Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Δεν θυμάμαι απ' έξω κι ανακατωτά τα μηνύματα του Jimmy, αλλά έχω την αίσθηση πως έκανε άπειρες προσπάθειες να πείσει την γυναίκα του να πάνε μαζί στους γονείς του! Και οι ίδιοι πολλές φόρές είπαν να τους κάνουν το τραπέζι και τους κάλεσαν σαν ζευγάρι αλλά η κοπέλα δεν ήθελε με τίποτα να πάει κι όταν ο άντρας της της είπε πως δεν του αρέσει να εμφανίζεται μόνος του στους συγγενείς του, αυτή του είπε πως έτσι θα είναι από εδώ και στο εξής κι αν του αρέσει! Οι γονείς του, αφού είδαν πως η ίδια δεν θέλει επαφές, είπαν πως και για αυτούς είναι πλέον ανεπιθύμητη!

Θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με την περίπτωση, "δεν με θέλεις μία, δεν σε θέλω εκάτο!". Και οι δύο πλευρές έχουν καταλάβει πως είναι ανεπιθύμητες και τραβάνε απίστευτα το σκοινί! Είμαι πεπεισμένη πως δεν υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρούν νύφη και πεθερικά! Ο Jimmυ τόσο καιρό προσπαθούσε να τους τα ξαναφτιάξε, γι΄αυτό πλέον οι περισσότερες από εμάς του λένε "παράτα τα, δεν τα ξαναβρίσκουν", γιατί πιστεύω πως στην προσπάθειά του αυτή, μιλούσε συνέχεια στην γυναίκα του για τους γονείς προσπαθώντας να τους δικαιολογήσει αλλά το ίδιο έκανε και τους δικούς του προσπαθώντας να δικαιολογήσει την γυναίκα του! Και οι δύο πλευρές ύψωναν τείχος, οπότε αυτός αισθάνθηκε πως παλεύει μόνος του και πως πιέζεται!

Αρχισε να δέχεται αυτά που του έλεγε η γυναίκα του! "δεν τους θέλω στην βάφτιση", "δεν θα βγάλω το όνομά τους"! Η απάντησή του ήταν ναι! ουδέτερα ονόματα. "α, δεν κατάλαβες! το δεύτερο είναι των γονιών μου...θα τους βγάλω ο κόσμος να χαλάσει!".

Οταν βλέπεις πως ο άλλος συμφωνεί σε όσα λες, δεν τον πατάς κι από πάνω! Η γυναίκα του τον είδε μπόσικο τόσο καιρό, και φυσικά το εκμεταλλέυτηκε! Θεώρησε πως μπορεί να τον χειρίζεται όπως ήθελε! Εβαζε και την υστερία μπροστά και τελέιωνε! Φώναζε και γονείς και αδελφό, έκαναν ένα ωραίο μέτωπο εναντίον του και όλο αυτό φούντωσε τον jimmy και άρχισε να νιώθει πως δεν τον σέβεται πλέον η γυναίκα του! Δεν την ξέρουμε την άλλη πλευρά, αλλά νομίζω πως κι εκείνη δεν στήριξε τον άντρα της.....Οπως πολύ πιθανό να μην την κατάλαβε αυτός, έτσι κι αυτή! Βλέπεις έναν άνθρωπο καταπιεσμένο και ευνουχισμένο, τι άλλο θες; Να τον ευνουχίσεις περισσότερο; Αφησέ τον να ηρεμήσει λίγο! Πάρε το μέρος του με ηρεμία! Μίλα του, πες του τα παράπονά σου, πες του πως δεν θες καμία επαφή προς το παρόν ( ίσως αργότερα να ηρέμήσετε και να καταλαγιάσει η κατάσταση), πες του, αφού θέλει τόσο να πάρει το παιδάκι να το δουν οι γονείς του, ας το πάρει να τους το πάει! ΄

Τι πάει να πει "όπου πάω εγώ, θα πάει και το παιδί;". Σκέψου και τα θέλω του άντρα σου! Με το να θέλει να πάει το παιδί στους γονείς του, δεν σημαίνει πως δεν σέβεται την γυναίκα του! Αυτά είναι μπούρδες που τα χρησιμοποιούν άντρες και γυναίκες, όταν θέλουν να τους περάσει κάτι!

Κι εσύ , κυρία μου, πώς επιτρέπεις να φτάνει η κατάσταση σε αυτό το σημείο! Φύγατε από την επιρροή τους, ξεκοψες, δεν θα τους ξαναδέις αν δεν θες, δεν θα σε ξαναενοχλήσουν, πώς φτάνεις στο σημείο να μαλώνεις ακομη με τον άντρα σου για αυτούς; Στειλ' τον μια φορά το 15νθημερο με το παιδί σου εκεί, να εξομαλυνθεί επιτέλους η κατάσταση!

Δηλαδή , αν φτάσουν στο χωρισμό, ο jimmy δεν θα το παιρνει το παιδί; Δεν θα το πηγάινει όπου θέλει τότε; Τι θα καταλάβει; Απλά δεν έχει καταλάβει πως ο Τζιμυ έφτασε στα όριά του και πιστεύει πως κρατάει γερά τα γκέμια!

