Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

i alithia einai,oti nai men plironei poli kala to supermarket,alla moni mou den ta kataferno na vgazo merokamato gia 4!!xreiazomai voithia!!kai avto pou me stenaxorei perissotero,einai oti den exo kapion gia ta paidia mou!!an tha prepei na doulevoume kai oi dio,giati mono etsi tha ta kataferoume,ta paidia pou tha einai?ante o paidikos stathmos tha ta krataei os tis 14,meta?giati ego kai o antras mou tha doulevoume parapano!kai na proslaveis babysitter,na ta xoseis os tis 15/16 sto nipiagogeio,theleis allo enan mistho gia na ton dineis mono ekei!kai avta ta kaimena,krima den einai na doulevoun oi goneis tous oloi mera kai na min tous vlepoune?gia avto ta ekana?gia na ta megalonoun alloi?ax me epiase to parapono!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mελυδια, ακριβως αυτα που λες ειναι το αγχος των γονιων στο εξωτερικο..!

Τι μισθους χρειαζομαστε για να ζουμε καλα? Χρειαζομαστε να δουλευουμε και οι δυο? Και αν ναι ποιος βλεπει τα παιδια?

Εχω γνωρισει πολλες οικογενειες με αυτο ακριβως το προβλημα...Οσα παιρνουν τα δινουν στους παιδκους..Η μονη λυση ειναι ενας πολυ καλος μισθος ετσι ωστε και μετα που πληρωνεις μπειμπυ σιτερ, σταθμους κλπ να σου μενει και κατι!!

Η δουλεια πως σου φαινεται προς το παρον?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μελύδια ξέρεις οτι αυτήν την στιγμή πρέπει να είσαι δυνατή. Σου προτείνω να τα πας βήμα, βήμα, καλύτερα να ψάξεις πρώτα για σπίτι και μετά να κοιτάξεις για παιδικούς σταθμούς. Αν βρεις οικονομικότερο σπίτι σε άλλη περιοχή; Θα είναι πρόβλημα να είναι μακριά ο παιδικός σταθμός.

Τα χαρτιά από τον γιατρό θα τα πάω τον Σεπτέμβριο μόλις ανοίξουν, γιατί το βιβλιαράκι των εμβολίων θέλει μετατροπή στο αντίστοιχο γερμανικό. Το μόνο χαρτί που τους πήγα από τώρα είναι της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Mελυδια, ακριβως αυτα που λες ειναι το αγχος των γονιων στο εξωτερικο..!

Τι μισθους χρειαζομαστε για να ζουμε καλα? Χρειαζομαστε να δουλευουμε και οι δυο? Και αν ναι ποιος βλεπει τα παιδια?

Εχω γνωρισει πολλες οικογενειες με αυτο ακριβως το προβλημα...Οσα παιρνουν τα δινουν στους παιδκους..Η μονη λυση ειναι ενας πολυ καλος μισθος ετσι ωστε και μετα που πληρωνεις μπειμπυ σιτερ, σταθμους κλπ να σου μενει και κατι!!

Η δουλεια πως σου φαινεται προς το παρον?

nai ontos!alla xoris tin antistoixi akadimaiki kariera kai malista ston tomea pou exei zitisi,diladi pliroforiki,politikos mixanikos,...den exeis megales elpides na vgalleis polla lefta!kai ego eilikrina den exo tosa na doso....distixos!

i doulia einai somatika poli apaitetiki!prepei na eisai grigori,dinati kai stin tsita sinexeia!to doulevo to thema!pros to paron mou fenetai ligo aggouri!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Μελύδια ξέρεις οτι αυτήν την στιγμή πρέπει να είσαι δυνατή. Σου προτείνω να τα πας βήμα, βήμα, καλύτερα να ψάξεις πρώτα για σπίτι και μετά να κοιτάξεις για παιδικούς σταθμούς. Αν βρεις οικονομικότερο σπίτι σε άλλη περιοχή; Θα είναι πρόβλημα να είναι μακριά ο παιδικός σταθμός.

Τα χαρτιά από τον γιατρό θα τα πάω τον Σεπτέμβριο μόλις ανοίξουν, γιατί το βιβλιαράκι των εμβολίων θέλει μετατροπή στο αντίστοιχο γερμανικό. Το μόνο χαρτί που τους πήγα από τώρα είναι της τράπεζας.

ta xorioudakia pou einai giro apo tin doulia mou,einai ola toso akriva...opote i tha prepei na ta paratiso ola kai na allakso kratidio...i tha prepei na metakomiso se alli perioxi tis stuttgart,alla me ta metaforika mesa na einai toso akriva,den simferei...(gia na ftaso stin doulia mou,ennoo)

pou tha kaneis tin metatropi tou bibliariou igias?i trapeza ti rolo paizei?gia na doun ton mistho sas?

se esena akougontai ola toso teleia nk-christina!pes mou pio einai to mistiko sou?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mελυδια μια αλλη λυση θα ηταν να κοιτουσες που εχει πιο φτηνα σπιτια και να εψαχνες για δουλεια εκει κοντα! Ωστε να σε συμφερει περισσοτερο...

