Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω σε ξενοδοχειο θα μεινω...οποτε δεν μπορω να κανω κατι τετοιο...

Nομιζα οτι θα εμενες στη γιαγια σου κατι τετοιο...ε καλα μην πεις που μενεις ρωτα μονο τι δικαιολογητικα χρειαζεται. Αν χρειαζεται διευθυνση κατοικιας τοτε θα σου ζητησουν λογαριασμους στο ονομα σου κλπ. αν δε σου ζητησουν κατι τετοιο τοτε δεν εχει σημασια που μενεις...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου το πρωτο λινκ που εστειλες ειναι για το επιδομα ενοικιου????Εγω νομιζα για κοινωνικα σπιτι...ή ειναι το ιδιο πραγμα...πας δηλαδη σε οτι σπιτι θελεις ή σε σπιτια που εχουν αυτοι??? Καλα ε σιγουρα θα το παρουμε αν δουλευει μονο ο ενας μελυδια μου δεν βγαζουμε τοσα χρηματα τον χρονο με καμια περιπτωση.

Πωπω τα διαβαζω ολα αυτα και λεω τι κινητρα σου δινουν να κανεις και δευτερο παιδακι...εδω δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις αλλο...

Δεν είμαι σίγουρη, επειδή τα διάβασα μέσω μεταφραστή, μου φάνηκε για επίδομα ενοικίου. Πάντως όποιος πετύχει σπίτι από την πόλη ή κάποιων μεγάλων εταιρειών είναι τυχερός γιατί είναι πολύ ποιο φθηνά από τα σπίτια των ιδιωτών.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω και εγω για Στουτγαρδη, βασικα εγω μονο Φρανκφουρτη εχω παει αλλα ποτε για να μεινω.Τι κινητρα υπαρχουν αν κανεις κι αλλο παιδι?

Ελζου γιατι δεν στελνεις ενα εμαιλ η' να παρεις τηλεφωνο απο τωρα να ξερεις τι δικαιουσαι? Πες οτι μενεις Στουτγαρδη, (δωσε εκει και τη διευθυνση που θα σε φιλοξενησουν) και οτι προς το παρον εισαι ανεργη και εσυ και ο αντρας σου. Εγω βρε παιδια παντα απευθυνομαι στις αρμοδιες υπηρεσιες γιατι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη...

Η Ελένη έχει δίκιο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει η κάθεμια να ψάχνει οτι δικαιούται. Αλλά καλό θα ήταν αν μαθαίνει κάποια κάτι να το αναφέρει και στις υπόλοιπες για να το ψάξει και κάποια άλλη η οποία μπορεί να το δικαιούται. Αν για παράδειγμα πας σε μια υπηρεσία και ρωτήσεις για κάτι που μπορεί να σε ενδιαφέρει δεν σημαίνει οτι ο υπάλληλος θα σε ενημερώσει και για όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εμαθα για την αναγνωριση πτυχιου! Anerkennung! κοστιζει 400 ευρω το option A και το option B 100 ευρω...στα 400 ευρω σου αναγνωριζουν το πτυχιο σου με ενα αντιστοιχο γερμανικο...και με τα 100 ευρω απλα σου λενε τι πτυχιο εχεις...ας πουμε τει...η κοπελα μου εφερε παραδειγμα το barcelor...ααα και το κορυφαιο που με εκανε να το ξανα σκεφτω????Δεν μιλαω καλα τα γερμανικα και τις φαινεται οτι δεν θα τα καταφερω χωρις να παω σχολειο...οτι τα καταλαβε ολα αυτα απο τα μαιλ...μπραβο!!!:rolleyes::rolleyes:

Η αληθεια ειναι οτι κανω ορθογραφικα γιατι ποτε δεν εκατσε η μανα μου να μας μαθει σωστα γερμανικα...ξερω μονο να τα μιαλω γιατι 28 χρονια στην ελλαδα η μανα μου καλα ελληνικα δεν εμαθε ποτε...και ετσι της μιλαμε μονο γερμανικα με λιιιιιγα ελληνικα...οτι δεν μας ερχεται στα γερμανικα δηλαδη...

