Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια προσοχή!!!!

Με τη γνωστή τακτική που ακολουθήθηκε και πέρισυ , όταν αλλάζανε το κείμενο της αίτησης ακόμη και μετά την ημερομηνία έναρξης υποβολής αιτήσεων,

βλέπω ότι αρχικά το έγγραφο της πρόσκλησης με αρ.πρωτοκόλλου 1034 , αναφέρει ότι για τις εργαζόμενες θέλει ένσημα του 2010 .

Στο αρχείο που κατέβασα σήμερα το πρωϊ

http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/19062012_prosklisi_2012_2013.zip

αναφέρει ότι θέλει ένσημα του 2011....για να είστε μέσα ζητήστε από το ΙΚΑ να σας τυπώσουν ένσημα από αρχή του 2010 έως σήμερα.

Ελπίζω να μην ξανααλλάξουν κάτι...

Επίσης ένα μέλος έγραψε ότι μπορείς να τυπώσεις τα ένσημα σου από το site του ΙΚΑ αν έχεις κλειδάριθμο, ήθελα να ενημερώσω ότι τέτοια εκτύπωση δεν θα την δεχτούν καθώς αναφέρει ότι πρόκειται για ενημερωτικό έντυπο και κάτω-κάτω γράφει: "το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς"

Κορίτσια εγω το έγραψα και δεν θέλω να σας πάρω στο λαίμο μου ,απλά εγω στο δημοτικό σταθμό που έκανα την αίτηση με αυτό πήγα και μου το δέχτηκάν κανονικά.:?Οπότε καλύτερα κάντε τον κόπο να τυπώσετε απο το Ικα σας μη με βρίζετε αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έπειτα από ένα χρόνο , αρχίσαμε πάλι τα ίδια κόλπα , με το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ . Μερικές παρατηρήσεις να κάνω αν επιτρέπεται :

1ον . Πέρισυ έγινε ολόκληρος σάλος , και σε αυτο το forum , για μητέρες που μπήκαν στο πρόγραμμα ενώ είχαν εισοδήματα 60.000 ? και άνω . Οπότε φαντάζομαι ότι για αυτό φέτος μπήκε το όριο των 40.000 ? . Καλώς ή κακός πρέπει να υπάρχει ένα όριο . Προσωπικά το θεωρώ μια χαρά όριο . 3000 ? μηνιαίος μισθός βγαίνει περίπου , μια χαρά περνάς αν θες . Τουλάχιστον εμείς με τα σχεδόν 1700 ? το μήνα την βγάζαμε . Και πλήρωνα και δάνεια , και κάρτες και ΔΕΗ και ΟΤΕ και όλα . Δεν θέλω να φανταστώ τι τα έκανε κάποιος τα παραπάνω 1300? που μπορεί να έπαιρνε .

Επίσης θέλω να πιστεύω ότι με τα στατιστικά στοιχεία που έχουν συγκεντρώσει από τα προηγούμενα χρόνια , θα είδαν ότι η πλειοψηφία των μητέρων κινείται σε αυτά τα επίπεδα χρημάτων , και για αυτό μπήκε αυτό το όριο . Μιας και οι ίδιες πάνω κάτω μητέρες θα κάνουν πάλι φέτος τα χαρτιά τους .

2ον . Ποίο αξιοκρατικό σύστημα από τα έχεις μόρια και σύμφωνα με αυτά τα επιλέγονται οι μητέρες υπάρχει ; Πιθανών αυτό να ενοχλεί κάποιους που έχουν συνηθίσει να κάνουν τα πράγματα βάζοντας μέσο ή πληρώνοντας , αλλά τι να κάνουμε , έτσι είναι το πρόγραμμά .

3ον . Τα έξοδα μετακίνησης που πλέον χρεώνονται έξτρα . Λογικό το βρίσκω. Προ του ΕΣΠΑ εποχής , οι παιδικοί διάλεγαν παιδάκια και κανόνιζαν τις μετακινησείς τους , εφόσον βρίσκονταν σε κάποια λογική απόσταση γύρω από τον παιδικό . Με το πρόγραμμα τώρα μπορεί να επιλέχθηκαν παιδάκια που ζούν σε εκ διαμέτρου αντίθετες περιοχές σε μια πόλη . Είχαν όμως την υποχρέωση να πηγαίνουν και να τα παίρνουν . Έτσι έβλεπα όλο τον χρόνο σχολικά από την δυτική μεριά του Ηρακλείου ( Γάζι πχ ) , να τρέχουν στην ανατολική πλευρά ( Αλικαρνασσό πχ ) για να κουβαλούν παιδάκια . Έξοδα τα οποία πιθανον δεν τα είχαν προβλέψει , και στο τέλος να μην τους συνέφερε καθόλου .

