Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι τα χάπια μετά την εμβρυομεταφορα τα λαμβάνετε την ίδια ώρα η και να υπάρξει 1 ώρα διάφορα δεν υπάρχει θέμα. ( Καταλάβατε έμεινα χωρίς προγεστερόνη και περίμενα να ανοίξουν σήμερα τα φαρμακεία τελευταία προγεστερόνη 11 το βράδυ και τώρα 8:20 το πρωί)

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Και εγώ 2 πετσέτες χρησιμοποιώ,άλλη για τα χέρια και άλλη για τα σκευη, αλλά δεν τις αλλάζω καθημερινά:oops::oops:,3 φορές την εβδομάδα περίπου.

Το σφουγγάρι και το βέτεξ τα αλλάζω μία φορά το μήνα και στοενδιάμεσω τα αφήνω,όπως λέει και η Ειρήνη σε ένα λεκανάκι με χλωρίνη.

Πλάκα κοπής έχω μία,αλλά δεν κόβω λαχανικά εκεί που έχω κόψει το κρέας αν προηγουμένως δεν την έχω καθαρίσει καλά.Πρέπει όμως να πάρω άλλη μία κάποια στιγμή.

Τις πετσέτες της κουζίνας που χρησιμοποιείτε καθημερινά που τις βάζετε?Εχω βάλει σε μία ακρη της κουζίνας τρία γατζάκια-κρεμάστρες και τις κρεμάω εκεί αλλά τώρα τελευταία τις βαρέθηκα εκει.Από την άλλή δεν τις θέλω στον πάγκο...:rolleyes:

Εγώ μία πετσέτα για τα χέρια χρησιμοποιώ μόνο, τα σκεύη προτιμώ να σκουπίζω με χαρτί κουζίνας (όταν τα σκουπίζω, γιατί συνήθως τα αφήνω να στεγνώσουν στην πιατοθήκη, και είναι φορές που τα βάζω και λίγο βρεγμένα στη θέση τους [θα στεγνώσουν εκεί σκέφτομα :rolleyes: :rolleyes:]) .

Και την αλλάζω επίσης δυο-τρεις φορές την εβδομάδα. Γαντζάκια έχω βάλει στην πόρτα ενός ντουλαπιού, από μέσα όμως, αλλά δε με βόλεψε. Ο τοίχος ανάμεσα στον πάγκο και τα ντουλάπια είναι κοντός, δοκίμασα να βάλω γαντζάκι μια φορά αλλά η πετσέτα ακουμπούσε στον πάγκο και δε μου άρεσε. Στην κουζίνα έχουμε τραπέζι με καναπεδάκι γύρω γύρω. Την ακουμπάω λοιπόν στην πλάτη του καναπέ από την πλευρά που είναι κοντά στον πάγκο. Δεν είναι ωραία θέση, αλλά βολική για μένα, αν και μάλλον πρέπει να βρω άλλη θέση, γιατί τελευταία παρατήρησα κάτι σα λίγη πολύ λίγη μούχλα σε ένα δυο σημεία στην πλάτη του καναπέ, εκεί ακριβώς που την σκεπάζει η πετσέτα. Ξέρετε πώς μπορώ να το καθαρίσω αυτό; Το ύφασμα του καναπέ είναι αλέκιαστο.


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πετσέτες κουζίνας αλλάζω πολύ συχνά. κάθε μέρα οπωσδήποτε, μπορεί κ συχνότερα.

την βάζω στο μπαλκόνι να στεγνώσει πρώτα κ μετά απλυτα! έχω πολλές!

την αφήνω πάνω στο καλοριφέρ στην κουζίνα μου.

στο πλυντήριο δεν θα την άφηνα, γιατί δεν μου αρέσει να φαίνεται-κρέμεται κ γιατί θα ήταν πρόκληση για την κόρη μου να την τραβήξει, να ανοίξει το πλυντήριο κλπ!

