Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Moments

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Το χθεσινό βράδυ πήγε μια χαρούλα.. Εννοείται ότι το αντράκι μου κοιμήθηκε αγκαλίτσα στη μανούλα του και μετά ανάμεσα στη μαμά και στον μπαμπά μέχρι τις 2.30 όπου και ξύπνησε, έφαγε και μεταφέρθηκε στην καλαθούνα του όπου και κοιμήθηκε μια χαρά μέχρι τις 7 σήμερα το πρωί.. Ξαναέφαγε και από τότε κοιμάται και πάλι αμέριμνος.. Σήμερα το βράδυ θα τον ζυγίσουμε.. Ανυπομονώ να δω πόσο έχει πάρει!

Κούκου μου τα είπαμε και στο φατσοβιβλίο.. Ότι και να του κάνω δεν ξυπνάει, και αν ξυπνήσει δεν τρώει.. Η σύμβουλος θηλασμού που το συζήτησα μαζί της μου είπε ότι προφανώς το γάλα μου τον χορταίνει και με το παραπάνω και γι' αυτό δεν ξυπνάει ή δεν δείχνει σημάδια πείνας νωρίτερα.. Τη μέρα πάντως πάνω στο τρίωρο ή έστω στις 3.30 ώρες ξυπνάει το αγοράκι μου!

Φιλάκια πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • stellitsa1978

    4620

  • descolorira

    3994

  • caramello

    3743

  • Moments

    2873

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και από μένα!!! Εμφανίστηκα μαρκελλάκι ε!!!:D

Πόσο χάρηκα με τα νεάκια σο υ...που μεγαλώνει το σποράκι...κι εσύ άρχισες να είσαι καλύτερα...Αντε τώρα περιμένουμε τα επόμενα νεάκια του επόμενου υπερήχου!:D (σαν τις χοριακές είμαι εθισμένη στα νέα) χαχαχαχαχα

Δομνινάκι μου όντως είναι πολύ συγκινητική η στιγμή με τον ιερέα και το μικρό στο ιερό...Εμείς εδώ παίρνουμε τα μικρά στις 8 μέρες...και μετά στις 40! Στις 8 τα παίρνει ο μπαμπάς και στις 40 η μαμά! Ητανε πολύ συγκινητικό γιατί ένιωθα πως έπαιρνα το δώρο...στο σπίτι του!!! Ουφ...

Νασούκο μου αχ αν ήμουνα κοντά θα ερχόμουνα σε βοηθήσω!Πω πω! Ζόρικα τα πράγματα σε συνδυασμό με τον Αλεξάκο ε; Πάντως ο αδελφός μου με το μικρό τους είχανε αρχίσει από πριν να έρθουνε τα διδυμάκια να προσπαθούνε να "ξεκολήσσει" το μικρό τους από τη μαμά και είχε αναλάβει σχεδόν τα πάντα ο αδελφός μου για να μην του φανεί του μικρού μετά μεγάλη διαφορά με τον ερχομό των μικρών...για να μη χάσει τη μαμά του ξαφνικά...Πέτυχε πάντως αρκετά αυτή η συνταγή...Από την΄αλλη όμως έχει και ε υέλικτο ωράριο ο αδερφός μου στη δουλειά οπότε βόλευε γενικώς...

Καραμελλάκι πώς είσαι εσύ; Τελικά πότε θα πας προς τα πάνω; Η καραμελλίτσα μας συνειδητοποίησε πως έρχεται "παρέα";:D

Εγώ κορίτσια σκέφτομαι πως ίσως πρέπει να σταματήσω το θηλασμό σιγά σιγά αφού υπάρχει το ενδεχόμενο να επιστρέψω στη δουλειά σε κανένα μήνα και νομίζω δεν είμαι έτοιμη...είναι μια φάση που μια φορά τη ζεις (με τα δικά μου δεδομένα) και δεν ξέρω αν είμαι ψυχολογικά έτοιμη να το κάνω ακόμη....Χμ...το σκέφτομαι...

