Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      καλε η μέθη είναι ότι καλύτερο , σιγά μην κάθεσαι να πονάς και να αγχώνεσαι ! εγώ σ λέω εκανα αυτές τις 3 αλλά δεν θυμαμαι ημέρες ! εκανα σίγουρα 2η ημέρα περιόδου και μετά δεν θυμαμαι 

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Μάρσιπο Σωκράτη έχω πάλι από τη νύφη μου έναν κλασικό από τα mothercare για αργότερα και πήρα και ένα ring sling από το αστεράκι ότι πρέπει και για θηλασμό έξω!

http://www.babywearing.gr/Shopping/images/ringsling/1382_sling.JPG


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εχω και μια ερωτηση για αυτους με τα μωρακια .. Με τι καθαριζεται το πωπω του μπεμπη στο αλλαγμα; Και οταν το κανετε μπανιο (linaki: καθε μερα; - soch: 2-3 φορες την εβδομαδα;) ποσο νερο βαζεται στο μπανακι; Και το σαμπουαν/αφρολουτρο δεν χρειαζεται ιδιαιτερο ξεβγαλμα, ε; Επισης οσο αφορα τα δοχεια[που γινονται μπιμπερο]/σακουλακια αποθηκευσης γαλακτος, εχει σημασια να ειναι ιδιας μαρκας με το θηλαστρο;

Σχετικά με το άλλαγμα εγώ πρώτα αφαιρώ τα χοντρά χοντρά με μωρομάντηλα (pampers sensitive ή γενικά όποιο αναφέρει στο όνομα του sensitive!!) και ακολούθως κάνω ένα τελικό σκούπισμα με βαμβάκι με νερό ειδικό (νερό που ήδη έχει ζεσταθεί και το βάζεις σε ένα καθαρό αποστειρωμένο μπουκαλάκι - υπάρχουν και ειδικά εμπορίου της mustela και της Avent ) . Μετά βάζω και εγώ sudocream είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ! Εμείς στο μαιευτήριο τη πρώτη μέρα είχαμε συγκάψει επειδή κάποιες βλαμμένες άφησαν το μωρουδάκι μου με κακάκια πολλές ώρες. Στην αρχή χρησιμοποιούσα μια άλλη κρέμα για σύγκαμα που δεν έκανε τίποτα χειροτέρευε τη κατάσταση και με τη sudocream πέρασε το πρόβλημα σε λίγες μέρες και με χρήση σε κάθε άλλαγμα δεν έχουμε ξαναπεράσει κάτι παρόμοιο. Επίσης είναι σημαντικό να αλλάζετε πανάκι κάθε 2-3 ώρες γιατί είναι πολύ ευαίσθητο το δερματάκι του και μπορει να συγκάψει εύκολα . Και πανάκια εμείς χρησημοποιούμε τα Pampers 1 εσείς Σωκράτη;

Σχετικά με το μπανάκι εμείς τον κάνουμε κάθε μέρα σε μπανάκι με 10 εκατοστά ζεστό νεράκι. Τον ηρεμεί απίστευτα να είναι μεσα στο νερό. Χρησιμοποιώ το σαμπουάν της mustela και δεν θέλει ιδιαίτερο ξέβγαλμα. Μετά το μπανάκι μας βάζουμε ειδική κρέμα και κάνουμε μασαζάκι για χαλάρωμα (ή λαδάκι) και καθαρίζουμε καλά τη περιοχή του ομφαλού με οινόπνευμα που σήμερα έπεσε επιτέλους αλλά θέλει φροντίδα. Είναι ωραία η διαδικασία :tongue:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Λινάκι και Σωκράτη πολυ κατατοπιστικες οι πληροφορίες!!! Εγω μου φαίνεται θα πελαγώσω με το που έρθει το μωρο στο σπίτι!! Ελπίζω οταν έρθει η ωρα να μου βγουν ολα αυτα αυθόρμητα!! Λινακι επίσης ήθελα να σε ρωτήσω οι θηλες σου πληγωθηκαν η πονουσαν καθόλου κατα το θηλασμο; Έβαζες κάποια κρέμα πανω για προετοιμασία;

Παπατρίκος τέλειο το ring sling! Εγω έχω ένα μάρσιπο τον κλασικό της chicco!