ξύλο κοπής: έχω 2. ένα ξύλινο κ ένα πλαστικό. το ξύλινο τώρα που το λέτε, θέλω να το πετάξω. αν κ πιο καλό από το πλαστικό!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη εύγε!!

Ντούρασελ...

Το μονο που εχω προλάβει σήμερα είναι μαγειρεμα,μάζεμα νεροχύτη,μαζεμα παιχνιδιών μπούλη και ηλεκτρική σκούπα στην κουζινα.Τακτοποίησα και κάτι σιδερωμένα

Μπα... σήμερα μάλλον κάτι σε σαλιγκάρι το χω... :lol::lol:.

Κι αυτά που έκανες μια χαρά είναι! Δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες! :wink:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου χαίρομαι που επανέρχεσαι δυναμικά! καιρός ήταν!

το σπίτι μου διατηρείται καθαρό με λίγες κινήσεις.

χθες μαγείρεμα, πλύσιμο πιατων, πλυντήριο πιάτων, σκούπα, λίγο σιδέρωμα.

σήμερα ή που θα πάω βόλτα ή που θα σιδερώσω λίγα που θα έχουν στεγνώσει μέχρι το απόγευμα κ θα απολαύσω το παιδί στο σπιτάκι μου!

σας γλυκοφιλώ!

Ευχαριστώ Φεφώνι μου!

Έτσι...! Αυτός είναι πάντα ο στόχος μας... γι αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου! Με καλή οργάνωση και λίγες δουλίτσες καθημερινά και το σπίτι μας διατηρείται ΑΨΟΓΟ! ;);)

Εύγε!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην κουζίνα έχουμε τραπέζι με καναπεδάκι γύρω γύρω. Την ακουμπάω λοιπόν στην πλάτη του καναπέ από την πλευρά που είναι κοντά στον πάγκο. Δεν είναι ωραία θέση, αλλά βολική για μένα, αν και μάλλον πρέπει να βρω άλλη θέση, γιατί τελευταία παρατήρησα κάτι σα λίγη πολύ λίγη μούχλα σε ένα δυο σημεία στην πλάτη του καναπέ, εκεί ακριβώς που την σκεπάζει η πετσέτα. Ξέρετε πώς μπορώ να το καθαρίσω αυτό; Το ύφασμα του καναπέ είναι αλέκιαστο.

Πω-πω... :eek: σπαστικό!!!

Μήπως να ξεκινήσεις με ξύδι? Δηλαδή σε πρώτη φάση να δοκιμάσεις να το περάσεις με ένα σφουγγαράκι ή βουρτσάκι με ξύδι (να το τρίψεις πάνω στο ύφασμα)? Το ξύδι σκοτώνει τα περισσότερα είδη μούχλας.

Ελπίζω να βοηθήσει!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως ειστε κοριτσια?

Χαρα μου συγχαρητηρια!!

Ειρηνη χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!

Εγω βαριεμαι,βαριεμαι,βαριεμαι..Περιμενω περιοδο και ηδη αρχισα και ποναω..Να δω πως θα βγαλω την εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

σωστό είναι να βάζουμε στόχους εβδομάδας, για να μην πέφτουμε έξω στις προβλέψεις μας με την καθημερινότητα! αυτό θα είχε ως συνέπεια να πέσουμε ψυχολογικά, να αναβάλλουμε κ στη συνέχεια να νιώθουμε ανεπαρκείς κοκ.

αυτό που θέλω να κάνω αυτή την εβδομάδα είναι να διαλέξω αποδείξεις 2011 για το ένα κουτί κ αποδείξεις 2012 για το άλλο κουτί, γιατί τώρα είναι χύμα!

επίσης να τελειώσω μια εκκρεμότητα σε σχέση με ασφ. υγείας.

δίνω μπόλικο χρόνο στον εαυτό μου κ έτσι δεν πιέζομαι, αλλά κ δεν ματαιώνω το στόχο μου! ούτε τον αναβάλλω!

χριστιάνα, προτεραιότητα έχει το σώμα σου. πάρε παυσίπονο. μην αφήνεσαι να πονάς!

μάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Πως ειστε κοριτσια?

Χαρα μου συγχαρητηρια!!

Ειρηνη χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!

Εγω βαριεμαι,βαριεμαι,βαριεμαι..Περιμενω περιοδο και ηδη αρχισα και ποναω..Να δω πως θα βγαλω την εβδομαδα...

Σιγά-σιγά κοριτσάκι μου. Τι έχουμε πει? Το σώμα και τα κέφια μας, έχουν προτεραιότητα.

Και γω... περιμένω ν' αδιαθετήσω (καπάκι μετά την αρρώστια, την τύχη μου! :rolleyes: ) και νιώθω τρελή κατάπτωση... Και από αύριο ξεκινάω φουλ δουλειά, με αποκορύφωμα το Σάββατο που δουλεύω από τις 10 το πρωί μέχρι... ούτε ξέρω τι ώρα θα καταλήξω σπίτι! :tongue:

Που πουλάνε σουπερμαντονίνη????!!! :lol::lol::lol:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

σωστό είναι να βάζουμε στόχους εβδομάδας, για να μην πέφτουμε έξω στις προβλέψεις μας με την καθημερινότητα! αυτό θα είχε ως συνέπεια να πέσουμε ψυχολογικά, να αναβάλλουμε κ στη συνέχεια να νιώθουμε ανεπαρκείς κοκ.

αυτό που θέλω να κάνω αυτή την εβδομάδα είναι να διαλέξω αποδείξεις 2011 για το ένα κουτί κ αποδείξεις 2012 για το άλλο κουτί, γιατί τώρα είναι χύμα!

επίσης να τελειώσω μια εκκρεμότητα σε σχέση με ασφ. υγείας.

δίνω μπόλικο χρόνο στον εαυτό μου κ έτσι δεν πιέζομαι, αλλά κ δεν ματαιώνω το στόχο μου! ούτε τον αναβάλλω!

Κάπως έτσι κάνω και γω, Φεφώνι μου, από το Λουλουδιστάν! :tongue:;)

Έχω ένα μπλοκάκι (όπως σας έχω πει) και εκεί, σημειώνω διάφορα που έχω στο κεφάλι μου και πρέπει να γίνουν. Έτσι δεν χάνομαι και δεν στρεσσάρομαι!

Βάζω τους στόχους μου καθημερινά και όταν βγαίνω εκτός δεν τρελαίνομαι, απλώς ανα-προσαρμόζω.

Keep up the good work!!! :!::!:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις τελειώσαμε το διάβασμα με το φιογκάκι και εγώ το σιδέρωμα (εκείνος διαβάζει στο γραφειάκι του μπροστά μου και εγώ τον βοηθάω ενώ σιδερώνω).

Δεν τα τελείωσα αλλά σιδέρωσα τουλάχιστον 2 πλυντήρια.

Τώρα την αράζω, θα ασχοληθώ με το κουφαράκι μου και με το pcακι μου! ;););)

Καλό μας απόγευμα κοριτσάκια!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου σας διαβάζω αλλά όποτε έχω χρόνο γράφω ....

Περαστικούλια στα άρρωστα παιδάκια και στους γονείς και καλή ανάρρωση ιδιαιτέρως στο Ειρηνάκι .

Χαρά συγχαρητήρια όλα να γίνουν με το καλό .

Και τώρα να μια δυο ιδέες για τις πετσετούλες της κουζίνας

DSC01165.JPG

kremastra-baniou-kouzinas-hop-hop-oladeco-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μου, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! :P :p :P

Από χθες θέλω να στο πω, άλλα κάλιο αργά... :rolleyes:

Με το καλό το ζουζουνάκι σου εύχομαι!:P

Σήμερα είπα να καθαρίσω εξωτερικά τα ντουλάπια της κουζίνας. Άφησα λοιπόν την μπουμπού να σουλατσάρει στο σπίτι, έκλεισα τις πόρτες των υπόλοιπων δωματίων ώστε να μπορεί να πηγαίνει μόνο χωλ και κουζίνα για να μπορώ να την ελέγχω, και ξεκίνησα. Κι επειδή η μικρή όλο έρχεται κοντά μου κι από φόβο μην τυχόν εκεί που καθάριζα ερχόταν επί τόπου κι έγλυφε, δε χρησιμοποίησα απορρυπαντικό, αλλά πετσέτα με μικροίνες και νερόξυδο (ελπίζω να καθαρίζει και να απολυμαίνει που λένε και να μην έκανα τσάμπα κόπο :rolleyes:). Κι αφού καθάρισα λοιπόν δύο ντουλάπια και την πόρτα της κουζίνας, η μικρή ήθελε να φάει. Της ζεσταίνω λοιπόν το αλεσμένο φαγάκι της στο μπρίκι κι εκεί που πήγαινα να το κατεβάσω από το γκαζάκι και να το αδειάσω στο μπωλ της, μου φεύγει από τα χέρια και πέφτει στο τραπέζι... με το μισό φαγητό πάνω στο τραπέζι και το άλλο μισό... ΣΤΟ ΧΑΛΙ!!:mad: :mad: :mad: :mad:

Να μην σας περιγράψω την εικόνα....

Χάρμα οφθαλμών!!!! :mad:

Προσπαθώ να καθαρίσω το χαλί τώρα...

Α, και η φάση είναι ότι η μικρή τελικά δεν πεινούσε, αλλά νύσταζε, γι αυτό με περιτριγύριζε κι εγώ λέω θα πεινάει γιατί την είχα θηλάσει 2 φορές το απόγευμα και πάλι ήθελε σε σύντομο χρονικό διάστημα, οπότε λέω θα πεινάει το παιδί. Ενώ αυτό ήθελε να κοιμηθεί...

Ψιλοκαθάρισα λοιπόν επι τόπου το χαλί εκείνη την ώρα, της έφτιαξα ρυζάλευρο, την έβαλα στο καρεκλάκι της και μετά από μερικές μπουκιές τη βλέπω με σκυμμένο το κεφάλι και τα μάτια μισόκλειστα!!

Ναι, μπορείτε να γελάσετε!


xTjcp2.png[/url]

RmcWp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα απανταχού νοικοκυροκόριτσα! Πω πω τι κακό κι αυτό με τις αρρώστιες;! Ειρήνη μου όλα καλά τώρα, συνήλθες; Εμένα ο μικρός μου ανέβασε χτες βράδυ πυρετό πρώτη φορά και δεν ήξερα τι να κάνω..Δεν έκλεισα μάτι όλη νύχτα με την έννοια του..

Χαρά, τι υπέροχα νέα είναι αυτά! Με το καλό κοριτσάκι, να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη :D

Να σας πω κι εγώ τι έκανα αυτές τις μέρες; Επειδή είμαι μια μαμά που δουλεύει απ' το σπίτι (σχήμα οξύμωρο γιατί άντε δούλεψε με ένα 2χρονο στο σπίτι χωρίς βοήθεια, anyway) προσπαθώ όσο γίνεται να απλοποιώ τις δουλειές του σπιτιού..Για να μην τρέχω κάθε τρεις και λίγο στο σούπερ μάρκετ λοιπόν, είχα βολευτεί με τα κατεψυγμένα λαχανικά (όχι και ό,τι καλύτερο, το ξέρω). Είπα λοιπόν να δοκιμάσω να καταψύξω μόνη μου λαχανικά, για περισσότερη οικονομία κι επειδή (μάλλον) θα είναι πιο υγιεινά. Κατέψυξα μια σακούλα καρότα, κρεμμύδι, και τέσσερις σακούλες μυρωδικά (μαϊντανό, άνηθο κτλ). Αλλά βρε παιδιά, το ψυγείο και η κατάψυξη μυρίζει χάλια με το φρέσκο κρεμμυδάκι, τι να κάνω;; Help!!


g8Sbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...