Πάντως Τζίμυ, κάνε μία υστατη προσπάθεια να τα ξαναβρείς με την γυναίκα σου! Στην ανάγκη μην της ξαναμιλήσεις για το θέμα γονιών για ένα διάστημα να δεις πώς θα έισαστε τότε! Σκέψου πως είστε οι τρεις σας μία όμορφη οικογένεια, ξέχνα τους πάντες και εστίασε σε αυτούς τους δυο! ΑΠάγορευσε στον εαυτό σου να πεις τη λέξη "οι γονείς μου" για λίγο καιρό, να δούμε μήπως κι αλλάξει και η δική της διάθεση! Και μόλις βρεις την ευκαιρία, μίλα της για τα θέλω σου! Αν τα αποδεχτεί καλώς, αν όχι, δεν ξέρω μετά τι να σε συμβουλέυσω!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Η αλήθεια ειναι πως θα ήθελα να πω κι εγω πολλα, αλλα πρώτα θ ήθελα και εγω να μας διευκρινίσει ο φίλος μας, jimmy, τι εννοεί με τις "κατάρες".

Επίσης, γιατι ειναι τοσο παράλογο να ζητήσουν οι γονείς του συγγνώμη; Και να παραδεχτούν οτι ήταν λάθος; Αφού και ο ίδιος παραδέχεται πως απο τους δικούς του ξεκίνησαν ολα. Τότε γιατι να μην ζητήσουν συγγνώμη; Και δεν εννοώ να το κουκουλωσουμε, σαν να μην έγινε τίποτα και ελάτε να φάμε όλοι μαζί, αλλα μια παραδοχή και ένδειξη μεταμελειας ας πούμε!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε jimmy, εσυ θα βαζεις ορια και ναι εσυ θα κανεις τον πυροσβεστη, επρεπε εξ αρχης να την υπερασπιστεις κ να μιλησεις εσυ κ οχι εκεινη στους γονεις σου

αν εγω πω μια κουβεντα στη μανα μου,η μου πει εκεινη μια κουβεντα, μανα μου ειναι θα το ξεχασω/θα το ξεχασει

αν συμβει κατι αναλογο με την πεθερα/πεθερο δεν ξεχνιεται, το κρατας/το κρατανε

μου κανει εντυπωση η σταση της μητερας σου...ειναι κ γυναικα....

η δικη μου μητερα που κοντεψε παμπολες φορες να χωρισει εξαιτιας της πεθερας(απρισαν τα μαλλια του πατερα μου για να καταλαβει--τωρα πλεον η μαμα μου του λεει παμε στη μαμα σου--ο μπαμπας μου εχει παγωσει μετα απο απιστευτα σκηνικα της γιαγιας-αργησε αλλα καταλαβε-αλλα τυπικα πηγαινε η μανα μου.κι εχω το ζησει εγω το να δουν μονο το εγγονι, αφου κ με τον πατερα μου μαλλωναν κι εκαναν καιρο να μιλησουν , ουσιαστικα ομως με τη μαμα μου δεν μαλωσαν ποτε,

ολα υπογειως,

ξερεις πως νιωθει ενα παιδι που παει στη γιαγια κ τον παππου χωρις τους γονεις μαζι, η με τον ενα γονιο, κ να ακουει κατηγοριες για τους γονεις/ενα γονιο?ξερεις πως νιωθει ενα παιδι οταν καταλαβαινει πως η γιαγια θελει να χαλασει την οικογενεια?

εγγονι κι εγω, ξερεις τι εχω τραβηξει? να ειμαι στην εφηβεια κ να παρηγορω τη μανα μου επειδη μας αφησε ο πατερας μου...κι ολα εξαιτιας της γιαγιας μου?σε 2 μερες παρακαλουσε τη μαμα να τον δεχτει πισω

να πηγαινει στη μαμα του ο μπαμπας την κυριακη(πηγαινε μονος η μαμα δουλευε κ κυριακη ειχαμε γενικη καθαριοτητα σπιτι) κ με τα τσιπουρα να του βαζει λογια κ να γκρεμιζει ο πατερας μου το κυριακατικο τραπεζι...καυγαδες, κλαμματα...δεν ξεχνιουνται...

πως να νιωσω?την αγαπω?παω κ τη βλεπω, γιαγια μου ειναι, ομως οι πληγες στην ψυχη μου δεν κλεινουν οι ατιμες)

σκεψου το παιδι σου, δεν φταιει σε τιποτα, μεγαλωνει κ θα βλεπει κ θα αντιλαμβανεται

ευχομαι ποτε το παιδι σου να μην καταλαβει κ ζησει ουτε το ενα δεκατο απο οτι εζησα απο τους παππουδες.να μεγαλωσει γεματο απο αγαπη απο ολους.

κ για να επιστρεψω σε αυτο που ηθελα να πω, ειμαι 6 χρονια παντρεμενη κ οι γονεις μου ποτε δεν εχουν πει κατι στο συζυγο.αν θελουν κατι, καποιο παραπονο, θα το πουν σε μενα κ ολα τα λυνουμε.κ ο συζυγος τους λατρευει κ εκεινοι το ιδιο, ξερεις γιατι?δεν εχουν αλλαξει μια κουβεντα.

