Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

      • Καλή τύχη! 1

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

καλο μηνα σε ολους μας!!!με το καλο να ερθουν κ τα υπολοιπα μωρακια !!!!!!!!!!!

αχ σημερα κ εμεις για ψωνια ημασταν, πηραμε το κρεβατακι, φωτιστικο, σελτεδακια, μαξιλαρι θηλαμσου, νυχτικες, χτενακια , ψαλιδακια, ολα τα του μπανιου, πετσετουλες, κουβερτες, μπιμπερον, επιθεματα, σαμπουαν, τα πανταααα μας εφυγαν κ μας πολλαααααα, αλλα χαλαλι για τον μικρο μας!!

εμειναν τα σουτιεν θηλασμου, τα μπουκαλακια, ο φυσιολογικος ορος που εγραψε η λινα μας, νομιζω μονο αυτααα

μαιρουλα μια χαρα ο μικρος σας!!αντε να περασουν οι 2 βδομαδες να τον ξαναδεις!!!!οσο για τα κιλακια αφου ειπε ο ντοκ ειναι φυσιολογικο τοτε ολα καλα!!!!!μεγια κ τα πραγματκια που πηρατεεεεε

εγω βεβαια αποστειρωτη πηρα παο την ξαδερφη μου κ θηλαστρο απο την κουμπαρα, αλλα με ερωτηματικο γιατι δεν ξερω αν το συγκεκριμενο θα με βολεψει, οψομεθα..κ ριλαξακι εχω ενα τελειο της φισερ πραις της ξαδερφης μου κ σημερα το ειδα στα τζαμπο ειχε 80 ευρω :shock:

αχ μωρε σαν εβαγλε κ γλωσσα, ελιωσα!!!μικρακι μου, μαιρουλα δεν θελουν να δουμε τα προσωπα με τιποταααα

μην στεναχωριεσαι γαι την θεση , αφου σε ειεπ ο γιατρος σου οτι αλλαζουν θα αλλαξει!!!!

εμενα βεβαια ειναι κολλημενος εδω κ 1 μηνα με το κεφαλακι κατω κ ετσι ακριβως οπως περιγραφει η παπατρικος, μονο τον σβερκο του βλεπουμε κ την πλατη του, φατσα γιοκ, εκπληξακιας θα ειναι

εκτος αν μου αλλαξει τελευαται στιγμη:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

λινακι μου ευχαριστουμε για τις πληροφοριες σου πολυ χρησιμες ;);)

σωκρατη μου κ εδω παιζει το νοικιασμα, το εκανε η κολλητη μου κ εμεινε πολυ ευχαριστημενη, τι κανει ο μπεμπης σας?η γυναικα σου?

φραουλιτσα να στολισεις καλο μου, οχι εσυ δλδ, οι αλλοι;););)

χαρα μπου ευχομαι να βγεις απο το νοσοκομειο η να γεννηθει ο μικρος σε καμια βδομαδιτσα κ ολα να ειναι σουπερ

chot μου ολα καλα?ο μικρος?

οι υπολοιπες εγκυουλες τι κανετε?

θα τα πουμε αυριο, καλο βραδυ να εχουμε, αν κ τωρα τελευταια δεν κοιμαμαιιιι, μαιρουλα πως αντεχεις καλο μου τοσο καιρο με αυπνιες?

εχω τις ξηνηλες, εχω κ τους πονους, τις κραμπες, ολα μαζιιιι, υπομονη ομως 2 βδοαμδες με το καλοοοοοοοο

φιλια πολαααα


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα!!!!

Νενάκι μεγια οι αγορές!!!! Να τα χαρούν ολα τα πραγματάκια τους τα μωράκια μας!!! Σαμπουαν ποιο πήρες; Εγω της Johnson το κλασικό για νεογέννητο κι ελπίζω να μην τον πειράξει!! Χαλάλι χίλιες φορές τα ψώνια για τα αγγελουδια μας, Αμήν να πανε ολα καλα!!! Εγω θέλω μονάχα καρότσι και ρηλαξ αλλα αργότερα....