Αυτά! Πάω να παίξω λιγο με το μικρούλικο που μόλις έχει ξυπνήσει!:D

Ευχαριστώ Μομεντάκι μου καλημέρα μας!!!!Κάνε ότι μπορείς να μη γυρίσεις στη δουλειά εγώ ε΄χω πάθει τέτοια φοβία που δεν ξέρω πιό θα έιναι το επόμενο βήμα ώστε να μην πάω δουλειά ουφ και αυτοί οι γιατροί του ΕΟΠΥΥ τελικά συμφέρει να έχει συμβεβλημένο γιατρό σου γράφει ότι γουστάρεις.....τέλος πάντων φιλάκια στο Μομεντοτζουνιορακογουρι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μομεντάκι μου καλημέρα μας!!!!Κάνε ότι μπορείς να μη γυρίσεις στη δουλειά εγώ ε΄χω πάθει τέτοια φοβία που δεν ξέρω πιό θα έιναι το επόμενο βήμα ώστε να μην πάω δουλειά ουφ και αυτοί οι γιατροί του ΕΟΠΥΥ τελικά συμφέρει να έχει συμβεβλημένο γιατρό σου γράφει ότι γουστάρεις.....τέλος πάντων φιλάκια στο Μομεντοτζουνιορακογουρι μου!!!!

Πράγματι συμφέρει να είναι συμβεβλημένος ο γιατρός γιατί και εμένα που ήταν μου έγραφε ανα πάσα στιγμή ήθελα τις αναρρωτικές! όμως εγώ φοβόμουν και την επιτροπή του ΙΚΑ μην μου τις κόψει αλλά εντάξει τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Όσο για την δουλειά, μωρέ μπας και θα σου έκανε καλό να πήγαινες? Δηλαδή αν δεν είναι αγχωτική και κουραστική σωματικά η δουλειά σου, το να ξεφεύγεις λίγο από το σπίτι θα ήταν καλό νομίζω!Θα περνούσε και η ώρα σου καλύτερα γιατί τώρα και εγώ που είμαι μέσα στο σπίτι νομίζω ότι η μέρα είναι πιο μεγάλη!είναι κάποιες μέρες ειδικά που δεν περνάνε οι ώρες με τίποτα!

Μομεντάκι μου εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στην δουλειά μετά από ένα χρόνο σίγουρα!! Διάβασα πρόσφατα ένα βιβλιο που λέγετε "Μεγαλώνοντας μέσα στην Ελληνική οικογένεια" και είναι του Ματθαίου Γιοσαφ που είναι ψυχίατρος-παιδοψυχολόγος και αναφέρει πόσο σημαντικό για την ζωή του παιδιού είναι να μεγαλώνει με την μαμά του τα πρώτα χρόνια της ζωής του αλλά ακόμα πιο σημαντικό τους 8 πρώτους μήνες της ζωής του να ασχολείται ΜΟΝΟ η μαμά με το παιδί!!!Δηλαδή ακόμα και το τάισμα αν γίνεται με μπουκάλι να το δίνει πάντα και μόνο η μαμά!Επίσης η μαμα πρέπει να αλλάζει το μωρό και γενικά να αντιλαμβάνετε το μωρό μία μυρωδιά (ενός ανθρώπου).

Ο μπαμπάς αυτούς τους πρώτους μήνες θα πρέπει να έχει υποστηρικτικό ρόλο δίπλα στην μητέρα, αλλά το βασικό ρόλο τον έχει η μαμά και εκείνη πρέπει να ανταποκρίνετε κάθε φορά ακόμα και στο κλάμα του μωρού.

Τελοσπάντων για όλα τα παραπάνω επέλεξα και εγώ να πάω στην δουλειά όταν θα ε'ιναι ο μπέμεπης 10 μηνών και ελπίζω εκτος απροόπτου να κατα΄φερω να είμαι εδώ κοντά του όσο μπορώ περισσότερο!

Πάντως το βιβλίο αξίζει και Μαρκελάκι σαν εγκυούλα σου προτίνω να το διαβάσεις από τώρα που έχεις χρόνο!!!;)


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι συμφέρει να είναι συμβεβλημένος ο γιατρός γιατί και εμένα που ήταν μου έγραφε ανα πάσα στιγμή ήθελα τις αναρρωτικές! όμως εγώ φοβόμουν και την επιτροπή του ΙΚΑ μην μου τις κόψει αλλά εντάξει τελικά δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Όσο για την δουλειά, μωρέ μπας και θα σου έκανε καλό να πήγαινες? Δηλαδή αν δεν είναι αγχωτική και κουραστική σωματικά η δουλειά σου, το να ξεφεύγεις λίγο από το σπίτι θα ήταν καλό νομίζω!Θα περνούσε και η ώρα σου καλύτερα γιατί τώρα και εγώ που είμαι μέσα στο σπίτι νομίζω ότι η μέρα είναι πιο μεγάλη!είναι κάποιες μέρες ειδικά που δεν περνάνε οι ώρες με τίποτα!

