεζα? Μιλάμε για ανθρώπους γύρω στα 40 με γύρω στα 15 χρόνια δουλειάς στον ιδιωτικό τομέα και πιθανότατα ένα πτυχίο... Πόσο δλδ θα έπρεπε να αμοίβονται κατά την άποψή σας? Και αν αυτοί οι άνθρωποι έχουν και τρία ή τέσσερα παιδιά? Πάλι υψηλόμισθοι είναι?

Και τελικά ΝΑΙ, είναι άδικο το ταβάνι που μπήκε αδιακρίτως στο ποσό των εκκαθαριστικών επειδή το πρόγραμμα ονομάζεται "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής Ζωής" όχι "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής ΤΩΝ ΑΠΟΡΩΝ"... Οικονομικά κριτήρια έχει έτσι κι αλλιώς, γιατί να μην δώσει όμως την ευκαιρία σε όλους να παρέχουν στο παιδί τους δωρεάν παιδικό σταθμό - κάτι που θα έπρεπε να είναι δεδομένο - όπως πέρυσι?

Θα έπρεπε να εναντιωθούμε όλοι απέναντι σε αυτό γιατί είναι ΑΔΙΚΟ, ας ενωθούμε επιτέλους και ας πάψουμε να κοιτάζουμε την πάρτη μας... Και επιτέλους ας μην γλωσσοτρώμε αυτή την έρμη κατσίκα του γείτονα, μπορεί να έρθει η ώρα και να χρειαστούμε το γάλα της...

(όχι, δεν μένω εκτός ΕΣΠΑ λόγω των 40.000 στο εκκαθαριστικό. Πολύ χαμηλότερο είναι το εκκαθαριστικό μας του 2011 μιας και το 2010 εμεινα εκτος δουλειάς για 7 μήνες (εξάμηνο ΟΑΕΔ και δύο μήνες ανευ αποδοχών για να μείνω παραπάνω με το μωρό)...

Πες τα χρυσόστομη!!!!!

Η αδικία είναι τεράστια, κυρίως διότι τα εισοδήματα των παλαιότερων ετών, δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές ανάγκες και καταστάσεις!

Δεν είναι ώρα τώρα για να απολογούμαστε γιατί σπουδάσαμε, δουλέψαμε και πετύχαμε κάποια στιγμή ένα καλύτερο μισθό, ούτε γιατί πήραμε ένα σπίτι, ή γιατί δεν περιμέναμε πως θα έρθει η στιγμή που θα μας κόψουν το μισθό στα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομη!!!!!

Η αδικία είναι τεράστια, κυρίως διότι τα εισοδήματα των παλαιότερων ετών, δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές ανάγκες και καταστάσεις!

Δεν είναι ώρα τώρα για να απολογούμαστε γιατί σπουδάσαμε, δουλέψαμε και πετύχαμε κάποια στιγμή ένα καλύτερο μισθό, ούτε γιατί πήραμε ένα σπίτι, ή γιατί δεν περιμέναμε πως θα έρθει η στιγμή που θα μας κόψουν το μισθό στα δύο...

οπως βλεπετε και μονοι σας ανοιγει μεγαλη κουβεντα ετσι. δεν υπαρχει νοημα. δεκτο δεν θα επρεπε να υπηρχε οριο στο εισοδημα.

τα ποσα που λετε εγω δεν τα εχω ονειρευτει καν και δουλευω 12 χρονια εγω και αλλα 20 ο αντρας μου. δεν υπαρχει λογος να τα αναφερετε. ο καθενας μας κανει τα κουμαντα του. δεν ρωτησαμε ποτε κανεναν το γιατι.

εγω οπως ειπα και πριν θα εκανα τα χαρτια μου και θα τους εγραφα μια επιστολη αναφεροντας ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα σε οικονομικο επιπεδο και ποτε δεν ξερεις. τουλαχιστον θα εχεις κανει τα χαρτια σου.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις που δουλευουμε τοσα χρονια οχι μονο δε τα χουμε δει αλλα φετος μας ηρθε και μια μειωση 500 ευρω! και αντε πληρωσε δανεια, χαρατσια και αυξησεις δεη πετρελαια και ...σκ@τα στα μουτρα τους δηλαδη. σορυ κιολας ;)

εγω ξερετε τι λεω? ας μη μπει ρε κοριτσια η κορη μου με το εσπα κι ας μπει καποια με μικροτερο εισοδημα απο εμενα. αλλα ας με παρουν με αξιοκρατικα κριτηρια στο δημοσιο σταθμο και ας πληρωνω τα τροφεια...! ε απο καπου θα βρουμε να κοψουμε παλι. τι να πω...!