Όσο για τις αυπνιες απορώ αν δεν είχα σταματήσει τη δουλειά τι θα είχα απογινει... Μετα βέβαια θα θέλω να κοιμάμαι απο τη κούραση και ίσως κοιμάμαι οταν κοιμάται και το μωρό και αφήσω ολα τα αλλα στη τύχη τους!! Δουλειές, σπιτι... Κάθομαι 8 μήνες και ζήτημα να έχω κοιμηθει 5 βραδιά σαν ανθρωπος! Και ούτε τα μεσημερια φυσικα! Χαλάλι!

Η Χαρά έμεινε κ απόψε στο νοσοκομείο, ελπίζω σημερα να βγει!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου....μεγια τα πραγματακια οσες πηρατε....

εγω ειμαι δουλεια ....κ δεν εχει δουλεια....κ ολο το βραδυ υπεφερα απο κραμπες κ ποναει κ η μεση μου παρα πολυ...πολυ πιθανο να φυγω σημερα νωριτερα...δεν την παλευω....αντε 3 μερες εμειναν για δουλεια...!κ μετα αλλες δουλειες..χθες εφτιαξα μπισκοτοσπιτακι κ πηγα στο ανηψακι μου κ ξετρελαθηκε κ εκεινο κ η μαμα του απο την εμφανιση ..απο γευση δεν ξερω,,,!

μου εδωσαν παλι πραγματακια για το μπεμπακι μου...κ εφαγα το καλυτερο φαγητο για αλλη μια φορα απο τον ξαδερφο μου,,!κ τα ειχε κανει ολα τοσο ελαφρια για να μπορω να φαω ανετα που μετα ενω τα τσακισα ολα ημουν ανετη...!!κ μετα ειχε κ ενα γλυκακι με φρυγανια κ εφαγα λιγακι.....

ελπιζω οοοολες καλα..εγω ανυπομονω να ερθει η τριτη να δω το μπεμπακι μαςςςςς...!!!:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

Νενάκι με γεια και σε σας τα πραγματάκια!! Εγώ δεν πήρα ακόμα ψαλιδάκια και τα λοιπά γιατί που είπαν ότι δεν κάνει στην αρχή... τι στο καλό! Θα τα πάρω μου φαίνεται μικρό το έξοδο και θα τα έχω. Πήρα και θέλω να πλύνω τα 2 μπιμπερό και τις 2 πιπίλες όλες κι όλες και να τα αποστειρώσω να τα έχω μαζί μου με το θήλαστρο μήπως χρειαστεί. Αυτό που δεν έχω βρει ακόμα είναι τα προστατευτικά θηλών της nuk. Όχι αυτά που χρησιμοποιείς για να θηλάσεις αλλά εκείνα που απλά δεν αφήνουν τα ρούχα να ακουμπάνε πάνω στο στήθος και περνάει και ο αέρας. Πήρα και επιθέματα αλλά θα πάρω και γάζες. Νομίζω για αργότερα τα επιθέματα θα κάνουν καλύτερη δουλειά. Σαμπουάν σκέφτομαι μήπως πάρω βιολογικό δεν έχω όμως ιδέα αν όλα αυτά (τα βιολογικά) έχουν νόημα.. Νομίζω οι πάνες και τα απορρυπαντικά φτάνουν που πήρα.

Ζυγαριά μου έχουν δώσει όποτε τα χοντρά έξοδα τα γλιτώσαμε για την ώρα. Χαλάλι όμως ότι και να προκύψει! Φτάνει για αρχή το 3.500 που θα πληρώσουμε στο Μητέρα..

Μπαμπούλα δουλειά ε??? Καλό κουράγιο!!!


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παπατρικος...!σε ευχαριστω για το καλο κουραγιο αλλα με βλεπω σε καμια ωρα να φευγω γιατι δεν αντεχω αλλο με την μεση κ τις κραμπες κ τα ποδια κρεμασμενα..!