οι δικοι του, ειναι της σχολης ειμαι πεθερος/α κ κανω οτι θελω τη νυφη, κλπ εγιναν καποια σκηνικα, αποφασισα να μην ξαναασχοληθω, να ειμαι τυπικη κ ας εχω παγωσει, επειδη ο αντρας μου κι εγω ειμαστε ενα, με στηριξε, φυσικα κ δεν τους εβρισε κλπ, απλα συμφωνησαμε πως αν εχουν τα πεθερικα καποιο παραπονο θα το πουν στο παιδι τους οχι στη νυφη(οι δικοι μου το τηρουν χωρις να το ζητησω) τωρα κ μπηχτη να πεταξουν, δεν με νοιαζει, ο αντρας μου με αγαπα το εχει αποδειξει κ απλα ειμαι με το χαμογελο;)

στηριξε τη γυναικα σου με πραξεις, οταν καταλαβει ποσο την αγαπας θα μαλακωσει....αντιδρα ακομη επειδη κ απο σενα εισπρατει αρνηση, κ πως να σε προσεγγισει αφου εισαι παγωμενος?φοβαται την απορριψη.

καντε μια νεα αρχη, σβηστε τα παλια, αλλα υποσχεθειτε ο ενας στον αλλο πως αν καποιος γονιος σας πει/κανει κατι δεν θα εμπλακει η νυφη/γαμπρος, θα υπερασπιστει ο ενας τον αλλο.

ειστε ζευγαρι κ τα δυσκολα πρεπει να σας ενωνουν για να βρειτε λυση.

ελπιζω να σου εδωσα καποιες ιδεες.

κριμα να χαλανε γαμοι απο τριτους.

συγνωμη για τα μεγαλα ποστ, αλλα δεν εχω περασει κ λιγα κ παρασυρομαι:oops:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω νιώθω τόσο μπερδεμένος και κουρασμένος με όλο αυτό που πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Προφανώς δεν έχει συνειδητοποιήσει ότι αν χωρίσουμε όχι μόνο θα παίρνω το παιδί αλλά θα συμμετέχουν και οι γονείς μου ενεργά στην ανατροφή του πλέον. Και αυτή πολύ απλά θα περάσει την υπολοιπη ζωή της μόνη με ένα παιδί γυρνώντας σε δικηγόρους και δικαστήρια..Μάλλον δεν έχει καταλάβει ότι έχω έναν μεγάλο ΑΣΟ στο μανίκι μου ο οποίος αν χρησιμοποιηθεί αυτή μόνο θα χάσει κεκτημένα όχι εγώ. Κρίμα που δεν το καταλαβαίνει.

Κορίτσια λίγα πράγματα μπορώ να κάνω ακόμα εγώ. Αυτό είναι σίγουρο. Εντός των επομένων λίγων μηνών θα χρειαστεί να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις. Αποφάσεις που θα κρίνουν το μέλλον όλων μας. Αν δεν επικρατήσει η σύνεση και η λογική, τόσο το χειρότερο για αυτήν θα είναι.

Σε ότι αφορά την απορία της roubi για τις κατάρες που τις έριξε η μητέρα μου αυτό έγινε πριν 3 μηνών περίπου όταν η μητέρα μου δεν με έβρισκε στο κινητό και αποφάσισε να πάρει στο σπίτι. Το σήκωσε η γυναίκα μου και της είπε πώς τολμάς και παίρνεις στο σπίτι μου? Και η μητέρα μου της είπε το γιο μου θέλω όχι εσένα. Και εκεί ξεκίνησε το βρισίδι. Ελεγε η μία και μετά έλεγε η άλλη και πάει λέγοντας. Και εκεί η μάνα μου τη στόλισε με ένα σωρό κατάρες του στιλ : "σου εύχομαι να πάθεις όλα τα κακά του κόσμου" και επίσης "εύχομαι και το δικό σου παιδί όταν μεγαλώσει να σου κάνει τα ίδια και να μην γνωρίσεις και εσύ το εγγόνι σου όταν μεγαλώσεις" και πάει λέγοντας.. Τότε ήταν που είπα και στη μάνα μου μην τολμήσεις επ' ουδενί και ξαναπάρεις σπίτ τηλ. - για κανένα λόγο. Να παίρνεις στο κινητό μου της είπα.

Η μητέρα μου μου το είπε πριν λίγες μέρες ξεκάθαρα. Mου λέει συγνώμη που θα στο πω αλλά της έχω ρίξει τόσες πολλές κατάρες για αυτό που μας έχει κάνει που δεν τολμάω πια να πατήσω ούτε σε Εκκλησία. Συγνώμη μου λέει, αλλά με έχει φτάσει στα άκρα αυτός ο άνθρωπος..

Βλέπετε λοιπον ότι είναι μια κατάσταση που έχει οδηγηθεί στα απόλυτα άκρα..ΔΕν είναι φαντασία μου. Είναι η πραγματικότητα..Τι άλλο να σας πω δεν ξέρω..

