Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Περι ανεμων και υδατων...


Recommended Posts

Δόμνα, για πες μου, τι πρόγραμμα διατροφής ακολουθείτε;

Με τι ξεκινήσατε; Με φρούτα ή ρυζάλευρο; Κρέας πότε βάλατε; Ξεκινήσατε με κοτόπουλο ή με μοσχάρι;


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μάρτζι μου εμείς ξεκινήσαμε σχεδόν 5.5 μηνών με φρούτα.. Για μια βδομάδα μόνο μήλο, μετά βάλαμε μπανάνα και μετά σιγά σιγά ξεκινήσαμε να προσθέτουμε και άλλα φρούτα.. Μετά γύρω στους 6.5 μήνες ξεκινήσαμε πατάτα, καρότο, κολοκύθι και εδώ και 2 βδομάδες έχουμε βάλει και μοσχάρι.. Κοτόπουλο από την ερχόμενη βδομάδα.. Το απόγευμα τρώμε κανονικό γιαούρτι..

Και εννοείται ότι θηλάζουμε ανελλιπώς πρωί και βράδυ..

Ρυζάλευρο θα σου πρότεινα να το αποφύγεις.. Δεν προσφέρει τίποτε ουσιαστικό στο παιδί..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Φάγαμε σήμερα 3 μικρές κουταλίτσες μηλαράκι ( όχι βιολογικό!!!). Είχε πολλή πλάκα! Ανοιξε το στοματάκι της, έγλυψε λίγο το κουτάλι και έφαγε, το πουλάκι μου! Μετά βέβαια έφαγε και συμπλήρωμα από τη μαμά! Στην τρίτη κουταλιά το πήρε όλο κι εγώ ενθουσιάστηκα, αλλά μου το έφτυσε κατάμουτρα


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα..

Μάρτζι μου θα δεις που κάθε μέρα θα τρώει και περισσότερο..

Εμένα ο δικός μου είναι φαγανούλης.. Τα τρώει όλα με ιδιαίτερη ευκολία και ευχαρίστηση..αφού ακούει το blender και αρχίζει και τσιρίζει από τη χαρά του γιατί ξέρει ότι θα φάει..

Είναι απόλαυση να τα βλέπεις να δοκιμάζουν καινούργιες γεύσεις για πρώτη φορά! Εμένα πολλές φορές κάνει μπουρμπουλήθρες όταν δεν θέλει να φάει άλλο και γινόμαστε χάλια!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Dομνα μου, έχω ένα θέμα με την ποσότητα που πρέπει να της δίνω τώρα που είναι αρχη! Χθες έδωσα 3 κουτάλιές, σήμερα 7 ( αν και φαινόταν πως θα έτρωγε και παραπάνω, αν της έδινα). Η απορία μου είναι : σε κάθε καινούργια τροφή που δοκιμάζω δίνω λίγο την πρώτη φορά και σταδιακά αυξάνω ή απο εδώ και πέρα μπορώ να δίνω όσο θέλει;

Να, σκέφτομαι πως την Τετάρτη μαζί με μήλο θα δώσω και αχλαδάκι! Εκεί τι κάνω; Δίνω πόσες κουταλιές; Κι όταν αρχίσω την χορτόσουπα πώς θα λειτουργώ όσον αφορά την ποσότητα;

Θα ρωτήσω και την γιατρό ,αλλα θα ήθελα να μου πεις τι έκανες κι εσύ, μιας και σε εμπιστεύομαι!!!!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φάγαμε σήμερα 3 μικρές κουταλίτσες μηλαράκι ( όχι βιολογικό!!!). Είχε πολλή πλάκα! Ανοιξε το στοματάκι της, έγλυψε λίγο το κουτάλι και έφαγε, το πουλάκι μου! Μετά βέβαια έφαγε και συμπλήρωμα από τη μαμά! Στην τρίτη κουταλιά το πήρε όλο κι εγώ ενθουσιάστηκα, αλλά μου το έφτυσε κατάμουτρα

:lol::lol::lol:


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Dομνα μου, έχω ένα θέμα με την ποσότητα που πρέπει να της δίνω τώρα που είναι αρχη! Χθες έδωσα 3 κουτάλιές, σήμερα 7 ( αν και φαινόταν πως θα έτρωγε και παραπάνω, αν της έδινα). Η απορία μου είναι : σε κάθε καινούργια τροφή που δοκιμάζω δίνω λίγο την πρώτη φορά και σταδιακά αυξάνω ή απο εδώ και πέρα μπορώ να δίνω όσο θέλει;

Να, σκέφτομαι πως την Τετάρτη μαζί με μήλο θα δώσω και αχλαδάκι! Εκεί τι κάνω; Δίνω πόσες κουταλιές; Κι όταν αρχίσω την χορτόσουπα πώς θα λειτουργώ όσον αφορά την ποσότητα;

Θα ρωτήσω και την γιατρό ,αλλα θα ήθελα να μου πεις τι έκανες κι εσύ, μιας και σε εμπιστεύομαι!!!!