Θυμάστε κορίτσια που το Σάββατο πήγα ψωνίσα απο το Λητω διάφορα, ε σημερα είπα να ανοίξω το θηλαστρο και βλεπω οτι η συσκευασία ηταν ήδη ανοιχτή και απο μεσα έλειπαν οι οδηγίες!! Η ταμίας μου απαντάει ε και δεν δουλεύει;; Και της λέω τι λέτε ούτε καν έχω γεννήσει που να ξέρω. Τελος πάντων μου άνοιξαν αλλο μπροστα μου κι ηταν οκ! 130 ευρω έκανε!! Πάντως πήρα τα κυπελάκια της avent οπως και το θηλαστρο που ειναι για φύλαξη στο ψυγείο και γάλα και φαγητο αν θες αλλα και για κατάψυξη τα οποία τα αποστειρωνεις και τα χρησιμοποιείς μεχρι να φθαρουν! Τα 10 εχουν 18 ευρω πολυ πιο φτηνά απο τα σακούλακια για κατάψυξη!! Αληθεια τα δικα σας θηλαστρα τι μάρκα ειναι; Α πήρα κι αυτο το σωληνακι την chicco που τραβάει τις βλέννες απο τη μυτούλα του μωρου, 6 ευρω. Κοιταζα και για μπανάκι αλλα μάλλον για αρχη θα πλενουμε το μπεμπούλη με το χερι. Τελείωσα και με πλύσιμο καλαθούνας, μάρσιπο, ένα ρηλαξ απλό που μου έδωσαν και νομζω σιγα σιγα πρέπει κι εγω να ετοιμάσω τη βαλίτσα μαιευτηριου καθώς σε 5 μερούλες μπαίνουμε πρώτα ο Θεός στο μηνα μας!!!!!!!!!!!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΙΝΑΚΙ Κ ΣΩΚΡΑΤΗ τι καλα που μας βοηθατε να ξερουμε τα στοιχειωδη!!!

μαρσιπο εγω δεν εχω , θα μου δωσει η κολλητη μου σαν αυτο που εδειξε η παπατρικος

μαιρουλα μου αν ειναι δυνατον, να πληρωνεις τοσο λεφτα κ να μας την "λενε" κ απο πανω, ελεος!!ευτυχως το αλλαξες, αυτο για την μυτουλα το εψαχνα κ εγω προχτες αλλα δεν το βρηκα μ ετιποτα στα τζαμπο , ρωτησα κ μια πωλητρια αλλα πολυ ασχετη ουτε ηξερε..

τωρα αυτο για τα κυπελακια, σακουλακια εγω ακομα τα ψαχνω, αυριο που θα παω πρεναταλ πιστευω να εχουν η να ξερουν να με στειλουν καπου

θηλαστρο εγω δεν πηρα, λετε να χρειαστει????????βεβαια εχω ενα χειροκινητο σαν τρομπα που μου το εδωσε η θεια μου δεν θυμαμαι μαρκα, αλλα ειπα να το αγορασω αργοτερα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

επισης να σας πω οτι κατα 10-15 γεναρη πρωτα ο θεος θα ξεκινησω δουλεια στο δημο , σε διοικητικο τομεα για 5μηνες, απο αυτα τα κοινωφελη που ειχαν βγει πριν καιρο, απο την μια χαρηκα πολυ λογο οικονομικων, απο την αλλη λεω πως θα τον αφησω τον μικρο μολις λιγων ημερων?:(:(:(:(:(:(

κ ευτυχως θα προλαβουμε να μπουμε πριν ερθει ο μικρος μιας κ αυριο ερχονται πατωματα , τελειωνουν τεταρτη με το καλοοοοο, κ μετα καθαρισμα, στησιμο κ τελος!!!!!!!

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩ Κ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ:D:D:D:D:D!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καληνυχτααααα


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

Βλεπω ετοιμασιες και ψωνια!!!Ερχοντε και τα υπολοιπα μωρακια σιγα σιγα!!

Φραουλιτσα με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρο σου !!!

Grace εσυ κανε λιγακι υπομονη ακομα...Ας κατσει λιγο ακομα μεσα καλο του κανει!!!

Papatrikos τελειο το σλινγκ σου!!θελω και εγω να παρω αλλα ισως αργοτερα αφου ερθει το μωρο !!

Μαιρη πληρως οργανωμενη σε βρισκω!!Αυτο με τα κυπελακια πρακτικο μου ακουγετε ,μαλλον καλυτερα απο τα σακουλακια!

Νενα δυσκολο θα ειναι να ξεκινησεις δουλεια με νεογεννητο...εχεις καποιον να στο κραταει οσο θα λειπεις που να εχεις εμπιστοσυνη οτι θα γινοντε τα πραγματα σωστα??Απο την αλλη και εγω θα πηγαινα αν εβρισκα δουλεια γιατι δυστυχως τα οικονομικα και εμας χαλια μαυρα και τωρα με το μωρο θα δυσκολευτουμε πιο πολυ υποθετω...

