Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

      Εχω πόνους και τραβήγματα,αλλά μου είπε πως αυτό ειναι απ' τα φάρμακα..Ο  κύριος λόγος που πάω αύριο απ' όσο κατάλαβα,είναι για να δούμε αν πέφτει η χοριακη,γιατί τώρα δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου..Πολύ ψυχοφθόρο ☹️

      πρίν από 7 λεπτά , dec-e είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ. Το έχω περάσει κ εγώ, ευτυχώς σε τόσο χαμηλές τιμές η χοριακή θα μηδενιστεί σχετικά γρήγορα κ μπορείς να προχωρήσεις άμεσα ακόμα και σε εμβρυομεταφορά. Όντως ψυχολογικά όλα αυτά κουράζουν, υπομονή. Το εξωμήτριο κ εγώ πιστεύω το είπε απλά για να είναι σίγουρος για κάθε ενδεχόμενο, αν δεν κάνω λάθος δίνει μεγαλύτερες τιμές χοριακής. 

       

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μέχρι στιγμής μετράω μια μηδενική χοριακη,μια παλινδρομη,μια εγκυμοσύνη που γέννησα την κορούλα μου και αυτό τώρα που μάλλον είναι βιοχημική.Ε φτάνει δε θέλω άλλο☹️ Και εγώ θέλω να πιστεύω πως δεν είναι εξωμητριο,δλδ και ο γιατρός απλά να θέλει να το αποκλείσει.

      Εσύ όταν είχες βιοχημική,πως το πέρασες?

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ


Moments

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσάκια..

Ψιλοχάθηκα είναι η αλήθεια διότι ο μπέμπης μας βγήκε αγκαλίτσας.. Είναι μικρούλης και ζητά την αγκαλιά της μαμάς και του μπαμπά και εννοείται πως δεν διανοούμαστε να του το αρνηθούμε.. Χθες από τις 7 το απόγευμα μέχρι και τις 12 το βράδυ είχαμε θηλασμό κάθε μια ώρα, ψευτοκλάμματα, 3 γεμάτες λερωμένες πάνες και ανησυχία.. Μπορεί να ήταν και ψιλοκολικοί. Ευτυχώς στις 12 αφού θήλασε για τελευταία φορά τον πήρα αγκαλιά και κοιμηθήκαμε μαζί μέχρι τις 6.30 όπου ανέλαβε βάρδια ο άντρας μου στην αγκαλιά.. Στις 8 ξαναξύπνησε, έφαγε και κοιμήθηκε στην κούνια του.. Τι σου είναι το ένστικτο και το υποσυνείδητο πάντως.. όσο έχουμε το μωρό στην αγκαλιά είτε εγώ είτε ο άνδρας μου δεν κουνιόμαστε ρούπι στον ύπνο.. όπως κοιμόμαστε έτσι ακριβώς ξυπνάμε.. Αλλά είναι υπέροχη η αίσθηση του να έχεις το μωρό πάνω σου.. Αυτή η μωρουδίλα είναι απίστευτη..

Σήμερα η μέρα μας πήγε πολύ καλά.. Για να δούμε και το βράδυ πως θα πάει..

Καραμέλλο μου η σύμβουλος πολύ συμπαθητική.. Τα περισσότερα που μου είπε τα ήξερα διότι τα είχα διαβάσει στο ίντερνετ, όμως αυτό που με βοήθησε πολύ ήταν ο τρόπος που μου έδειξε πως να βγάζω το πλεονάζον γάλα για να αποσυμφορίζεται το στήθος. Χθες το έκανα διότι ο μικρός δεν έπιανε τον αριστερό μαστό και πραγματικά είδα βελτίωση. Βέβαια έπαθε πλάκα με τον μικρό διότι αν και μικρούλης πιάνει τέλεια το στήθος και μου είπε ότι η δεξιά θηλή δεν είναι σκισμένη ή τραυματισμένη απλά κάνει αγγειοσπασμό (Ρενώ) διότι έχει ερεθιστεί αρκετά..