Εγώ Μάρτζι μου από την αρχή του έδωσα όσο ήθελε.. και μόλις έδειξε ότι δεν ήθελε άλλο συμπλήρωσα με θηλασμό.. το έκανα έτσι για καμιά βδομάδα περίπου και μετά έκοψα το θηλασμό και έδινα μόνο τη φρουτόκρεμα.. γιατί κάθε βδομάδα προσέθετα κι άλλο φρούτο και έτσι η ποσότητα ήταν ιδιαιτέρως ικανοποιητική.. τώρα έχουμε φτάσει να τρώμε μια ολόκληρη μπανάνα, μισό μήλο, μισό αχλάδι, σταφύλι και 1 δαμάσκηνο...

το ίδιο έκανα και με τη χορτόσουπα.. από την αρχή του έδωσα πατάτα, καρότο, κολοκύθι όσο ήθελε.. μετά προσέθεσα και κρέας και φασολάκια.. τώρα τρώει 100 γραμμάρια κρέας, 1 πατάτα, 1 καρότο και αρκετά φασολάκια..

Σου δείχνει το παιδί αν και πόσο θέλει να φάει..γνώμη μου είναι να της δίνεις όσο θέλει..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Εδώ είμαι κι εγώ.. Είμαστε καλά, δόξα το Θεό.. Ο μικρός μου έβγαλε κάτω το πρώτο του δοντάκι και ετοιμάζεται να βγει και δεύτερο το ακριβώς δίπλα.. ευτυχώς χωρίς γκρίνια, πυρετό και διάρροια.. Το έχει βρει παιχνίδι όμως και δαγκώνει οτιδήποτε και οποιονδήποτε πέσει στα χέρια του..

Σήμερα για πρώτη φορά θα φάει κοτόπουλο και αποφάσισα μαζί με το καρότο, την πατάτα και τα φασολάκια να του βάλω και λίγο κουνουπίδι.. Για να δούμε πως θα το πάρει.

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!!

Η μικρη κοιματε:-):smile::-)

Ολο το βραδυ ξεσκεπαζοταν..... Τοσο καιρο την κοιμιζα με μια φλις κουβερτουλα αλλα την εβαζε στο στομα της και απο εχθες της την πηρα και την σκεπασα με μια αλλη κουβερτα.... ε, απο εχθες δεν κοιμηθηκε πανω απο 2 ωρες τελικα τα ξημερωματα την σκεπασα παλι με την φλις και κοιματε!!!!!!!

Δομνινα με γεια το δοντακι:):):)

Αληθεια τσαι δινετε στα μωρα??? Εαν ναι ποσο???


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Καιρό έχω να μπω αλλά έλειπα στην Πάτρα το Σαββατοκύριακο και χθες καταπιάστηκα με τη δουλειά και διάφορα άλλα μικροπράγματα και δεν βρήκα καθόλου χρόνο..

Είμαστε καλά, μεγαλώνουμε, ομορφαίνουμε και βγάλαμε και άλλο δοντάκι. Την Κυριακή είχαμε και την πρώτη μας τούμπα αλλά ευτυχώς το ξεπεράσαμε γρήγορα και αρχίσαμε και πάλι να χαμογελάμε.

Τρώμε όλο μας το φαγητό και γλύφουμε και το πιάτο.. Χθες φάγαμε και για πρώτη φορά φαρίν - λακτέ και μας άρεσε πολύ..

