Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

καλα ναι εγω εχω πιασει αραχνες σε αυτο το θεμα...αλλα τελικα το πηρα αποφαση...οσο για το μπλουζακι....γιατι να το τυπωσεις οταν εγω μπορω να στο ζωγραφισω??????Μελυδια μου εσυ το τολμησες γιατι τα μιλας σε καθημερινη βαση...εγω ακομα αυτον τον φοβο εχω...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MELYDIA, χαίρομαι πάρα πολύ, βλέπω οτι είσαι με καλύτερη ψυχολογία σήμερα. :D Έτσι να είσαι πάντα, να προσπαθείς να βλέπεις τα πράγματα θετικά και θα δεις οτι θα καταφέρεις τον στόχο σου. Έτσι είμαι και εγώ άλλες φορές λέω είναι τέλεια εδώ και άλλες φορές νιώθω απογοήτευση.

(Και δεν μας πρήζεις,η κάθε μια μαθαίνει από την άλλη και συνεχίζουμε)

Άντε Elzu πλησιάζει ο καιρός με το καλό να έρθεις :D

Link to comment
Share on other sites

evxaristo xristina!:D

pragmatika ta aisthimata mou miazoun me karousel,kati san ta dika sou!!ti kourastiko pou einai!mia fili mou,pou efige germania ton perasmeno dekemvri,akoma niothei perierga!mou leei oti ston xrono tha ta exo sinithisei kai tha mporo na po oti eimai kala-poso tha ithela na eixe perasei kiolas!!!

ta paidakia mou telika ta dextikan se nipiagogio,apla plironeis!ean vgaleis ena eidos kartas,to opoio to onomazoun Stadtpass,mporeis na exeis ekptosi.to diaxorizoun se Stadtpass A,B,C.kai pigainei ontos me vasi to eisodima pou vgazeis brutto (diladi meikta).ean san 4 meli oikogeneia vgazeis kato apo 3000Evro brutto eisai Stadtpass A kai exeis 55% ekptosi se nipiagogia,pisines,ekdromes gia ta paidakia....to B nomizo exei 40% ekptosi,kai to C 25%...alla prepei na tin vgaleis tin karta sto dimarxeio.milame tora gia tin koinotita Esslingen,stin opoia aniko,pou einai notia tis stuttgart,konta sto aerodromio...

apo oti katalava diaferei poli avto...i stuttgart exei to familienpass,ekei den ksero pos paei...

nk_christina,pera apo to kindergeld exete kanei aitisi gia kapio epidoma akoma?tha me endiefere,dioti pistevo oti einai mia poli megali voithia gia arxi,kai sou pernei ligo to agxos,kai tis pithanotites na patheis egkefaliko!!:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mou dosan mia lista me tis times gia to nipiagogio.pigainei analoga me tin ilikia kai tis ores pou thelete na prosexoun ta paidakia.oso pio mikro kai oso pio polles ores,toso pio pola ta lefta!!to sxolio,dimotiko einai evtixos dorean!!

loipon sa to antigrafo,prosekste,apo 3-6 xronon pigainoun nipiagogio.kato apo 3 xtipane alipites times-einai friki!!se avto to kommati i ellada toulaxiston einai kaliteri!ta paidakia pou mexri ton septemvri ginontai 6,pane sxolio,ta alla nipiagogio.

avton pou dialeksa ego einai mono apo 3-6,gia avto tha sas po times mono gia avtin tin gkama.

ena paidi: 8-13 ora=102,60 / 8-14 ora=112,90 / mexri 35 ores filaksi=131,80/

mexri 40 ores filaksi=164,20/ mexri 45 ores filaksi=184,80

dio paidia:8-13=78,70/ 8-14=86,60 / mexri 35 ores=101,10/ mexri 40 ores=125,90 / mexri 45 ores=141,80

kai paei legontas mexri kai pente kai parapano paidia.ean to paidaki kathisei meta tis 13,PREPEI na to kleisete me mesimeriano fagito!!pou einai ana paidi 68 evro ton mina extra!!to tonizo ANA paidi!!pigainei 3 evro kai kati to mesimeriano...palouki,etsi??ego ipologiza na itan i dorean,i midamini simetoxi,mia pou einai dimosio,ALLA....ekseplagein arnitika!!

