Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

κοριτσια να σας ρωτήσω και εγώ κάτι εκ μερους μιας φίλης μου, έχει υποβάλλει την δήλωσή της για το οικονομικό 2014, ωστόσο της έχει ζητηθεί έλεγχος με αποτέλεσμα ακομα να μην έχει γίνει η εκκαθάριση της δήλωσής οπότε δεν μπορει να τυπώσει και εκκαθαριστικό. Ξέρει καμμία τι μπορεί να κάνει, προσπαθεί να πιάσει γραμμή στα τηλέφωνα της εεταα αλλά δεν τα έχει καταφέρει, σκέφτεται βεβαια να βάλει αντίγραφο του ε1, αλλά είναι πολύ πιθανό να το απορρίψουν.....έχει καμμία κοπέλα παρόμοια υπόθεση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια να σας ρωτήσω και εγώ κάτι εκ μερους μιας φίλης μου, έχει υποβάλλει την δήλωσή της για το οικονομικό 2014, ωστόσο της έχει ζητηθεί έλεγχος με αποτέλεσμα ακομα να μην έχει γίνει η εκκαθάριση της δήλωσής οπότε δεν μπορει να τυπώσει και εκκαθαριστικό. Ξέρει καμμία τι μπορεί να κάνει, προσπαθεί να πιάσει γραμμή στα τηλέφωνα της εεταα αλλά δεν τα έχει καταφέρει, σκέφτεται βεβαια να βάλει αντίγραφο του ε1, αλλά είναι πολύ πιθανό να το απορρίψουν.....έχει καμμία κοπέλα παρόμοια υπόθεση?

Σε τραπεζες κλπ οταν δεν εχεις ακομα το εκκαθαριστικο κανεις αυτο που λεει και η φιλη σου, πας το ε1 αλλα κι εγω νομιζω οτι επειδη ειναι περιεργοι μπορει να την απορριψουν. Δεν μπορει να παει για τον ελεγχο και να ζητησει αμεση εκκαθαριση, να γινει επι τοπου δηλαδη και να παρει το εκκαθαριστικο της?

Link to comment
Share on other sites

Εκτυπωσα την αίτηση και διαπίστωσα οτι στο όνομα του ενός παιδιού δεν ξέρω τι να συμπληρώσω!;;ειναι αβαπτιστο,το έχουμε αποφασίσει το όνομα,αλλα ειναι σωστό να αναγράφεται;στο Α21 που ειχα κανει το συμπλήρωσα το όνομα και το πήρε το σύστημα!Αλλιως τι συμπληρώνω,το κλασσικό θηλυ;

Edit:στο πιστοποίητικο οικογένειακης κατάστασης στο όνομα του παιδιού αναγράφεται 'Ακο(τι σημαίνει άραγε;)

Επισης μια άλλη χαζή ερώτηση.η υπεύθυνη δήλωση οτι συνεχίζουμε το επάγγελμα και οι επικυρωσεις των αντιγράφων πρεπει να ειναι σε ημερομηνία απο αυριο 25/7 και μετα που ξεκινούν οι αιτήσεις η'θα μπορούσαν να είχαν επικυρωθεί και νωρίτερα;

To AKO σημαίνει ανευ κυρίου ονόματος και δεν σε εμποδίζει τίποτα να το γράψεις στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί:

κατ'αρχήν είμαι μισθωτή με πλήρη απασχόληση και ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Παράλληλα έχω κάνει έναρξη επιτηδεύματος ως τραγουδίστρια με απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ λόγω πλήρους ασφάλισης στο ΙΚΑ. Θα πρέπει εκτός από τα χαρτιά ως μισθωτή να καταθέσω και τα χαρτιά που αφορούν σε αυτοαπασχολούμενη εκτός πρωτογενούς τομέα;

Έπιασα γραμμή μετά από 2 μέρες συνεχών προσπαθειών:

Σε περίπτωση που κάποια άλλη κοπέλα έχει το ίδιο θέμα, μου είπαν ότι να υποβάλω τα χαρτιά μόνο ως μισθωτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε τραπεζες κλπ οταν δεν εχεις ακομα το εκκαθαριστικο κανεις αυτο που λεει και η φιλη σου, πας το ε1 αλλα κι εγω νομιζω οτι επειδη ειναι περιεργοι μπορει να την απορριψουν. Δεν μπορει να παει για τον ελεγχο και να ζητησει αμεση εκκαθαριση, να γινει επι τοπου δηλαδη και να παρει το εκκαθαριστικο της?