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από ένα χρόνο , αρχίσαμε πάλι τα ίδια κόλπα , με το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ . Μερικές παρατηρήσεις να κάνω αν επιτρέπεται :

1ον . Πέρισυ έγινε ολόκληρος σάλος , και σε αυτο το forum , για μητέρες που μπήκαν στο πρόγραμμα ενώ είχαν εισοδήματα 60.000 ? και άνω . Οπότε φαντάζομαι ότι για αυτό φέτος μπήκε το όριο των 40.000 ? . Καλώς ή κακός πρέπει να υπάρχει ένα όριο . Προσωπικά το θεωρώ μια χαρά όριο . 3000 ? μηνιαίος μισθός βγαίνει περίπου , μια χαρά περνάς αν θες . Τουλάχιστον εμείς με τα σχεδόν 1700 ? το μήνα την βγάζαμε . Και πλήρωνα και δάνεια , και κάρτες και ΔΕΗ και ΟΤΕ και όλα . Δεν θέλω να φανταστώ τι τα έκανε κάποιος τα παραπάνω 1300? που μπορεί να έπαιρνε .

Επίσης θέλω να πιστεύω ότι με τα στατιστικά στοιχεία που έχουν συγκεντρώσει από τα προηγούμενα χρόνια , θα είδαν ότι η πλειοψηφία των μητέρων κινείται σε αυτά τα επίπεδα χρημάτων , και για αυτό μπήκε αυτό το όριο . Μιας και οι ίδιες πάνω κάτω μητέρες θα κάνουν πάλι φέτος τα χαρτιά τους .

2ον . Ποίο αξιοκρατικό σύστημα από τα έχεις μόρια και σύμφωνα με αυτά τα επιλέγονται οι μητέρες υπάρχει ; Πιθανών αυτό να ενοχλεί κάποιους που έχουν συνηθίσει να κάνουν τα πράγματα βάζοντας μέσο ή πληρώνοντας , αλλά τι να κάνουμε , έτσι είναι το πρόγραμμά .

3ον . Τα έξοδα μετακίνησης που πλέον χρεώνονται έξτρα . Λογικό το βρίσκω. Προ του ΕΣΠΑ εποχής , οι παιδικοί διάλεγαν παιδάκια και κανόνιζαν τις μετακινησείς τους , εφόσον βρίσκονταν σε κάποια λογική απόσταση γύρω από τον παιδικό . Με το πρόγραμμα τώρα μπορεί να επιλέχθηκαν παιδάκια που ζούν σε εκ διαμέτρου αντίθετες περιοχές σε μια πόλη . Είχαν όμως την υποχρέωση να πηγαίνουν και να τα παίρνουν . Έτσι έβλεπα όλο τον χρόνο σχολικά από την δυτική μεριά του Ηρακλείου ( Γάζι πχ ) , να τρέχουν στην ανατολική πλευρά ( Αλικαρνασσό πχ ) για να κουβαλούν παιδάκια . Έξοδα τα οποία πιθανον δεν τα είχαν προβλέψει , και στο τέλος να μην τους συνέφερε καθόλου .

4ον και τελευταίο . Διαβάστε την προκύρηξη . Και 1 και 2 και 3 και 13 φορές . Όλα τα αναφέρει αναλυτικά . Ερωτήσεις του στύλ '' ποια ένσημα χρειάζονται , ποιό εκαθαριστικό , πόσα μόρια βγάζω , τι σόι σταθμό να δηλώσω '' , έχουν την απάντησή τους μέσα στην προκύρυξη . Αρκεί να την διαβάσει κανείς προσεκτικά 1-2 φορές . Χώρια ότι έτσι δεν θα φτάσει πάλι το θέμα εδώ τις 100 σελίδες .

Αυτά το ολίγα

Φιλικά Λευτέρης .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...