Μομεντάκι μου εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στην δουλειά μετά από ένα χρόνο σίγουρα!! Διάβασα πρόσφατα ένα βιβλιο που λέγετε "Μεγαλώνοντας μέσα στην Ελληνική οικογένεια" και είναι του Ματθαίου Γιοσαφ που είναι ψυχίατρος-παιδοψυχολόγος και αναφέρει πόσο σημαντικό για την ζωή του παιδιού είναι να μεγαλώνει με την μαμά του τα πρώτα χρόνια της ζωής του αλλά ακόμα πιο σημαντικό τους 8 πρώτους μήνες της ζωής του να ασχολείται ΜΟΝΟ η μαμά με το παιδί!!!Δηλαδή ακόμα και το τάισμα αν γίνεται με μπουκάλι να το δίνει πάντα και μόνο η μαμά!Επίσης η μαμα πρέπει να αλλάζει το μωρό και γενικά να αντιλαμβάνετε το μωρό μία μυρωδιά (ενός ανθρώπου).

Ο μπαμπάς αυτούς τους πρώτους μήνες θα πρέπει να έχει υποστηρικτικό ρόλο δίπλα στην μητέρα, αλλά το βασικό ρόλο τον έχει η μαμά και εκείνη πρέπει να ανταποκρίνετε κάθε φορά ακόμα και στο κλάμα του μωρού.

Τελοσπάντων για όλα τα παραπάνω επέλεξα και εγώ να πάω στην δουλειά όταν θα ε'ιναι ο μπέμεπης 10 μηνών και ελπίζω εκτος απροόπτου να κατα΄φερω να είμαι εδώ κοντά του όσο μπορώ περισσότερο!

Πάντως το βιβλίο αξίζει και Μαρκελάκι σαν εγκυούλα σου προτίνω να το διαβάσεις από τώρα που έχεις χρόνο!!!;)

Α ωραία θα το πάρω όσο για τη δουλειά είναι σε βιβλιοθήκη και ότι και να κάνει ς πρέπει να σηκώσεις βιβλίο ειτε το περάσεις στον υπολογιστή είτε το δανείσεις είτε οτιδήποτε και κάποια είναι πολύ βαριά οπότε πρέπει να έχω έναν βοηθό δίπλα μου...δε συμφέρει....θα δω τί θα κάνω...από τη δουλειά δεν έχω λείψει ούτε μια μέρα ούτε με πυρετό ως ω΄του πήρα την άδεια για το μεταπτυχιακό :) είμαι fun αλλά τώρα είδα ότι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερουδια!!!

Κουκακι μου δε συμφωνω απολυτα με αυτο το βιβλιο...σιγουρα η μαμα πρεπει να ειναι πανταχου παρουσα αλλα ο μπαμπας πρεπει επισης να ειναι πανταχου παρων οπως και η μαμα και οχι απλα υποστηρικτικα! Εμεις με τα 2... απο την αρχη τα καναμε ολα μαζι εναλλαξ τα παιδια...σημερα εγω την ορη αυριο εσυ την κορη...αλλα κι ενα να ειχαμε παλι πιστευω το ιδιο θα καναμε...με αυτον τον τροπο τα μικρα μαθαινουν να μην ξεχωριζουν καποιον απο τους 2 γονεις τοσο νωρις και επισης θα ειναι σε θεση να ηρεμησουν / φανε / κοιμηθουν παιξουν κλπ με τον μπαμπα εξισου καλα οπως και με τη μαμα αν για οποιοδηποτε λογο η μαμα δεν μπορει...

