Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι.Το πρόβλημα με μένα είναι οτι έχω πολλά μέτωπα. Προσπαθώ να κάνω κάτι να αλλάξω την κατάσταση και η γυναίκα μου έχει μια άρνηση σε όλα. Σήμερα της είπα ότι το Σ/Κ θα ήθελε να μας δει ο αδερφός μου να μιλήσουμε. Και μου λέει το γνωστο: τώρα το θυμήθηκε ο αδερφός σου?τι να μου πει και αυτός κλπ κλπ. Μα λέω θέλουν και αυτοί να μας δουν και να δουν και το παιδί..Για όνομα του Θεού..Ενα χρόνο της λέω περιμένω..να το δούνε μου λέει στα βαφτίσια και αυτό είναι..

Δηλ. αυτή φοβάται ότι και να έρθουμε πάλι κοντά θα γίνουν πάλι τα ίδια. Εγώ από την άλλη εχω κουραστεί. Δεν μπορώ συνεχώς να της λέω τα ίδια και τα ίδια. Πιστεύω πως κάπου προκαλεί και η ίδια την τύχη της. Μα αφού είναι κάθετη και απόλυτη και δεν αφήνει να την πλησιάσει άνθρωπος τι να κάνει και η άλλη πλευρά?Αν όλες οι προσπάθειες πέφτουν στο κενό τι θα γίνει τελικά? Εγώ ξεκαθαρίζω ότι δεν μπορώ και δεν μου αρέσει να ζω αποστειρωμένος..Δηλ. σε ένα σπίτι μόνος με την γυναίκα και το παιδί μου..Οταν της λέω ότι νιώθω αποκομμένος μου λέε ας πρόσεχαν οι δικοί σου που σε αποκόβουν..Ε τι να της πεις τώρα?? Δηλ. ΟΚ έγιναν όλα αυτά. Αυτή τι κάνει?

Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι όντως δεν θέλει παρτίδες καθόλου και δεν κάνει καμία προσπάθεια. Αλλιώς γιατί έχει υψώσει τέτοιο τοίχο? Οσο δίκιο και να έχει αν δεν κάνει κάτι θα κατηγορηθεί αυτή στο τέλος για αδιαλλαξία. Και ξέρετε κάτι ΟΚ, μπορεί αυτή να θέλει να ζήσει έτσι. Ομως εγώ δεν θέλω να ζω μια μη φυσιολογική ζωή ούτε το παιδί μου..Ντροπή που κρατάει το παιδί σαν τείχος προστασίας και το βάζει μπροστά..Εγώ οτι και να μου είχαν κάνει δεν θα το έκανα ποτέ..Ετσι εντείνει την κατάσταση και μετά τι περιμένει να γίνει? Ε πολύ απλά θα την αποσιχαθούν όλοι και finito la musica. Μετά και να θέλει αυτή δεν θα την θέλει κανείς. Η συμπεριφορά της, παρόλα όσα έχει περάσει, είναι κατ' εμέ αδικαιολόγητη. Ας δείξει και αυτή μια ένδειξη καλής θέλησης και ας δει τους άλλους στο κάτω κάτω πως θα αντιδράσουν.

Τώρα σε σχέση με το όνομα έχω μεγάλο θέμα. Δεν μπορώ να φωνάξω το παιδί με το όνομα αυτό που θέλει η γυναίκα μου είτε το πιστεύετε είτε όχι. Μου έχει κάτσει μανιάτικο. Ειλικρινά σκέφτομαι να απαιτήσω να βγει 2 ονόματα και από εκεί και πέρα αν δεν θέλει να ακυρώσω την βάπτιση. Δεν γίνεται ρε παιδιά να κάνω μόνιμα εγώ πίσω. Με το σπίτι έκανα πίσω, με το παιδί έκανα πίσω ε και στο όνομα πάλι πίσω??

Δηλ. το παιδί αυτό θέλει να το αποκόψει εντελώς από τις ρίζες του αυτό θέλει..Να έχει άλλο όνομα, να μην γνωρίζει την οικογένεια μου, τους θείους μου κανέναν..να τα σβήσει δηλ. όλα. Αυτό δεν την τιμά καθόλου..Και ειλικρινά δεν σκοπεύω να το ανεχτω΄. Κανείς δεν μπορεί να σβήνει την ιστορία του άλλου έτσι..

Τι να πω, ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Και αυτή συνεχίζει και μου λέει.Σε αγαπαω και σε καταλαβαίνω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Nα πατήσεις επιτέλους πόδι! Αυτό να κάνεις! Ούτε διαζύγιο ούτε τίποτα! Βάλε κι εσύ μια φωνή, ρε άνθρωπέ μου! Πάρε το παιδί και πήγαινέ το στον αδελφό σου αφού τόσο το θες, στους γονείς σου, όπου θες.....Κι εσύ γιατί να ξεκόψει, δεν κατάλαβα! Πήγαινε όπου θες ΜΟΝΟΣ σου! Πρέπει να είναι και η γυναίκα σου μαζί σου; Συνέχισε να έχεις σχέσεις με τα αδέλφια σου και τους συγγενεις σου! Αφού η γυναίκα σου δεν τους γουστάρει, τι να κάνεις τώρα; Με το ζόρι να τους συμπαθήσει;;;