4ον και τελευταίο . Διαβάστε την προκύρηξη . Και 1 και 2 και 3 και 13 φορές . Όλα τα αναφέρει αναλυτικά . Ερωτήσεις του στύλ '' ποια ένσημα χρειάζονται , ποιό εκαθαριστικό , πόσα μόρια βγάζω , τι σόι σταθμό να δηλώσω '' , έχουν την απάντησή τους μέσα στην προκύρυξη . Αρκεί να την διαβάσει κανείς προσεκτικά 1-2 φορές . Χώρια ότι έτσι δεν θα φτάσει πάλι το θέμα εδώ τις 100 σελίδες .

Αυτά το ολίγα

Φιλικά Λευτέρης .

πες τα χρυσοστομε!!!!!!!θα συμφωνησω μαζι σου εκτος απο το θεμα της μετακινησης...δε νομιζω να εχουν θεμα οι παιδικοι με το πετρελαιο..γιατι περυσι τουλαχιστον δηλωναν ποιες περιοχες εξυπηρετουν..δε μπορυσα εγω που ειμαι δυτικα να δηλωσω ανατολικα γιατι δεν στελναν σχολικο εδω..καταλαβες?

ειναι νομιζω καθαρα θεμα εσπα να μειωσει τα εξοδα..


ο στρατος μου ηρθε στις 24.12.2007

η δομνα και ο κωστας μου ηρθαν στις 2.11.2009

Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι υπήρχαν πολύ γονείς που τα πρόσεχαν αυτά τα πράγματα . Δήλωσαν ότι σταθμό έβρισκαν μπροστά τους , και μετά που πέρναγαν , μπορεί να πήγαιναν να έκανα φασαρία να πηγαίνει το σχολικό και από το σπίτι τους . Οπότε τι να έκαναν και οι σταθμοί ; Τουλάχιστον κάτι τέτοιο πρέπει να έγινε και εδώ στο Ηράκλειο , γιατί όπως έγραψα , εγώ έβλεπα σχολικά από την άλλη άκρη της πόλης , να περνάνε κοντά από το σπίτι μου , που ήταν 5-10χλμ. μακριά .

Εδώ πέρισυ υπήρχαν μητέρες που έκαναν αίτηση σε παιδικούς σταθμούς που δεν ήξεραν που βρίσκονται , και που δεν πήγαν ούτε μια φορά να δούνε πως είναι το περιβάλλον βρε παιδί μου , και αν τις καλύπτει . Εμείς και στους 4 που δηλώσαμε , πήγαμε , τους είδαμε , και μιλήσαμε με τους ιδιοκτήτες . Πόσοι άλλοι το έκαναν αυτό ;;;;

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από ένα χρόνο , αρχίσαμε πάλι τα ίδια κόλπα , με το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ . Μερικές παρατηρήσεις να κάνω αν επιτρέπεται :

1ον . Πέρισυ έγινε ολόκληρος σάλος , και σε αυτο το forum , για μητέρες που μπήκαν στο πρόγραμμα ενώ είχαν εισοδήματα 60.000 ? και άνω . Οπότε φαντάζομαι ότι για αυτό φέτος μπήκε το όριο των 40.000 ? . Καλώς ή κακός πρέπει να υπάρχει ένα όριο . Προσωπικά το θεωρώ μια χαρά όριο . 3000 ? μηνιαίος μισθός βγαίνει περίπου , μια χαρά περνάς αν θες . Τουλάχιστον εμείς με τα σχεδόν 1700 ? το μήνα την βγάζαμε . Και πλήρωνα και δάνεια , και κάρτες και ΔΕΗ και ΟΤΕ και όλα . Δεν θέλω να φανταστώ τι τα έκανε κάποιος τα παραπάνω 1300? που μπορεί να έπαιρνε .