Εγω πηγα στη δουλεια οταν τα μικρα μου ηταν 7 μηνων, και αυτο που μου ειχε πει ηπαιδιατρος κ ειχε δικιο ηταν..οτι οσο πιο νωρις η μαμα ή ο μπαμπας "αφηνουν¨ τα μικρα να πανε στη δουλεια τοσο πιο ευκολο θα ειναι για τα παιδια...κατι σαν ρουτινα...βεβαια το καλο ειναι οτι εγω δουλευω 3 μερες οχι 5 και το μεσημερι ειμαι πισω... Πραγματικα λοιπον καθε πρωι πλεον (που καταλαβαινουν) τα αποχαιρεταμε κανονικοτατα κι αυτα ειναι ευτυχισμενα που θα μεινουν με τον παππου και τη γιαγια και θα τους γινονται ολα τα χατηρια χεχε.

Και γενικοτερα πιστευω οτι δε χρειαζεται να ιεναι προσκολλημενα σε κανεναν τα μικρα, να υπαρχει ευελιξια και να ειναι ανοιχτα με τα ατομα που τα περιβαλλουν...γιατι η προσκολληση πολλες φορες εχει πολυ ασχημα αποτελεσματα...(ξερω παιδακι που ειναι 3 και δε μιλαει πχ..) Και περα απο αυτο...αν χρειαστει να μεινουν με μπαμπα παππου γιαγια σε περιπτωση αναγκης...θα ειναι τραγικα δυσκολο για το παιδι και για μας ακομα περισσοτερο! Και μη νομιζεις οτι αυτο"φτιαχνει" μεγαλωνοντας....ισα ισα...χειροτερευει.

Προσωπικη αποψη εννοειται ! ο καθενας πρατει οπως κρινει σωστο με το μωρο του

Δομνινακι μια χαρα τα πας απο τοι βλεπω! Διαβαζω τα νεα σου καθημερινως!!! Να του δωσεις ενα φιλακι στο πατουσακι απο εμενα!!!

Μομεντακι μου κριμα δεν ειναι για ενα μηνα να αποχωριστεις το θησαυρο σου???

Η Μελετινα εχει καιρο να εμφανιστει η ειναι η ιδεα μου?

Τουρτιτσα αν και καθυστερημενα...σκεφτομαι πολυ συχνα αυτα που μας γραφεις και τον τονο (τονο οχι τροπο....) στον οποιο γραφεις...παντα η γραφη σου εχει μια νοτα χιουμορ και δυο νοτες απαισιοδοξιας... Μηπως να το γυρισουμε στην αισιοδοξια? Δε σε κατηγορω ουτεσε επικρινω προς Θεου....απλα πολλες φορες αναρωτιεμαι (και απο τον εαυτο μου κυριως!) αν ωντας απαισιοδοξη και γρινιαρα εμποδιζω τα καλα να ερθουν....! Ας μη σκευτομαστε δυσαρεστα γιατι δυσαρεστα θα ρθουν! Φιλια στα μικρα σου...κ αν εχεις βρει καποιο κολπακι να τα κρατας μακρια απο το κεφαλι σου εστω και για 5 λεπτα...πληρωνω οσο οσο για να μου το πεις !

Φιλια κοριτσουδες!


Παναγία μου σε ευχαριστούμε!

EsnLp2.png

PmLSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερουδια!!!

Κουκακι μου δε συμφωνω απολυτα με αυτο το βιβλιο...σιγουρα η μαμα πρεπει να ειναι πανταχου παρουσα αλλα ο μπαμπας πρεπει επισης να ειναι πανταχου παρων οπως και η μαμα και οχι απλα υποστηρικτικα! Εμεις με τα 2... απο την αρχη τα καναμε ολα μαζι εναλλαξ τα παιδια...σημερα εγω την ορη αυριο εσυ την κορη...αλλα κι ενα να ειχαμε παλι πιστευω το ιδιο θα καναμε...με αυτον τον τροπο τα μικρα μαθαινουν να μην ξεχωριζουν καποιον απο τους 2 γονεις τοσο νωρις και επισης θα ειναι σε θεση να ηρεμησουν / φανε / κοιμηθουν παιξουν κλπ με τον μπαμπα εξισου καλα οπως και με τη μαμα αν για οποιοδηποτε λογο η μαμα δεν μπορει...