Εσυ τι της απαντάς όταν σου λέει όλα αυτά! Γιατί αν της λες ότι θα κατη΄γορηθεί για αδιαλλαξία, ότι δεν θα την θέλει κανείς, θα στο πω ωμά "χ@στηκε η γυναίκα σου κι αν δεν την θελήσουν ποτέ"......Από το ένα αφτί μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν τα λόγια σου! Με πυγμή πες της επιτέλους πως αν δεν θέλει τους δικούς σου ανθρώπους, με γεια της με χαρά της! Εσύ τους θες και θα παίρνεις το παιδί να πηγαίνεις να τους βλέπεις! ΑΝ αρχίσει, βάλε κι εσύ μια φωνή επιτέλους!!!!

Οσο για το όνομα, αφού αποφάσισες να του δώσεις άλλο όνομα κι όχι του πατέρα σου, να μην το τραβήξεις καθόλου και να αρχίσεις να φωνάζεις το παιδί με το ονοματάκι που επιλέξατε! Σε αυτό το θέμα να μην δημιουργησεις φασαρία! Ας πρόσεχαν και οι δικοί σου να μην κάνουν αυτά που έκαναν! Ουδέτερα ονόματα και ΤΕΛΟΣ! Οι ρίζες δεν συνεχίζονται με το όνομα.....Ας είναι καλά τα γονίδια!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο! Εμένα δεν με νοιάζει καθόλου αν θα δω τον γαμπρό μου ή όχι! Αν δεν θέλει να με δει μία, δεν θέλω χίλιες! Την αδελφή μου και το μωρό της θέλω να βλέπω! Αν αυτός δεν την αφήνει να έρχεται, αυτήν θα βγάλω χαζή που δεν διεκδικεί τα αυτονόητα, που δεν πατάει πόδι και θέλει και τον άντρα της για να έρθει να με δει! Τι να τον κάνω αφού ούτε με συμπαθεί ούτε τον συμπαθώ;;;;Ποτέ να μην έρθει.....Κι αν αποκόψει την αδελφή μου, κάπου θα το έχει προκαλέσει κι αυτή και καθόλου δεν θα την λυπηθώ!

Μια ξαδέλφη μου που ο άντρας της δεν ήθελε να την φέρνει στην μάνα της, ξέρεις τι έκανε; Πήρε το παιδάκι της κι έφυγε με το λεωφορείο! Εκανε 6 ώρες δρόμο κι ήρθε στο χωριό! Μετά από 5 μέρες εμφανίστηκε κι ο κύριος που μέχρι τότε ωρυόταν, φώναζε και έβριζε! Και με την γυναίκα σου να τα έχεις καλά και με τους δικούς σου! Εσύ δεν παίρνεις πρωτοβουλίες γι' αυτό την πατάς! Τι παέι να πει θα έρθει ο αδελφός σου στο σπίτι σας; Οχι, να μην έρθει ο άνθρωπος σε ένα χώρο που είναι ανεπιθύμητος! Πώς το προκαλείς αυτό; Εγώ στη θέση του αδελ΄φού σου δεν θα ερχόμουν! Αντε πάρε το παιδί και βγες για καφέ με τον άνθρωπο κι άστην την άλλη να χτυπιέται!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Βρε margi λες να μην το έχω σκεφτεί?Για κανένα χαιβάνι με πέρασες?Τόσο καιρό να κάθομαι να περιμένω την κυρία να μου δώσει το ΟΚ? Απλά επειδή ΜΕ ξέρω και ΤΗΝ ξέρω, μία που θα το κάνω και μία που θα την στείλω. Γιατί ξέρω τι θα κάνει μετά. Και να σου πω και κάτι,άιντε και το πήρα το παιδί και πάω να το δούνε στα κλεφτά. Το τι θα επακουλήσει το σκεφτεσαι? Θα μου πει δέκα, θα της πω χίλια και θα γίνουμε μπίλιες. Και ας έχω το δίκιο με το μέρος μου, ας διεκδικώ το αυτονόητο.Θα κάνει σαν τρελή μετά. Ασε που στάνταρ θα καλέσει και όλο το σόι της και θα λέει ότι πήρα το παιδί, το "βούτηξα" και έφυγα. Αν νομίζεις ότι φοβάμαι σου ξεκαθαρίζω ότι δεν φοβάμαι τίποτα. Ξέρω όμως το μετά. Τόσο καιρό είπα άντε με την υπομονή άντε έτσι άντε αλλιώς θα καταλάβει. Ομως αυτή το τραβάει το σχοινί επικίνδυνα. Ερωτώ εγω: αν εγώ το κάνω έτσι όπως λες margi και το πάρω το παιδί και φύγω, και μετά γίνουμε κ#@ς και τη στείλω στη μαμά της, θα φτάιω εγώ ή αύτη?? Αυτά που λες γίνονται σε νορμάλ ανθρώπους..Αν είναι να πλακώσουν οι αστυνομίες και τα σχετικά μετά, έτσι ξέρω και εγώ..Γιατί σου ΕΓΓΥΩΜΑΙ εκεί θα φτάσει το πράγμα. Το ΞΕΡΩ 100%.