εγω δεν εχω παρει ακομα πιπιλες...ΜΠΙΜΠΕΡΟ μου εδωσε η κουμπαρα μου 2 μικρα κ 2 μεγαλα ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑ γιατι της επαιρναν αβερτα κ δεν τα χρησιμοποιησε ολα...!οποτε για αρχη θα εχω αυτα κ βλεπω...!

αυτο για τα ψαλιδακια οτι δεν κανει στην αρχη δεν το εχω ξανακουσει αλλα ολες οι φιλες μου δεν τα χρησιμοποιουσαν γιατι φοβοντουσαν μην τραυματισουν τα νεογενητα κ ειχαν προμηθευτει ολες λιμες για νεογεννητα που υπαρχουν για να τα κανουν λιγο να μην γρατζουνανε..!!

3500 εεε??πω πω ρε κοριτσια πως εκμεταλευονται τα παντα πια...??σου λενε θα αναγκαστεις να τα δωσεις.....!εγω εδω ειναι να δωσω 1500 στον γιατρο κ αλλα 150 αναισθησιολογο κ ηδη ε χω θυμωσει..γιατι λεω αν τα ειχα δεν θα επελεγα το δημοσιο κυριε αλλα το ιδιωτικο...κ εσυ μου ζητας λεφτα??εν παση η περιπτωση ας γεννηθουν με το καλο τα μωρακια μας κ να εχουν υγεια κ στα κομματια τα υπολοιπα....!!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ καλη κυριακη να εχουμε

μαιρουλα μου κ εγω το τζονσον πηρα για σαμπουαν το top to toe βασικα ηθελα κικο η προδερμ αλλα ο αντρας μου επεμενε, ειπα ν αμην του χαλασω χατιρι κ ελπιζω να τον βολεψει κ τον μικρο!καροτσακι κ εγω δεν πηρα ακομα κ μαλλον θα το παρει η αδερφη μου με τον κουνιαδο μου δωρο αργοτερα

ελπιζω κ η χαρα μας να βγει σημερα απο το νοσοκομειο κ να μας ενημερωσει

παπατρικος μου κ εγω 2 μπιμπερο πηρα μεγαλα, ενα με θηλη καοτσουκ κ ενα μεσ σιλικονη , κ ειχα 2 μικρα οποτε δεν πηρα αλλα, κ ευχομαι να μην χρειαστωωωω κ να θηλαζω, κ πιπιλες κ εγω 2 πηρα;);)

τωρα αυτο που λες << προστατευτικά θηλών της nuk. Όχι αυτά που χρησιμοποιείς για να θηλάσεις αλλά εκείνα που απλά δεν αφήνουν τα ρούχα να ακουμπάνε πάνω στο στήθος και περνάει και ο αέρας. >> δεν εχω ιδεα τι ειναι:confused::confused::confused: αν θες διαφωτησε μας λιγακι παραπανω ;)

μπαρπ μου καλη δουλεια κ εννοειται αν δεν νιωθεις καλα φυγε, βλεπω χτες καλοπερασες ε?τελειααααααα, αχ ναι να ερθει η τριτη να δουμε τα μπεμπακια μας:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

εγω 1000για καισαρικη κ 800 για φτ θα δωσω μπαρμπ μου στο γιατρο, αλλα ο αναισθησιολογος ειναι κομμενη ταριφα 200ευρω

αχ παπατρικος ειναι πολλα τα λεφτα , αλλα κ τι να κανουμε, κ εγω το σκεφτομαι ωρες ωρες κ μετα λεω , χαλαλιιιιιι

σε τι δωματιο θα εισαι?

αυτα τα 3500 ειναι χωρις τον γιατρο σου κ αναισθησιολογο?


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά είναι όλα μέσα. Δεν είναι 3.500 ισως λιγότερα. Και ο γιατρός και τα πάντα άσχετα αν κάνω καισαρική ή φυσιολογικό.

To κάλυμμα που λέω ειναι αυτό. http://www.nuk.gr/#path=%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82_%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D_%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/productdetail&p=10.252.067&lty=m&lid=6&m=1


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΝΕΝΑ ΜΟΥ...!