Ας βάλει ο Θεός το χέρι του τι άλλω να κάνω και εγώ, ένας άνθρωπος..Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται μια κατάσταση στην οποία δεν υπάρχει ισορροπία και αυτό δεν θα αντέξει για πολύ έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, γιατι ειναι τοσο παράλογο να ζητήσουν οι γονείς του συγγνώμη; Και να παραδεχτούν οτι ήταν λάθος; Αφού και ο ίδιος παραδέχεται πως απο τους δικούς του ξεκίνησαν ολα. Τότε γιατι να μην ζητήσουν συγγνώμη; Και δεν εννοώ να το κουκουλωσουμε, σαν να μην έγινε τίποτα και ελάτε να φάμε όλοι μαζί, αλλα μια παραδοχή και ένδειξη μεταμελειας ας πούμε!

ποσο πολυ συμφωνω roubi.....

Η μητέρα μου μου το είπε πριν λίγες μέρες ξεκάθαρα. Mου λέει συγνώμη που θα στο πω αλλά της έχω ρίξει τόσες πολλές κατάρες για αυτό που μας έχει κάνει που δεν τολμάω πια να πατήσω ούτε σε Εκκλησία. Συγνώμη μου λέει, αλλά με έχει φτάσει στα άκρα αυτός ο άνθρωπος..:confused:

fεσυ θεωρεις φυσιολογικο να καταριουνται τη γυναικα σου, εφοσον φταιγαν κιολας?????????? θεωρεις νορμαλ τις καταρες ως προς την συζυγο σου?κ μονο η γυναικα σου φταιει που εχει πεισμωσει?

οταν στο ειπε η μανα σου, τι της ειπες?

Εγώ να δεχτώ ότι μόνο εγώ έχω το λάθος που δεν χειρίστηκα σωστά την κατάσταση και οι γονείς μου. ΟΚ αλλά και αυτή δεν βλέπει παραπέρα. Εχει κυριολεκτικά κολλήσει σε αυτή την κατάσταση και δεν κάνει βήμα. Μα έτσι η ζωή δεν προχωρά όμως. Εγώ της είπα ότι οι γονείς μου θέλουν να τα σβήσουν όλα και να συνεχίσουμε. Και αυτή το αρνήθηκε. Φοβάται ότι θα συμβούν και πάλι τα ίδια. ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ?

εσυ μονος σου δινεις τις απαντησεις...με αυτα που εζησε φοβαται....οι καταρες ηταν πριν λιγο καιρο.πως τα σβηνουν οι γονεις σου που στο τηλ. αντι να ζητησει η μαμα σου συγνωμη κ να της πει να κανουν μια νεα αρχη, της εριξε κ τις καταρες?

πως να κανει μια νεα αρχη η γυναικα σου βρε jimmy, οι γονεις σου ειναι το προβλημα κ οχι η γυναικα σου.εκεινοι πρεπει να ζητησουν συγνωμη κ να διαβεβαιωσουν οτι δεν θα ξεκινησουν τα ιδια παλι.

την καταριεται η μαμα σου, κ το προβλημα σου ειναι που δεν βλεπουν οι γονεις σου το παιδι?λογικη τη βλεπω, ειστε οικογενεια, παντρευτηκες, πρεπει να το σεβαστουν

Link to comment
Share on other sites

Βρε Τζίμυ, με συγχωρείς παρα πολύ, αλλά έχω σαστίσει λίγο! Κατάρες του στυλ "να πάθεις όλα τα κακά του κόσμου;". Μήπως γενικώς η μαμά σου έχει πολύ μεγάλη γλώσσα και όλα όσα έχουν συμβεί τα έχει προκαλέσει , επειδή δεν συγκρατεί το στόμα της; Σκεπτόμενη τα όσα μας ανέφερες, δεν μπορώ να μην κάνω συνειρμούς του τύπου "τι θα έκανα εγω στην θέση της γυναίκας σου; αν μου μιλούσε άσχημα η πεθερά μου συνέχεια, αν με πρόσβαλλε εμένα και τους γονείς μου; αν με καταριόταν κάθε τρεις και λίγο; αν ερχόταν την τρίτη μέρα της γέννας και με έβγαζε εκτός εαυτού; αν....; αν.....; αν......;" πραγματικά μετά από αυτές τις κατάρες αρχίζω να σκέφτομαι τη θέση της γυναικας σου!

Θέλω να μας μιλήσεις αντικειμενικά και ειλικρινά! Για να έφτασες να μετακομίσεις, είδες την πλευρά της γυναίκας σου! Εσύ είπες πως στην αρχή η γυναίκα σου ήταν πολυ διακριτική! Πώς μεταλλάχτηκε έτσι; Τι στα κομμάτια της έκαναν; Πώς φτάνει να έχει κρίσεις πανικού; Γιατί τρελάθηκε η γυναίκα που αγάπησες τόσο πολύ; Γιατί η σύμβουλος πήρε το μέρος της; Ενας αντικειμενικός και επιστήμων άνθρωπος έκρινε πως δεν φταίει! Αλήθεια, τι σας πρότεινε η συμβουλος να κάνετε;

Βρε, Τζίμυ μου, μήπως να αρχίσεις να προσεγγίζεις αλλιώς το θέμα; Είναι η γυναίκα που αγάπησες και παντρευτηκες! Είναι η μάνα του παιδιού σου! Γιατί να χαλάσετε το σπιτικό σας;

Δειξε της αγάπη και τρυφερότητα! Σου το ξανάπα! Μην μιλάτε άλλο για γονείς! Πλεον δεν έχετε κανέναν κοντά σας για να σας ενοχλεί! Πες της πως δεν θες να ξανακούσεις τίποτα από αυτήν για τους γονείς σου, ούτε καλό ούτε κακό! Πήγαινε στους γονείς σου και πες το ίδιο! Αν τυχόν σου ανοιξουν θέμα για την γυναίκα σου, κόψε τη συζήτηση και μην ακούς τίποτα! Είμαι σίγουρη πως αν κάνεις αυτό, θα καταλαγιάσει η κατάσταση, θα αποφορτιστεί το κλίμα, θα ηρεμήσουν τα πάθη!