Νάσυ μου καλό είναι να μη διακινδυνεύσεις άλλο την υγεία και την υγεία της μπέμπας σου. Είπαμε για να είναι και τα δυο σου παιδάκια καλά πρέπει πρώτα από όλα να είσαι εσύ γερή. Οπότε κάτσε στ' αυγά σου να γεννήσεις με το καλό και δεν πειράζει αν ο Αλέξης πάει βόλτα με τον πατέρα του.. Καιρός είναι να δεθούν μεταξύ τους.. Άλλωστε μέχρι να σαραντίσεις το παιδί πρέπει να βγαίνει έξω, έτσι δεν είναι;

Μακάρι να μπορούσα να έρθω να σε βοηθήσω αλλά λόγω του μπέμπη έχω εμπλοκή! Με το καλό να ορίσετε ημερομηνία τοκετού λοιπόν!

Μαρκέλλα μου χαίρομαι τόσο πολύ που το σποράκι σου μεγαλώνει και αρχίζει να παίρνει ανθρώπινη μορφή. Θυμάμαι και τους δικούς μου υπερήχους και συγκινούμαι.. Με το καλό να το κρατήσεις το παιδάκι σου αγκαλίτσα.. και μετά δεν θα το αφήνεις από πάνω σου!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • stellitsa1978

    4620

  • descolorira

    3994

  • caramello

    3743

  • Moments

    2873

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαιρομαι που σε βοηθησε δομνινα μου...

αγγειοσπασμο εκανα κι εγω και ξανακανω τωτρα με την εγκυμοσυνη...ειναι λιγες μερες που ειμαι καλυτερα πλακα πλακα απ αυτο...

νασυ μου σε καταλαβαινω.βγαινω απ το σπιτι μια φορα τη βδομαδα για να παω γυναικολογο!υπομονη να φτασεις στο τελος κι εγω υπομονη να περασω τη δυσκολη αρχη!


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου και καλό μήνα να έχουμε!

Τελικά είχαμε ένα ήρεμο βράδυ.. Ο μικρός κοιμήθηκε στην καλαθούνα του μέχρι τις 3 το πρωί όπου και σηκώθηκε, έφαγε και ξανακοιμήθηκε αγκαλίτσα μου μέχρι τις 5.30.. σηκώθηκε, έφαγε και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 8 οπότε και ξαναέφαγε και κοιμάται από τις 9 στην καλαθούνα του..

Δεν τον χορταίνω λέμε..

Καραμέλλο μου εσύ τι κάνεις για να αντιμετωπίσεις τον αγγειοσπασμό; Εμένα μου είπε να βάζω ζεστές κομπρέσες πάνω στη θηλή αφού θηλάσει ο μικρός αλλά ομολογώ πως δεν το έχω κάνει ακόμη..

Σας φιλώ και να περνάτε όμορφα!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι θα βοηθαειη ζεστη κομπρεσα γιατι σιγουρα χειροτερευει με το κρυο.Τπτ δε κανω..υπομονη και περναει γιατι δε προλαβαονω να ασχοληθω χαχα!

Αλλα δοκιμασε το θα βοηθαει.Ακομα και το να βαλεις την παλαμη σου μολις τελειωσει θηλασμος για να ζεσταθει η να σκεπαστεις με τη μπλουζα


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνινακι μου τι ακριβώς είναι αυτό που έχεις στο στήθος?Σε πονάει?Ομολογώ πρώτη φορά το άκουσα.Κατά τ'άλλα μια χαρά με τον μικρούλη.Αφού θέλουν αγκαλίτσα μωρέ γιατί να τους την στερησουμε.Έτσι τουλάχιστον κοιμάστε και εσείς λίγο.Αλήθεια δεν τον ξυπνάς αν δεν ξυπνήσει από μόνος του για ΝΣ θηλάσει?

Αααα και βρε κοριτσάκι μου συγκινήθηκα με αυτό που μου είπες,τι να με βοηθήσεις εσύ καλέ,νέα μανούλα και λεχώνα,αν χρειαστώ άλλωστε και βρεθώ σε τόσο μεγάλη ανάγκη μπορώ να πω και στην πεθερά μου να έρχεται αλλά δεν θέλω προς το παρών γιατί έχει και την μπεμπα του αδερφού του άντρα μου που είναι μόλις 20 ημερών και τους βοηθάει με το μαγείρεμα και το πλύσιμο-σιδέρωμα των ρούχων.Μένουν και δίπλα δίπλα οπότε είναι μια χαρά.Για να έρθει σε εμάς θα πρέπει να πάρει δύο συγκοινωνίες και την λυπάμαι την κακομοιρα να την ταλαίπωρω έτσι.

