Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Δηλαδη για να καταλαβω...μπορω εγω με το που ερθω να κανω αιτηση για το kindergeld?Εγω σαν γερμανιδα να δικαιουμε harz4?Η πρεπει να εχεις δουλεψει πριν?το εχει ψαξει καμια? Εμεις νηπιαγωγιο θελουμε αλλα δεν το βλεπω...αφου ο ανδρας μου τουλαχιστον τον πρωτο χρονο δεν θα μπορει να δουλεψει θα την εχει αυτος...εγω θα κανω δυο δουλειες...αλλα επειδη εχω μια θεια του ανδρα μου εκει ισως να μου βρει και μια οικονομικη νταντα...

Elzu, to harz4 το έχουν κόψει αλλά δεν ξέρω τι γίνεται μ' εσένα που είσαι γερμανίδα.Εσύ τα επιδόματα ίσως πρέπει να τα ψάξεις ως Γερμανίδα και όχι ως νέα μετανάστρια. Δεν υπάρχει νηπιαγωγείο στην Γερμανία, τα παιδιά πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό και από εκεί στο δημοτικό σχολείο. Η δικιά σου νομίζω είναι ακόμα μικρούλα;

Ναι με το που θα έρθεις μπορείς να κάνεις αίτηση για τα kindergeld και θα τα πάρεις από τότε που θα δηλωθείς εσύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σαν γερμανιδα θα παω...με γερμανικο διαβατηριο...ναι ειναι μικρουλα...κοντευει 16 μηνων σε λιγο...εμεις βρεφικο πρεπει να ψαχνουμε αλλα οπως ειπαμε ο ανδρας μου στην αρχη θα ειναι σπιτι και αν μπορουμε θα πηγαινει και σχολειο...θα παω και για το επιδομα ενοικιου...γιάυτο ξερετε κατι?


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

σαν γερμανιδα θα παω...με γερμανικο διαβατηριο...ναι ειναι μικρουλα...κοντευει 16 μηνων σε λιγο...εμεις βρεφικο πρεπει να ψαχνουμε αλλα οπως ειπαμε ο ανδρας μου στην αρχη θα ειναι σπιτι και αν μπορουμε θα πηγαινει και σχολειο...θα παω και για το επιδομα ενοικιου...γιάυτο ξερετε κατι?

Για το επίδομα ενοικίου κάτι πρέπει να γράφει στην ιστοσελίδα της Στουτγαρδης. Κοίταξε εδώ. Δεν μπορώ να βρω ακριβώς το σημείο λόγω των γερμανικών μου, αλλά πιστεύω οτι εσύ θα βρεις άκρη. Όταν θα έρθεις θα αποφασίσεις σε ποια περιοχή θα μένεις, θα πρέπει να κάνεις αίτηση για την μικρή σου σε παιδικό σταθμό, ώστε να την δεχτουν στα 3. Και εγώ έκανα αίτηση για τον δικό μου από τώρα. Εδώ κανουν αίτηση από τότε που είναι νεογέννητα για να βρουν θέση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες και σε όλους! Με λένε Δέσποινα είμαι 25 χρονών δεν είμαι parent.. όμως το κοινό στοιχείο μας είναι οτι και εγώ θα φύγω για γερμανία μάλλον τον φλεβάρη. Μόλις έκανα εγγραφή για να σας ευχαριστήσω για την πολυ επικοδομητική συζήτηση και για τις χρησιμες πληροφορίες που πήρα διαβάζοντας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες και σε όλους! Με λένε Δέσποινα είμαι 25 χρονών δεν είμαι parent.. όμως το κοινό στοιχείο μας είναι οτι και εγώ θα φύγω για γερμανία μάλλον τον φλεβάρη. Μόλις έκανα εγγραφή για να σας ευχαριστήσω για την πολυ επικοδομητική συζήτηση και για τις χρησιμες πληροφορίες που πήρα διαβάζοντας εδώ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Δέσποινα. Αν επιτρέπεται σε ποιο μέρος της Γερμανίας θέλεις να πας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα δεσποινα! Καλως ηρθες στο παρεακι μας...βεβαια ειναι τραγικο τοσο νεα παιδια να πρεπει να φευγουμε απο την χωρα μας αλλα τι να κανουμε???Που πας για πες?Και εμενα με βοηθησε πολυ το φορουμ και ευχομαι να βοηθησει πολλα πολλα ατομα ακομα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