Αλλωστε για μια δουλεια πολυ απαιτητικη σωματικα σιγουρα θα χρειαζονται κοσμο! Στο σουπερ δουλευεις σε τακτοποιηση προιοντων , ραφια κλπ? Θεωρω το πιο ξεκουραστο το ταμειο αλλα εδω κ αυτες οι θεσεις αρχιζουν να φευγουν διοτι πια στα ταμεια εχουν Self Service, δλδ σκαναρεις μονος σου τα προιοντα και βαζεις τα λεφτα στο μηχανημα κ αυτο σου επιστρεφει ρεστα..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Mελυδια μια αλλη λυση θα ηταν να κοιτουσες που εχει πιο φτηνα σπιτια και να εψαχνες για δουλεια εκει κοντα! Ωστε να σε συμφερει περισσοτερο...

Αλλωστε για μια δουλεια πολυ απαιτητικη σωματικα σιγουρα θα χρειαζονται κοσμο! Στο σουπερ δουλευεις σε τακτοποιηση προιοντων , ραφια κλπ? Θεωρω το πιο ξεκουραστο το ταμειο αλλα εδω κ αυτες οι θεσεις αρχιζουν να φευγουν διοτι πια στα ταμεια εχουν Self Service, δλδ σκαναρεις μονος σου τα προιοντα και βαζεις τα λεφτα στο μηχανημα κ αυτο σου επιστρεφει ρεστα..

sovara milas??ela!!ti teleio!

ego doulevo sto aldi,an iparxei stin agglia den gnorizo...alla kano tis doulies pou les.sinithos prospathoun na min proslavoun poli kosmo,gia na glitosoun xrimata,etsi sou dinoun iperories,kai prospatheis na kaneis ta panta.einai i 4. evdomada mou...prospatho...alla tora pou vrika avti tin doulia fovamai na tin afiso...:(

Link to comment
Share on other sites

Ποιο τελειο καλε που σκαναρεις μονος σου τα ψωνια σου? Βασικα λυπαμαι τις περικοπες που εγιναν και εχασε τοσος κοσμος τη δουλεια του..

Ναι εχει και εδω Αλντι οπως και Λιντλ..Παλια πηγαινα στο Αλντι και παιρναμε ενα κατεψυγμενο ψαρι ετοιμο που μονο το εβαζες στο φουρνο αλλα τελευταια λογω μπουκοταζ γερμανικων εταιρειων το κοψαμε:tongue: Μεχρι και τα καλλυντικα τα γερμανικα εκοψα που ειχα κολημα με Eucerin και Kryolan..

Σε καταλαβαινω, παντα σου δινουν πολυ δουλεια και απλα τρεχεις να τη βγαλεις οσο πιο γρηγορα μπορεις..

Κοιτα δε χανεις κατι να ψαξεις! Δε λεω να την αφησεις τωρα, λεω αν βρεις κατι σε φτηνοτερη περιοχη! Ο αντρας σου τι δουλεια κανει?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

o antras mou eixe ksekinisei mia ekpaidevsi san topografos,alla i oikogeneia tou den eixe ta xrimata na to sinexisei...opote den exei to ptixio.doulepse se oti na ne:taksitzis,politis avtokiniton,politis sto lidl,security...

oloi mas lene edo poso atixoi eimaste,oti den exoume tin katalili ekpaidevsi,oti o antras mou den milaei tin glossa,poso akriva einai edo....dimiourgithike enas fovos mesa mou,kati pou den eixa prin.stin ellada den evgaza tosa lefta kai imoun pio tolmiri!edo tha vgazo pio polla alla niotho fovismeni pia-ti mou simvainei,gmt!!

Link to comment
Share on other sites

Μελύδια σε κανέναν δεν είναι όλα τέλεια, προσπαθούμε να τα κάνουμε να φαίνονται, για να μπορούμε να περνάμε καλύτερα. Είναι αρχή και κάθε αρχή και δύσκολη. Όλα αυτά που λες, το άγχος, οι σκέψεις σου, τα παράπονα σου, τα έχουμε κάνει και εμείς, με την διαφορά οτι είμαστε μαζί και δίνει κουράγιο ο ένας στον άλλον. Σε όλους υπάρχουν μέρες που τους πιάνει απελπισία και άλλες που λένε τώρα είμαστε καλύτερα. Είναι δύσκολο να είσαι σε μια χώρα και να μην ξέρεις την γλώσσα.

Εγώ είχα άγχος για όλα όπως και εσύ πως θα έρθω, πως θα μάθω την γλώσσα, που θα βρούμε σπίτι, το σχολείο των παιδιών, αλλά ένα ένα λύνονται. Θεωρώ οτι όλα μας πήγαν καλά, εκτός από τα έπιπλα που παραγγείλαμε. Δεν μου τα φτιάξανε καλά, η κουζίνα τρέχει νερά και όταν τους ενημερώσαμε είπαν στον άντρα μου να πλένω σε λεκάνη. Όπως καταλαβαίνεις τώρα τρέχουμε σε δικηγόρους.