Καραμελακι μου ευχαριστώ πολύ που με έβαλες στο γκρουπακι,τώρα μένει να βρω λίγο χρόνο να μπω να διαβάσω,μπας και γλυτώσω αυτή τη φορά την ταλαιπωρία.

Εσύ πότε πας πάλι στον γιατρό?

Αλήθεια σου περνάνε σκέψεις για το πως θα είστε όταν έρθει και το νέο μέλος στο σπίτι?Η καραμελιτσα πως θα είναι άραγε με το αδερφάκι της?Εγώ σκέφτομαι πως θα τα βγάλω πέρα με τον Αλέξη που με θέλει συνέχεια δίπλα του και από την άλλη θα πρέπει ΝΣ είμαι και με την μικρή,να την θηλάζω,να την κοιμιζω κτλ.Άσε έχω φοβερο άγχος γι'αυτό το θέμα.


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, καλημέρα, καλημέρα!

Συννεφιά σήμερα.. Χθες το βράδυ γύρισε ο άντρας μου από τη δουλειά, κάναμε τον μικρό μπάνιο, τον τάισα και βγήκα να πάω στην Τράπεζα διότι σήμερα θα έρθει ο ασφαλιστής να μου φέρει την ασφάλεια του αυτοκινήτου. Στο δρόμο όλες οι νερατζιές και οι πορτοκαλιές είχαν ανθίσει και είχαν τόσο όμορφη μυρωδιά.. Η άνοιξη είναι εδώ αλλά ο καιρός δεν βοηθάει για να το εμπεδώσουμε.. Περπάτησα 500 μέτρα αλλά μου άλλαξε όλη η ψυχολογία. Ξέρετε πως είναι αυτά.. Κλεισμένη όλη μέρα στο σπίτι με το μικρούλι μου... είχα συνηθίσει να δουλεύω, να βγαίνω έξω συνέχεια και τώρα μου φαίνεται κάπως.. Άντε να σαραντήσουμε για να αρχίσουμε τις βόλτες με το καρότσι! Ανυπομονώ να έρθει εκείνη η μέρα.. Φαντάζομαι τη σκηνή με τον άντρα μου να πηγαίνει τον μικρό μέσα στο ιερό για να τον διαβάσει ο παππάς και πραγματικά συγκινούμαι..

Το βράδυ μας πήγε εξαιρετικά. Από τις 9 που τον κάναμε μπάνιο και έφαγε ξύπνησε κατά τις 2.30 νομίζω.. ξαναέφαγε και ξύπνησε στις 6.. Φτου φτου το παιδάκι μου να μη το ματιάσω είναι πολύ συνεργάσιμος..

Και από γάλα, άφθονο κορίτσια.. μη σας πω ότι εύκολα θηλάζω και τρίδυμα! Κάτι πρηξιματάκια δημιουργούνται στο στήθος από το πολύ γάλα αλλά ευτυχώς το αντιμετωπίζω!

Νασούλα δεν ξέρω τελικά τι είναι αυτό που έχω... Η θηλή στην άκρη της έχει αποχρωματιστεί και έχει πάρει ένα ελαφρύ άσπρο χρώμα. Το θέμα είναι ότι με το που την πιάνει ο μικρός πεθαίνω στον πόνο για λίγο και μετά συνηθίζω.. Ο αγγειοσπασμός και το σύνδρομο Raynod που μου είπε η σύμβουλος θηλασμού απ' ότι διάβασα συμβαίνουν μετά το θηλασμό, ενώ εγώ πονάω με το που ξεκινάει ο μικρός να θηλάζει.. Δεν ξέρω τι να κάνω.. Υπομονή μόνο για το καλό του μικρού μου.. ίσως βάλω και Purelan για να δω αν θα βοηθήσει..