θα φύγω μαζί με τη μικρότερη αδελφή μου η οποία θελει να σπουδάσει εκει. Σκεφτόμαστε για βερολίνο να και δεν το έχουμε αποφασίσει. Γενικά δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμα ούτε καν για τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσω κι αυτό γιατί προς το παρόν έχω αφοσιωθεί στο να διαβάζω για να μάθω τη γλώσσα πρώτα. Έχω μεγαλώσει σε χωριό και οι μεγαλουπόλεις δεν μου αρέσουν για να είμαι ειλικρινής. Σημειωτέον έχω σπουδάσει Παιδαγωγικό προσχολικής εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ευελπιστώ να δουλέψω σε νηπιαγωγείο εκεί. Έχω ακούσει πως δεν είναι το επάγγελμά μου στη Γερμανία τόσο κορεσμένο όσο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω...μπορω εγω με το που ερθω να κανω αιτηση για το kindergeld?Εγω σαν γερμανιδα να δικαιουμε harz4?Η πρεπει να εχεις δουλεψει πριν?το εχει ψαξει καμια? Εμεις νηπιαγωγιο θελουμε αλλα δεν το βλεπω...αφου ο ανδρας μου τουλαχιστον τον πρωτο χρονο δεν θα μπορει να δουλεψει θα την εχει αυτος...εγω θα κανω δυο δουλειες...αλλα επειδη εχω μια θεια του ανδρα μου εκει ισως να μου βρει και μια οικονομικη νταντα...

nai elzu!!dikaiouse!!to ksero giati to dekemvri efige mia fili mou germania,idia periptosi me sena!!kai avti germanida,misi ellinida,me germaniko diavatirio,kai ena paidi!zitise hartz4 gia avtin kai to paidi tis,kai tis to dosan!sin kindergeld,sin wohngeld!!!alla den eimai sigouri an prepei na exeis mazi tin mpoumpou!ekeini eixe mazi tin kori tis.o antras tis den dikaioutan tipota,dioti den eixe doulepsei...kai den itan kai germanosa,alla ellinas.to hartz 4 vevaia einai epidoma anergeias...an douleveis den tha to dikaiouse!

Link to comment
Share on other sites

Elzu, to harz4 το έχουν κόψει αλλά δεν ξέρω τι γίνεται μ' εσένα που είσαι γερμανίδα.Εσύ τα επιδόματα ίσως πρέπει να τα ψάξεις ως Γερμανίδα και όχι ως νέα μετανάστρια. Δεν υπάρχει νηπιαγωγείο στην Γερμανία, τα παιδιά πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό και από εκεί στο δημοτικό σχολείο. Η δικιά σου νομίζω είναι ακόμα μικρούλα;

Ναι με το που θα έρθεις μπορείς να κάνεις αίτηση για τα kindergeld και θα τα πάρεις από τότε που θα δηλωθείς εσύ.

christina iparxei to hartz 4...apla emeis os metanastes prepei na plirosoume eisfores meso tis doulias gia ena xrono,kai meta dikaioumaste kai emeis...

Link to comment
Share on other sites

Για το επίδομα ενοικίου κάτι πρέπει να γράφει στην ιστοσελίδα της Στουτγαρδης. Κοίταξε εδώ. Δεν μπορώ να βρω ακριβώς το σημείο λόγω των γερμανικών μου, αλλά πιστεύω οτι εσύ θα βρεις άκρη. Όταν θα έρθεις θα αποφασίσεις σε ποια περιοχή θα μένεις, θα πρέπει να κάνεις αίτηση για την μικρή σου σε παιδικό σταθμό, ώστε να την δεχτουν στα 3. Και εγώ έκανα αίτηση για τον δικό μου από τώρα. Εδώ κανουν αίτηση από τότε που είναι νεογέννητα για να βρουν θέση.