Πάντως στην τελική δεν βλέπω και άλλη λύση. Αν συνεχίσει έτσι εκεί θα φτάσω αναγκαστικά.Και ας γίνει ότι είναι να γίνει μετά.

Ε δεν θα κάτσω να τρελλαθώ κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κάτι τελευταίο προς όλες: μίλησα μόλις τηλεφωνικά με την σύμβουλο γάμο. Της εξήγησα τα πάντα. Οτι πέρασε ένας χρόνος και είναι αδιάλλακτη η γυναίκα μου, ότι εξακολουθεί να μην με αφήνει να παίρνω και εγώ το παιδί, ότι έχω καταπιεστεί μέχρι εκεί που δεν πάει και ότι παρ'όλες τις υποχωρήσεις μου και παρ'όλη την καλη μου θέληση τελικά αυτό που κατάφερα ήταν μέχρι στιγμής ένα μηδενικό. Με άλλα λόγια ΟΚ η γυναίκα μου καταλαβαίνω ότι θέλει να ζει ευτυχισμένη στο μικρόκοσμο της και να μην την ενοχλεί κανείς ΑΛΛΑ ξεχνάει ότι αυτό ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΑΜΟΣ. Ο γάμος προυποθέτει αμοιβαία αποδοχή, κατανόηση, αγάπη και ΘΥΣΙΕΣ. Για πείτε μου βρε κορίτσια ποια θυσία έκανε αυτή για εμένα? Μία αν μου βρείτε πάω πάσο. Δεν μιλάμε για το καλή νοικοκυρά κλπ. Μιλάμε για τα παραπέρα..Νομίζω ότι η αλήθεια βγάζει μάτι...

Εν κατακλείδι αφού η γυναίκα με άκουσε προσεκτικά μου είπε με ΜΙΑ ΛΕΞΗ: ΟΚ κατάλαβα. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Δεν λειτουργεί κάπως αλλιώς. Με την καταπίεση μου λέει κλπ. δεν θα κερδίσεις τίποτα αγόρι μου. ΑΦΟΥ δεν καταλαβαίνει τι άλλο μπορείς να κάνεις?

Ειλικρινά πλησιάζει σύντομα ο καιρός που θα πρέπει να λάβω τις αποφάσεις μου κορίτσια. Με το να καταπιέζω εγώ τον εαυτό μου και αυτή το δικό της δεν κερδίζουμε τίποτα. ΟΚ εγώ έκανα πίσω 10 φορές αλλά πιο πέρα δεν πάει. ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ και από πλευράς της σίγουρα θα φτάσουμε πια στο χωρισμό. Δεν μπορεί να υπάρξει άλλη λύση. Αφού είναι ΤΟΣΟ ΑΔΙΑΛΛΑΚΤΗ και ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΗ ε ας τα βρει με τον εαυτό της μετά. Εγώ υπό τις παρούσες συνθήκες δεν θα συνεχίσω για πολύ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ.

Link to comment
Share on other sites

τζίμυ, αυτά της τα έχεις πει της γυναίκας σου; Της είπες πως τραβάει το σκοινί και πως είσαι έτοιμος να φύγεις αν δεν δείξει σημάδια υποχώρησης; Αν ναι, και δεν καταλαβαίνει, ε! τότε δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω! Αν όχι, να της το πεις ευθύς αμέσως.....

Πάντως μην περιμένεις η θυσία της για σένα να είναι να τα βρει με τους δικούς σου και μην το επιδιώκεις πλέον! Οι σχέσεις όταν σπάνε, δεν κολάνε με τίποτα!

Και σιγά μην πάρεις το παιδί να το πας μια βόλτα και καλέσει την αστυνομία! Να την αφήσεις να την καλέσει για να φανεί σε όλους το μέγεθος του παραλογισμού της! Ας κάνει τρελες και υστερίες, αυτή θα ρεζιλευτεί! Κι εσύ θα έχεις ένα ωραιότατο άλλοθι να πεις πως δεν αντέχεις άλλο!

ΥΓ. Δεν σε έχω περάσει για χαιβάνι! Απλά θεωρώ πως τόσο καιρό προσπαθείς με πολύ ευγενικό και ήρεμο τρόπο να διεκδικήσεις κάποια πράγματα κι αυτό είναι προς τιμή σου, ειλικρινά!

Αφού όμως η άλλη πλευρά δεν το εκτιμά να είσαι ευγενής, άλλαξε πορεία πλεύσης!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Margi, αυτό που λες είναι απόλυτα κατανοητό. Ξέρεις τόσο καιρό προσπάθησα με όλους τους τρόπους και τους έκανα όλους και όλα πέρα για χάρη της. Για να μην την στενοχωρεί τίποτα και να μην την απασχολώ με τίποτα περαιτέρω. Πληγώθηκα, πάλεψα, πόνεσα, έκλαψα αλλά δεν είδα να συγκινείται. Μια σύζυγος που δεν χτίζει τη σχέση της με τον άντρα της και δεν τον ρωτά τι τον απασχολεί και πολύ περισσότερο του παίρνει αντί να του δώσει δύναμη, ε προφανώς δεν είναι σύζυγος.

