Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πώς σας φαίνεται το όνομα αυτό για κοριτσάκι?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θα θέλαμε τη γνώμη σας για ένα όνομα βαφτιστικό... το όνομα Ζηνοβία που γιορτάζει 30 Οκτωβρίου. Πώς σας φαίνεται, όμορφο ή μήπως ένα παιδί μπορεί να το βρίσκει λίγο περίεργο? Το σκεφτόμαστε, όπως είπαμε, για βαφτιστικό (να τιμήσουμε τη γιαγιάς μας) και τη μικρούλα να τη φωνάζουμε Νιόβη (δηλαδή Νι-ό-βη), το οποίο μας αρέσει πααάρα πολύ και βγαίνει μόνο από το Ζηνοβία!

edit admin 9/2013 αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα ειλικρινα ,το ζηνοβια προσωπικα παντα, δεν μου αρεσει. το νι-ο-βη ομως ειναι εξαιρετικο.. ομως αυτο το διλλημα το ειχα κι εγω με την μαμα μου. την βαπτισαν χαρικλεια.απο μικρη το σιχαινομαι,τωρα ομως που ηρθε η ωρα να αποφασισω αν θα το δωσω εχω θεμα. απο το χαρι-κλεια βγαινει ωραιοτατα το κλελια. ομως σκεφτομαι οτι στις πιο μεγαλες στιγμες τις ζωης της θα ακουστει το χαρικλεια. πχ απονομη πτυχιου,στο γαμο της.. κι ετσι σκεφτομαι να μην το βαλω,οσο κ να μου αρεσει το κλελια. ρωτησα λοιπον παπα αν βαπτιζεται το χαρα(υποκοριστικο του χαρικλεια) και μου εδωσε θετικη απαντηση.τωρα βεβαια ψαχνω υποκοριστικα για το χαρα γιατι ουτε κι αυτο μου αρεσει...

οποτε στη περιπτωση σου προτεινω τα εξης:

1. ρωτας παπα αν σε αφηνει να την βαπτισεις νιοβη -οποτε δεν θα την ακολουθει ενα παλιομοδιτικο ονομα

2. δινεις κι ενα δευτερο ονομα και ψαχνεις για υποκοριστικο.(οπως το χαρα- ιωαννα)

3. την βαπτιζεις ζηνοβια ,την φωναζεις νιοβη (πανεμορφο ονομα) και την μαθαινεις να αγαπα και να ειναι περηφανη για το ονομα της.

οτι και να αποφασισεις πες και σε μενα μπας και βγαλω κι εγω ακρη με την περιπτωση μου. ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι

Link to comment
Share on other sites

Bitsa νομίζω μόλις απάντησα στο δικό σου θέμα! Πες μου αν σου βρήκα καλή λύση, το εύχομαι! Ευχαριστούμε για την απάντησή σου, το θέμα μας είναι όντως παρόμοιο.

Την πρώτη περίπτωση την αποκλείουμε καθότι το Νιόβη δεν έχει γιορτή ενώ το Ζηνοβία γιορτάζει 30 Οκτωβρίου (δωράκια, πάρτυ κτλ. γιατί να τα χάσει?). Δεύτερο όνομα δεν πολυθέλουμε. Οπότε σκεφτόμαστε κι εμείς την τρίτη λύση, απλά θέλαμε να ακούσουμε και μία τρίτη άποψη (ή και περισσότερες)!

edit admin 9/2013 αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει το όνομα Ζήνα, που βγαίνει είτε από το Ζηνοβία (γιορτάζει 30 Οκτωβρίου), είτε απ'το Ζηναΐς (γιορτάζει 7 Ιουνίου). Αυτά πώς σας φαίνονται?

edit admin 9/2013 αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόνο πληροφοριακά ρωτούσαμε, έχουμε βάλει ένα στοίχημα, αν θες κάνε και τη δημοσκόπηση Ζηναίς ή Ζηνοβία! Εννοείται κι εμείς λατρεύουμε Νιόβη... Εσύ τελικά τι λές για την κορούλα σου??

edit admin 9/2013 αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια (Irene kai Aggelikh) ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας σχετικά με τη δημοσκόπηση. Είμαστε πολύ χαλαροί με τον άντρα μου όμως, αφού δεν τίθεται καν για το παιδί μας αυτό το θέμα! Πραγματικά τη δημοσκόπηση την κάνουμε για πλάκα, κάτι σα στοίχημα...

edit admin 9/2013 αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε! Τελευταία μάθαμε για κάποια κοπέλα που βαφτίστηκε όπως φώναζαν τη γιαγιά της, με μη-βαφτιστικό όνομα, χωρίς γιορτή, αλλά γιόρταζε παρόλα αυτά την αντίστοιχη γιορτή και μάλιστα ο κόσμος τη φώναζε με ένα τρίτο όνομα διαφορετικό. Τρελό? Για να καταλάβετε ένα αντίστοιχο παράδειγμα είναι: η γιαγιά βαφτισμένη Ευαγγελία και τη φωνάζουν Λία. Το κορίτσι βαφτίζεται Λία, γιορτάζει πάραυτα του Ευαγγελισμού, αλλά γονείς και φίλοι τη φωνάζουν Αγγελική (εμπνευσμένο από το Ευαγγελία). Πολύ μπέρδεμα ή εφικτό? Πώς σας φαίνεται?

edit admin 9/2013 αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...