Όσον αφορά τώρα το θέμα θηλασμός και ύπνος.. Η παιδίατρος μου είπε να τον ξυπνάω τη μέρα στο τρίωρο και το βράδυ να τον αφήνω όσο θέλει. Προσπάθησα να το κάνω αλλά ο μικρός μου δεν ξυπνάει με τίποτε και μια φορά που τα κατάφερα δεν έφαγε. Η σύμβουλος μου είπε ότι προφανώς το γάλα μου επειδή είναι άφθονο τον χορταίνει και με το παραπάνω οπότε δεν αισθάνεται ο μικρός τόσο σύντομα πάλι πείνα. Έτσι μου είπε να τον αφήνω να ξυπνάει μόνος του.. και πράγματι το μικρούλι μου γύρω στις 3.30 ώρες ξυπνάει.. Οπότε φαντάζομαι πως μόνο μισή ώρα παραπάνω ύπνος δεν δημιουργεί και ιδιαίτερο πρόβλημα..

Με τον Αλέξη νομίζω πως πρέπει να βρείτε με τον άντρα σου το πως θα τον χειριστείτε.. Αν είναι τόσο προσκολλημένος πάνω σου σίγουρα θα του έρθει κάπως το γεγονός της έλευσης της μπέμπας.. Αλλά το βρέφος θα έχει περισσότερο ανάγκη εσένα απ' ότι ο Αλέξης, ασχέτως αν και ο Αλέξης ακόμη είναι μικρούλης και χρειάζεται τη μητέρα του.. Βοήθεια από τους δικούς σου δεν έχεις; Μήπως μπορέσει να αναλάβει κάποιος να τον βγάζει βόλτα τα πρωϊνά.. Άλλωστε Μάης μήνας θα είναι, λογικά θα έχει φτιάξει ο καιρός!

Ελπίζω να είστε όλες καλά.. και να περνάτε ακόμα καλύτερα!

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα ο αποχρωματισμος ειναι χαρακτηριστικο του αγγειοσπασμου.Κι εγω ποναω οταν ξεκιναει να θηλαζει ,παιρνω βαθια ανασα καθε φορα! ΜΕτα απο λιγο ομως μαλακωνει ο πονος.Δεν ειχα προβλημα απλα μυξεκινησαν παλι λογω αγκυμοσυνης οι ευαισθησιες.Ειναι γεγονος οτι ο αγγειοσπασμος δυναμωνει μετα το θηλασμο αλλα εσυ ισως εχεις ενα συνδυασμο ευαισθητοποιησης μεχρι να συνηθισουν οι θηλες μαζι με πιο ελαφρυ αγγειοσπασμο.Εγω θυμαμαι στη δικη σου φαση αποχρωματιζοταν η θηλη αλλα δεν ειχα αυτον τον πονο που εχω τωρα που ξεκιναει μετα και κραταει κανενα μισαωρο...μπορει να ματωνα και πεθαινα στον πονο κατα τη διαρκεια αλλα τον αποχρωματισμο τυχαια τον προσεξα αφου δεν ειχα ιδιαιτερη ενοχληση μετα.Τωρα νομιζω οτι μενω με μια ταναλια μαγκωμενη στη θηλη αφου τελειωσουμε!πιθανον να υπαρχουν και επιπεδα αγγειοσπασμου..πιο ηπιο πιο δυνατο,,,:rolleyes: και turbo!:tongue:

Καλε που ειναι τα αλλα κοριτσακιααα;;;;


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!!! Εμφανίστηκα μαρκελλάκι ε!!!:D

Πόσο χάρηκα με τα νεάκια σο υ...που μεγαλώνει το σποράκι...κι εσύ άρχισες να είσαι καλύτερα...Αντε τώρα περιμένουμε τα επόμενα νεάκια του επόμενου υπερήχου!:D (σαν τις χοριακές είμαι εθισμένη στα νέα) χαχαχαχαχα

Δομνινάκι μου όντως είναι πολύ συγκινητική η στιγμή με τον ιερέα και το μικρό στο ιερό...Εμείς εδώ παίρνουμε τα μικρά στις 8 μέρες...και μετά στις 40! Στις 8 τα παίρνει ο μπαμπάς και στις 40 η μαμά! Ητανε πολύ συγκινητικό γιατί ένιωθα πως έπαιρνα το δώρο...στο σπίτι του!!! Ουφ...