se mas edo kato iparxoun kai stathmoi pou dexontai me 2 xronon...alla einai akrivo spor!diaferei apo xorio se xorio kiolas!den ksero ti xreiazetai gia na grafteis...isos i christina exei dikio...mia pou tha eisai ekei,pigaine na rotiseis!einai poli evgenikoi,kai se dexontai gia na sou dosoun plirofories kai na kanoun kai ksenagisi...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα φύγω μαζί με τη μικρότερη αδελφή μου η οποία θελει να σπουδάσει εκει. Σκεφτόμαστε για βερολίνο να και δεν το έχουμε αποφασίσει. Γενικά δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμα ούτε καν για τα χαρτιά που πρέπει να ετοιμάσω κι αυτό γιατί προς το παρόν έχω αφοσιωθεί στο να διαβάζω για να μάθω τη γλώσσα πρώτα. Έχω μεγαλώσει σε χωριό και οι μεγαλουπόλεις δεν μου αρέσουν για να είμαι ειλικρινής. Σημειωτέον έχω σπουδάσει Παιδαγωγικό προσχολικής εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ευελπιστώ να δουλέψω σε νηπιαγωγείο εκεί. Έχω ακούσει πως δεν είναι το επάγγελμά μου στη Γερμανία τόσο κορεσμένο όσο εδώ.

kalos irthes kai apo emena!!psaxnoun apelpismena tin eidikotita sou,dioti exoun elleipseis polles!!prepei omos na kaneis mia diadikasia gia na anagnoristei to ptixio sou....apo kratidio se kratidio einai diaforetika ta pragmata...prota paei i anagnorisi,meta i praktiki askisi se nipiagogio kai meta i prospathia na vreis doulia...alla kala kaneis pou mathaineis tin glossa!kai prepei na tin matheis poli kala,eidika gia to nipiagogio,dioti polla paidakia einai apo alles xores,kai exoun tin apaitisi oi goneis na mathoun ekei ta germanika,opote vale ta dinata sou!!

Link to comment
Share on other sites

christina iparxei to hartz 4...apla emeis os metanastes prepei na plirosoume eisfores meso tis doulias gia ena xrono,kai meta dikaioumaste kai emeis...

Το έχω διαβάσει σε ένα άλλο forum, έγραφε οτι κόπηκε από τον Φεβρουάριο του 2012, όσοι το έπερναν πριν και δεν εργάζονταν τους το έκοψαν ενώ όσοι είχαν δουλειά σινεχίζουν και το πέρνουν. Αλλά δεν ξέρω για την Elzu που είναι Γερμανίδα. Κοιτάξτε το άρθρο εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεει και η μαμα μου κοριτσια, οτι το δικαιουμαι! Εγω ας ερθω με το καλο και να πειναω περισσοτερο απο εδω δεν νομιζω...να δουλευω περισσοτερο απο εδω παλι δεν το νομιζω...δουλευω απο το πρωι 9 μεχρι και 2-3 το βραδυ...συνεχεια...μονο αν νοιωθω οτι θα καταρευσω κοιμαμαι το μεσημερι! Οποτε απο ολες τις πλευρες αν το δεις ειναι καλυτερα εκει...κοριτσια το εχω παρει τοσο προσωπικα ολο το θεμα που θελω να αποδειξω σε ολους οτι θα τα καταφερω!


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεει και η μαμα μου κοριτσια, οτι το δικαιουμαι! Εγω ας ερθω με το καλο και να πειναω περισσοτερο απο εδω δεν νομιζω...να δουλευω περισσοτερο απο εδω παλι δεν το νομιζω...δουλευω απο το πρωι 9 μεχρι και 2-3 το βραδυ...συνεχεια...μονο αν νοιωθω οτι θα καταρευσω κοιμαμαι το μεσημερι! Οποτε απο ολες τις πλευρες αν το δεις ειναι καλυτερα εκει...κοριτσια το εχω παρει τοσο προσωπικα ολο το θεμα που θελω να αποδειξω σε ολους οτι θα τα καταφερω!

Τον λίγο καιρό που είμαι Γερμανία, πιστεύω οτι εδώ όποιος έχει θέληση τα καταφέρνει. Οσο για τις ώρες εργασίας, το βλέπω από τον άντρα μου, στη Ελλάδα του φόρτωναν την δουλειά απλήρωτη στο σπίτι. Εδώ με το που τελιώνει το ωράριο του, ξεχνάει την δουλειά και είναι με την οικογένεια του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι κορίτσια! MELYDIA γνωρίζω περί αναγνώρισης Πτυχίου και βρήκα επίσης χρήσιμα links από εδώ γι αυτό.. Αυτό για το οποίο ακούω πρώτη φορά είναι η πρακτική άσκηση. Τι εννοείς? έχεις κάποιες πληροφορίες? Καλή δύναμη σου ευχομαι κ γω ELZU!!!ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...