Μαγδούλα εγώ τσάι δεν του έδωσα ποτέ.. Ξεκίνησα να του δίνω κιντερτέ και αυτό από 4 μηνών και μετά μόνο και μόνο επειδή ήταν καλοκαίρι και δεν ήθελα να τον έχω συνέχεια στο στήθος. Μην φανταστείς όμως ότι έπινε τρελλή ποσότητα.. Στην αρχή δεν το ήθελε καθόλου και μετά σιγά σιγά έφτασε να πίνει το πολύ 50 γραμμάρια.. έτσι και με το νερό.. ούτε αυτό το ήθελε αλλά τώρα έφτασε να πίνει αρκετό..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κι από εμένα! Τι κάνουν οι μανουλες και τα παιδάκια μας;

Μάγδα μου, εγώ δεν έχω δώσει ακόμη χαμομήλι ή οτιδήποτε άλλο! Αρχίσαμε φρουτόκρεμα, τρώει μισό αχλάδι, μισό μήλο, μισή μπανάνα! Δεν έχουμε καταφέρει να το φάμε όμως όλο! Κάθε μέρα και λίγο παραπάνω........Επίσης έχουμε 3 μέρες που τρώμε ρυζάλευρο! Είπα να της δώσω τελικά για να συνηθίζει σε νέες γεύσεις! Τ΄ρωμε γύρω στα 80 με 100 μλ τη μέρα!

Αυριο θα της δώσω πατατούλα και ανυπομονώ να δω πώς θα τη δεχτεί!

Νερό δεν πολυπίνει! Αλλά θηλάζει οπότε δεν ανησυχώ! Θηλάζουμε πρωί, αμέσως μετά τη φρουτόκρεμα, μεσημέρι, βράδυ και σηκωνόμαστε και ενδιάμεσα! Γύρω στους 6 θηλασμούς το 24ωρο τους κάνει σίγουρα!

Μανου, που είσαι;

Θένα, εσυ; Επιασες πουθενα δουλεια; Ετρεχαν κάτι προγράμματα από οαεδ! Σε πήραν κάπου; Τα παιδάκια σου;


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου από μια πολύ κουρασμένη μανούλα..

Ο μικρούλης μου είναι αρρωστούλης για πρώτη φορά.. Χθες το βράδυ μου ανέβασε πυρετό.. έφτασε μέχρι 37.8 σήμερα το πρωί και ξυπνούσε ο καημενούλης κάθε μια ώρα με έντονο κλάμμα και δείγμα πόνου.. Χθες δεν του έδωσα τίποτε. Ήθελα να δω μέχρι που θα έφτανε ο πυρετός αλλά σήμερα πήρα την παιδίατρο τηλέφωνο και μου είπε να του δώσω depon.. Με το που του έδωσα έπεσε ξερός για ύπνο ο μικρούλης μου.. Ζόρικο να το βλέπεις να υποφέρει και να μην μπορείς να βοηθήσεις..

Η μέση μου όμως με έχει πεθάνει.. Βαραίνει το μικρό μου και μου είναι όλο και πιο δύσκολο να το σηκώσω..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δόμνα πως είναι ο μικρός σου; Συνήλθε καθόλου; Ελπίζω να είναι καλύτερα!

Εγώ είμαι χάλια, γιατί η μέση μου με έχει ταράξει, ο ερεθισμός στο αφτί μου επιμένει, οι γνωστοί ερεθισμοί στην ευαίσθητη περιοχή ξαναβγήκαν, δεν θέλω να βάλω κορτιζόνη κι είμαι, αφήστε τα! Επίσης το στήθος μου τουμπανιάζει μιας και μειώθηκαν κατά πολύ οι θηλασμοί τώρα που ξεκίνησαν οι τροφές! Χθες το βράδυ ξύπνησα κι αρμέχτηκα μόνη μου γιατί κόντευα να λιποθυμήσω από τον πόνο και δεν ηθελα να ξυπνήσω την μικρή (κοιμόταν τόσο ήσυχα που την λυπήθηκα). Σήμερα πάλι το απόγευμα αμέσως μετά την κ΄ρεμα της αισθάνθηκα το δεξί στήθος να έχει φουσκώει και να έχει σχεδόν πετρώσει! Αντλησα με το θήλαστρο 110γρ. Ουφ! Πότε θα προσαρμοστεί το στήθος μου στις νέες μειωμένες πλέον ανάγκες του μωρού;

__________________


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Δομνα μου περαστικα στο μικρο, πως είναι???

Μαρτζυ μου προσπαθησε να βγαζεις λιγο γαλα απο το στηθος, τοσο οσο για να ξαλαφρωσεις για να παρει το μνμ και να μην παραγει πολύ γιατι νομιζω πως οσο βγαζεις νομιζει οτι το χρειαζετε το παιδι και συνεχιζει να παραγει!!!

Η μικρη βαζει όλη την ωρα τα χερακια της στο στομα, η αποστειρωση πηγε περιπατο, οταν την βλεπω τα βγαζω και νευριαζει!!!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...