Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αυτά είναι άριστης ποιότητας,αλλά έχει κ άλλες κατηγορίες εμβρύων τα οποία δεν είναι ΑΑ και δίνουν εγκυμοσύνες

      Για τα ποσοστα του άρθρου έλεγα που λέει καλής ποιότητας ,το ότι δίνουν εγκυμοσύνες δίνουν το θέμα είναι να προχωρήσουν …

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

isos telika ta pragmata na ta fantazomaste pio diskola apo oti einai-kai emeis oi ellines na moiazoume perissotero me tous germanous,(kai to antitheto)apo oti pistevoume!

exo paratirisei oti se polla magazia grafei apo ekso sto tzami,oti psaxnoun prosopiko...apla mpoukareis mesa kai dineis to biografiko sou-eisai poli glikia kai evgeniki kai etsi as poume vrika kai ego doulia-kai paidia eilikrina oi topikes efimeridoules tous exoun polles aggelies-opoios exei oreksi,pistevo vriskei!!isos elzu na min xreiazesai telika to grafeio evresis ergasias!me ta germanika pou ksereis,to biografiko sou kai tin akatamaxiti goiteia sou,vges pagania,kai opoion parei o xaros!!

pistevo tha ekplageis!thelei tolmi!

kai oso gia tis metafraseis,emena mou xreiastikan-stis dimosies ipiresies eidika kai gia to simvolaio ergasias mou...otan prosexeis avtes tis leptomereies,dineis alli entiposi,pistevo tapeina!

i christina exei tixi giati o antras tis einai apo ta pio lampera miala ston IT ourano,kai skistikan gia na ton paroun,alla oi ipoloipes,pou den exoume avta ta prosonta,den kanei kako na tis exoume-mporei na mas glitosei kopo kai xrono an ta exoume pronoisei avta!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΧ μελυδια μου δεν ξερω τι να κανω...ισως και να μην παω και να ερθω ετσι...εσυ εισαι εκει και για να λες οτι ειναι ετσι , ετσι θα ειναι...αλλα θα με παρουν???Στο πρακτορειο θα ειναι σιγουρο...εκει κολλαω...3 μηνες βεβαια ειναι αρκετοι...αλλα εδω 3 χρονια κοντα και δεν μπορω να βρω...εχει φοβηθει το ματι μου...σαν να ειμαι αχρηστη βρε παιδι μου...το λεει και η μαμα μου οτι τα εχουν στην βιτρινα και βουρ πας μεσα...οσο για τα χαρτια και εγω πιστευω οτι αν δειξεις ενα ντοσιε με ολα οσα εχεις κανει και μαλιστα μετεφρασμενα ειναι αλλιως!Βρηκα για 1 οκτωμβριου με 75 ευρω εισιτηριο...λετε να ερθω τοτε???


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ μελυδια μου δεν ξερω τι να κανω...ισως και να μην παω και να ερθω ετσι...εσυ εισαι εκει και για να λες οτι ειναι ετσι , ετσι θα ειναι...αλλα θα με παρουν???Στο πρακτορειο θα ειναι σιγουρο...εκει κολλαω...3 μηνες βεβαια ειναι αρκετοι...αλλα εδω 3 χρονια κοντα και δεν μπορω να βρω...εχει φοβηθει το ματι μου...σαν να ειμαι αχρηστη βρε παιδι μου...το λεει και η μαμα μου οτι τα εχουν στην βιτρινα και βουρ πας μεσα...οσο για τα χαρτια και εγω πιστευω οτι αν δειξεις ενα ντοσιε με ολα οσα εχεις κανει και μαλιστα μετεφρασμενα ειναι αλλιως!Βρηκα για 1 οκτωμβριου με 75 ευρω εισιτηριο...λετε να ερθω τοτε???

Μα τι πρακτορειο ειναι αυτο βρε παιδια? Εγω δεν εχω καταλαβει σορυ αν πεταγομαι...Αν ειναι σοβαρο πρακτορειο Ελζου γιατι να μην πας? Για τι ειδους δουλεια προκειται?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν επιτρεπεται να βαλω εδω το ονομα του πρακτορειου...μπηκα μια μερα στον αγγελιοφορο και εψαχνα για δουλειες και επεσα πανω σε αυτην...ζητησε γυναικα μεχρι 35 για σερβιτορα σε εστιατοριο στην γερμανια,...με διαμονη και διατροφη και 1200 μισθο....εεε και εκανα αιτηση και με πηραν τηλεφωνο...τωρα σε μια εβδομαδα εχω ραντεβου αυτος ερχεται ελλαδα σε διακοπες και θα δωσω συνεντευξη να τον δω κιολας...αλλα θα πρεπει απο τον πρωτο μισθο να δωσω 600 ευρω...οποτε θα μεινουν ολο τον μηνα μονο 300...ειναι 9 ωρες δουλεια...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kai oso gia tis metafraseis,emena mou xreiastikan-stis dimosies ipiresies eidika kai gia to simvolaio ergasias mou...otan prosexeis avtes tis leptomereies,dineis alli entiposi,pistevo tapeina!

i christina exei tixi giati o antras tis einai apo ta pio lampera miala ston IT ourano,kai skistikan gia na ton paroun,alla oi ipoloipes,pou den exoume avta ta prosonta,den kanei kako na tis exoume-mporei na mas glitosei kopo kai xrono an ta exoume pronoisei avta!