Με το καλο να δειτε τα μωρακια σας σημερα και εσυ και η barboula!!!!!!!!θα περιμενουμε νεοτερα!!

soch kai linaki μου αρεσει να διαβαζω τις συμβουλες σας!!!Αχ να μας τα λετε να μαθαινουμε και εμεις πως να τα καταφερουμε!!!!

Η happybear δεν θα επρεπε να εχει βγει απο το νοσοκομειο τωρα ???Να ανυσηχουμε??Ελπιζω να ειναι ολα καλα για αυτην και τα μωρακια της!!

Εγω σημερα παω οφθαλμιατρο να μας δωσει το οκ για φυσιολογικο και ελπιζω να ειμαστε ενταξει...Γιατρο εχουμε σε μια βδομαδα απο σημερα και μετα θα πηγαινουμε καθε βδομαδα!!!!!Καλον υπνον σε οσες κοιμαστε και καλο ξημερωμα σε οσες ξενυχταμε......!!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!!!

Φραουλίτσα μου το πες και το κανες!!! Το καλύτερο δώρο του κόσμου θα έρθει στη γιορτουλα του άντρα σου!!! Με το καλο αγάπη μου να την κρατήσετε στην αγκαλια σας!! Μεθαύριο!!! Πω πω!!!!

Νενάκι μου μπράβο για το σπιτάκι με το καλο να μπείτε και μπράβο που βρήκεσ δουλίτσα σε μια τόσο δύσκολη εποχή! Αληθεια κάνουν προσλήψεις στο δήμο τέτοιες μέρες, εδω γινεται χαμός που διώχνουν αβερτα! Πάλι καλα θα ξαλαφρώσετε λιγο οικονομικα!!! Όσο για το μπεμπούλη, ψάξε απο τωρα να νοικοασεις νοσοκομείακο θηλαστρο που δεν επηρεάζει το γάλα και τη παραγωγή γιατι σίγουρα θα το χρειαστείς ενώ τα θηλαστρα του εμπορίου πρέπει να χρησιμοποιούνται μετα τις 6 εβδομαδα μετα δηλαδη την εδραίωση της γαλουχίας και πιο πριν μόνον περιστασιακά για μια ωρα ανάγκης οχι καθε μέρα!!! Με το καλο να δείτε τα αντρακια σας κι εσυ κι η μπαρμπούλα σημερα!!

Chot μου άρεσε η τελευταία σου κουβέντα, καλο ξημέρωμα σε όσες ξενυχταμε!! Χιχιχι! Εγω έχω σαν πονάκια περιόδου, μάλλον φυσιολογικο ειναι.. Ο μπεμπούλη τα βραδιά ειναι υπερκινητικός, τη μέρα ήσυχος! Να μας πεις και τι σου ειπε ο οφθαλμιατρος!!!

Επίσης σημερα έχω μαθήματα ανωδυνου τοκετού με τη Μαια του γιατρου μου, για να δούμε τι θα μάθουμε!

Τελος εύχομαι η Αγια Βαρβαρα, μεγάλη χάρη της σημερα να προστατεύει Εμάς και τα μωράκια μας!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

mary πονακια μαλλον θα τα εχουμε στο εξης!!Νυχτοπουλι ειναι και ο γιος σου μαλλοναφου τη νυχτα ειναι ζωηρος,τουλαχιστον εχεις παρεα στα ξενυχτια!!

Καλε η barboula σημερα δεν γιορταζει???

Χρονια σου πολλα!!!!!!!!!!!!!!Παντα ευτυχισμενη και με ενα γερο μωρο στην αγκαλιτσα σου σε λιγο καιρο!!!!!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΛΑ ΜΑΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Ν ΑΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΗΣ!!!!

σημερα που ειναι της αγιας βαρβαρας κ ειναι μερα για τα παιδακια , ευχομαι να ειναι διπλα μας κ στα μωρα μας κ ολα να ειναι τελεια για ολες μας!!