Να σου πω κάτι? Τη ζημιά της την έκανε η μάνα της. Αντί να την πιάσει και να της πει: "βρε κόρη μου, όσα δίκια και να έχεις, ρίξε λίγο νερό στο κρασί σου και εσύ γιατί αλλιώς θα σπάσεις το ποτήρι", αυτή έκανε το αντίστροφο: της είπε τώρα τον έδεσες τον γάιδαρο - οπότε δώστου να καταλάβει..Ξέχασε όμως να της πει ότι ο γάιδαρος ΚΛΩΤΣΑΕΙ κιόλας αν βρει τα δύσκολα.

Στην ερώτηση σου αν της τα έχω πει margi σου απαντώ: μία και δύο φορές??άπειρες. Και προχτές πάλι της ξεκαθάρισα ότι αν δεν αλλάξει θα την στέιλω πακέτο στη μάνα της..Αυτή λέει όλο το ίδιο: μην μου θυμίζεις ότι θέλω να ξεχάσω, μην με στενοχωρείς με τα ίδια και τα ίδια κλπ κλπ. Και να σου πω και κάτι? Είναι αναγκη να πω τίποτα στην τελική? Αν με ένιωθε θα καταλάβαινε πως νιώθω και πόσο υποφέρω..Με βλέπει να αναστενάζω, να έχω νεύρα - δεν συγκινείται.Η πάρτυ της την νοιάζει μόνο..Οι μαγειρικές και οι καθαριότητες δεν μου λένε τίποτα εμένα..Αυτά είναι δευτερεύοντα..

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η γυναίκα μου είναι μια καλή και ευαίσθητη κοπέλα ΑΛΛΑ δεν κάνει για μένα - για σύζυγος μου. Στον έγγαμο μέχρι στιγμής βίο μας αποδείχτηκε πολύ λίγη και μικρόψυχη. Από την επομένη του γάμου άρχισε τα πανηγύρια. Της έφταιγε το ένα, την πείραζε το άλλο, της εφταιγε η μάνα, ο πατέρας, τα αδέρφια μου, ο αέρας που ανέπνεαν..Αλλαξα σπίτι, άλλαξα ζωή,αλλά μέχρι εδώ. Δεν μπορώ να τα σβήσω όλα για πάρτυ της..Το πράγμα δεν λειτουργεί έτσι..

Αρα κατέληξα στο εξής: ENTOΣ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ: ΑΚΟΥΣΕ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΑ, ΣΕ ΠΙΣΤΕΨΑ, ΣΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ. ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΠΑΙΤΩ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ:

1. NA ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ 3-4 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ - ΑΙΤΙΑ ΑΜΕΣΟΥ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ.

2. ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 2 ΟΝΟΜΑΤΑ. ΠΡΩΤΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΤΑΞΕΣ. ΑΝ ΟΧΙ, ΑΚΥΡΩΝΩ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ.

3. ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ, ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΛΠ. - ΚΑΘΙΣΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.

ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΡΟΙ ΜΟΥ MARGI. ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ - ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

ΤΗΣ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΣ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΗ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.

ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΚΙΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΕΓΓΟΝΙ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΟ. ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΡΙΖΕΣ ΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ. ΟΧΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΛΕΨΕ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΝΟΜΙΖΩ. ΤΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΜΜΟΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ περνάει και αυτή δύσκολη φάση με τα δερματολογικά της τώρα και σήμερα της ανακοίνωσε η ιατρός οτι θα πρέπει οπωσδήποτε να ηρεμήσει για να γίνει καλά..Την καταλαβαίνω και την συμπονάω και αυτή γιατι ξέρω ότι κάνει το κάνει όχι από κακία αλλα΄από εγωισμό. Αλλά πρέπει πάση θυσία να αλλάξει κάτι και αυτή. Μου λέει να μην της θυμίζω τίποτα απο τα παλιά. ΟΚ εγώ να δώσω κάτι αλλά πρέπει και να πάρω κάτι.

Νομίζω ότι έστω και υπό αυτές τις άσχημες συνθήκες θα πρέπει να την πιάσω ήρεμα και ευγενικα και να δούμε που πάμε και τι θέλει ο καθένας. Γιατί από ότι βλέπω άλλα είναι τα δικά μου θέλω και άλλα τα δικά της. Εγώ δεν θέλω να την βλέπω να μαραζώνει και να στενοχωριέται. Αλλά από την άλλη αν δεν νιώθω και εγώ καλά πώς να την κάνω να αισθανθεί αυτή? Είναι φαύλος κύκλος. Είναι απίστευτο πράγμα πάντως πόση δύναμη έχει ο εγωισμός σε αυτό τον κόσμο. Κανείς να μην κάνει πίσω..ακόμη και ένα βήμα πριν το τέλος..

Το κακό βλέπετε με τη γυναίκα μου είναι οτι δεν βρίσκει την δύναμη να αντιμετωπίσει κατά μέτωπο την κατάσταση με αποτέλεσμα να γυρνάει όλο αυτό επάνω της και επάνω μου..