και που λετε χεστηκα λιγο...ειπα να δωσω τοσα λεφτα για το τιποτα/????να μην βρω στην τελικη δουλεια???/


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια εμαθα για την αναγνωριση πτυχιου! Anerkennung! κοστιζει 400 ευρω το option A και το option B 100 ευρω...στα 400 ευρω σου αναγνωριζουν το πτυχιο σου με ενα αντιστοιχο γερμανικο...και με τα 100 ευρω απλα σου λενε τι πτυχιο εχεις...ας πουμε τει...η κοπελα μου εφερε παραδειγμα το barcelor...ααα και το κορυφαιο που με εκανε να το ξανα σκεφτω????Δεν μιλαω καλα τα γερμανικα και τις φαινεται οτι δεν θα τα καταφερω χωρις να παω σχολειο...οτι τα καταλαβε ολα αυτα απο τα μαιλ...μπραβο!!!:rolleyes::rolleyes:

Η αληθεια ειναι οτι κανω ορθογραφικα γιατι ποτε δεν εκατσε η μανα μου να μας μαθει σωστα γερμανικα...ξερω μονο να τα μιαλω γιατι 28 χρονια στην ελλαδα η μανα μου καλα ελληνικα δεν εμαθε ποτε...και ετσι της μιλαμε μονο γερμανικα με λιιιιιγα ελληνικα...οτι δεν μας ερχεται στα γερμανικα δηλαδη...

και που λετε χεστηκα λιγο...ειπα να δωσω τοσα λεφτα για το τιποτα/????να μην βρω στην τελικη δουλεια???/

Elzu ο άνδρας μου βρήκε δουλειά στην Γερμανία στο επάγγελμα του, με απλή μετάφραση του πτυχίου του σε μεταφραστικό κέντρο, ούτε καν με σφραγίδα της Χάγης. Μήπως όλα αυτά χρειάζονται για να βρεις δουλειά στο δημόσιο. Και στην τελική από το να δώσεις τόσα λεφτά και δεν ξέρεις αν και που θα βρεις δουλειά, έρχεσαι εδώ ψάχνεις και όταν σου το ζητήσουν κάνεις όλες τις διαδικασίες. Δεν μεταφράσαμε ούτε οικογενειακή κατάσταση, ληξιαρχική πράξη γάμου, τα δώσαμε στο rathaus και έχουν δικούς τους μεταφραστές. Εγώ δεν έχω μεταφράσει ακόμα το πτυχίο μου. Είπα να ξεκινήσω τα μαθήματα και να κάνω μετά την μετάφραση.

Σου έχω ξαναγράψει ότι στους Γερμανούς αρκεί να μπορείς να συνεννοείσαι απλά μαζί τους. Η κουνιάδα μου είχε καθηγητή πληροφορικής Ινδό, μετά βίας τον καταλάβαιναν.

Ο άνδρας μου χρησιμοποιεί τον ορθογραφικό έλεγχο αλλά κάνει και συντακτικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια βρηκε ετσι δουλεια???Ε εισαστε πολυ τυχεροι! Ουτε καν τα μεταφρασατε???Εμεις δωσαμε κοντα στα 300 ευρω για ολα τα χαρτια...ουτε το σκεφτομαι να κανω την αναγνωριση...ετσι και αλλιως δεν θελω να κανω αυτο που σπουδασα...ουτε ξερω εκει τι θεωρητε....εχω κανει μαθηματα απο 4 διαφορετικες ειδικοτητες τους πανω στην ενδυμασια...ποιο πολλα κοινα σημεια παντως εχω με μια απλη ραφτρα...που δεν ειμαι...εχω κανει πολυ λιγα μαθηματα ραπτικης,...και επειδη πρακτικη εκανα σε καταστημα ενδυματων λεει επειδη ειναι ασχετο με αυτο που σπουδασα δεν μπορει να θεωρηθει προυπηρεσια...οτι ναναι...καλη κοπελα δεν λεω...αλλα με τσιτωσε με ολα....ελεος λεω...αν εγω που τα καταλαβαινω ολα τα βασικα (γιατι με τα νομικα και τις ορολογιες δεν τα παω καλα) εχω προβλημα τι να πουν και αλλοι τοσοι που πανε στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα...δεν θα υπαρχει 1-2 δουλιτσες για εμενα???