μαιρουλα μου κ chot μου νυχτεριδακια μου εσεις, αχ κ εγω δεν κοιμαμαι τωρα πια τα βραδια που λεει κ το ασμα, αλλα με τιποτα δεν μπορω να μπαινω , ασε που το κινητο μου εννοειται δεν εχει ιντερνετ ειναι ενα σχετικα παλιο, με 3 ωρες υπνο ειμαι, κ δεν παιζει να ξαπλωσω καθολου μιας κ ηρθαν τα μαστορια για τα πατωματα κ πρεπει να ειμαι επι ποδος!!!!χαλαλιιιιι

μαιρουλα μου τα αγορακια μας νυχτοπουλακια ε?κ μενα το βραδυ ειναι πιο υπερκινητικος, απο την μερα:P:p:p

πολυ με βοηθησες με αυτα που εγραψες περι γαλακτος κ θηλαστρου, αλλα σε ποια μαγαζια νοικιαζονται?πχ στην λητω?κ πως ξερω οτι ειναι νοσοκομειακα?

ετσι δλδ θα το ζητησω?κ αμα μου δωσουν απλο θα το ξερω?

πφφφ αγωθηκα:(:(:(

μηπως ξες ποσο παει η ενοικιαση?

chotaki μου ολα καλα θα ειναι στον οφθαλμιατρο κ θα παρεις πρασινο φως για φυσιολογικο τοκετο ειμαι σιγουρη;););), υπομονη 1βδομαδιτσα δεν ειναι κ πολυ ε?????οσο για τον μικρο θα μου τον κραταει η πεθερα οσο θα λειπω στην δουλεια, κ πιστευω με κλαματα θα φευγω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

αντε να ερθει το απογευμα να δω την πλατη κ τον σβερκο του μικρου μου, χ!χ!χ!, να ειναι ολα καλα , να μαθω κ ημερομηνια, να ηρεμησω, οσο μπορω βεβαια:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

σας φιλω


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νενα μου τα νοικιαζεις μονο απο νοσοκομείο ειναι λιγο ακριβούτσικα κάπου 50 ευρω το μηνα. Ο σωκρατης εχουν νοικιάσει νομίζω. Μετα που θα ανοίξω τον υπολογιστή θα σου στείλω τα Λίνκ γιατι δεν μπορω απο το κινητο να διαβάσεις και γιατι πρέπει νοσοκομείακο τον πρωτο καιρο!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα .με το καλο φραουλιτσα με εναν πονο.αντε ερχεται κ η σειρα μας σιγα σιγα.χθες ειχα γιατρο ολα καλα ειμαι στην 38 βδομ ο μικρουλης 3400 τωρα ξανα σε 10 μερες αν δεν γενησουμε μεχρι τοτε.εχω ενα θεμα με τον υπνο δεν κοιμαμαι καλα αλλα οπως βλεπω δεν ειμαι η μονη.

Link to comment
Share on other sites

επισης να πω οτι στο ονειρο μου ειδα οτι γεννουσα, με φυσιολογικο ενα μελαχρινο μωρακι, μονη μου κ καλα :shock::shock::shock:

κ μαλιστα λεει το γεννησα οταν ημουν 35β+4μ

κ μετα οτι γεννησα 3δυμα ενα ξανθο, ενα μελαχρινο, κ ενα καστανο :cool::cool: κοινως μαλλον ειμαι μες στο αγχος :?:?:?


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Νενα μου τα νοικιαζεις μονο απο νοσοκομείο ειναι λιγο ακριβούτσικα κάπου 50 ευρω το μηνα. Ο σωκρατης εχουν νοικιάσει νομίζω. Μετα που θα ανοίξω τον υπολογιστή θα σου στείλω τα Λίνκ γιατι δεν μπορω απο το κινητο να διαβάσεις και γιατι πρέπει νοσοκομείακο τον πρωτο καιρο!

οκ μαιρουλα μου θα περιμενω, ευχαριστω

θα ρωτησω κ την κολλητη μου γεννησε στο νοσοκομειο στο ιπποκρατειο, αλλα την εστειλαν απο κει σ ενα μαγαζι να το νοικιασει επειδη λεει τελειωσουν του νοσοκομειου, ενα κιτρινο ηταν ηλεκτρικο κ νομιζω διπλο, κ τωρα που το λες καπου τοσο ειχε δωσει ..

καλημερα στην παρεα .με το καλο φραουλιτσα με εναν πονο.αντε ερχεται κ η σειρα μας σιγα σιγα.χθες ειχα γιατρο ολα καλα ειμαι στην 38 βδομ ο μικρουλης 3400 τωρα ξανα σε 10 μερες αν δεν γενησουμε μεχρι τοτε.εχω ενα θεμα με τον υπνο δεν κοιμαμαι καλα αλλα οπως βλεπω δεν ειμαι η μονη.

καλημερα σοφουλα , μια χαρα ο μπεμπης!!!!!τελεια!με το καλο να βγει


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...