Οπως και να έχει τα περιθώρια στένεψαν πια και έφτασε ο κόμπος στο χτένι. Πλέον είναι η ώρα των αποφάσεων.Εγώ θέλω να κρατήσω το γάμο μου αλλά αν είναι να υποφέρω εγώ δεν πάει άλλο. Θέλω το καλό μου και το καλό της και του μωρού.Τόσα πολλά ζητάω πια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνω με την miu miu και επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι αυτο που πιστευω εγω, ειναι οτι απο το "φοβο" σου να μη σε κανει "οτι θελει" η γυναικα σου,τελικα κατεληξες να άγεσαι απο τη μητερα σου.

Χωρις παρεξηγηση, αλλα εγω αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει διαβαζοντας ολα τα ποστ σου απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο.


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο βλεπω......αγεσαι απο τη μαμα σου κ τη γυναικα σου τη βλεπεις σαν εχθρο που σου χαλαει την οικογενεια, το οτι ενα σοι τα εβαλε με τη γυναικα σου δεν το βλεπεις καν...πρωτα οι γονεις σου κ μετα που κανεις δεν ενδιαφερθηκα να μαθει τι εγινε κ απο τη δικη της πλευρα, που δεν την ρωτησε καν......αρχικα δεν εφταιγε η ιδια, εγιναν ολα αυτα, αντι για ενα συγνωμη οι δικοι σου που το οφειλουν, βγαινουν κ απο πανω:shock::shock::shock::shock::shock:

διαβασα ολα τα ποστ, κ αυτο που μου εμεινε ηταν πως ολα τα ξεκινησε η μαμα σου, εσυ δεν πηρες θεση απο την αρχη που στα ελεγε διακριτικα, αφησες να γινουν ολα αυτα για να μην στεναχωρηθει αρχικα η μαμα σου, για να μην βαλεις τη μαμα σου απο την αρχη στη θεση της.

η μαμα σου παραθεχθηκε πως απο τις καταρες που εριξε στη νυφη δεν μπορει να πατησει σε εκκλησια:shock:(αραγε πως θα ερθει στη βαπτιση αν την καλεσετε?)

οι γονεις σου δεν παραδεχονται καν οτι εφταιξαν κ κατηγορουν κ απο πανω:shock::shock::shock: κι εσυ τους βλεπεις, αρα συμφωνεις μαζι τους κ απλα σε στεναχωρει το ποσο στεναχωρηθηκε η μαμα που εφταιξε κιολας

η γυναικα σου εχει ψυχοσωματικα εξανθηματα (εκεινη δεν στεναχωριεται?κ λες οτι γι αυτο φταιει η συμπεριφορα της:shock::shock:οχι η σταση των δικων σου?????????)κ το μονο που σε νοιαζει ειναι το ονομα κ πως αν δεν υποχωρησει η συζυγος θα τη στειλεις στη μαμα της :shock::shock::shock:(της το εχεις πει?)

αυτο που με παραξενευει αν ειναι αληθινη ιστορια,

η γυναικα σου πως κ δεν εφυγε μονη της ακομη?εχει ενα συζυγο που οικογενεια θεωρει τους γονεις του κ τα αδελφια/ξαδελφια, κ οχι τη γυναικα του, λες οτι προσπαθεις, αλλα το μονο που προσπαθεις ειναι να δουν το παιδι οι γονεις σου/θες κ το ονομα, εισαι μεροληπτικος υπερ των γονιων σου κ κατα της γυναικας σου:shock:

η καλη κ ευγενικη γυναικα σου μεταλλαχθηκε εξαιτιας των γονιων σου, κ αντι πρωτα να τα βρεις μαζι της, να την υποστηριξεις, εξακολουθεις να θελεις να δουνε το παιδι(ενω απεχθανονται τη γυναικα σου κ οι ιδιοι εφεραν εδω την κατασταση), βλεπεις τους γονεις σου, αρα συμφωνεις μαζι τους κ θελεις πρωτο ονομα δικο σου, αρα δεν σε νοιαζει καν ποσο ποναει η γυναικα σου:shock::shock::shock:εκεινη τη ρωτας αν θελει να φωναζει το παιδι της με το ονομα ενος ανθρωπου που την εφερε στη σημερινη κατασταση?που καταστρεφει το γαμο σας, την ψυχικη της ηρεμια, που η κατασταση εφερε κ δερματολογικα?που θελει ηρεμια κ πως να την βρει?????????με τους εκβιασμους κ τα τελεσιγραφα????????:shock::shock::shock::shock::shock:

κ εγω νομιζω βλεπεις λαθος τα πραγματα.....μακαρι να σας φωτισει ο θεος να βγει μια ακρη,

Link to comment
Share on other sites

miu miu και elenitsa.

Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι ούτε άλλο "ειδικό" ούτε "σύμβουλο" ούτε κανέναν άλλο. Το πράγμα έχει δείξει καιρό τώρα και πιστέψτε με δεν είμαι ο μόνος που τα βλέπει έτσι τα πράγματα. Οι γονείς μου είναι εδώ και 1 χρόνο ουσιαστικά και πρακτικά στην απέξω, δεν έχουν καμία σχέση με το σπίτι μου, ο πατέρας μου δεν έχει καν το τηλ. του σπιτιού μου αν σας λέει κάτι. Αρα δεν υπάρχουν μεσάζοντες. Εϊμαστε σε ένα νέο σπίτι, απολύτως μόνοι. Δεν έχουμε επαφή με κανέναν, ούτε με τους μεν ούτε με τους δε. Για αυτό και δεν δέχομαι να μου λέει ούτε η γυναίκα μου ουτε κανένας ότι επηρεάζομαι από τους γονείς. Ισα ίσα που οι δικου μου μου λένε να κάνω μόνο αυτο που θέλω εγώ. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. και το εννοούν.

Συνεπώς δεν άγομαι ούτε από τη μητέρα μου αλλά δεν μου αρέσει να άγομαι ούτε από τη γυναίκα μου όμως.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να πω κάτι σημαντικό: πλέον όπως έχουν έρθει τα πράγματα χαρά για εμένα από το γάμο μου δεν υπάρχει. ΟΚ έχω το παιδί μου και να είναι πάντα καλά (το μόνο πράγμα που μου δίνει χαρά) ΑΛΛΑ πέρα από εκεί δεν υπάρχει τίποτα. Δεν έχω εικόνες μιας ολοκληρωμένης οικογένειας που είναι το παιδι με τους γονείς αγαπημένους και τους παππούδες και γιαγιάδες, δεν έχουμε καμία ευρύτερη οικογενειακή ζωη (δηλ. Πάσχα, Χριστούγεννα, καλοκαίρια, γιορτές, γενέθλια κλπ.). Καμία σχέση, κανένα σημείο επαφής, καμία προσπάθεια ούτε καν τηλέφωνο.

Δεν ήταν κάτι που το ήθελα, το γνωρίζετε, όμως πλέον το έχω χωνέψει και αποδεχτεί. και έτσι δεν στενοχωριέμαι πια για αυτό. το κατάπια ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ τα πράγματα. Ούτε τη γυναίκα μου θέλω να αλλάξω (ούτε μπορώ εξάλλου), ούτε τη μάνα μου ούτε κανέναν. Θέλω όμως να περνάω καλά και να ζω ισορροπημένα σαν φυσιολογικός άνθρωπος.

ΟΜΩΣ, δεν μπορώ να δεχτώ από την άλλη να γίνονται πράγματα μονόπλευρα. Και εξηγούμαι:

- Σε 6 μέρες είναι τα γενέθλια του παιδιού. Εννοείται δεν πρόκειται να καλέσουμε κανέναν. και εννοώ κανέναν. Ούτε φίλους ούτε συγγενείς. Γιατί η λογική μου λέει ότι εφόσον κοντά από το παιδί θα λείπουν οι άμεσοι συγγενείς πρώτου βαθμού από τη μία πλευρά, τότε θα πρέπει αναγκαστικά να λείπουν και από την άλλη. Ελπίζω να καταλάβει αυτό η γυναίκα μου. Δεν τραβαώ κανένα σχοινί αλλά εφόσον έτσι είναι η κατάσταση ας δεχτεί και αυτή την επιθυμία μου. Θα περάσω μια χαρά δηλ. με το να είμαστε οι 3 μας. Και ειλικρινά δεν θα στενοχωρηθώ καθόλου. Μην μου απαιτήσει μόνο να κουβαλήσει το σόι της ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ.

- Το Πάσχα έρχεται σε 2-3 εβδομάδες. Τα τελευταία 3 χρόνια πάντα κάναμε ΠΑΣΧΑ με τους δικούς της ΠΟΤΕ με τους δικούς μου. Φέτος θα μείνουμε εντελώς μόνοι μας. Και το εννοώ ότι θα περάσω πολύ καλά. Δεν πρόκειται ούτε μόνος μου να πάω κάπου ΑΛΛΑ δεν πρόκειται να δεχτώ και κανέναν αυτή τη φορά. Αυτά πέρασαν. Πέρυσι θυμάμαι, ως καλόψυχος άνθρωπος, τους είχα καλέσει όλους στο σπίτι μας να ψήσουμε. Τότε ήμουν καλό παιδί βλέπετε..

- Πάμε στο κεφάλαιο βάπτιση. Ο κύβος ερίφθη και εδώ κορίτσια. Αύριο θα γίνει η ανακοίνωση στη γυναίκα μου.

Α) Το όνομα μισο-μισό με του πατέρα μου πρώτο. Αλλιώς τα ακυρώνω όλα. defacto πράγματα.

