Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Κορίτσιααααα γύρισα από το γιατρό!!!!

καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για την συμπαράσταση και τις συμβουλές σας με βοηθήσατε πάρα πολύ!!!!

λοιπόν η γοργονίτσα είναι 2800 συντηρητικά κιόλας μου είπε ο γιατρός!!! όσον αφορά την τροφοδοσία δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!!! πλακούντας , ομφάλιος λώρος, μητριαια αρτηρία τα πάντα είναι εξαιρετικά!!!! ουφ μου έφυγε ένα φοβερό άγχος και τώρα μπορώ να πω ότι ηρέμησα αρκετά!!!! και τα κιλάκια της μια χαρά!! είμαι πολυ χαρούμενη κι εύχομαι με τη βοήθεια της Παναγίτσας να βγει γερή όπως και όλα τα μωράκια μας !!!!

στο γιατρό μου δεν θα πώ τίποτα για να δώ τι θα μου πει τη Δευτέρα που θα πάω θα την βγάλει πάλι 2500...???

περιττό να σας πω ότι ο άντρας μου θελει να του σπάσει τα μούτρα!!!! δεν μπορούσα να ηρεμήσω δυο μερες εκλαιγα συνέχεια γιατί νόμιζα ότι το μωρό μου δεν τρεφεται και κινδυνεύει!!! το τι περασα δεν λεγεται...τετοιο άγχος αφήστε τα ....ο αντρούλης μου μου λεει να αλλάξουμε και γιατρό αλλά του λεω μια εβδομάδα έμεινε κι αν ο αλλος που θα παμε θα είναι χειρότερος?? δεν μπορώ να τρεχω για γιατρό τελευταία στιγμή εφόσον τουλάχιστον όλα ειναι καλά !!! θα γεννήσω σε αυτόν αλλά δεν πρόκειται να ξαναπατήσω μετά!!!! α πα πα πα πα

παπατρικος μια χαρά κι εσενα η μπεμπούλα σου διάβασα ωραία τέτοια ευχάριστα να εχουμε συνέχεια!!!

chot εχω κι εγώ μυωπία κι εκανα αυτή την εξέταση...κοίτα προληπτικά για να είναι καλυμμένοι την κάνουν...επιστημονικά δεν έχει αποδειχτει ότι υπάρχει πρόβλημα στον φυσιολογικο τοκετό...εγώ την εκανα είναι λίγο αηδιαστική η εξέταση...λιγο μπλιαχ....ευχομαι ολα να ειναι καλά και να μην εχει ανεβει η μυωπία σου!!

διαβάζω και οι υπόλοιπες είστε όλες καλά!!! τελεια !!!!!

σας αφήνω τώρα θα τα πούμε άυριο

φιλάκια πολλαααααααααααααααααα


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ax μπράβο φραουλίτσα μου!!! Πολύ χάρηκα!! Θεριό η γοργονίτσα μας

Φυσικά να μην του πεις τίποτα να δούμε τι θα βγάλει. Αν σε βγάλει πάλι τα ίδια τι να σου πω... ίσως πρέπει να το σκεφτείς για το γιατρό.. όχι οτι θα γίνει κάτι και να μείνεις αλλα για το γαμώτο..


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου....!!

παπατρικος υπεροχα τα νεακια σου...σε λιγες μερες λοιπον θα κρατας την μπεμπουλα σου αγκαλια ε???τελεια...!

Φραουλιτσα μια χαρα ολα λοιπον...αφου ειναι ολα καλα με την γοργονιτσα σου τωρα μπορεις να χαλαρωσεις...οσο για τον γιατρο θα συμφωνησω οτι δεν γινεται να αλλαξεις τωρα που εμεινε μια εβδομαδα..η φιλη μου με τα διδυμα που ανακαλυψε το προβλημα σχετικα αργα παρολο που ο γιατρος της δεν το ειχε αντιληφθει δεν τον αλλαξε γιατι δεν την αναλαμβανε αλλος...!!οποτε την παρακολουθουσαν κ οι 2 ...!!!

τωρα η αποφαση ειναι δικη σου...!!

τα υπολοιπα κοριτσια βλεπω μια χαρα...