Ο άντρας μου κάνει γύρω στα 45 λεπτά για να πάει στην δουλειά και αλλάζει δύο τραίνα. Οι συγκοινωνίες είναι ακριβές. Έχει πάρει κάρτα του χρόνου και την πληρώνει ανά μήνα 70 ευρώ και Σαββατοκύριακα, αργίες και καθημερινές μετά τις 7 το βράδυ, μπορεί να πάρει και όλη την οικογένεια του μαζί. Αν είχε αυτοκίνητο νομίζω οτι θα του έφευγαν πολύ περισσοτερα.

Τα νοίκια ποιο κοντά ήταν πολύ ποιο ακριβά, αυτή η λύση μας συμφέρει καλύτερα.

Κοίταξε ποια τραίνα βολεύουν και κοίτα όλες αυτές τις περιοχές.

Την τράπεζα την θέλουν για να τραβάνε τα λεφτά κάθε μήνα.

Την μετατροπή των βιβλιαρίων την κάνει κανονικά ο παιδίατρος, αλλά επειδή εκεί που πήγα δεν είχε καθόλου χρόνο με έστειλε σε μια άλλη υπηρεσία, νομίζω στο αντίστοιχο υγειονόμικο.Μου έκλεισαν ραντεβού αρχές Αυγούστου που θα είναι μια Ελληνίδα εκεί.

Καταλαβαίνω οτι περνάς πολύ δύσκολα, αλλά όταν θα έρθει ο άνδρας και τα παιδιά σου θα είναι πολύ διαφορετικά, θα παίρνεις περισσότερο κουράγιο και όταν μάθει την γλώσσα, θα μπορεί να βρει και μια καλή δουλειά και θα είστε και οικονομικά καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστινα μου εσυ μιλας την γλωσσα?Αν ναι αρκετα καλα???Τα βγαζεις περα με ολες τις υπηρεσιες ή εισαι με ενα λεξικο???Αυτος ειναι εμενα ο φοβος μου που ειμαι μιση γερμανιδα και τα μιλαω πολυ καλα...αλλα με ελληνικη προφορα!!! χαχα!!! Εγω ερχομαι μεσα ή τελη σεπτεμβριου,...μονη και εγω...η μπουμπουκα θα μεινει εδω με τον μπαμπα της και αν ολα πανε καλα...μετα απο 2-3 μηνες θα ερθουν και αυτοι με ολα μας τα επιπλα...δεν αξιζει να τα πουλησεις εδω...θα αναγκαστεις στην μιση τιμη να τα δωσεις και εκει στην γερμανια τα οικονομικα δεν ειναι σε καλη ποιοτητα οπως αυτα...οποτε για μεταφορικα ειναι περιπου 2000-2500


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Όχι Elzu δυστυχώς δεν μιλάω καθόλου Γερμανικά. Η αλήθεια είναι οτι πήραμε πολύ γρήγορα την απόφαση της μετανάστευσης και δεν είχα προλάβει ουτε καν ψυχολογικά να ετοιμαστώ. Ο άνδρας μου μεγάλωσε Γερμανία και αυτός κανονίζει τις υπηρεσίες και όλα. Τους Γερμανούς τους αρκεί απλά να μπορείς να συννενοείσαι δεν τους ενδιαφέρει αν έχεις την προφορά. Πιστεύω οτι θα σου είναι εύκολο να βρεις δουλειά, έστω και με ελληνική προφορά :). Με τον καιρό θα την βελτιώσεις. Ο άνδρας μου είχε κάποια χρόνια να μιλήσει γερμανικά και όταν τον άκουσε η αδερφή του που ζει Γερμανία του είπε οτι ελληνικίζει πολύ η προφορά του. :D . Τώρα σιγά σιγά βελτιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ ειναι τεραστιο πραγμα να μιλαει ο ανδρας...μεγαλη ευκολια...εγω δεν εχω κανει καθολου γερμανια...εκει γεννηθηκα βεβαια και καποια καλοκαιρια πηγαινα...με την μαμα μου μιλαω γερμανικα αλλα αν κατι δεν μου ερχεται στα γερμανικα δε θα το σκεφτω...θα το πω στα ελληνικα...αλλα θα τα βγαλω περα εκει μωρε...ποσο θελω να δουλεψω σε ενα bistro...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

pigainontas piso stis selides tou forum,proseksa pos i elzu einai to pio istoriko melos!!pes mou oti to ksekinises esi to topic!!pantos einai entiposiako to pos allaksame poreies kai plevsi se avto to diastima-to proseksa eidika se sena elzu mou...posa sxedia a b g d exeis kanei gia na figeis....pantos eite to pistepsete eite oxi mou eiste poli kali parea!!sas niotho files....(evaistitoula pou eimai...:oops:)mou exete stathei poli....me ta kala sas logia....sas xrostao ena evxaristo kai mia signomi,giati prokeitai na sas preizo gia poli akoma!!(xaxaxaxa:D)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...