Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

γεια σας! για τον ξερόβηχα θα πάρετε το yogi tea Throat comfort

ή κάτι άλλο με γλυκόρριζα (liquorice ? )

είναι ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ! ΚΑΙ ΩΜΟ Ginger σε κομματάκια με μελι αν ο βήχας είναι πιοψηλά

για μπιμπερο εγω θα μου στείλουν φίλοι απο αμερική κάποια που λέγονται playtex ... τα οποία υποτίθεται μιμούνται τον τροπο που θηλαζει το μωρό με την έννοια ότι για να πάρει ανάσα πρέπει να διακόψει την κατάποση.

με ολα τα κλασικα μπιμπερο το γαλα συνεχιζει να μπορεί να τρέχει επαπειρον, και για αυτο παθαινουν κολικό.

ενώ με αυτό πρέπει να σταματάει το μωρό. μου τα σύστησε μια φίλη που τοχε ψάξει απο εξωτερικό - θα σας πώ εντυπώσεις μολις τα παρω.

θυμηθείτε αν ταίζετε με κανονικό μπιμπερο να κανετε διαλείματα! γιατι αυτό ειναι που κανει διαφορετικό το ταισμα!!! ο ρυθμός αναπνοής. (έτσι τουλάχιστον κατάλαβα!!!)

είναι λιγο σαν να φαμε και εμείς ένα γεύμα πολύ γρήγορα?

http://www.amazon.com/gp/product/B001QC3CKG/ref=oh_details_o00_s00_i05

εχει και βιντεο.

playtex drop ins λεγονται


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

γειά σας κοριτσάκια και μπαμπούλη!!!

τα νέα σας διαβάζω όλα καλά!!! Μαιρούλα και Χαρά με το καλό να δείτε τα μωράκια σας σήμερα!!

zophie μια χαρά ο μπεμπούλης!!! άντε κι εσύ κοντεύεις!!

αρκουδομανούλα εύχομαι όλα να είναι καλά και να κρατάς τα κοριτσάκια σου αγκαλίτσα τώρα!!!!

Λινάκι και Σωκράτη ευχαριστούμε για τις συμβουλές!!!

εγώ είμαι στο κρεβατάκι μου ξάπλα περιμένω την Δευτέρα που έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα μας πει επιτέλους πότε ακριβώς γεννάμε!!! ελπίζω να ειναι στις 6 δεκ στη γιορτή του αντρούλη μου ο οποίος την δευτέρα θα έρθει κατευθειαν στο γιατρό!!!! ουφ τον περιμένω πως και πως!!

η γοργονίτσα όλο δυνατές κλωτσιές είναι σήμερα ετσι όπως κάνει απορώ πως δεν σπάνε τα νερά....ολο κουνιέται η ατιμούλα!!! δεν βολεύεται με τίποτα!!!

εύχομαι να ειναι ολα καλά για όλες μας !!!

φιλάκια πολλάααα


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γράφω με το ένα χέρι γιατί στο άλλο κρατάω τον μικρούλη-γκρινιαρούλη :rolleyes:

πως είστε;

Αρκουδομανούλα μας εύχομαι να πήγαν όλα ΤΕΛΕΙΑ και τώρα να ζεις το θαύμα χ 2!!!!!!!!!!!!!!

Σχετικα με τα μπιμπερό που αφορούν το θηλασμό μαζί με το θήλαστρο που πήραμε της μεντέλα βρισκόταν και το υπέροχο μπιμπερό medela calma είναι αυτό μου λέει και η belleblue μιμήται τον τρόπο τον οποίο το μωρό τρώει απο το στήθος. Είναι παράτολμο να θηλάζεις και να δίνεις συμβατικό μπιμπερό.. Ψάξτε το συγκεκρμένο στο youtube να δείτε πως λειτουργεί. το μωρό πρέπει να ρουφήξει όπως κάνει στο στήθος και το γάλα δεν τρέχει απο μόνο του...

Σωκράτη γιατί δεν επιμείνατε στον αποκλειστικό θηλασμό αλήθεια;

Και μένα το μωράκι μου έχει λόξυγγα κάθε φορά που τελειώνει το γεύμα λένε οτι μεγαλώνει το στομαχάκι του δεν ξέρω αν ισχυέι. Βέβαια απο την κοιλίτσα μου το έχει αυτό και μάλιστα τον τσαντίζει απίστευτα τώρα καταλαβαίνω γιατί έτρωγα ξεγυρισμένες κλωτσιές μετά απο κάθε ξέσπασμα λόξυγγα :cool:

Σχετικά με το rooming in και εγώ δεν είχα επιλογή. Το κρατάνε στο νοσοκομείο που γέννησα αν θες αλλά τα έχουν λίγο παρατημένα και έστω κ αν δεν ήμουν πολύ καλά τη 2η νύκτα μετά την καισαρική προτίμησα να το κρατήσω κοντά μου κ τα πήγαμε μια χαρά. Και εγώ ήμουν σε δίκλινο αλλά το είχα σε μια γωνιούλα το μωρό μου και δεν άφηνα κανένα να π'αει πάνω απο το μωρό εκτός απο τις γιαγιάδες του. Είναι καλό γιατί συνιθίζεις το ρόλο σου απο δω και πέρα.