Νασούκο μου αχ αν ήμουνα κοντά θα ερχόμουνα σε βοηθήσω!Πω πω! Ζόρικα τα πράγματα σε συνδυασμό με τον Αλεξάκο ε; Πάντως ο αδελφός μου με το μικρό τους είχανε αρχίσει από πριν να έρθουνε τα διδυμάκια να προσπαθούνε να "ξεκολήσσει" το μικρό τους από τη μαμά και είχε αναλάβει σχεδόν τα πάντα ο αδελφός μου για να μην του φανεί του μικρού μετά μεγάλη διαφορά με τον ερχομό των μικρών...για να μη χάσει τη μαμά του ξαφνικά...Πέτυχε πάντως αρκετά αυτή η συνταγή...Από την΄αλλη όμως έχει και ε υέλικτο ωράριο ο αδερφός μου στη δουλειά οπότε βόλευε γενικώς...

Καραμελλάκι πώς είσαι εσύ; Τελικά πότε θα πας προς τα πάνω; Η καραμελλίτσα μας συνειδητοποίησε πως έρχεται "παρέα";:D

Εγώ κορίτσια σκέφτομαι πως ίσως πρέπει να σταματήσω το θηλασμό σιγά σιγά αφού υπάρχει το ενδεχόμενο να επιστρέψω στη δουλειά σε κανένα μήνα και νομίζω δεν είμαι έτοιμη...είναι μια φάση που μια φορά τη ζεις (με τα δικά μου δεδομένα) και δεν ξέρω αν είμαι ψυχολογικά έτοιμη να το κάνω ακόμη....Χμ...το σκέφτομαι...

Αυτά! Πάω να παίξω λιγο με το μικρούλικο που μόλις έχει ξυπνήσει!:D


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

μομεντακι μου μπορειτε απλως να μειωσετε τους θηλασμους.η και.να βγαχεις γαλατακι.αφου ουτως η αλλως πινει και ξενο δε θηλαζετε αποκλειστικα νομιζω θα ειναι ευκολο.μπορεις να το.κανεις πρωι και βρραδυ μονο.αν.σε κουρα,ει το.να βγαζεις.μπορεις να ξεκινησεις απο τωρα να κανεις και τραπεζα στην.καταψυξη.αν σε εχει κουρασει ειναι αλλο θεμα αλλα πολλες εργαζομενες μανουλεσ συνεχιζουν το θηλασμο.θεληση να υπαρχει...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

μομεντακι μου μπορειτε απλως να μειωσετε τους θηλασμους.η και.να βγαχεις γαλατακι.αφου ουτως η αλλως πινει και ξενο δε θηλαζετε αποκλειστικα νομιζω θα ειναι ευκολο.μπορεις να το.κανεις πρωι και βρραδυ μονο.αν.σε κουρα,ει το.να βγαζεις.μπορεις να ξεκινησεις απο τωρα να κανεις και τραπεζα στην.καταψυξη.αν σε εχει κουρασει ειναι αλλο θεμα αλλα πολλες εργαζομενες μανουλεσ συνεχιζουν το θηλασμο.θεληση να υπαρχει...

Όχι δεν με έχει κουράσει καθόλου καραμελλάκι μου...ΑΥτο΄με το να το βγάζεις το ξέρω σαν πιθανότητα αλλά αυτό που θέλω είναι την επαφή με το μικρό...στην αγκαλιά μου και να θήλάζει!:rolleyes: Νομίζω καταλαβαίνείς τι εννοώ....Φυσικά για να γίνει αυτό πρέπει να πάρω άδεια ένα χρόνο και να κάνω μόνο αυτό!;) Οντως είναι και το ενδεχόμενο να θηλάζω πρωί και βράδυ....χμ...καλέ! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Γίνεται; Και στα ενδιάμεσα δεν θα γίνεται όμως τούμπανο το στήθος μου και να τρέχει;:confused:


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για λιγες μερες μεχρι να ρυθμιστει θα γινεται.Μπορεις να βγαζεις λιγο με το χερι να ανακουφιζεσαι.Η τρελη που τρεχει στα διαλειμματα στην τουαλετα κρατωντας τα βζια της!:tongue: χαχα !πλακα κανω δε θα ειναι και τοσο δραμα αλλωστε θα φροντισεις να κοψεις καποια γευματα πριν ξεκινησεις τη δουλεια.Ενα ενα για να συνηθιζει το στηθος και οχι ξαφνικα.