Πολύ μου άρεσε αυτό που έγραψες :D:D:D . Λίγο ειρωνικό αλλά δεν πειράζει. :eek: Αλλά το να είσαι προγραμματιστής ερχόμενος από Ελλάδα (που τα κάνεις όλα και συμφέρεις) είναι δύσκολο να σε εμπιστευτεί κάποιος στην Γερμανία που θέλουν να ασχολείσαι με ένα αντικείμενο. Εδώ θέλουν να ασχολείσαι με ένα πράγμα και να έχεις φοεβερή εξιδίκευση. Γι' αυτό βέβαια και ο μισθός δεν είναι αυτός που αρμόζει σε αυτό το επάγγελμα αλλά σε ένα δύο χρόνια με καλές συστάσεις ασφαλώς και θα βελτιωθεί. :D

Μελύδια, τα έχεις μεταφράσει όλα τα χαρτιά σου;

Σου τα ζήτησαν στις δημόσιες υπηρεσίες ή εσύ είπες οτι τα έχεις μεταφρασμένα και τότε σου ζήτησαν τα μεταφρασμένα;

Οι δημόσιες υπηρεσίες δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα που κάνεις.

Ο άνδρας μου πριν φύγει από Ελλάδα πήρε τηλέφωνο στο rathaus και τους ρώτησε τη να μεταφράσει και του είπαν "Τίποτα, θα τα κάνουμε εμείς. Μόνο τα διαβατήρια θέλουμε."

Όταν κάναμε τα χαρτιά μας στις υπηρεσίες και του ζήτησαν οικογενειακή κατάσταση και ληξιαρχική πράξη γάμου, τους ρώτησε, δεν τα έχω μεταφράσει να πάω να το κάνω και του είπαν όχι θα το κάνουμε εμείς. Και σας πληροφορώ οτι δεν καθυστερήθηκε καμία διαδικασία. Τώρα αν εμείς είμασταν τόοοοοοσο τυχεροί, τι να πώ.

Μελύδια, το πτυχίο σου και τα υπόλοιπα χαρτιά τα μετάφρασες όλα, με την σφραγίδα της Χάγης;

Εμείς μεταφράσαμε πτυχίο και συστατικές επιστολές, σε μεταφραστικό κέντρο, οχι με την σφραγίδα. Στην Γερμανία κοιτάνε περισσότερο τις συστατικές επιστολές, καλό είναι να προσπαθήσετε να εξασφαλίσετε.

Η Elzu Γερμανικά ξέρει μπορεί να πάρει τηλέφωνο sto rathaus και να τους ρωτήσει τη χαρτιά χρειάζεται να μεταφράσει. Αυτό δεν νομίζω να μην δείχνει ταπεινότητα.

Από κόπο και χρόνο μας γλιτώνει το διαβατήριο αντι της ταυτότητας. Με το διαβατήριο γίνονται όλα ποιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Elzou να προσέχεις πολύ με τα πρακτορεία, υπάρχουν πολλοί απατεώνες. Πρώτα απ'όλα αν σου ζητήσουν από πριν λεφτά μην δώσεις θα είναι σίγουρα απατεώνες. Μπορεί είδη να το έχεις κάνει, αλλά αν δεν το έκανες να ελέγξεις οτι έχουν στο ιντερνετ ιστοσελίδα, να βάλεις και το όνομα τους στο google και να ελέγξεις αν έχουν γράψει αλλοι σχόλια που έχουν συνεργαστεί μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Η Elzu Γερμανικά ξέρει μπορεί να πάρει τηλέφωνο sto rathaus και να τους ρωτήσει τη χαρτιά χρειάζεται να μεταφράσει. Αυτό δεν νομίζω να μην δείχνει ταπεινότητα.

Νομίζω ότι παρεξήγησες αυτό που είπε η Melydia. Δεν είπε ότι μεταφράζοντας τα χαρτιά δείχνεις ταπεινότητα, είπε "πιστεύω ταπεινά" δηλαδή ότι αυτή είναι η ταπεινή της γνώμη. Πώς λέμε "έτσι νομίζω αλλά δεν είμαι και ειδικός, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος"? Αυτό την έννοια είχε το "πιστεύω ταπεινά" όχι ότι όποιος δεν μεταφράζει τα χαρτιά του δείχνει αλαζονεία.

