Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΔΙΑΙΤΑ


3girls

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου, τι κάνετε;

Μετά την χθεσινή κρίση επανήλθα

Σήμερα έφτιαξα ενα υγιεινό γλυκό, μιας και δεν μπορώ άνευ, ένα νηστίσιμο κέικ με αλεύρι Ολικής που φουσκώνει μόνο του Γιώτης.

Η συνταγή ήταν πάνω στο πακέτο.Το έφτιαξα με μαύρη ζάχαρη.Δεν έχει αυγά και βούτυρο.Μόνο λαδάκι.Του έκανα κι ένα γλάσο με μαύρη σοκολάτα.

Και μετά διαπίστωσα το εξής:εφαγα ένα μικρό κομμάτι για να το δοκιμάσω και οι φυτικές ινες με φούσκωσαν τόσο που σταμάτησα να πεινάω κι έφαγα πριν λιγο για μεσημέρι και για βράδυ, μπιφτέκια με σαλάτα

Ισως να είναι τυχαίο γεγονός, αλλά αν ξαναφάω και με φουσκώσει, καλό θα μου κάνει

Εσεις πώς τα πάτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσπαθησα να σας μεταφερω εδω τον πινακα με τα ισοδυναμα αλλα ηταν αδυνατο. Οσες εχετε παει σε διαιτολογο-διατροφολογο θα τα εχετε ακουσει.

Τα ισοδυναμα, μας βοηθουν να γνωριζουμε τη συνολικη ημερησια προσληψη θερμιδων και να καθορισουμε την απαιτουμενη για μας αναλογα με τα κιλα που πρεπει να εχουμε.

Θα σας βαλω το λινκ εδω και δειτε το.

http://diatrofi.uw.hu/iso/iso.doc

Ειναι σε μοφη εγγραφου WORD. Μπορειτε να το απθηκευσετε, να το εκτυπωσετε και αν το συμβουλευεστε σε καθε περιπτωση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

εγω χαλια σημερα. μεχρι το απογευμα καλα. μετα εφτιαξα αυτα τα ανθεματισμενα τα κρουασαν που ηθελε ο γκαστρωμενος συζυγος :P

και πιτσα γιατι ηρθαν κατι φιλοι και ανοιξαμε κρασακι και τζακι. και μετα εφεραν και κατι γλυκα,να μην φαμε???και εγω μη χασω!!!!σαν τερας νιωθω τωρα:(:(:(ντροπη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να σας μεταφερω εδω τον πινακα με τα ισοδυναμα αλλα ηταν αδυνατο. Οσες εχετε παει σε διαιτολογο-διατροφολογο θα τα εχετε ακουσει.

Τα ισοδυναμα, μας βοηθουν να γνωριζουμε τη συνολικη ημερησια προσληψη θερμιδων και να καθορισουμε την απαιτουμενη για μας αναλογα με τα κιλα που πρεπει να εχουμε.

Θα σας βαλω το λινκ εδω και δειτε το.

http://diatrofi.uw.hu/iso/iso.doc

Ειναι σε μοφη εγγραφου WORD. Μπορειτε να το απθηκευσετε, να το εκτυπωσετε και αν το συμβουλευεστε σε καθε περιπτωση.

Σε ευχαριστούμε θερμά!!

Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη...

Τον κατέβασα ήδη τον πίνακα

Ο,τι θεωρείς πως μας είναι χρήσιμο, να μας το λες

Link to comment
Share on other sites

εγω χαλια σημερα. μεχρι το απογευμα καλα. μετα εφτιαξα αυτα τα ανθεματισμενα τα κρουασαν που ηθελε ο γκαστρωμενος συζυγος :P

και πιτσα γιατι ηρθαν κατι φιλοι και ανοιξαμε κρασακι και τζακι. και μετα εφεραν και κατι γλυκα,να μην φαμε???και εγω μη χασω!!!!σαν τερας νιωθω τωρα:(:(:(ντροπη μου!!!!

Χθες ντρεπόμουν εγώ, σήμερα εσύ...

Και πάει λέγοντας...