Κορίτσια χορτάστε ύπνο τώρα που μπορείτε! Μου το έλεγαν και μένα μα δεν έδινα σημασία!! Όποτε έχετε ευκαιρία βουρ για ύπνο. Πόσο μου λείπει ο ύπνος :rolleyes: :rolleyes:Δεν έχω κοιμηθεί για περισσότερο απο 3 συνεχόμενες ώρες εδώ και 2 βδομάδες.

Σήμερα πήγαμε τη πρώτη μας οικογενειακή βόλτα με το αμάξι και έκανα κάποιες δουλίτσες εξωτερικές!! :cool:

Το κρύωμα καλά κρατεί και επειδή έχω και εγώ βήχα απο τότε που ήμουβ και έγκυος με βοηθάει πολύ ένα βιολγικό φάρμακο της Apvita με θυμάρι και μέλι είναι τέλειο και βοηθάει πάρα πολύ. Επίσης το γάλα με μέλι και ένα κουταλάκι αλεύρι βοηθάει πολύ στο λαιμό!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τσα γυρίσαμε κι εμείς!!!

Καταρχήν να σας πω μου έστειλε η χαρά grace μήνυμα ο μπεμπούλης ειναι μια χαρά 2900, ομω την κράτησαν στο νοσοκομείο για συσπασεις... Ελπίζω να ειναι κοντα μας αυριο!

Στα δικα μας, αν εξαιρέσεις το ινδικό που Έφαγα και ευχαριστηθηκα και το στομάχι μου ειναι μπουρλοτο, είμαστε πολυ καλα!! Σχεδόν 2500 κιλα!!! Θρεφταρι θα κάνω κι έχουμε ένα μηνα τουλάχιστον μπροστα μας καθώς ο γιατρός το βλέπει το Γενάρη!!!! Ο πρίγκιπας μας ενώ πριν τρεις βδομάδες είχε πάρει θεση τωρα ξανάγυρισε στο πλάι κι έτσι βγάλαμε βίντεο 4d ομως ο κύριος οπως σε καθε υπέρηχο λες και το χει τάμα, είχε το χερι μπροστα κι έτσι για αλλη μια φορα είδαμε μονο χειλάκια και μας έβγαζε γλωσίτσα έξω!!! Μας κοροϊδεύει τη χαζόμαμά και το χαζό μπαμπά! Επόμενο ραντεβού σε δυο εβδομάδες!!

Λινάκι εγω που έχω να κοιμηθω 3 ώρες συνεχόμενα πανω απο 7 μήνες δεν θα μου κακοφανεί νομίζω με το μωρο!!! Θέλω αλλα δεν μπορω βρε παιδι μου ειναι αδύνατον!!!! Τι κάνει ο μικρούλης; Πως τα πας; Τωρα δυο βδομάδες μετα θεωρείς οτι βρήκατε τους ρυθμούς σας;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και τη κλασική μου καλημέρα αν και δεν έχω κοιμηθεί ακόμα για βραδυ!!! Μάλλον θα το πάμε σερί ως αυριο!!!

Καλο μηνα να έχουμε με πολλα γεννητούρια και με υγιη κι ευτυχισμένα μωράκια!!!

Μανούλες Δεκεμβρίου, αυτός ειναι ο ΜΗΝΑΣ μας!!!!!! (Άντε και λιγο Νοεμβρης και λιγο Γενάρης)!!!!!!!!!!!!!! ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και απο μενα και καλο μηνα που θα σιγουρα θα ειναι γιατι θα φερει πολλα μωρακια!!!!!!!!

Mary μεγαλουτσικος ο μπεμπης...αλλα μια χαρα βλεπω αφου βγαζει και γλωσιτσα !

Μια και το ανεφερε η mary με τη θεση του μωρου...ποια ειναι δηλαδη ή σωστη θεση που πρεπει να εχει για Φ.Τ ενα μωρο???Ενταξει το κεφαλι κατω αλλα πρεπει να ειναι και γυρισμενο πλαι ή πισω ή μπροστα??Μπερδευτηκα!!!!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα με πολλά μωράκια!!!!

Κι εγώ κατά τις 4 ξύπνησα αλλά λίγο τηλεορασίτσα και ξανά προς τη δόξα!!