Β) το πιο σημαντικό: στην βάπτιση θα είμαστε οι 3 μας και οι νονοί. ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ. Συγνώμη αλλά όπως είναι τα πράγματα ούτε θα πάω να ρεζιλευτώ σε όλο τον κόσμο αλλά ούτε και θα της κάνω τη χάρη να θεωρεί ότι δεν έχει γίνει τίποτα και ότι θα τα κάνει όλα όπως θέλει. Δηλ, τι? να κάνω ανοικτή βάπτιση, στην οποία ξέρω από πρώτο χέρι οτι δεν πρόκειται να πατήσει ΚΑΝΕΝΑΣ από το σόι μου και να πάω και να είναι όλοι οι δικοί της εκεί? Δηλ. να είναι αυτόί καμία 40αριά άτομα και εγώ ΜΟΝΟΣ μου? Ε όχι ρε κορίτσια αλλά αυτό δεν το δέχεται ούτε και ο πιο νοσηρός νους. Αρα καλά θα κάνει να δεχτεί και τις δικές μου απαιτήσεις γιατί αλλιώς τα ακυρώνω όλα. Δεν λέω κάτι παράλογο νομίζω. Λέω το αυτονόητο.

Δόξα το Θεό η ψυχική μου διάθεση και υγεία πλέον είναι μια χαρά και δεν σκάω για τίποτα. Εχω δεχτεί την πραγματικότητα και ξέρω ότι σιγά σιγά θα την βελτιώσω, έστω και μόνος μου.

Ούτως ή άλλως έχει περάσει πλέον τόσος χρόνος που τα πράγματα έχον γενικώς παγώσει και καμία πλευρά ειλικρινά δεν θέλει πλέον να κάνει το παραμικρό. Αυτό το διαισθάνομαι. Και οι γονείς και τα αδέρφια μου το ίδιο πράγμα μου λένε: αγόρι μου τώρα είναι πολύ αργά πια. Και να έρθει σε εμάς, δεν θα είμαστε ποτέ πια οι ίδιοι γιατί έχουμε περάσει πολλά..

Και η γυναίκα μου το ίδιο ακριβώς νιώθει.

Αρα νομίζω ότι προς το παρόν θα πρέπει μόνο να διευθετήσω τα θέματα της βάπτισης κλπ. που είναι επί του παρόντος και για τα υπόλοιπα θα πάει μόνο του το πράγμα. Ούτε θα πιεσω ούτε θα καταπιέσω κανέναν. Νομίζω όμως ότι αυτά που λέω είναι απόλυτα λογικά. Δεν είναι θέμα εγωισμού αλλά θέμα λογικής.

Link to comment
Share on other sites

mama@2, η άποψη σου αντιπροσωπεύει ότι λέει και η γυναίκα μου, όμως η ερώτηση μου παραμένει: τι θα έκανες εσύ τώρα? θα τράβαγες ένα μεγάλο Χ σε γονείς, αδέρφια και όλους ζώντας σε μια κατάσταση που δεν οδηγεί πουθενα? Σε ένα γυάλινο κλουβί δηλ? Και τι πιστέυεις ότι έχω κάνει τόσο καιρό? Μήπως αυτό δεν κάνω τόσο καιρό? Ολους πέρα τους έκανα για χάρη της.

Δεν ζητάω πολλα από αυτή παρα μόνο μια ελπίδα. Και δεν μου την δίνει. Αν μου την έδινε θα την υποστήριζα και εγώ πιο πολύ.

Καταλαβαίνω πώς νιώθει η γυναίκα μου όμως αυτή πιστεύεις πως καταλαβαίνει εμένα? Γιατί στο γάμο είναι 2 όχι ένας.

Επειτα θα σου πω και το αυτονόητο: να ξεκόψω από τους γονείς μου λίγο δύσκολο πράγμα. Θα πρέπει και αυτή να το καταλάβει. Δεν φύτρωσα μόνος μου. Το αν της ζήτησαν συγνώμες κλπ. αυτό είναι δικό τους θέμα και δεν θα το σχολιάσω. Προφανώς για να μην το κάνουν μάλλον δεν το νιώθουν. Αλλιώς γιατί να μην το κάνουν?Το έχει σκεφτεί?

Επιπλέον θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι όλα όσα έχω γράψει μέχρι στιγμής είναι η απόλυτη αλήθεια mama. Γιατί διάβασα μια νύξη που έκανες για το αν η ιστορία είναι αληθινή. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν έχω σκοπό να φάω το χρόνο μου και το δικό σας γράφοντας παραμύθια..Είναι η κατάσταση που ζω. τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Σε αυτό είμαι κάθετος.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ περνάει και αυτή δύσκολη φάση με τα δερματολογικά της τώρα και σήμερα της ανακοίνωσε η ιατρός οτι θα πρέπει οπωσδήποτε να ηρεμήσει για να γίνει καλά..Την καταλαβαίνω και την συμπονάω και αυτή γιατι ξέρω ότι κάνει το κάνει όχι από κακία αλλα΄από εγωισμό. Αλλά πρέπει πάση θυσία να αλλάξει κάτι και αυτή. Μου λέει να μην της θυμίζω τίποτα απο τα παλιά. ΟΚ εγώ να δώσω κάτι αλλά πρέπει και να πάρω κάτι.