Αύριο συνέχισε κανονικά και μην πτοήσαι

Ρε γμτ αυτά παθαίνω κι εγώ κάθε τόσο

Εχω και τον γκαστρωμένο...

Δοκίμασε να φτιάξεις αυτό το κέικ που έφτιαξα σήμερα

Θα εχεις ενα γλυκάκι υγιεινό και δεν θα σε πιάνουν τυψεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια δεν κανετε μια μεταγραφη διπλα στις γοργονες, τουλαχιστο να τα γραφω μια φορα. και να βοηθουνται ολα τα κοριτσια.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αποφασίστε όλες πού θα γράφουμε τελικά να ακολουθήσω...Αρχικά στις γοργόνες έγραφα και μετά έγινε η μεταφορά από το άλλο φόρουμ και άρχισα ετσι να γράφω εδώ...

η 3girls πού χάθηκε;ελπίζω μόνο να είναι καλά και να εμφανιστεί μια μέρα και να μας πει "χάι κορίτσια!!έχασα 10 κιλά!!"

Συνεχίζω ακάθεκτη

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο λεω περιστερακι, να καταληξουμε που θα γραφουμε!!!εγω σημερα πηγα ετσι και ετσι. γενικα ειμαι στις μαυρες μου και δεν ασχολουμαι με τιποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο λεω περιστερακι, να καταληξουμε που θα γραφουμε!!!εγω σημερα πηγα ετσι και ετσι. γενικα ειμαι στις μαυρες μου και δεν ασχολουμαι με τιποτα!!!!

Καλέ κι εγώ το ίδιο...

Ανευ λόγου και αιτίας

Καλά τα πήγα όμως σήμερα

Μπήκα πάλι σε ένα πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου,

τι παλι θα αλλαξουμε μερος που γραφουμε?:(

τι διαβαζω εχετε τις μαυρες σας? γιατι ετσι καλε? μαλλον θα φταιει ο καιρος ελατε ομως σ/κ ερχεται δεν υπαρχει λογος για τετοια τωρα. εγω σημερα ειμαι καλυτερα γιατι ζυγιστηκα (ναι το εκανα:!:) και ειμαι -1 κιλο γυρισε και ο αντρας μου απο το ταξιδι και δεν με πιανετε!!!

βεβαια αυριο γιορταζει ο θειος μου και το βραδυ θα απμε απο εκει για να φαγοποτι ( ναι θα εχει και γλυκα το μενου) οποτε βλεπω να το ξαναπαιρνω :mad: αλλα δεν πειραζει εμεις να ειμαστε καλα και η δευτερα κοντα ειναι για να ξαναρχισουμε:wink:!!!!

καλο σας βραδυ σας φιλω ολες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια μου,

τι παλι θα αλλαξουμε μερος που γραφουμε?:(

τι διαβαζω εχετε τις μαυρες σας? γιατι ετσι καλε? μαλλον θα φταιει ο καιρος ελατε ομως σ/κ ερχεται δεν υπαρχει λογος για τετοια τωρα. εγω σημερα ειμαι καλυτερα γιατι ζυγιστηκα (ναι το εκανα:!:) και ειμαι -1 κιλο γυρισε και ο αντρας μου απο το ταξιδι και δεν με πιανετε!!!

βεβαια αυριο γιορταζει ο θειος μου και το βραδυ θα απμε απο εκει για να φαγοποτι ( ναι θα εχει και γλυκα το μενου) οποτε βλεπω να το ξαναπαιρνω :mad: αλλα δεν πειραζει εμεις να ειμαστε καλα και η δευτερα κοντα ειναι για να ξαναρχισουμε:wink:!!!!

καλο σας βραδυ σας φιλω ολες σας

Υπαρχει λυση για να μην τα ξαναπαρεις. Σημερα και αυριο θα φας μετρημενα (σαν φτωχια) και αυριο μεσημεριανο επισης θα φας λιγο και το βραδυ στο "φαγοποτι" του θειου θα φας κρεατακι με σαλατα κι ενα μικρο κομματι γλυκο. Αν θες να πιεις και κανα κρασακι, παλι με μετρο (ενα ποτηρακι ...σου το επιτρεπουμε..... ετσι για να τσουγκρισεις ποτηρι). Αν ακολουθησιες τη συμβουλη μου, η ζυγαρια ....θα παραμεινει τουλαχιστο σταθερη.