εγω δωματιο αν υπαρχει διαθεσιμο επειδη ειναι δημοσιο θα εχω δικλινο...!ΑΛΛΙΩς 4 κλινο...!οπως το ειπες νενα χαλαλι τα λεφτα....!!ας ειναι ολα καλα...!!!:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Σωκρατη και πως παει η άντληση με το θηλαστρο;; Το κάνει η σύζυγος μετα το θηλασμο με το μωρο η άσχετα απο αυτο; Ο μπεμπης τι κάνει;

Το θήλαστρο κάνει δουλειά, χθες έβγαλε 100ml όπου τα έδωσα στο μικρό τη νύχτα. Το χρησιμοποιεί όταν νιώθει πως έχει γάλα και δεν μπορεί να του το δώσει. Είτε μετά το θηλασμό, ή ανάμεσα στα γεύματα.

Στην μεγάλη πλειοψηφία τον ξεκινάμε με στήθος και στη συνέχεια αν πεινάει του δίνουμε ξένο. Υπάρχουν και φορές που θα πάρει μόνο ξένο.

Επειδή παίζει λίγο παίδεμα να σας πω κορίτσια πως τις πρώτες βδομάδες το παιδί θέλει μαμ, κακά και νάνι και καλό είναι να τα έχει όταν τα θέλει και όσο θέλει. Αλλιώς ξεκινάνε γκρίνιες και ανησυχίες.

Ένας καλός σύνδεσμος για προτάσεις αντιμετώπισης των δύσκολων στιγμών είναι ο ακόλουθος:

25 κόλπα για μωρά απαρηγόρητα

Επίσης, για όσες θέλουν να του βάζουν μουσικούλα είτε στον ύπνο του ή στον ξύπνιο του (εγώ είμαι πολύ υπέρ) σας προτείνω να αναζητήσετε τα ακόλουθα:

- Baby Einstein COMPLETE Download

- Music for Mom & Babies

- Lovely Baby

- Fisher Price - Lullaby Baby

Όποια θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει π.μ. καθώς δεν μπορώ να αναφέρω δημόσια τρόπους απόκτησης μουσικής χωρίς πληρωμή.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κι εγω απο χτες διαβάζω συνεχεια για θηλασμο και θηλαστρο. Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τις πρώτες 30-40 μέρες μεχρι να εδραιωθεί η γαλουχία το μωρο ειναι καλο να μην πάρει καθόλου μπίμπερο γιατι μετα μαθαίνει στην εύκολη λύση- εύκολη ροή και στο στήθος τεμπελιαζει και τσαντιζεται και κλαίει και δεν θελει γιατι πρέπει να καταβάλει προσπάθεια να τραβήξει απο το στήθος, στη συνεχεια η μαμα νομίζει οτι δεν εχει γάλα ξαναδινει μπίμπερο και σταδιακά παπαλα ο θηλασμος!! Απλα όλο αυτο θελει παρα πολυ προσπάθεια κι επιμονή!! Να αλλάζουμε το μωρο στήθος συνεχεια να τρώει πολυ συχνα κι οπότε επιθυμεί και γενικά να είμαστε με ένα β@ζί διαθέσιμο παντου και πάντα! Εγω οπως είπα το θηλαστρο το πήρα για ωρα ανάγκης οχι για να το καθιερωσω! Κάποια στιγμη όλες θα χρειαστεί να λειψουμε κάποιες ώρες χωρις το μωράκι! Διάβασα οτι μονο το νοσοκομείακά θηλαστρο μιμείται τις κινήσεις του μωρου σαν αυτο που νοίκιασε ο Σωκρατης μπορει να χρησιμοποιηθεί τον πρωτο καιρο! Τα αλλα που έχουμε του εμπορίου ειναι για έκτακτη περίσταση και για μετα την εδραίωση της γαλουχίας!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ έτσι σκέφτομαι Μαιρουλα για το θηλασμό και θα κάνω ότι μπορώ να μην δώσω σταγόνα ξένο και να προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το θήλαστρο μετά τις 40 αν μπορώ. Αλλά δεν θα καταλήξω σαν τη μια από τις κουμπάρες μου που με κλάματα, αίματα και πληγές αρνούνταν να δώσει ξένο (φυσικά κάποια στιγμή αναγκάστηκε και όλα καλά, στο δεύτερο ήξερε και δεν έκανε τις ίδιες υστερίες). Πρώτα απ'ολα η ψυχική ηρεμία η δικιά μου και του μωρού και αν χρειαστεί θα δώσω και ξένο. Η νύφη μου που έδινε εναλλάξ, έβγαζε και με το θήλαστρο έδινε και πιπίλες και στα δυο και ποτέ δεν παραπονέθηκε και ότι τους έδινε το κατάπιναν χωρίς δεύτερη σκέψη. Η κατάθλιψη λόγω υποτιθέμενης αποτυχίας είναι πολύ σοβαρότερη από μια μάρκα καλό ξένο γάλα!!! Νομίζω ότι τσάμπα μας αγχώνουν τοοοσο πολύ οι μαίες. Άσε τα δικά μου παραδείγματα και πιάσε το Λινάκι που χρησιμοποιεί ήδη θήλαστρο και τον Σωκράτη που δίνει και ξένο. Μια χαρά και οι μαμάδες και τα μωράκια.