Μόλις ηρεμήσετε οι δυο σας κι εσύ θα θελήσεις να πας το μωρό στους δικούς σου, θα της πεις πολύ όμορφα πως αν διαπιστώσεις πως οι γονείς σου πάνε να στρέψουν με τον έναν ή αλλο τρόπο το παιδί εναντίον της, δεν θα ξαναπατήσεις ποτέ! Πες ότι για σένα είναι ανάγκη να πας το παιδί στους συγγενείς σου! Πως αυτό δεν έχει να κάνει με την ίδια.........

Πιστεύω πως πρέπει να σταματήσεις να δικαιολογείς τους πάντες! Οχι.....και μην αφήνεις κανέναν να σε επηρεάζει! Με κανέναν τρίτο να μην μιλήσεις για την σχέση σου με την γυναίκα σου! Μόνο με αυτή......Μίλα της....Πες της ότι έφτασες στα όρια σου και θες να σε βοηθήσει! Εκεί θα φανεί αν αγαπιέστε ακόμη και αν πρέπει να το παλέψετε κι άλλο!

Να το παλέψεις όμως Τζίμυ!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου jimmy, ελπίζω μέσα σε όλες αυτές τις απαντήσεις να βρεις αυτο που ψάχνεις για να μπορέσεις να βοηθήσεις τον γάμο σου!

Καταλαβαίνω ότι είσαι άνθρωπος, ότι έχεις αντοχές και πιέζεσαι και εσύ ψυχολογικά. Σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι έχεις κακά κίνητρα και πιστεύω ότι κάποιες φορές μέσα στην αφέλεια σου παραβλέπεις πράγματα που ίσως σε βοηθούσαν να καταλάβεις καλύτερα την γυναίκα σου!

- Εχεις καταλάβει ότι η μαμά σου έχει μεγάλη γλώσσα? Τι είναι αυτό το "σου εύχομαι να πάθεις όλα τα κακά του κόσμου"? Εγώ σου δίνω τον λόγο μου ότι αν το άκουγα αυτό, ούτε εμένα θα ξανα έβλεπαν ούτε το παιδί, κανέναν. Και θα απαιτούσα και από τον άντρα μου να πράξει αναλόγως!Είμαι βέβαια και κάπως προληπτική και θα το έπαιρνα πολύ βαριά!

Αλλά να σου πω και κάτι άλλο? Σκέφτηκες ποτέ ότι η μαμά σου πήγαινε γυρεύοντας?? Πήρε πριν 3 μήνες τηλέφωνο σπίτι σας, δηλαδή 8 μήνες σκοτώνεται με την νύφη της και πηρε σπίτι σου έτσι? Δεν υποψιάζεσαι ότι μπορεί να σκέφτεται: "Εγώ θα παρω και αν το σηκώσει αυτή θα της τα πω ένα χεράκι".

- Εμένα, προσωπική μου άποψη είναι, ότι το πρόβλημα που έχεις με την γυναίκα σου δεν είναι ότι δεν πάει το παιδί στους παππούδες. Μεταξύ σας έχετε πρόβλημα. Εχετε έλλειψη εμπιστοσύνης, κατανόησης και αλληλοϋποστήριξης. Ξέχνα για λίγο το θέμα παιδί, και προσπάθησε να σώσεις την σχέση σου με την γυναίκα σου. Οι γονείς σου δε έχουν δει το παιδί 11 μήνες, δεν θα πάθουν τίποτα να περιμένουν άλλον ένα ή δυο! Βάλε προτεραιότητα την μεταξύ σας σχέση. Ξέχνα για λίγο τους τρίτους και ψάξε να βρεις την γυναίκα που ερωτεύτηκες! Εκεί είναι, καπου μέσα της, μέσα σε όλη αυτή την πίκρα και αδικία που νιώθει, υπάρχει αυτό το κορίτσι που λες ότι ήταν ήρεμη, γλυκιά κ.α.!