Καλως τον δεχτηκες και τον χαζμπαντ.

Οσο για το στεκι, εγω προτεινα να ρθειτε διπλα στις γοργονες του cafe, οπου υπαρχει πλουσιο υλικο και εννοειται συμπαρασταση απο περισσοτερα ατομα. Και οτι σημαντικο βρισκουμε να το ποσταρουμε στον ιδιο χωρο.

Αν θελετε, ......απλα το λετε και πατε διπλα. (καπως ετσι μετακομισαμε κι εμεις απο το απλο parents)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Για να μην βλέπω κίνηση εδώ μέσα, δύο πράγματα συμβαίνουν...

Ή γουρουνιάζουμε κι έχει πάει η δίαιτα περίπατο

Ή δεν έχουμε κουράγιο να γράψουμε από την αδυναμία που έχουμε από την στέρηση...

Κι επειδή το δεύτερο δεν παίζει, πιστεύω ότι είμαστε όλες μεταξύ του πρώτου και της νευρικής κρίσης!!

Δυο εβδομάδες κρατήθηκα, όπως ήδη ξέρετε, μετά τα φόρτωσα στον κόκκορα λίγο

Υπολογίζω ο πρώτος μήνας να κλείσει με -3 κιλά

Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή,αυτά που χάνω και ξαναβάζω τους τελευταίους 6 μήνες

Υπάρχουν και χειρότερα όμως και δεν το βάζω κάτω...

Συνεχίζω

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λυση για να μην τα ξαναπαρεις. Σημερα και αυριο θα φας μετρημενα (σαν φτωχια) και αυριο μεσημεριανο επισης θα φας λιγο και το βραδυ στο "φαγοποτι" του θειου θα φας κρεατακι με σαλατα κι ενα μικρο κομματι γλυκο. Αν θες να πιεις και κανα κρασακι, παλι με μετρο (ενα ποτηρακι ...σου το επιτρεπουμε..... ετσι για να τσουγκρισεις ποτηρι). Αν ακολουθησιες τη συμβουλη μου, η ζυγαρια ....θα παραμεινει τουλαχιστο σταθερη.

Καλως τον δεχτηκες και τον χαζμπαντ.

Οσο για το στεκι, εγω προτεινα να ρθειτε διπλα στις γοργονες του cafe, οπου υπαρχει πλουσιο υλικο και εννοειται συμπαρασταση απο περισσοτερα ατομα. Και οτι σημαντικο βρισκουμε να το ποσταρουμε στον ιδιο χωρο.

Αν θελετε, ......απλα το λετε και πατε διπλα. (καπως ετσι μετακομισαμε κι εμεις απο το απλο parents)

να σε ρωτησω κατι?εισαι διαιτολογος η απλως παθουσα?γιατι και η δικια μου τα ιδια που λεει οταν ειναι να παω σε τραπεζι

Link to comment
Share on other sites

Για να μην βλέπω κίνηση εδώ μέσα, δύο πράγματα συμβαίνουν...

Ή γουρουνιάζουμε κι έχει πάει η δίαιτα περίπατο

Ή δεν έχουμε κουράγιο να γράψουμε από την αδυναμία που έχουμε από την στέρηση...

Κι επειδή το δεύτερο δεν παίζει, πιστεύω ότι είμαστε όλες μεταξύ του πρώτου και της νευρικής κρίσης!!

Δυο εβδομάδες κρατήθηκα, όπως ήδη ξέρετε, μετά τα φόρτωσα στον κόκκορα λίγο

Υπολογίζω ο πρώτος μήνας να κλείσει με -3 κιλά

Τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή,αυτά που χάνω και ξαναβάζω τους τελευταίους 6 μήνες

Υπάρχουν και χειρότερα όμως και δεν το βάζω κάτω...