Νομίζω ότι έστω και υπό αυτές τις άσχημες συνθήκες θα πρέπει να την πιάσω ήρεμα και ευγενικα και να δούμε που πάμε και τι θέλει ο καθένας. Γιατί από ότι βλέπω άλλα είναι τα δικά μου θέλω και άλλα τα δικά της. Εγώ δεν θέλω να την βλέπω να μαραζώνει και να στενοχωριέται. Αλλά από την άλλη αν δεν νιώθω και εγώ καλά πώς να την κάνω να αισθανθεί αυτή? Είναι φαύλος κύκλος. Είναι απίστευτο πράγμα πάντως πόση δύναμη έχει ο εγωισμός σε αυτό τον κόσμο. Κανείς να μην κάνει πίσω..ακόμη και ένα βήμα πριν το τέλος..

Το κακό βλέπετε με τη γυναίκα μου είναι οτι δεν βρίσκει την δύναμη να αντιμετωπίσει κατά μέτωπο την κατάσταση με αποτέλεσμα να γυρνάει όλο αυτό επάνω της και επάνω μου..

Οπως και να έχει τα περιθώρια στένεψαν πια και έφτασε ο κόμπος στο χτένι. Πλέον είναι η ώρα των αποφάσεων.Εγώ θέλω να κρατήσω το γάμο μου αλλά αν είναι να υποφέρω εγώ δεν πάει άλλο. Θέλω το καλό μου και το καλό της και του μωρού.Τόσα πολλά ζητάω πια?

δεν ειναι απλα θεμα εγωισμου.

η μαμα σου τα ξεκινησε ολα, εσυ δεν εβαλες ορια(κ θα στο ξαναπω, ναι εσυ επρεπε να γινεις ο πυροσβεστης εξ αρχης), εγινε το μεγαλο μπαμ, δεν τους θελει η γυναικα σου--δικαιολογημενα, δεν την θελουν οι δικοι σου, αν κ φταινε, ριχνουν κ καταρες τηλεφωνικα κ αυτο πριν 3 μηνες...αρα ποια προσπαθεια?κ εσυ αν κ μετακομισες θελεις σχεσεις(αρα υποστηριζεις την πλευρα των δικων σου) κ ζητας διακαως να δουν το παιδι οι δικοι σου

δεν ειναι μονο θεμα εγωισμου, την πληγωσε κ την ποναει αυτη η κατασταση κ εφοσον βλεπει εσενα να λες οκ δεν σε θελουν, δεν τους θελεις κ εσυ, δεν θα τα βρειτε, θελουν μονο το παιδι, να ερθουν στη βαπτιση, θελω κ το ονομα, που ειναι η συμπαρασταση?/πως θα ξεχασει?πως θα ηρεμισει?

δεν λεω, δυσκολη κατασταση, κ εσυ δεν παιρνεις θεση, εισαι αναμεσα, ενταξει γονεις σου ειναι αλλα φταινε, δεν ζηταν συγνωμη, καταρριεται η μαμα σου τη γυναικα σου, αντι να ζητησουν συγνωμη, την βριζουν κ απο πανω κ θελουν με νομικο τροπο να δουν το παιδι:shock:

τα τελεσιγραφα που λες οτι θα θεσεις εγω θα τα εθετα αλλιως

στους γονεις σου ζητατε συγνωμη, εσεις φταιξατε εξ αρχης

θα βρισκομαστε ολοι μαζι αλλα δεν θα της πειτε ουτε μιση προσβολη

αν ακουσω/σει εστω κ 1 προσβολη, δεν θα μας ξαναδειτε κανεναν ποτε.πρεπει οι γονεις σου να σεβαστουν την οικογενεια σου.

στη γυναικα σου

εφοσον της ζητησουν συγνωμη κ υποσχεθουν οτι δεν θα επαναληφθει κατι τετοιο

θα βλεπουμε τους γονεις μου κ τους δικους σου, ουτε εσυ θα τους προσβαλεις κλπ θα εισαι τυπικη κ θα το κανεις για μενα, θα ειμαι διπλα σου κ αν κατι πανε να κανουν θα σε υπερασπιστω

κ θα σου δωσει κ το παιδι να το δουν κ χωρις εκεινη αν δει πως εισαι ουσιαστικα διπλα της κ στη βαπτιση θα τους καλεσει μπορει κ να σου δωσει κ το ονομα, οχι ομως με εκβιασμους κ τελεσιγραφα, αλλα με τη δικη σου στηριξη , κ πραγματικη κατανοηση.

αυτη τη στιγμη εισαι στη μεση, δεν παιρνεις ξεκαθαρη θεση,

για να ηρεμισει κ να ξεχασει πρεπει να τελειωσει αυτος ο πολεμος.(κ απο τους δικους σου κ απο εσενα--εννοω τα προηγουμενα τελεσιφραφα)πρεπει να καταλαβεις πως εχει δικιο οταν λεει πως το παιδι εχει μαμα, ως ποτε θα πηγαινεις μονος?εκεινη στεναχωριεται αποδεδειγμενα κ οι υστεριες που λες ειναι η αμυνα της.

για να ερθει μαζι σου,για να σε στηριξει/καταλαβει δεν πρεπει να κουκουλωνεις τα πραγματα, αλλα να κανετε μια νεα αρχη, θετοντας ορια κ στις 2 πλευρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...