- Αυτό που λες, με τον άσσο στο μανίκι, καλέ μου μην το ξαναπείς. Το έχω ζήσει σε πολύ δικό μου άνθρωπο, και ξέρεις? Δεν ήταν ασσος τελικά! Ηταν το πολύ 5! Θέλω να πω, ότι σε έναν χωρισμό θα βγείτε και οι δύο χαμένοι! Και εσύ μάλλον πιο πολύ! Θα βλέπεις το παιδάκι σου κάθε δεύτερο σαββατοκύριακο, και κάποια απογεύματα. Γιατί η γυναίκα σου, μπορεί να κάνει υστερίες, αλλά δεν είναι ανήθικη, ο νόμος πάντα δίνει το παιδί στην μάνα. Και το παιδάκι σου μπορεί να βλέπει πλέον την γιαγια, αλλά όταν καταλάβει ότι εγινε η αιτία να χωρίσουν οι γονείς του θα την μισήσει να ξέρεις. Εμένα η ξαδέλφη μου χώρισε όταν ήταν το παιδί δύο. Και ήταν πολύ κρίμα που χώρισαν για τα πεθερικά της. Και τα παιδιά, μεγαλώνοντας καταλαβαίνουν τα πάντα. Οπως λέει και το τραγούδι : "Πως να κρυφτείς από τα παιδια, έτσι και αλλιώς τα ξέρουν όλα!!"

- Εγώ πιστεύω ότι δεν θες να χωρίσεις. Νομίζω, ότι θα ήθελες να γυρίσεις τον χρόνο πίσω να προλάβεις τους καυγάδες! Νομίζω πως είσαι ένας άνθρωπος συναισθηματικός, που αγαπάει την γυναικα του, και επειδή αγαπάς και τους γονείς σου έχεις βρεθεί σε αδιέξοδο. Δε λέω να τους μισήσεις, πως θα μπορούσες άλλωστε, βάλτους όμως στην άκρη. Και δούλεψε στα γάμο σας, γιατί τα θεμέλια του δεν είναι καθόλου σταθερά.

- Να σου δώσω και μία συμβουλή για το όνομα του παιδιού σας? Πρότεινε της να βγάλει των γονιών της! Από το να βγει ένα άσχετο όνομα, παίξε καλύτερα τα χαρτιά σου! Δώσε της το πρώτο όνομα, και όταν με το καλό κάνετε το δεύτερο παιδάκι (που σας το εύχομαι γιατί αυτό σημαίνει πως θα τα έχετε βρει μεταξύ σας), που ξέρεις ίσως να έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα και να μπορέσεις να βγάλεις ένα δικό σου! Γιατί ούτε εγώ θα έβγαζα τα πεθερικά μου άμα μου είχαν κάνει τόσα, ούτε εδώ την αδικώ να σου πω την αλήθεια.

-Δεν ξέρω τα οικονομικά σας, αλλά γιατί δεν την παίρνεις να φύγετε λίγο μόνοι σας? αφήστε το παιδί στους γονείς της και φύγετε μακριά από όλα. Νομίζω θα σας κάνει καλό.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τα κοριτσια,

εκτος απο τις κρισεις πανικου-υστερια αν δεν κανω λαθος αναφερες οτι εβγαλε κ σπυρια...ψυχοσωματικα υποθετω, αρα κ εκεινη πιεζεται πολυ.οχι μονο εσυ...

η θεση μου ειναι κ μετα απο οσα ειπες για καταρες κλπ οτι αμυνεται η κοπελα, κ η αρνηση της πηγαζει απο το φοβο οτι θα συνεχιζονται αναλογα σκηνικα.λογικο το βλεπω.

η μαμα σου...αχ τι να πω...καταριεται τη μαμα του παιδιου σου, του εγγονιου της...:shock::shock:αντι να προσπαθει να φτιαξουν τα πραγματα συνεχιζει...

οσο για τη βαπτιση, εσυ εισαι σιγουρος πως θελεις να ερθουν κ οι γονεις σου στην παρουσα κατασταση?γιατι βλεπω να γινεται ο χαμος αν αρχισει η μαμα σου:?...

ασε να περασει λιγος καιρος,βρειτε τα πρωτα εσυ με τη γυναικα σου, κ να εισαι σιγουρος πως αν οι δυο σας ειστε καλα μαζι κ ενωμενοι κ το δει με πραξεις, θα ειναι πιο ευκολο κ εκεινη να κανει μια πραξη καλης θελησης, εφοσον κ η μαμα σου μαζευτει κ δεν αρχισει παλι τα ιδια.

θωρακισε εσυ τη γυναικα σου, αν πιστεψει πως θα την προστατευσεις, δεν θα αμυνεται με αρνηση κ υστερια;)

διαβασε τα ποστ, σκεψου, κ ευχομαι οτι καλυτερο για ολους σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την πληθώρα των σκέψεων σας και των απόψεων σας και το σίγουρο είναι ότι η αλήθεια βρίσκεται σίγουρα κάπου εκεί μέσα.

Σε αυτή τη φάση θα καθίσω με ηρεμία να σκεφτώ όλες αυτές τις παραμέτρους και να προσπαθήσω να ηρεμήσω τα πράγματα.

Προσέξτε κάτι βασικό. Δεν δικαιολογώ σε καμία περίπτωση τη συμπεριφορά της μάνας μου και ξέρω ότι αν της γυναίκας μου η συμπεριφορά είναι ακραία 1 φορά της μάνας μου είναι 2. Της λείπει ο τρόπος - αυτό είναι δεδομένο.

Ομως από την άλλη, ποιος θα υπερασπιστεί εμένα αν όχι ο εαυτός μου? Δεν ζήτησα πολλά - λίγη ηρεμία μόνο για να ανασυνταχθούμε και να προχωρήσουμε. Να κάνουμε στην άκρη καποια πράγματα και να προχωρήσουμε.