Δεν ξέρω τώρα που πλησιάζει η ώρα παραιτούμαι από το να γίνω σούπερ μαμά. Θα κάνω ότι μπορώ αλλά έχω ακούσει τόσα μη και μη που θα κάνω σίγουρα αυτό που θα θέλει το μωρό κι εγώ φυσικά.


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα γράφεις. Εγώ προσωπικά κορίτσια μεγάλωσα μόνο με ξένο όπως και η αδερφή μου. Ούτε φιλάσθενοι είμαστε, ούτε μικροκαμωμένοι, ούτε τίποτα.

Ο καθένας προσπαθεί όσο μπορεί για το καλύτερο ενώ ταυτόχρονα διατηρεί την ψυχραιμία του και την ψυχική του ισορροπία διότι χωρίς αυτά υπάρχει εξίσου μεγάλος κίνδυνος.

Εμείς για ξένο έχουμε επιλέξει το Frezy-Lac που είναι οργανικό/βιολογικό, για το οποίο έχουμε ακούσει και διαβάσει καλά λόγια. Φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του ιατρού.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και αγορι. Επιτελους γυρισα σπιτακι μου!!

Πηγα για τσεκ και ειχα πολυ δυνατες συσπασεις για τοκετο πηγαινα κι ετσι με κρατησαν και μου εβαλαν ορο yutopar για να κρατηθουμε μερικες μερες ακομα, μιας και την Παρασκευη μπηκα στο μηνα μου.

Ταλαιπωρηθηκα η αληθεια ειναι γιατι ημουν με τον ορο, εμεινα ξαγρυπνη 2 νυχτες και ειχα και ενα μωρακι διπλα που εκλαιγε ασταματητα..Ωραιο το rooming in (ημουν σε τετρακλινο)αλλα αυτο ηταν αλλο πραμα..ποπο κι αυτη δεν ακουγε ουτε τις μαιες να το βαλει στο στηθος ουτε τιποτα, ολο με πιπιλα το χε κι αυτο δεν ηθελε και εκλαιγε ολη μερα κι ολη νυχτα, ευτυχως σημερα το βραδυ το βαλε στο στηθος κι ηρεμησε το καημενουλι.

Ποποποποπο ζηλεψα απιστευτα με τα μωρουδελια, τι γλυκουλια που ητανε. Τα κοριτσια (μαιες, νοσοκομες, εκπαιδευομενες) α ψ ο γ ε ς!!!!!! Ουτε στα ιδιωτικα ετσι. Καλα ο γιατρος συνεχιζει να ειναι ζωον..αλλα τεσπα! Γεννες απιστευτες που οι κοπελες περπατανε στους πονους, κανουν βολτες και δεν τις καθηλωνουν στο NST..τους ελεγα οτι στη Αθηνα ουτε για αστειο και με κοιταζαν σαν εξωγηινο!!χαχαχχαα καλο????