Εχεις επιλογη να πας σε ενα χρονο; απο τι εξαρταται αν θα πας;


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

για λιγες μερες μεχρι να ρυθμιστει θα γινεται.Μπορεις να βγαζεις λιγο με το χερι να ανακουφιζεσαι.Η τρελη που τρεχει στα διαλειμματα στην τουαλετα κρατωντας τα βζια της!:tongue: χαχα !πλακα κανω δε θα ειναι και τοσο δραμα αλλωστε θα φροντισεις να κοψεις καποια γευματα πριν ξεκινησεις τη δουλεια.Ενα ενα για να συνηθιζει το στηθος και οχι ξαφνικα.

Εχεις επιλογη να πας σε ενα χρονο; απο τι εξαρταται αν θα πας;

Eπιλογή έχω φτάνει να είναι χωρίς απολαβές κάτι που με τίποτα δεν μπορώ να κάνω φυσικά...Κανονικά επιστρέφω το Μάη και τα σχολεία κλείνουν τέλη του Ιούνη...Οπότε μιλάμε για ένα μήνα αφού μετά είναι οι καλοκαιρινές διακοπές...Αυτό τον ένα μήνα σκέφτομαι να μην πάω και να πάρω για ένα μήνα χωρίς απολαβές...και φυσικά να προσπαθήσω να δικαιολογήσω κάποιες μέρες με αναρρωτική που έτσι κι αλλιώς φύλαξα αφού δεν είχα πάρει πολλές μέρες άδεια όταν ήμουνα έγκυος...Για να δούμε! Φυσικά ίσως χρειαστεί να κάνουμε αναστολή μια δόση του δανείου για να ισορροπήσουμε το ότι δεν θα πληρωθώ...Αυτό σκεφτήκαμε με το μομέντο για να μείνω περισσότερο με το μικρούλι μου...Θέλω να το ζήσω αυτό όσο πιο πολύ μπορώ...


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα...

Σήμερα πραγματικά εξαφανίστηκα αλλά είχα τον μπέμπη σκουλαρίκι (κολλημένο επάνω μου) όλη μέρα πραγματικά. Χθες το βράδυ μου κοιμήθηκε ολόκληρο εξάωρο και όταν ξύπνησε στις 3.30 το πρωί για φαγητό πραγματικά δεν το πίστευα.. Μετά κοιμήθηκε και ξύπνησε πάλι στις 7 το πουλάκι μου... αλλά από τις 7 το πρωί μέχρι και τις 7 το απόγευμα που ήρθε ο μπαμπάς μας πραγματικά ζήτημα ήταν αν τον ακούμπησα στον καναπέ έστω για 15 λεπτά... Ήθελε συνεχώς μαμ και αγκαλίτσα.. τι να τον κάνω.. τον έκανα αυτοκόλλητο λοιπόν και ησύχασα.. Μάλλον περνάει ή ετοιμάζεται να περάσει κάποιο άλμα ανάπτυξης.. κοντεύουμε βλέπετε 20 ημερών.. κοτζάμ άντρες..

Τώρα ευτυχώς κοιμάται στην καλαθούνα του.. Ελπίζω να ξυπνήσει κατά τις 12 να φάει και να κοιμηθεί πάλι μέχρι τις 6.. Για να δούμε..

Καραμέλλο μου γλυκιά εμένα ξεκινάει ο πόνος με το που πιάνει τη θηλή.. μόλις την αφήσει είναι σαν να μην έχω τίποτε.. αλλά την χτυπάει ο αέρας και αισθάνομαι μια στιγμιαία ενόχληση.. και το έχω μόνο στη μια θηλή, στην δεξιά από την οποία ξεκινήσαμε και το θηλασμό στο μαιευτήριο.. ίσως εκεί έγινε η ζημιά διότι δεν ήξερα κι εγώ δεν ήξερε και ο μικρός και κάπου ίσως πληγώθηκε περισσότερο.. Τέλος πάντων.. τουλάχιστον είναι ανεκτός ο πόνος..