Λινακι εχω κ εγω την ιδια απορια με την Marry.....ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣ...!!!

οσο για τον θηλασμο κ εγω θελω παρα πολυ να θηλασω κ πιστευω να τα καταφερω..ηδη εδω κ αρκετο καιρο βγαζω υγρο απο το στηθος κ προχθες το βραδυ εβγαλα παρα πολυ ποσοτητα....!!

Γεωργια βλεπω ολα καλα εσυ..!!!

εγω μια χαρουλαααα....το σπιτι προχωραει υπεροχα...μπηκαν τα πλακακια στο μισο μπανιο κ μεχρι την Παρασκευη θα εχουν μπει ολα...ειμαι ενθουσιασμενη..κ ο πριγκηπακος μου ολη μερα παιζει μαζι μου...!

παω για ξαπλα τωρα γιατι γκρινιαζει ο αμορες οτι πλεον επειδη τρεχει ολη μερα τον απολαμβανει μονο βραδυ κ αυριο εχω δουλειες μιας κ εχω ρεπο...καληνυχταααααααααααα!!:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε φραουλίτσα μπράβο!!! Οχι που θα μας έβγαζε ο άλλος τη γοργονίτσα σταθερή τρεις βδομάδες!! Τη λαχτάρα που περάσες μονο και το κλάμμα που εριξες!!!! Κι εγω συμφωνώ, τωρα που Έφτασες στο τελος μην αλλάξεις γιατρο. Άλλωστε αν αλλάξεις ξέρεις και πως θα ναι ο άλλος;; Χειρότερο άγχος θα έχεις! Σημάσια εχει να κάνει σωστα τη δουλειά του την ωρα που το χρειαζόμαστε. Δηλαδη στη γέννα! Αυτο εχει σημασία!!! Οπότε μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!! Θα πας την αλλη βδομάδα και θα στη βγάλει 3 κιλα τη Μπουμπού!! Χιχι!!

Μπαρμπούλα άντε να τελείωνει το σπιτι με το καλο να μπείτε μεσα!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑλε που είστε όλες;; Δεν πιστεύω σε κανένα μαιευτήριο;;; :) :) :) εγω έκανα καθαρισμό στα δοντάκια και βρέθηκε και Τρίτη απονευρωση μετα τη γέννα βέβαια!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και μπαμπάκα.

Μαιρούλα μου βασανίζεσαι ακόμη με τα δοντάκια; Περαστικά να είναι!!!

Γεωργία μου υπομονή λοιπόν και εσύ με τα πεθερικά να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω!! Τουλάχιστον να εκμεταλευτείς λίγο τη παραμονή τους για να σε βοηθούν. Με 2 παιδάκια θα είναι λίγο δύσκολο!! Εδώ με 1 και δεν προλαβαίνω τίποτα!

Σχετικά με τα μπιμπερό εγώ είχα αγοράσει της Philips Avent αλλά δεν τα χρησιμοποιήσαμε καθόλου. Βγάζω γάλα με την αντλία αλλά ποτέ δεν το δίνουμε τελικά με μπιμπερό το πετάμε!! Θα σας συνιστούσα μόνο 1-2 μπιμπερό να πάρετε απλά για να τα έχετε. Ο θηλασμός είναι δεδομένο κορίτισια θέλει απλά λίγη επιμονή-υπομονή!! Κάθε αρχή και δύσκολη... Είναι υπέροχη στιγμή όμως η πρώτη φορά που θα φάει το μωράκι σας απο εσάς και μετά θα κοιμηθεί γαλήνιο στην αγκαλιά σας!

Σχετικά με το μπάνιο μας έμαθαν στο μαιευτήριο να το κάνουμε μπανάκι κάθε μέρα. Τον κάνω κανονικά τον βάζω στο μπανάκι με νερό, και σαπουνίζω πρώτα το κεφαλάκι, μετά το σωματάκι και μετά το κωλαράκι μας. Χρησιμοποιώ το σαπούνι σώματος μουστέλα. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ξέβγαλμα το συγκεκριμένο. Μετά τον βάζω σε στεγνή πετσετούλα στην αλλάχτρα και τον στεγνώνω πολύ καλά. Ο ομφαλός μας δεν έχει πέσει ακόμη και το φροντίζουμε με οινόπνευμα και βαμβάκι. Είναι πολύ ωραία να λούζεις το μωράκι, λίγο τρομακτικό στις αρχές αλλά μετά συνηθίζεται! Κάθε μαία θα σου δείξει και άλλο τρόπο φυσικά εγώ ακολουθώ τις οδηγίες που μου έδωσαν...