Συνεχίζω

Γνωριζεις οτι μια φυσιολογικη απωλεια πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 2-4 κιλων το μηνα??????? Τα περισσοτερα μπορει να βλαψουν την υγεια σου μα θα προκληθει και μια αποτομη χαλαρωση που δε θα σου αρεσει καθολου. :(

Εγω με το -3 το μηνα θα ημουν υπερ ευχαριστημενη.

Και γιατι παρακαλω τα ξαναβαζεις?????? πιστευω οτι κανεις κατι λαθος. Τι εννοω??? Λες οτι κανεις διαιτα....καταπιεζεις τον εαυτο σου να μη φαει το ενα ή το αλλο, αντεχεις λιγο διαστημα και αυτοπειθαρχεις....μετα αρχιζεις και τα παιρνεις στο κρανιο...... ξεσπας.....κοινως γουρουνιαζεις και τσουπ....να τα παλι τα απωλεσθενα.......

Βαλε την ασκηση (τουλαχιστο καθημερινο περπατημα) και φαε προσεκτικα ....απο ολα....ωστε να μη νιωθεις στερημενη. (πιστεψε με αυτο πλεον μου εχει γινει συνηθεια που αν φαω περισσοτερο ....πρηζομαι και το μετανοιωνω. Τρωω απο ολα ...... και γλυκα....... αλλα ......με πολυ πολυ μετρο.)

Καπου ειχα διαβασει οτι ατομα που αρχισαν να περπατουν καθημερινα για 1 ωρα μεσα σε διαστημα ενος μηνα εχασαν το λιγοτερο 2 κιλα χωρις να αλλαξουν κατιι στις διατροφικες τους συνηθειες.

Επισης σημαντικο ειναι να μαθετε καθε τι που βαζετε στυο στοματακι σας, ποσες περιπου θερμιδες εχει. Προσθετοντας ολες τις μλκιουλες που τσιμπολογατε ολημερις, θα δειτε οτι εχετε καλυψει τις απαιτουμενες ημερησιες θερμιδες (κατι που αν το πω αλλιως ....σε συνυνολο εχετε φαει αλλο ενα κυριο γευμα). Μηπως κανω λαθος???????? ( Η απαντηση στο καθρεπτη σας παρακαλω !!!!!!! :wink::tongue: )


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι?εισαι διαιτολογος η απλως παθουσα?γιατι και η δικια μου τα ιδια που λεει οταν ειναι να παω σε τραπεζι

Καλο!!!!!!! Σε ευχαριστω. Οχι δεν ειμαι διαιτολογος. Πριν 2,5 χρονια εβγαλα το θυρεοειδη μου και εκτοτε εχω βαρυνει (λογω λαθους στο φαρμακο) και δυσκολευομαι πολυ να χασω ενω παιρνω πολυ ευκολα. Μπηκα σε μια παρεα, τις "γοργονες" κι εκει, ολα τα κοριτσια αλληλοστηριζομαστε και μοιραζομαστε καθε γνωση. Χαρη σε αυτην την παρεα, δεν διαβαζω τριψηφιο αριθμο στη ζυγαρια μου. ( ο γιος μου διακωμωδωντας την κατασταση μου μου "ευχηθηκε" τοτε ...να τα εκατοστησω)

Ολα αυτα πλεον μου εχουν γινει καθημερινοτητα και δεν εχω κανενα προβλημα αυτοπειθαρχιας. Αλλα λιγο η θυροξινη, λιγο η ηλικια μου (οδευω προς κλημακτηριο), λιγο οι συγκυριες...... μου κανουν τη ζωη δυσκολη.

Θα σας ξαναπω...... διαβαστε τις γοργονοσυμβουλες........ θα βρειτε πολλα χρησιμα κολπακια που εσεις το μονο που θα κανετε ειναι να υιοθετησετε μερικα.

Με την ευκαιρια, να πω ενα τεραστιο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" στις υπεροχες γοργονοφιλες μου που με εμαθαν να τρεφομαι. :P:D:lol:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...