Μαιρούλα μπράβο στο μπεμπάκο!!! Με τα μελομακάρονα και τους κουραμπιέδες που θα φαει τον βλέπω ακόμα πιο στρουμπουλούλη. Θα ευχαριστηθείς τσιμπιές!!

Chot μου το μωράκι κανονικά πρέπει να κοιτάει προς τα κάτω. Δηλαδή ο υπέρηχος θεωρητικά να βλέπει το πίσω μέρος του κεφαλιού. Φυσικά σε κάθε περίπτωση μπορεί να γυρίσει και τελευταία στιγμή.

Εμείς συνεχίζουμε τις δουλείες στο σπίτι. Σήμερα θα βάψουμε το δωμάτιο. Ξέρω αργήσαμε λίγο αλλά είπαμε όταν έχεις καεί απ'το χυλό φυσάς και το γιαούρτι!!! Παω για δουλειές!!!!


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Θα του κάνω λιγο δίαιτα του μπέμπη μου φαίνεται γιατι έχουμε πολυυυυυυ καιρο μπροστα μας!! Ο γιατρός βέβαια ειπε οτι τι βαρος του ειναι φυσιολογικοτατο! Γερα να ναι τα μωράκια μας κι ας βγουν όσο θέλουν!! Τον ρώτησα και για τη μικρή κοιλίτσα και γελαγε! Όσο για τη θεση μην αγχωνεστε. Εμένα πριν τρεις βδομάδες είχε γυρίσει κανονικα στη σωστή θεση που περίεγραψε η παπατρίκος αλλα επειδη εχει χώρο ακόμα εχει γυρίσει με το κεφάλι στο πλάι. Εξακολουθεί βέβαια να εχει τα πόδια ψηλα! Ο γιατρός ειπε οτι σε δυο εβδομάδες περίπου δηλαδη στην 36-37 τα πρωτότοκα αρχίζουν και σταθεροποιουνται οπότε ολα καλα έχουμε ακόμα!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

1411445xpes5oq0g7.gif

Kαλό μήνα κορίτσάκια και Σώκράτη!!!!

Με το καλό να έρθουν τα νέα μας μωράκια και να περάσουμε τα πιό τέλεια Χριστούγεννα!!!!

Μήπως ήρθε ο καιρός να στολίσουμε....??


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα!!

Αυτός ο μήνας θα φέρει τα περισσότερα μπεμπάκια της παρέας. Άντε να αυξανόμαστε σιγά σιγά :D:D:D:D

Μαιρούλα τέλειος ο μπεμπάκος σας! Είναι και ζαβολιάρης :tongue: Εμείς οχι δεν έχουμε βρεί τους ρυθμούς μας. Λίγο τα χούγια του μικρού μαθαίνουμε σιγά σιγά αλλά κάθε μέρα είναι διαφορετική! Κάθε μέρα αλλάζουμε συνήθειες στο θηλασμό, στην αλλαγή πάνας, στο μπανάκι και στον ύπνο! Χθες δούλευε μέχρι αργά ο αντρούλης και τον περίμενα μέχρι τις 11 να φάμε μαζί και μετά ξύπνησε ο μικρός και έγινε 2 να κοιμηθούμε! Στις 3.30 είχα εγερτήριο ξανά που κράτησε μέχρι τις 5 και στις 7.30 ξανά και δεν ξανακοιμήθηκα. Είμαι κομμάτια. Σήμερα έχουμε ξένους που δεν μπόρεσα να αποφύγω και ένα σορώ δουλειές! Αχ θέλω να κοιμηθώ για 24 ώρες συνεχόμενα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όλο λέω να σας πω για τη λίστα μου με τα πιο χρήσιμα πράγματα που ανακάλυψα για τη φροντίδα του μωρού και την ευκολία μου:

- Ο κάδος για τα πανάκια (που κλείνει αεροστεγώς) Είναι πολύ καλό γιατί αλλάζουμε πανάκια 10-12 φορές τη μέρα (και λίγες λέω)

- Το μαξιλάρι θηλασμού : απαραίτητο. Δεν είναι απλά για να ακουμπάς το μωράκι που θηλάζει. Σε ξεκουράζει, σου προσφέρει μια ασφάλεια είναι τέλειο. Το μωρό μου δεν θηλάζει αν δεν το ακουμπήσω εκεί.

- Το σουτιέν θηλασμού. Τουλάχιστον 1-2 νούμερα πιο μεγάλο απο το νούμερο σας γιατί ειδικά τις πρώτες μέρες που κατεβαίνει το γάλα το στήθος μας γίνεται τούμπανο!! :tongue: Είναι σημαντικό γιατί με ενα κλίκ έχεις έτοιμο γαλατάκι για το μωράκι. Με το συμβατικό σουτιέν πρέπει να κάνεις ολάκερη διαδικασία για να βγάλεις το στήθος!!