Φίλε Λευτέρη δεν είναι έτσι τα πράγματα, διότι:

1) Οι 40.000 ετησίως έχουν ένα φόρο της τάξης των 10.000 ? (με τα παλιά δεδομένα, τώρα και περισσότερο...), δηλαδή το μήνα μένουν 2500 και όχι 3.000

2) Οι ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν να πληρώνουν και το ταμείο τους από την τσέπη τους, πάνω από 4.000 ετησίως, κάτι που κανείς δεν το αφαιρεί από τα εναπομείναντα 30000 --> βγάλτα λοιπόν κι αυτά από τα 2500, μένουν λιγότερα από 2000 το μήνα. (σχεδόν όσα λες κι εσύ ότι έχεις έσοδα μηνιαίως, σωστά?)

3) Δεν ξέρω εσύ πόσα παιδιά έχεις, αλλά αν έχεις πάνω από 1 ή 2, τότε τα έξοδα αυξάνονται.

4) και σημαντικότερο όλων: τα χρήματα αυτά είναι τα εισοδήματα του 2010 και όχι τα σημερινά . Αυτή είναι η αδικία φίλε Λευτέρη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το συγκεκριμένο σκεπτικό , που στην αρχή φαίνεται σωστό , θα μπορούσα να ανταπαντήσω και εγώ , ότι βγάζοντας έξω τα δάνεια και τις κάρτα που πληρώνω , από τα 1700 μου μένουν σχεδόν 1000 . Βγάζοντας έξω ΟΤΕ ΔΕΗ κινητά βενζίνες κτλ κτλ , μου μένουν λιγότερα από τα μισά για όλα τα υπόλοιπα . Όπως και να προσθέσεις και να αφαιρέσεις , αυτός που έχει εισόδημα 3000 το μήνα είναι σίγουρα καλύτερα από εμένα με 1700 περίπου .

Το 2010 και για 10 μήνες ήμουν μισθωτός . Έπειτα ελεύθερος επαγγελματίας . Διαβεβαιώνω ότι τα εισοδήματά μου σαν μισθωτός ήταν υψηλότερα από αυτά που έβγαλα σαν ελεύθερος επαγγελματίας .

Ένα γιο έχω , αλλά συμφωνώ ότι τα έξοδα είναι περισσότερα με 2 και τρία παιδία . Αλλά και πάλι τα έσοδα είναι υψηλότερα . Και το λέω γιατί ξέρω από φίλους που έχουν 2 παιδία , αλλά είναι και οι δυο μισθωτόι στα επίπεδα τα δικά μου , και όμως τα βγάζουν πέρα μια χαρά .

Τέλος ο λόγος που ζητούνται τα εισοδήματα του 10 και όχι του 11 δεν τον ξέρω . Αυτό που ξέρω είναι ότι και πέρισυ το ίδιο ήταν . Αυτά ζητάει το πρόγραμμα όμως τι να κάνουμε ; Δεν μπορούμε να το αλλάξουμε , βάζοντάς το στα μέτρα του καθένα . Κάποιους θα ωφελεί , κάποιους όχι . Δεν είναι δυνατόν όλοι να είναι ευχαριστημένοι . Δεν είναι όμως λόγος αυτός για να κρίνεται ότι δεν είναι αξιοκρατικό και δίκαιο .

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μην λεμε συνεχεια τα ιδια για το οριο των 40.000?. δεν θα αλλαξει κατι. και ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα ολοι εχουν κρατησεις. και ελευθεροι επαγγελματιες και μισθωτοι. και αν νομιζει οτι καποιος πληρωνει πολλα ας ερθει να ζησει με τον μισθο των 615 ? που παιρνω εγω.

οπως ειπε και ο Λευτερης δεν γινεται να ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

4) και σημαντικότερο όλων: τα χρήματα αυτά είναι τα εισοδήματα του 2010 και όχι τα σημερινά . Αυτή είναι η αδικία φίλε Λευτέρη!!

ποτέ μα ποτέ δεν ζήτησαν περσινά εισοδήματα σε καμία χρονιά. ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζει κάποια μανούλα..Στις μητέρες που επιδοτήθηκαν τα τελευταία 2 χρόνια ζητάνε την εγκριτική απόφαση μόνο..Λογικά δε χρειάζεται και βεβαίωση ανεργίας για να αποδειχτεί ότι είμαι ακόμα άνεργη ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και προσωπικα σας ευχαριστω για την συνεχη ενημερωση!