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εμαθα για την αναγνωριση πτυχιου! Anerkennung! κοστιζει 400 ευρω το option A και το option B 100 ευρω...στα 400 ευρω σου αναγνωριζουν το πτυχιο σου με ενα αντιστοιχο γερμανικο...και με τα 100 ευρω απλα σου λενε τι πτυχιο εχεις...ας πουμε τει...η κοπελα μου εφερε παραδειγμα το barcelor...ααα και το κορυφαιο που με εκανε να το ξανα σκεφτω????Δεν μιλαω καλα τα γερμανικα και τις φαινεται οτι δεν θα τα καταφερω χωρις να παω σχολειο...οτι τα καταλαβε ολα αυτα απο τα μαιλ...μπραβο!!!:rolleyes::rolleyes:

Η αληθεια ειναι οτι κανω ορθογραφικα γιατι ποτε δεν εκατσε η μανα μου να μας μαθει σωστα γερμανικα...ξερω μονο να τα μιαλω γιατι 28 χρονια στην ελλαδα η μανα μου καλα ελληνικα δεν εμαθε ποτε...και ετσι της μιλαμε μονο γερμανικα με λιιιιιγα ελληνικα...οτι δεν μας ερχεται στα γερμανικα δηλαδη...

και που λετε χεστηκα λιγο...ειπα να δωσω τοσα λεφτα για το τιποτα/????να μην βρω στην τελικη δουλεια???/

Ελζου μαλλον για Δημοσιο μιλουσε. Τωρα αν ψαχνεις μια οποιαδηποτε δουλεια πχ σε σουπερ μαρκετ, δε νομιζω ο εργοδοτης να κατσει να ψαξει αν εχεις τη σωστη μεταφραση, και αναγνωριση κλπ. Δυο πραγματα ενδιαφερουν τον καθε εργοδοτη. Αν μπορεις να συννενοηθεις στα Γερμανικα, και αν κανεις σωστα τη δουλεια (δλδ αν εχεις προυπηρεσια). αυτα με σφραγιδες Χαγες, μαγες, ειναι για να δινουμε τα λεφτα μας και ισχυουν κυριως σε δημοσιο και αυτο ανα περιπτωση. Κανε εσυ μια απλη μεταφραση στα γερμανικα το πτυχιο σου, και αν δουλευεις καπου παρε συστατικη επιστολη απο τον εργοδοτη! Αυτη θα τη μεταφρασεις επισης.

Οπου και να πας να ζητησεις δουλεια, θα δειξεις οτι εχεις και συστατικες και αν ειναι δυνατον, ζητα απο καποια φιλη σου γερμανιδα,(οχι συγγενικο προσωπο) να γραψει μια συστατικη επιστολη για σενα. Αν δε ξερεις εσυ θα χει καποια γνωστη η μαμα σου.

Εγω εν τω μεταξυ δε καταλαβα γτ να μεινεις σε ξενοδοχειο να δωσεις τοσα λεφτα. Δεν υπαρχουν οι συγγενεις απο πλευρας μαμας?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν νομιζω να μιλουσε για δημοσιο στο δικο μου πτυχιο...εχω σπουδασει σχεδιαστρια μοδας και παραγωγη ενδυματων...μου ειπε οτι με την αναγνωρισει μπορω να βρω μια δουλεια στον τομεα μου πιο ευκολα,...μετα της ειπα οτι ενδιαφερομαι για οτιδηποτε και οτι ηθελα απλα να ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικο...και μετα μου ειπε για τα γερμανικα μου...