Σήμερα το πρωί ξύπνησα με το δεξί στήθος τούμπανο και πόνο φοβερό.. Είχε μεγάλα εξογκώματα από γάλα που προφανώς είχε μαζευτεί αλλά ευτυχώς έβαλα αμέσως τον μικρό να θηλάσει και έβαλα και ζεστές κομπρέσες και τη γλύτωσα.. Αφού εύχομαι ο μικρούλης να μεγαλώσει γρήγορα για να μου αδειάζει τελείως το στήθος..

Μομεντάκι εσύ θα γυρνάς σχετικά νωρίς το μεσημέρι.. οπότε μπορείς να τον θηλάζεις και το μεσημέρι... μακάρι να μπορέσεις να κάτσεις και τον Μάη με το μικρούλη σου.. είναι πραγματικά κρίμα να πρέπει να γυρίσεις για ένα μήνα..

Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα...

Σήμερα πραγματικά εξαφανίστηκα αλλά είχα τον μπέμπη σκουλαρίκι (κολλημένο επάνω μου) όλη μέρα πραγματικά. Χθες το βράδυ μου κοιμήθηκε ολόκληρο εξάωρο και όταν ξύπνησε στις 3.30 το πρωί για φαγητό πραγματικά δεν το πίστευα.. Μετά κοιμήθηκε και ξύπνησε πάλι στις 7 το πουλάκι μου... αλλά από τις 7 το πρωί μέχρι και τις 7 το απόγευμα που ήρθε ο μπαμπάς μας πραγματικά ζήτημα ήταν αν τον ακούμπησα στον καναπέ έστω για 15 λεπτά... Ήθελε συνεχώς μαμ και αγκαλίτσα.. τι να τον κάνω.. τον έκανα αυτοκόλλητο λοιπόν και ησύχασα.. Μάλλον περνάει ή ετοιμάζεται να περάσει κάποιο άλμα ανάπτυξης.. κοντεύουμε βλέπετε 20 ημερών.. κοτζάμ άντρες..

Τώρα ευτυχώς κοιμάται στην καλαθούνα του.. Ελπίζω να ξυπνήσει κατά τις 12 να φάει και να κοιμηθεί πάλι μέχρι τις 6.. Για να δούμε..

Καραμέλλο μου γλυκιά εμένα ξεκινάει ο πόνος με το που πιάνει τη θηλή.. μόλις την αφήσει είναι σαν να μην έχω τίποτε.. αλλά την χτυπάει ο αέρας και αισθάνομαι μια στιγμιαία ενόχληση.. και το έχω μόνο στη μια θηλή, στην δεξιά από την οποία ξεκινήσαμε και το θηλασμό στο μαιευτήριο.. ίσως εκεί έγινε η ζημιά διότι δεν ήξερα κι εγώ δεν ήξερε και ο μικρός και κάπου ίσως πληγώθηκε περισσότερο.. Τέλος πάντων.. τουλάχιστον είναι ανεκτός ο πόνος..

Σήμερα το πρωί ξύπνησα με το δεξί στήθος τούμπανο και πόνο φοβερό.. Είχε μεγάλα εξογκώματα από γάλα που προφανώς είχε μαζευτεί αλλά ευτυχώς έβαλα αμέσως τον μικρό να θηλάσει και έβαλα και ζεστές κομπρέσες και τη γλύτωσα.. Αφού εύχομαι ο μικρούλης να μεγαλώσει γρήγορα για να μου αδειάζει τελείως το στήθος..

Μομεντάκι εσύ θα γυρνάς σχετικά νωρίς το μεσημέρι.. οπότε μπορείς να τον θηλάζεις και το μεσημέρι... μακάρι να μπορέσεις να κάτσεις και τον Μάη με το μικρούλη σου.. είναι πραγματικά κρίμα να πρέπει να γυρίσεις για ένα μήνα..

Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά!

Δομνίνα μου νομίζω ότι μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία δεν πρέπει να αφήνεις το μωρό πάνω από 4 ώρες να κοιμάται! Αυτό για τις πρώτες 40 μέρες, μετά δεν το ενοχλείς καθόλου, το αφήνεις να ξυπνήσει μόνο του, όμως σε αυτή την φάση στις 4 ώρες καλό είναι να τον ξεξυπνάς να μην μένει και το στήθος χωρίς ερέθισμα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...