Διαβασα την προκυρηξη και καταλαβα τι ζηταει μιας και οι αιτησεις στους δημοτικους παιδικους σταθμους με βαλανε στο τρυπακι των δικαιολογητικων.

Αν και οι παιδικοι θα βγουνε στις 12-Ιουλ-2012 υπαρχει καποιος τροπος να μαθω τους περσυνους στην Αττικη γιατι φανταζομαι λιγο πολυ ιδιοι θα ειναι? Εχετε κανα λινκ?

Σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζει κάποια μανούλα..Στις μητέρες που επιδοτήθηκαν τα τελευταία 2 χρόνια ζητάνε την εγκριτική απόφαση μόνο..Λογικά δε χρειάζεται και βεβαίωση ανεργίας για να αποδειχτεί ότι είμαι ακόμα άνεργη ή όχι??

νομιζω βγαζεις φωτοτυπια την καρτα ανεργιας θεωρημενη και πας στα κεπ και στην σφραγιζουν οτι ειναι γνησια.κατι τετοιο θυμαμαι απο περσι. τα λεει ξεκαθαρα στην προκυρυξη

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι παιδικοι θα βγουνε στις 12-Ιουλ-2012 υπαρχει καποιος τροπος να μαθω τους περσυνους στην Αττικη γιατι φανταζομαι λιγο πολυ ιδιοι θα ειναι? Εχετε κανα λινκ?

Σας ευχαριστω και παλι

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2011/2011-06-17_oristika-domon/index.html

Σε αυτό το link επιλέγεις τον νομό , και μετά πατάς εκεί που λέει ''επιλέξιμες δομές '' από κάτω .

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι περυσινές δομές , και το πόσα παιδάκια δέχονται . Πιθανόν κάποιες να βγούνε εκτός φέτος , αν είδαν ότι δεν τους συμφέρει ( κάτι που πολύ αμφιβάλω ) , αλλά και άλλες να προστεθούν ( που θεωρώ πολύ πιθανόν , μιας και δεν νομίζω ότι πολλοί έχουν πλέον την οικονομική δυνατότητα . )

Έχω πάντως την αίσθηση ότι οι τιμές εφέτος θα πέσουν πάρα πολύ στους παιδικούς . Εκτός βέβαια και αν κάποιοι ιδιοκτήτες αποφασίσουν να δουλεύουν με 5 παιδάκια όλα και όλα :)

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλως σας βρηκα!!! Παρακολουθω το συγκεκριμενο topic εδω και μερικες μερες και σας βρησκω πολυ ενημερωμενους και προθυμους ολους να βοηθησετε σε καθετι απορια που σας ζητηθει... μπραβο γονεις!!

Εγω ονομαζομαι Λια και εργαζομουν πριν ενα χρονο σε δημοσιο παιδικο σταθμο οποτε οπως καταλαβενεται εχουν δει πολλες αδικιες τα ματια μου στο θεμα αυτο... Ειμαι και γω μανουλα και φετος θα φτιαξω για αλλη μια φορα τα χαρτια μου στον Εσπα και ελπιζω να ειμαι τυχερη για αλλη μια χρονια.....

Θελω να εκφρασω τη δικη μου αποψη για το θεμα με το οριο των 40.000. γιατι και εγω ειχα ενσταση με την αποφαση αυτη οτι δεν ειναι δικαιο, παρολο που εγω ποτε δεν ειχα τοση μεγαλη φορολογικη δηλωση , αντιθετως δεν εχουμε ξεπερασει ποτε το οριο των 20.000.

Ναι λοιπον θεωρω οτι ειναι αδικο και οτι επρεπε να δινετε η δυνατοτητα σε ολες τις μανουλες να παιρνουν συμμετοχη ανεξαρτητος εισοδηματος και να κριθει και αυτη η κατηγορια με βαση των αναλογων μοριων που δινετε, οποτε νομιζω οτι δε θα ειχε κανεις παραπονο... Σε συζητησεις ομως που εχω με αλλες μανουλες με το ιδιο θεμα σχεδον ολες ειναι αντιθετες και θεωρουν απολυτα φυσιολογικο το οριο μιας και αυτοι κατα τη γνωμη τους εχουν τη δυνατοτητα να πληρωσουν ενα ιδιωτικο σταθμο σε σχεση με αλλους χαμηλομισθους γονεις... Και μπορω να πω οτι εχουν ενα δικιο σε αυτο , αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να τους αποκλισει να συμμετασχουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...