Αν δεν είχα περάσει τόσα ίσως και εγώ να αντιδρούσα αλλιώς. Αλλά έχουν γράψει μέσα μου πολλά πράγματα και οι αντιδράσεις μου δεν μπορεί πάντα να είναι οι καλύτερες. Λϊγη ηρεμία χρειάζομαι να βρω τον εαυτό μου και να επανακτήσω τη σχέση με τη γυναίκα μου. Απλά και αυτής η συμπεριφορά με οδηγεί στα άκρα. Μακάρι να έβρισκε την ηρεμία να καθόταν και να μου έλεγε με όμορφο τρόπο τι την απασχολεί και εγώ θα της τα έλυνα όλα. Θέληση υπάρχει. Απλά της λείπει και αυτής ο τρόπος. Της το είπα και σήμερα πάλι. Αν μου τα έλεγες αυτά με πιο ωραίο τρόπο θα αντιδρούσα και εγώ αλλιώς. Ολα γίνονται κορίτσια. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο - τιποτα άλλο. και θέληση να υπάρχει.

Θα απέχω για λίγες μέρες από το post για να ηρεμήσω και ελπίζω όταν σας ξαναγράψω τα πράγματα να είναι καλύτερα..Μακάρι γιατί το έχω ανάγκη..

Σας ευχαριστώ όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το καλυτερο ειναι αυτο!!!

ηρεμισε, βρες τα με τη γυναικα σου(ισως αν της δειξεις αναλογη κατανοηση οπως εδειξες στη μαμα σου, την καταλαβεις κ εσυ καλυτερα)

βρειτε τα σαν ζευγαρι, αυτο προεχει κ ολα τα αλλα θα ερθουν;)

αν ειστε ολοι ηρεμοι, οι πραξεις καλης θελησης θα ερθουν.παρτε το χρονο σας σαν ζευγαρι, κ ευχομαι την επομενη φορα που θα επιστρεψεις να εχεις καλα νεα, να τα εχετε βρει.

ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν εχει περασει μερα που να μη σκεφτομαι την περιπτωση σου.εχω περασει παρα πολλα κ εγω κ γιαυτο θα σου πω υπομονη..ηθελα απλα να σε ρωτησω αν εχεις σκεφτει να πεις στην γυναικα σου οτι θα ρθει καποιος συγγενεις σου(μην ειναι σε πρωτη φαση οι γονεις σου) για επισκεψη.μπορει να νιωσει πιο ανετα να ερθουν εκεινοι στο δικο της εδαφος..κ ετσι να κανεις την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ koritsomama για το μήνυμα σου. Αυτο το έχω ήδη κάνει - έχουν έρθει τα ξαδέρφια και οι θείοι μου στο σπίτι. Ευτυχώς εκεί δεν είχαμε έκτροπα αν και στο τσακ κρατιόταν...

Εχω κάνει πάρα πολύ υπομονή μέχρι στιγμής αλλά το θέμα είναι ότι έχω αρχίσει και εξαντλούμαι..Τον τελευταίο μήνα εν τω μεταξύ τρέχουμε πάρα πολύ στους γιατρούς γιατί η γυναίκα μου έβγαλε εξανθήματα σε όλο το σώμα και έχουμε ανησυχήσει πάρα πολύ γιατί δεν έχουν βρει ακόμη τι μπορεί να είναι..Της το είχα πει κάποτε ότι θα πληρώσουμε και αυτή και εγώ με την υγεία μας όλες αυτές τις καταστάσεις αλλά δεν με άκουγε..Που θα σου βγουν τόσα νεύρα και τέτοια ένταση συνεχώς? Δεν θα ξεσπάσουν κάποτε?? Οι γιατροί της λένε να παραμένει απολύτως ήρεμη αλλά βλέπεις και αυτή είναι από τη φύση της έτσι που τα σκέφτεται συνέχεια..

Εγώ από την άλλη ετοιμάζομαι να κάνω δεύτερη κρουση τώρα για το θέμα του ονοματος - για να το βγάλουμε έστω το μωρό 2 ονόματα. Ειλικρινά μου έχει κάτσει αυτό και δεν μου βγαίνει από το κεφάλι με τίποτα..Το έχω αποφασίσει ότι αν δεν το δεχτεί να κάνει και αυτή ένα βήμα πίσω θα ακυρώσω την βάπτιση. Ειλικρινά δεν μπορω να βγάλω το παιδί ένα όνομα που δεν θέλω. Σέβομαι το τάμα της αλλά ας κάνει και αυή όχι ένα αλλά μισό βήμα πίσω αυτή τη φορά.. Δεν γίνεται να τα θέλει όλα δικά της. Πώς θα το κάνουμε δηλ? Αλλιώς ορθά κοφτά θα της πω ακυρώνω τα πάντα.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κάνω άλλη μια φορά πίσω εγώ. Εγω θιγεί προσωπικά με την υπόθεση αυτή..

Πριν λίγες μέρες τη ρώτησα επίσης πώς θα ένιωθε αυτή αν οι δικοί της δεν είχαν δει το παιδί καθόλου??Και μου απάντησε ότι με καταλαβαίνει....τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα δηλ..