- Αλλάχτρα και μπανάκι με σταντ για να είναι στο ύψος που σας βολεύει. Το σκήψε σήκω είναι θάνατος ειδικά αν είσαι μετά απο καισαρική!!!

-Φυσικός ορός: Πάρτε 2-3 μπουκάλια να έχετε. Καθαρίζει το προσωπάκι, το σωματάκι και το κωλαράκι του μωρού χωρίς να ερεθίζει είναι το καλύτερο για το μωρό σας.

Αυτά είναι τα λίγα που σημείωσα για να σας πω. Εμένα μερικά δεν ήταν στη λίστα των αγορών μου και ευτυχώς μου τα έφεραν δώρα και απορώ πως θα επιβίωνα χωρίς αυτά :tongue::tongue:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κούκλες!! Και σημερα ψόφησα στη κούραση!! Λοιπον κάναμε κι εμείς τα τελευταία μας ψώνια. Πήραμε αποστειρωτή, μου είχε δώσει μια ξαδερφη μου αλλα μας είπαν οι πωλητριες στο Λητω, αποστειρωτή και θηλαστρο να μην πάρουμε απο δευτερο χερι γιατι αν ειναι πολλών χρόνων χάνουν της ιδιότητες τους.. Κι έτσι αγόρασα και τα δυο, λέτε να μας πιάσανε κωτσο; Τελος πάντων πήρα αποστειρωτή και ηλεκτρικό θηλαστρο της avent-Philips αφου άκουσα καλα λόγια, 70 ευρω το πρωτο και 125 το δευτερο. Πήρα δυο πλαστικά μπίμπερο και 1-2 πιπίλες να υπάρχουν της ίδιας μάρκας, πλαστικά δοχεία φύλαξης Μητρικου γάλακτος, ψαλιδακι για τα νύχια, βουρτσα χτενα για τα μαλλιά, δυο σουτιέν θηλασμού 45 ευρω τα πήρα αυτα, μπατονετες μαξιλάράκι και σφουγγάρι. Παει το 300αρι αλλα χαλάλι του!!! Ελπίζω μονο να έχω γαλατάκι και να μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτα που πήρα!!!! Τωρα μας λείπει μονο καρότσι κι ένα ρηλαξ αλλα αυτα θα τα πάρω απο Φλεβάρη..


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τ καλό να τα χρησιμοποιήσεις!!! Τι να σου πω Μαιρούλα μου εμένα μου τα έδωσε η νύφη μου και δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα μηχάνημα μπορεί να χάσει την ιδιότητα του αν δεν έχει χαλάσει, το θήλαστρο θα συνεχίσει μα τραβάει γάλα και ο αποστειρωτής να αποστειρώνει... δηλαδή σε κάθε παιδί θα πρέπει να αλλάζεις??? Αφού τα πήρες με γειά σου!!


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Με τ καλό να τα χρησιμοποιήσεις!!! Τι να σου πω Μαιρούλα μου εμένα μου τα έδωσε η νύφη μου και δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα μηχάνημα μπορεί να χάσει την ιδιότητα του αν δεν έχει χαλάσει, το θήλαστρο θα συνεχίσει μα τραβάει γάλα και ο αποστειρωτής να αποστειρώνει... δηλαδή σε κάθε παιδί θα πρέπει να αλλάζεις??? Αφού τα πήρες με γειά σου!!

Τι να σου πω βρε κορίτσι.. Η αληθεια ειναι πως τα αλλα θα έπρεπε να τα επιστρέψω οπότε ας τα έχω δικα μου!!

Γενικά κορίτσια θηλαστρο πήρατε;;; Λινακι εσυ πως το χρησιμοποιείς και γενικα έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα με το θηλασμο επειδη χρησιμοποιείς και θηλαστρο;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλες.

Εμείς νοικιάσαμε θήλαστρο για 1 μήνα ώστε να δούμε αν μας εξυπηρετεί (45?) & ζυγαριά για 4 μήνες (20?). Παρακολουθούμε το βάρος του που ιδανικά θα πρέπει να είναι +200 γραμμάρια/εβδομάδα.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα σε όλες.

Εμείς νοικιάσαμε θήλαστρο για 1 μήνα ώστε να δούμε αν μας εξυπηρετεί (45?) & ζυγαριά για 4 μήνες (20?). Παρακολουθούμε το βάρος του που ιδανικά θα πρέπει να είναι +200 γραμμάρια/εβδομάδα.

Σωκρατη και πως παει η άντληση με το θηλαστρο;; Το κάνει η σύζυγος μετα το θηλασμο με το μωρο η άσχετα απο αυτο; Ο μπεμπης τι κάνει;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...