Εγω πηγα στη δουλεια οταν τα μικρα μου ηταν 7 μηνων, και αυτο που μου ειχε πει ηπαιδιατρος κ ειχε δικιο ηταν..οτι οσο πιο νωρις η μαμα ή ο μπαμπας "αφηνουν¨ τα μικρα να πανε στη δουλεια τοσο πιο ευκολο θα ειναι για τα παιδια...κατι σαν ρουτινα...βεβαια το καλο ειναι οτι εγω δουλευω 3 μερες οχι 5 και το μεσημερι ειμαι πισω... Πραγματικα λοιπον καθε πρωι πλεον (που καταλαβαινουν) τα αποχαιρεταμε κανονικοτατα κι αυτα ειναι ευτυχισμενα που θα μεινουν με τον παππου και τη γιαγια και θα τους γινονται ολα τα χατηρια χεχε.

Και γενικοτερα πιστευω οτι δε χρειαζεται να ιεναι προσκολλημενα σε κανεναν τα μικρα, να υπαρχει ευελιξια και να ειναι ανοιχτα με τα ατομα που τα περιβαλλουν...γιατι η προσκολληση πολλες φορες εχει πολυ ασχημα αποτελεσματα...(ξερω παιδακι που ειναι 3 και δε μιλαει πχ..) Και περα απο αυτο...αν χρειαστει να μεινουν με μπαμπα παππου γιαγια σε περιπτωση αναγκης...θα ειναι τραγικα δυσκολο για το παιδι και για μας ακομα περισσοτερο! Και μη νομιζεις οτι αυτο"φτιαχνει" μεγαλωνοντας....ισα ισα...χειροτερευει.

Προσωπικη αποψη εννοειται ! ο καθενας πρατει οπως κρινει σωστο με το μωρο του

Δομνινακι μια χαρα τα πας απο τοι βλεπω! Διαβαζω τα νεα σου καθημερινως!!! Να του δωσεις ενα φιλακι στο πατουσακι απο εμενα!!!

Μομεντακι μου κριμα δεν ειναι για ενα μηνα να αποχωριστεις το θησαυρο σου???

Η Μελετινα εχει καιρο να εμφανιστει η ειναι η ιδεα μου?

Τουρτιτσα αν και καθυστερημενα...σκεφτομαι πολυ συχνα αυτα που μας γραφεις και τον τονο (τονο οχι τροπο....) στον οποιο γραφεις...παντα η γραφη σου εχει μια νοτα χιουμορ και δυο νοτες απαισιοδοξιας... Μηπως να το γυρισουμε στην αισιοδοξια? Δε σε κατηγορω ουτεσε επικρινω προς Θεου....απλα πολλες φορες αναρωτιεμαι (και απο τον εαυτο μου κυριως!) αν ωντας απαισιοδοξη και γρινιαρα εμποδιζω τα καλα να ερθουν....! Ας μη σκευτομαστε δυσαρεστα γιατι δυσαρεστα θα ρθουν! Φιλια στα μικρα σου...κ αν εχεις βρει καποιο κολπακι να τα κρατας μακρια απο το κεφαλι σου εστω και για 5 λεπτα...πληρωνω οσο οσο για να μου το πεις !

Φιλια κοριτσουδες!

Ντεσούλα μου δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αλλά εγώ μάλλον τα μετέδωσα κάπως περίεργα και δεν έγινε κατανοητό τι εννοώ!

Φυσικά και θα ασχοληθεί ο μπαμπάς με το μωρό και εμάς ο μπαμπάς συμμετέχει και ασχολείται πάρα πολύ με τον μπέμπη αλλά όσο είναι ακόμα πολύ μωρούλι το παιδί θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ένα πρόσωπο που θα του "εκληρώνει" τις βασικές του ανάγκες, φαγητό-καθαριότητα-ύπνος.

Είναι πολύ εύστοχο το βιβλίο αλλά δυστυχώς εγώ δεν έχω καλή μεταδοτικότητα για να γίνω αρκετά σαφής και ίσως παρεξηγήθηκα.

Ο συγκεκριμένος επιστήμονας δεν είναι τυχαίος έχει ασχοληθεί πάρα πολλά χρόνια με την βρεφική-παιδική ψυχολογία και είναι εκείνος που κατάφερε να αλλάξει τα εργασιακό καθεστώς για την μητέρα και να καθιερωθεί αυτή η επιπλέον άδεια των 6 μηνών που πέρνουμε από τον ΟΑΕΔ.

Να και ένα βιντεάκι που αναφέρει πολλά από αυτά που γράφει στο βιβλίο:


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μπεμπέκια!