έχει πάει, μια εβδομάδα αμέσως όταν τους τα άφησε, αλλά της είπαν ότι δεν γίνετε και ότι θα πρέπει να αναμένει την σειρά της. Τελικά έπιασε γραμμή σημερα και της ειπαν να βαλει το ε1 και μια υπεύθυνη δήλωση και να το προσκομίσει οταν γινει η εκκαθάριση, αλλά νομίζω ότι αυτό ειναι λιγο φλου.....δηλαδη αν η εκκαθάριση γίνει αφού βγουν τα οριστικά αποτελέσματα και είναι εκτός.....δεν θα μπορεί να κάνει ούτε ένσταση ούτε τίποτα, έπεσε και μέσα στον αύγουστο και άντε τωρα να βρεις υπάλληλο στην εφορία.....;)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ σημερα και τους ρώτησα αν χρειάζεται για την αίτηση να πάω στα κεπ για το γνησιο της υπογραφής και μου είπαν όχι. Βρε κορίτσια μια μαμα στις κουνιες με μπερδεψε μου είπε ότι η αίτηση πρεπει να είναι δακτυλογραφημένη. Αυτό εγώ δεν το είδα κάπου μόνο για την αίτηση που έκαναν οι δομές το αναφέρει σωστα? Εγώ εχω καταλάβει ότι την συμπληρώνουμε με το χεράκι μας και όλα τα γραμματα κεφαλαία. ε???? Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Ευχαριστώωωω

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα !

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ αν μπορείτε σχετικά με τη συμπλήρωση της αίτησης.

Αρχικά ως "συνολικό εισόδημα" ποιό συμπληρώνω , το συνολικό όπως αυτό εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό, το τεκμαρτό όπως αυτό εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό ;

επίσης , σχετικά με τη βεβαίωση πολυτεκνικών επιδομάτων, την οποία εκτύπωσα από την ιστοσελίδα του ΟΓΑ, δεν εκτυπώνεται το πεδίο με τη σφραγίδα,συμβαίνει αυτό και σε κάποια άλλη ; αντί σφραγίδας εκτυπώνεται ένα κενό πλαίσιο... είναι έγκυρο ;

καθώς και η βεβαίωση διαχωρίζει το συνολικά κατατεθέν ποσό σε "εναιαίο επίδομα στήριξης τέκνων " και σε " ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων"

Στο πεδίο της αίτησης "επίδομα τριτεκνίας/πολυτεκνίας " να υποθέσω πως συμπληρώνω το ποσό της δεύτερης κατηγορίας ;

θενκ γιου :P

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά αν η αίτηση είναι δακτυλογραφημένη ή όχι. Εγω για παράδειγμα τη συμπλήρωσα στον υπολογιστή και την εκτύπωσα, αλλά μπορείς κάλλιστα να την συμπληρώσεις και χειρόγραφα. Δεν αναφέρεται κάπου κάτι τέτοιο, πέρα από τα κεφαλαία γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια θα μας τρελάνουν. Όταν πήρα τηλ στο eetaa μου είπαν ότι για την αίτηση δεν χρειάζεται να πάω στα κεπ για επικύρωση. Σήμερα πήγα στα κεπ να επικυρώσω τα άλλα χαρτιά και όταν ρώτησα και την υπαλληλο εκεί μου λεει ότι εφόσον η αίτηση επεχει θέση υπεύθυνης δήλωσης πως είναι δυνατόν να μην χρειάζεται το γνήσιο της υπογραφής?? Εγώ καλου κακου θα παω για γνησιο υπογραφής στα κεπ ξέρω και εγώ? Απλά λέω τον προβληματισμό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπέρα !

Δώστε μου τα φώτα σας παρακαλώ αν μπορείτε σχετικά με τη συμπλήρωση της αίτησης.