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λινάκι τι όμορφα!!!!! Σε ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες!! Έτσι θα ζαλιζουμε οποία γινεται μανούλα απο δω και πέρα μιας και εμείς μάλλον αργουμε ακούμε!! Κι ειναι κακο γιατι συνειδητοποίησα οτι ενώ μεχρι τωρα ήμουν σταθερή στα κιλα μου, τις τελευταίες τρεισ βδομάδες πήρα 3 κιλα!! Καλα λένε μου φαίνεται οτι τα παίρνεις στο τελος! Αλλα μου εχει ανοίξει τόσο πολυ η όρεξη αλλο πράγμα!! Νομίζω οτι τωρα τρώω όντως για δυο!!

Πάντως το μπανάκι του μωρου ειναι κάτι που με αγχωνει μη σας πω περισσότερο κι απο το θηλασμο!!! Φοβάμαι!!! Μην κρυώσει μη γλιστρησει μη κλαψει!!! Θα κλαίω κι εγω μαζι του!!! Φαντάζομαι η πρώτη φορα ειναι δύσκολη μετα θα πάρουμε το κολάι!!

Λινάκι φίλησε στα μπουτάκια τον κούκλο τον γιο σου! Όλες μας νομίζω τον έχουμε ερωτευτεί!! Χιχιχι!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ γεια σας γεια σας απο το σπιταααακι μου!!!! Επιτέλους, μου φαινεται απιστευτο!!

Λοιπόν ...καταρχην ...

Να σας ζησουν οι γιοι, και η κόρη!!!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ γεια σας γεια σας απο το σπιταααακι μου!!!! Επιτέλους, μου φαινεται απιστευτο!!

Λοιπόν ...καταρχην ...

Να σας ζησουν οι γιοι, και η κόρη!!!!!

Αντε βρε πουλάκι μου και νόμισα οτι γέννησες!!!! Καλορίζικο το Ίντερνετ!!! Επιτέλους!!! Γράψε μας τα νεα σου!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ελειψα??????????????? Εμενα μου λειψατε παρα πολυ , εισαστε καλη παρεα κι ειδικα μ ολο αυτο που εχω περασει σας ειχα πολυ αναγκη !!!

Εγω κοριτσια μου με το ζορι κρατιεμαι!!

Ειχα κι εγω περιπετεια με τον γιατρο την Δευτερα..μου ρθε να τον πνιξω! {Παω και ουτε το NST κοιταξε, εκανε εναν υπέρηχο μονο το κεφαλι το οποιο παρεπιπτοντως το εβγαλε 34 αντι για 35 εβδομαδες (εχουν χαζομηχανημα και δεν τα δειχνει καλα) ,ουτε την καρτελα μου κοιταξε, ουτε να σημειωσει στοιχεια ουτε τιποτα για τα χαπια βιταμινες να μου γραψει κι οταν τον ρωτησα αν θα συνεχισω (τα yutopar) λεει ναι αλλες 2βδομαδες κι ελα τοτε. Δλδ την 37η!!! Εμενα μολις εμπαινα στο μηνα μου δλδ 36η με εβλεπε ο γιατρος καθε βδομαδα. Και ετσι με ξεπεταξε σε 3 λεπτα και τα χω παρει κρανιο :evil: :evil: :evil: :evil:!!!