Link to comment
Share on other sites

i times tou nipiagogiou einai ana paidi ton mina.ta lefta sas ta travan apo trapeziko logariasmo...kai ipografeis kati san simvolaio mazi tous,pou anaferei oti exei sxesi me to nipiagogio,apo tis ores,mexri ta rouxa,mexri poion orizeis na parei ta paidakia...

na sas grapso kai gia to Stadtpass

sto Stadtpass A,prepei to miniaio meikto eisodima gia 3 atoma,xoris to kindergeld,na min ipervainei ta 2372evro.

gia 4 atoma den prepei na ipervainei ta 3001 evro,kai sta pente atoma ta 3387evro.

me to stadtpass A exete 55%ekptosi.

sto stadtpass B,to miniaio meikto eisodima xoris kindergeld gia 3 atoma,den prepei na ipervainei ta 2672evro.ta 4 atoma den prepei na ipervainoun ta 3301evro,kai ta 5 atoma ta 3687evro.

Me to stadtpass B exeis ekptosi 30%.

sto Stadtpass C,to miniaio meikto eisodima,xoris kindergeld,den prepei na ipervainei sta 3 atoma to poso ton 2972evro.ta 4 atoma den ipervainoun 3601 evro kai ta 5 atoma den ipervainoun ta 3987 evro.

me to Stadtpass C exete 20% ekptosi.

Link to comment
Share on other sites

ena paidi xreonetai 10,20 evro extra-2 paidia 7,9-3 paidia 5,20-4 paidia 1,70-5 kai parapano tipota.

ANA paidi i xreosi parakalo!!

opote fantasteite prin vgaleis lefta i avtes tis kartes,prepei na exeis lefta mazemena,dioti an den pliroseis,to grafei sto simvolaio,mporoun na aroun to simvolaio sou kai na dioksoun ta paidakia....asximo!!

Link to comment
Share on other sites

zito i ellada se avto to simeio....mporei to nipiagogio stin kerkira na itan mikro,na min eixe tous superxorous,ta superpaixnidia ktlp.,alla oi nipiagogoi itan psixares!!poses fores mas voithisan etsi apla xoris antallagma,eidika ton televtaio xrono pou ginotan tis mourlis!!poses fores dextikan kai tin mikri mou,2.5,na tin proseksoun mazi me ola ta alla paidakia!!kai to mesimeriano to eftiaxnan oi manoules gia ta mikra tous kai apla trogan ola mazi sto oloimero,xoris na xreonontai extra oi oikogeneies...glikopikres anamniseis....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια φίλη μου, που έφυγε για Αμερική πριν χρόνια, όταν της είπα οτι σκεφτόμαστε να φύγουμε για Γερμανία μου είπε: με βάση την δικιά μου εμπειρία τον πρώτο χρόνο θα κλαις και θα θέλεις να γυρίσεις πίσω, τον δεύτερο χρόνο δεν θα κλαις αλλά θα θέλεις να γυρίσεις πίσω, στον τρίτο χρόνο θα καταλάβεις οτι δεν έχεις μέλλον πίσω. Έτσι νομίζω οτι είναι και αισθήματά μας τώρα.

Είμαστε ποιο ευαίσθητες όχι μόνο επειδή μόλις αφήσαμε πίσω την προηγούμενη ζωή μας, αλλά επειδή πρέπει να ξαναχτίσουμε μια νέα.

Είναι μια νέα αρχή, καλύτερος μισθός αλλά περισσότερα έξοδα στην αρχή.

Είναι οι προκαταβολές για τα ενοίκια, τα έπιπλα, ένα νέο νοικοκυριό όλα αυτά με αγχώσανε πάρα πολύ αν θα τα βγάλουμε πέρα, αλλά σιγά σιγά όλα τακτοποιούνται.

Παλιότερα έδιναν επιδόματα για νέους μετανάστες, τώρα τα σταμάτησαν λόγω μεγάλου αριθμού μεταναστών που ήρθαν.

Κάναμε αίτηση και για τα kindergeld το μόνο που μας ζήτησαν ήταν ένα χαρτί που στείλαμε στην ληξίαρχο του δήμου μας για να επιβεβαιώσει τον αριθμό των παιδιών μας. Πέρσι είχαμε κάνει αίτηση για το επίδομα τριτέκνων που δεν πήραμε τίποτα ακόμα και μας είπαν οτι θα κάνουν οι ίδιοι αίτηση για ακύρωση.Τα χρήματα θα τα πάρουμε από τότε που δηλώθηκε ο άντρας μου και όχι εμείς. Άρα και εσύ αν κάνεις από τώρα ή από τότε που θα έρθει η οικογένειά σου, θα τα πάρεις αναδρομικά από τότε που δηλώθηκες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εδώ που μένουμε εμείς είναι ποιο φτηνοί οι παιδικοί σταθμοί.

Στο δημοτικό αν στείλεις τα παιδιά ολοήμερο πληρωνεις κάτι παραπάνω και αγοράζεις και κάποια βιβλία. Αλλά με την κάρτα ή έχεις έκπτωση ή δεν πληρώνεις καθόλου. Ο άντρας μου θα πάει σε λίγες μέρες στο δημαρχείο να ρωτήσει λεπτομέρειες.