Εγω εχω κατι συσπασουλες παρολο τον ορο. Μου εκαναν 2 κορτιζονες, προχθες και σημερα, συνεχισω τα χαπια μου και οταν με ξαναπιασουν πονοι γενναω!!! επιτεεεελους!!!! κι αν δεν εχω γεννησει μεχρι τις 7 του μηνα θα κοψω ολα τα χαπια και θα περιμενουμε!!

Καλα σας βλεπω κι εσας , απο αυριο τα σχολια μου (σορυ :oops: :oops:)

Φιλια πολλα! Κι ευχαριστω την Μαιρουλα που σας ενημερωνει !!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....τι κανουμε??

απο Τριτη κρυοοοοοοο...!!κοριτσια χαιρομαι που θα γεννησετε πρωτες απο εμενα για να μαθαινω απο εσας.....!!!

απο εβδομαδα θα καθαρισουμε με την μαμα το σπιτι εδω κ θα στολισουμε λιγακι να μυρισουν Χριστουγεννα...!!κ μετα σειρα εχουν τα μελομακαρανο κ οι κουραμπιεδες με την μαμαααα!!!:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Grace με το καλό να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη μέχρι ένα ασφαλές επίπεδο. Για να μην χρειαστεί να απομακρύνουν το μπεμπάκι σου απο εσένα και να χαρείς και εσύ το rooming-in !!

Σχετικά με το θήλαστρο εγώ δεν βγάζω για να δίνω στο μικρό. Το μωρό μόνο στήθος δέχεται. Δοκίμασα να του δώσω με το μπιμπερό 1-2 φορές τις πρώτες μέρες και έκανε εμετούλη. Το άλλο μπιμπερό το calma δεν του αρέσει γιατί θέλει τον ίδιο κόπο με το στήθος και δεν μυρίζει μαμά και δεν ζεσταίνετε σε αγκαλίτσα :rolleyes: Έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ το θήλαστρο γιατί πλέον ο μικρός αδειάζει το στήθος μου εντελώς. Θα το φυλάξω για όταν επιστρέψω στη δουλειά αλλά έχω διαβάσει πως πρέπει να αντλείς και στη δουλειά για να μην σταματά το γάλα και δεν ξέρω πως θα το κάνω αυτό :tongue: (boss sorry παω να αρμέξω) :tongue: Κάθε βράδυ δυσκολεύομαι όλο και πιο πολύ να ξυπνήσω και το μικρούλη μου θηλάζει για ώρες και είναι λίγο ζόρι! Μπαίνω στο τριπάκι να του δώσω ξένο αλλά το φοβάμαι λίγο. Όταν το είπα στο παιδίατρο μου είπε να επιμείνω με το θηλασμό. Α! και ούτε πιπίλα δέχεται το μικρό μου ειδικά αν του δώσω εγώ κλαίει με παράπονο και καλά "ρε μαμά τι μου δίνεις ψεύτικο φαγάκι;". Όταν του δίνουν άλλοι τη πιπίλα τη δέχεται για λίγο και μετά τη φτύνει. Δεν έχει επηρεαστεί όμως ο θηλασμός. Έχει σηκώσει ένα σύστημα που κάθε φορά μέχρι να πιάσει σωστά τη θηλή και να ξεκινήσει να τρώει παίζει μαζί της. Βάζει τη γλωσίτσα του δοκιμάζει, δαγκώνει μυρίζεται και μετά απο κανένα 10λεπτο αρχίζει πια να τρώει! Έλέος :) Φανταστείτε να νυστάζετε και να έχετε ένα μωράκι να παίζει μαζί σας μέχρι να φάειν να περνάνε ώρες :rolleyes:

Επίσης σε αναζήτηση μου αν τα πάω καλά με το θηλασμό βρήκα αυτό το βίντεο http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood

Αν το μωράκι θηλάζει έτσι σημαίνει πως όλα καλά. Ο δικός μου έτσι θηλάζει αλλά πολύ μικρές γουλίτσες κάθε φορά με αποτέλεσμα να αργεί πολύ να χορτάσει!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...