Θα αλλαξω γιατρο, δυστυχως ειχαν απεργια χθες και δεν κατεβηκα να ψαξω τον αλλο, απο αυριο!! Το Σαββατο μπαινω στο μηνα μου, αλλα εκει εχουν λυσσαξει να κλεισει λεει και την 37η εβδ. γιατι ειναι αγορι λεει και τα αγορια συνηθως αν γεννηθουν νωριτερα μπορει να χρειαστουν προωρα και εκει δεν εχουν και θα πρεπει να μου στειλουν το μωρο στα Γιαννενα!!! Γκρρρ οχι τπτ αλλο ειμαι πολυ ταλαιπωρημενη γτ ενω παιρνω και τα χαπια εχω ακομα πολλες συσπασεις και ποναω και ειμαι πολυ κουρασμενη μ αυτο το θεμα εδω κι εναμιση μηνα :cry:. Δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη σαν ανθρωπος:cry:. Τελοσπαντων θα παω αυριο απογευμα σε μια ειδικευομενη που με κοιταει κι ειναι πολυ καλη κοπελα κι εχει βαρδια αυριο να μου κανει ενα NST και να μου μετρησει τον μπεμπη που λογικα θα κονετυει τα 2600 πλεον!!

Εμεις κι επισημα σημερα ετοιμασαμε την βαλιτσα για το μαιευτηριο! Πηραμε και καροτσι και πανες χαχαχα;)!!

Για τον θηλασμο κοροτσια μην ανυσηχειτε κι αστε τους αλλους να κουρευονται. Εγω την μεγαλη την θηλασα 8 μηνες και το κψε μονη της γτ βαριοτανε να κατσει επειδη μπουσουλησε. Στην μικρη το προσπαθησα 40 μερες αλλα δεν εβγαινε σταγονα :cry: :cry:, ειχαν γινει και κατι σκηνικα με τα σογια και ημουν και χαλια ψυχολογικα και δεν με βοηθησε αυτη η κατασταση καθολου! Παντως η αδερφη μου θηλασε 18 μηνες και δεν εδωσε ποτε μπ0ουκαλι. Οσο θηλαζει ουτε νερο χρειαζεται ουτε χαμομηλια ουτε τιποτα!!

Υπομονη θελει και να μην απογοητευομαστε :P :p!!

Για τις καουρες να μην πινεται αναψυκτικα, δεν κανουν τιποτα. Πρασινο μηλο ο καλυτερος γιατρος ;) δοκιμαστε το και θα με θυμηθειτε !!!

Αχ θα σκασω δεν αντεχω αλλο, η κοιλια μου εχει κατεβει πολυ και ωρες ωρες νομιζω πως θα παω τουαλετα και θα μου φυγει το μωρο :oops: χαχαχαχχαα!!

Σας διαβασα αλλα απο αυριο θα σας σχολιαζω μια μια κοριτσαρες μου!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου....ολες καλα βλεπω κ επεστρεψε κ η χαρα μας ταλαιπωρημενη..ειμαι πολυ κουρασμενη σημερα..εφτιαξα σημερα τις ντουλαπες κ τα εχω παιξει....!κ τωρα παμε μια επισκεψη σε μια θεια μου να τις δσω κατι ρουχα που εβαλα στην ακρη για μια κοπελα...!!

θα σας γραψω αυριο οποτε βρω χρονο..προς το παρον εφυγα...!φιλακια πολλα κ απο εμενα κ απο τον πριγκηπακο μου...!!

γειαααααααααα!!!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μπιμπερό εγώ είχα αγοράσει της Philips Avent ...

Εμείς δίνουμε στο μικρό και από το στήθος αλλά και ξένο. Μας έφερε η αδερφή μου τα avent που είναι πολύ καλά. Διάβασα για τα Dr Brown που έχουν πατενταρισμένο σύστημα κατά των κολικών και πέρασα από το Mothercare που τα φέρνει στην Ελλάδα και αγόρασα 3 πλαστικά.

Υπόψη πως, αν κάποια θέλει μετά το θηλασμό να κρατήσει γάλα μέσω του θηλάστρου για αργότερα, δεν συνίσταται να το αποθηκεύει σε γυάλινα μπιμπερό καθώς προσκολλούνται στο γυαλί πολλές από τις θρεπτικές ουσίες του μητρικού γάλακτος. Θέλει πλαστικό και καθώς πρέπει να το αποστειρώνουμε, πρέπει οπωσδήποτε να είναι BPA-FREE.