Εμείς είμαστε καλά.. είχαμε ένα περίεργο βράδυ χθες.. Ο μικρούλης μου κοιμόταν το απόγευμα από τις 4.30 μέχρι τις 7.30.. Μετά ήρθε ο μπαμπάς μας τον έκανε μπάνιο, έφαγε αλλά που να ξανακοιμηθεί το πουλάκι μου. Με τα πολλά τον πήρε ο ύπνος κατά τις 12 το βράδυ στην αγκαλιά μου και κοιμηθήκαμε έτσι μέχρι τις 4 το πρωί όπου έφαγε πάλι αλλά δεν είχε όρεξη για ύπνο.. έτσι αναγκαστικά τον είχα δίπλα μου και εννοείται ότι ξενυχτούσα μαζί του.. Ο μπαμπάς μας δεν αισθανόταν και πολύ καλά και για προληπτικούς λόγους εξορίστηκε από μόνος του στον καναπέ.. Οπότε πολύ πιθανόν να του έλειπε ο μπαμπάς του.. Τέλος πάντων, κάποια στιγμή στις 6.30 έφαγε πάλι όπου και τον έβαλε ο άντρας μου στην καλαθούνα του όπου κοιμήθηκε μέχρι τις 8.. Μετά έφαγε πάλι και κοιμήθηκε από τις 9 στην καλαθούνα του.. Εγώ πάλι είμαι σχεδόν "κομμάτια"... θα θυσιαστώ για το παιδί μου τι να κάνω..

Τα ευχάριστα νέα είναι ότι έβαλε 245 ολόκληρα γραμμάρια σε μια βδομάδα μόνο από το γάλα μου.. Το αγοράκι μου είναι τόσο καλόφαγο κορίτσια.. και έχει και μια τρομερή φατσούλα που δεν μπορώ να του αντισταθώ.. Πήρα τηλέφωνο την παιδίατρο σήμερα και καταχάρηκε με το βάρος που πήρε... Superman τον χαρακτήρισε!

Κι εγώ συμφωνώ στο ότι πρέπει και ο πατέρας να έχει ενεργό ρόλο στο μεγάλωμα του παιδιού ακόμη κι από την βρεφική ηλικία.. Όπως πολύ σωστά είπε η Ντέσκο πρέπει το παιδί να εξοικειώνεται και με άλλα άτομα πέραν της μαμάς διότι σε περίπτωση που χρειαστεί η μαμά να είναι απούσα το παιδί θα πάθει κοκομπλόκο!

Εμένα ο άντρας μου έχει αναλάβει το καθημερινό μπάνιο του μπέμπη και το κάνει με πολύ χαρά..

Κουκάκι μου μπορεί όντως να μην μας έδωσες να καταλάβουμε σωστά αυτό που ήθελες να πεις.

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Τι κάνετε???

Πολύ θα θελα να πάρω ένα βιβλίο τώρα να περνάει η ώρα μου διαβαζοντάς το θα πάω στο public να ρίξω μια ματιά και γι'αυτό αλλά ίσως και για κανένα άλλο που θα μου κάνει το κλικ απλά κάνω ακόμα υπομονή γτ είναι διάφορες φίλες που θα μου φέρουν διάφορα βιβλία και περιμένω ακόμα μια και το μισθό μας τον χαλάνε προς το παρόν στο γιατρό και σε διάφορα παρεμφερή:)

Όσο για τους ένα ή δύο γονείς είναι διαφορετικό μωρέ το ένα από τα δύο το βλέπω και από την κουμπάρα μου με δίδυμα στην αρχή τρέχανε σα τρελλοί και οι 2 και είναι και αγγελούδια τα μικρά:P:p:p

Τέλος πάντων

Αύριο πάω να κάνω 2.5 σελίδες εξετάσεις στο Μητέρα

Τελευταίο σύμπτωμα: Κοιμάμαι καμμιά 12αριά ώρες εγώ που Σάββατο ξυπνούσα στις 8!!!!Απίστευτο!!!

Δομνίνα καλά κουράγια

φιλάκια σε όλες Καλό μας ΣΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Τι κάνετε???