Οσο αφορα ελενα μου για το οτι θα μενω σε hotel στην αρχη ειναι γιατι θα παω σε αλλη πολη! Frankfurt ειναι οι συγγενοις οι οποιοι για καποιον λογο που δεν γνωριζω δεν θελουν να με βοηθησουν...εγω παω stuttgart για να εχει αυριο μεθαυριο και ο ανδρας μου μια δουλεια μιας που εχει πολλα ελληνικα εστιατορια και ολες οι ηλεκτρολογικες εταιρειες ειναι εκει...ειναι ηλεκτρονικος...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν νομιζω να μιλουσε για δημοσιο στο δικο μου πτυχιο...εχω σπουδασει σχεδιαστρια μοδας και παραγωγη ενδυματων...μου ειπε οτι με την αναγνωρισει μπορω να βρω μια δουλεια στον τομεα μου πιο ευκολα,...μετα της ειπα οτι ενδιαφερομαι για οτιδηποτε και οτι ηθελα απλα να ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικο...και μετα μου ειπε για τα γερμανικα μου...

Οσο αφορα ελενα μου για το οτι θα μενω σε hotel στην αρχη ειναι γιατι θα παω σε αλλη πολη! Frankfurt ειναι οι συγγενοις οι οποιοι για καποιον λογο που δεν γνωριζω δεν θελουν να με βοηθησουν...εγω παω stuttgart για να εχει αυριο μεθαυριο και ο ανδρας μου μια δουλεια μιας που εχει πολλα ελληνικα εστιατορια και ολες οι ηλεκτρολογικες εταιρειες ειναι εκει...ειναι ηλεκτρονικος...

Kοιταξε, αποψη δικη μου ετσι? Εγω δε θα αναγνωριζα τπτ, και δε θα εδινα 400 ευρω...θα προσπαθουσα να βρω δουλεια με μια απλη μεταφραση. Αλλωστε απο οτι καταλαβα ψαχνεις σε μαγαζια με ρουχα, πωλητρια κλπ. Δε νομιζω να σου ζητησουν πτυχιο παραγωγης ενδυματος!! Βασικα δε ξερω και που ακριβως μπορει να χρησιμοποιηθει το πτυχιο σου Γερμανια εσυ ξερεις καλυτερα απο μενα..

Τους πηρες τηλεφωνο τους συγγενεις σου? Εβαλες τη μαμα σου να ρωτησει? Ισως η γιαγια ειναι το καλυτερο απο την αποψη οτι ειναι πιο στενη συγγενης..αλλα αν δε σε βολευει η πολη τι να σου πω..εγω σιγουρα θα πηγαινα πρωτα εκει που εχω γνωστους και θα ψαχνα και ΜΕΤΑ αν και εφοσον βρισκαμε κατι θα εφευγα...Ο αντρας σου δεν ειχε παει Γερμανια καποια στιγμη? Τι σου ειπε? Που θα μπορουσε να απασχοληθει?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί να μην πας Φρανκφούρτη για αρχή, που είναι οι συγγενείς σου και μπορούν να σε στηρίξουν, να δεις για τα επιδόματα, να κοιτάξεις για δουλειά και εφόσον βρεις δουλειά, μετά να πας Στουτγάρδη με τον άντρα σου; Πιο εύκολα θα βρεις δουλειά στη Στουτγάρδη (και οπουδήποτε αλλού) αν έχεις προϋπηρεσία στη Γερμανία. Επιπλέον αν κάτι δεν πάει καλά και αναγκαστείς να γυρίσεις πίσω, δεν θα έχεις ξοδέψει ένα σωρό λεφτά σε ξενοδοχεία. Και από ψυχολογικής άποψης στην αρχή θα είναι καλύτερα να είσαι κοντά σε συγγενείς και όχι σε μια άσχετη πόλη, άγνωστη μεταξύ αγνώστων. Άλλωστε αφού ο άντρας σου δεν μιλάει γερμανικά δεν θα βρει αμέσως δουλειά, συνεπώς είτε είναι στην Φρανκφούρτη είτε στην Στουτγάρδη, το ίδιο και το αυτό. Εσύ είσαι το δυνατό χαρτί της οικογένειας, άρα καλύτερα να πάτε όπου είναι πιο εύκολα για σένα.