Αυτό όπου και να το έχω πει, σε φίλους και γνωστούς, δεν μπορούν να το διανοηθούν. Ολοι αυτό μου λένε. Μα γιατί ρε παιδί μου το τραβάει τόσο πολύ το σχοινί? Τι θέλει να πετύχει ειλικρινα??

Θα δείξει πάντως..όπως έχω ξαναπεί μέσα στους επόμενους λίγους μήνες θα ληφθούν καθοριστικές αποφάσεις στο γάμο μας και θα πρέπει να γίνουν δύσκολες επιλογές..

Δεν γίνεται να κάνω άλλο πίσω εγώ - ούτε μισό βήμα πλέον. Και σε αυτό είμαι κάθετος. Είχε όλα τα περιθώρια και τα εξάντλησε. Ας κάνει κάτι και αυτή να αλλάξουν και οι άλλοι. τι άλλο να πώ και εγώ πια?

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και την κατανόηση. Ειλικρινά το εκτιμώς πολύ που κάποιοι με καταλαβαίνουν..

Link to comment
Share on other sites

jimmy271 καλησπερα.Χαιρομαι ιδιαιτερως που επιτελους δοθηκε μια χαραμαδα φωτος σε ολη αυτή την κατασταση.Ειλικρινα υπαρχει καπου η λυση αρκει από κοινου να αντιμετωπισετε το ολο θεμα.Κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν εχει σημασια ποιος προσπαθει περισσοτερο και ποιος όχι.Καθε ανθρωπος εχει μοναδικη ιδιοσυγκρασια και ουτε και ο ιδιος γνωριζει απολυτα τα ορια του.Θα μου πεις γιατι να ξεπερνανε καποιοι τα ορια μας.Θα μπορουσα να παραθεσω πολλες απαντησεις σε αυτό το γιατι.Σημασια μονο εχει πως εσυ ακομα προσπαθεις και από ότι φαινεται το ιδιο αρχιζει να πραττει και η συντροφος σου.Αααααρα αξιζει ότι υπαρχει αναμεσα σας και φυσικα μονο εσεις το γνωριζετε.Το τι θα εκανε εκεινη στην θεση σου είναι κατά την γνωμη μου ατοπο,διοτι αν το σκεφτεις απλα δεν ηξερε ουτε καν ότι θα συμβει στην ιδια.Οποτε δεν ηταν μια προγραματισμενη συμπεριφορα από μερους της.Αφησε προφανως το συναισθημα και την παρεσυρε και εξʼου και τα εξανθηματα.Ψυχοσωματικη αντιδραση γιατι προφανως ουτε και στην ιδια αρεσει ότι συνεβει αλλα δεν υπηρχε και κανεις να σας προειδοποιησει για αυτά που θα συναντουσατε.

Τελος θα ηθελα να προσθεσω πως ο σεβασμος μεταξυ ανθρωπων κερδιζετε και δεν εννοειται.Δεν υπαρχει αυτονοητο σε αυτή την ζωη.Ολα κερδιζονται και δεν υπαρχουν δικαιολογιες στο ονομα των «τιτλων τιμης»-μαμα,μπαμπας,αδελφια,συζυγος κλπ.

Ευχομαι από καρδιας να ερθει η ανοιξη στο σπιτικο σας και στο τελος της,αυτή η ιδιαιτερη κατασταση να σας βρει ενωμενους,αγαπημενους,δυνατους και ανανεωμενους!!!


OGsSp3.png

AQokp3.png

*********************************************

"...Ότι αγαπώ γεννιέται αδιάκοπα

Ότι αγαπώ βρίσκεται στην αρχή του πάντα..."

"...Οι άνθρωποι έχουν αστέρια που δεν είναι τα ίδια. Για κείνους που ταξιδεύουν, τ' αστέρια είναι οδηγοί. Για άλλους δεν είναι παρά μικρά φώτα. Μα όλα τούτα τ' αστέρια σωπαίνουν. Εσύ, θα έχεις αστέρια που κανείς άλλος δεν τα έχει ..."

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω ειχα προβλημα με το ονομα κ σκεφτομουν για 2.δεν το εκανα ομως γιατι σκεφτηκα πωςστο τελος θα την πληρωσει το παιδι.η γυναικα σου θα το φωναζει τονομα που θελει κ οι δικοι της κ εσυ?οι δικοι σου?οι φιλοι σας..κ οσο για τα εξανθηματα...αχ ποσο κοινη ιστορια εχουμε..εγω βγαζω μελανιες κ δε μου βρισκουν τιποτα..προσπαθησε να μη χαλασεις το γαμο σου για τριτους..εγω αυτο παλευω..αξιζει οταν αγαπας!!ξερω πως εφτασες στα ορια σου..κ εγω καθε μερα στα ορια μου ειμαι μα προσπαθω να σκεφτομαι τις παλιες ομορφες στιγμες.κοιταω τις φωτο μας.στα αλμπουμ δεν υπαρχουν φωτο που να δειχνουν ποσο δυσκολα εχουμε περασει ειδικα αυτα τα δυο χρονια μα κ χωρις τασχημα δεν θα εκτιμουσαμε την καθε μας στιγμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...