Πολύ θα θελα να πάρω ένα βιβλίο τώρα να περνάει η ώρα μου διαβαζοντάς το θα πάω στο public να ρίξω μια ματιά και γι'αυτό αλλά ίσως και για κανένα άλλο που θα μου κάνει το κλικ απλά κάνω ακόμα υπομονή γτ είναι διάφορες φίλες που θα μου φέρουν διάφορα βιβλία και περιμένω ακόμα μια και το μισθό μας τον χαλάνε προς το παρόν στο γιατρό και σε διάφορα παρεμφερή:)

Όσο για τους ένα ή δύο γονείς είναι διαφορετικό μωρέ το ένα από τα δύο το βλέπω και από την κουμπάρα μου με δίδυμα στην αρχή τρέχανε σα τρελλοί και οι 2 και είναι και αγγελούδια τα μικρά:P:p:p

Τέλος πάντων

Αύριο πάω να κάνω 2.5 σελίδες εξετάσεις στο Μητέρα

Τελευταίο σύμπτωμα: Κοιμάμαι καμμιά 12αριά ώρες εγώ που Σάββατο ξυπνούσα στις 8!!!!Απίστευτο!!!

Δομνίνα καλά κουράγια

φιλάκια σε όλες Καλό μας ΣΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ντεσούλα μου δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αλλά εγώ μάλλον τα μετέδωσα κάπως περίεργα και δεν έγινε κατανοητό τι εννοώ!

Φυσικά και θα ασχοληθεί ο μπαμπάς με το μωρό και εμάς ο μπαμπάς συμμετέχει και ασχολείται πάρα πολύ με τον μπέμπη αλλά όσο είναι ακόμα πολύ μωρούλι το παιδί θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ένα πρόσωπο που θα του "εκληρώνει" τις βασικές του ανάγκες, φαγητό-καθαριότητα-ύπνος.

Είναι πολύ εύστοχο το βιβλίο αλλά δυστυχώς εγώ δεν έχω καλή μεταδοτικότητα για να γίνω αρκετά σαφής και ίσως παρεξηγήθηκα.

Ο συγκεκριμένος επιστήμονας δεν είναι τυχαίος έχει ασχοληθεί πάρα πολλά χρόνια με την βρεφική-παιδική ψυχολογία και είναι εκείνος που κατάφερε να αλλάξει τα εργασιακό καθεστώς για την μητέρα και να καθιερωθεί αυτή η επιπλέον άδεια των 6 μηνών που πέρνουμε από τον ΟΑΕΔ.

Να και ένα βιντεάκι που αναφέρει πολλά από αυτά που γράφει στο βιβλίο:

Ενδιαφέρον φαίνεται Κουκάκι μου!!!Αλλά άσχημος!!!χαχαχαχαχαχ Αχ πόση γνώση θέλει να μεγαλώσεις ένα παιδί και φανταστείτε ότι οι "παλιοί" είχανε μόνο την εμπειρία και τη φύση σύμμαχο για το μεγάλωμα ενός παιδιού...τώρα έχουν πέσει παιδοψυχολόγοι ψυχολόγοι σύμβουλοι...πώς αλλάζουν οι εποχές....λογικό οι γυναίκες δουλεύον πια η τεχνολογία απειλεί είναι πολλοί παράγοντες αλλοτρίωσης...λοιπόν κλείνω γτ με έχει πιάσει λογοδιάροια από την πολύ μοναξιά χαχαχαχαχα φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κουκακι μου προς θεου καμια παρεξηγηση !!! ουτε φυσικα εναντιωνομαι σε καμια αποψη, καθαρα τη δικη μου αποψη λεω και εμπειρια και μεχρι εκει.

Ωραια τα λεει ο τυπος ομως χεχε

μαρκελακι μου βασικα θελει αγαπη...κ μετα σε οδηγει το ενστικτο...που ω ναι υπαρχει! Κ ειναι μαγικο...οπως καθε τι που δεν μπορουμε να το εξηγησουμε χεχεχε


Παναγία μου σε ευχαριστούμε!

EsnLp2.png

PmLSp3.png

Link to comment
Share on other sites

κουκακι μου προς θεου καμια παρεξηγηση !!! ουτε φυσικα εναντιωνομαι σε καμια αποψη, καθαρα τη δικη μου αποψη λεω και εμπειρια και μεχρι εκει.

Ωραια τα λεει ο τυπος ομως χεχε

μαρκελακι μου βασικα θελει αγαπη...κ μετα σε οδηγει το ενστικτο...που ω ναι υπαρχει! Κ ειναι μαγικο...οπως καθε τι που δεν μπορουμε να το εξηγησουμε χεχεχε

Συμφωνώ Ντέσκο μου ξεπερνάς τον εαυτό σου και μετά όλα τ'άλλα:rolleyes::P;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

Τι κάνετε???