Και συμφωνώ με την Ελένη για την αναγνώριση του πτυχίου, μην δώσεις λεφτά πριν να είσαι σίγουρη ότι η αναγνώριση θα σου ανοίξει πόρτες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οι συγγενεις δεν με θελουν...απλα...και δεν γουσταρω να τους παρακαλαω κιολας...ναι ρωτησε η μαμα και η μαμα ειναι εκει μαλιστα τωρα...αλλα κανενας δεν της ειπε να ερθει εδω...και δεν θελω να παρακαλαω...θα το προσπαθησω μονη...για την αναγνωριση και εγω δεν θα το κανω...δεν ειμαι τρελη...οσο για το πτυχιο μου οσο αχρηστο μου ηταν εδω τοσο πιο αχρηστο μου ειναι και στην γερμανια...στην φρανκφουρτη δεν εχει τοσα ελληνικα εστιατορια οσα στην φρανκφουρτη...μολις τωρα μαθαμε οτι ο ανδρας μου δεν τα καταφερε στο κρατικο με τα γερμανικα...προφορικα το μεγαλυτερο....γραμμα 15 στα 30 και στα ακουστικα κοπηκε...και δεν ξερω γιατι...αφου τα καταλαβαινει ολα...και το προβλημα του ηταν στα προφορικα....δεν θα τα παρατησω ομως....θα τα καταφερουμε και ηδη ψυχολογικα εχω φυγει...και δεν χρειαζομαι την βοηθεια κανενος...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελζου, το σημαντικο ειναι να ξερει να συννενοειται και να καταλαβαινει! Αφου λες οτι τα καταφερνει τοτε δεν υπαρχει προβλημα! Αλλωστε αν πας εσυ και βρεις δουλεια, μπορειτε να ζησετε ενα διαστημα χωρις να χρειαστει να δουλευει και μπορει να παρακολουθει μαθηματα γερμανικων!

για τους συγγενεις τι να σου πω. Το καλυτερο θα ηταν να εμενε εκει η μαμα σου ωστε να εχετε ενα σπιτι να μεινετε..

Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να ρωτησεις αν δεχονται να τους πληρωσεις ενοικιο για ενα διαστημα η' τελος παντων ενα ποσο για κανα μηνα που θα πας μονη σου, μεχρι να βρεις σπιτι! Ετσι και θα σου βγει πιο οικονομικα και δε θα νιωθεις οτι εισαι βαρος. Και οταν βρεις σπιτι ερχονται και ο αντρας με το παιδι και μενετε ολοι μαζι!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω το link για την επιδότηση ενοικίου

http://www.stuttgart.de/hoechstmieten

και αυτό είναι για οικογένειες με παιδιά

http://www.stuttgart.de/item/show/287642/1

to proto link einai gia ta legomena sozialwohnungen-spitia gia koinonika asthenis omades...avta ta spitia sta plironei kai sta prosferei pliros to kratos...alla gia na pareis,prepei na pleireis kapies proipotheseis-kirios misthologika,oikogeneiakis katastasis,....se vazoun se mia lista anamonis kai mporei na perasei mexri kai 1-2 xronia mexri na dikaiouse...vevaia prin ginetai leptomeris elegxos...misthologika,ipiresies kai vale...

Link to comment
Share on other sites

to epidoma spitiou onomazetai wohngeld kai anikei sto arbeitslosengeld 2,diladi ARGE se sintomografia....avto to epidoma sin kapia alla(gia thermansi,koinoxrista...)anikan palia sta koinonika epidomata...

to dikaioutai o kathenas o opoios zei me tin oikogeneia tou,monima stin germania,diladi exei tin dilomeni oikia tou stin germania,kai avto perilamvanei kai emas tous evropaious polites!apla meta apo treis mines,pou exoume dilothei kai frontisei na vroume doulia ekei!!

an mesa stous treis mines den vreis tipota se doulia,tote prepei na figeis apo tin xora,kai fisika den dikaiouse tipota apo to ARGE...vevaia exoun misthologika klimakia-gia na dikaioustai avto to wohngeld,prepei na zeite kapou sta (germanika) oria tis ftoxias!exoun listes oloklires-ta exo ta xartia,apla einai arga tora,tha to kano tis epomenes meres....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...