Αρχικά ως "συνολικό εισόδημα" ποιό συμπληρώνω , το συνολικό όπως αυτό εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό, το τεκμαρτό όπως αυτό εμφανίζεται στο εκκαθαριστικό ;

επίσης , σχετικά με τη βεβαίωση πολυτεκνικών επιδομάτων, την οποία εκτύπωσα από την ιστοσελίδα του ΟΓΑ, δεν εκτυπώνεται το πεδίο με τη σφραγίδα,συμβαίνει αυτό και σε κάποια άλλη ; αντί σφραγίδας εκτυπώνεται ένα κενό πλαίσιο... είναι έγκυρο ;

καθώς και η βεβαίωση διαχωρίζει το συνολικά κατατεθέν ποσό σε "εναιαίο επίδομα στήριξης τέκνων " και σε " ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων"

Στο πεδίο της αίτησης "επίδομα τριτεκνίας/πολυτεκνίας " να υποθέσω πως συμπληρώνω το ποσό της δεύτερης κατηγορίας ;

θενκ γιου :P

απο το Γ2 βαζεις την πεμπτη σειρα(συνολικο εισοδημα)εκει που λεει επιδομα τριτεκνιας συμπληρωνεις το ποσο που ελαβες περισυ για τα παιδια.μιλησα με εναν νεαρο για την βεβαιωση κ αναθεμα με αν ηξερε ,μου ειπε χρειαζεται βεβαιωση απο τον αρμοδιο φορεα.του λεω οτι εκτυπωνεται απο το νετ οπως κ το εκκαθαριστικο.αυτο βαλτε μου λεει.τωρα τι να σου πω.στα δικαιολογητικα δεν το ζητουσαν.στο εκκαθαριστικο ειναι ολα ξεκαθαρα τι ποσο παιρνεις για τα παιδια.αν αυτο ειναι αιτια αποριψης θα τραβαω τα μαλλια μου.για σφραγιδα δεν θυμαμαι γιατι τα εστειλα.ο θεος βοηθος τωρα.

kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

απο το Γ2 βαζεις την πεμπτη σειρα(συνολικο εισοδημα)εκει που λεει επιδομα τριτεκνιας συμπληρωνεις το ποσο που ελαβες περισυ για τα παιδια.μιλησα με εναν νεαρο για την βεβαιωση κ αναθεμα με αν ηξερε ,μου ειπε χρειαζεται βεβαιωση απο τον αρμοδιο φορεα.του λεω οτι εκτυπωνεται απο το νετ οπως κ το εκκαθαριστικο.αυτο βαλτε μου λεει.τωρα τι να σου πω.στα δικαιολογητικα δεν το ζητουσαν.στο εκκαθαριστικο ειναι ολα ξεκαθαρα τι ποσο παιρνεις για τα παιδια.αν αυτο ειναι αιτια αποριψης θα τραβαω τα μαλλια μου.για σφραγιδα δεν θυμαμαι γιατι τα εστειλα.ο θεος βοηθος τωρα.

Καλημέρα και ευχαριστώ,

για το εισόδημα οκ, οι απόψεις συγκλίνουν, προφανώς πρέπει να συμπληρώσουμε αυτό που δηλώθηκε στην πέμπτη σειρά του Γ2 και όχι το τεκμαρτό ( το τεκμαρτό στην περίπτωση μου είναι διπλάσιο και έχω ένα φόβο)

Βεβαίωση εκτύπωσα και εγώ από το oga.gr , αλλά σήμερα μου είπε μια άλλη μαμά από το σχολείο, ότι έπρεπε να τη ζητησω αι αυτήν από το ΚΕΠ ώστε να είναι επίσημο έγγραφο.

Επίσης, από τη βεβαίωση ακόμα δεν κατάλαβα ποιό από τα δύο ποσά ή το σύνολό τους γράφουμε , καθώς και αν το αφαιρούμε ή όχι από το συνολικό εισόδημα για να συμπληρώσουμε το τελευταίο κουτάκι του πίνακα που λέει " σύνολο μετά την αφαίρεση επιδομάτων"

Link to comment
Share on other sites

τους πηρα τηλ κ επειδη δεν εκτυπωσα τη βεβαιωση απο τον ογα αλλα το Α21 απο το taxis μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα αφου γραφει τα ιδια ποσα.οποτε δεν νομιζω να χρειαζονται επισημα εγγραφα


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Εχω μπερδευτεί παρα πολύ.εχω 2 αποριες.ως μαιο δουλευα σε μια δουλεια και απο τον ιουνιο ξεκινησα σε αλλη.πρεπει να δωσω και απο τις δυο δουλειες αναγγελία πρόσληψης και βεβαιωση? Αν ναι πρεπει να ειναι πρωτοτυπες κ οι δυο; πρεπει να τις επικυρωσω κιολας?

2 απορια ειμαι εγγαμη 1 τεκνο τι γραφω στο εισοδημα....???

Περιμενω παρακαλω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...