Πολύ θα θελα να πάρω ένα βιβλίο τώρα να περνάει η ώρα μου διαβαζοντάς το θα πάω στο public να ρίξω μια ματιά και γι'αυτό αλλά ίσως και για κανένα άλλο που θα μου κάνει το κλικ απλά κάνω ακόμα υπομονή γτ είναι διάφορες φίλες που θα μου φέρουν διάφορα βιβλία και περιμένω ακόμα μια και το μισθό μας τον χαλάνε προς το παρόν στο γιατρό και σε διάφορα παρεμφερή:)

Όσο για τους ένα ή δύο γονείς είναι διαφορετικό μωρέ το ένα από τα δύο το βλέπω και από την κουμπάρα μου με δίδυμα στην αρχή τρέχανε σα τρελλοί και οι 2 και είναι και αγγελούδια τα μικρά:P:p:p

Τέλος πάντων

Αύριο πάω να κάνω 2.5 σελίδες εξετάσεις στο Μητέρα

Τελευταίο σύμπτωμα: Κοιμάμαι καμμιά 12αριά ώρες εγώ που Σάββατο ξυπνούσα στις 8!!!!Απίστευτο!!!

Δομνίνα καλά κουράγια

φιλάκια σε όλες Καλό μας ΣΚ!!!

Μαρκέλα μου στις ατέλειωτες ώρες θηλασμού των πρώτων ημερών εκτός από τα βιβλία που διάβαζα ξεκοκκάλισα και το παρακάτω site

http://pediatros-thes.gr/about-2/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC-%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%82/

όσα γράφει είναι πολύ πολύ ενδιαφέροντα και με βοήθησαν πολύ! Είναι και ανέξοδο!!;)


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρκέλα μου στις ατέλειωτες ώρες θηλασμού των πρώτων ημερών εκτός από τα βιβλία που διάβαζα ξεκοκκάλισα και το παρακάτω site

http://pediatros-thes.gr/about-2/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC-%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%82/

όσα γράφει είναι πολύ πολύ ενδιαφέροντα και με βοήθησαν πολύ! Είναι και ανέξοδο!!;)

Ευχαριστώ Κουκάκι μου το βάζω στα αγαπημένα:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κουκακι μου δε ξεω πως το εξηγει ο κυριος αυτος το θεμα για τον ενα γονεα.Αλλα θα συμφωνησω με το ντεσακι.Μπορει να ειναι καλο για την ψυχολογια του παιδιου αλλα δεν ειναι καθολου πρακτικο! Η καραμελλιτσα που εχει μαθει υπνο και ταισμα μονο απο μενα ειναι φορες που νιωθω εγκλωβισμενη.Δε μπορω να την πασαρω στον καραμελλο καποιο βραδυ αν δεν ειμαι καλα για οποιοδηποτε λογο και θελω λιγη ξεκουραση.

Οταν θα αποθηλασουμε θα αρχισουμε μια σχετικη εκπαιδευση να κοιμαται και να τρωει και με μπαμπα γιατι θα ειναι αδυνατον να κοιμιζω δυο μωρα μονη μου.Καλα αδυνατο δεν ειναι τιποτα λεμε τωρα αλλα αυτο το λαθος δε το ξανακανω.Η μικρη εμαθε με εμενα λογω θηλασμου και παντα κοιμοταν μονο με εμενα το βραδυ.Επισης ο μπαμπας μας δουλευε και δεν ηθελα να τον κουραζω να ξυπναει τα βραδυα και να σηκωνεται στις 5 το πρωι για δουλεια.Οταν με το καλο ερθει το μικρακι θα μαθει να κοιμαται και με το μπαμπα του οπως και η μεγαλη για να την παλεψει η μανουλα! Το ιδιο θεωρω οτι εγινε και με το ντεσακι.Δυο μωρα , ειτε διδυμα ειτε σε ηλικια που δεν αυτοεξυπηρετειται ουτε το μεγαλο σε θεματα φαγητου ντυσιματος τουαλετας,υπνου,ειναι απιστευτα δυσκολο να τα αναλαβει ενας.Πρεπει να μαθουν και με τους δυο.γνωμη μου φυσικα...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...