Elzu, το πρακτορείο δεν μου πολυγεμίζει το μάτι. Πρόσεχε μην πέσεις σε παγίδα. Τσέκαρέ τους στο ίντερνετ όπως λέει η Χριστίνα και προσπάθησε να κάνεις κάποιο διακανονισμό για τα 600 ευρώ, είναι πολλά να τα δώσεις με τη μία. Επίσης τσέκαρε αν οι τιμές που σου λένε είναι για καθαρά ή μεικτά.

Γυναίκα μέχρι 35 πώς ψάχνουν; Είναι νόμιμο να κάνουν διακρίσεις με βάση το φύλο και την ηλικία;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου ο ανδρας σου βρηκε την δουλεια απο την ελλαδα ετσι δεν ειναι???Ισως αυτο να παιζει ρολο..αλλο να παιρνεις στο δημαρχειο και να λες γεια σας..σας παιρνω απο ελλαδα με πηραν σε δουλεια στην γερμανια και ηθελα να ρωτησω τι χαρτια χρειαζεται να μεταφρασω...και αλλο να λες γεια σας...σας παιρνω απο ελλαδα...θελω να ερθω να βρω δουλεια...τι πρεπει να εχω μεταφρασμενα???

Οσο για την μελυδια νομιζω το ειπε χιουμοριστικα...γιατι οι δικοι μας ανδρες δεν θα μπορουν να κανουν και πολλα οταν ερθουν...

Για το πρακτορειο εγω να δειτε ποσο το σκεφτομαι...http://www.foris.gr/ αυτο ειναι ελπιζω να επιτρεπεται...

Θα παω θεσσαλονικη και θα τα μαθω ολα....φοβαμαι να ερθω ετσι...και ενω εχει δουλειες μπορει εμενα να μην με παρει κανεις...νοιωθω λιγο ανικανη τους ταλευταιους μηνες


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστινα μου ο ανδρας σου βρηκε την δουλεια απο την ελλαδα ετσι δεν ειναι???Ισως αυτο να παιζει ρολο..αλλο να παιρνεις στο δημαρχειο και να λες γεια σας..σας παιρνω απο ελλαδα με πηραν σε δουλεια στην γερμανια και ηθελα να ρωτησω τι χαρτια χρειαζεται να μεταφρασω...και αλλο να λες γεια σας...σας παιρνω απο ελλαδα...θελω να ερθω να βρω δουλεια...τι πρεπει να εχω μεταφρασμενα???

Και γιατί να μην πεις κι εσύ ότι έχεις ήδη βρει δουλειά; Θα σου ζητήσουν διαπιστεύσεις από το δημαρχείο;

Κι εγώ χιουμοριστικά κατάλαβα ότι μίλησε η Μελύδια για τους άντρες - εκτός αν γνωρίζει τον άντρα της Χριστίνας!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παρεξήγησες αυτό που είπε η Melydia. Δεν είπε ότι μεταφράζοντας τα χαρτιά δείχνεις ταπεινότητα, είπε "πιστεύω ταπεινά" δηλαδή ότι αυτή είναι η ταπεινή της γνώμη. Πώς λέμε "έτσι νομίζω αλλά δεν είμαι και ειδικός, οπότε μπορεί να κάνω και λάθος"? Αυτό την έννοια είχε το "πιστεύω ταπεινά" όχι ότι όποιος δεν μεταφράζει τα χαρτιά του δείχνει αλαζονεία.

avto ennoousa....

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην πεις κι εσύ ότι έχεις ήδη βρει δουλειά; Θα σου ζητήσουν διαπιστεύσεις από το δημαρχείο;

Κι εγώ χιουμοριστικά κατάλαβα ότι μίλησε η Μελύδια για τους άντρες - εκτός αν γνωρίζει τον άντρα της Χριστίνας!

pros theou,den ipotimao kanenan....oi andres mas einai aksioi anthropoi oi opoioi agonizontai kai agonioun mazi mas!!

ego ton antra tis xristinas den ton gnorizo...apla xairomai gia avton,pou vrike kati ston tomea tou,kai zorizomai me mena pou prepei na asxolithei me asxeta pragmata,kai prepei na kanei parakampsi kai extra spoudes gia na askisei to epaggelma tis se kapia morfi....

o antras mou,koritsia proerxetai apo ftoxi oikogeneia me polla provlimata-den eixan ta xrimata na ton spoudasoun,avto omos den ton kanei xazo...isa isa...apla to moro mou itan atixo stin zoi!:(

Link to comment
Share on other sites

Elzou να προσέχεις πολύ με τα πρακτορεία, υπάρχουν πολλοί απατεώνες. Πρώτα απ'όλα αν σου ζητήσουν από πριν λεφτά μην δώσεις θα είναι σίγουρα απατεώνες. Μπορεί είδη να το έχεις κάνει, αλλά αν δεν το έκανες να ελέγξεις οτι έχουν στο ιντερνετ ιστοσελίδα, να βάλεις και το όνομα τους στο google και να ελέγξεις αν έχουν γράψει αλλοι σχόλια που έχουν συνεργαστεί μαζί τους.

simfono!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...