... Σχετικά με το μπάνιο μας έμαθαν στο μαιευτήριο να το κάνουμε μπανάκι κάθε μέρα. Τον κάνω κανονικά τον βάζω στο μπανάκι με νερό, και σαπουνίζω πρώτα το κεφαλάκι, μετά το σωματάκι και μετά το κωλαράκι μας. Χρησιμοποιώ το σαπούνι σώματος μουστέλα. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερο ξέβγαλμα το συγκεκριμένο. Μετά τον βάζω σε στεγνή πετσετούλα στην αλλάχτρα και τον στεγνώνω πολύ καλά. Ο ομφαλός μας δεν έχει πέσει ακόμη και το φροντίζουμε με οινόπνευμα και βαμβάκι. Είναι πολύ ωραία να λούζεις το μωράκι, λίγο τρομακτικό στις αρχές αλλά μετά συνηθίζεται! Κάθε μαία θα σου δείξει και άλλο τρόπο φυσικά εγώ ακολουθώ τις οδηγίες που μου έδωσαν...

Εμάς μας έχει πέσει ο αφαλός εδώ και μέρες αλλά καθώς έχουν μείνει μερικά υπολείμματα ακόμα, βάζουμε συνέχεια οινόπνευμα και αλλάζουμε εσώρουχο σε κάθε αλλαγή πάνας.

Σήμερα κορίτσια ο πιτσιρικάς με κατούρησε 3 φορές. Μιλάμε για πολύ αγάπη...


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Χαρά τι βλάκας αυτός ο γιατρός!! Καλά θα κανεις μα πας στη γιατρο που σου άρεσε και σε εξυπηρετεί! Μα ούτε το παιδι δεν ζυγισε! Μην αγχωνεσαι πάντως έστω κι αυτός ο γιατρός αν πήγαινε κάτι στραβα θα στο έλεγε. Ολα καλά θα πανε! Μονο βρε κοριτσάκι μου σε λυπάμαι με την καλη έννοια βλεπω τη κοιλίτσα σου στις φωτο κι είσαι έτοιμη να σκασεις!!! Φτου φτου σκόρδα αλλα καταλαβαίνω γιατι παραπονιέσαι!! Προσπάθησε όσο μπορείς να ξεκουράσεσαι άλλωστε δυο βδομαδουλες ειναι μονο κι οι κορούλες σου ελπίζω να σε βοηθάνε!!! Θετικη σκέψη κι ο μπέμπαρος έρχεται!!!

Σωκράτη 3 φορές;;;;; Αχ τι έχουμε να τραβήξουμε με αυτα τα αγόρια!!! Πρέπει να ανακαλύψουμε καμία πατέντα μου φαίνεται; Γενικά πως ειναι ο μπέμπης σας; Τρώει; Κοιμάται πολλες ώρες; Βρήκατε τους ρυθμούς σας;;

Αυριο γεννάει η αρκουδομανουλίτσα μας!!!!!!! Να της ευχηθούμε με το καλο και να ειναι γερές και δυνατές οι αρκουδίτσες της!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασε Μαιρουλα η κοιλια αυτη ειναι σχεδον μιας εβδομαδας, εχει κατεβει κι αλλο δραμα η κατασταση λεμε!! :tongue:

Σωκρατη κι εγω τα avent ειχα στη μικρη, τελεια μπιμπερο!!! Κι εγω δεν τα συγκρινω με καμια αλλη μαρκα!

Εμας παντως για το μπανιο μας ειχαν πει να πλενουμε μονο κωλαρακι γτ αν μπαινει νερο στη πληγη του αφαλου μπορει να μολυνθει, οπότε ξεκινησαμε τα μπανακια αφοτου επεσαν οι αφαλοι μας!!

Μπαρμπουλα κατσε και ξεκουρασου. να μου πεις εγω μιλαω που εκανα τα ιδια και χειροτερα?? Αυτα εκανα κι εγω και ιδου το αποτελεσμα...

Αχ αχ απο αυριο θα γινουν 5 τα μπεμπακια μας??Τι ωραια!!! :P :p :P :p

Με το καλο οι αρκουδοκουκλιτσες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...