Είδες τιμές για σχολικά;

Καλο θα ήταν τα παιδιά σου να φέρουν σχολική τσάντα από Ελλάδα. Είδα τις τιμές και έπαθα εγκεφαλικό :D:D

Link to comment
Share on other sites

zito i ellada se avto to simeio....mporei to nipiagogio stin kerkira na itan mikro,na min eixe tous superxorous,ta superpaixnidia ktlp.,alla oi nipiagogoi itan psixares!!poses fores mas voithisan etsi apla xoris antallagma,eidika ton televtaio xrono pou ginotan tis mourlis!!poses fores dextikan kai tin mikri mou,2.5,na tin proseksoun mazi me ola ta alla paidakia!!kai to mesimeriano to eftiaxnan oi manoules gia ta mikra tous kai apla trogan ola mazi sto oloimero,xoris na xreonontai extra oi oikogeneies...glikopikres anamniseis....

Αυτό βέβαια ισχύει μόνο για το νηπιαγωγείο, για να τα στείλεις παιδικό σταθμό πόσα χρήματα χρειαζόσουν;

Την μεγάλη μου κόρη σε δημοτικό σταθμό πλήρωνα 150 ευρώ για την δεύτερη κόρη μου, που την έστειλα σε ιδιωτικό λόγω καλλικράτη πλήρωνα 230 και ήταν από τους ποιο οικονομικούς παιδικούς σταθμούς. Βέβαια από τις τιμές που είπαν σε εσένα, με τα 32 ευρώ που είπαν σε μένα διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου, που έφυγε για Αμερική πριν χρόνια, όταν της είπα οτι σκεφτόμαστε να φύγουμε για Γερμανία μου είπε: με βάση την δικιά μου εμπειρία τον πρώτο χρόνο θα κλαις και θα θέλεις να γυρίσεις πίσω, τον δεύτερο χρόνο δεν θα κλαις αλλά θα θέλεις να γυρίσεις πίσω, στον τρίτο χρόνο θα καταλάβεις οτι δεν έχεις μέλλον πίσω. Έτσι νομίζω οτι είναι και αισθήματά μας τώρα.

Είμαστε ποιο ευαίσθητες όχι μόνο επειδή μόλις αφήσαμε πίσω την προηγούμενη ζωή μας, αλλά επειδή πρέπει να ξαναχτίσουμε μια νέα.

Είναι μια νέα αρχή, καλύτερος μισθός αλλά περισσότερα έξοδα στην αρχή.

Είναι οι προκαταβολές για τα ενοίκια, τα έπιπλα, ένα νέο νοικοκυριό όλα αυτά με αγχώσανε πάρα πολύ αν θα τα βγάλουμε πέρα, αλλά σιγά σιγά όλα τακτοποιούνται.

Παλιότερα έδιναν επιδόματα για νέους μετανάστες, τώρα τα σταμάτησαν λόγω μεγάλου αριθμού μεταναστών που ήρθαν.

Κάναμε αίτηση και για τα kindergeld το μόνο που μας ζήτησαν ήταν ένα χαρτί που στείλαμε στην ληξίαρχο του δήμου μας για να επιβεβαιώσει τον αριθμό των παιδιών μας. Πέρσι είχαμε κάνει αίτηση για το επίδομα τριτέκνων που δεν πήραμε τίποτα ακόμα και μας είπαν οτι θα κάνουν οι ίδιοι αίτηση για ακύρωση.Τα χρήματα θα τα πάρουμε από τότε που δηλώθηκε ο άντρας μου και όχι εμείς. Άρα και εσύ αν κάνεις από τώρα ή από τότε που θα έρθει η οικογένειά σου, θα τα πάρεις αναδρομικά από τότε που δηλώθηκες εσύ.

ox!!!an tha paro kindergeld apo tote pou dilothika ego,mipos tha exo provlima logo tis adeias pou legame??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω...μπορω εγω με το που ερθω να κανω αιτηση για το kindergeld?Εγω σαν γερμανιδα να δικαιουμε harz4?Η πρεπει να εχεις δουλεψει πριν?το εχει ψαξει καμια? Εμεις νηπιαγωγιο θελουμε αλλα δεν το βλεπω...αφου ο ανδρας μου τουλαχιστον τον πρωτο χρονο δεν θα μπορει να δουλεψει θα την εχει αυτος...εγω θα κανω δυο δουλειες...αλλα επειδη εχω μια θεια του ανδρα μου εκει ισως να μου βρει και μια οικονομικη νταντα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...